Michels en de autoriteit 'op afstand Concept Ajax weer aan basis Van Basten en Gullit blijven bij AC Milan Finnen verontrust door absentie van Mika Lipponen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! inORT QeidMiQowuvnt DINSDAG 16 APRIL 1991 PAGINA 7 inse coach Jukka Vakkila SCHIPHOL De absentie van voormalig import-Tukker Mika Lipponen, die met een enkelblessure in zijn nieuwe voetbal land Zwisterland verblijft, heeft er toe bij gedragen dat de Finse voetbalselectie gis termiddag nogal verontrust arriveerde op luchthaven Schiphol. De tegenstander van het Nederlands voetbalelftal moest kort voor het vertrek uit Helsinki onver wacht de geblesseerde kracht Hjelm achterlaten, terwijl zijn collega Tarkkio half gehavend de vliegtuigtrap beklom. .Nederland- is de absolute favoriet onderstreepte bondscoach Jukka Vak kila dan ook nog maar eens, kort nadat de KL 300 uit de Finse hoofdstad was gearriveerd. Vak kila werd met zijn uit vooral blonde koppies be staande selectie vervoerd naar hetzelfde hotel in Spijkenisse, waar hij tweeëneenhalf jaar geleden voor uranje-Finland ook al nadrukkelijk de un derdog-rol voor zich had opgeëist. Toen verloren zijn manschappen met 3-0 en als we de beleefde Vakkila mogen geloven, staat hem nu ten minste wederom zo'n nederlaag te wachten. „Het Neder lands elftal is de laatste tijd alleen maar beter ge worden en wij hebben als nadeel dat in oktober de laatste competitieronde is gespeeld", aldus de Finse bondscoach, die bij alle EK-kwalificatie- wedstrijden van Oranje lijfelijk aanwezig was. „Zoals Malta zullen wij het niet doen", beloofde Vakkila echter alvast. „Wij hebben er niets aan om alleen maar te verdedigen en zullen bij balbe zit zeker proberen aan te vallen. Wat dat betreft is het ook zo jammer dat Lipponen er niet bij kan zijn. En het Nederlands elftal heeft de laatste tijd een paar briljante wedstrijden gespeeld". Hoewel de term 'underdog' in de Finse vocabulai re niet blijkt voor te komen, doet Vakkila uitste kend z'n best zijn team in die rol te manoeuvre ren. Hij laat dan ook wijselijk onvermeld dat hij wél kan beschikken over het door PSV begeerde talent Litmanen en hij rept ook niet over het feit dat zijn ploeg als enige in groep 6 nog ongeslagen is. Bovendien eindigde een oefenwedstrijd tegen Polen onlangs ook alin 1-1. „Zonder nederla gen?", reageert hij quasi-verrast. „Ik weet niet of dat voor ons een stimulans zou kunnen zijn". De cijfers tonen echter aan dat de Finse voetbal ploeg, waarvan de helft z'n knackebröd in het buitenland verdient (zoals Paatelainen bij Dun dee en Myyry en Ukkonen in België), zich onder Vakkila heeft ontwikkeld tot een te vrezen outsi der. In groep 6 eindige zowel Finland-Portugal als Malta-Finland in 1-1, waarbij dient te worden aangetekend dat de treffer tegen de Maltezers pas in de laatste minuten tot stand kwam. „Natuurlijk hebben we een kansje", oordeelt daarom doelman Huttunen (bijgenaamd Olli), die met zijn Finse clubteam FU naka Valkeakoski juist een oefentrip door Nederland achter de rug heeft. Daarin verloor de vijftig-voudig internatio nal vorige week met 1-0 van Volendam en met 4- 1 van RKC. „Maar sinds ik vorig jaar mijn come back heb gemaakt in de nationale ploeg, hebben we geen wedstrijd meer verloren", aldus de 30- jarige Huttunen trots. De Finse goalie, dagelijks werkzaam in de papier fabriek van zijn clubvoorzitter, zat eind 1989 in de Rotterdamse Kuip op de reservebank toen Oranje de noordelingen met 3-0 klop gaf. Toen had Vakkila de voorkeur gegeven aan doelman Laukkanen, die nu echter zelfs geen rol als reser ve meer waard is. „Hij heeft dit seizoen bij zijn club Walddorf Mannheim maar enkele wedstrij den in het eerste team gespeeld", motiveert de Finse coach zijn keuze. ROB LANGEVELD WASSENAAR Rinus Michels houdt vast aan de speelwijze van Ajax, hoe wel de club uit Amster dam sedert de winterstop worstelt met de vorm. De bondscoach vindt dat het met de zogenaamde vormcrisis bij zijn hofleverancier wel meevalt. Bovendien zou het van opportunisme getuigen af te stappen van het systeem, waarvoor destijds op nadruk kelijk verzoek van de selectie is gekozen. Zeer waarschijnlijk wordt Ellerman morgenavond het slachtoffer van die aanpak. De PSV'er in vorm speelt wel iswaar bij zijn club op links, maar niet op een wijze zoals de geblesseerde Roy dat doet bij Ajax. Huistra, bij de Rangers in Glasgow niet eens wekelijks zeker van een plaats in de ba sis, vertoont meer gelijkenis met de Amsterdamse dribbe laar en verdient daardoor de voorkeur. Ellerman, de meest scorende linkerspits van de Nederland se velden, heeft zich al neerge legd bij zijn rol als reserve. „Huistra is een pure links buiten. Destijds heeft de ploeg voor een systeem gekozen dat zo'n speler nodig heeft. Hoe wel dat voor de hand ligt met een selectie die voornamelijk uit Ajacieden bestaat, is het lo gisch dat daaraan wordt vast gehouden". Geen punt De aanvaller van de vrijwel zekere landskampioen zegt dat het concept van Oranje voor de PSV-clan 'geen punt van discussie is. „We maken er geen probleem van. Ook al gaat het dan misschien met sommige jongens van Ajax even wat minder. Voorlopig ben ik blij dat ik weer bij de selectie zit. Het was even gele den. Of ik er weer aan toe was? Dat moeten anderen maar beoordelen". Michels vond van wel. Eller man maakte deel uit van de oorspronkelijke- selectie, ter wijl Huistra pas in beeld kwam toen Roy met een pijn lijke achillespees afhaakte. Mi chels daarover: „We hadden Huistra gevolgd en vonden dat hij het bij Rangers niet slecht deed. Het blijft altijd moeilijk een speler te selecteren die niet wekelijks in de basis staat. Daarom ging onze voorkeur aanvankelijk uit naar Eller man als extra aanvaller in de groep". Het systeem van Ajax brengt echter problemen met zich mee. Michels: „Vooral omdat Ajax bijna de enige club is die op die manier voetbalt. Weinig andere verenigingen hebben een centrale middenvelder als Bergkamp en vleugelaanval lers als Roy en Van 't Schip. Voetballers op die sleutelposi ties zijn daarom moeilijk te vervangen. Destijds hebben we afgesproken op enkele de tails na zoveel mogelijk aan dit concept vast te houden. Dat doen we dus". „Natuurlijk", zei Michels, „is het concept altijd onderge schikt aan de spelers en het resultaat. Maar ik zie op dit moment geen aanleiding het anders te doen. Ik heb de beel den van de thuiswedstrijd te gen Malta nog eens bekeken. Als collectief heeft de ploeg zeker niet onvoldoende ge speeld. Bovendien heb ik de indruk dat het met het gebrek aan vorm van spelers van Ajax wel meevalt. Dat de ploeg van PSV verloor had andere oorzaken. Romario was er daar één van". Begrip Koeman Michels heeft overigens het volste begrip voor Ronald Koeman, die wegens gevaar van overbelasting bedankt heeft voor de wedstrijd Neder- land-Finland. „We hebben ge zien", zei Michels, „dat Koe man zich na zijn operatie weer snel heeft aangepast aan het niveau van Barcelona. Hij speelt weer topvoetbal en kan voor het Nederlands elftal uit komen. Er spelen echter ook andere factoren mee". Koeman mocht zelf beslissen. Michels: „Hij heeft na een in spanning nog veel tijd nodig om te herstellen. Deze wed strijd valt precies tussen twee halve finales van de Europa Cup in. Koeman moet volgen de week weer tegen Juventus spelen. Gezien de omstandig heden is het te begijpen dat hij is thuisgebleven". Koeman stond na een operatie aan zijn achillespees drie maanden buitenspel. Eerder was hij na een meningsver schil met Michels gepasseerd voor Oranje's eerste kwalifica tie-interland tegen Portugal. Nadat het conflict uit de we reld was, voorkwam een bles sure de terugkeer van de ver dediger in het Nederlands elf tal. De eerste contacten zijn weinig belovend. Als Rinus Michels vele maanden geleden (al weer) telefonisch wordt benaderd voor een vraagge sprek houdt hij de boot opnieuw stevig af. [Ook een paar weken terug is hij bepaald niet 'in om in een solo-gesprek eens wat nader op )eieen aantal zaken in te gaan of om eens over hq andere onderwerpen te spreken dan hij quali- i tjtate qua al tijdens officiële persconferenties aan de orde moet stellen. De laatste confronta tie levert wel een openingetje op: het korte onderhoud wordt van Michels' zijde afgesloten de suggestie het tijdens de eerst volgende ^training van het Nederlands elftal in Wasse naar te proberen. Maandag is het zo ver. Nadat de spelers van de Oranje-selectie de kleedkamers van de amateurclub achter de duinen hebben verla ten komt Michels als laatste naar buiten. In trainingspak. Hij wordt vervolgens door wat schooljeugd aangeklampt voor een handteke ning en zelfs moeders van veertig plus zijn niet te groot om de man-met-de-vele-bijna- men om een krabbel of om een fotopose met kind te vragen. Tenslotte kuiert de bonds coach op zijn gemak naar het trainingsveld waar de verslaggever hem tegemoet treedt, de hand schudt en verwijst naar het boven ver melde telefoon-gesprekje. Het enthousiasme van Michels is niet groot. Terwijl hij verder kuiert vraagt hij waar het gesprek dan over moet gaan. Om na een 'tactische' uiteenzetting zo waar, zij het met enige terughoudendheid een paar vragen te beantwoorden. Inmiddels is assistent Dick Adcocaat op het hoofdveld van Blauw Zwart begonnen met een lichte training, waarvoor Michels op vele meters afstand vanuit zijn ooghoeken belang stelling toont. Om even later te stellen dat hij toch wel wat meer betrokkenheid moet tonen bij de gang van zaken binnen de lijnen. De hint is duidelijk, maar een volgende vraag is gauw gesteld; al is het maar in de veronder stelling dat een volgende gelegenheid zich niet snel weer zal voordoen. Ook daarop komt antwoord. Waarna beide partijen uiteen gaan, nadat de bondscoach heeft toegezegd dat er straks, na het officiële gedeelte wellicht nog even gelegenheid is om verder te praten. Het geen het geval blijkt. Na de officiële persbabbel en een korte voort zetting in kleine kring staat Rinus Michels ter beschikking. Tegen de bar van de kantine van Blauw Zwart aangeleund maakt hij bijna voortdurend de indruk het allemaal maar zo zo te vinden, maar beantwoordt toch alle - binnen kort tijdsbestek te stellen - vragen. Die niet allemaal direct gaan over het Nederlands elftal van dit moment, maar ook teruggrijpen op vooral vorig jaar. Waarin het mislukte WK en Michels' eigen rentree als bondscoach cen traal stonden. KNVB vraagt om onderhoud van veld in Rotterdamse Kuip WASSENAAR De technische staf van het Nederlands elftal heeft stadion Feijenoord gevraagd om de grasmat vandaag en morgen extra te behandelen vanwege de al enige tijd heersende droogte. Ook de grasmat van de Kuip verkeert door het uitblij ven van regen in een slechte staat, is hard en hobbelig. Bonds coach Rinus Michels heeft daarom vandaag een afgezant naar Rotterdam gestuurd om er op aan te dringen de piste te be sproeien en daarmee de grasmat beter bespeelbaar te maken voor het EK-kwalifikatieduel met Finland van morgen. WASSENAAR Marco van Basten bestempelt alle verhalen als zou hij naar Barcelona gaan, tot onzin. Volgens de spits gaat AC Milan komend seizoen door met het Ne derlandse trio Gullit, Rijkaard en Van Basten. Gullit is daarvan ook overtuigd. Vorige week werd gepubli ceerd dat Van Basten akkoord zou zijn met een principe-aan bod van Barcelona, waar zijn leermeester Johan Cruijff trai ner is. In het weekeinde ver scheen het bericht dat AC Mi lan bereid zou zijn de Utrech ter te laten vertrekken, als de houder van de Europa Cup de Fransman Papin van Olympi- que Marseille kan kopen. Van Basten: „Het is triest dat jour nalisten dat opschrijven. Ik heb nog een contract voor twee jaar. Berlusconi is bij me geweest met de mededeling dat geen haar op zijn hoofd er aan denkt mij te verkopen. Dat ik een aanbieding zou hebben van Barcelona is ook pure onzin. Laat staan dat ik daarmee akkoord zou zijn". Ruud Gullit, begeerd door Real Madrid, zei ongeveer het zelfde. „Volgend seizoen zal AC Milan weer met drie Ne derlanders spelen. Dezelfde drie als nu. De club piekert er niet over Van Basten te laten gaan. Zijn vertrek is absoluut niet aan de orde. Ooit heeft hij eens gezegd nog wel eens met Cruijff te willen werken. Daardoor komen deze verha len steeds weer boven drijven. Het slaat nergens op". Over de toekomst van AC Milan is Gullit optimistisch. „De trai ner heeft gezegd dat er een trein over ons is heengereden, maar dat we nog leven. Zo is het. We hebben een moeilijke periode gehad, maar deson danks hebben we nog een kans op de titel. Ik geloof erin dat we in het nieuwe seizoen sterk terugkomen". Zelf vindt Gullit zich nog van waarde voor de ploeg. „De oude Gullit, die van voor de blessure, moeten we vergeten. Maar de nieuwe Gullit wordt steeds be ter. Het is voor mij allemaal anders geworden, maar waar het omgaat is dat ik nog steeds iets extra's aan Milan kan toe voegen". MimMww* ASSENAAR De hu- ior is teruggekeerd in resentatie van Rinus I Vlichels, gistermiddag in Wassenaar. In tegenstel- S'ng tot zijn wat ingeto- en houding van een ïaand geleden, vlak 'oor het later zo teleur- tellend verlopende tref- Ïen met Malta. Die naandag houdt de londscoach zijn relaas '.akelijk. Misschien een ■gevolg van een eerder in Be openbaarheid geko men conflict tussen Wim Left en de Ajacieden, pvaarbij ook Michels een had geleden. Dfn de Amsterdammer niet van nederla- jen. (laar in de kantine van ilauw Zwart plooit het ge- icht van de keuzeheer zich jegelmatig in een brede (rijns. Vooral wanneer hij, oals hij louter in een goede temming doet, om zijn eigen frappen lacht. Bijvoorbeeld Is hem wordt gevraagd wat let verschil is tussen Juul El- érman en Pieter Huistra ierzijds en Bryan Roy an- irzijds. „Dat is er wel dege- jk", dolt Michels naar aan- :iding van het verschil in iidskleur van de drie voet- illers. Om vervolgens zake- jk op het punt in te gaan. Of r de dame, die al eerder in hele tijd om hem heen- rentelt met een fototoestel de nek en hem tijdens de irsconferentie 'onder vuur' :mt te vragen of hij goed :ert. Om vervolgens een |lik gegrinnik te laten horen" sAater verwerkt i«t .geen twijfel, Rinus aeeft in elk geval de kater van Malta (slechts 1-0 vorige maand dank zij een benutte strafschop van Van Basten) al ruim en breed ver werkt. Over het verschil in optreden tussen toen en nu zegt de bondscoach: „Ik ben ook geen automaat". De ge sprekspartner heeft verwe zen naar zijn eerste presenta tie, eind september vlak na zijn rentree als bondscoach en aan de vooravond van het post-WK duel in Palermo te gen Italië. Toen grapte en grolde Michels als in zijn bes te EK-dagen in het televisie journaal met Kees Jansma en groeide hij definitief uit tot een populaire Nederlander. Aan die periode bewaart de bondscoach óók beste herin neringen, maar sindsdien groeide zijn afkeer tegen de publicitaire verplichtingen. „Ik heb na mijn aantreden verscheidene media te woord gestaan", vertelt hij. „Dat kon toen niet anders. Maar daarna heb ik verzoeken om persoonlijke interviews cate gorisch geweigerd". En die keer bij Barend en Van Dorp bij RTL4 dan? „Dat doe ik ook niet meer", herneemt Michels. „Ik heb het allemaal al een keer beleefd en alles heb ik al een keer gezegd. Het hoeft voor mij niet meer. Kijk, onder die persconferen ties rond zo'n wedstrijd kun je niet uit. Dat hoort er bii. Maar voor de rest, nou nee' Het goede humeur van Rinus Michels heeft kennelijk voor een 'staakt-het-vuren' ge zorgd, want terwijl de spelers binnendruppelen na de trai ningssessie is hij wel degelijk bereid om nader in te gaan op een paar zaken. Al is het maar om de tijd te doden, wellicht. Nog steeds in trai ningspak draait de bonds coach regelmatig met het li chaam en kijkt hij regelmatig een andere kant op als lijkt hij aan te geven het gesprek- gens anders om ben ik er weer aan begonnen. Ook na tuurlijk vanwege het boeien de van het voetbal. Dat inte resseert me nog steeds mate loos. Al ben je er misschien niet voortdurend mee bezig, omdat het Nederlands elftal nu eenmaal slechts een paar wedstrijden per jaar speelt". Die andere invulling van zijn leven geeft Michels, zo stelt hij, nu óók nog voldoende be vrediging. Zeker op de ma nier waarop hij zich thans in de voetballerij kan bewegen. „Ik ben met opzet niet weer bij de KNVB aan de slag ge gaan als technisch directeur of manager", verklaart hij zijn trainingspak, waarin hij zich overigens tijdens de cen trale trainingen eerder als supervisor manifesteert en het feitelijke veldwerk aan assistent Dick Adcocaat over laat dan als eerste bonds coach. „In die positie, die ik ook verscheidene jaren heb bekleed, ben je verantwoor delijk voor het hele techni sche apparaat in Zeist. Nu ben ik alleen aan te spreken op het Nederlands elftal en het olympische team en die laatste verantwoordelijkheid heb ik gedelegeerd (aan z'n vroegere assistent Nol de Ruiter; red.). Daardoor be hoef ik minder frequent in Zeist te zijn en dat bevalt me wel". Extra dimensie Rinus Michels heeft zijn le ven dus op een aangename wijze heringericht, waarbij geen sprake meer is van rand-activiteiten als bijvoor beeld columnist, gastspreker en forumlid. „Dat is jam mer", reageert hij, „want die dingen gaven wel een extra dimensie aan alles. Ik schreef graag, deed dat al eerder, maar daar kon ik als bonds coach niet mee doorgaan. Waar ik nu dan al mijn crea tiviteit laat? In het Neder lands elftal! Daar zijn rede lijk wat mogelijkheden voor. Hoewel je daarbij tijd over houdt vanwege het feit dat het team maar zo af en toe speelt. En die creativiteit verder? Ik golf regelmatig. Vind ik een plezierige bezig heid. Je bent uren bezig, zon der dat je in de gaten hebt dat je fysiek lekker actief bent. Nadeel is dat het veel tijd kost, een hele ochtend of middag, en je je aan het club- leven, dat zich voornamelijk in de weekeinden afspeelt, moet onttrekken omdat er dan weer verplichtingen op Tot die verplichtingen op voetbalgebied behoort dus vooral, en naast het zien van van belang zijnde wedstrij den, het Nederlands elftal. Waar Michels dus na eerdere verbintenissen terugkeerde, net als Guy Thijs in België. Hebben spelers een dergelij ke autoriteit nodig? „Ik weet het niet reageert Michels. „Het belangrijkste is een goed contact tussen spelers groep en coach. Er zijn ook jongere trainers die voldoen de autoriteit hebben om die post te kunnen bekleden. Overwicht in de media? Ach, dat hoort allemaal bij het spel! En de trainingen? Ik laat veel aan Advocaat over. Over de inhoud daarvan en de voorbereiding op een wedstrijd en de vorm van de spelers praten we veel sa men. Het veldwerk trekt me niet meer zo. Dat heb ik lang genoeg gedaan. Dat Guy Thijs weer bij de Belgen te rug is, heeft te maken met het feit dat men niemand kon vinden. Hij zou er liever vandaag dan morgen mee stoppen. En mijn opvolger? Jongere coaches willen niet zo gauw. Je bent te weinig met wedstrijden bezig en het salaris is niet interessant". FRANK WERKMAN van Basten, Danny Blind en Richard Witschge (v.l.n.r.) trainen op het terrein van Blauw Trainer Dick Advocaat (rechts) loopt mee. Van Basten hield het wegens een blaar na een voor gezien. Rinus Michels bood gisteren weer humor in zijn presentatie. FOTO: MILAN KONVALINKA je maar liever zo snel moge lijk te beëindigen, maar hij doet tussen de bedrijven door toch een paar wetenswaardi ge uitspraken. Bijvoorbeeld deze: „Met de aanstelling van mijn opvolger zal ik me abso luut niet bemoeien. Er is te veel kritiek gekomen op vo rige aanstellingen (die van Beenhakker als WK-coach en die van hemzelf als offi ciële opvolger van de voortij dig verdwenen Thijs Li- bregts; red.). De benoeming van een bondscoach volgend jaar is een taak voor het sec- tiebestuur. Zoals ik ook in die hoedanigheid bij de vorige aanstellingen was betrokken. Maar volgend jaar, als ik de finitief stop, zal ik zelfs geen aanbeveling doen. Het is dan mijn verantwoordelijkheid niet meer". Tijdelijke basis „Ik heb", gaat Michels hier en daar geopenbaarde, an ders luidende theorieën weerleggend, verder, „deze job vorig jaar weer op me ge nomen op een tijdelijke basis. Eigenlijk omdat er niemand anders was. Althans omdat er niemand beschikbaar was, in elk geval niet iemand die ik voldoende ken om deze post te bekleden. Daarom en ner-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7