„Schiphol lijkt meer op bouwput dan luchthaven Vrees voor menselijk falen door VNV Kosto: openbreken akkoord van Schengen onmogelijk RENLAND EcidócSouocint DINSDAG 16 APRIL 1991 PAGINA 3 ésen op vluchtstrook in bij uitzondering" AG Het laten rijden van lijnbussen Ihtstroken kan alleen onder bepaalde 'fcrden en bij hoge uitzondering worden jan. Tot die conclusie komen de Alge- [erkeersdienst van de rijkspolitie, rijks- iat, de ANWB en de busonderneming J Nederland in een advies aan minister i verkeer. Volgens het advies is uit- j van deze experimenten alleen moge- pegen die aan bepaalde „inrichtingsei- jldoen en waar het openbaar vervoer ijft van „structurele files". Verder zou- fikte eisen" gesteld moeten worden aan jjag van de chauffeur. Het advies is ge- I, op drie experimenten waarbij bussen Jitstroken mogen rijden en die werden op de Al (Almere-Amsterdam), de hsterdam Zuid-Oost) en de A2 (Oude Gemeenteraad Utrecht achter sluiting automarkt UTRECHT De gemeenteraad van Utrecht staat unaniem achter het besluit van burgemeester en wethouders om de automarkt op het Veemarktter rein tijdelijk te sluiten. De automarkt gaat vanwege de grote overlast voor de omwonenden in elk geval dicht van 17 april tot 1 augustus, zo heeft een ge meentewoordvoerder gisteravond meegedeeld. B en W hebben toegezegd uiterlijk op 1 juni een besluit te nemen over het voortbestaan van de - overigens voor de gemeente lucratieve - automarkt. Daarbij staat de vraag centraal of het mogelijk is de overlast door een aantal maatregelen te beperken. Mede door de toeloop van grote aantallen kooplustigen uit Polen is de toestand rond het Veemarktterrein vol gens buurtbewoners onhoudbaar geworden. Toe gangswegen en parkeerplaatsen raken verstopt met alle gevaren van dien, terwijl veel rond het terrein bivakkerende Polen bij gebrek aan sanitaire voor zieningen hun behoefte in tuinen doen. Simons: minder wachttijd zeer dure operaties DEN HAAG Ziekenhuizen behoeven in de toe komst minder lang op toestemming te wachten vooraleer zij een zeer dure of ethisch omstreden behandeling mogen uitvoeren. Deze toezegging heeft staatssecretaris Simons (volksgezondheid) gisteren gedaan in overleg met de Kamer. In een rapport hekelde de Algemene Rekenkamer vorige week de wachttijd, die voor bepaalde ingrepen kan oplopen tot 44 tot 110 maanden. Simons noemde deze kritiek 'fair'. Om te voorko men dat ziekenhuizen alvast met nieuwe medi sche ingrepen aan de slag gaan, pleitte de kamer gisteren voor een tijdelijk verbod op nieuwe zeer dure ingrepen totdat duidelijk is of de ingreep ook kan worden toegestaan. Simons beloofde de moge lijkheden tot een tijdelijk 'moratorium' te onder zoeken. Registreren valse paspoorten werkt AMSTERDAM De Recherchedienst Betalingsver keer boekt dagelijks succes met het nieuwe registratie systeem voor rijbewijzen en paspoorten. Nummers van gestolen en verloren paspoorten en rijbewijzen worden met dit systeem centraal geregistreerd. Politie en ban ken kunnen deze gegevens via de computer opvragen. Het openen van bankrekeningen, aanvragen voor per soonlijke leningen en andere kredieten en het kopen van aandelen met valse papieren wordt zo voorkomen. Dat scheelt de financiële instellingen vele tientallen miljoenen guldens per jaar. „Sinds oktober vorig jaar is met dit systeem proefgedraaid. We hebben het laatste half jaar vier miljoen aan schade zien passeren", vertelt W. Teuben, hoofd van de recherdienst. Hij merkt het succes ook aan de handelaren in identiteitspapieren. Bij arrestaties bekenden ze dat de marktprijzen sterk wa ren gedaald. Morgen wordt het systeem met de naam Vermiste Identificatie Stukken officieel in gebruik ge nomen. „Het is de bedoeling dat in de toekomst alle do cumenten die op nummer uniek kunnen worden ge maakt in dit systeem worden opgenomen". 'Longtransplantaties niet zonder Nieuwegein' DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het St.-Antoniusziekenhuis in Nieuwegein betrokken moet worden bij het proef project op het gebied van longtransplantaties. Daarmee verzet de Kamer zich tegen het besluit van staatssecretaris Simons van volksgezondheid om longtransplantaties alleen in het Academisch Ziekenhuis Groningen toe te staan. Tijdens een commissievergadering met Simons over de topkli nische zorg lieten de woordvoerders van CDA, VVD en D66 gisteren blijken dat het ziekenhuis in Nieuwegein. dat al ervaring heeft opgedaan met longtransplantaties, bij het project betrokken moet worden. In de topklinische zorg gaat jaarlijks een bedrag om van 800 tot 900 miljoen gulden. Simons heeft voorgesteld dit bedrag de komende jaren met ongeveer 40 miljoen gulden te verhogen. De Ka mer kon met dat bedrag en de bestemmingen die Simons daarvoor heeft gekozen instemmen. dieiJJ oer steunt ister Maij erhoging eergeld op) (Van onze orrj|ementaire redactie) 'ef%AAG De rege- °je(jacties CDA en Instaan in beginsel j T tegenover het voe- e jn een veel strenger e"Jrbeleid. Dit blijkt 1 e eerste politieke re- op het voornemen jrkeersminister Maij -k een forse verho- 'n -an de parkeertarie- par| beperking van de vertruimte het autoge- als terug te dringen, -id I )ort| brief aan de Tweede iet (schrijft Maij dat een teJter parkeerbeleid „in Ital gevallen" verdub- -an het parkeertarief in iden. lt jfipe zou het parkeren vod moeten worden ge lat altijd nog vrije par- I e%tsen over blijven, al- [vla| notitie. Voorstellen Datmoeten overigens van i gdrvoerregio's komen, [jikpet bedrijfsleven, loka- J heden, en vervoerbe- zitting hebben, preksronden met alle tenenen heeft de minister an jls de conclusie getrok- er een maatschappe- in%gvlak is voor het te- o kgen van de geparkeer- niB. Allen hebben hierbij aij constateert Maij: de schteden realiseren zich ruimte schaars is en de »n zien in dat hun be- scltheid in het gedrang alté'j almaar toenemend de fuik' Irkeersspecialist Thijs :ou]men toonde zich ver- naadat de minister nu Bedigende geluiden los- jgelet betrekking tot het ersbeleid. „Juist hiermee .het niet-noodzakelijke terugdringen", aldus lijmen, die veel ver- iete'an regulerende tarie- n ^oeld om het geduren- ele dag stallen van een aiJ 'de stad te voorkomen. ■r ^e is dat je de parkeer- II steeds hoger maakt it hte je er langer staat". enthousiast is hij over I Maij bepleite beper- in het aantal parkeer- „Daarmee lok je nog tparkeren uit", merlid Frits Castri- laleert een toenemen- idheid van gemeenten ijven om na te denken it parkeerbeleid. Wel iij dat nog enkele ob- zullen worden opge- als het op de uitvoe- ïkomt. „Zal bijvoor- idschendam de tarie- logen als Den Haag [doet, maar Rijswijk er- igdeinst? Dit soort af moeten binnen grote •egio's gemaakt wor- s ik, anders gaat het ir: ik ben minder scep- i een tijdje geleden, 't roeit - ook bij de be- dat er wat aan de verkeersstromen uren". notitie kondigt Maij aan binnenkort een blan Fiets' te presente- gJiarin wordt een heel ran maatregelen opge- M'in het gebruik van de "I stimuleren, zoals de van veiliger kruisingen Spaden, betere stalling l-luwe gebieden. I het totaal aantal per erreden kilometers tot r 2010 met 5 miljard ki- f te laten toenemen, freten er in dat jaar vijf cent minder fietsers in fkeer omkomen dan in i 40 procent minder ge- aken. AANTAL PASSAGIERS STIJGT WEER SCHIPHOL Opgelucht kon president-directeur R. den Besten van de lucht haven Schiphol gisteren vertellen dat de financieel benauwde maanden van de Golfoorlog voorbij zijn. Maar ook moest hij be kennen dat Schiphol „af en toe meer lijkt op een bouwput dan op een luchthaven". De luchtvaart beleeft de ergste crisis sinds veertig jaar en Schiphol bouwt vrolijk verder. Hebben al die prachtige uit breidingsplannen nog wel zin? De zuurste appel kreeg de luchthaven in februari te slik ken. Het aantal passagiers liep terug met zestien procent, me moreerde Den Besten. De da ling over het hele eerste kwar taal bedroeg zo'n negen pro cent. Maar de afgelopen maand gaf in vergelijking tot dezelfde periode vorig jaar weer een stijging te zien. Daarmee is volgens Den Bes ten duidelijk geworden dat de uitbreidingsplannen „meer dan urgent zijn". Er is geen kruid tegen gewassen. De pas sagiers blijven komen. Al thans, als de schijn Schiphol niet bedriegt. En die bouwput is de luchtha vendirectie misschien een doorn in het oog, maar het is een noodzakelijk kwaad. Aan de horizon van 1993 gloort een nieuwe luchthaven, die met de concurrenten in de slag moet. Plichtplegingen Den Besten nam gisteren plaats achter het spreekge stoelte, omdat het hoogste punt van de nieuwe E-pier in aanbouw is bereikt. De vlag werd niet gehesen, omdat on langs op de bouwplaats een werknemer door een ongeval overleed. Het ging allemaal een beetje anders dan het feestcomité zich had voorge steld. Maar plichtplegingen bij een pier die nog niet eens ge reed is, zijn ook voor Schiphol wat vreemde verschijnselen. Toch wilde Den Besten het glas heffen om „met elkaar een aantal dingen vast te stel len". Die nieuwe pier is in mei vol gend jaar gereed, maar de platforms voor de vliegtuigen kunnen over een maand al dienst doen. En zonder pier, maar mét platforms is het nog altijd mogelijk passagiers met bussen naar de aankomsthal len te vervoeren. En zo krijgt Schiphol dan toch al wat extra capaciteit. Bovendien wordt vandaag het plan van aanpak getekend. Daarmee geven de ministeries, de provincie Noord-Holland, de gemeenten Amsterdam en Haarlemmer meer, KLM en Schiphol de richting aan, waarin de lucht haven dient te gaan. Schiphol moet een 'mainport' worden. Het plan reikt tot 2015. Tegen die tijd moet Schiphol jaarlijks vijftig miljoen passagiers kun nen verwerken (thans 16,5 miljoen). Schiphol-woordvoer- der P. Verhoeven: „Veel men sen denken dat alles bekook- stoofd is als het plan van aan pak eenmaal is getekend, maar dat klopt niet. Het plan geeft alleen de richting aan die we opwillen. Tussentijds kan nog van alles veranderen. De in spraak begint pas". De milieu beweging heeft echter zo zijn bedenkingen tegen de gevol gen van de uitbreiding. Afglijden De bouwwerkzaamheden die thans aan de gang zijn, waren ook nodig geweest als Schiphol geen 'mainport-bestemming' zou hebben gekregen. Het is het gevolg van de natuurlijke groei. Er komen meer en meer reizigers naar schatting der tig miljoen in 2003 en de voorzieningen moeten dus worden aangepast. De nieuwe verkeerstoren is zo goed als gereed, de uitgebreide B-pier staat er, de E-pier laat nog een jaartje op zich wachten, er ko men nieuwe stationsgebouwen voor de luchtvaartpassagiers, complexen voor luchthavenge bonden bedrijven, nieuwe we gen, een hotel, een spoortun nel van de NS en parkeergara ges. Die eerste fase duurt tot en met 1993 en kost 1,5 miljard gulden, in de tweede en derde fase gaat het om nog meer pie ren, kantoren, opslagruimten, stationsgebouwen en het NS- station wordt in het complex geïntegreerd. In 2015 moeten de Spoorwegen klaar zijn om jaarlijks zo'n tien miljoen vliegtuigpassagiers in rap tem po bijvoorbeeld met de Franse TGV verder te ver voeren. Die tweede en derde fase zijn van belang om Schip hol niet de laten afglijden tot het niveau van regionale Eu ropese luchthavens. „Londen, Parijs en Frankfurt blijven de grootste, dat staat wel zo'n beetje vast", weet Verhoeven, „In totaal is er plaats voor vier vijf van van dergelijke grote internationale luchthavens. Schiphol heeft altijd enige overcapaciteit gehad. Dat is een van onze sterke punten. Als je straks tot de echt groten wilt behoren en vijftig miljoen passagiers wilt binnenhalen, moet je er wel iets voor doen. Dan moet het waargemaakt worden, zorgen dat de maat schappijen Schiphol aantrek kelijk vinden". Lange rijen Intussen maakt Schiphol, luchthaven annex bouwput, zich op voor de zomer. Met het parkeren blijft het behelpen. Vorig jaar werd bij wijze van proef het 'voorrijwegenteam' de straat op gestuurd: op de toegangswegen stonden men sen het verkeer in goede ba nen dus naar de parkeer plaatsen te leiden. Op het „kiss-and-ride-systeem" werd eens temeer de nadruk gelegd. Zoenen en wegwezen. De één de vertrekhal in, de ander naar huis of naar de parkeer plaatsen, die bepaald niet lan ger pal voor de deur liggen. Het voorrijwegenteam stuurt de mensen de juiste kant op of maant het tot spoed. Ook is de besloten dat het per soneel de auto's niet langer in de nabij gelegen parkeergara ge stalt. De werknemers moeten het verderop zoeken. Bezoekers en passagiers kun nen in de zogenaamde P9-ga- rage terecht. Die maatregelen worden dit jaar verder voort gezet", aldus Verhoeven. Voor de passagiers is er door gaans weinig aan de hand, maar als tijdens piekuren wordt gereisd 's ochtends van zes tot acht en van elf tot twaalf en 's middags van vier tot zes kunnen de kaarten iets anders liggen. „Er is soms sprake van enorm lange rijen. Het is dan een heel vol ge bouw. De noodpier Zuid-Zuid heeft de druk verlicht en nu ook de platforms van pier E nagenoeg gereed zijn, kunnen de wachttijden verder afne men". Waar de milieubewe ging z'n hart vasthoudt, kijkt de luchthavendirectie intussen verlangend in de toekomst. Als de bouwput is veranderd in een 'mainport' zullen de luchtvaartmaatschappijen en de passagiers het ware Schip hol leren kennen. WIM BUNSCHOTEN Uitbreiding van de luchthaven: als de bouwput is veranderd In een 'mainport' zullen de luchtvaartmaatschappijen en de passagiers het ware Schiphol leren kennen. foto- dijkstra PER EN HOBBES PAT 15 TOCH GEEKI Pe0B|,E6/Vl KÖMOP! TWtfc /VI AAI, Ik stvou ÜNMA41. Oma bezet school De openbare basisschool Theo Thijssenschool in Nieuwe Pekela is gisteren de hele dag bezet ge weest door familie van het zesjarige jongetje Hendrik Norder, tweede van links op de foto. De bezetters, onder aanvoering van de grootmoeder van het jongetje (rechts), eisen dat het kind tot deze school wordt toegelaten. De andere vijftig leerlingen van de school hebben maandag geen les gekregen. Het jongetje is van de Thijssenschool overgeplaatst naar een aangepaste school voor moeilijk lerende kinderen in Stadskanaal, aldus een gemeentewoordvoerder van Pekela. „Tests hebben uitgewezen dat dat beter voor hem is. De ouders zijn het daar niet mee eens en nu voeren ze een bezetting uit". foto: ANP (Vervolg van voorpagina) AMSTERDAM „Ik ben bang voor menselijke fouten bij de Verenigde Nacht Vei ligheidsdienst. Het beveili gingssysteem heeft technisch goed gewerkt". Die vrees spreekt G. Hougée, project manager bij de Rijksgebou wendienst in Den Haag gis termiddag uit. Volgens Hougée is via een computeruitdraai vast komen te staan dat er bij de meldka mer van de VNV een signaal is binnen gekomen op het mo ment dat om 03.09 uur een be waker gedwongen werd om de alarminstallatie in het museum uit te schakelen. Hougée: „De VN v heeft vervolgens getracht telefonisch contact op te nemen met het museum, maar dat is mislukt. De medewerker had toen volgens mij gelijk de poli tie moeten bellen". Met het trekken van harde conclusies wil Hougée echter wachten tot de resultaten van het onder zoek bekend zijn. De eerste melding van de VNV kwam echter pas om 04.48 bin nen bij de politie. De politie woordvoerder wil „in het be lang van het onderzoek" echter geen mededelingen doen over de gebeurtenissen in de ruim anderhalf uur tussen het uit schakelen van de alarminstal latie en het waarschuwen van de politie. Op de vraag hoe de gang van zaken bij de VNV is geweest na het binnenkomen van het signaal om 03.09 uur zegt algemeen directeur Van Dijk: „Het gaat er om welke prioriteiten je stelt. Als mensen worden bedreigd met bruut ge weld, gelden andere normen. De bescherming van het men selijk leven gaat voor. Dat heeft meegespeeld". Aan de twee „zwaarste" rijks musea, het Rijksmuseum en het Van Goghmuseum in Amster dam, wordt gemiddeld per jaar een half miljoen gulden uitge geven aan beveiliging, automa tisering en onderhoud van de beveiliging. WVC spendeert jaarlijks 1,2 miljoen gulden aan de beveiliging van de Rijksmu- Twee Deense vrouwen bekijken teleurgesteld de mededeling op de glazen deur dat het Van Gogh-museum gesloten is. foto: anp sea. In 1990 heeft het Van Gogh zes ton incidenteel gekre gen in verband met de grote overzichtstentoonstelling ter gelegenheid van de herdenking van zijn sterfjaar. Kunstwerken die tot het rijks- bezit worden gerekend worden doorgaans niet verzekerd. Dat gold dus ook voor de twintig doeken die uit het Van Gogh werden ontvreemd. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie van WVC valt de waarde van de schilderijen nauwelijks te taxeren. „Dat heb je kunnen zien aan de recente veilingen van werken van Van Gogh. Er is geen peil te trek ken op de opbrengst". Naast de enorme premies die het rijk kwijt zou zijn aan de verzeke ring, speelt ook de gedachte aan de onvervangbaarheid van veel kunstwerken een rol. Om een kleine indruk te geven van het totale rijks-kunstbezit: volgens een woordvoerster van de directie cultuurbeheer zijn dat 12,6 miljoen voorwerpen. Het grootste deel, 9,4 miljoen, wordt uitgemaakt door de col lectie van het Nationaal Histo risch Museum. Gemakshalve worden dan ook de kevers en wurmen tot het bezit gerekend. De Rijksdienst voor de Beel dende Kunst in Den Haag had eind 1990 377.097 kunstvoor werpen, waaronder verzame lingen, in beheer. Dat is exlu- sief de kunst die zich in de Rijksmusea bevindt. Het gaat om stukken die in bruikleen zijn ondergebracht bij musea, in overheidsgebouwen hangen, zich in depots bevinden of deel uitmaken van tentoonstellin gen. Alleen al in het Rijksmuseum bevinden zich 900.000 voorwer pen. De Amsterdamse politie is gis teren begonnen met het na trekken van „enkele tips" in verband met de roof zondag van de 20 schilderijen uit het rijksmuseum. Hij kon niets zeg gen over het aantal en de aard van de tips. De politie is, zo zei hij, een grootscheeps onderzoek gestart. Daarbij zijn niet alleen een groot aantal mensen ge hoord, maar is ook begonnen met een buurtonderzoek. Bij de verhoren gaat het onder meer om de vraag hoe het mo gelijk is geweest dat er bijna twee uur heeft gezeten tussen het moment dat een alarmsig naal binnenkwam bij de meld kamer van de beveiligingsfir ma VNV en het moment dat de politie werd gewaarschuwd. Volgens de woordvoerder zijn maandag niet alleen personen van VNV gehoord, maar „ook anderen". Hij wilde daar echter geen nadere uitleg over geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is niet mogelijk het akkoord van Schengen, dat onder meer de asielprocedures tussen vijf EG-landen regelt, open te breken. Nederland heeft als een van de ondertekenaars van dit verdrag niet de vriiheid op heropening van de onderhan delingen aan te dringen, aldus staatssecretaris Kosto van justitie in reactie op het vernietigende advies dat de Raad van State giste ren gaf over het verdrag. De Raad, het hoogste adviescollege van de staat, beveelt aan het verdrag niet in de huidige vorm aan de Tweede Kamer voor te leggen Het verdrag, dat vorig jaar juni in het Luxemburgse plaatsje Schengen werd gesloten tussen de Belelux-landen, Frankrijk en Duitsland, zou op meerdere punten onvoldoende rechtszekerheid aan asielzoekers bieden en mogelijk ook strijdig zijn met andere internationale verdragen. Volgens het akkoord van Schengen moet vanaf 1 januari 1992 een vrij personenverkeer mogelijk worden tussen de vijf deelnemen de landen. Aan de buitengrenzen wordt de personencontrole ech ter scherper, hetgeen betekent dat het asielzoekers en andere vreemdelingen van buiten het verdragsgebied minder gemakke lijk zal worden gemaakt de vijf landen binnen te komen. Op dit laatste is de kritiek van de Raad van State grotendeels gericht. Volgens Kosto kan het kabinet geen consequenties aan het advies verbinden. Hij kondigde aan dat de bezwaren van de Raad van State één voor één zullen worden weerlegd voordat het kabinet het akkoord in mei aan de Kamer aanbiedt. Het ministerie van buitenlandse zaken reageerde nogal laconiek op het advies. „De rechtmatigheid van het akkoord is niet in het geding", stelde een woordvoerder vast. Het ziet er niet naar uit dat de Tweede Kamer alsnog een spaak in het wiel zal steken De fracties van PvdA, CDA en VVD in de Tweede Kamer onder schrijven dat het praktisch onmogelijk zal zijn het verdrag op korte termijn te veranderen. Een kamermeerderheid van CDA en VVD wil het licht op groen te zetten, mits er een onderbouwde reactie van het kabinet op de kritiek van de Raad van State komt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3