BcidócSouAcmt We staan grote vernieuwing7; voor een STAD OMGEVING/SPORT/AUTO/RTV Oud en nieuw drukke tijd voor bureau Halt IECTEUR STORM VAN VOLKENKUNDE: W EEK NDE OGB, het had lager gekund Goed op tijd CcidócSommit ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAGINA 13 H|avenbrug heropend T. van Rij heeft gisteren de Klei- PjHrug officieel weer in gebruik ge- ^^^stauratie van de brug die in 1870 rftoninklijke Grofsmederij Leiden 'vaardigd, begon al op 21 oktober Ie werkzaamheden aan de boven- g jaar begon het werk aan de on- ^.^^artoe werd op 18 juni de nood- C^derd die tien jaar dienst had ge- it de oorspronkelijke brug was Ijmdat die al te slecht was gewor- alen brug is een monument en Ie restauratie in zo origineel mo- t worden teruggebracht. Zo is het lijke ouderwetse klinkwerk ge- De uitvoering daarvan werd uit- n Mercon in Kinderdijk, een van Nederlandse bedrijven die dat |ke werk nog meester zijn. In de 75 klinknagels verwerkt. FOTO: WIM VAN NOORT Riigrim- collectie open voor publiek LEIDEN De Pilgrimcollec tie van het Gemeentearchief, die doorgaans alleen op werk dagen te is bezichtigen staat ook tijdens het museumweek- einde vandaag en morgen open voor het publiek. Van 13.00 tot 17.00 uur kunnen de bezoekers zich op de hoogte stellen van de geschiedenis van de uit Engeland gevluchte „Pilgrimfathers". De ingang van het Gemeentearchief is aan de Vliet 45. PROEF MET SPRINTER-AGENT TEGEN VANDALISME STATIONS LEIDEN De spoorwegen zijn begonnen met een proef met een speciale sprinter-agent. Die functionaris moet het vandalisme op de sprin ter-stations in de Randstad verminderen. Als de proef in Zoetermeer slaagt, komen er moge lijk ook dergelijke agenten in Leiden, evenals in Delft, Pijnakker en Den Haag. De sprinter agent gaat contacten leggen met vandalen, om de totale schade aan de stations en treinen te beperken. Jaarlijks wordt nu voor ruim een kwart miljoen gulden vernield in de sprinter stations. „Onderzoekers van de Leidse univer siteit hebben bovendien gemerkt dat 17 pro cent van de reizigers zich tamelijk onveilig voelt op de Zoetermeerse stations. Met de spe ciale sprinter-agent willen we het gevoel van veiligheid weer terugbrengen", aldus coördina tor Michel Theeboom. Volgens de NS blijkt ge wone surveillance ontoereikend om het vanda lisme te bestrijden. BUREAU HALT KREEG 346 VERWIJZINGEN LEIDEN/REGIO Het bu reau Halt heeft over het jaar 1990 in totaal 346 verwijzingen van de politie in Leiden en om geving gekregen. Opvallend is het aantal overtredingen op het gebied van vuurwerk. In de laatste zes weken van het vorig jaar kreeg Halt 50 procent van het totale verwijzingen te ver werken. Dit vermeldt het jaar verslag van het Bureau Halt. Door de vuurwerkaanpak is ■jjgBCN Als een klei- His in een grote Het is zo maar dat je voor '1EriTEfWhiet als directeur de nog lege HBeeer ruim bemeten [luie opslagruimten Rijksmuseum be- eedp Op de geheel ver- Of g}e zolder van het mboiv dat ooit het Aca- 1 dar?h Ziekenhuis her- iwnrf zal binnenkort de Iberoemde collec- ooinA het museum een ,s bijzijgen- i Pr0Ö>valt aan de opslag- uuri is niet alleen de in- ide geur van de pas uur linoleum die je tege- iomt, maar evenzeer iense buizenstelsel dat plafond bestrijkt. >m de klimatologische 'igheden beter te regelen, legt Storm ter in de kelders van 'santé gebouw aan de aat wordt duidelijk grote opslagruimten a. f lerbodige luxe zijn. De klamme lucht kan ze k£jks ideaal genoemd ;fvoor het bewaren deuren, die geen ra men meer bevatten, maken de opslagruimten een stoffige indruk. Prioriteiten „In de jaren dertig zijn we in dit gebouw gekomen. Tech nisch is er sindsdien niet veel mee gedaan. Door geldgebrek zijn in zestiger, zeventiger en ook tachtiger jaren de priori teiten meer gericht op het naar buiten treden van het museum en het educatieve karakter ervan, dan op het behoud en beheer van de col lectie. Door het Deltaplan is daar evenwicht in gekomen". Een uitkomst voor Volken kunde, want het door het rijk geïnitieerde plan is vooral bedoeld om de collecties op peil te brengen en te houden. De aangetaste Leidse verza meling staat bovenaan het prioriteitenlijstje van het mi nisterie. Hoeveel de schade bedraagt durft Storm niet in te schatten, maar dat het in de miljoenen loopt wordt dui delijk als hij zegt: „Als je alle Nederlandse musea neemt, bedraagt de schade een mil jard gulden". Het is voor hem ook moeilijk om aan te ge ven, omdat een groot deel van de Leidse collectie nog ingepakt staat. „We zullen die spullen eerst moeten uit pakken, schoonmaken en in ruimen in het nieuwe depot. Dat gebeurt in samenwer king met 'Cultuur Werkt', een project voor langdurig werklozen". Zestien miljoen De bouw van nieuwe opsla gruimten vormt slechts een deel van een veelomvattende plan. Binnenkort is de per manente tentoonstelling op de eerste verdieping aan de beurt, terwijl vervolgens de nauwelijks nog representatie ve kantoren onder handen worden genomen. Eind 1993 moet de zestien miljoen gul den kostende operatie zijn af gerond. De bezoeker van het museum zal nog het nodige van de verbouwingen merken. Voor een periode van een kleine twee jaar wordt de perma nente expositie gesloten en zal men het met slechts de tijdelijke tentoonstellingen moeten doen. „We staan voor een grote vernieuwing", zegt Storm. „Ruimtelijk gaan we op hal ve kracht draaien. We zullen uit de stukken een nieuwe selectie maken. Nu wordt al les voornamelijk in een histo risch perspectief geplaatst". De nieuwe en grotere perma nente expositie daarentegen gaat vooral uit van de wissel werking tussen de culturen. Hoe gaat het er heden ten dagen aan toe en wat was de rol van Europa daarin? Waarbij dan met name wordt gekeken naar zaken als kunst, religie en economie. „De mensen willen steeds meer weten wat er achter zit". Bij de tijdelijke exposities zal de rol van de fotografie steeds groter worden. Storm hoopt daarmee een nieuw publiek naar Volkenkunde te trekken. Met exposities van Gerti Nooter en Hiroji Kubo- ta werd deze weg in het ver leden al voorzichtig ingesla gen, maar ook in de huidige tentoonstellingen spelen fo to's een steeds belangrijkere rol. Wanneer Storm een ver zameling over Noord-China toont, zegt hij: „De voorwer pen accentueren datgene wat op de foto's staat". Nieuwe stijl Het is voor de directeur niet moeilijk te veronderstellen hoe Volkenkunde er over een paar jaar uit moet komen te zien. Hij praat over een museum nieuwe stijl. „Probe ren op een sobere manier de kwaliteiten uit het gebouw en de collectie te halen". Daarbij doelt Storm niet al leen op de verbouwing en het conserveren van de col lectie, maar ook op het aan halen van de banden met de universiteiten en andere mu sea. Wetenschappelijke contacten die er in het verleden altijd al zijn geweest. „We mogen E. Storm: „De prioriteiten waren meer gericht op het naar buiten treden van het museum en het educatieve karakter ervan, dan op het behoud en beheer van de collectie. Door het Delta plan is daar evenwicht in gekomen". onze wortels niet vergeten", gaat Storm in op de samen werking met de universitei ten. „Tussen het pakket dat wij en de universiteit bieden zijn nauwe banden ontstaan". Zo acht hij het niet ondenk baar dat conservatoren colle ges gaan geven en docenten en assistenten-in-opleiding betrokken zullen worden bij het bewerken van de collec tie. Dit alles om de interna tionale wetenschappelijke po sitie van Volkenkunde ver der te versterken. Over de samenwerking met de musea zegt hij: „Leiden moet een soort museumplein worden. Twintig jaar lang was het promoten als mu- seumstad een activiteit van de musea, maar nu werkt ook de gemeente volop mee. Een aantal Leidse musea kan een educatief pakket bieden dat het hele scala van natuur tot cultuur, aardrijkskunde, geschiedenis en maatschap pijleer bevat". Volkenkunde zelf wil daarbij nog nadruk kelijker gebruik gaan maken van audio-visuele middelen, terwijl Storm daarnaast spreekt over een infocen trum. FOTO: WIM VAN NOORT Vooralsnog echter toekomst muziek. Topprioriteit heeft nog steeds de conservering van de sterk verwaarloosde collectie. Daarna kan in zijn ogen pas gedacht worden aan het verzelfstandigen van het Rijksmuseum voor Volken kunde, waar het ministerie op dit moment ook de mond vol van heeft. „Eerst moeten de achterstanden zijn wegge werkt wil er van een ver zelfstandigde positie iets te recht komen". PETER VAN DER HULST ragen van Frank n, Rudolf Kleijn in Leefmans. neus t niet naar ons ge- door de gemeente Steeds vaker valt dit Ie krant te lezen. -Of lat over bouwen in s Hout (de school Pieterse), achter Parmentier-complex heek) of het voor- Athibu gebouw aan Rijndijk (woningen), onenden hanteren elfde uitspraak, voe- Deduveld en verlie- vertrouwen in de litiek. r toch met die in- Leiden. Is de onop- reeks klachten •raak van groepen buurtverenigingen )mités terecht? Of en maar gezegd dat c een wassen neus is betrokkenen geen gen en dus slechte zijn? Een vraag het antwoordt in lien in het spreek- te midden ligt. Er r ook uitzonderin- lari presenteerde de weer eens een waarvan je van te i aanvoelen dat de in de buurt moord touden schreeuwen, /an de laatste uit- van de omstreden wen in bestaande faarin de gemeente ntvouwde om stuk- in Leiden te bebou- het veld aan de nlaan aan de beurt. neus (2) plan de omwonen de Verdamstraat, nlaan en Kern- i inspraak te gun- liseerde de gemeen- ormatie-avond. Ge meentelijk stedbouwkundige E. Meulema liet zijn idee zien. Drie „torentjes" met per stuk acht appartementen die stuk voor-stuk 350.000 gulden moeten gaan kosten. De om wonenden bekeken het plan, dachten er zelfs serieus over na en zeiden toen pas „laat maar". Bouwen op zich mocht wel van de professorenwijkbevol- king. Maar liever niet zo grootschalig. Een eigen, aar dig, maar net zo min bijzon der, plan als dat van de ge meente werd opgesteld. Meu lema werd weer terug naar de tekentafel gestuurd om een compromis te maken en de goedbedoelende stedebouwer bleek hier best toe bereid. De inspraak, constructief mee denken van de bevolking, noem het maar sociale ver nieuwing leek zo maar te luk ken. Helaas werd dit sprookje wreed verstoord. Afgelopen donderdag werden de omwo nenden opnieuw voor een in formatie-avond uitgenodigd. En wat blijkt, de gemeente houdt vast aan haar plan. Meulema had slechts enkele der T. Van Rij geen toestem ming gekregen van het aantal van 24 woningen en dus drie torentjes (door de gemeente de naam stadsvilla's meegege ven) af te wijken. De omwo nenden waren boos. Zeer boos. Ze liépen demonstratief weg. Schelden was er niet bij. De rustige Professorenwijk heeft een naam hoog te hou den. „Inspraak? M'n (wassen) neus!". Dorknoper (1) Deze week is hij weer bij veel Leidenaars in de bus gevallen. De gevreesde blauwe envelop van de belastingdienst. De weerzin om die open te ma ken zal bij de meeste mensen direct zijn bevestigd door wat er uit kwam. Want het ding bevatte een aanslag onroe rend goedbelasting die over het algemeen meer dan twin tig procent hoger uitvalt dan andere jaren. En dat slaat toch een aardige bres in het vakantiegeld. Zo'n aanslag op het gezins budget moet behoorlijk uitge legd worden, vinden de leden van de Leidse raad terecht. En dus werd de kersverse wethouder Steven de Vreeze donderdag door de commissie financiën de mantel uitge veegd over de fouten die er waren gemaakt bij de voor lichting over de belasting. Burgers waren onvoldoende gewezen op de mogelijkheden van kwijtschelding, de tekst van de advertentie in Nieuws- week was in ambtelijk bar- goens opgesteld en bovendien had de gemeente moeten uit leggen dat al dat extra geld dat wordt gevraagd ook wordt besteed aan nieuw beleid en wat dat inhoudt. Vorig jaar had De Vreezes voorganger Bordewijk boven dien beloofd de teksten van de voorlichtende advertentie en van de bijsluiter die met de aanslag wordt meegestuurd eerst aan de commissie zou worden voorgelegd. In alle drukte rond het vertrek van Paul Bordewijk en de proble men bij financiën was dat kennelijk over het hoofd ge zien. Als dat wel was gebeurd hadden nu gemaakte fouten kunnen worden voorkomen. Dorknoper (2) De Vreeze beloofde beter schap. Maar dat was niet vol doende. Pex Langenberg van D66 eiste tot verbazing van de Klemgezet Het moet toch een vreemde gewaarwording voor de eigenaar van deze niet al te nieuwe auto zijn geweest. Zo parkeer je nog op het braakliggende terrein van de voormalige ELAM-garage aan de Haarlemmerweg. Een paar dagen later is daar op een geheel nieuwe wijze inhoud gegeven aan het begrip klemzetten. Een troost. Deze plek raak je in het parkeerplaats- arme Leiden niet zomaar meer kwijt. andere aanwezigen dat de bij sluiter alsnog aan de commis sieleden zou worden bezorgd. VVD'er Theo van der Nat wees hem er fijntjes op dat hij die bijsluiter hoogstwaar schijnlijk de volgende dag al samen met de aanslag thuis op de deurmat zou vinden. Maar voor Pex maakte dat niet uit. Hij wilde een toezeg ging dat hij de bijsluiter ook net zoals andere gemeente lijke stukken op het ge meentehuis bezorgd zou krij gen. Nu werkt Pex in het dagelijks leven op een ministerie. En zijn baan brengt met zich mee dat hij zich een groot deel van de dag ambtelijk mag gedra gen. Zijn vragenstellerij over de bijsluiter lijkt er op te dui den dat hij zijn werk en zijn politieke hobby even niet heeft kunnen scheiden. Of is Pex het eerste in Nederland bekende geval van een amb tenaar die de verkokering (het langs elkaar heen werken van verschillende overheids instellingen) ook in zijn privé- leven heeft doorgevoerd. Hij is in ieder geval een uitste kende leerling van Dorkno per, de ambtelijke plaag van Olivier B. Bommel. De vertrouwelijke stukken over sportcomplex De Does in Leiderdorp zijn dan toch uit gelekt. Er is geen sprake van financieel wanbeheer. Ook de geruchten als zou het Leider- dorpse VVD-raadslid Jaap de Waard ontslag hebben moeten nemen bij de Centrale Re cherche Informatiedienst als gevolg van een Leiderdorpse zwembadaffaire bleken ner gens op te berusten. Het ging feitelijk om enkele technische rapporten over te kortkomingen van het zwem bad. Het zwembad voldoet op enkele punten niet aan de nieuwste veiligheidseisen. Verder was er een manke ment aan de chloorleiding in een technische ruimte, waar door het personeel enig ge vaar liep. Deze leiding is ech ter onmiddellijk vervangen. Er was geen sprake van ge vaar voor de bezoekers van het zwembad. De stukken waren vertrouwe lijk omdat de gemeente eerst met de bouwer wilde overleg gen alvorens alles in de open baarheid te gooien. Bovendien zouden weinig mensen er iets van begrepen hebben, zo vreesde de gemeente. „De rapporten zijn zeer technisch van aard en alleen goed te be grijpen door deskundigen. Mensen die geen verstand hebben van zwembadtechniek kunnen makkelijk verkeerde conclusies verbinden aan de rapporten", aldus de gemeen te in een verklaring. Die ver keerde conclusies zouden makkelijk kunnen leiden tot het onterechte idee dat De Does geen veilig zwembad is. Dat zou weer kunnen leiden tot minder bezoekers en der halve een hoger exploitatiete kort op de begroting. Maar met alle omzichtigheid en geheimzinnigdoenerij rond die kennelijk wel heel techni sche rapporten bereikt Lei derdorp het tegengestelde. De rapporten komen toch wel naar buiten en in samenhang met het schimmenspel van de gemeente leidt dat tot de con clusie dat er dus wel wat aan de hand is. Het eind van het liedje is dat potentiële zwem mers vrezen hun weg te moeten banen door chloor- wolken onder een dak dat mogelijk kan instorten. En dus wegblijven. Het blijft al met al niet alleen behelpen met het Leiderdorp- se sportcomplex maar ook met de openbaarheid van be stuur in Leiderdorp. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 18.00 uur, telefoonnr.070-3950101 en uw krant wordt nabezorgd. het op straat volgens het bu reau opvallend rustig gebleven en is bij de politie het aantal meldingen als gevolg van over last door vuurwerk enorm te ruggelopen. Andere gepleegde delicten als gevolg waarvan mensen naar het Bureau Halt werden verwezen, zijn vernie ling (25,7 procent), baldadig heid (10,7 procent), graffity (5,2 procent), brandstichting (7,8 procent) en overigen (1,7 pro cent). Van de 346 jongeren die voor een Halt-afdoening in aanmer king kwamen, hebben 76 jon geren naast het werk ook nog de overgebleven schade moeten vergoeden. Het totale schade bedrag dat is betaald is 11.345,60. Halt is tevreden over het succespercentage van 96,4 procent. In 3,6 procent van de gevallen werd de zaken door de officier van justitie af gehandeld. De jongeren die terecht komen bij Halt moeten een aantal uren werken om de schade te her stellen of activiteiten uitvoeren ten gunste van de benadeelde. Daarnaast moet de schade wor den vergoed. Indien de werk zaamheden goed worden afge rond, krijgt de betrokkene geen boete of strafregistratie. Het voordeel van verwijzing naar het bureau Halt boven een verwijzing naar de Jeug- dofficier van Justitie is de snel le afhandeling: het zogenaamde lik-op-stuk beleid wordt ge volgd. Bovendien wordt de jon gere geconfronteerd met de ge volgen van vandalistisch ge drag en gewezen op de eigen verantwoordelijkheid. De doelgroep van het sinds 1 april 1986 opererende Bureau Halt betreft 12 tot 18 jarigen die vanwege het plegen van vandalisme met de politie in aanraking zijn gekomen. Ook behoren hiertoe de jongeren van 18 tot 21 jaar die samen met 12 tot 18 jarigen de feiten hebben gepleegd. In het gebied van het bureau Halt vallen Leiden, Leider dorp, Voorschoten, Oegstgeest, Jacobswoude, Zoeterwoude, Rijneveld. Alkemade. Katwijk, Alphen aan den Rijn, Nieuw koop, Nieuwveen en Ter Aar. De vier laatstgenoemden zijn sinds 1 april vorig jaar bij het bureau aangesloten. Naast een verdere regionalise ring is de belangrijkste ontwik keling het afgelopen jaar de verzelfstandiging van het bu reau geweest. Bureau Halt e.o. heet met ingang van 1 januari van dit jaar Stichting Halt Zuid Holland Noord. Dit betekent dat de adviesraad en de stuur groep zijn opgeheven. Daar voor in de plaats is een stich tingsbestuur en een nieuw sa mengestelde adviesraad geko men. Ook heeft het bureau Halt de bestrijding en de preventie van vandalisme door middel van het geven van voorlichting tot doel. Zo is in 1990 de vraag naar voorlichting op basisscho len en middelbaar onderwijs weer gestegen. (ADVERTENTIE) Word lid en bel vandaag 070-3613061 of schrijf naar Postbus 30836, 2500 GV 's-Gravenhage Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I ■iuiimi»Min«iimin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13