I ide droom Kurden èrd nachtmerrie Nancy Reagan is egoïstische helleveeg cteur De Milliano van AZG: „vluchtelingenkampen vormen tijdbom" Onland/buitenland QeidóeQowumt ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAGINA 5 ^AM De Kurdische jenkampen op de grens 0jje en Irak vormen een O; Uit medisch oogpunt is 17jatsen van de kampen 0i bereikbare plaatsen on- 0ï. De verhuizing van de 'Aen zal echter op strikt basis moeten gebeuren lligheid dient te worden -gd< zo zegt de directeur n zonder Grenzen van ure (AZG), J. de Milliano, ,5 :n is teruggekeerd van ijPgs bezoek aan het ge- 'Juchtelingenkampen. inlder Grenzen Nederland ert de hulp in Turkije. In ""heeft de Nederlandse or- xca 35 mensen aan het [ezamenlijke organisties van Artsen zonder Grenzen uit Ne derland, België en Frankrijk heb ben in totaal 180 mensen in zowel Turkije, Irak als Iran. De Milliano verwelkomt de initia tieven van de geallieerden en de Verenigde Naties om in Noord-Irak vrijplaatsen te creëren voor de vluchtenlingen. Hij wijst er echter op dat de terugkeer slechts op vrij willig basis mag geschieden, de protectie wordt gegarandeerd en de onafhankelijke positie van hulpor- gainsties als AZG zorgvuldig be waard blijft. „Die protectie is essentieel, anders sleur je deze mensen weer naar de beul. De internationale gemeen schap moet hier heel duidelijk in zijn, anders krijg je een catastrofe", aldus De Milliano. Hii verwacht dat de vluchtelingen heel nadrukkelijk de veiligheid die ze kunnen ver wachten in de vrijplaatsen tegen de hulp die daar geboden kan worden, zullen afwegen. JJe Milliano hecht er aan dat de ko mende tijd nadrukkelijk onder scheid wordt gemaakt tussen de militaire en humanitaire aspecten rond de hulpverlening aan de Kur dische vluchtelingen. „We moeten voorkomen dat onder het mom van humanitiare hulp militaire opera ties worden uitgevoerd. Beide ele menten, militair en humanitair, zijn nodig, maar dienen duidelijk van elkaar te worden gescheiden". De directeur is bevreesd dat het door elkaar lopen van deze zaken het werk van Artsen zonder Gren zen zal bemoeilijken in vergelijkba re situaties. „Als mensen dit door elkaar gaan halen legt het een enorme hypotheek op de toekomst van ons werk". De hulpverlening rond de Kurdi sche vluchtelingen is voor AZG de grootste operatie die zij op zo korte termijn heeft moeten opzetten. De Milliano noemt de situatie in de kampen een „tijdbom". In het ge bied dat AZG-Nederland bestrijkt zijn er zes kampen met in totaal circa 270.000 vluchtelingen. In het grootste kamp bij Isikveren (150.000 mensen) heeft de helft van de mensen diarree. „Je hoeft geen expert te zijn om te zien wat de problemen zijn. Je loopt letterlijk over de stront in het kamp". Volgens hem is de situatie zodanig dat er gevaar is voor een explosie van andere epidemieën. „Als er over een paar dagen een cholera- of tyfusepidemie uitbreekt, sta ik niet verbaasd te kijken". Sanitaire voorzieningen zijn niet aanwezig en er is een tekort aan betrouwbaar water. De Milliano betreurt de gang van zaken rond de hulpverlening. Die is in zijn ogen te laat op gang geko men en er is niet goed gebruik ge maakt van de logistieke mogelijk heden die het Turkse leger biedt. Gecombineerd met de onbereikba re plaatsen waar de vluchtelingen zitten doen zich „menstonterende taferelen" voor. „Mensen worden gereduceerd tot beesten. Er moet gevochten wor den, om water, om eten, om alles. Er vallen niet alleen doden en ge wonden door gebrek aan eten en drinken, maar ook tijdens de ge vechten om het voedsel en de pak ketten die gedropt worden". Volgens De Milliano blijkt dat de vluchtelingen die van het platte land komen het iets beter doen dan de vluchtelingen die uit Iraakse steden komen. De plattelandsmen sen opereren vaak in groepsver band en staan elkaar bij. Bij de hulpverlening is volgens De Millia no verzuimd gebruik te maken van de hiërarchie die in de kampen be staat via stamhoofden. De distrubi- tie had orderlijker kunnen verlo pen als deze mensen erbij zouden zijn betrokken. J. de Milliano PLAATS VOOR ONAFHANKELIJKE STAAT aki V/BAGHDAD/ tN Honderd- _1(n Kurdische ca vrouwen en kin- it«ten verstoken leest elementaire tioeften vast Riergachtige grens- ^ekn Irak met Tur- u^ran. Even hoop- 'rcCurden in het d^an de Golfoor- een vrij Kurdis- hoop vervloog i v de Iraakse leider j1® Husayn, na de bung van de oorlog eerslaan van een opstand in het i eijn handen vrij Jjp met alle be- itiê middelen de Jvan de Kurden g 'ikte. Hij dreef het Aids de bergen in. ^ifhankelijk Kur- d.kt ver weg. Een j'oom veranderde -^chtmerrie. •ej de benaming van 9 jen miljoen mensen "fensgebied van Tur- Iran, Irak en de ke'. Het uitgestrekte »e gebied van ruim A/miljoen vierkante ki- lotussen de Taurus in •'*ije en de Zagros in noemen ze Kurdis- '%rden zijn een uitge- ypergvolk. Ze leven artdbouw, fruitteelt en iriapen- en geitenfok- ~te nomaden zijn het piment niet meer, al =deel van het volk in vi naar andere gebie- e 'aar de winter wordt jr£ht. Kurden leven voor een belangrijk finten, gemaakt van kti. Ook Kurden die {wonen, kennen een °jk primitieve behui- zijn hun woningen |d dan lemen hutten, tee ze spreken is Kur- r Indo-Europese taal ^jnt is aan het Per- uniforme schrijfwij ze het Kurdisch ont- ~*els gebruiken ze het }rj, deels het Latijnse 'ti])e Kurden kennen 'angrijke literatuur "mythische geschrif- raal thema is vaak Ische vaderland. d< ng hebben de Kur- namelijk behorende nitische richting van B een grote mate van gheid gekend, vooral d legers van omrin- lkeren zich niet in rbergzame gebergte "e vertonen. Ze kon- loredelijk vrij voelen. nachttiende en negen- ?uw vestigden Os- r?urkse) sultans en de l_ Perzië er hun directe had rond 1900 een (filisme tot gevolg. In -tantie had de bewe- nig kans van slagen, (fierste Wereldoorlog gt tij voor de nationa listen tijdelijk. De olierijke provincie Mosul (in het zuiden van Kurdistan) werd samen met het Arabische Mesopota- mië als het koninkrijk Irak onder Brits mandaat geplaatst. Een ander deel van Kurdistan kwam in Syrië onder Franse heerschappij. De overige Kur den in het uiteengevallen Os- maanse rijk werd bij het ver drag van Sèvres (1920) een ei gen Kurdische staat beloofd. Dit verdrag is echter vooral onder druk van de Turken, die hun land toch al zo ver kleind zagen nooit uitge voerd. Nog steeds wonen de Kurden verspreid over vijf landen. Verscheidene keren hebben de Kurden sinds de jaren twintig geprobeerd hun overheersers van zich af te schudden, maar tot nu toe is dat niet gelukt. Integendeel, in de loop der ja ren werden ze steeds meer on derdrukt. Het streven naar een vrij Kurdistan werd, met de vorming van steeds meer onafhankelijke staten, voor de landen in het gebied een steeds grotere bedreiging. Een eigen cultuur mochten ze er niet op nahouden en om slechts één voorbeeld te noe men het is Kurden in Tur kije lange tijd verboden ge weest hun eigen taal te spre ken. Het woord 'Kurden' mocht zelfs niet meer worden gebruikt; Kurden werden in Turkije Bergturken genoemd. Pas onder druk van de om standigheden is deze maatre gel onlangs weer ingetrokken. Op Turkse scholen mag, op be perkte schaal, weer les worden gegeven in het Kurdisch. Eigen staat In 1946 werd in Noordwest- Iran door rechter en politicus Qazi Mohammed de Kurdische republiek uitgeroepen, onder de bescherming van de Russi sche bezetters. Qazi werd de eerste president en de partiza nenleider Mullah Mustafa al Barzani werd tot generaal be noemd. Toen de Russen zich een jaar later uit het gebied te rugtrokken, werd de jonge re publiek door het Iraanse leger onder de voet gelopen. Het vuur van de onafhanke lijkheid bleef echter branden en twaalf jaar later ijverde Barzani, die na de opstand naar de Sovjetunie was ge vlucht, voor Kurdisch zelfbe stuur. Nu in het noorden van Irak. Na opnieuw niet ingelos te beloften kwamen de Kur den in 1961 wederom in op stand. Het leger van Barzani, dat oorspronkelijk uit 7000 man en later zelfs uit 18.000 man bestond, behaalde een aantal opmerkelijke successen. Het Iraakse leger moest zich uit de bergen terugtrekken en in 1970 werd met de regering in Baghdad een overeenkomst gesloten: vanaf 1974 zouden de Kurden hun gebied definitief zelf mogen besturen. In dat jaar echter brak de strijd opnieuw uit, omdat Bar zani ontevreden was over de uiteindelijke uitvoering van de overeenkomst. Belangrijke oliegebieden (zoals die rond Kirkuk) vielen uiteindelijk buiten het Kurdische gebied. Deze opstand duurde één jaar. In 1975 moest Barzani de strijd staken, omdat Irak met Iran een overeenkomst had geslo ten, waardoor de steun uit Te heran wegviel. Irak had vrij spel. Op 12 maart van dat jaar schreef het blad Al-Thawra (De Revolutie): 'Onze glorierij ke troepen zijn bezig het reac tionaire verzetsnest van de re actionaire Kurden in onze ber gen definitief uit te roeien en de opstand met alle macht neer te slaan. Wij zullen nooit onderhandelen met de verra derlijke Kurdische leiders- kliek, hier niet en in het bui tenland niet. Het wordt tijd dat deze kliek zich van zijn verschrikkelijke einde bewust wordt...' In het licht van de huidige gebeurtenissen krijgen deze woorden bijna profetische waarde. Zij droomt nog niet van een vrij Kudistan; het jonge vluchtelinge- tje aan de Iraaks-Turkse grens heeft honger, is ijskoud en mist mogelijk een deel van haar familie. FOTO: EPA De droom van een onafhanke lijke Kurdische staat was lan ge tijd verder weg dan ooit. Vooral in Irak, maar ook iri andere landen, werden de Kurden op een verschrikkelij ke manier onderdrukt. De re pressie bereikte in maart 1988 in Irak een voorlopig hoogte punt toen de Iraakse leider, Saddam Husayn de 'opstandi ge' Kurden met gifgas be stookte. Duizenden Kurden kwamen op gruwelijke wijze om het leven. Even flakkerde de hoop van de Kurden weer op toen tij dens de Golfoorlog het Iraakse leger zijn handen vol had in Idenis Een betere beschutting tegen de gure elementen dan een stenen boog hebben deze naar Iran gevluchte Iraakse kinderen nog niet kunnen vinden. FOTO: AP het zuiden. Nadat echter in fe bruari aan de vijandelijkheden tussen de troepen van de coali tie en Irak een einde kwam en Husayn ook met de opstandige shi'iten had afgerekend, kon hij zij het in beperkte mate weer beschikken over zijn manschappen en werden de opstandige Kurden in het noorden snel verslagen. Het leger dreef het volk voor zich uit, verder de bergen in. Ook nu weer gebruikte Husayn alle middelen die hij tot zijn be schikking had. Napalm en fos for werden gebruikt tegen vluchtende mannen, vrouwen en kinderen. En daar, in het grensgebied met Turkije en Iran, zitten ze vast. Iran zegt ze niet op te kunnen vangen en Turkije is evenmin van plan de stroom vluchtelingen op te nemen. Met de dag wordt de toestand nijpender, hoe internationale hulporganisaties ook hun best doen om het leed te verzach ten. Tot nu toe zijn de geallieerden ondanks het kleine aantal troepen dat naar Noord-Irak is en wordt gezonden om vluch telingenkampen te bescher men en humanitaire hulp te verlenen niet van plan mi litair in te grijpen. President Bush wil de status quo hand haven, is bevreesd voor een „tweede Vietnam", heeft het steevast over een „interne aangelegenheid" en spreekt zich bij voortduring uit tegen het uiteenvallen van Irak. Net als tijdens de verdeling van het land na de Eerste Wereld oorlog is er, vooral in de ogen van de westerse mogendheden en de landen in de regio, ook nu geen plaats voor een onaf hankelijk Kurdistan. WIM KUNST \i EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions Afpersing Italiaanse ondernemers onvermijdelijk (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Een rechter in de Siciliaanse stad Catania heeft onlangs een groep vooraanstaande onderne mers vrijgesproken van de beschuldiging van steun aan de maffia. De be klaagden hadden toegege ven, dat zij lokale mafiosi grote sommen gelds had den geschonken, maar volgens rechter Luigi Rus- so was daarbij geen sprake van een strafbaar feit, om dat zij handelden in een situatie van overmacht. „Wie niet betaalt, ziet onher roepelijk zijn bedrijf in vlammen opgaan. Dus als niemand betaalt, gaat de Si ciliaanse economie te gron de", legde hij uit in het dag blad La Repubblica. Dat twee van de belangrijkste Catanese industriëlen boven dien in geregeld contact ver keerden met voortvluchtige bendeleiders, kon hen vol gens de rechter evenmin worden aangewreven, omdat persoonlijke contacten met de afperser nu eenmaal een noodzakelijk kwaad zijn. De vrijspraak leidde in de Itali aanse pers tot furieuze pro testen, onder koppen als 'Af persing gewettigd', 'Overga ve van het recht' en 'Vrij baan voor de maffia'. Maar niemand kon beweren, dat de motivatie van de rechter niet ontsproten is aan de rea liteit. BIOGRAFE KITTY KELLEY: NEW YORK „Eerlijk gezegd stond ik niet te trappelen", vertelt Kitty Kelley, de schrijfster van de ongeautoriseerde bio grafie van Nancy Reagan waarvan in de eerste week na de publikatie in de Verenigde Staten meer exemplaren over de toon- baink zijn gegaan dan van enig ander boek in de re cente geschiedenis. „Maar mijn uitgevers vroegen me over wie ik zou schrijven als ik nog een biografie zou doen. Ik zei: 'Mis schien wel Nancy Reagan'. Ze vroegen: 'Waarom Nancy en niet de president?' Ik zei: 'Ik weet het niet, ze lijkt me gewoon interessanter' En wanneer Kelley je 'interes sant' vindt moet je uitkijken. Na haar eerste boek in 1975 over vermageringsinstituten voor de rijken der aarde wendde ze haar literaire aan dacht tot de beroemden der aarde. Toen Jackie Onassis haar interesse had gewekt ver scheen een bestseller over haar in de boekwinkel waarin Kelly beweerde dat de wedu we van president Kennedy met elektro-shocks was behan deld tegen depressiviteit. Liz Taylor volgde Onassis, met details over haar manische vreetbuien en de onthulling dat Taylor zwanger was ge weest van Frank Sinatra maar zich had laten aborteren. Vijf jaar later was Sinatra zelf het slachtoffer van Kelley's schrijflust. En nu is de beurt aan mevrouw Reagan. Gezien Kelley's staat van dienst zullen sommigen den ken dat Nancy er nog gemak kelijk vanaf is gekomen. Vol gens Kelley waren Nancy's enige zonden dat ze haar naam heeft veranderd, haar familie in de steek heeft gelaten, een lesbische affaire heeft gehad, zich omhoog heeft geslapen in Hollywood, Ronald Reagan heeft gestrikt door zwanger van hem te worden, haar per soneel heeft geterroriseerd, haar kinderen heeft geslagen, de scepter heeft gezwaaid tij dens het presidentschap van haar man en een buitenechte lijke verhouding heeft gehad met eerdergenoemde Sinatra toen haar man president was. „Ik wist dat dit project: contro verse zou zaaien omdat ik één van de machtigste vrouwen in het land aanpak", vertelt Kel ley. „Maar als iets me heeft verrast dan is dat denk ik wel de verbijsterende reactie van het publiek op het boek Uitverkocht In de eerste drie dagen dat Kelley's biografie van Nancy Reagan te koop was ontvingen de Amerikaanse uitgevers Si mon en Schuster nabestellin gen voor 450.000 exemplaren. De eerste oplage van 600.000 was na een week vrijwel uit verkocht. De 49-jarige schrijfster genoot al een zekere vermaardheid door haar eerdere boeken, maar de afgelopen weken is zij het brandpunt van een felle nationale controverse gewor den. Ronald Reagan, Barbara Bush en een keur van promi nente Republikeinen hebben het boek in het openbaar de grond in getrapt als schandelij ke verzinsels. Dit bleek echter waardevolle publiciteit; Kelley verdreef Ted Kennedy en het lijden van de Kurden van veel voorpagina's en werd door ie dere radio- en televisiezender in het land gevraagd voor in terviews. „Het is een gekkenhuis ge weest, een volslagen gekken huis", aldus Kelley, op weg van New York naar Washing ton. „Alles is gewoon in de war geschopt. Ze hebben me zoveel laten reizen dat ik waarschijnlijk niet veel zin nigs meer uit m'n mond krijg. Vergeef me". Haar stem is laag, stroperig, smekend en bijna verleidelijk. Het is niet moeilijk je voor te stellen hoe ze honderden men sen heeft weten over te halen dingen te zeggen die ze eigen lijk helemaal niet kwijt wil den. Wat kon het per slot van rekening voor kwaad om ze deze kleine, mollige vrouw met de snelle lach en de schit terende Ierse ogen toe te ver trouwen? Kelley beweert dat ze in de vier jaar dat ze aan de Nancy- biografie heeft gewerkt 1002 bronnen heeft ondervraagd. Ze wijst trots op de veertig bladzijden voetnoten en de ne gen bladzijden dankbetuigin gen. Kelley deed de meeste in terviews zelf, maar ze beschik te ook over full-time onder zoekers in Washington en Los Angeles en betaalde hulp in New York en Londen. Ze interviewde mensen uit de Reagan-kring (de weinigen die wilden praten) maar benader de ook bedienden, artsen, kap pers, chauffeurs, geheim agen ten, sterren, winkeliers - ie dereen die de beerput mis schien een beetje zou kunnen opentrekken. In veel gevallen, vooral in de eerste jaren van het onderzoek, toen Nancy nog first lady was, stuitte Kel ley's team op een muur van stilte. „Dit boek was veel moeilijker dan de Sinatra-bio- grafie", legt Kelley uit. „Veel mensen, vooral van de staf van mevrouw Reagan, waren te bang om te praten. Alleen de vrouw van een Baptistische geestelijke, die vond dat de waarheid verteld moest wor den, was bereid met name ge noemd te worden. Ze deed het zelfs ondanks het feit dat haar man er erg op tegen was". De vrouw, Shirley Watkins, vertelt in het boek dat Nancy zich meer bezig hield met „le den van koninklijke huizen of haar rijke vrienden" dan met de doorsnee Amerikanen, die zij „met niets dan verachting" bejegende. Een goede illustra tie hiervan is een anecdote van Watkins over een brief die het Witte Huis ontving over een jongen die aan spier dystrofie leed en voor zijn dood de first lady graag wilde ontmoeten. „Absoluut niet", liet Nancy, antwoorden. „Me vrouw Reagan wil niet dat er een foto van haar gemaakt wordt met het een of andere kwijlende kind aan een beade mingsapparaat. Dat is te wal gelijk". Moord Uiteindelijk kwamen veel meer mensen met dergelijke verhalen. Het resultaat is 603 bladzijden systematische moord op de hoofdpersoon. Kelley verontschuldigt zich er niet voor. „Ik denk dat het boek voor zichzelf spreekt" zegt ze. „En ik denk dat de re actie van de mensen aantoont dat het duidelijk een gevoelige snaar heeft geraakt in dit land". Kelley omschrijft de biografie als „het ontrafelen van het celluloid imago, het opgediste imago dat we acht jaar lang hebben gezien". Het boek be vestigt wat veel mensen al vermoedden: „Achter het ver nis van de jurken van Adolfo, de sjaals van Hermès en de handtassen van Gucci schuilt een intrigerende, egoïstische, gierige helleveeg". „Ik denk ook dat deze schrij nende blik op de familie Reagan zo onthutsend is voor de mensen omdat het een re gering was die prat ging op haar familiewaarden", aldus Kelley. Schrijnend is een eufe misme voor de feiten die Kel ley naar boven haalt over Nancy's familiewaarden. Vol gens het boek liet de voormali ge presidentsvrouwe haar ech te vader - een nederig verze keringsagent - in de steek en loog ze over haar achtergrond; ze onterfde de twee kinderen uit het eerste huwelijk van haar man (Maureen en Mi chael Reagan) en ze mishan delde haar eigen zoon en dochter, Ron Reagan junior en Patti. De aandacht van de pers was vooral gevestigd op Kelley's onthullingen over de actieve sekslevens van Ronald en Nancy tijdens hun Hollywood- jaren Kelley is daar wat ver baasd over: „De promiscuïteit van Hollywood is echt al eerder gedrukt", zegt ze. „Dat is echt niets nieuws meer". Miljonaire De schrijfster en inmiddels miljonaire woont alleen in een landhuis in Georgetown in Washington. Ze geeft toe dat ze over één ding wel gepi keerd is: de hatelijke vergelij kingen die worden getrokken tussen haar en haar onder werp. Net als Nancy draagt Kelley graag rode pakjes van Adolfo, heeft ze problemen in haar privéleven (aan haar hu welijk kwam vorig jaar na vijftien jaar een einde) en be steedt ze ontzettend veel zorg aan haar uiterlijk. Ze is ook gevoelig voor kritiek. „Ik kan daar echt helemaal niets mee", zegt ze gegriefd „Ik heb over de machtigste vrouw van de wereld geschre ven, maar jullie schrijven al leen maar over de vrouw die heeft geschreven over de machtigste vrouw van de we reld. Onze levens hebben hele maal niets gemeen. Ik ben geen miniatuur-Nancy. Ik heb niet die" macht, De enige gelij kenis is dat ik toevallig ook van rood houd". JOHN CASSIDY (c) The Sunday Times Biografe Kitty Kelly poseert met haar kartonnen slachtoffer Nancy Reagan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5