ctuele Brecht met sterke rollen Van der Luit banen weg in drie jaar Volkómen zorgeloos wonen... Familieberichten Politie arresteert Brandpunt-team ad sanctos Bonte Orfeus van Hoofdstad Operette rnpathieke thriller in amusant jasje t BEECKESTEIN Apic, -5T/RTV QeidóaQowuvnt zaterdag 20 april 1991 pagina 11 immermarkt 43 leiden 071-126618 Daar het mij onmogelijk is iedereen persoonlijk te bedanken, bedank ik langs deze weg al mijn klanten en vele van hun kinderen voor de cadeaus en belangstelling, ondervonden bij het beëindigen van mijn 60-jarige loopbaan. Kees Van Schie iteropdracht Paul Haenen ■h ti ir b 1 4U< _JS "T-).0i Hï DAM - Het Amsterdams Fonds voor de eft voor 1991 vijf opdrachten verstrekt schrijven van toneelteksten, onder meer Haenen. Met de opdrachten is een totaal- in 40.000 gulden gemoeid. Haenen krijgt ht omdat hij rijk aan ideeën is, uitsteken- •n schrijft en omdat zijn toneelschrijf- lelijke ontwikkeling vertoont, aldus de imissie bestaande uit Carel Alphenaar, [wijt en Martin Veldhuizen. Verder wer- ^lschrijfopdrachten verstrekt aan Maria jud van Mëgen, Aron Y. Grunberg en irani. Het fonds heeft bovendien twaalf aan componisten verstrekt voor in een .000 gulden. Onder hen zijn Maurice (compositie voor orkest Hollands Dra- a Kulenty (De Volharding) en Willem (Ricciotti Ensemble). HILVERSUM - De politie van Hilversum heeft vrij dag een 46-jarige man uit Duitsland en twee leden van het KRO-programma Brandpunt aangehouden tijdens een nep-overval op een bank. De overval op een vestiging van de AMRO-bank in Hilver sum was in scène gezet door een filmploeg in opdracht van de KRO voor Brandpunt van aanstaande zondag. Het onder werp was: „De psychische ge volgen van een overval op bankpersoneel". Tijdens de opnamen omstreeks 11.15 uur meldde zich een 46- jarige Duitssprekende man. De man liep met een speelgoed pistool naar een balie waar hij om geld vroeg. De reactie van de baliemedewerkster, die dacht met een medewerker van de KRO te doen te heb ben, werd vastgelegd. Toen de ploeg liet weten dat de 'over valler' geen deel van hen uit maakte, werd het overval- alarm in werking gesteld waarop de politie verscheen, die - overtuigd dat er sprake was van een echte overval - de bank omsingelde. De 46-jarige man werd aangehouden, mét de KRO-medewerkers. In een verklaring stelt de KRO dat er van een afspraak tussen overvaller en camera ploeg geen sprake was. De ca meraploeg werd ter plekke ge confronteerd met een verwar de, half-Duitssprekende man die met een dienblad waarop een dode fazant en -naar later bleek- een speelgoed pistool, het gebouw binnen liep. De ploeg volgde hem en legde het tafereel vast. De KRO stelt dat e.e.a. „stom toeval" was en dat de opnames vooralsnog niet worden uitgezonden. Protest tegen bezuiniging kunstensector AMSTERDAM - Het Werkge verso verleg Podium kunsten en De Bundeling hebben in een brief aan de leden van de vaste kamercommissie voor cultuur ge protesteerd tegen bezuinigingen in het kader van de Tussenbalans. Minister D'Ancona wil een verlaging van de budgetten voor projecten op het gebied van podiumkunsten met 15 procent en op het gebied van de amateuristische kunstbeoefening en kunstzinnige vorming van 600.000 gulden. Het werkgeversoverleg meent dat D'Ancona een ongelukkige koers kiest: „Het is tegen het belang van het cultuurbeleid om de bezuinigingsdruk onevenredig zwaar op de kunsten sector terecht te laten komen." De Bundeling vindt dat jeugd- en poppentheater door het voornemen one venredig zwaar getroffen dreigen te worden. Voor beide sectoren zijn op de begroting uitsluitend pro jectbudgetten gereserveerd. Zij krijgen geen structu rele subsidie. Bezuiniging op kunstzinnige vorming kan bovendien een nadelige invloed hebben op de mate waarin het onderwijs gebruik maakt van het jeugd- en poppentheater. Wachten als manifestatie Beursgebouw AMSTERDAM - „De wereld staat stijf van het ongeduld. Daarom vragen wij aandacht voor het wachten", zegt Carel Alphenaar. Samen met de kunstenaar Chaim Levano houdt hij op 28 april in de Beurs van Berlage in Amsterdam de mani festatie Wachten in de Beurs. Tijdens de mani-j festatie zal de grote Goederenbeurszaal zijn ge^ vuld met groepen wachtenden. Maximaal 200 wachtenden zullen op een podium zitten, tegen over een jury. Ook zullen mensen, „in afwach ting van het wachtproces op verschillende plek ken in de zaal wachten", aldus de organisatoren. Onder leiding van gidsen kunnen de bezoekers, van 12.00-17.00, wandelingen maken naar de verborgen plekken in Berlage's beurs, waar men wachters kan ontdekken. begrafenissen crematies Leidse Schouwburg: Operette 'Orp heus in der Unterwelt' door de Hoofdstad Operette. Gehoord op 19 april. De Hoofdstad Operette viert dit seizoen haar 45-jarig be staan. Als jubileumproduktie is, zeer op zijn plaats, een operette uitgekozen van de stichter van dit genre: Jac ques Offenbach. Gisteravond en vanavond staat de Hoofd stad Operette in de Leidse Schouwburg op de planken met Offenbachs 'Orpheus in der Unterwelt', een van zijn bekendste werken. Offenbachs 'Orpheus' kan beschouwd worden als een parodie dp het Parijse leven in de hoogste kringen hal verwege de vorige eeuw. Daartoe is de Orfeusmythe ook in een wat moderner jas je gestoken: Orfeus is ge trouwd met Eurydike. Hun huwelijk stelt echter niets meer voor. Eurydike heeft een verhouding met Aristeus (de als herder vermomde Pluton, god van de onderwe reld), en Orfeus is ook be paald niet afkerig van ander vrouwelijk schoon. Orfeus en Eurydike beslui ten te gaan scheiden, maar de Openbare Mening wil daar niets van weten. Aris- teus/Pluton helpt hun schei ding echter een handje door Eurydike met een slang te doden en haar daarna mee te voeren in de onderwereld. Uiteindelijk wordt Orfeus door de Openbare Mening verplicht Eurydike uit de on derwereld te halen, wat hem - en daar is hij niet rouwig om - overeenkomstig de offi ciële versie van het Orfeus- verhaal uiteindelijk niet lukt. Het was een avond met een mengeling van zang, dans, ballet en bekende Offen- bach-melodieën. Er werd, zo-' als je van de Hoofdstad Ópe-, rette ook wel mag verwach ten, heel behoorlijk geac teerd en gezongen, ook de orkestbegeleiding was dik in orde. Heel overtuigend was, zonder de anderen te kort te willen doen, met name Jacco van Renesse in zijn rol als Styx. De enscènering stond bol van de anachronistische elementen, waarbij de grote trucendoos aan grove effec ten naar mijn smaak wat al te ver openging. Ronduit hinderlijk vond ik de diverse verwijzingen van de figuren naar de hedendaagse tijd én de vermelding van de spon sor van deze produktie op een van de doeken tijdens de voorstelling. PETER VAN VEEN Snoekprijs mogelijk naar Stella Den Haag AMSTERDAM Voor de Hans Snoekprijs 1991 (jeugdtheater) zijn drie produkties genomineerd:„De Maan en de Muizenko ning" van Teneeter, „Van onder uit de zak" van Stella Den Haag en „Voyeurs I" van Huis aan de Amstel. De jury bestond uit Victor Frederiks, Roel Twijnstra, Piet Verheggen en Gemma van Zeventer. De bekendmaking van de winnaar en de prijsuit reiking zijn op 22 september in het Jeugdtheater Hofplein in Rotterdam. eder Courage en haar Bertolt Brecht. Verta- er Kouwenaar. Regie: Aus Vormgeving: Tom Lex Caboort. Muziek: Met Trins Snijders als urage. Appeltheater, vrij- 0i herhalingen aldaar t/m nedej de o "ot ddijftig jaar geleden gen ieder Courage en I. be\deren' in Zlirich uihmière. Bertolt gfrihreef het tijdens lijf in Zweden in gevlucht te zijn nazi's, ongetwij- 1 nive!nvloed door de eest van het neu- d, dat hem onder- d. Het stuk werd Zweden, noch in uitgevoerd, ïelde het in '87 ten Courbois in de Een tentvoor- 'an de Internatio- ?uwe Scène be- jaren eerder tuk van allen tij- )orlog scheidt de van de schapen ?en is verliezer. 1951 9 mei Op vrijdag 10 mei a.s hopen onze ouders en grootouders JAN en JO VAN VELSEN-SPRUIT hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Om 13.30 uur is er een eucharistieviering uit dankbaarheid in de St. Janskerk aan de Zuid- buurtseweg te Zoeterwoude. Daarna gaan wij dit feest voortzetten in party- herberg „Het Blesse Paard", Dr. van Noort- straat 154 te Stompwijk, waar u van harte welkom bent. De receptie wordt gehouden van 18.30-19.30 Cees - Lia Jan - Rob Anja - Piet Marco - Petra - Marloes José - Arnold Johnny - Corine - Bart Willie - Rinie Jeroen - Joyce Carla - Sjaak Rik Aad - Nicoline Toch nog onverwacht is overleden onze zeer gewaardeerde werknemer, de heer, JAN BASTIAAN VAN WENSVEEN op de leeftijd van 56 jaar. Ruim 22 jaar is hij bij ons in dienst geweest, aan vankelijk als kok, later als Hoofd Keuken. Wij verliezen in hem een zeer gewaardeerde werk nemer en collega, op wie men altijd kon rekenen. Wij wensen zijn gezin Gods zegen toe om dit verlies te kunnen dragen. Bestuur en directie R.K. Verzorgingscentrum Roomburgh Zaanstraat 151, 2314 XD Lelden Leiden, 20 april 1991. BEGRAFENISSEN - CREMATIES Dag en nacht bereikbaar Archief voor het vastleggen van persoonlijke wensen Depositofonds Gratis nazorg Rouw- en ontvangkamer Koffiekamer anzend stalen vloer 2 Appel een aankon- op Brecht lijkt de Zijn blik voorspelt loeder Courage leeft jEDtwee zoons en doch- andel en zoekt het Omdat daar winst of omdat zij bang .,te ruïneren", zoals gt. Brecht heeft het el geschreven. Maar afloop bekend is - jaakt beide zoons en 'er kwijt - toch blijft Vierling, die zich als ster over de slagvel- ?gt in die verre ze- Carline Brouwer, Trins Snijders (in de hoofdrol), Hugo Maerten en Willem Wagter in 'Moeder Courage'. ventiende eeuw, is bij DE Ap pel geen gevoelloze opportu- niste. Als een leeuwin tracht zij haar kinderen te bescher men, op het scherp van de snede. Daar waar het gaat om leven en dood, is immers elke beslissing belangrijk. Courage vergeet geen moment de toe komst: er moet geld zijn, brood op de plank, dus handel. Dat regisseur Aus Greidanus voor een dergelijke 'Realpoli- tik' heeft gekozen, moet inge geven zijn door de situatie in het Midden Oosten en door de zelfstandigheid van de jeugd van nu. Moeder Courage aar zelt misschien iets te lang, kiest niet alleen maar voor haar kinderen, maar het zijn die laatsten die de stap doen naar de dood. Na vijftig jaar blijft de inhoud van 'Moeder Courage en haar kinderen' van kracht en ook het Appel-ensemble creëert sterke scènes, dankzij prima acteerwerk. Vooral de beelden waarin Trins Snijders als Moe der Courage tegenover haar niet sprekende dochter Ka- trien (Carline Brouwer) staat, zijn aangrijpend. Dan komt de twijfel in de geharde moeder het sterkst naar voren. De sterke rol van Trins Snij ders krijgt body met de nog immer actuele tekst van Brecht. „Een koopman wordt niet naar zijn geloof gevraagd, maar naar zijn prijs", lijkt rechtstreeks gelicht uit de houding van Nederlandse be drijven tijdens de Golfoorlog. Het is niet voor niets dat Hugo Maerten in zijn rol van aan kondiger ironie stopt. De vraag die Moeder Courage in de voorstelling stelt, hoe lang je onrecht verdraagt „een uur, twee uur?", is actueel en con fronterend. PETER SNEL vestft IS GANISATIE OMROEPBESTEL iptim t i c/eLM - Bij de komen- ingefrisatie van het pu- ^roepbestel hoeven ctieve ontslagen te 3us NOS-voorzitter, hg. Bij de omroep uim 3.000 mensen, circa 600 banen 'dwijnen als gevolg ëncere samenwer- _le omroepen. Daar- miljoen gulden worden bespaard. De Jong zei dat een sociaal plan wordt voorgelegd aan vakbonden en ondernemings raden. De 600 banen moeten verdwijnen in twee tot drie jaar. De NOS-voorzitter wees op het bankroet dat dreigt als niets verandert. Het jaarlijkse tekort zal dan oplopen van 50 miljoen dit jaar tot 140 miljoen in 1993. De omroepreserve raakt zo uiterlijk 1994 uitge put. In het plan pleit de NOS voor een flinke verhoging van de omroepbijdrage als alternatief, indien de invoering van het gedifferentieerde bestel mis lukt. In dat geval zou de huidi ge bijdrage van 158 gulden per jaar moeten worden verhoogd met tenminste 20 procen (35 tot 40 gulden). Daarmee zou Nederland, dat een van de laagste omroepbijdragen kent, het Europese niveau benade ren. Bij het huidige dramatische verlies aan kijkers (RTL4 is momenteel al marktleider) is het volgens De Jong „moei lijk" uit te leggen aan het pu bliek waarom ze meer zouden moeten betalen voor iets waar ze minder naar kijken. Serviceflat DEVENTER Laan van Borgele 40 7415 DJ Deventer Richardson in deze serie speelt. Het is een soort kat en muis-spelletje met de camera: het ene moment maakt hij on derdeel uit van het geheel om zich een volgende ogenblik rechtstreeks tot de kijker te richten. Dat is vooral aan het begin van de reeks verhelde rend. Zo leert de kijker de verschillende karakters zon der een omhaal aan beelden en dialoog kennen en wordt tegelijkertijd het karakter van Francis Urquhart uitgediept neergezet. Het nadeel is dat je als kijker wordt meegezogen in de intriges, maar tevens op enige afstand wordt gehouden. Adviezen Ken Riddington en Andrew Davies schreven en produceer den de serie naar het gelijkna mige boek van Michael Dobbs. Politieke adviezen werden in gewonnen bij Ernest Arm strong. Naast Ian Richardson, die thuis verantwoording moet afleggen bij zijn ambitieuze vrouw (hoe kan het ook an ders?), is een glansrol wegge legd voor Mattie Storin (een rol van Sussanah Harker). Hij begint een verhouding met deze jonge, onervaren politie ke verslaggeefster van The Chronical, waarbij de makers een vette knipoog uitdelen naar 'All the president's men'. Zijn bedoeling is uiteindelijk om niet alleen de belangrijkste politici, maar ook de politieke verslaggeving naar zijn hand te zetten. Dat alles maakt 'House of cards' tot een intri gerende serie, die ondanks zijn politieke inhoud, vooral een amusante thriller is. HANS PIËT Begrafenissen-Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Verzekeringen - Deposito's. Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071-213231* Wassenaar. Deijlerweg 127. telefoon 01751-12436 Voorschoten. Hyacinthstraat 7, telefoon 01717-5985 in het fraaie Deventer waar u in de Serviceflat Beeckestein de unieke kans geboden wordt een luxe-woning te huren. Korrekt en vriendelijk personeel begeleidt u vanaf het eerste kennismakingsbezoek. U zult dan heuglijk verbaasd zijn over ons excellente aanbod. Te veel om in deze advertentie uitvoerig toe te lichten. Bovendien ligt Beeckestein niet ver van het historische centrum. Met een park voor de deur. Kortom, investeer in woonplezier. rustig in Beeckestein Even zakelijk... De huurpijzen zijn voor een 2-kamerflat vanaf 2026.- per maand, inklusief servicekosten en eersteklas warme maaltijden. Wanneer u enigszins geïnteresseerd bent doe dan het volgende. Of u bezoekt ons na een afspraak a.s. woensdag tussen 9.30 en 12.30 uur óf u vraagt eerst onze dokumentatiemap aan Telefoon 05700-42826 (mevrouw Haverkamp) B.g.g. 05700-28488 SUM De KRO een behoorlijke >t het op het en- brengen van de e serie 'House of let gaat namelijk reeks die zich af- de wereld van de politiek. Kennis vooral over de van de parle- rs, is dan bijna t, wil de kijker voor de volle procent kunnen van al het ge- dat zich in het ifspeelt. innis mist, hoeft niet ug te schikken en [ie uit te zetten. De n er namelijk in ge- van 'House of cards' •athieke thriller te 3r hem in een amu- te steken. Eigenlijk serie gedragen door rdson. Hij speelt de 1 Lagerhuis-voorzit- 5 Urquhart, die door e de diepste gehei- ille politici kent. En niet die kennis te om uiteindelijk zijn reiken namelijk mi- ident van Groot worden. «>erlip Syie Richardson voor Oppjitzocht, deed voor- lan Richardson als de politicus Francis Urquhart en Susannah Harker als de journaliste Mattie Storin. treffelijk werk (hij kreeg er een British Academy Award voor). Ian heeft de benodigde stiff upperlip, beschikt over een vriendelijk uiterlijk, maar heeft tegelijkertijd een scherpe tong en is uiterst gehaaid. Hij is misschien het best te verge lijken met een vanille-ijsje waarover warme chocolade wordt gegoten. Amusant is de dubbelrol die

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11