9 Geen woorden maar Dales 1 mal Ie --oosthuizen ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAGINA 27 De voor de PvdA rampzalige statenverkiezingen in maart brachten PvdA-kamerlid Ad Melkert op het idee om slecht functionerende bewindslieden te vervangen. Als het aan hem lag zou bijvoorbeeld zijn partijgenote Ien Dales, minister van binnenlandse zaken, onmiddellijk van het politieke toneel mogen verdwijnen. De suggestie van Melkert kreeg echter geen enkele bijval en smoorde in een brij van verwijten aan diens eigen adres. Ien Dales haalde de schouders erover op en regeerde lustig verder. Intussen bleef wel de vraag overeind hoe Dales als minister functioneert. Een rondgang langs mensen die veel met haar te maken hebben, leverde verrassende resultaten op. PvdA-kamerlid Melken wilde niet goed functionerende ministers de laan uitsturen. Ien Dales zou zo'n minister zijn. Maar hij blijkt alleen te staan in de opvatting. Over Ien Dales vrijwel niets dan lof in het Haagse wereldje. fiAAG - Arnhemse meisjes beho- de bekende Nederlandse koekjes- Ien Dales is ook een Arnhems De vergelijking met een hapklare lij gaat weliswaar mank, maar dat iets af aan het feit dat de minister //nnenlandse zaken in de Gelderse is geboren en getogen. er als Catharina Isabella ter op 18 oktober 1931 in een Neder- ÜHBltHervormd middenstandsmilieu. ader, groothandelaar in bouwma- reid b over'eed toen ze tien jaar oud voor de achtergebleven gezinsle- MC toeder en drie kinderen (Ien had "Riddels een broertje en zusje bijge- HOl, braken zware tijden aan. Alle „---moesten worden bijgezet om de boven water te houden. Boven- TEL. Oas het oorlog en dat maakte de le- istandigheden er niet bepaald ge- lijker op. zij niet afhankelijk wilde zijn en mager weduwenpensioentje, hoeder Dales een baan. Dat had een voor haar zelf maar ook voor Iflderen vergaande consequenties, 48. 3e huishoudelijke taken moesten \le gezinsleden worden verdeeld. pn, het oudste kind, was hierbij ■^ngrijke rol weggelegd. Zo leerde !&oeg zelfstandig te denken en be- :n te nemen. De jaren veertig dan ook mede bijgedragen aan igo van de 'kordate tante' dat zij jaren zou verwerven, behaalde Ien Dales het einddi- BS-B. Haar sociale en religieuze ig brachten haar vervolgens naar J ormde studiecentrum 'Kerk en ■hin Driebergen, waar zij werd op- *<i*lot jeugdwerkleidster en Werker ""elijke Arbeid (Wika), een maat- Iijic werker in dienst van de n bleef in dienst van Kerk en klom geleidelijk op in de hiërar- »««^werd er in 1968 benoemd tot di- 3 In datzelfde jaar meldde ze zich lid van de PvdA, een partij waar- overigens al een jaar of twintig ppw belangstelling had gekoesterd, haar grote voorbeelden was de nt Wim Banning, die in 1946 tot j! "i»hters van de PvdA had behoord. tnoor zijn opvattingen was de com- 'ÉJf van christen en socialist voor vanzelfsprekendheid geworden. j fse wind ike bekendheid kreeg Ien Dales 981toen ze staatssecretaris van zaken werd in het tweede kabi- d in de jaren daarvoor al enkele _een nieuwe wending genomen. U 7ad inmiddels een doctoraalstudie Iragogie afgerond (de wetenschap IGQ3 bezighoudt met de ontwikkeling ning van volwassenen), was tus- - Hol5, en 1977 werkzaam geweest als itie-adviseur voor bedrijven en ofgen en had daarna het aanbod 0id om directeur te worden van de jdgfitelijke Sociale Dienst in Rotter- e waarop zij daar een nieuwe or- itlB.e op poten zette en een frisse de ambtelijke molens blies, bleef jode bolwerk (dat de havenstad g was) en ook in de top van de iet onopgemerkt. De toenmalige fider Den Uyl aarzelde dan ook n hij de kans kreeg Ien Dales de litiek binnen te halen. :ede kabinet-Van Agt werd geen het beleid dat Ien Dales sa- ;t Joop den Uyl gedurende acht n op Sociale Zaken trachtte te oogstte weinig waardering. Het am onder meer hard in botsing 'vakbonden, die het onbegrijpe lijk vonden dat uitgerekend deze twee PvdA-bewindslieden het in hun hoofd hadden gehaald de eerste twee ziekteda gen door een werknemer zelf te laten betalen. De woedende reacties leverden zelfs een nieuw Nederlands woord op: 'schandales'. Opmerkelijk was overigens dat het ima go van Dales daar nauwelijks onder leed. Gedurende haar kortstondige op treden als bewindsvrouw had ze door haar onconventionele en eigenzinnige uitstraling en haar nuchtere, met humor doorspekte taalgebruik op veel burgers een verpletterende indruk gemaakt. Dat kwam onder meer tot uiting in een vrij hoge score bij populariteitsonderzoeken en in het respectabele aantal van 29.000 voorkeurstemmen bij de kamerverkie zingen in het najaar van 1982. Bestuurdersbloed Ien Dales had echter beter geen kamerlid kunnen worden, erkent menigeen in haar omgeving nu. Het kamerlidmaat schap lag haar niet. „Zij houdt niet van oeverloos vergaderen, en zeker niet als het om punten en komma's gaat", zegt iemand die haar goed kent. „Het be stuurdersbloed dat in haar zit, verzet zich daartegen. Ien Dales wandelt liever langs de grote lijnen, delegeert graag en wil zo snel mogelijk resultaten zien: geen woorden maar daden. Sommigen noem den haar in die tijd lui, maar dat is ze absoluut niet. Ze zat gewoon op de ver keerde plaats". In het voorjaar van 1983 doemde er voor Dales een kans op om opnieuw een bestuurdersfunctie te gaan vervullen. Er moest een nieuwe burgemeester van Amsterdam worden benoemd en op het Binnenhof zoemde haar naam als een van de kandidaten rond. Veel Amster dammers hadden daar wel oren naar, want Dales was nog steeds een populaire vrouw. Er werd zelfs een handtekenin genactie voor haar georganiseerd, die ruim tienduizend reacties opleverde. Het mocht echter niet baten. Het eerste kabi- net-Lubbers gaf de voorkeur aan de pas getrouwde ex-minister en ras-Mokumer Ed van Thijn boven de ongehuwde en niet uit Amsterdam afkomstige Ien Da les. Vier jaar later belandde Dales toch op een burgemeesterspost, in Nijmegen, maar tijd om lekker in haar element te komen kreeg ze er nauwelijks. Toen in het najaar van 1989 het kabinet-Lub- bers/Kok in de steigers stond, deed Wim Kok (zeven jaar eerder in zijn rol als FNV-voorzitter nog Dales' grootste op ponent) een dringend beroep op de eer ste burgeres van de Karelstad om het ministerie van binnenlandse zaken voor haar rekening te nemen. Die uitdaging kon Dales moeilijk weigeren. Ze zei ja, excuseerde zich tegenover de Nijmege- naren, die haar node lieten gaan, en beende op 7 november 1989 gewapend met een fors uitgevallen handtas het haar toebedachte departement binnen. Vastberaden De ambtenaren die direct met haar te maken kregen, herinneren zich de eerste weken na Dales' entree nog zeer goed. „We waren de ietwat stijve en formele Cees van Dijk gewend. Wat dat betreft kregen we een enorme omslag te verwer ken", zegt een hoge ambtenaar. „Dales was heel andere koek: joviaal, onom wonden in haar spraakgebruik, geïnte resseerd in dingen van persoonlijke aard. Er ontstond al gauw een veel losser werkklimaat. Het klopte ook wat we hadden gehoord over haar managers kwaliteiten. Die heeft ze beslist. Ze con centreert zich op de hoofdlijnen en is wars van details. Van Dijk was een Piet je Precies, die alles tot op de komma wilde regelen. Dales geeft ambtenaren veel vaker de vrije hand". Ook bepaalde werkmethoden werden door toedoen van Dales veranderd. Zo introduceerde zij op haar ministerie on der meer het verschijnsel 'werkconferen ties', discussiebijeenkomsten waar met een aantal ambtenaren en deskundigen 'van buiten' een bepaald probleem bij de kop wordt gepakt en van alle kanten wordt belicht. „Daarbij prikkelt ze alle deelnemers om met eigen ideeën op de proppen te komen. Dat werkt heel sti mulerend en het schept bovendien een band", aldus de topambtenaar. „Type rend voor haar is ook haar consequente gedrag. Als ze eenmaal een bepaalde lijn heeft gekozen, wijkt ze daar vrijwel nooit meer vanaf. Ien Dales is geen sjoe melaar. Vastberaden, dat is een woord dat echt bij haar hoort". Ook de vertegenwoordigers van de amb tenarenbonden, die herhaaldelijk bij Da- les over de vloer komen omdat de mi nister van binnenlandse zaken nu een maal geldt als de baas van het over heidspersoneel, zijn zeer over de minis ter te spreken. Loek Poell, voorzitter van de aan het CNV gelieerde ambtenarenbond CFO: „Je kunt haar in een paar woorden neer zetten: zeer doelmatig, zeer betrouwbaar en zeer vriendelijk. Bovendien kan ze héél goed luisteren, en wat nog belangrij ker is: ze doet daar ook wat mee. Het gaat niet het ene oor in en het andere weer uit. Je moet overigens niet bij haar aankomen met kleine dingen. Die laat ze aan haar ambtenaren over. Ze heeft ook een hekel aan overbodig gepraat. Als we met de onderhandelaars van de verschil lende ambtenarencentrales bij haar aan tafel zitten en Piet zegt hetzelfde als Jan net heeft gedaan, dan mompelt ze: „Dat heb ik net al gehoord, dat weet ik nu wel". Mike Blijleven, voorzitter van de poli tiebond ACP. steekt eveneens de lof trompet over de bewindsvrouw. „Ze is een ontzettend verfrissend mens. Hele maal zichzelf ook, zonder poespas. En goudeerlijk. Ze doet wat ze belooft en komt alle afspraken na. De manier waar op zij de afgelopen anderhalf jaar vaart heeft gezet achter de reorganisatie van de politie vind ik geweldig. Ze wéét ook veel over de politie, mede doordat ze daar in Nijmegen als burgemeester heel direct mee te maken heeft gehad, en ze In de Tweede Kamer reageren de des kundigen op het gebied van binnenland se zaken en het politiebeleid over het al gemeen niet veel anders. Twee uitzonde ringen zijn er slechts, of liever gezegd: anderhalve uitzondering. Hans Dijkstal (VVD) is ronduit teleurge steld in de minister. „Ik zeg het met eni ge treurnis, want ik had veel van haar verwacht. Maar het is niet anders: ze is me tot nu toe zwaar tegengevallen. Voor mij is ze niet de kordate tante die ze heet te zijn, althans, zo komt ze in de kamerdebatten niet over. Het grootste probleem van Dales is dat ze vaak niet goed genoeg weet waar het over gaat! Haar dossierkennis is te gering en daar door moet ze te vaak op haar ambtena ren terugvallen. Haar verdediging is dan ook vaak zwak. Ik weet wel dat ze zich niet graag met details bezighoudt, maar de lijnen die zij in haar hoofd heeft vind ik wel erg grofmazig" Met dat laatste kampt ook Jacob Kohn- stamm van D66, zij het dat hij zich ge nuanceerder uitlaat dan Dijkstal. „Laat ik vooropstellen dat ik haar een vrouw met goede bestuurscapaciteiten vind. Ook haar typische stijl van optreden waardeer ik wel. Eindelijk eens niet zo'n gestroomlijnd type op een ministers- stoel. Maar soms slaat ze iets te ver door. Ze moet leren de kamerleden fat soenlijker van repliek te dienen, want ze blaft meer dan strikt noodzakelijk is. Als Ien Dales ergens onvoldoende van af weet, wordt ze onhebbelijk. Dan gaat ze dingen zeggen die kleinerend overkomen en zelfs als stoten onder de gordel kun nen worden ervaren. Ik heb wat dat be treft al een paar flinke botsingen met haar gehad en als ze op dat punt niet verandert, zal dat nog wel vaker voorko men". „Ze bedoelt het misschien niet altijd zo kwaad hoor. Een poosje geleden maakte ze me met een paar opmerkingen tijdens een debat witheet. Toen ik me daar na afloop over beklaagde en tegen haar zei dat ik me onheus bejegend voelde, sloeg ze een moederlijke arm om me heen - ik kon geen kant meer op - en sleepte me mee naar de ministerskamer om het uit te praten". Geen partijpion Gert Schutte van het GPV geeft toe Da- les graag te mogen. „Ze weet wat ze wil en komt daar rond voor uit. Daarbij is ze niet bang om besluiten te nemen die niet populair zijn. Wat ik ook in haar waardeer is dat ze zich niet opstelt als een pion van haar partij. Ze toont een grote onafhankelijkheid en luistert echt goed naar alle kanten". Wim Mateman (CDA) laat zich in soort gelijke bewoordingen uit. „Ze lijkt me niet zo partijpolitiek gebonden. O. zegt Schutte dat ook? Zie je. dat valt echt op. Ik zou haar vooral willen betitelen als een mens van goede wil. Dat straalt er van af. Ze doet niet mee aan allerlei spelletjes, ze volgt gewoon haar eigen koers en heeft er overigens ook geen moeite mee om fouten toe te geven. Ei genlijk zie ik maar twee minpuntjes: haar dossierkennis en haar kennis van het staatsrecht zouden wat groter moeten zijn. Maar verder vind ik haar een ontwapenende en goede minister". De Dales-kenner bij uitstek in de PvdA- fractie is Pieter StofTelen. Gedurende zijn zeventienjarig kamerlidmaatschap heeft hij al heel wat ministers van bin nenlandse zaken de revue zien passeren. Ien Dales is hij inmiddels tot zijn favo rieten gaan rekenen. „Ik geef toe: ze maakte in de Kamer een moeizame start", zegt StofTelen. „Vooral de manier waarop ze de sociale vernieu wing propageerde verliep nogal stroef. Maar nu loopt alles echt lekker. Niet al leen de sociale vernieuwing, die al in heel veel gemeenten in praktijk wordt gebracht, maar ook de politiereorganisa tie. de efficiencyverbetering in het amb- tenarapparaat en het overleg met de bonden van overheidspersoneel. Ze is zelfs de weg ingeslagen naar een iets gro tere openheid over de BVD. Per saldo is mijn oordeel over Dales momenteel bui tengewoon positief'. Voor StofTelen staat het vast dat zijn fractiegenoot Melkert deplank finaal heeft misgeslagen toen hij Dales als slecht functionerende minister aanwees. „Zo wordt in onze fractie helemaal niet over Ien gedacht. Het is ook nooit een punt van discussie geweest. Vraag maar na, je zult overal hetzelfde horen als wat ik nu vertel. Ik denk trouwens dat Ien ook onder grote delen van de bevolking een goede naam heeft. Ze bouwt geen toeren, is recht door zee, praat recht voor z'n raap en is erg gericht op resulta ten. Geen flauwekul, maar daden, daar gaat het haar om. Dat zien veel mensen graag, en zeker als het politici betreft". DICK VAN RIETSCHOTEN inse Rivièra mag er dan een uitliggen bij de toeristen n dictators en anderssoortige jten hebben voor de 'Cöte' :eds een warme ^e„ing. He die zich wil troosten met een .jpmbad, tennisbanen en vrij op de azuren kust heet Michel Aoun, voormalig leider van christelijk Libanon. Makelaars in de omgeving van Nice zijn al enige tiid bezig een geschikt onderkomen te zoeken voor het asiel dat de Franse regering de rebellerende generaal (hij heeft zijn toevlucht gezocht in de Franse ambassade in Libanon) toezegde. Aoun zal dan wel eerst 32 miljoen dollar moeten terugstorten die hij - volgens de huidige Libanese regering - zou hebben gepikt uit de staatskas. Een veer die de generaal kennelijk kan laten, want naar verluidt is hij geintereseerd in de villa van Jacques Meaecin, ex-burgemeester van Nice. De laatste gaat - net als Aoun - gebukt onder enige miskenning. Door de Franse regering verdacht van miljoenenfraude vond hij het verstandiger naar Uruguay te vluchten. In afwachting van betere tijden is hij daar nu T-shirt-verkoper. De villa Medecin - die door de Franse regering te koop is aangeboden vanwege een slordige zeven miljoen belastingschuld - is de moeite waard. Fraai gelegen in het achterland van Nice dertig kamers, negen badkamers, negen hectare tuin met tennisbanen en zwembaden en, ook aardig, een prive- bioscoopje. De waarde van het optrekje ligt tussen de vier en zeven miljoen gulden. Maar omdat zich bij een veiling officieel geen kandidaatkoper meldde óverweegt de Franse regering de villa tot staatsverbliif te promoveren voor Hoge Buitenlandse Gasten. Aoun zou daarvoor in aanmerking komen, ware het niet dat de generaal liever huiseigenaar dan gast is. Mocht de villa hem door de vingers glippen dan zijn er gelukkig alternatieven. In een in onroerend goed gespecialiseerd weekblad stonden onlangs wat aardige troosthuizen. Vlakbij Cannes bijvoorbeeld in de Palm- Beachbuurt. Villa, vijf kamers, 120 vierkante meter vloeroppervlakte (wat krap, waarschijnlijk), 145 vierkante meter terras, lift en garage voor nog geen anderhalf miljoen gulaen. Voor een ruimere woning nabij Monaco met zwembad hoeft er maar een miljoentje bij. Maar voor die bedragen heb je ook buren. De familie van Noriega, de treurige Panamees, of de geplaagde Haïtiaan Jean-Clauae Duvalier bijvoorbeeld, beter berucht als Baby Doe. In 1986 bood de Franse regering hem 'maximaal twee weken' onderdak aan de 'Cóte', bij wijze van hulp aan de nieuwe Haitiaanse regering. Die twee weken zijn inmiddels vijfjaar geworden en niet helemaal gelukkig met ziin enorme villa, is de ex-dictator verhuisd naar Mougins. De 120 miljoen dollar die de Haitiaanse regering van hem claimt heten veilig opgeborgen in Zwitserland. Voor menseneter Jean-Bedel Bokassa, ex-keizer van de Centraal Afrikaans Republiek, is de gastvrijheid aan de Cóte d'Azur helaas voorbij. Toen zijn geld op was kreeg hij heimwee en misschien ook wroeging. BOB VAN HUÊT Ccidóc Qowuvnt'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27