Het melkpak in de tegenaanval unai Ie 'Als mensen zichzelf laten zien is mijn doel bereikt' ZATERDAG 20 APRIL 1991 egien Kromkamp (45) hoort bij de nJCRV. Die genegenheid duurt nu al bijna jtwintig jaar en was tot nog toe geheel we derzijds. De tuindersdochter uit Pijnacker kan in haar 'Grensgesprek' haar 'geestelijk ei' naar hartelust kwijt. De van oudsher geïnspireerde achterban van de NCRV staat daar borg voor. Maar een ander deel van haar wil vastigheid in de aarde: van daar haar radiorubriek voor boeren en tuinders en haar presentaties van land- en tuinbouwevenementen. Tegenwoordig woont ze in Markelo. In de grond rondom haar huis wroet ze in de aarde in plaats van in zielen. In beide gevallen is haar streven hetzelfde: de diepte in. IKELO -.Het verwijt luidt dat 'grensgeprekken' zo zwaar- lig zijn. Serieus praten over erige onderwerpen met vage en die niks te zeggen hebben. Legien Kromkamp des te reden om haar zienswijze te :n aanhangen: dat de mensen rvlakkiger zijn geworden, niet vragen naar het waaróm en i nog maar uit zijn op de van de melk. natuurlijk voelt ze zich zeer per- jk betrokken bij de teneur van irogramma dat zijn eerste seizoen Na 'Wissels' met Dick Passchier vlug een zachte dood stierf („Het i gewoon niet, was misschien ook >'n leuk idee") en vijf jaar 'Welles waarvan het idee al snel door an- imroepen werd gekaapt, wilde ze Inderdaad, de diepte in, zoals ze ns schertsend krijgt toegevoegd, der waagde ze een poging met het mma 'Getijden'. Daarin schaar- oden, christenen, moslims en is zich rondom de tafel om erach- komen wat nou de invloed van iligie was op het leven van elke het zit Kromkamp niet mee. Het dwars. In de chaotische en soms niekerige sfeer bij de Hilversumse rïn staan de oren eerder naar ge- lopende vraag-en-weet-shows die - assa kijkers trekken dan naar on- re onderonsjes. Hoe dan ook, de wil de zaak nog eens nader bekij- het is lang niet zeker dat 'Grens- c' volgend seizoen in de huidige ;erugkeert. lensen zijn de laatste jaren heel tv gaan kijken. Ze raken gewend ge snelheid en korte shots. Voor iprek van twintig minuten in clo- en wiet één man of vrouw is geen tijd nte meer. Ik besef wel degelijk dat s valce met 'Grensgesprek' hoge eisen an zowel de interviewer als de /«A'iewde. Wat ik wil is een gesprek ur. iemand zich werkelijk laat zien. t ze p dat er dan mensen zijn die lang er*/ LEGIEN KROMKAMP EN NCRV ONAFSCHEIDELIJK Legien Kromkamp streeft in 'Grensgesprekken' t gasten. een persoonlijk portret van haar FOTO: NCRV zaam meegroeien met het programma en de onderwerpen meer gaan waarderen". Inteelt Het late uur van de uitzendingen heeft haar nooit zorgen gebaard. Mensen die belangstelling hebben voor allerhande ervaringen die zich tussen hemel en aar de afspelen, blijven er wel voor op. Wel benauwend is de Hilversumse 'in teelt'. zoals Kromkamp het noemt. „Al leen de al lang en breed doorgezaagde bekende figuren worden nog interessant gevonden. Maar juist zij zijn minder be reid in een gesprek de diepte in te gaan. Onbekende mensen die iets zinnigs te zeggen hebben, willen wel maar dan \ang je gewoon veel minder kijkers. Hoewel opiniepeilingen laten zien dat degenen die dan kijken laaiend enthou siast zijn. Willem Nijholt was trouwens een goeie. Die was echt nerveus maar wilde wel serieus praten". De geestelijk verzorger van het psychia trisch ziekenhuis de Valeriuskliniek in Amsterdam maakte veel reacties los. ..Het ging over psychotherapie maar langzaam kregen we het ook over bui tenaardse onderwerpen. Zoals het horen van stemmen en engelen en zo. We kre gen reacties van mensen die al jarenlang zulke ervaringen hebben maar denken dat ze daarin de enige zijn. Nu schreven ze ons dat ze zich begrepen voelden". In december vorig jaar zat een oude be kende tegenover haar in de studio. Het gesprek met Jan-Willem van der Hoeven van de Internationale Christelijke am bassade in Jeruzalem sprong er voor haar zelf een beetje uit. Hoewel ze (zelf van huis uit Nederlands Hervormd) be slist niet op één lijn ligt met de visie van Van der Hoeven deelt ze zijn hartstocht voor Israël. „Het land heeft iets speci aals. Ik geloof dat ik me voor Israel be gon te interesseren toen ik een uit het oog verloren vriend ontmoette. Hij houdt bij hoog en bij laag vol dat wij el kaar kennen uit een vorig leven in Is- raél". Intuïtie Ze zegt steeds meer op haar intuïtie te drijven in plaats van op het verstand. Als meer mensen dat nu deden, zouden ze heel wat minder strijd in hun hoofd en hart leveren: „Het wordt tijd dat we onze tijd verstaan, dat we vragen gaan formuleren om de chaos in deze wereld te ordenen. Ik ben ervan overtuigd dat we dan ontdekken dat we deel zijn van iets Hogers, een universele inspiratie bron of noem het zoals je wilt. dat maakt geen enkel verschil. Sinds ik meer op m'n ingevingen probeer af te stem men merk ik dat die juist zijn. goed val len of precies op tijd" komen. Ik kom op die manier dichter bij m'n eigen bouw plan". De persiflage die Wim de Bie (in 'Keek op de Week') het afgelopen seizoen van haar en haar programma maakte, kwetst haar niet. Integendeel. Mémien Holboog brengt haar niet in paniek. „Hier in Hil versum is het een eer om in dat pro gramma te komen. Van Kooten en De Bie zijn fantastische programmamakers. Dat staat buiten kijf'. Gelukkig voor haar voelt ze zich niet eens zozeer aan gesproken door Mémien alias Legien. ..Ik herken me lang niet altijd in haar. Ik vind bijvoorbeeld ook wel 'ns Ria Bre mer of Sonja Barend terug in dat typetje. Waar het Van Kooten en De Bie om gaat is toch een beetje de spot drijven met de dames van de grote talkshows". Een poging De Bie in 'Grensgesprek' te lokken mislukte. „Hij heeft waardering voor m'n programma maar besloot na rijp beraad om nee te zeggen. Nu 'Keek op de Week' van de buis af is, wil hij zelf ook niet voor de camera's". NCRV-vrouw Legien Kromkamp pie kert er in deze rumoerige tijden van commercialisering van het omroepbestel niet over om haar werkgever te verlaten. In het verleden veranderde ze al diverse keren van baan zonder van baas te wis selen. Het begon allemaal in 1973 bij de radio waar ze onder meer met 'Plein Pu bliek' startte, een praatshow met gasten en als novum telefonische reacties in de uitzending. Volgden 'Wie weet waar Willem Wever woont' en de serviceru briek 'Boer en Tuinder' die ze nog steeds heeft. Zo gehecht was ze aan het radiowerk en de verslaggeving ter plaatse dat ze bijna onwillig de overstap naar de televisie maakte. „Radio is eigenlijk leuker wer ken. Als ik er zelf op uit ging en het luk te kon ik het op mijn rekening schrijven. Ging het mis. dan was ik ook de schuldi ge. Televisiewerk maakt je zo afhanke lijk van allerlei factoren". 'Wissels', een mengsel van entertain ment en informatie, zakte na verloop van tijd een beetje in en 'Welles Nietes' bood minder uitdaging toen andere om roepen met dezelfde formule aan de haal gingen. Wat er in het volgend seizoen met de wekelijkse 'Grensgesprekken' ge beurt. durft ze niet te voorspellen. Maar wat er ook uit de bus komt, Legien Kromkamp blijft haar omroep trouw. „De keus voor programma's die nooit een massaal publiek zullen trekken blijft een kenmerk van de NCRV. En bij zo'n omroep voel ik me het beste thuis". ANNE MARIE VAN DER KOLK !e fabrikanten van 'ankverpakkingen ;bben de handschoen 3>ëenornen die hen vapor de milieubeweging 'toegeworpen. Op ini- dat atief van de Vereni- L"n'8hg Milieudefensie hancPg vorig jaar een snetmpagne van start on- £J|r het motto: 'Pak de rstinfs, fles het pak'. Ver ontwaardigd zijn de fa- "ikanten van drank- ikken in de tegenaan- jl gegaan. Het pak ringt zuinig om met rd pndstoffen, zo stellen ers d. Bovendien kan de ndneath al minimale bij- Zke aan de afvalberg Lt aiag verder verkleind 0p jtrden door nieuwe uieiuocédés op het gebied Jo'jjn recycling en herge- e ve/uik. Zonder de druk iet gin de milieubeweging ,"h js de industrie niet zo niij vortvarend met deze Onrnieuwingen aan de mbrig gegaan. FRANKFURT - Het zijn moeilij ke tijden voor de fabrikanten van pakken voor melk en vruchtensap pen. Het pak staat er slecht op sinds Milieudefensie een campagne is gestart voor de herinvoering van •de melkfles. Paul Meulblok, communications mana ger van Tetrapak Nederland, heeft in middels ervaren hoe de stemming in het land is. Hij bezocht het afgelopen jaar basisscholen om 'zijn' pak te verdedigen. Bij de ene school scandeerde de klas „Weg met het melkpak" toen hij bin nenkwam. Bij een andere gelegenheid zette de leraar tijdens de introductie een rijtje melkpakken op z'n bureau en zei, met een brok in z'n keel: „Dit was eens een boom". De bedrijfstak heeft inmiddels de tegen aanval ingezet. De voorlichting, die zich tot dusverre beperkte tot de melk- en sapfabrikanten, wordt nu ook op de con sument gericht. Per slot van rekening maakt die de keuze tussen pak en fles. De boodschap die overgebracht moet worden is kort en simpel: het pak belast het milieu niet méér dan de fles. Wind mee Om de campagne te coördineren richt ten drie fabrikanten van drankverpak kingen en negen kartonproducenten in Noord- en West-Europa vorig jaar de 'Alliance for Beverage and the Environ ment' op. In Nederland hebben drie fa brikanten (Tetrapak, Elopak en PKL) onlangs het Voorlichtingsbureau Karton nen Drankverpakking opgericht. De drankverpakkers kregen al snel de wind mee door een onderzoek van TNO. Het instituut concludeerde dat de milieubelasting van pak en fles even groot is. Cruciaal in het verhaal is het aantal keren dat een fles opnieuw ge bruikt wordt. TNO rekende de zaak door en kwam op tien tot twintig keer. Dat onderzoek kwam natuurlijk niet in de kraam van de milieubeweging te pas. Een fles zou veel vaker gebruikt (kun nen) worden, zo werd tegen de TNO- conclusie ingebracht. Ook werd TNO verweten dat het zijn onafhankelijkheid te grabbel had gegooid. Na deze publicitaire schermutseling ble ven de tegenstanders van het pak op punten voor staan. Reden voor de Alliance om journalisten uit enkele Westeuropese landen op de hoogte te brengen van enkele initiatieven in Duitsland om de bijdrage van melk- en sappakken aan de afvalberg te vermin deren. Opmerkelijk daarbij is dat het om projecten gaat die het laatste half jaar van de grond zijn gekomen. „Ik moet toegeven dat de druk van de milieube weging de zaak flink heeft versneld", zegt Fred van Sprang, manager milieuza ken van Tetrapak Nederland. Jaarlijks gooien de huishoudens in Ne derland zo'n vijf miljoen ton afval weg. Het grootste deel (51 procent) bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval. Verpak kingsmateriaal is verantwoordelijk voor 21 procent van het afval dat elk jaar aan de afvalberg wordt toegevoegd. Karton nen drankverpakkingen zorgen voor 0,75 procent van de totale afvalstroom. De aandacht die er voor het melkpak be staat, staat niet echt in verhouding tot deze betrekkelijk geringe hoeveelheid. De milieubeweging heeft het als meest treffende voorbeeld opgevoerd van de wegwerpmaatschappij. Hoewel de fabri kanten die symboolfunctie verwerpen - uiteraard - trekken ze zich de aan dacht wel degelijk aan. Er zijn drie ma nieren om de afvalberg te verminderen: zorgen dat er minder materiaal gebruikt wordt, hergebruik en recycling, en verbe tering van de verwerking. Op materialen kan er nauwelijks meer bezuinigd wor den, zo meent het Zwitserse bestuurslid Claes Nermark van de Alliance. De liter- pakken voor melk en sap wegen respec tievelijk 28 en 27 gram. „Daarmee is de grens wel bereikt". Bij de andere twee methoden is echter nog veel mogelijk, zo blijkt. Pakkenplaat Niet ver van de Duitse vestiging van Te trapak in Limburg (ten noordwesten van Frankfurt), is het van oorsprong Zweed se bedrijf een recycling-proef gestan. Versnipperde melk- en sappakken blij ken verwerkt te kunnen worden tot een uitstekend alternatief voor spaanplaat. Onder grote druk en bij een temperatuur van 170 graden Celcius worden snippers van ongeveer vijf centimeter tot platen geperst. Met de huidige apparatuur kun nen platen van vier tot achttien millime ter dikte worden gemaakt. Vergeleken met spaanplaat heeft 'pak kenplaat' een aantal voordelen. In de eerste plaats fungeert de polyethyleen als bindmiddel. Lijm is dus niet nodig, waardoor er geen uitstoot van formalde hyde is. De vochtbestendigheid van spaanplaat is drie procent en van 'pak kenplaat' 83 procent. Bovendien is het hittebestendig. Tenslotte is er voor de produktie van 'pakkenplaat' niet meer energie nodig dan voor spaanplaat. De toepassingen van 'pakkenplaat' zijn legio. In de meubelindustrie kan het tri en multiplex vervangen; de Zweedse meubelgigant Ikea heeft inmiddels be langstelling getoond. Er kunnen stands op beurzen mee gebouwd worden. Het is geschikt als aanrechtblad. Met een fi- neerlaag kan het in (keuken)kasten ver werkt worden, en door de hoge dicht heid van het materiaal kunnen er ook goede luidsprekers van gebouwd wor den. Wanneer het voorzien wordt van lagen hout of kunststof kan het gebruikt worden als parket. Baudoin de Selliers, de enthousiaste lei der van het proefproject, weet nog niet of de markt belangstelling voor zijn pro- dukt heeft. „Aangetoond is nu dat de platen fabrieksmatig geproduceerd kun nen worden. Wat betreft de markt is het nog te vroeg om conclusies te trekken, maar de eerste reacties van potentiële klanten overtreffen onze verwachtin gen". Pulp Ook het hergebruik van de materialen waar een drankpak uit bestaat, biedt per spectief. In een pak voor fruitsappen zijn drie materialen verwerkt. Het kar ton is aan de binnenkant bekleed met aluminium en polyethyleen (een plastic) en aan de buitenkant zit ook een laagje polyethyleen. De gewichtsverhouding is als volgt: zeventig procent karton, 25 procent polyethyleen en vijf procent alu minium. Bij hergebruik moeten die la gen van elkaar gescheiden worden. Een maand geleden heeft de Duitse afde ling van de Alliance een contract geslo ten met de papierfabriek Strepp GmbH bij Kreuzau. Vanaf '92 gaat Strepp tien duizend ton (wat neerkomt op 370 mil joen literpakken) verwerken; dit loopt op tot dertigduizend ton in 1996. Strepp heeft pulpinstallaties waar karton ge scheiden kan worden van polyethyleen en aluminium. De kartonpulp kan daar na in bijvoorbeeld wc-papier en keuken rollen worden verwerkt. Karl Theo Strepp steekt de loftrompet over de vezels die in de drankpakken zitten. „De vezels in oud papier worden steeds korter. Dat maakt het moeilijk om ze te recyclen. Voor het karton van drankpakken wordt naaldhout uit Fin land en Zweden gebruikt, wat een mooie, lange vezel heeft. Als wij er weer pulp van maken heeft de vezel maar tien procent van z'n oorspronkelijke lengte verloren". Maar het mengsel van polyethyleen en aluminium dat overblijft, bezorgde Strepp steeds vaker slapeloze nachten. Door de nieuwe afvalwetgeving wordt het storten daarvan onbetaalbaar. Naast stijgende tarieven krijgt hij te maken met fikse belastingverhogingen. Volgend jaar moet er vijftig mark per ton afval extra aan de fiscus worden overgemaakt en in '94 komt daar nog eens honderd mark bij. Strepp legde daarom aan de technische universiteit van Aken de vraag voor of er geen methode bestond om aluminium en polyethyleen van elkaar te scheiden. Anderhalf jaar later kan dr. Thomas Mang een bevestigend antwoord geven. De scheiding lukt weliswaar nog niet voor honderd procent. Maar de vervui ling is al zó sterk teruggedrongen (min der dan 0.5 procent in polyethyleen en minder dan 0,1 procent in aluminium) dat de Rheinisch Westfalische Elektrizi- tatswerke bij Keulen een fabriek gaat bouwen. Het streven is om tien ton per dag te verwerken. „Met tien van derge lijke fabrieken kun je dat afvalprobleem in Duitsland volledig oplossen", zegt Mang. DSM heeft zich inmiddels bereid verklaard de polyethyleen af te nemen; het alumunium gaat naar een smelterij. De verwachting is dat de fabriek, die eind volgend jaar gaat draaien, na drie jaar winstgevend zal zijn. Mang: „Ge zien de lage prijs van plastics kan de fa briek niet draaien op de verkoop van polyethyleen. Het aluminum moet het geld opbrengen." Elektriciteit Met recycling en hergebruik van de ma terialen zijn de methoden om van de kartonnen drankpakken af te komen nog niet uitgeput, zegt Claes Nermark. Hij duikt onder de tafel en komt met twee stukken hout en een glazen pot in z'n handen weer tevoorschijn. „Dit zijn de grondstoffen die ik voor een melkpak nodig heb: vierhonderd kubieke centi meter hout en tweehonderd centiliter olie. Behalve grondstoffen voor pakken, zijn dat ook uitstekende brandstoffen". Een ton drankpakken heeft dezelfde eneTgiewaarde als een halve ton olie. Die energie kan volgens Nermark gebruikt worden om elektriciteit op te wekken. Het gebruik, en de afhankelijkheid, van fossiele brandstoffen kan daarmee ver minderd worden. En bovenal: het melk pak komt dan niet meer terecht op de al maar groeiende afvalberg. FRANS BOSSCHER CeidóeSoutcmt1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25