isbruik van subsidies moet streng aangepakt Veel PvdA 'ers snappen niets meer van Kok Politiek Partij Parlement AQjie ^eidóaOowiant ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAGINA 9 Hinhang is de PvdA h Finer dan D66, zegt ^peiler Maurice de Als er dezer dagen l^gne verkiezingen Hü gehouden, zou de Wim Kok nog zetels in de b Kamer hebben okhouden. Dat is een 37.70; van achttien. De 184.ioin Hans van Mierlo ii4.8otegen zou er zo'n 159« zete^s bij krijgen 8i7ois stijgen naar 32. 200.00 ^-aainente PvdA'er heeft 27 6fze nieuwe jobstijding I45i#rd, Schelto Patijn, Il2.l0aris van de koningin ^Holland. „Ach, het is ^^hetzelfde beeld als bij /^verkiezingen", zei hij i6o'8C. Patijn adviseerde 58 5Q-malige collega's in de 77.3Q Kamerfractie van de ggjjet meer te zeuren en 2810 door te gaan met de 53.00ig van het regeerak- 156.40,Wie nu zenuwachtig ^jjjjzal de partij alleen 198 00^ meer schade berok- 28^20 27.80s een alleraardigste 37.80heeft ongetwijfeld het 1^-^e voor met zijn partij. 1002ffe' analyseren is niet 65.5(tste punt. Sterker nog: 50.50 hierboven geciteerde I66.0<k zou hij ogen gooien 'Bronzen Loeris', als 3! M^eidsprijs nog bestond. Wat heeft het voor zin „ge woon" door te gaan, als bewe zen is dat je op die manier je partij ten gronde richt?! Kritiek op de koers van de PvdA moet natuurlijk eerst aan het adres van Wim Kok worden geuit. Als partijleider is hij degene die de eerste ver antwoordelijkheid draagt voor het steeds verder afkalven van de PvdA. Wat denkt Kok te doen om dat proces te stoppen? Is hij het eens met Patijn? Men gelooft z'n ogen soms niet In zijn eerste openbare speech sinds de statenverkiezingen opende Wim Kok, als ware hij Hans Wiegel in diens beste da gen, frontaal de aanval' op de sociale zekerheid. Dat stelsel bevat teveel belemmeringen voor een groei van de werkge legenheid, donderde Kok op een congres van de Rooie Vrouwen in de PvdA. Oneigenlijk gebruik De PvdA-leider borduurde voort op de gedachten die hij begin november in Schevenin- gen ontvouwde. „Fraude met sociale uitkeringen zal hard worden aangepakt. De tole rantiegrens voor misbruik is wat mij betreft nul", zei hij toen. Nu nam hij het zogehe ten oneigenlijk gebruik op de korrel. De samenleving mag van bepaalde categorieën uit keringsgerechtigden eisen dat zij zo mogelijk weer aan het werk gaan, zelfs al betekent dat geen financiële vooruit gang voor hen, aldus Kok. „Sociale voorzieningen zijn pas echt sociaal, als zij geen vang net vormen maar een trampo line". Kok bleek over de Wet op de Arbeidsongeschiktheid te spre ken. Er zijn nu zo'n negenhon derdduizend wao'ers die de Nederlandse samenleving ge zamenlijk zo'n 35 miljard gul den per jaar kosten. Dat is een onaanvaardbaar hoog bedrag, zei Kok bij de Rooie Vrouwen, vooral ook omdat volgens hem een groot aantal werknemers ten onrechte arbeidsonge schikt is verklaard. De PvdA-leider doelde op mensen die bij reorganisaties en bedrijfssluitingen om hu manitaire redenen in de wao zijn opgenomen, omdat de uit kering krachtens die wet aan zienlijk hoger is en blijft (ze ventig procent van het laatst verdiende loon) dan de ww- en de bijstandsuitkering. Een beetje jammer voor Kok was dat CDA-voorman Elco Brinkman zich een paar uur eerder bij de TROS-radio eveneens over de wao had uit gelaten. Ook de fractieleider pleitte voor „harde maatrege len" tegen de onstuimige groei van de aantallen arbeidsonge schikten. Hij richtte zijn pijlen evenwel op een heel andere groep dan Kok. Aanstellers Brinkman had het over de „aanstellers", mensen die vol gens hem helemaal niet ziek of gehandicapt zijn, maar die doen alsof omdat ze liever bij moeder de vrouw of Tante Truus vobr de warme kachel zitten. Maar het grote publiek maakt dat onderscheid natuurlijk niet. Of iemand nu door zijn baas of vakbond om menslie vende redenen in de wao is 'geloodst' of dat hij dat op ei gen kracht heeft klaar ge speeld, door te simuleren, kan de gemiddelde krantelezer en tv-kijker niks schelen. Hij ont houdt maar één ding: er zijn kennelijk tien-, ja misschien wel honderdduizenden „aan stellers" die mooi weer spelen van zijn belastingcenten. Dat is natuurlijk niet leuk voor die nog veel grotere groep mensen die terecht in de wao zit. Zij zijn de goeden die onder de kwaden moeten lij den. Zo kwam het dat PvdA- fraetieleider Wöltgens maan dagavond op een spreekbeurt in het Drentse Emmen werd geconfronteerd met een withe te partijgenoot, Jan Preuischer genaamd. Deze man, in de wao terecht gekomen doordat hij in het bedrijf van zijn baas met giftige stoffen in contact is ge weest, stak een kranteknipsel omhoog met daarin de wao- uitlatingen van Brinkman en Kok. Werd hij nu ook al door zijn eigen PvdA als „aanstel ler" betiteld? En wat zei Wöltgens? Gaf hij Brinkman ervan langs en dis tantieerde hij zich volledig van diens ongenuanceerde uit spraak? Nou neuh.Wöltgens noemde de woorden van zijn CDA-collega „weinig geluk kig", maar voegde er onmid dellijk aan toe dat ook volgens de PvdA het aantal wao'ers in ons land veel te groot is. Drie keer zo groot als in vergelijk bare landen. Rechtvaardig Waarom zegt de PvdA niet meer hetzelfde als twee jaar geleden, toen zij beweerde dat er maar één rechtvaardige ma nier was om wao'ers weer aan het werk te krijgen: de werk gevers moesten bij wet ge dwongen worden een bepaald percentage lichamelijk of gees telijk gehandicapten in dienst te nemen? Omdat Wim Kok in de tussentijd van oppositielei der tot minister van financiën is opgeklommen. Zijn nieuwe functie schijnt hem er waarlijk van overtuigd te hebben dat hij zijn voorganger Onno Ru- ding ten onrechte altijd zo fel heeft bestreden. Ruding had gelijk. Nederland leeft op te grote voet, het geeft veel meer uit dan er binnen komt, met als gevolg wanstaltig grote schulden en rentelasten, vindt nu ook Wim Kok. Hij vindt niet dat er reden is voor verwondering over dit soort uitspraken uit zijn mond. „Ik zeg dit niet om 'rechts' te plezieren maar om duidelijk te maken dat de samenleving, nu zij gebukt gaat onder zware schulden en te hoge rentelas ten, baat heeft bij een Partij van de Arbeid in het kabinet". Anders gezegd: met Wim Kok op financien zal Nederland zich niet meer de luxe permit teren een vreselijk dure socia le uitkering ongewijzigd in stand te houden, als een grote groep mensen daarvan ten on rechte gebruik maakt. De rest van de PvdA-top is het met Kok eens. Ook deelt zij de mening dat dit soort simpele feiten net zo lang aan de ach terban moeten worden uitge legd, tot ook zij het begrijpt. „Hoe vaak heb ik de afgelopen weken niet gehoord: 'Ja, nu je het uitlegt.. en 'Waarom heb je dat niet eerder gezegd of va ker?' Ik trek me dat erg aan", vertelde Kok aan de Rooie Vrouwen. Vooralsnog slaagt de PvdA- leider niet in zijn opzet. „Ik begrijp er geen moer van", zei Jan Preuischer maandag na afloop van de spreekbeurt van Wöltgens in Emmen. Getuige de opiniepeilingen is hij niet de enige. RIK IN 'T HOUT (De auteur is chef van de par lementaire redactie van onze krant.) 255loerland wordt jaar- jh bedrag van tien- uiotniljarden guldens i55.iven aan subsidies $;|)ijdragen. Het gaat 82.0 om geld dat de J|4i door middel van 74,ogen en premies bij «fes heeft wegge- 148'^n vervolgens via 557)nderden loketten hogers en instellin- 430uggeeft. We noe- JJ-jt het rondpompen 33id. Goed voor de wjegenheid bij de 166$sdienst, maar de 930.C als geheel roept ^jle kritiek op. 50! 73%ne subsidie de ande- ,®toe financiering van 2ojerwijs en uitgaven 625.®ardencentra, om nu 55.Jt te noemen, is van 77jre orde dan subsidies ^|el of sport. Toch kan 254' anders dan dat er wordt gesnoeid in de 23.(iitgaven. We leven in 3J;sidie-paradijs, zoals 223'fter Ruding dat wel- 40(t genoemd. Het kabi- )ers/Kok heeft zich :elijk voorgenomen diebeleid kritisch te de subsidie-uitgaven >lijk te verlagen. 5 heeft het kabinet subsidieregelingen ggrlichten op effectivi- iplmatigheid. In ver- MW het opstellen van de veians heeft een ambte- M.kgroep een uitvoerig 05it— De financiering van het onderwijs en uitgaven voor bejaardencentra is van een andere orde dan subsidies voor toneel of sport. rapport uitgebracht. Inmiddels heeft het boekwerk al de naam van 'subsidiebijbel' ge kregen. Gegevens In het rapport komen opmer kelijke gegevens naar voren. Eén van de meest in het oog springende uitkomsten is dat de uitgaven voor woningge bonden objectsubsidies voor maar liefst 35 procent naar mensen gaan, die vanwege hun inkomen daar niet of niet meer voor in aanmerking ko men. Het gaat dan om de lieve som van ruim twee miljard gulden! Ook bij de individuele huursubsidie blijken bedragen te worden uitgekeerd aan bur gers, die er gelet op hun inko men geen recht meer op heb ben. Met vele andere voor beelden wordt een duidelijk bewijs geleverd dat er op zijn zachtst gezegd iets fundamen teel mis is met ons subsidiebe leid. Ondanks alle ingrijpende bezuinigingsmaatregelen in de achter ons liggende jaren wordt er met subsidies veel te royaal omgesprongen. Zij die daar in de jaren tachtig al na drukkelijk aandacht voor vroegen, kregen toen nul op het request. Nu worden ze in het gelijk gesteld. En meer dan dat zelfs. Beter laat dan nooit natuurlijk, maar inmiddels zijn er vele miljarden, zeg maar rustig, verkwanseld. Wanneer effectiviteit en doelmatigheid van subsidies veel eerder wa ren gemeten en ook veel strenger op het hanteren van gestelde criteria was toegezien, zou naar alle waarschijnlijk heid de problematiek van het jaarlijkse financieringstekort en de daaruit voortkomende staatsschuld veel kleiner zijn geweest dan nu het geval is. Overgenomen Het kabinet heeft bij de pre sentatie van de Tussenbalans al duidelijk gemaakt dat een aantal aanbevelingen uit het ambtelijk rapport zijn overge nomen. Zo moeten de diverse departementen op de subsidie uitgaven snoeien en wordt ge probeerd subsidies te verlagen door de eigen bijdragen van gebruikers te verhogen. Denk FOTO: SP aan het openbaar vervoer en ook aan de hogere collegegel den voor studenten. Als het kabinet kans ziet alle aanbeve lingen van de ambtelijke werkgroep uit te voeren, zou de minister van financiën voor de rest van de kabinetsperiode wellicht geen problemen meer kennen. Toch is het alleszins begrijpelijk dat het kabinet be hoedzaam te werk gaat, want niet elke aanbeveling van de ambtelijke werkgroep ver dient meteen volle steun. Zo is bij voorbeeld de aanbe veling om de subsidieregeling 'Bedrijfsbeëindiging Land bouw' te schrappen haast cy nisch te noemen. De ambtena ren stellen namelijk dat de re geling niet nodig is. In de toe lichting staat: „Maar liefst een derde van de bedrijven zal toch wel binnen afzienbare tijd verdwijnen, omdat een op de drie boeren van 55 jaar en ouder geen opvolger heeft. De komende tien jaar zal zodoen de bijna 500.000 hectare land bouwgrond vrijkomen zonder dat er een cent aan subsidie voor behoeft te worden be taald". De elf miljoen gulden subsidie die voor zowel voor 1991 en 1992 voor de bedrijfs beëindiging op de begroting van Landbouw staan, zouden volgens de ambtenaren kun nen worden geschrapt. Moed Hoe het zij, als de politieke moed wordt opgebracht, zal het niet eens zoveel inspan ning kosten om tien procent te bezuinigen op het totale be drag dat de rijksoverheid nu voor allerhande subsidies uit geeft. Sommige subsidies zou den geheel kunnen worden af geschaft. Denk aan de honder den miljoenen voor kinderop vang of de subsidies voor al lerhande actiegroepen als de anti-apartheidsbeweging. Daarnaast zal de financiële bij drage van de overheid moeten worden teruggeschroefd door in elk geval oneigenlijk ge bruik, dan wel misbruik, scherp aan te pakken. M. LEERLING (De auteur is lid van de Twee de Kamer voor de RPF.) WEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. °2M 129,! verbazing lazen wij ant van 30 maart jl. ianier waarop Milieu- actie voert tegen de niet door ieder- onderschreven". dde in elk geval het '5 -ift onder een foto !0 nbollen in de rubriek pHH'an lezers'. En inder- van die lezers, Hans deze rubriek zeer ongenuan- inval op „de actie van lensie tegen de f. Ongenuanceerd, laatste plaats omdat jensie helemaal geen r bloembollen voert! »r Vereniging Milieu- patuurlijk erg plezie- aar naam voor som middels synoniem is voor de Nederland- beweging, maar het is al vooral erg onzorg- vaiÈnige oplettendheid P^fedactie (en van me pten) hadden dit kun- e inkomen. Het is name- s eeMilieudefensie, maar Koiollandse Milieufede- actie voert, de w?t gigantische bestrij- lelengebruik in de enteelt en de proble- ieveflaar al heel lang uit kfen, had Milieudefen- ers ens ook best zo'n ac- VCn starten. Dat deden 50, r niet. Wij kozen in ,30 voor een actie rond pk van bestrijdings- 1.3in de aardappelteelt, organisaties als de Stichting Milieu en de Neder- 1 stgreniging van Huis- ceni'heeft Milieudefensie videnent (en de detail- srli&wezen op de proble- amenhangen met de juist de populairste exrassen (Bintje en Ei- k). Deze rassen zijn an jiektegevoelig dat ze ar h gif geteeld moeten achEr zijn echter vol op lardappelrassen be- loucdie met veel minder g veheel zonder gif ge- opmen worden. Ons 1 oplde dan ook: Gifpie- Ongenuanceerde aanval op „de actie van Milieudefensie tegen de bloembol foto- sp pers genoeg gegeten koop eens een Aardige Aardappel! De consument heeft die bood schap heel goed begrepen, want in korte tijd bleek de verkoop van onbespoten aard appelen (herkenbaar aan een keurmerk) meer dan verdub beld. Deze aardappelen zijn in middels in vrijwel alle super markten verkrijgbaar. Troost u met de gedachte dat uw krant niet de enige was die zich verschreef. Ook het Bra bants Dagblad meende dat het Milieudefensie is die „waar schuwt tegen vervuilde bloem bol". Victor van den Belt, landbouwmedewerker Vereni ging Milieudefensie, AMSTERDAM Voorlichting Op maandag 15 april 1991 is in sportzaal „De Does" te Leider dorp een voorlichtingsbijeen komst gehouden over de Hoge Snelheidsspoorverbinding (HSL) waarvan een mogelijk tracé (B) dwars door de ge meente Zoeterwoude (Dorp en Rijndijk) en Leiderdorp zal gaan lopen. Behalve het feit dat de vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat en Nederland se Spoorwegen een zeer fraaie reclamecampagne hebben ge voerd voor komst van de HSL, is andermaal gebleken dat je als burger nauwelijks serieus genomen wordt. Zeer tenden tieus was de presentatie over de mogelijke tracé's A en B (A ten oosten van Zoetermeer, B ten westen van Zoetermeer). Men stond langer stil bij de stiltegebieden van tracé A dan bij de bewonersproblemen van Zoeterwoude en Leiderdorp waar tientallen moderne, kost bare huizen op de nominatie staan gesloopt te worden (on der meer de woonwijk de Goe de Herder te Zoeterwoude- Rijndijk, slechts twee jaar oud). Zeer kwalijk waren ook de incomplete kaarten waarop tracé's werden getoond, hele woonwijken en sportvelden stonden er niet op. In plaats daarvan weilanden. Ja, heren van Rijkswaterstaat, zo kun je makkelijk een project aan de bestuurders verkopen. Men praat nu eenmaal eenvoudiger over aankoop van weilanden dan over aankoop van nieuw bouwwoningen. Reeds een jaar geleden bij een soortgelijke presentatie over rijksweg A4 is hier op gew.ezen. De heren van Rijkswaterstaat hebben aan die tijd niet genoeg gehad om een en ander waarheidsge trouw in kaart te brengen. Tot slot nog een opmerking. De eerdergemelde woonwijk De Goede Herder in Zoeterwoude is al gebouwd met ontheffing vanwege de nabijheid van rijksweg A4. Rijkswaterstaat, denkt u dan echt dat u er nog een HSL tussen kunt persen? Stedenuitwisseling In het kader van de stedenuit wisseling kan Leiden op 360 dagen van het jaar Krefeld uitnodigen, maar uitgerekend op 4 en 5 mei, zoals nu ge beurt, is beschamend! Ik zal er in elk geval niet bij zijn. Hetze De dwangmaatregelen van de overheid tegen het roken en tegen de auto ontaarden in dictatuur. Huwelijksgeschenk Het koninklijk paar heeft ie dereen gevraagd een boom te planten. Ik zie echter geen ex tra boom op het Binnenhof of in de Paleistuin aan het Noordeinde in Den Haag. Ik heb desgewenst nog wel een mooie schietwilg van tien me ter hoog beschikbaar. De re den daarvan is dat een buur man drie huizen verderop last heeft van bomen in mijn tuin. Door de bomen kan hij vijf uur 's middags niet genieten van de avondzon die overi gens na slechts een half uur weer achter het dak van zijn eigen woning verdwijnt. Dus zouden mijn bomen moeten verdwijnen. De tussen wonen de buren vinden ze echter mooi. Ik hoop dat koningin Beatrix volgend jaar hetzelfde huwelijksgeschenk vraagt. PvdA Overal waar de PvdA in zit, of het nu kabinetten zijn, wet houderscolleges etc., nu en in het verleden, het kost de bur ger handenvol geld. Nu wordt weer het oude stokpaardje van stal gehaald: het ziektever zuim. Voortaan eerst een briefje halen bij de huisarts. Die ziet je aankomen, die heeft wel wat anders te doen. Ik zeg niet dat het ziekteverzuim geen probleem is, maar zijn alle mogelijkheden nu uitge put en blijft er alleen nu dit nog over? Orgaandonatie Met verbijstering maar ook met walging heb ik in uw Fi nale bijlage van zaterdag 13 april het artikel gelezen over de „occulte" werkgroep Bezin ning Orgaandonatie. Deze mystieke werkgroep geeft hiermee een grote kwetsbare groep chronisch zieken een trap na. Onder het mom van „geloven in leven na de dood" gaan zij een poging wagen het door velen langverwachte wetsvoorstel met betrekking tot het bezwaar-codicil alsnog onderuit te halen. Volgens verhalen die zij kennen me nen zij dat de ziel van een overledene in verwarring zou kunnen raken na het verwij deren van organen en willen zij dat na overlijden alsnog aan de overledene toestemming moet worden gevraagd een or gaan weg te nemen. Donatie echter geschiedt reeds met de grootst mogelijke medische en juridische zorgvuldigheid. Uit de praktijkervaring in België en Zweden blijkt met een soortgelijke wetgeving dat daar de wachtlijsten voor transplantaties tot bijna nul zijn teruggebracht. De realiteit hier is dat door het geringe do noraanbod bijna tweeduizend mensen in de „dodencel" lijd zaam afwachten of er voor hen een geschikt orgaan be schikbaar komt, waardoor zij weer een menswaardig be staan kunnen krijgen. Voor velen komt het orgaan helaas te laat! Jammer, vindt de werkgroep „maar de mensen moeten meer vrede hebben met de dood". De werkgroep zegt tegen de zieken: „Ga nu maar rusig dood. Ga naar de hemel, daar is het fantastisch. Deze lijdensweg is een hel voor jou". De laatste zin kun nen velen bevestigen. Andere geloofsovertuigingen en meni- gen worden hier gelukkig ge respecteerd. Maar dat deze werkgroep zo onzorgvuldig, arrogant en mystiek met de gevoelens van nog levende personen om meent te kunnen gaan, is weerzinwekkend. Rest slechts een opmerking: „Ge ven na leven doet leven". Arbeidsverzuim De beslissing over (duur en mate van) ziektewet en ar beidsongeschiktheid ligt noch bij de werknemer, noch bij de werkgever, noch bij de over heid, doch uitsluitend bij de arts. Als die iemand voor schrijft een week thuis te blij ven, dan is de patiënt daarmee volkomen gedekt. Als hij zegt: U kunt morgen weer begin nen, dan is de kous af. Punt uit. Als men het werkverzuim te hoog vindt, moet men er bij de artsen op aandringen de al gemene gezondheidstoestand te verbeteren. En om de frau de aan te pakken, moet er een snelle en deskundige controle komen, zoals vroeger (niet vóór de Eerste Wereldoorlog maar nog in de jaren tachtig): iemand die zich bij aanvang van de dienst ziek meldde, werd nog diezelfde dag be zocht, niet door een ambtenaar van het GAK maar door de controlerend geneesheer van de verzekering. Trof -deze bij voorbeeld iemand met 'zware rugklachten' achter de krui wagen of in de tuin spittend, dan kon het gevolg zijn dat be trokkene op staande voet de laan uit vloog. En terecht. (Ik heb zulke gevallen meege maakt). Maar iemand, die al gestraft wordt met welke vorm van onwelzijn dan ook, bovendien nog eens te straffen in geld of vrije dagen, dat is een grove onrechtvaardigheid. De dwangmaatregelen van de overheid tegen het roken en tegen de auto ontaarden in dictatuur. FOTO: SP Arbeidsongeschikt Nauwelijks had Elco Brinkman zich uit bed gezwiept, of hij stond te tollen op zijn benen. Hij deed een greep naar de schemerlamp, maar voordat hij die te pakkeq had was hij al omgevallen, terug in zijn bed. Hij hapte naar adem en wist opeens weer wat er aan de hand was. hij was ziek. De hele nacht al. Zou hij Janneke hebben gestoord met zijn woeste gedraai? Hij keek opzij en zag dat ze sliep. Hij zuchtte. Het zweet stond op zijn voorhoofd. Hij keek scheel van de koppijn. Overal verschenen rode pukkeltjes en in zijn wang trilde een spier onophoudelijk. ..Ik ben ziek", prevelde hij. ..ziek, ziek, ziek". Er kwamen tranen in zijn ogen. Hij wist best wat er aan. de hand u-as en dat maakte hem alleen nog maar zieker. „Psychisch!", siste hij en zag nog net hoe er op zijn linkerhand een pukkeltje bijkwam. Hij. de hoeksteen van het gezin, de redder van onze samenleving, de hoop van deze eeuw. hij lag uitgeteld op bed. had koorts en, hoofdpijn en pukkeltjes en dat allemaal van de zenuwen. „Psychisch!" Elco zag dat het zeven uur was. Over een half uur zou Jannekes wekker gaan. Wat zou ze zeggen als ze zag dat hij nog in bed lag? Hij vreesde met grote vreze. Kon hij niet net doen of er niets aan de hand was? Als hij nu nog eens probeerde uit bed te komen. Hij tilde zijn linkerbeen op en voelde onmiddellijk een steek in zijn maag. Hijgend viel hij terug in zijn kussen. „Ziek. ziek. ziek", mompelde hij boos., Hij tuurde naar het plafond, maar werd duizelig van het gedraai voor zijn ogen. Janneke sliep gewoon door. Die was nooit ziek. Oneerlijk eigenlijk. Gemeen. Nogal logisch dat zij nooit psychische problemen had. Zij kreeg nooit naar haar hoofd wat hij gisteren naar zijn hoofd had gekregen. Het had hem werkelijk zeer aangegrepen. Het was een dag geweest als alle andere, hij had de fractie verblijd met een beeldspraak over een voetbalteam dat de bal van staat rondspeelde op het maatschappelijk middenveld, was een beetje verdwaald in de rest van de woordspeling maar uiteindelijk toch tot een hele fatsoenlijke conclusie gekomen die iedereen had kunnen delen. En toen was er opeens dat briefje naar hem toe geschoven, waarop de volgende mededeling had gestaan: „Amice. Wat ben je toch een kefferig zeehondje. Wat lijk je toch nog weinig op een wijze staatsman. Hoe moet dat nu als Ruud vertrekt?" Zijn hoofd barstte nu hij er weer aan dacht. Hij was direct onwel geworden. De pukkeltjes waren gekomen en de hoofdpijn en de koorts. Wat een misselijke streek! Hij had de hele fractie laten nablijven tot de afzender zich bekend zou maken, maar de lafaard had zich niet durven melden. Koetje ontkende heftig. Van der Camp keek onschuldiger dan ooit. Roosen-van Pelt begon te huilen dat ze het echt niet gedaan had. Tegelaar- Boonacker was kwaad, wat dachten ze wel niet van haar? Doelman-Pel had het ook niet gedaan. Leers evenmin. Huibers? Nee. Toen als laats ten ook De Jong (drs. G.) en De Jong (drs. Mhun onschuld betuigden en het middernacht was geweest, had Elco ze naar huis laten gaan. Maar hij had de hele nacht niet geslapen. Met het uur was hij zieker geworden en hoe zieker hij werd hoe minder hij het begreep. Hij was toch wel wat gewend? Zijn psyche lag toch veilig weggeborgen achter een olifantenhuid? Maar nee, hij was gaan zweten, had woest liggen draaien, overal waren pukkeltjes gekomen, de hoofdpijn had hem gek gemaakt en daar lag hij nu. half acht in de morgen. Ziek.' Psychisch nog wel. De wekker ging. Nu zou Janneke hem ontdekken. Hij kon zich maar beter direct melden. „Zeg Jan, ik denk dat ik ziek ben Wat?" „Ik denk dat ik ziek ben". „Wat heb je dan?" „Nou uh, pukkeltjes en ook hoofdpijn en..." „Ben je nou helemaal, Elco! Hup, naar je werk! Je weet: als ik ergens niet tegen kan, is het tegen aanstelleis!" T. RU BB ELS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9