GIRO 800.8C Kerk en overheid oog in oog Negen van de tien Italianen geloven in God DE SLACHTOFFERS VAIh BURGEROORLOG IN IRl DEN HAAG E Paus uitgefloten door linkse studenten kerk wereld Tranen MANIFESTATIE KERK TE KIJK VAN START Samenwerking tegen wildgroei hulp in Oost-Europa Problemen op Balkch DE SAMENWERKENDE HULPORGANI&0 £cidóe6ou/ia/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £oidóc(3otttcmt ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAJ> ROME Paus Johannes Paulus II is vrijdag tijdens een toespraak aan een universiteit in Rome langdurig door linkse studenten uitgefloten. De paus was aan de universiteit la Sapienza uit genodigd voor een symposium van de rectores van Oost- en Westeuropese uni versiteiten over 'het grote Europa van de culturen'. Enkele tientallen jongeren hebben gedu rende de gehele toespraak staan fluiten, terwijl ze keer op keer probeerden de paus te onderbreken. „Men kan niet ontkennen dat er sprake is van een zekere opleving onder de stu denten. Dat konden we niet alleen zien maar ook met onze eigen oren horen," zei de paus naderhand met een brede glimlach, terwijl hij vragen van studen ten beantwoordde. De paus hield de jongeren een duidelijke keuze voor. „Jullie kunnen de weg gaan van macht, prestige en welvaart. Of jul lie stellen je leven in dienst van de sa menleving, dankzij een voltooide oplei ding en geestelijke rijpheid die menselij ke en christelijke waarden als basis voor alle activiteiten ziet." „Ik vraag jullie de uitnodiging van de Kerk te aanvaarden en met haar op weg te gaan," zo zei de paus. „Jullie moeten de Kerk met sympathie bekijken, met vertrouwen naar haar luisteren en haar grootmoedig volgen. Daarbij zullen jullie wel eens tegen de stroom van de g re meningen ingaan." Iemand die slechts water drinkt heeft een geheim voor zijn medemensen te verbergen Charles Baudelaire door Marinus van der Berg Geen die het mensenhart begrijpt. De mei was in de bloesembomen toen mij de liefste werd ontnomen. Geen die het mensenhart begrijpt: de tranen wilden mij niet komen. Geen die het mensenhart begrijpt: het weer had 's nachts zijn keer genomen, ik zag de wereld wit berijpt. En ik liet vrij mijn tranen stromen. Geen die het mensenhart begrijpt. Het gebeurt vaak dat iemand niet kan huilen kan bij de dood van een geliefde. De mensen oordelen dan zo gauw in de zin van „dat is ook een koude" Laatst belde een goede bekende, die zelf een zoon heeft verloren. Het heeft zijn leven in de ouderdom zo anders gemaakt. Zijn ouderdom is overschaduwd door dit grote verdriet. Ik ben altijd onder de indruk van de waardige wijze waarop hij dit leed draagt. Het heeft zijn gezicht getekend en zijn gestalte gebogen, maar niet verbitterd of gebroken. Juist die ochtend, waarop hij me belde en attent maakte op bovenstaand gedicht, had ik vanwege een andere ervaring nagedacht over de ouderdom. Het alsmaar ouder worden kan met zich meebrengen dat je nog zoveel extra verdriet te verwerken krijgt. Verdriet om gebeurtenissen in het leven van je kinderen of kleinkinderen. Ziekte, lichamelijk of geestelijk van een van je kinderen, of van een schoondochter of een schoonzoon, kunnen je ouderdom zo overschaduwen. Machteloos moet je soms toezien. Je kunt er niets aan doen en je moet maar afwachten. De ouderdom wordt vaak ook gekenmerkt door het hebben van meer tijd. Meer tijd om te denken. Denken dat tot een piekeren kan worden. Op dit moment denk ik aan meerderen die dit van heel dichtbij meemaken. Er wordt vaak nadruk gelegd op het feit dat veel ouderen lang een goede lichamelijke gezondheid hebben en zichzelf goed kunnen redden. Dat is een winst. Het is goed om ouderen niet te zien als hulpbehoevenden, maar we mogen er niet blind voor worden, dat velen geestelijk veel hebben te verwerken. Ziekte, sterven en scheiding van een of meerdere kinderen of kleinkinderen kan het leven zoveel zwaarder maken. Je ziet het vaak niet aan de buitenkant. Niet iedereen laat gemakkelijk zijn tranen zien. De tranen blijven aan de binnenkant, maar maken het hart zwaar. Soms is er een teder woord of een teder gebaar dat je verdriet aanraakt en je tranen vrij laat stromen. Ik geef U deze tedere woorden van de dichteres door, zoals ze mij deze ochtend werden doorgegeven. ROTTERDAM Ik had even de indruk alsof u zich tegenover ons wilde verdedigen toen u voor ons de kerk in Zuid-Hol land wilde presenteren, maar mijn ervaring is dat de kerk in deze tijd meer kerk dan zij ooit geweest is. Mr. S. Patijn, commissaris der koningin in Zuid-Holland, re ageerde gisteravond aldus op het welkomstwoord van mgr. R. Bar bij de opening van de manifestatie Kerk te Kijk van het bisdom Rotterdam in de Rotterdamse Laurenskerk waar een groot aantal verte genwoordigers van de provin cie Zuid-Holland, gemeenten en kerken bij aanwezig wa- Het idee voor deze manifesta tie was ontstaan na een ont moeting tussen bisdombestuur en vertegenwoordigers van de provincies. Vroeger was de kerk zo zichtbaar maar nu ho ren we bijna nooit meer wat van haar, was er toen opge merkt. Het bisdom nam de uitdaging aan en in de Laurenskerk, de Dominicanerkerk aan het Steiger en het Diocesaan Pas toraal Centrum presenteren zich ruim veertig verenigin gen en instanties die in de kerk actief zijn. Dat varieert van de actiegroep Vrouw en Geloof tot het Justitiepasto raat, van zwerfreligieuzen tot de Mariënburgvereniging en van de districtskatechese tot de diocesane commissie Ker kelijk Kunstbezit. Bisschop Bar beklemtoonde dat de kerk „tegenover de tij delijke orde" van de wereld eerst en vooral dienstbaar wil zijn. Hij had daarvoor een tekst aangehaald van het Tweede Vaticaanse Concilie die de positieve instelling van de RK kerk jegens de wereld als een waarde op zich moest onderstrepen. Vroeger had de kerk zo'n ver dediging niet nodig, zij was een vanzelfsprekendheid, ie dereen wist waar zij voor stond maar „de tijd neemt dingen terug, maar schept ook nieuwe mogelijkheden". Een manifestatie als Kerk te Kijk zou, aldus de bisschop, dertig jaar geleden ondenkbaar zijn geweest, nu grijpen we haar dankbaar als mogelijkheid aan. De commissaris van de koningin en de bisschop kon den zich beiden vinden in de dienstbaarheid die zij aan de samenleving willen bewijzen. Dat gebeurt niet, aldus de bis schop. omdat we zo graag zou den willen opvallen, maar het is nu ook weer niet nodig om te doen alsof het niet gebeurt, want we zijn tenslotte de grootste vrijwilligersorganisa tie die er in Nederland be staat. Hij wees de wereldlijke autoriteiten op de taken die de kerk sinds haar stichting op zich heeft genomen en ook nu nog aanpakt, in te sprin gen voor mensen die tussen wal en schip dreigen te val len. Patijn stelde daar tegen over dat juist omdat de ker ken dienstbaar willen zijn de politici hen in die rol moeten erkennen, omdat hen hetzelf de doel voor ogen staat. „We zijn dus dankbaar dat u ons hebt uitgenodigd". Terwijl de autoriteiten elkaar toespraken, steeg het geroeze moes op van het „gewone volk" dat koffie dronk in de gaanderijen en de zijbeuken van de kerk. Daar werd uit gelegd dat de schippers in het Rotterdamse hun eigen kerkje hebben, dat de bouwinspectie van het bisdom een nieuwe kerk bouwt in de Haagse Spoorwijk en allerhande an dere zaken. Het geroezemoes en de toe spraken werden op gezette tij den overstemd door de voor bij denderende treinen die door de ramen van het pries terkoor van deze monumenta- FOTO: CORNÉ SPARIDAENS le kerk zichtbaar zijn. Jam mer dat het orgel niet speelde. Maar die treinen herinnerden degene die dacht dat de kerk een reservaat is eraan dat zij toch echt tot de wereld be hoort. PAUL VAN VELTHOVEN De manifestatie is vandaag tot 16.00 te bezoeken. Aartsbisschop Carey pleit voor missionaire en sociale kerk CANTERBURY Dr. George Carey heeft vrij dag bij zijn installatie tot aartsbisschop van Canter bury gepleit voor een kerk die missionair is en tegelijkertijd oog voor de sociale noden heeft. Ver der onderstreepte hij het belang van eenheid bin nen de Anglicaanse ge meenschap. Sprekend over de diepe ver deeldheid binnen de Angli caanse Kerk vroeg Carey zijn medegelovigen een hogere prioriteit te geven aan het christelijk getuigenis dan aan de onderlinge verschillen. De grootste uitdaging voor de Kerk van Engeland is „zo'n kerk te zijn die God op de eerste plaats stelt, daarna de mensen die we willen dienen en onszelf op de laatste plaats". Verder verdedigde hij het recht van de kerk om zich met maatschappelijke vraag stukken bezig te houden. „Geen Kerk kan of mag poli tieke uitspraken achterwege laten als de vrijheid en waar digheid van de mens in het geding is. Christus wijst ons op het lot van de onderdruk ten, de ontheemden en de van honger stervende mensen." Tijdens de dienst werd de le zing uit het Oude Testament verzorgd door dr. Emilio Ca stro, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, en die uit het Nieuwe Testa ment door kardinaal Basil Hume, de rk aartsbisschop van Westminster. Aartsbis schop Edward Cassidy, hoofd van de Vaticaanse raad voor de eenheid der christenen, vertegenwoordigde het Vati- PUTTEN Vier hervormde organisaties gaan samenwer ken in de Commissie Geza menlijke Missionaire-Diaco- nale Arbeid om de „wild groei" in de hulpverlening aan Oost-Europa zo snel mo gelijk aan te pakken. Door ge brek aan kennis en ervaring van plaatselijke comité's ko men hulpgoederen vaak op dezelfde plaatsen terecht. Dat bleek vandaag in Putten op de eerste landelijke infor matiedag van Stichting HOE, waar zij voor het eerst in haar ruim 15-jarige bestaan verant woording aflegde van de „soms noodzakelijke illegale werkzaamheden". De stichting HOE verleent geestelijke en materiële hulp aan kerken en personen in het voormalige Oostblok. De nieuwe commissie bestaat uit vertegenwoordigers van de stichting HOE, de Gerefor meerde Bond, de Gerefor meerde Zendingsbond en de Bond voor Inwendige Zen ding. Stichting HOE toont zich be zorgd over de toenemende versnippering en de verspil ling van financiële middelen van hulp aan Oost-Europa. Door het ontbreken van over leg ontstaat het probleem van 'dubbele hulpverlening', ter wijl de hulp ook terecht komt bij mensen met een 'twijfel achtige reputatie', aldus HOIjJ- bestuurslid H. van der Hulst. Tweede voorzitter ds. A.W. van der Plas waarschuwde voor het ontstaan van een „verwesterst christendom met verlies van eigen identiteit" in de Oosteuropese kerken. „Te dikwijls leidde onverstan dige westerse hulp tot ont wrichting van een kerk of ge meente." De veranderde situatie in Oost-Europa vraagt om aan aanpassing aan beide zijden, stelde Van der Plas. „Te ge makkelijk klagen sommige predikanten dat zegeen bijbels of boeken hebben." De stichting biedt de door haar gedrukte lectuur gratis aan aan plaatselijke en pro vinciale kerkbesturen. Deze kunnen de gratis ontvangen hulp dan tegen kleine vergoe dingen verspreiden, zodat kerken in Oost-Europa eigen fondsen voor lectuurwerk kunnen vormen. HOE heeft zich in haar 15-ja- rige bestaan met name ingezet voor de verspreiding van jeugdlectuur. De stichting drukte 125.000 Russische exemplaren van de kleuterbij bel van Evert Kuijt. Verder verscheen een zon dagsschoolalbum in een opla ge van 150.000 exemplaren en 70.000 kinderdagboeken. In tien jaar tijd was HOE betrok ken bij 531 illegale bijbeltran sporten. De stichting telt 15.000 donateurs voornamelijk uit de kring van de Gerefor meerde Bond. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De fiolen van toorn die paus Johannes Paulus II onlangs over de Italiaanse bisschoppen uitstortte naar aanleiding van de gemakzucht en af valligheid die grote delen van het land in hun greep zouden hebben, blijken niet helemaal te recht. De zojuist versche nen studie Religione e chiesa in Italia (Gods dienst en kerk in Italië) van de Turiijnse socioloog Franco Garelli maakt duidelijk, dat in Italië ge loof en kerk nog hecht verankerd zijn. Uit verschillende in de jaren tachtig gehouden onderzoe ken blijkt, dat 90% van de Ita lianen in God gelooft. Van hen gelooft 67,2% bovendien in de katholieke kerk, waar 21,4% echter weinig of geen vertrouwen in heeft. Deson danks kan de Kerk van Rome rustig als religieus alleenheer ser worden beschouwd: slechts anderhalf procent van de Italianen bekent zich tot het protestantisme, het joden dom of een andere godsdienst. (Maar waarschijnlijk wordt in de tellingen nog te weinig re kening gehouden met de in de afgelopen jaren snel toegeno men mohammedaanse immi granten.) Opmerkelijk is ook, dat maar vier van de onder vraagden zichzelf als ongelo vige (atheïst of agnosticus) be schouwt. Bijna honderd jaar geleden schreef de marxistische filo soof Antonio Labriola, dat godsdienst dan wel - zoals Marx had gezegd - opium van het volk mag zijn, maar dat het volk nu eenmaal niet bui ten het geloof in een God kan. In Labriola's vaderland (en daar trouwens niet alleen) lijkt die stelling nog steeds op te gaan. Italië is nog altijd het land van de paus, dat 57.000 priesters en 134.000 nonnen telt en waar kruisbeelden ook de wanden van openbare scholen en overheidsgebou wen sieren. De sociale rol van de kerk is in Italië veel belangrijker dan in Noord-Europa. Katholieke vrijwilligersorganisaties tellen maar liefst vier miljoen leden (op een bevolking van 57 mil joen) en de hulp aan buiten landers, daklozen en verslaaf den is bijna een katholiek monopolie, ook omdat de Ita liaanse staat het daarin laat afweten. Het kerkbezoek van de Italianen is relatief hoog te noemen. Ruim dertig gaat ie dere week ter kerke en circa vijftien gemiddeld eens in de maand. Maar de groep van De kerk staat in Italië nog steeds in het midden van de samenleving. 'conformistische kerkgan gers', die het huis Gods alleen bij bijzondere gelegenheden betreden, is veel groter. Zo trouwen 86 van de 100 Italia nen in de kerk, terwijl Stijging In de afgelopen jaren zijn deze cijfers langzaam geste gen, nadat de deelname aan religieuze evenementen in de jaren 1970-75 een dieptepunt had bereikt. Dat wijst erop, dat ook in Italië de deconfes sionalisering vooral een feno meen van de jaren zestig ja ren is geweest. De missie- drang van de huidige paus en het agressieve optreden van fundamentalistische pressie groepen als het populaire Co- munione e Liberazione heb ben er toe bijgedragen, dat een deel van het verloren ter rein inmiddels weer is her wonnen. Desondanks is in de afgelopen decennia de maatschappelijke druk van de kerk aanmerke lijk afgenomen. Godsdienst is nog wel belangrijk voor de Italianen, maar dan vooral als privé-aangelegenheid. Een notoire heiden als de socialis tische leider Bettino Craxi is daar dan ook beslist niet min der populair om. En in een hiërarchie van waarden van het Italiaanse volk, opgesteld naar aanleiding van een on derzoek van de universiteit van Trento, kwam de god vruchtigheid op de laatste plaats, na achtereenvolgens het gezin, liefde, vriendschap, orde, zelfverwerkelijking, so lidariteit, succes en mededo gen. Dl Joegoslavië houdt uiterlijk eind mei een re over de toekomst van het land, zo hebben de presicLc de zes deelrepublieken deze week besloten op eei aan het meer van Ohrid. Bij de raadpleging zal delp zich er over moeten uitspreken of Joegoslavië in $d vorm bijeenblijft of een confederatie wordt, een fn van soevereine staten. Slovenië doet niet mee aari™ rendum omdat deze noordelijke deelrepubliek zich c cember uitsprak voor een confederatie. Maar ook| - name van Slovenië zou het referendum zijn ontmre een laatste poging van de presidenten de volledige gratie van het land te verhullen. Joegoslavië is ber- tempo uit elkaar te vallen en niemand lijkt voldo^" te genieten om deze ontwikkeling tegen te gaan. HET voorbeeld van Joegoslavië is in hoge mate U voor de politieke chaos die de afgelopen maanden i kan is ontstaan. In Albanië bijvoorbeeld hebben vrije verkiezingen een verrassende overwinning o voor de communisten. De oppositie, boos over hefj dat de politie kort na de verkiezingen aanrichtte Shkoder, boycot het parlement totdat deze kwesK wordt onderzocht. In Bulgarije is het verhaal in feii ders. Daar eist de oppositie nieuwe verkiezingen voormalige communisten, die vorig jaar de stei wonnen, al hun krediet bij de bevolking hebben Bovendien is de regeringspartij ook nog eens sterli. over de te volgen koers. En ook in Roemenië dreig sitie het parlement te boycotten uit onvrede over et mingsprogramma dat naar haar mening geen verK heeft gebracht. NAUWELIJKS een jaar na zijn invoering in de Lt den, dreigt het democratiseringsproces, mede door gingstactieken van de vele ex-communisten, vast tg etnische twisten en politieke scherpslijperij. Intussj^ de echte kwesties onaangeroerd, zoals de dringend ?g lijke fundamentele hervoming van de economie. E teruggang die daarvan het gevolg is, geeft extra vf€ de huidige onvrede. Waar Middeneuropese landei^ garije en Tsjechoslowakije zich met veel pijn en mr; worstelen aan hun recente geschiedenis, volgen landen de spiraal in neerwaartse richting en het ei^ van is helaas nog niet in zicht. e"j Media centraal op zesde CRK-^ DEN BOSCH De Stichting Bevordering Contact I*e tholieken (CRK) houdt zaterdag 8 juni haar zesde- contactdag in de Bossche Brabanthallen. Het thema is, vreugde en hoop". Voornaamste spreker is de RotterjZ schop R. Bör die een toespraak zal houden over kerk1-* Onder de deelnemers aan de contactdag zal een med worden gehouden. „We willen graag weten wat de me^- en bekijken die naar de CRK-dag komen", aldus dr. van het CRK. Het is volgens hem nog niet duidelijk v stuur met de enquête zal doen. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Hl t ifo Tf< Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 ul_ Nabezorging Telefoon 071-122 248. van ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 1 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling per maand f. 25,70 per kwartaal f 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.. 071 - 122 244^ Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 4 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Riy 070 - 3902 702 Bankiers tl AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2