Aylwin bedankt voor steun bij herstel democratie Beverwijk op stelten de kinder-tv te lijf Woningtoewijzing belangrijk bij preventie criminalite^ Peper: Geruchten over Eudokia zijn niet waar BINNENLAND EaidóaQowiant DINSDAG 16 APRIL 1991 PA( ■Qjj Vennootschapsbelasting ontduiken kan niet' EMMEN De vennootschapsbelas ting moet volgend jaar met drie mil jard omhoog, wanneer blijkt dat be drijven dit bedrag ten onrechte niet aan de staat hebben afgedragen. Volgens Pvd A-fractievoorzitter Thijs Wöltgens is dat het geval, wanneer onder nemers door gebruikmaking van gaten in de wet, in feite te weinig belasting hebben betaald. Over enkele weken publiceert het ministerie van financiën een onder zoek hierover. Wöltgens verklaarde dit gisteravond tijdens een spreekbeurt in Hij zei dat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zeker op wettelijke maatregelen aandringen, wanneer duidelijk wordt dat bedrijven op grote schaal met de vennoot schapsbelasting hebben gesjoemeld. Wöltgens verwacht voor dit standpunt coalitiegenoot CDA en binnen het kabii de nodige steun, hoewel hij benadrukte dat het samen regeren van CDA en PvdA niet meer is wat het geweest is. Beide par tijen doen er nu beter aan te investeren in de coalitie en moeten het samen regeren weer tot uitgangspunt maken. „Deze rege ring moet een nieuwe start maken, waar bij PvdA en CDA niet als logge olifanten elkaar tegenwerken, maar samen iets tot stand brengen". Volgens de fractievoorzitter moet bij de behandeling van de begroting voor 1992 dan ook een duidelijk beleid worden afge sproken. Met daarin meer aandacht voor de bestrijding van de werkloosheid, het milieu en meer geld en bevoegdheden waarover gemeenten in het kader van de sociale vernieuwing rechtstreeks kunnen beschikken. Kwijtschelding schulden van Derde Wereld bepleit DEN BOSCH Alleen als de schulden van de Derde-Wereldlanden door de rij ke landen worden kwijtgescholden kan een milieuvriendelijke landbouw worden bevorderd. Dat heeft de directeur-gene raal van de voedsel- en landbouworgani satie FAO van de Verenigde Naties E. Saouma gisteren in Den Bosch gezegd tij dens de internationale FAO-conferentie over landbouw en milieu. De conferentie moet een antwoord geven op de vraag hoe de snel groeiende wereldbevolking in de toekomst van voedsel kan worden voorzien, zonder schade toe te brengen aan landschap en milieu. Volgens Saou ma is de bestrijding van de armoede in de Derde Wereld noodzakelijk om de ver nietiging van landschap en milieu een halt toe te roepen. Aandacht voor Oost-Duitsland bij koninklijk bezoek th DEN HAAG Als koningin Bea trix en prins Claus eind volgende week voor het eerst officieel in het verenigde Duitsland op bezoek gaan, werken ze in twee dagen een druk maar interessant programma af. Het is vooral gericht op cultuur en economie. Ze worden daarbij vergezeld door onder anderen mi nister Van den Broek van buiten landse zaken. Koningin en prins brengen geen staatsbe zoek. Dat deden ze in 1982 al, althans aan het toenmalige West-Duitsland. Een staats bezoek wordt niet gauw herhaald, ook niet nu West- en Oost-Duitsland één land vor men. Het koninklijk paar besteedt echter wel veel aandacht aan het voormalige Oost- Duitsland. Beatrix en Claus vliegen eerst naar Bonn, waar hun aankomst met militair eerbetoon gepaard gaat. Het paar spreekt vervolgens met bondspresident Von Weiz- sëcker en diens echtgenote en ook met bondskanselier Kohl. Nog voor het middaguur vliegen koningin en prins naar Berlijn, waar ze eerst met Von Weizsëcker lunchen in zijn ambtswo ning Schloss Bellevue. Daarna maken ze per bus een rit door met name het oostelijk deel van de stad. Vanaf de Rijksdag vliegen ze vervolgens naar Potsdam. Daar bezoekt het koninklijk paar onder meer het „Hol- landische Viertel", de wijk met in restaura tie zijnde huizen met Hollandse klok- en trapgevels. Aan de restauratie werken ook Nederlanders mee. De dag wordt besloten met een diner met de bondspresident in zijn ambtswoning. De tweede en laatste dag vertrekkeQ. gin en prins, weer vergezeld door d president en zijn echtgenote, al vri Bellin in de provincie Mecklenbi'1 pommern. De familie van Prins Cla j uit het vroeger Oostduitse Mecklenh als Beatrix' grootvader prins Hendr e bij Krakow am See gelegen plaat een fabriek van landbouwmachi J zocht. Beatrix en Claus hebben dajj, geprek met onder meer de minist dent van de deelstaat over de ontw van de landbouw in de „i van Duitsland. Na een bezoek aan Güstrow vertrekt het gezelschap na den waar de machinefabriek Kosoi bezocht, die recentelijk werd overg door de machinefabriek Rijkaard i ren. Het bezoek wordt afgesloten cultureel uitstapje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een scherpere selectie bij de toewijzing van huurwo ningen kan een bijdrage leveren aan het bestrijden van veel voorkomende 'kleine criminaliteit'. Het kabinet zou daarom de ju ridische mogelijkheden tot het voeren van een preventief toewijzingsbe leid moeten onderzoeken. Deze aanbeveling doet een werkgroep van amb tenaren in een onder zoeksrapport dat gisteren werd aangeboden aan staatssecretaris Kosto van justitie en minister Dales van binnenlandse zaken. Selectie van woningzoekenden op sociaal-etnische achtergron den ligt zeer gevoelig. Plannen van een Bergense wethouder om 'asocialen' in aparte woon blokken onder te brengen stuitten in 1989 op felle kri tiek. De gemeente Lelystad moest zich vorig jaar krachtig verweren toen uit een extern onderzoek bleek dat bij de wo ningtoewijzing ook naar de huidskleur werd gekeken. Niettemin komt de werkgroep tot de conclusie: „Er zijn aan wijzingen dat het woningtoe wijzingsbeleid een belangrijke factor is om het ontstaan van criminaliteitsproblemen in be paalde buurten, wijken of complexen te voorkomen". Bij de aanbieding van het rap port toonde mr. J. Grosheide, voorzitter van de commissie, zich enthousiast over allerlei criminaliteits-voorkomende maatregelen die de afgelopen jaren in de gemeenten zijn ontwikkeld, zoals het inzetten van stadswachten, huismees ters en controleurs in het openbaar vervoer, de zogehe ten VIC's. In totaal had de commissie-Grosheide zo'n 66 miljoen gulden tot haar be schikking, waarmee zij de af gelopen vijf jaar ruim 260 lo kale projecten heeft gesubsi dieerd. Daarbij ging het om za ken als het intensiever maken van toezicht op straat, in het openbaar vervoer, in grote flatgebouwen, een betere in richting en beheer van wijken en buurten, het benaderen van asociale jongeren via het on derwijs, het tegengaan van fietsendiefstal en zogeheten recreatiecriminaliteit. Huismeesters „In een groot aantal gemeen ten en bij verschillende maat schappelijke organisaties is de aandacht voor de eigen rol en mogelijkheden duidelijk toege nomen", aldus Grosheide. Hij adviseerde de regering het be leid op dit terrein krachtig voort te zetten. Staatssecretaris Kosto zal deze raad graag opvolgen. Hij noemde het „zeer bemoedi gend" wat er met bestuurlijke preventie bereikt kan worden. Hij wees op het zogeheten HALT-project, waarbij een jongere kan kiezen alternatieve straf die houdt met het delict 1 hij zich schuldig maakt. Een flink aantaj ren blijkt er zo van den te kunnen wordfi eens een misdrijf te Ook was Kosto loven het werk van huismeel flatgebouwen. Door htf doen worden vernielin hallen en trappenhuizeig braken in kelderboxefjj teruggedrongen. Ook zetten van stadswachtei volgens de staatssecreta gunstig effect. Na Do| en Amsterdam gaan Amersfoort, Den Boschima megen tot deze ma---. over. Zij krijgen een fillip bijdrage van het rijk. In 'r de WERKGROEP AMBTENAREN CONCLUDEERT: lerg DE MYSTERIEUZE MIJN IN BRIEF AAN OMWONENDEN: ROTTERDAM Burgemeester Peper heeft de omwo nenden in een brief laten weten dat geruchten over vervuiling van het Eudokia-terrein niet waar zijn. Het sloop- en grondwerk op het terrein van het voormalige zie kenhuis aan de Rotterdamse Bergweg mag van hem worden hervat. Het werk was eerder stilgelegd na geruchten dat er spra ke was van verhoogde radio-activiteit. De brief is huis aan huis verspreid. Er is op het terrein onderzoek verricht onder leiding van de Dienst van Gemeentewerken. Op het terrein waren sinds 1915 achtereenvolgens het Radio-Therapeutisch Instituut, de Daniël den Hoed-kliniek en het Eudokia-ziekenhuis gehuis vest. Bij de sloop van de gebouwen doken de geruchten op dat het terrein vervuild zou zijn met radio-actief afval. SUSKE EN WISKE Alles nieuw fe reei Voor Wegenwacht A. Kruger kon het gisteren even allemaal niet op, alles leek wel nieuwsliji vernieuwde Wegenwachtstation in Badhoevedorp presenteerde de ANWB de nieuwste voeu. 1 met katalysator. En vlak ervoor had Kruger ook al de nieuwe kledinglijn ter beschikking gekilo FQnen irh Rollenpatroon in basisonderin11 moet wordend doorbroken de ZOETERMEER jeugd moet vanaf het a" de levensjaar economis standig kunnen hï. Jongens en meisjes l11?1; voor zichzelf kunnen zowel financieel als pPj emotioneel. - Dat is in grote trekker^00 draad van het binnentstl basisscholen in te voeanr programma 'Zorgen e|.wa ken, een toekomstbeeld'1 jongens en meisjes' dP ninger onderwijsdesklen gisteren in Zoetermeerln teerden aan staatss^e Wallage van onderwijs;"u tenschappen. r( Belangrijk element in' drie basisscholen u? programma, is de door?3* van het traditionele r£ve troon, maar ook de K)0' zelfbeeld en toekoir van de leerlingen en Mnë' ken en Zorgen' onKan niet. jter De emancipatorische a' kregen ruime aandaclu v lage, die het programiPra! bruikbaar noemde, stePdl dat het van groot bela£l 3 ouders van de leerlingee uitvoering van het er gramma te betrekkerior ook 'thuis' over emaFan wordt nagedacht en dé de doorbreking van hd1^ tionele rollenpatroon tPer algemeen aanvaard wcf'e „Uitgangspunt", aldus menstellers van het p!Paa ma, „is dat het basisoif een bijdrage dient te [Pea aan de toekomstige zf1 z' digheid van jongens e?n jes". Onder het hoofdstl^r gen valt het onderwees komstverwachtingen m Werken verdiept men ^ev( voorbeeld in school-l roepskeuze. „Voorwaarde voor het met dit lesmateriaal is [j schoolteam zich afvraa ke bijdrage het onderv leveren aan het mon<fMI ken van de schooljeugd^ee de samenstellers. Het 11 neembare werkbladen Zi stelde programma ldn kinderen zichzelf te zie1 r' paalde situaties en hoesPrc elkaar moeten omgaan 3 DEN HAAG De Chi leense president Aylwin heeft gisteravond de Ne derlanders bedankt voor hun politieke, morele en materiële solidariteit met de duizenden Chilenen die gestreden hebben voor herstel van de democratie. Hij deed dat tijdens het diner dat hem door de Nederlandse regering was aangeboden op de eerste dag van zijn tweedaagse officiële bezoek aan Ne derland. Die hulp was onmetelijk, aldus Aylwin, en bovendien was Ne derland een van de eerste lan den die meteen na de machtsoverdracht van de mili taire dictatuur aan de demo cratisch gekozen president, vo rig jaar maart de economi sche samenwerking met Chili hervatte. Premier Lubbers memoreerde in zijn tafelrede „de donkere jaren na 1973", het jaar waarin president Allende vermoord werd en generaal Pinochet een militaire dictatuur vestig de die tot 1990 zou duren. „Wij hebben dat verhaal gehoord", aldus Lubbers, „van het lot van de vluchtelingen en ver misten, van de moed van de advocaten van de mensen- rechtencomité's, de armoede van de moeders in de pobla- ciones, maar ook van het denkwerk van de studiecen- iedereen werk, er is nog altijd armoede, er moet nog veel ge beuren op sociaal gebied en op het terrein van de gezond heidszorg, zo zei hij. Boven dien had hij er begrip voor dat velen in hun tweede vader land een nieuw leven hadden opgebouwd en het een moeilij ke beslissing zouden vinden naar Chili terug te gaan. Het Nederlandse Chili Comité had graag van de gelegenheid gebruik gemaakt een open brief aan Aylwin voor te le zen, maar dat liet het protocol niet toe. Vlak voor hij de Kloosterkerk verliet, kreeg de president de brief echter toch in de hand gedrukt. Daarin vragen enkele tientallen Ne derlandse organisaties hem alle politieke gevangenen vrij te laten en al het mogelijke te doen om in Chili een onpartij dige en onafhankelijke rech terlijke macht te installeren. Met de huidige rechters, van wie velen nog door Pinochet benoemd zijn, is er volgens de organisaties weinig kans op berechting van de schenders van de mensenrechten en wordt marteling in de toe komst niet ontmoedigd. Aylwin kwam gisteren in Ne derland aan tijdens zijn 18- daagse rondreis door Europa. Hij heeft inmiddels Spanje en Groot-Brittannië bezocht en is vanmiddag, na overleg met le den van de Eerste en Tweede Kamer en een lunch met ko ningin Beatrix en prins Claus, vertrokken naar Straatsburg en het Vaticaan. BEVERWIJK Al na één rondje van 20 meter op de houten stelten, komt het hoge woord er uit: „Ik ben een beetje moe", klaagt Mi- lanti (7), en ze springt op het trottoir. Zou directrice Eri Stoeckart van basisschool de Schelmenhorst in Beverwijk dan toch gelijk hebben met haar bewering dat het slecht gesteld is met de motoriek van de jeugd van vandaag? Het had er alle schijn van gis termiddag op het schoolplein van De Schelmenhorst waar het project „Spelen met spelle tjes, dat is leuk" van start ging. Een week lang mogen de kin deren op alle elf openbare ba sisscholen in de Noordholland se gemeente spelen met spelle tjes uit grootmoeders tijd. Doel van de week is de kinderen weer ouderwets aan het spelen te krijgen en een einde te ma ken aan de vermeende tv-ver- slaving onder de jeugd. Het was wel even wennen. Met de grootst mogelijke moeite wisten sommige kinderen zich op stelten staande te houden. Het balwerpen (gelukkig met zachte ballen) ontaardde al snel in een uitbundiger ver-werpen en het aan de gang houden van een diabolo lukte slechts de zeer behendigen. „De jongste groepen kunnen niet eens meer normaal touwtje springen. Zelfs dat moet ze worden bijgebracht", verzucht te Eri Stoeckart. „Ze hebben er de motoriek niet meer voor. Daarom zijn wij met dit project begonnen. Ik werd natuurlijk uitgelachen door mijn collega's. Waarom nu spelletjes? Waarom geen milieu of apartheid als on derwerp. Nee, bij de basis moeten we beginnen. De kin deren zitten niet lekker meer in hun vel". Het lijkt een bij voorbaat kans loze strijd. Zelfs de Beverwijkse wethouder Baas die het project gisteren van start liet gaan, repte over krukken in plaats van stelten waarmee hij een korte wandeling maakte door een ere-haag van de kinderen. Stoeckart over het vervolg: „De spelen moeten beschikbaar blijven zodat de kinderen er gebruik van kunnen maken wanneer zij dat willen. Ook bij de ouders ligt een taak. Zet nu eens die televisie af!" Vooral in de grote steden, waar de speelruimte aanmerkelijk kleiner is dan het landelijke Beverwijk, heeft het spelen op straat de laatste jaren een ge heel andere inhoud gekregen. Verstoppertje spelen is vervan gen door het op de stoeprand gebogen zitten over een mini- videogame op batterijen. De agressie van het tv-scherm wordt op straat vertaald in het laten struikelen van elkaar bij wijze van spel. Volgens voorzitter Ben de Boer van de stichting Góed Speel goed, een club die elk jaar een prijs uitlooft voor het beste, veiligste en nuttigste speeltje, komt die tijd van vroeger niet meer terug. „Elke tijd kent zijn spelen. Dat geldt voor vroeger en dat geldt voor nu. Natuur lijk is het een leuk initiatief om kinderen met oude spelen te la ten kennismaken. Maar ik denk dat het niet blijft han gen". Spelen op straat, met speeltuig uit moeders en grootmoeders tijd, was voor veel kinderen heel moeilijk. foto: anp De Chileense president Aylwin (tweede van links) én zijn vrouw (tweede van rechts) worden op Schiphol ontvangen door minister Hirsch-Ballin, prins Claus en Ria Lubbers. foto: ap tra, de vrijmoedigheid van de journalisten en de onverzette lijkheid van de kerken". Eerder op de dag werd de Chi leense president Patricio Ayl win met luid applaus ontvan gen door de Chileense ge meenschap in Nederland. Ruim vierhonderd ballingen hadden zich in de Haagse Kloosterkerk verzameld om hun president en zijn vrouw in levende lijve te ontmoeten. Aylwin hield hen voor dat het de moeite waard is naar het vaderland terug te keren. Hij deed echter geen dringend appèl op hen. Er is niet voor

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4