#im Verhoorn iubliek bezit li wegatletiek oetballerlei a i£ld niet voornaamste reden voor rentree Björn Borg Tekens PfiRT tcidócSomuTit ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAGINA 19 Blatter tegen een Europese liga ÏLONA Sepp Blatter, secretaris-generaal van de r d' ziet geen enkel heil in een Europese liga. ..Dat zou de •ht 'rd van het voe(bal in Europa betekenen", aldus Blat- V grote clubs zouden zich alleen nog maar op die com- enteren. De onderbouw van het voetbal zou verlo- em n Blatter liet in Barcelona ook weten dat de UEFA onl de bevoegdheden van de grensrechters te vergroten. rui °ëen ze aiïeen nog maar de scheidsrechter helpen. de en dat een bal uit is, of een speler buitenspel staat. 0g e willen dat ze de arbiter ontlasten en dus ook meer >gel woordelijkheid krijgen De Braziliaanse bondscoach Falcao. FOTO: AP Nieuwe frustraties voor Falcao LONDRINA Het Braziliaanse elftal behaalde woensdag in Lon- dnna een zege (1-0) op de Roe meense B-ploeg, maar het was opnieuw een avond vol frustra ties voor de nieuwe bondscoach Falcao. De overwinning kwam moeizaam tot stand. De 1-0 zege was eigenlijk een schandaal. De Roemeense ploeg arriveerde minder dan een dag voor de af trap in Londrina na een uitput tende reis van dertig uur Het doelpunt werd vijf minuten na rust gemaakt door Moacir. Dit was de eerste overwinning onder leiding van Falcao. Poging tot omkoping in Zuid-Amerika MONTEVIDEO De tweede ronde van het toernooi om de Zuidamerikaanse voetbalbeker (Copa Libertadores werd woensdag voorafgegaan door een poging tot omko ping. Voor de wedstrijd tussen Nacional (Uruguay) en Bo livar (Bolivia) in Montevideo bood een man officials van de bezoekende club 6000 dollar aan voor het manipuleren van de uitslag. Nacional-voorzitter Recalt nam de zaak hoog op en kondigde aan deze uitwas tot de bodem uit te laten zoeken. De Braziliaanse scheidsrechter Wright was van mening dat de politie moest worden ingeschakeld. Meer tegenslag voor Maradona BUENOS AIRES Het zit Diego Maradona overal tegen. Zelfs in de paardekoersen. Zijn driejarige merrie Dalma Nerea eindigde bij haar debuut op de racebaan op de tien de plaats in een veld van elf. De jockey deelde de eige naar na afloop van de race mee dat het paard bij de start de schrik had gekregen van de andere deelnemers. Hamburger SV wil beursnotering HAMBURG Als eerste sport club in Duitsland hebben de leden van de Hamburger Sport Verein besloten van de organisatie een naamloze vennootschap te maken. Het besluit om voor de 104 jaar oude club een beursnotering aan te vragen is bij voetbalmanagers en bankiers met scepsis ontvangen. Voor HSV. zeven keer nationaal kampioen en in 1983 houder van de Europa-Cup voor landskampi oenen. is de spectaculaire stap de laatste mogelijkheid om een drei gend bankroet af te wenden. De vereniging heeft een schuld van 12 miljoen gulden. i. oGEN TV-VERSLAGGEVER BIJ ROTTERDAM MARATHON •stel •por - J 's''- V ,im f,1 :hl <tae ).rfe 00 N oudIK De suggestie i aan zijn twaalfde nt is begonnen, ,ei Vim Verhoorn vrij- vaichteloos van de ei! 'De functie die hij januari vervult bij n°£>ports Events is e \jk niet meer dan ojgisch vervolg van bpbaan als voetbal- atletiekbonds- rach atletenbegeleider achter het Sche- s bse Verhallen Mar- Bureau. Morgen ot hij voor de 5 'televisie „live" de kJJam Marathon. re niet ondenkbaar Ren? met ARC in de i vost ook de exploita- 1 vdie marathon gaan f°lhoudt Verhoorn boot af. uitdrukkingen als exposure", „de ex- van commerciële .gelden genereren" is dat een eve- te marketen moet >ben in het jargon van de plaats inge- nen'an ingeburgde sport- ^eals „start en finish", tot ingsvermogen" en "- De 49-jarige Ver- j^hvermoeibaar bezeten llopen op de openbare vo| bij ARC Sports a^s -mana" spactiek Naast groot- j^Ss Gerrie Knetemann emt Bughes, die zich logi- en: bezighouden met jvelijk wielrennen en Dees: FC Den Haag), Jioorn op parttime-ba- 'na vier dagen") aan bij ar be van ket Bunnikse 0(\lrecon, een directe ^.^aatschappij van de s p-idse Spoorwegen. 1 lifcvername van de ex- pk) van FC Den Haag drie voetbal dat i trad Alrecon (gespe- in 1 in trein- en abri-re- het eerst met de ïderland nieuwe be- buiten. Vervol gd onder meer ook be- laakt dat het grasten- ioi in Rosmalen, de ker-wielerwedstrijd 'rix de Liberation in én de Amsterdam ;ngt City Marathon al met ingang van dit jaar zijn geadopteerd. „Er is lang onzekerheid ge weest over de precieze datum, maar de voorkeur van de meeste partijen gaat uit naar 15 september", weet Verhoorn over de aanstaande hoofdste delijke 42,195 kilometerloop. Dan wordt meteen een begin gemaakt met het streven de door sponsor Spa verlaten Amsterdam Marathon „de al lure van de marathon van New York" te geven. Met de start op het Museumplein en de finish op de Dam wordt daartoe alvast een flinke aan zet gegeven. Ekiden „Verder gaan we jaarlijks twee ekiden-wedstrijden organise ren; één ergens in Nederland en één in het buitenland". Deze aflossingswedstrijden voor teams zijn in Japan ra zend populair. Op de afstand van een volledige marathon lopen zes atleten of atletes een estafette. „Dat worden wed strijden op internationaal top niveau", voorspelt Verhoorn. „Een ideaal communicatiemid del", voegt hij er automatisch aan toe. Waarmee Verhoon aantoont snel in zijn nieuwe branche te zijn ingewerkt. In plaats van met „amateurs en vrijwilligers" heeft hij nu bijna dagelijks te maken met de (snelle) jongens uit de recla me- en zakenwereld. „Het raakvlak is dat het direct of indirect ten goede komt aan de sport". Juridisch Na zijn, juridisch uitgevochten, ontslag bij de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie - eind 1988 - bleef Hoek van Hollan der Wim Verhoorn dé steun en toeverlaat van de Neder landse marathontop. Verder belandde hij onder meer in het Afrikaanse Gabon, waar een staatsgreep een vroegtijdig einde maakte aan zijn pogin gen daar een „klein-Papendal" op te zetten. In de tussentijd fungeerde hij ook nog als au teur van diverse atletiek-uit- gaven en als kundig commen tator bij diverse atletiekwed strijden. „Hans van Wissen van de Volkskrant zei eens bij de Rotterdam Marathon: 'jij bent de enige van wie ik zin nige informatie heb gekregen'. Dat vond ik leuk", herinnert Verhoorn zich haarscherp. Ook bij de editie, die morgen op het Rotterdamse asfalt wordt afgewerkt, dient Ver hoorn als meervoudige infor matiebron. „Niet alleen voor binnen- en buitenlandse jour nalisten. Ik blijk een vraag baak voor iedereen. Lopers die ik nog nooit heb gezien, ko men kort voor de wedstrijd in eens advies aan me vragen. Soms heb ik wel eens de in druk dat ze denken dat ik pu bliek bezit ben. Maar ik wil me er niet aan onttrekken. Want we vormen tenslotte één grote hardloopfamilie". Als rechterhand van AVRO- verslaggever Arno Vermeulen moet de ex-bondscoach („Ik hoef niet naar de startnum mers te kijken om te weten wie het is") de inside-informa- tion de ether in sturen. Waar door hij niet, zoals in het ver leden, vanaf een motorfiets of vanuit een autobusje „zijn" lo pers kan coachen. „Maar door- daat Gerard Nijboer, Marti ten Kate, John Vermeule en Bar bara Kamp niet meedoen, blijft er voor mij wat dat be treft toch niet zoveel over. Dick Tesselaar en Joke Kley- weg worden door Roelof Veld voor zijn rekening genomen". Met zijn nieuwe broodheer heeft Verhoorn trouwens afge sproken dat hij tot en met de Spelen van Barcelona kan blij ven fungeren als praatpaal van de lange afstandlopers. „Ik hoop dat met name één van de Nederlanders een ge weldige dag zal hebben", laat Verhoorn zijn nationale mara thon-hart spreken. „We zitten nu even rot in ons vel, maar dat kan met één klap omslaan. Eén Nederlands succes en de nu heersende sombere opinie is weer helemaal omgeslagen". Hoofdrollen Verhoorn verwacht morgen in Rotterdam een redelijk voor spelbare strijd, met hoofdrol len voor de Afrikanen Saleh en Densimo. „Maar je moet er ernstig rekening mee houden dat er binnen de top-vijf in eens één of twee verrassingen komen. Ik heb er een soort derde oog vooi; ontwikkeld en zal er ook voor de televisie zeer alert op zijn. Ik ga op zoek naar de „dark horse". Wie presenteert zich ineens, dat levert voor mij de span ning in zo'n wedstrijd. Mis- Wim Verhoorn in de hem vertrouwde duinen tussen Hoek van Holland en Scheveningen. schien is het wel een Rus". Met zijn pet van ARC'er weer op trapt Verhoorn niet in het valletje dat wordt opgezet als het niveau van de Amster damse en Rotterdamse mara thon tegenover elkaar worden gezet. „Ik vind het klinkklare onzin dat Amsterdam een be dreiging kan gaan vormen voor Rotterdam. Termen als concurrentie zijn helemaal niet aan de orde. Het is voor de sport alleen maar goed om twee kwalitatief sterke mara thons te kunnen bieden". Volgens Verhoorn is er mo menteel geen sprake van dat zijn firma ook de Rotterdamse loop in het pakket wil opne men. „Ze hebben nu geen fi nanciële problemen, dus ik denk niet dat er in Rotterdam behoefte aan is. Maar het is natuurlijk niet ondenkbaar dat het ooit zal gebeuren. Elke marathon is te marketen en blijft Rotterdam een aanspre kende marathon voor adver teerders. Let wel, adverteer ders; wij spreken niet van sponsors'benadrukt Ver hoorn. Hij bevestigt dat het geen toe val is dat ARC zich heeft ge stort op de wegatletiek, zijn wegatletiek. „Daar is uitvoerig FOTO: SP onderzoek naar gedaan. De baanatletiek is te complex Maar misschien is het niet on interessant om een internatio nale baanwedstrijd te exploite ren. Wat ARC doet, is com pleet nieuw. Dat motiveert me. Ik sta mede aan de wieg van nieuw te ontwikkelen seg menten in de sport". ROB LANGEVELD „Comeback is grote uitdaging". MONTE CARLO De te rugkeer van Björn Borg na acht jaar afwezigheid in het tenniscircuit blijkt toch geen aprilgrap ge weest te zijn. De Zweed is na een Spartaanse trai ningsperiode van acht maanden klaar om vol gende week in woonplaats Monte Carlo zijn rentree te maken. Borg, op 6 juni 1956 in Söder- talje geboren, won in zijn loop baan 65 toernooien. Hij zege vierde voor het eerst in het WCT-toernooi van Londen in 1974 en voor het laatst in Ge- nève 1981. Hij won zes keer de open Franse titel (in 1974, 1975 en 1978 tot en met 1981) en vijf keer achtereen Wimbledon (1976 tot en met 1980). In 1981 was de koele Zweed voorts nog verliezend finalist op Wimbledon en de US Open. Korte tijd later besloot hij op 26-jarige leeftijd plotseling te stoppen met het energie-vre tende en vaak geestdodende leven van tennisnomade. Hij had toen op de lijst van ver diensten een bedrag van 3.607.206 dollar achter zijn naam staan. Wat bezielt Borg om als een spook uit het verleden ineens weer op de tennisbanen op te .iken? En waartoe is hij nog in staat? De altijd onaandoen lijk overkomende Scandina vië!', die in zijn privé-leven de nodige schandaaltjes achter de rug heeft, heeft er voorname lijk het zwijgen toe gedaan. Hij gunde niemand een interview en verscheen alleen in een op 27 maart op de BBC uitgezon den praatshow. Borg wilde niet langer dan vijf minuten enkele vragen beantwoorden. Uitgeput „Toen ik met tennissen stopte, was ik mentaal uitgeput. Mijn hoofd stond er absoluut niet meer naar", aldus Borg. „Elf jaar lang had ik alles uit me zelf geperst om tot de succes sen te komen, die ik heb be haald. Ik moest me alles ont zeggen. Het was genoeg ge weest. Ik kon zo eenvoudig niet meer doorgaan. Ik wilde andere dingen in het leven gaan doen". Borg, die in Zweden een ge schatte schuld achterliet van zestien miljoen gulden, zegt dat geld niet de voornaamste reden voor zijn rentree is. „Ik weet, dat de meeste mensen dat beweren. Maar het is niet waar. Ik weet heus wel hoe ik mezelf zonder het tennis in le ven moet houden. Ik heb nu gewoon weer zin eens iets an ders te doen. Daar hoort een terugkeer in de tennissport bij. Het idee een comeback te ma ken op hoog niveau beschouw ik als een grote uitdaging. Ik ben tot de conclusie gekomen dat er zich tijdens mijn afwe zigheid geen spelers hebben gemeld, die net zo tempera mentvol op de baan zijn als ik". Borg zou Borg niet zijn zonder een rigoureuze aanpak van de voorbereiding op zijn weder opstanding. „Ik heb mezelf al tijd een ijzeren discipline opge legd. Dat was nu weer mijn stelregel. Mijn instelling is net als vroeger Ik kan me volle dig op een partij en een doel concentreren. Ik ben altijd be reid daar offers voor te bren gen". De laatste acht maanden trainde Borg bijna zes uur per dag waarbij hij anderhalf uur buiten de baan aan zijn condi tie werkte. „Ik voel me licha melijk topfit. Net als in mijn beste tijd. Ik ben optimistisch". Scepsis Toen Borg in september van het vorig jaar aankondigde zich weer in de strijd om de computerpunten te willen mengen, heerste algemeen grote scepsis over zijn huidige mogelijkheden. Inmiddels klinken er meer geluiden van trainingspartners die menen, dat Borg zeker niet moet wor den onderschat. De huidige nummer één ter wereld, Stefan Edberg, sprak klare taal over de kansen van zijn landgenoot. „Ik geloof niet dat hij zich echt met de top kan meten. De tennissport is de laatste jaren veel sneller ge worden. Na zo'n lange stil stand krijg je dat niet meer in de vingers". Zo bezien hangt Borg net zo'n afgang boven het hoofd als de veelvoudig olympisch zwemkampioen Mark Spitz het afgelopen weekeinde in een testwedstrijd tegen Tom Jager. Oud-tennistopper Fred Stolle ziet in het feit. dat Borg nog altijd zweert bij de ouderwetse houten rackets, een enorme handicap. „Het grootste ver schil met vroeger is juist de ontwikkeling van het materi aal". aldus de Australiër. „Wij speelden vroeger allemaal met houten rackets. Maar die wor den niet meer gemaakt. Borg kan de bal er niet de vaart meegeven, die tegenwoordig nu eenmaal vereist is bij de slagenwisselingen. Daarom denk ik dat Borg de top niet meer kan halen". Borg heeft met tegenstanders van sterk uiteenlopende klasse trainingspartijtjes gespeeld. Onder hen de Britten Wichel- lo en Castle, maar ook oud- Wimbledonkampioen Pat Cash. De in Londen wonende Australiër stond zes keer twee uur lang tegenover Borg in een hal op een steenworp af stand van Wimbledon. Cash won de helft van de gespeelde sets. „Hij maakte nog wel wat fouten, maar soms sloeg hij ook fantastische ballen", aldus Cash. „Zijn terugkeer is wat makkelijker dan in mijn geval omdat hij niet geblesseerd is geweest. Hij is nog niet in top vorm maar dat kan nog ko men". Volgens Ian Barclay, de trai ner van Cash, verloochent het ware talent van Borg zich niet. Ook niet met een „slaghout". Barclay: „Borg denkt dat zijn precisie met een houten racket van groter belang is dan het feit dat hij met een stalen ra cket de bal tien tot twintig ki lometer per uur meer vaart kan geven". Cash probeerde het racket van Borg zelf uit en kwam tot de conclusie dat er best mee te spelen viel. Op het gravel van Monte Car lo slaat voor Björn Borg het uur van de waarheid. Dan zal blijken of het voor hem de „comeback van het jaar" of de „flop van het jaar" wordt. Borg zelf: „Ik heb er in elk ge val alles aan gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Daar kan het niet aan liggen". In zijn eerste wedstrijd in zijn deze week belegde trainings sessie in Monte Carlo verloor Borg kansloos met 6-4, 6-4 van een zekere Lars Jonsson. f.. door Frank Werkman Twee dagen na de voetbalwedstrijd Nederland- Finland ontving ik een krabbeltje van lezer OH., die me een aardig onderwerp toespeelde. Aanleiding voor hem was de teleurstellende gang van zaken afgelopen woensdag in de Kuip. Daar won Oranje zoals bekend met slechts 2-0 van de Scandinaviërs in een duel dat bolstond van de com m uni ca ties toorn issenIk heb O.H. even gebeld en hij had een interessante rii wat nader op in te gaan. Ook O.H. had gezien dat vooral de linker flank van het Nederlands elftal mank ging aan onderling begrip. Hetgeen niet in de laatste plaats werd veroorzaakt door het feit dat de drie aan die kant opgestelde spelers voor het eerst in die opzet met elkaar speelden. Volgens O.H.. die woensdagavond ook constateerde dat het weinig zinvol was de rechtsbenige verdediger De Jong op de linker vleugel te posteren, is er een heel simpele oplossing voor dat soort problemen. Hij vraagt zich zelfs met verwondering af waarom een zo geprofessionaliseerde tak van sport als betaald voetbal zijn ideeën nog niet zelf heeft geïntroduceerd. Door het onderlinge wanbegrip, stelt O.H.. kan het gebeuren dat Richard Witschge een lange pass geeft op Pieter Huistra. die aan de zijlijn stilstaat en zich op het moment van het spelen van de bal naar zijn collega toebegeeft. Gevolg: balverlies en een saai moment voor het publiek. Of Jerry de Jong geeft een onnodige breedtepass. dood in de pot voor de kijker, aan Marciano Vink omdat Witschge schuilgaat achter een tegenstander. Het is. licht O.H. toe, toch eigenlijk dwaas dat vorstelijk betaalde voetballers door soms even goed gesalarieerde coaches bij trainings-sessies niet veel meer wordt verteld dan wie er speelt, eventueel op wie. en dat de beuk er in moet of de rem er op. Trainers, weet O.H.. zijn er over het algemeen als de dood voor dat er pottekijkers bij hun tactische praatje aanwezig zijn. Zo'n babbeltje moet het bestaansrecht van de oefenmeester aantonen. Het duurt soms een kwartiertje, maar neemt ook wel eens meer dan een uur in beslag. Weliswaar is voetbal een onderwerp, waar de gemiddelde liefhebber niet over raakt uitgesproken. Maar om nu over een strijdplan een uur lang spelers door te zagen gaat veel te ver. Is ook, vindt O.H.. niet nodig. Net zo min als schreeuwende trainers langs de lijn tijdens een wedstrijd. Het neurotische gedrag, waarvan wetenschappers wel eens hebben beweerd dat het publiek-aanstootgevend en supporter-opjuttend is. Waarom spiegelt het voetbal zich niet aan sporten als honk en basketbal, van origine Amerikaanse vormen van tijdverdrijf. Maar geprofessionaliseerd tot en met. Soms in het abusurde, hetgeen uit de vele statistieken blijkt die daarin gemeengoed zijn. Toch, vervolgt O.H., bevatten honk- en basketbal in de uitvoering van het spel/de sport een wezenlijk onderdeel, dat het voetbal zou moeten overnemen: het teken. Bij honkbal geeft de achtervanger middels een aantal uitgestoken vingers aan wat voor bal de werper moet gaan gooien; bij basketbal duidt de spelverdeler ook zo de te volgen aanvalsstrategie. Voetbal, oordeelt O.H.. zou aan attractiviteit winnen als briljante invallen van een spelbepalende middenvelder door de rechtsbuiten op voorhand goed kunnen worden ingeschat. De centrumspits hoeft niet nodeloos een gat in te duiken als hij door de libero-met-de- lange trap toch niet in stelling wordt gebracht. Het resultaat, besluit O.H. is energie- en tijdbesparend alsmede kijkniveau- verhogend, omdat minder acties mislukken. De door O.H. bepleite aanpak vereist van de deelnemers wel een optimale concentratie. Maar dat mag best voor het soms hoge salaris. Ik wacht reacties van trainers af en in. Ook spelers mogen uiteraard hun zegje doen. Desnoods verwijs ik ze door naar O.H.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19