Clermont-Ferrand meegesleept in neergang Michelin GELD GOED Meer openheid gewenst Glasfabriek zwicht voor milieu-eisen KLAPBAND IN 'BIB-CITY' Dollar houdt winst vast Beurs van Amsterd ent< ECONOMIE fieidócSouocuit ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAG1JJJ Benzine twee cent duurder ROTTERDAM Marktleider Shell en de Novok, de vereni ging van vrije oliehandelaren, hebben vandaag hun advies prijzen voor benzine en diesel met respectievelijk twee en één cent per liter verhoogd. Gasolie en huisbrandolie stij gen met één cent per liter. Voor super wordt nu 1,74 gul den, voor super plus loodvrij 1,71 gulden, voor euro loodvrij 1,67 gulden en voor diesel 107,6 gulden per liter geadvi seerd. De prijsverhoging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produkt- noteringen op de beurs. SCHIEDAM De Vereenigde Glasfa brieken NV te Schiedam heeft gisteren de AROB-procedure gestopt, die het bij de Raad van State had aangespannen. Het bedrijf is alsnog gezwicht voor milieu-ei sen van de provincie, waartegen het aan vankelijk in beroep was De glasfabriek kwam in opspraak toen de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) medio 1989 metingen verrichtte omtrent zogenaamde fluorbevattende af- gassen. De fluoruitstoot overschreed de vastgestelde zogenoemde TA-Luft-norm van maximaal 5 milligram per kubieke meter ruimschoots, want er werden zelfs waarden tot 15.9 milligram gemeten, aldus een woordvoerder van de DCMR. De glasfabriek beschikte sinds 1975 over een vergunning, waarin werd bepaald dat fluorhoudende gassen niet naar buiten mochten worden geloosd. De provincie Zuid-Holland verantwoordelijk voor het afgeven van de vergunning ver zocht daarop de fabriek maatregelen te nemen, zodat geen fluor meer geloosd kon worden. Toen de Vereenigde Glasfabrieken blijk gaf niet mee te willen werken, besloot de provincie begin dit jaar een zogeheten ..dwangsom-beschikking" af te geven. Hierin werd vastgelegd dat de fabriek binnen twee jaar de juiste aanpassingen diende te hebben gedaan op straffe van een dwangsom van 500.000 gulden tot maximaal 3 miljoen gulden per maand. De glasfabriek bracht daarop een AROB- procedure op gang om hiertegen in beroep te gaan. Gistermorgen bleek men het beroep te hebben ingetrokken en heeft de Vereenigde Glasfabrieken NV zich bereid verklaard aan de gestelde norm te willen voldoen en hiervoor maatregelen te tref fen. Tevens heeft het bedrijf verzocht om een 'revisievergunning'. Dat houdt in dat alle benodigde vergunningen worden herzien en aan de huidige eisen aangepast. Met de provincie is overeenstemming bereikt dat dit voor 1995 afgerond dient te zijn. Adjunct-directeur Havermans van de glasfabriek liet weten geen enkel com mentaar op het intrekken van het beroep te willen leveren. Hij wilde ook niet in gaan op de vraag waarom het bedrijf als nog zwicht voor de milieu-eisen. Werkloosheid in EG iets omhoog DEN HAAG Volgens eij- fers die Eurostat, het EG- bureau voor de statistiek, gisteren bekendmaakte is de werkloosheid in de EG in februari gestegen tot 8,5 procent. Dat is een stijging met 0,1 procent ten opzichte van de maand januari. Voor het eerst sinds medio 1985 ligt het werkloosheids percentage hoger dan in de zelfde maand van het voor gaande jaar. Tussen februa ri 1989 (9,2 procent) en- fe bruari 1990 (8,4) was een duidelijke neerwaartse trend zichtbaar. CLERMONT-FERRAND Behalve een vaag rub beraroma hangt er een ze kere spanning in 'Miche- lin-ville'. De 140.000 in woners van de dubbelstad Clermont-Ferrand zijn be zorgd, nu de verreweg be langrijkste werkgever, au tobandenfabrikant Miche lin, opnieuw banen moet opheffen. Voor de vijfde keer sinds 1983 stoot 's werelds leidende ban denconcern massaal personeel af. Als gevolg van de slechte tijden in de auto-industrie en een nagestreefde verhoging van de produktiviteit moet het bolle Michelin-mannetje we derom kuren. In Frankrijk worden de fabrieken in Bour- ges en Orleans simpelweg ge sloten. Clermont kost het deze keer 2432 arbeidsplaatsen, waarmee het aantal werkne mers op het 'zenuwcentrum' van de groep binnen nog geen tien jaar bijna is gehalveerd naar ruim 16.000. De alom voelbare bezorgdheid komt niet tot uiting voor de fabriekspoort aan de Place des Carmes-Dechaux. Achter het neutrale spandoek 'Samen voor werk' lopen uiteindelijk minder manifestanten dan het aantal banen dat verloren gaat met het vijfde sociale plan, dat afgelopen woensdag voor de centrale ondernemingsraad is gepresenteerd. Uit de fabriek heeft maar een enkeling zich bij de stoet aangesloten. Schaduwen „Elke werknemer vreest voor zijn hachie. Wie op straat wordt gezien weet dat hij straks zeker op de charrette (de kar der veroordeelden) staat", zegt een militant van de socialistische vakbond CFDT. Hij wijst omhoog naar schadu wen achter de fabrieksramen. Het zou Michelin-kader zijn dat een oogje in het zeil houdt. „Het sociaal plan moet in stilte worden uitgevoerd", zo wenste de president-directeur Fran cois Michelin (65). In tegen stelling tot de vorige plannen lukte dat niet helemaal. Tot twee keer toe verstoorden Mi- chelin-werknemers de verga dering van de ondernemings raad. De geruststellende woorden van de 'patron' ver sterkten echter de ongerust heid aangezien het de allereer ste keer was dat deze hoogst persoonlijk wilde uitleggen hoe zijn groep er voor stond. Voor velen bevestigde het de ernst van de situatie. Sinds de gedurfde overname a ander half miljard dollar van de Amerikaanse concurrent Uni- royal-Goodrich zou de schul denlast van Michelin de twaalf miljard gulden overstijgen. Een poging van de direktie om ook het lokale televisiestation FR-3 stilte op te leggen mis lukte. „Ondanks pogingen dit te verhinderen zenden we nu de reportage van de manifes tatie uit", zo kondigde een trotse nieuwslezer aan. „Mi chelin heeft een persoonlijke brief naar alle personeelsleden gestuurd waarin min of meer wordt gedreigd dat het succes van de afvloeiingsregeling af hangt van de inzet van de ach terblijvers. De mensen hier zijn geen schreeuwers, maar in zichzelf gekeerd en een beetje stug. Ze hebben hun Monsieur Fran^cois zelden durven te genspreken", betreurt de van buiten gekomen de vakbonds man. Van de ongeveer 20.000 Miochelin-werknemers is nau welijks vijf procent georgani seerd. Familiebedrijf De zeer paternalistische tradi tie van de Michelins een van de laatste ouderwetse fa miliebedrijven van Frankrijk bepaalde tot voor kort het leven in Clermont-Ferrand. In de regio wordt de stad naast Michelin-ville ook wel 'Bib city' genoemd ('Bib' is de af korting van 'Bibendum', het beroemde Michelin-mannetje en tegelijk de lokale aandui ding voor een Michelin-werk- nemer). De Bibs en andere Clermon- tois ademen letterlijk Miche lin. Voor zover de tegen oude vulkaanhellingen gelegen stad een sky-line heeft wordt deze bepaald door de lavastenen spitsen van de kathedraal No- tre-Dame-de-l'Assoption en door de schoorstenen van de vier Michelin-fabrieken. Toeval De vestiging van de bandengi gant op het moeilijk bereikba re Auvergne-plateau berust op een toeval. Nadat hun suiker fabriek hadden Verloren wier pen drie Auvergnatse neven, Barbier en de gebroeders Dau- bree, zich met succes op de produktie van een nieuwtje: de rubberen stuitbal. Het idee kregen ze hoogstwaarschijnlijk van hun Schotse achteroom Macintosh, de grote promotor van de rubberindustrie in En geland. Behalve ballen werden ook rubberen slangen en rie men vervaardigd en snel breidde het bedrijf zich uit met een ijzersmelterij en een 'mechanische werkplaats'. De erfgenamen van de neven wa ren minder begaafd: van de 215 werknemers bleven er uit eindelijk 12 over. Op de rand van faillissement namen twee zoons van de aangetrouwde fa milie Michelin de touwtjes in handen. In 1886 reorganiseer den André en Edouard Miche lin de onderneming volgens de theorieën van de Amerikaanse arbeidsingenieur Frederick Taylor. Op basis van diens 'op timale samenvoeging van ma chine en mens' werd Michelin langzaam maar zeker uitge- Het bolle Michelin-mannetje met wederom kuren. bouw tot een produktieïmperi- um, met meerderheidsbelan gen in onder andere Citroën en Panhard. De interesse in de vliegtuigindustrie leverde Clermont de eerste harde lan dingsbaan van Frankrijk op. Modelstad Behalve het economische pro ces besloten de Michelins ook het sociale leven van hun ar beiders tot in detail te regelen. Clermont werd in vele opzich ten een arbeidersmodelstad. Er kwamen Michelin-scholen, Michelin-woonwijken, Miche- lin-straten (met veelzeggende namen als de Straat van de Deugd, de Straat van de Vriendschap^ de Straat van de Moed), een Michelin-kliniek, Michelin-sportverenigingen, Michelin-vakantiekampen en zelfs een Michelin-kerk. Al leen het kerkhof van Cler mont, een enclave tussen de industrieterreinen, behoorde nooit aan de ondernemers. 'Vadertje Edouard' werd op handen gedragen. Nu nog cir culeert onder oude Clermon- tois het verhaal dat Edouard Michelin (hij overleed in 1940) de arbeiders zou hebben be-' loofd dat ze, na twintig jaar huur, eigenaar van hun wo ning werden. Opvolgers kon den zich een dergelijk gulle belofte niet herinneren en bo den de woningen 'normaal' te koop aan. Roger Peraud, gepensioneerd 'Bib' en als communistisch vakbondsman tien jaar lid van de ondernemingsraad heeft zo zijn eigen ideeën over de Mi chelins. „Voortreffelijke psy chologen waren het in elk ge val. Van iedere werknemer bestaat een dossier. Iedereen heeft zijn plaats, nog steeds. Bij Michelin is er geen sprake van dat een arbeider eens op een andere afdeling gaat kijken. Dat ziekenhuis was naar bui ten toe natuurlijk heel mooi. Maar het wordt toch wat min der idyllisch als je weet dat een van de voornaamste reden van de gratis behandeling was om de vele bedrijfsongevallen binnenshuis te houden". Met de sluiting van de Michelin- kliniek in 1986 werd de oude paternalistische periode afge sloten. Zeldzaam De voormalige bandendraaier Peraud is een van de weinige Clermontois die met Francois Michelin, kleinzoon van Edou ard heeft gesproken. De zeld zame publieke verschijningen van de Michelins van wie de kinderen maar aan bepaal de families werden uitgehuwe lijkt om het familiekapitaal niet te versnipperen hebben de mythevorming in Auverg- ne alleen maar versterkt. Zo zouden Edouard en Andre hun concern uit het niets hebben opgebouwd. In werkelijkheid beschikte de familie echter over grote financiële reserves. Uniek in dat verband is ook het Michelin-museum, dat waarschijnlijk als enige ter wereld gesloten is voor het pu bliek. Alleen de presidenten TEKENING: PR De Gaulle en Mitterrand heb ben een rondleiding gekregen door de fabriek, waar de cul tus van rond het produktiege- heim tot in het extreme wordt doorgevoerd. In de loop der jaren heeft de 'Manufactuur' zich volledig toelegd op autobanden en wer den belangen in andere indus trieën stuk voor stuk afgesto ten. Voor de regio Auvergne betekende dat bouwen op een kwetsbare mono-industrie. „Michelin heeft de lokale overheden altijd veel beloofd om andere fabrikanten uit de streek te houden. Om de sim pele reden omdat hij anders het monopolie van de lage sa larissen zou verliezen", zegt Christian Berthier, directeur van de Comité Economische Expansie in het 'Michelin-de- partement Puy-de-Döme. Clermonts economiewethou der Jean-Yves Gouttebel er kent dat de economische situa tie van Clermont met de neer gang van de bandengigant 'verontrustend' is, maar voegt er optimistisch aan toe dat de moeilijkheden bij Michelin een ieder tot de overtuiging heb ben gebracht dat de stad 'niet al zijn eieren in een mandje moet dragen'. Volgens een journalist van de lokale krant 'La Montagne' komt die con statering wellicht te laat. „Zo lang Michelin doorreed was er niets aan de hand. Het was wel zo gemakkelijk, maar nu heeft de auto plotseling een klapband en het is nog maar de vraag hoe dat afloopt". Burgerwerk Soldaten van het Rode Leger worden in Moskou ingezet voor nuttig burgerwerk. Ze ruimen bladeren op een van de brede ave nues in de Sovjet-hoofdstad. FOTO: EPA AMSTERDAM De Ameri kaanse dollar heeft gisteren op de Europese wisselmarkten de winst van ruim vijf cent te genover donderdag weten vast te houden. Bij het slot van de handel op de wisselmarkt in Amsterdam noteerde de dollar f 1,9435 tegen een slot donder dag van 1,8920. Toen de handel in New York eenmaal goed op gang was zat de dollar op 1,9565. Bij de opening in Amsterdam was de dollar al bijna vijf cent MARKTEN KAASMARKT ALKMAAR Commis sienoteringen in gulden per kg: Goud se volvette 7,00 en fabrleksedammer 7,00. De aanvoer bedroeg 28 ton. hoger. Aanvankelijk daalde de koers onder invloed van wins tnemingen iets. Volgens han delaren heeft alleen de Bun desbank in een interventiepo ging dollars aangeboden. Toen dat aanbod ogenblikkelijk door de markt werd opgeno men bleef het bij die ene po ging, Andere Europese centra le banken hadden laten weten zich niet met de markt te be moeien. De dollar profiteert van een aantal ontwikkelingen die erop wijzen dat het met de Amerikaanse economie de goede kant op gaat. Het han delstekort over maart was het laagst in enkele jaren en de werkloosheid bleek mee te vallen. Bovendien kwamen berichten dat de Fed, het be stuur van het systeem van de Amerikaanse centrale banken, besloten had de rente voorlo pig ongemoeid te laten. Sinds jaren wordt alge meen geklaagd over de jaarverslaggeving van Nederlandse onderne mingen. De werkstukjes van de directeuren zijn te vaag, te oppervlakkig of zelfs te onbegrijpelijk. Nee, het woord onbe trouwbaar komt niet over mijn lippen. De kwaliteit van de directeu ren zelf kan vaak worden be oordeeld aan de hand van die verslagen. Daarbij denk ik dan nog niet eens aan de doorgaans niet door accoun tants gecontroleerde kwar- taals- en halfjaarberichten met toekomstverwachtingen, die soms kant noch wal ra ken. Ingrijpende veranderin gen worden daarom noodza kelijk geacht. Alle deskundi gen zijn het daarover eens. Gebeurt er echter wat? Alleen de grootste optimisten zien enige verbetering. Er moet dan ook nog heel wat water naar de zee stromen om ver slagen te schrijven, die de toets der kritiek kunnen doorstaan. Veler hoop is dan ook gevestigd op verbetering van de siutatie door de richt lijnen van de Europese Ge meenschap in Brussel. Cijferwerk De externe accountants van de ondernemingen doen te genwoordig enorm hun best op het cijferwerk terwijl zij bovendien de teksten vaak ook nog controleren. Wat daarna overblijft is de toe komstverwachting, die door gaans niet verder gaat dan het einde van het jaar, waarin het verslag verschijnt en dus al lesbehalve informatief is. Een andere lacune in de verslag geving betreft een splitsing van omzetten en bedrijfswin sten per divisie. Sommige di- recteuren reageren op vragen over zo'n splitsing of zij door horzels worden gestoken. Het lijkt zo eenvoudig om die in formatie te geven maar de consequentie is wel dat zwak ke plekken in de bedrijfsdivi- sies zichtbaar kunnen wor den. Eerst de toékomstprognoses. Wil een onderneming goed functioneren dan zal de direc tie moeten beschikken over een redelijk gefundeerd idee over de mogelijke toekomsti ge ontwikkelingen. Voorbeel den: Als er in 1992 een recessie komt, zal onze orderpositie dan op peil blijven of niet? Hoe zijn de gang van zaken en de toekomstverwachtingen van de concerns, waarvan wij toeleverancier zijn? Hoe komen wij ervoor te staan als de dollar fors in koers stijgt of daalt? Wat hebben wij te vrezen van een stijging van de rente tarieven? Iedere directeur met enig ver antwoordelijkheidsgevoel voor 'zijn' onderneming moet in zijn ladenkasten up-to-date draaiboeken hebben liggen waaruit hij kan putten zodra de nood aan de man komt. Ik ga zelfs zover te beweren dat de afwezigheid van dergelijke draaiboeken de ondergang van de onderneming dichter bij brengt. Aan de hand van die draaiboeken moeten dui delijke toekomstverwachtin gen voor de komende twee of drie boekjaren zijn te formu leren. Zien doe je ze echter vrijwel nooit. Gunstige uit zonderingen: Wolters-Kluwer en United Bus. Aardig is ook bij Stork de splitsing van de ontvangen orders per divisie. Grote vraag De grote vraag bij de lacunes is hoe beleggingsanalisten en andere beursadviseurs zonder redelijk gedetailleerde toe komstverwachtingen een zin nig oordeel over de desbetref fende onderneming kunnen geven. En krijgen zij de ver eiste informatie wel, beschik ken zij dan niet over voorwe tenschap? Het zou overigens niet de eerste keer zijn, dat een onderneming, die er bij de afsluiting van een boekjaar redelijk goed voorstaat enkele maanden later op de rand van een failiissement zweeft. Een aardig spel is het aan de hand van een vijfjarige reeks kern cijfers de levenskansen van een onderneming te bereke- Vijf jaar? Precies. Neem de ontwikkeling van omzet, ei gen vermogen (kapitaal plus vrije reserves), lang en kort vreemd vermogen (leningen en bankkredieten) en u weet al heel wat. Zonder groei van omzet en eigen vermogen enerzijds en met een aanwas van het vreemd vermogen kan voor een onderneming een levensbedreigende situa tie ontstaan. En als het geld dan ook nog aanzienlijk duur der wordt is er vaak helemaal geen houden meer aan. Ver geet daarbij niet, dat accoun tants hun goedkeurende ver klaringen doorgaans blijven geven zolang zij geen fraude constateren of vrezen voor de continuïteit van de onderne ming. Ik heb het tot dusverre alleen gehad over de cijfermatige kant van een onderneming. Ook een slappe directeur, die aardig functioneert zolang hij de conjunctuur mee heeft, 'kan een ramp voor zijn on derneming zijn. Zeg niet, dat hun gelederen bij de vorige grote recessie gedecimeerd zijn. Als de huidige slapte in sommige takken van nijver heid niet tot staan gebracht wordt, zal een nieuwe lichting van dergelijke slapjanussen met behulp van energieke commissarissen, bankiers die het bang te moede wordt als zij aan hun verstrekte kredie ten denken, en eventueel zelfs externe accountants uit de weg geruimd moeten wor den. Erger is natuurlijk als deze slapjanussen er met vreemde machinaties in sla gen op hun directiestoelen te blijven zitten zodat de hard nodige saneringen achterwege blijven. Mooi woord Het lot van langzaam in de richting van liquidatie, sursé ance van betaling of faillisse ment afglijdende onderne mingen is tegenwoordig in veel gevallen iets wat met een mooi woord fusie wordt ge noemd, maar in de meeste ge vallen neerkomt op een over name van de gezondste en rendabelste bedrijfsonderde len. Met behulp van meester lijk verhullend taalgebruik wordt tegenwoordig veel el lende goedgepraat. Over verhullend taalgebruik gesproken. Denk hier ook aan het afscheid van dergelijke slapjanussen. Hoewel zij er vaak jarenlang de kantjes hebben afgelopen krijgen zij bij hun vertrek soms nog een receptie, een door de burge meester uitgereikte koninklij ke onderscheiding en een groot cadeau. Gebeurt dat dan soms onder het motto: hè, hè, die zijn we gelukkig voor goed kwijt. WIM VAN DER MEULEN Noteringen van vrijdag 19 april 1991 (tot 16:30 uur) 38.30 28/2 133.903/4 87.304/4 116.704/4 181.0019/4 61.409/4 81.905/4 204.50 15/4 89.50 4/4 64.50 22/3 28.40 15/4 145.80 18/4 118.704/4 89.70 17/4 35.00 26/3 36.30 9/4 10.401/3 163.60 18/4 59.40 15/4 84 70 4/4 810011/3 54.10 15/4 28.90 8/3 56.40 17/4 156.7018/4 60 00 2/4 54.50 4/4 199.20 4/4 30.40 4/4 29.50 4/4 38.60 5/4 104.20 18/4 57.5019/2 101.3018/4 65.50 19/4 53.70 4/4 167.30 15/4 wolt-kluw c 55.50 Slotkoers vrijdag 19 april 1991 ahrendgrc 210 00 208.00 auto ind pr 48 00B 48.00+ bam groep 83.50 83.00 batenb.beh. 124.00 124.00 beers 119.00 119.00 begemann 16300 161.00 betindo c 360.00 360.00 boer druk 247.00L 245.00 boer wink c 84 00 84.50 braai beh 32.50 32.00 burg heybr 3000.00B 3100.00B calvé 1055.00 1058.00 calvè c 1053.00 1063.00 calve pr 835.00 835.00 claimindo c content beh gamma hold 103.00 105.50 gamma h 5 pr 5.80B 5.90 getronics 31.70 32.00 Bron: GWK/CDK-Bank mend gans 4005.00 moeara 1260.00 moeara opr 165500. moeara c op 16250.0 moeara wb 17600.0 moolen hold 35.90 mulder bosk 64 00 255.oerlc he 62.01 K llityr 20.5 ■norm c 124.0M111. fles I55.0iren ank c 82.0 on asc 74.0ger ikreekS 195yer< 19.00 18.30 schuilema 1655.0» iffg® 43.0UgÉ 97 üt h 89?,11 33.2d. Krfegc i66!pd 930.G al »el h. c 50.50 51.50 tulip comp twkabeihc unilever 84.50 84,80 mijnbouw c 388.50 372.00 ;t c 11500.0 ld c 247.50 ld d91 237.00 wgnr-tljl c wgnr-tl d91 west invest nutricia gb 125.70 nutr gb d91 124.60 nutr.vb c 134.50 nutr vb d91 133.00 nijv-t.cate 90.30 aank. ital.lire (10.000) 1,990 jap.yen (10.000) 1,54 joeg.din.t/m 100 5,62 noorse kroon (100) 1,730 oost.schill. (100) port.escudo (100) spaanse pes. (100) 3,49 turkse pond (100) 49,00 zweedse kr. (100) 34,60 zwits.fr. (100) 5e rs :elij diel SM 114,00 Nieuw Vorige I 21900 - 22500 21720 - 22320 24100 23920 genl elec genl motors genl public goodrich 171/2 791/4 141/4 hewlett-pac intl flavor intl paper mobil corp royal dutch santa fe utd technol westingh el woolworlh Damrak zakt langzaam weg AMSTERDAM Het koer- speil op de Amsterdamse ef fectenbeurs is gisteren lang zaam maar zeker gedaald. De Nederlandse belegger liet het afweten en het waren volgens de handel vooral weer buiten landse instituten, die de boel in Amsterdam nog wat over eind hielden. Ook bedrijfs nieuws oefende nauwelijks in vloed uit. De stemmingsindex ging met 0,8 punt omlaag naar 96. De koersindex moest 0,2 punt terug naar 200,7. De omzet kwam vrijdag op 1874 mil joen, waarvan maar 726 mil joen in aandelen. Op de obliga- tiemarkt bleef de aankondi ging van een nieuwe staatsle ning uit. De omstandigheden zijn volgens de beurs dan ook niet al te gunstig voor zo'n le ning. Veel obligaties noteerden vrijdag fractioneel lager. al v De sterke stijging vaiEnij lar, door velen als puigja, latie/ beschouwd, b^en) wel steun voor de inj^o^ nals. Unilever trok ee^di aan naar 166,40, Koi0lla Olie twee kwartjejeze 156,20 en ook dei{ waarden eindigden wjejg Van de grote uitgeveflaai Elsevier 1,40 kfen> 86,70 en Wolters ens 1,10 op 54,40. VCn S1 1,10 naar 43,50, - nj 1,20 naar 197,30 Vo 1,80 naar 110,60. iik Océ waren beide l,3jn retour op respect o 52,60 en 50. Gistten werd een gulden goe<\ Mi 34,40. Heineken stftrer onder druk. Rekenihee dend met de exdividenen ring trad er een verli6We 1,60 op 160. ami juit Ook VIB noteerde exrass maar hier trad in I). koersstijging op van jiek 63,70. Norit, waar h gif ter gaat dan verwachËr een rijksdaalder opiard Ook Sphinx en Goucdie vast zaten in de vehe< hoek. Gamma viel opmei stijging van 2,50 oplde

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8