ïunst, muziek en protest tijdens lening nieuwe raadhuis Alkemade 0ou^ant hen blijft voorlopig groeien met vijfhonderd huizen per jaar Studentencongres over Europa en Energie" Jaap Kooy de duurste? ei pj& OMGEVING CeidócSomant ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAGINA 15 "1 ABRI'S De ge- 0, l8.4leterwoude zal de 18jvee weken nieuwe 30 za8en en vervangen, 30 #ien er verlichte in- 1. 3630ielen, waarin nieu- (16); ijronden zijn ver- 16't vervangen van I oo, °iHes en het plaatsen 21.30) abri's zullen voor house gers wat ongemak- do. zjch meebrengen, ier de n'euwe abri's moet er noê re- 16); Kden gehouden met 3. Elin<kzaamheden zoals Men van fabels ten the fn de verlichting, di.en en het aanbren- 5: uilrkeringen. >1.30. Vinding Noordwijkerhoutse firma in ideeënbus RTL4 LISSE Met een nieuwe vinding zal de firma Agro Techniek Holland uit Noordwijkerhout te gast zijn bij het televisieprogramma ideeën bus van RTL4. Het bedrijf heeft een zoge naamde bollenverbrijzelaar ontwikkeld. Met dit apparaat, dat in een rooimachine is inge bouwd, worden kleine bolletjes die door de zeef vallen verbrijzeld zodat ze niet meer kun nen opkomen. Naast positieve gevolgen voor de vruchtwisseling heeft het werktuig een mi lieuvriendelijk karakter. Doordat de kleine bolletjes worden vernietigd hoeft de grond im mers minder ontsmet te worden en ook het plantgoed wordt schoner waardoor het effect van bol-ontsmetting groter is en dus minder intensief hoeft te zijn. Een belangrijk voordeel gegeven de milieuproblematiek in de bollen teelt. Het programma wordt zondagmiddag vanaf 17.30 uur uitgezonden. Rommelmarkt is afgelast NOORDWIJK De kinderrom melmarkt die vandaag plaats zou hebben in het Gat van Pa lace in Noord- wijk gaat niet door. De rommelmarkt zal als alles vol gens plan ver loopt wel door gaan op 27 april. Tussen twee uur en half vijf staan dan de kraamp jes opgesteld in Het Gat. Nachtvorst gevaar voor bloemencorso LISSE Corso-voorzitter Piet Goemans is een week voor het corso redelijk tevreden over de stand van zaken. Zoals altijd is het weer zijn belangrijkste zorg. Goemans: „Door de warme dagen van vorige week zijn de vroegbloeiende hyacinten niet meer bruikbaar voor het corso. De middelvroege zijn van goede kwaliteit, deze worden nu opgeslagen in de koelhuizen. Mijn grootste zorg zijn de laatbloeiers. We hebben met name nog gele hyacinten nodig die nu nog op het land staan. Wanneer er zoals voor speld wordt een nachtvorstje overheen gaat kan dat fatale gevolgen hebben" Goemans is uiterst content over de minder weer-gevoelige onderdelen van het draai boek: „De laatste meters stro zijn maandag klaar en de traktoren en onderstellen zijn ook vrijwel gereed. Deze week hebben we gesproken met de stekersverenigingen die zeer gemotiveerd zijn." In Vakwerk, het weekblad voor de bloem bollensector, plaatste Goemans nog een op roep aan de hyacintenkwekers om alle maal nog wat bloemen te snijden voor het corso. Er zijn zo'n anderhalf miljoen hya cinten nodig voor het bedekken van de wagens. „De eerste zestig procent is nooit een probleem", aldus Goemans, „maar voor die laatste veertig procent bellen ze me niet 's nachts uit bed. Daar moet je wel achteraan, maar doorgaans lukt het dan wel. Alleen die nachtvorst. Dat wordt dui men dit weekend". van de koninging S. Patijn verwelkomt de gasten gemeentehuis van Alkemade FOTO: WIM VAN NOORT ALKEMADE Het nieu we gemeentehuis van Al kemade werd gistermid dag officieel in gebruik gesteld door de commissa ris van de koningin in Zuid Holland S. Patijn. Hij deed dat door op kinder lijke wijze het carillon te betokkelen via een key board. Vervolgens onthul de burgemeester A. Meer burg enige nieuwe kunst werken in het gemeente huis. Zowel de winkeliers vereniging Raak als mi lieu-activisten maakten van de gelegenheid ge bruik enig protest te laten aantekenen. Een kleine kleine honderd ge nodigden luisterden vooraf in dorpshuis de Alkeburcht naar burgemeester Meerburg die liet weten dat de periode van voorbereiding en de bouwtijd voor hem bijzonder „leer zaam" en „stimulerend" waren geweest. Wat hem bijzonder trof in het nieuwe gemeente huis was de manier waarop de oude glas-in-lood ramen uit het voormalige raadhuis wa ren ingepast in het nieuwe. Het speet hem dat de wel standscommissie de oorspron kelijk ontworpen entree had laten veranderen in een veel soberder ingang. Volgens Meerburg symboliseert het nieuwe raadhuis in ieder geval Kunstwerken in, en boek over nieuw gemeentehuis Burgemeester A. Meerburg heeft gistermiddag kunst werken in het Alkemadese gemeentehuis onthuld. Uit de 120 inzendingen van kunstenaars heeft Alkemade werken van vier mensen aangekocht. In het gebouw staan werken van A. Stam, F. Wolf-Wubbe, M. Verhoef en van M. Mommers. Alke made heeft zich ook aange sloten bij de kunstuitleen Rijnstreek. De gemeente Alkemade denkt ook aan het voeren van een beeldend kunstbe leid met enkele omliggende gemeenten en Leiden. Voor deel hiervan is dat Alkema de gebruik kan maken van de diverse voorzieningen die „In het verleden ligt het he den". Zo luidt de titel van het boekje dat is totstandge komen onder verantwoorde lijkheid van het college van B en W van Alkemade, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeente huis. Iedere aanwezige kreeg het boekje gisteren bij de opening van het nieuwe ge meentehuis, uitgereikt. In dit werk, dat is geschre ven door M. Beelen-van den Aardweg, wordt een be knopt overzicht gegeven van de vroegere bestuurshuizen op het grondgebied van Al kemade. de vele dynamische ontwikke lingen in Alkemade. Ten overstaan van Patijn bracht Meerburg nog wat Al kemadese grieven ten gehore over beperkte woningbouw- en tuinbouwmogelijkheden binnen de gemeentegrenzen. Gemeentesecretaris J. van Elk stelde dat de kosten van het gemeentehuis binnen het door de raad gestelde krediet van 8,3 miljoen gulden was geble ven. „En geen cent teveel hoor", grapte hij. In dat kader had Van Elk een symbolische cent voor de PvdA-fractie die geen verantwoordelijkheid voor de nieuwbouw had wil len nemen uit vrees voor een forse overschrijding van de kosten. „Het gemeentehuis is wel mooi geworden zodat de politiek weldegelijk heeft ge scoord", besloot Van Elk. Raak-plein Patijn liet weten het raadhuis „heel mooi, toch bescheiden maar open en comfortabel" te vinden. Nog niet eerder had hij „iets" met een carillon ge daan. Daarom stelde hij het zeer op prijs dat hij het in wer king mocht stellen. Na afloop bood de winkeliersvereniging een naambordje aan voor het nieuwe parkeerterrein achter het gemeentehuis. Zij noem den dat het RAAK-plein, afge leid van de naam van de win keliersclub. Voorzitter E. van Berkel sprak de hoop uit dat het parkeerterrein ook door het winkelende publiek ge bruikt kan worden. Ook van het bouwteam kreeg Alkemade een presentje. Ar chitect Gelderblom bood mede namens de aannemer en ande re bouwbedrijven een fraai ge meentewapen aan. De feeste lijke opening van het gemeen tehuis vormde voor de Vereni ging Milieudefensie Kern groep Alkemade aanleiding om een protestbrief naar B en W te sturen. De kern groep is van mening dat het overmatig gebruik van tro pisch hardhout in het nieuwe gebouw overbodig was. Daar voor in de plaats had er meer hergebruikt plastic gebruikt kunnen worden. .00 wordei 3gd m« AAN DEN ikundigjp^en wil in de .oó-14.aren 400 tot 500 uklKrPer jaar blijven Vè.oohit staat in de 3n vanjke nota „Al- iïSft 2005", die gis- van 14 door wethou- van i^a werc* gepre- 9.00 in de nota staat intr-:Jn alleen nog En<ouwen voor de ulking en dat de ™"da9 een beperkte uitvoeren, u. Opi .45 u.in dat wonmg- Uit de regï° in tzonden huis kunnen etensti ihuis: Deze nota dient als basis voor een strategische discussie over de bevolkings- en woning voorraadontwikkeling in Al phen gedurende de komende vijftien jaar. Deze strategische discussie kan dan weer een .aanzet zijn voor andere discus sies over Alphen op weg naar 2005 zoals de positie van Al phen-centrum, de verbreding van het economisch draagvlak in de gemeente, onderwijs, culturele voorzieningen en het rflilieub.eleid. In de nota zijn de gegevens rond de huidige samenstelling van de bevolking opgenomen samen met gegevens over de woningvoorraad, het tempo van de nieuwbouw en de vraag naar woningen. Aan de hand van deze gegevens heb ben burgemeester en wethou ders een viertal draaiboeken gemaakt, waarin per draai boek wordt bepaald hoe snel het aantal inwoners zal toene men en hoeveel huizen hier voor nodig zijn. Deze scena rio's lopen van 1995 tot 2005. De gemeenteraad kiest in ok tober 1991 voor een van deze draaiboeken. Het eerste voorstel van burge meester en wethouders is het draaiboek prolongeren. Daar bij wil men het vestigingsover schot handhaven op het ni veau van de afgelopen vijf jaar, zodat veel nieuwe men sen zich kunnen vestigen in de gemeente. Dat betekent, sa men met de natuurlijke groei van de gemeente, een jaarlijk se bevolkingsgroei van 1150 mensen, waardoor Alphen in 2005 met 78867 inwoners te maken heeft. Evenwicht Het tweede voorstel betreft het beperken van het vesti gingsoverschot tot de huisves ting van woningzoekenden uit de regio. Dat levert Alphen elk jaar een toename op van 530 inwoners tot 71.532 in 2005. Bij het draaiboek geba seerd op de natuurlijke groei zijn vestiging en vertrek in evenwicht. De bevolking stijgt dan alleen door het overschot van het aantal geboorten of overlijden. Daarmee groeit Al phen elk jaar met 360 inwo ners naar 69730 in 2005. Het vierde voorstel tenslotte be treft de beperkte vestiging, waarin Alphen over vijftien jaar nog maar 53121 inwoners zal tellen. Burgemeester en wethouders zijn voor de natuurlijke groei met de beperkte regiotaak. Dit betekent dat Alphen de ko mende jaren toch een perma nente behoefte zal hebben aan 400 tot 500 nieuwe woningen per jaar. Dat past voorlopig nog in de bestaande plannen rond de nieuwbouw in onder meer Kerk en Zanen. Deze wijk is in dit tempo echter rond het jaar 2000 volge bouwd, zodat nu al een beslis sing genomen moet worden of er nog een grote nieuwbouw wijk moet komen en zo ja waar. Financieel heeft het vol gen van het voorstel rond de regiotaak en de natuurlijke groei geen echte nadelige con sequenties. Wel zijn sturings middelen nodig om de in stroom van mensen buiten Al phen te weren. Een voordeel is dat op deze manier een betere afstemming mogelijk is tussen beroepsbevolking en werkge legenheid. Bij de beperkte ves tiging loopt de financiële posi tie van de gemeente gevaar en zal de nu nog jonge bevolking sterk vergrijzen Bij een te sterke groei van Alphen zal de uitgaande pendel fors toene men en krijgt men te kampen met woningschaarste. - afdffl rouuL met pa^ jatiëntf itiënten ioegest Onder redactie van Ton Pieters. f peuter'king in de Leid- 15.15-nt van dinsdag 14 fdeling^Donderdag 16 de- v® Pater Hendrichs 'Jse"an praatavond voor &n van Leiden en ar De vorige keer en: Keineming buitenge- iQ^nrC- »Doe mee" viel je: i4wilde een Katho- Hijnooi^t-Katholiek intro- naar dat was de bez03iet! De bedoeling delStgV™- E.n. ee" be" g 15.01)8 door een Room- s 18 oceld worden. Maar EGlSHvant de ruimte is K°°r"^e bedoeling is: de lanmet?1 antwoord geven (ragen, die zij zich NATIE Hendrichs heeft t?EN |ij' om de P^aats" 10m00vl niet laten verge- dan één geboren .80-20iag zeker niet met rswiNMjng meekomen. 'zaal te klein wor sen öe belangstelling is i: di. et nog vragen in! g vr« ze meebrengen. er^ s jus, 16 April, ISJfSMenlgheid". Hoog- Qr eenhe bekeerlingen Vertrn. Wie voor het baar. 'moet een bewijsje e teie»<£ geesteiijke mee- REci Hij (zij) werkelijk Leidel) is". phen aerieke Portugese jens a%ira was het 60 ,verlen>^meles. „Vol- wbare berichten teruggekeerde erwouci Madeira bestaat dit eiland vertoe vende vreemdelingen geen gevaar. Op botsingen tusschen opstandelingen en regeer- ingstroepen rekent men in 't algemeen niet, aangezien de uit Portugal ter onderdruk king van den opstand gezon den troepen onmiddellijk naar de opstandelingen over- loopen. De regeering te Lissa bon heeft als haar gevaarlijk ste wapen haar poging om de bevolking van Madeira uit te hongeren. De buitenlanders zouden door dezen maatregel echter niet worden getroffen, aangezien reeds de voor Fun- chal liggende Britsche kruiser „London" voldoende leven middelen voor de geheele bui- tenlandsche kolonie aan boord heeft. Men meent te weten, dat de geheele opstand tot in bijzon derheden is voorbereid door een majoor, die grooten steun vindt bij de door de huidige regeering naar Madeira ge zonden politieke tegenstan ders van het regiem. Daarbij kwam dat het optreden van den eerst korten tijd uit Lissa bon gekomen militaire gou verneur vrij ontactisch was en bij de bevolking groote ont stemming veroorzaakte. Ook over de belastingpolitiek der regeering was men niet tevre den, zoodat de opstandige be weging een vruchtbaren bo dem vond". „Het raadslid Salden te Stein (Limburg) dat tiidens de raadsvergadering aldaar den burgemeester had beleedigd door tegen hem te zeggen: „Je bent niks, je weet niks, je hoorde eerder thuis achter een mestkaf', had zich voor de rechtbank te Maastricht terzake van beleediging te verantwoorden. De eisch van het O.M. was een geldboete. De rechtbank, uitspraak doende, verklaarde den offi cier niet ontvankelijk in zijn eisch". Op 15 april '31: „Gisteravond laat kwam het bericht binnen, dat koning Alfonso XIII van Spanje afstand had gedaan van den Spaanschen troon en dat de republiek was uitgeroe pen. Dit bericht kwam niet onverwacht. De windvlaag die de kroon rukte van het hoofd van koning Alfonso, had zich reeds jaren aange kondigd door de steeds dikker en donkerder wordende wol ken, die trokken over het Ibe risch schiereiland. Toch treft ons deze troonsafstand. „De koningk van Hispanjen" wekt in Nederlandsche ooren een eigenaardige weerklank op en wij zingen het altijd nog in ons volkslied, dat wij den ko ning van Hispanje steeds geëerd hebben. Thans is Ziine Katholieke Majesteit gevallen met al zijn titels en waardig heden". Uit de Vragenbus. „Vraag: Heeft Pastoor Neuman wer kelijk bestaan? Ik heb wei eens meer gehoord, dat hij nooit bestaan heeft. Gaarne zou ik daar eens antwoord op hebben. Antwoord: Jammer, dat wij u het antwoord schul dig moeten blijven". „Te Liempde (N.B.) zijn bij het gemeentebestuur niet minder dan ruim 103.000 nes ten van de rups van den bas- taardsatijnvlinder ingeleverd. Per 10 nesten werd één cent vergoed. Men mag aannemen, dat dit dorp dezen zomer van de rupsenplaag zal bevrijd zijn!" „De Brusselsche professor Tournade hoedt zich geduren de anderhalf jaar bezig met het onderzoek naar de giftig heid der nicotine. Daartoe gebruikte hij 30 honden, die hij de arme dieren door speciale toestellen sigaretten rook liet inhaleeren. Hij ge bruikte daarvoor drie popu laire Fransche sigarettenmer ken. In den aanvang liet hij de honden slechts een halve sigarette per dag, later echter een heele of anderhalve inha leeren. Direct bespeurde hij de werking van het vergif op de verschillende organen. Twee van de dertig honden overleefden het genot van een halve sigarette niet; zij stier ven na een week aan alge- meene vergiftiging. De overlevenden kregen ze nuwstoornissen. Sidderend stonden zij op hun pooten en doodsangst was bij dit eigen lijk wreede spel in hun oogen te lezen. Het bloedonderzoek toonde een verhooging van het suikergehalte van 25 tot 100 pet. Na een uur echter waren alle vergiftigingsver schijnselen verdwenen. Na korten tijd herhaalde de pro fessor de proef op deze arme dieren met een heele sigaret te. Weer stierven twee dieren. Bij de derde poging stierf weer een hond. Het resultaat was dat vastgesteld kon wor den: bij gebruik van één siga rette sterven vijf van de der tig honden". Koning Alfonso moest afstand doen van de Spaanse troon. Uit Noordwijk: „Ingekomen is een adres van een zeer groot aantal ingezetenen om het sluitingsuur der café's te vervroegen". „Sydney Graumann, een be kend filmmagnaat en theate reigenaar in Hollywood, heeft aan ex-koning Alfonso een te legram gezonden, waarin hij den koning een contract bij de film aanbiedt. Het tele gram luidde aldus: „Ik geloof, dat uw veelbewogen carrière FOTO: SP bijzonder geschikt is om te worden verwerkt in een spre kende film van internationaal belang, gebaseerd op de schit terende Bourbon-dynastie. Schrijft u s.v.p., indien u zich aangetrokken gevoelt. Ik ge loof, dat gemakkelijk drie millioen dollar met deze film kan worden verdiend, waar van een groot deel zal kunnen worden gebruikt voor liefda dige doeleinden in Amerika en Spanje". Alphense noodbrug wordt dinsdag vervangen De Alphense noodbrug in het stadscentrum wordt in de nacht van dinsdag op woensdag vervangen door een definitieve brug. De werkzaamheden nemen in totaal een maand in beslag. Op 18 mei wordt de nieuwe brug officieel geopend. In het weekeinde van 2 en 3 maart werd de brug nog omgeto verd tot een kunstwerk. Een goudkleurig wegdek, een spiegelen de onderkant en een lijst van riet, naar het ontwerp van de kun stenaar Frits Garenfeld moesten weergeven dat deze oeverver binding voor Alphen „goud" waard is. Met de noodbrug ver dwijnt echter het 30.000 gulden kostende werk. Wat er slechts van over blijft, is een boek waarin de voorbereidingen en de werkzaamheden tijdens de zogenoemde Nacht van de Brug door fotograaf Jan van Rijn en grafisch ontwerper Freek Welink zijn vastgelegd. Volgende week vrijdagavond wordt het boek in het Alphense pa rktheater gepresenteerd. Tevens gaat dan een videofilm over de kunstmanifestatie in première en wordt er een fototentoonstel ling gehouden. Over het al dan niet autovrij houden van de nieuwe Alphense brug zijn nog steeds discussies gaande. B en W willen dat de brug autovrij blijft. Vooral de winkeliersorganisaties zijn hier fel op tegen en ook binnen de gemeenteraad heerst verdeeldheid. Donderdag neemt de raad een definitief besluit. FOTO: WIM VAN NOORT 11 LEIDEN De Europese stu dentenvereniging AEGEE houdt donderdag een congres met als titel „Energy and Eu rope". Het driedaagse congres dat alleen op donderdag Lei den aandoet begint om 10.00 uur in de Hooglandse kerk. L. Knegt, directeur-generaal van het ministerie van Econo mische Zaken geeft een toe lichting op het „Energie-plan Lubbers". Aanwezig zijn onder andere de rector magnificus L. Leertouwer en andere di recteuren, managers en voor zitters uit het bedrijfsleven en het Europees parlement. De AEGEE beoogt met dit congres, dat ook in Amster dam en Rotterdam wordt ge houden, Europese studenten vertrouwd te maken met de huidige en toekomstige ener- gieproblematiek. De organisa toren hopen op ongeveer vijf honderd studenten uit binnen- en buitenland te kunnen reke nen terwijl mensen uit de poli tiek en van oliemaatschappijen en de wetenschap hun visie op het onderwerp geven. Ja natuurlijk, Jaap Kooy is allround, die heeft een tuinstoel van Triconfort voor 1975,- staan. Dat wordt verwacht van een allround tuinmeubelcentrum. Maar u kunt bij Jaap Kooy ook terecht voor een verstelbare stoel van 49,50, volkunststof met een jaar garantie. Welaan tussen deze 2 uitersten hebben wij nog een heel skala van tuinmeubelen voor grote, kleine, zware en kieskeurige mensen. Wij adverteren weinig met een setprijs omdat dan de prijzen niet echt te controleren zijn. Zo wordt een tuinmeubelset aantrekkelijk in prijs als er bijvoorbeeld 4 merkstoelen worden gecombineerd met een merkloze (vaak goedkope) tafel. Maar is deze tafel kwalitatief ook aantrekkelijk? In JAAP KOOY'S TUINDORP kunt u zelf uw tuinmeubelset uitzoeken en het daarbij net zo duur of goedkoop maken als u zelf wilt!!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15