„Veel hulp voor Oost-Europa komt op dezelfde plaats terecht CeicLeSourcu beroepingen kerk wereld Raad van Kerken: Kurden toelaten Nieuwe aartsbisschop wil 'gewone' anglicaanse kerk mlr CetdócGouacmt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Eeidae Commit DINSDAG 16 APRIL 1991 PAC Argentijnse justitie stelt onderzoek in naar katholieke sekte BUENOS AIRES De Argentijnse justitie heeft een onder zoek ingesteld naar de gang van zaken binnen de katholieke sekte 'Traditie, gezin en eigendom', waarvan de leiders beho ren tot vooraanstaande Argentijnse families. De sekte wordt ervan beschuldigd jongeren aan het ouderlijk gezag te onttrek ken om ze op te leiden in haar idealen en rites. 'Traditie, gezin en eigendom' is een conservatieve katholieke sekte, die in Brazilië is gesticht door Plinio Correa de Oliveira. De Braziliaanse bisschoppenconferentie heeft onlangs de gelo vigen voor de groep gewaarschuwd wegens 'haar fanatisme en de rites die zij toepast'. Het Vaticaan heeft de sekte heeft nooit de kerkelijke goedkeuring gegeven, maar dat belet haar niet te handelen als een religieuze orde met haar eigen hiërarchie en regels. In Argentinië is de sekte illegaal, omdat ze zich niet heeft laten inschrijven in het nationale register van godsdien stige organisaties. De leiders van de sekte zijn ervan beschuldigd jongeren in op leiding zware straffen op te leggen. De zwaarste straf is de op sluiting in een cel voor een bepaalde periode of soms zelfs voor het leven. Dat heeft er in sommige gevallen toe geleid, dat jon geren krankzinnig werden. De sekte leert de jongeren met hun ouders te breken, als dezen zich verzetten tegen hun beslissing tot de sekte toe te treden. De Argentijnse RK Kerk heeft zich tot nu toe niet uitgelaten over de sekte. Ikon mogelijk opnieuw naar rechter voor meer zendtijd HILVERSUM De Ikon; heeft het Commissariaat voor de Media in een brief gedreigd met een kort geding. De Ikon wil per 1 mei uitbreiding van zendtijd voor televisie en per 1 oktober voor de ra dio, zo schrijft voorzitter S. Noorda. De Ikon jaagt samen met de RKK en het ZVK sinds 1988 op uitbreiding met een derde van de huidige zendtijd. Voor de radio betekent dat een uit breiding van 130 uur. De Ikon neemt daarvan 78 uur voor zijn rekening. Bij de televisie wordt jaarlijks 45 uur extra geclaimd, waarvan 27 uur voor de Ikon zijn bestemd. De uitbreiding van de zendtijd kost 7,2 miljoen gulden. Het commissariaat wees de aan vraag tot drie keer toe af. De Raad van State stelde de ker kelijke zendgemachtigden be gin dit jaar echter in het ge lijk. Het commissariaat liet daarop weten het met de Ikon eens te zijn. Maar het ministerie mi nisterie van WVC houdt het tegen, aldus een woordvoer der van de Ikon. Het ministe rie moet op de totale omroep- begroting nog financiële I ruimte zien te vinden voor de uitbreiding. Bovendien wil het ministerie de financiën voor de omroepen bijstellen aan de hand van het meerja renplan. De woordvoerder is somber dat de datum van 1 mei nog wordt gehaald. Nu wordt 'gemikt op 1 juli. „Het commissariaat is het wel met ons eens. Maar als wvc blijft dwarsliggen wordt de uitbrei ding misschien wel later van kracht. Dan zullen we toch weer naar de rechter moeten, ook al vinden we het niet leuk". Mgr. Van Bilsen overleden UTRECHT Mgr. dr. Th.J.C. van Bilsen o.f.m., lid van de Romeinse Rota, is op 78-jarige leeftijd overleden. Hij was 59 jaar minderbroeder en 52 jaar priester. Dit heeft de orde der Frankiscanen be kend gemaakt. Van Bilsen werd in 1985 als eerste Nederlander benoemd tot auditeur (rechter) van de Romeinse Rota. Dit is de door de Heilige Stoel ingestelde kerkelijke rechtbank voor za ken in hoger beroep. De Rota telt twintig rechters. Van Bilsen was toen iudex prosynodale (rechter) van de kerkelijke rechtbanken van de Nederlandse RK Kerkpro vincie en het aartsbisdom Utrecht. Verder is hij onder meer lec tor kerkelijk recht en pasto- raaltheologie, directeur van de Franciskaanse Samenwer king en lid van het generaal bestuur van de Franciskane- rorde geweest. In zijn boek 'Kerkelijk ambt in discussie' heeft Van Bilsen indertijd kritiek uitgeoefend op de opvattingen van de Nij meegse theoloog prof. dr. Ed ward Schillebeeckx. Onderscheiding - Voorzitter J.W. van der Hoeven van de Internationale Christelijke Ambassade in Jeruzalem is onderscheiden met de 'Quali ty Life Award'. Deze prijs is door het Israëlische parle ment ingesteld. Met de onder scheiding wil het parlement zijn waardering uiten voor het werk van de Christelijke Ambassade voor de staat Is raël en het joodse volk. De ambassade werd in 1980 opge richt, nadat dertien ambassa des onder druk van de Arabi sche landen hadden besloten hun ambassade te verplaatsen van Jeruzalem naar Tel Aviv. De ambassade houdt zich on der meer bezig met de opvang van Russische joden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wagenlngen C. Oor schot te Dordrecht; te Oudewater J. Westland te Kampen. Beroepen te Makkum-Cornwerd-ldsegahuizum- Plaam(toez.) J. Ek te Oosterzee. Aangenomen naar Eerbeek L. de Ronde te Koekange. Bedankt voor Pernis A.F. Troost te Ermelo; voor Rijssen C. van Slledrecht te Scher- penzeel(G)(die gedurende 1 jaar niet beroepbaar Is). Gereformeerde Kerken Beroepen te Leeuwarden drs. E.A. Broekema te Opende(Gr.); te Rhoon drs. J A. van Rootselaar te Wllder- vank die dit beroep heeft aangeno- Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Woerden M.P. Hofland, kand. te Haarlem. In de vergulde schede van het medelijden steekt soms de dolk van de afgunst Friedrich Nletsche BARNEVELD Veel hulp uit Nederland voor Oost-Europa komt op de zelfde plaats terecht, meent de Stichting Hulp Oost-Europa (HOE). Dat is te wijten aan de hou ding van plaatselijke co mités die niet of nauwe- lijk overleggen met lan delijke stichtingen. De stichting, die actief is bin nen de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, verleent geestelijke en materiële hulp aan kerken en personen in Oost-Europa. Het bestuur van de stichting is be zorgd over de „versnippering van de zorg". „In het westen van Roemenië lagen zoveel hulpgoederen opgeslagen, dat de mensen niet wisten waar ze ermee naar toe moesten, terwijl het achterland vrijwel niets had", zegt voorzitter ds. a. Schaap. „Sommige predi kanten waren in het Westen bekend doordat ze met hun hulpaanvragen aan de weg timmerden, en kregen daar door daardoor alle hulp." De HOE-voorzitter wil de hulpverlening in eigen ach terban graag stroomlijnen. „In elke kerkelijke gemeente is tijdens de omwentelingen in Oost-Europa wel een comité opgericht om hulp te sturen. Wij willen graag weten wat waar gebeurt". De Stichting HOE is van plan om uitwisselingsprogramma's met Oosteuropese gemeenten op te zetten. „Zij kunnen van ons leren, maar wij kunnen zeker zoveel van hen leren. Als wij iets willen bereiken, pakken we onze acceptgiro kaart. Wij hoeven niet op geld te kijken. Daar vroeg het christen-zijn echter offers, zij hebben geleerd om te overle ven onder verdrukking". Zaterdag treedt de stichting voor het eerst in haar ruim 15-jarig bestaan naar buiten om verantwoording af te leg gen over het tot nu toe ge voerde beleid. Tot aan de om wentelingen was Schaap na melijk bang om door zijn „il legale activiteiten allerlei in lichtingendiensten op de stoep te krijgen." Van 1979 tot 1989 werkte de stichting mee aan in totaal 531 illegale transporten van bij bels en geestelijke lectuur naar heel Oost-Europa, met uitzondering van Albanië. Sinds 1989 worden ook goede rentransporten verzorgd. De stichting telt 15.000 dona teurs en beschikt jaarlijks over een budget van zo'n 2 miljoen gulden. De stichting geeft het kwartaalblad 'Hel pende handen' uit. n. - Schoonmaak In Rio de Janeiro worden nu al voorbereidingen getroffen voor de milieu-conferentie van de Verenigde Naties die daar in 1992 wordt gehouden. Allerlei gebouwen en monumenten worden schoongemaakt en opgeknapt, zo ook het beroemde Christusbeeld. foto iAP AMERSFOORT Kurdische vluchtelingen die familiele den in Nederland hebben, moeten zich tijdelijk bij die familieleden kunnen voegen. Zij zouden in ons land mogen blijven, zolang terugkeer naar eigen woongebied niet moge lijk is of zolang een interna tionale oplossing van het pro bleem van de vluchtelingen uitblijft. Deze dringende wens heeft de Raad van Kerken in Neder land geuit in een brief aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken en staats secretaris Kosto van justitie. De Raad knoopt aan bij het gesprek met de secretaris-ge neraal van het ministerie van •buitenlandse zaken vorige week, waarin de Raad pleitte De Raad spreekt in de brief nogmaals de overtuiging uit dat de Nederlandse regering druk op de regering van Tur kije moet uitoefenen om de belemmeringen voor de hulp verlening aan de vluchtelin gen in het grensgebied met Irak op te heffen. Engelse katholieke vrouwen zeer teleurgesteld over kerk LONDEN Engelse rooms- katholieke vrouwen zijn zeer teleurgesteld over hun positie in de RK Kerk. Vrouwen worden niet als gelijkwaardig aan mannen behandeld. Bo vendien hebben bisschoppen en priesters te weinig gevoel voor wat vrouwen voor de kerk kunnen doen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de nationale raad van ka tholieke vrouwen in Enge land in opdracht van de bis schoppenconferentie van En geland en Wales heeft gehou den. Bijna 4.000 vrouwen reageer den op een discussiestuk dat was gebaseerd op het docu ment van de paus over de plaats van leken in de kerk uit 1989. Dit document kreeg van veel vrouwen kritiek. Het taalgebruik werd „bela chelijk ingewikkeld" of „obs cuur" genoemd. „Als Rome de leken echt meer wil inschake len, moet het zijn communica tieve vaardigheid aanzienlijk verbeteren", meenden sommi ge vrouwen. De rèacties laten volgens de raad zien dat in de RK Kerk onvoldoende gebruik wordt gemaakt van de talenten van vrouwen. Vrouwen moeten niet alleen adviserende taken krijgen, maar ook bij de be sluitvorming in de kerken worden betrokken. Onder de vrouwen bleek ver schil van mening te bestaan over de toelating van vrou wen tot het diaken- en prie sterambt. Een aanzienlijke minderheid bleek het eens met Rome dat vrouwen geen priester kunnen worden. An deren betoogden dat er geen bewijs is voor de opvatting dat Christus alleen mannelij ke priesters voorstond. Voor sommige vrouwen is toelating van vrouwen tot het priester ambt „de beste manier" om te laten zien dat het de kerk ernst met de gelijkberechti ging van mannen en vrou- Oud bericht over aanslag paus brengt Italië in rep en roer strijdenverslagen op de radio, waren met stomheid geslagen toen een nieuwslezer plotse ling meldde dat paus Johan nes Paulus II zwaar gewond was geraakt bij een moord aanslag. Nauwelijks van hun verba zing bekomen, hoorden de luisteraars even later dat een terrorist was gearresteerd in verband met de moord op oud-premier Aldo Moro. De Italianen grepen naar de tele foon om kranten te bellen, vooral met vragen over het welzijn van de paus. De kerk vorst mankeerde echter niets, want de nieuwsbulletins die de luisteraars hoorden dateer den uit 1981. Volgens de staatsradio RAI waren de banden bedoeld voor een an dere uitzending, maar per on geluk tijdens het voetballen uitgezonden. De RAI zei dat het oude nieuws alleen in Noord-Italie te horen is ge weest en dat een onderzoek is ingesteld. De woordvoerder van het Va ticaan, Joaquin Navarro, gaf voor de zekerheid een verkla ring uit, waarin hij de Italia nen gerust stelde door bekend te maken waar de paus was en wat hij deed. DEN HAAG Hij drinkt liever bier dan port en is een trouwe fan van de Londense voetbalclub Arsenal. Deze 'man van het volk', George Carey, leidt vanaf vrijdag 19 april als aartsbisschop van Canterbury de we reldwijde anglicaanse ge meenschap, die ongeveer 70 miljoen leden telt. Carey (55) studeerde, anders dan zijn voorgangers, niet aan de gerenommeerde universi teit in Oxford. Als zoon van een ziekenhuisportier, opge groeid in de Londense volks wijk East End, ging op 15-jari- ge leeftijd van school om te helpen het gezinsinkomen wat op te vijzelen. Pas later maakte hij zijn op leiding af, waarna hij filosofie en theologie ging studeren. In 1962 werd hij priester in Lon den, van 1966 tot 1988 was hij werkzaam in het hoger on derwijs en vervolgens werd hij bisschop in Bath en Wells. Vorig jaar benoemde premier Thatcher hem op voordracht van de Anglicaanse Kerk tot 103e aartsbisschop van Can terbury, als opvolger van dr. Robert Runcie (69). Carey wil het liefst een ande re, een gewone kerk. „Al te vaak lijkt het erop dat de kerk mijlenver verwijderd is van vele mensen, zoals de mensen met wie ik opgroei de." De anglicaanse eredienst, een strakke en statige liturgie, staat volgens Carey ver van de belevingswereld van de Britse arbeider af. Zelf vond hij als jongeman de kerk dienst toch het visitekaar tje van de kerk 'verschrik kelijk vervelend'. De dienst bij zijn installatie wordt an ders; daar komen ook saxo foon, trompet en synthesizer aan te pas. De traditionele an glicanen hebben al laten mer ken dat ze dat niet zo waarde ren. Grotere bezwaren hadden ze tegen zijn opmerking, ge maakt in een interview met Reader's Digest, dat tegen standers van vrouwelijke priesters zich schuldig maken aan „zeer ernstige ketterij". Na een storm van protest zei Carey zijn woorden te betreu ren en legde hij uit wat hij er eigenlijk mee had willen zeg gen. Mensen die alleen een man als priester willen, maken de fout de mannelijkheid van Christusd belangrijker te vin den dan zijn mens-zijn. „Christus identificeert zich als mens en niet als man met zo wel mannen en vrouwen," zo verduidelijkte hij zijn woorden. Stempels Sinds de benoeming vorig jaar juli bekend werd gemaakt, hebben velen geprobeerd Ca rey van de nodige stempels te voorzien. Hij is afgeschilderd als evangelisch, charisma tisch, a-politiek, milieube wust, oecumenisch gezind, voor de vrouw in het ambt, maar tegen homo's. Zelf houdt hij niet van die hokjes geest. Daardoor wordt immers het zicht ontnomen op de rijk gevarieerde anglicaanse tradi- De vorige aartsbisschop Runcie (I) en de nieuwe: Carey FOTO: AP „God is groen", schreef Carey in een van zijn acht boeken. Tijdens de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Canberra riep hij de kerken op meer tegen de verwoesting van het milieu te doen. Voor al een meer verantwoorde le vensstijl is hard nodig, aldus de bisschop, die thuis met vrouw en vier kinderen heeft ontdekt welke rijkdom sober heid brengt. In vergelijking met zijn voor ganger staat hij vooralsnog te boek als weinig politiek be trokken. Toch heeft hij de fel omstreden poll-tax van de vo rige premier, Margareth That cher, scherp bekritiseerd. Hij hoopt dat er onder zijn leiding „een rijke en creatieve dia loog wordt gevoerd tussen kerk en staat, die zich beide voor belangrijke morele, gees telijke en sociale problemen in onze samenleving geplaatst zien". Het belangrijkste probleem voor de nieuwe aartsbisschop, die vanouds de primaat van alle anglicanen in de hele we reld is, is echter de eenheid in eigen gelederen te bewaren. Felle discussies over de pries terwijding van vrouwen, ho moseksualiteit, de toenadering tot de RK Kerk en de dog ma's van de maagdelijke ge boorte en de verrijzenis van Christus leiden tot grote ver deeldheid in de Anglicaanse Kerk onder Runcie. Terwijl voor- en tegenstan ders elkaar in de haren vlo gen, bleven steeds meer angli caanse kerkgangers thuis. De Church of England trekt op dit moment zelfs minder we kelijkse bezoekers (2 procent) dan de Rooms-Katholieke Kerk. Officieel zegt ongeveer 60 procent van de Engelsen lid van de staatskerk te ziin, maar het aantal kinderen dat in de kerk wordt gedoopt, neemt snel af. Carey wil de kerk weer terug brengen bij de mensen, ook de gewone mensen. Parkeerbeleid erk Het zijn sombere dagen voor automobilisten die nie gehecht zijn aan hun blikken voertuig, maar ook i portemonnee. Vrijdag kondigde het kabinet immers de accijns op benzine per 1 juli bijna een kwartje j wordt verhoogd. Er komt tevens een toeslag van enki il derden guldens op de motorrijtuigenbelasting voor lpg-wagens. Maar het leed is daarmee nog niet gel teren liet verkeersminister Maij weten dat niet alleen den, maar ook het parkeren wordt duurder gemaakt, mige gevallen moet zelfs met een verdubbeling van keertarief rekening worden gehouden. ALLE prijsmaatregelen, hoe impopulair ook, diei zeer nobel doel: de onstuimige groei van het autover rugdringen. Autokampioene Smit-Kroes kreeg het zo benauwd van een toekomst vol 'walmend blik in de zij zich op slag bekeerde en voor het fors duurder ma het autoverkeer ging pleiten. Voor een schaars goe< en milieu) mag best een hogere prijs berekend worde neerde zij. Die gedachtengang is nu overgenomen door de op van Smit: Maij. De verhoging van de accijns, motorrlern( belasting, parkeertarieven en plannen voor tolheffhA niet meer dan het residu van het ambitieuze projeo^ ningrijden' dat door de Tweede Kamer werd afgej Overigens is het voor het armlastige kabinet-Lubbt mooi meegenomen dat de lastenverzwaringen die de s bilist worden opgelegd nog veel meer geld opbrengL vervolgens wordt uitgegeven aan investeringen in hege] baar vervoer en het wegennet. 0p AANSCHERPING van het parkeerbeleid, zo bleek kan op ruime steun uit de Tweede Kamer rekenen recht. Het duurder en moeilijker maken van het par namelijk een veel effectiever middel om het autover rug te dringen dan een megalomane maatregel zoals leg van tientallen tolpleinen. Via het parkeerbeleid immers fijnmazig naar tijd en plaats bepaalde soort keer worden ontmoedigd. En dat is nu net wat het wil: het niet-(nood)zakelijke verkeer terugdringen ter van het wél (nood)zakelijke verkeer. Maij is bijzonder optimistisch over de kans dat 1 maal gaat lukken: in haar notitie aan de Kamer voca^ een aanmerkelijke afname van de verkeersgroei eiltse geconstateerd dat er een maatschappelijk 'draagvla het voeren van een strenger parkeerbeleid is. Dalmo moet dan wel met een flinke korrel zout worden g(rvc Op geen enkele manier maakt Maij immers duidelijk 1 'draagvlak' concreet inhoudt. zjtt pre ^VAAROM zouden die tientallen randgemeenten Pne land die hun winkelcentra en bedrijvenparken zien I c dank zij uitgestrekte gratis parkeervelden plotselin^gV meters plaatsen? En waarom zouden bedrijven en k*en op eigen terrein bloembakken gaan plaatsen waar nus. A gens in het gelid staan? Op deze vragen blijft Maij co beknopte schrijven aan de Kamer een antwoord BlJ zorgvuldiger lezing zijn tussen het optimistiscfrhe; ook nog wat taxaties - met een hoger realiteitsgehalte^ waren. Zo ligt het strengere parkeerbeleid voor de meenten volgens Maij 'wat genuanceerder'. Die zoucm€ aan een strenger parkeerbeleid mee willen doen, maa?dat als alle andere gemeenten in de regio meedoen. Bedij onderkennen dat het parkeren zijn prijs moet krijgep 'uiteraard onder de voorwaarde dat goede vervoersPe^ tieven aanwezig zijp'. I Gevreesd moet worden dat binnen de zogeheten voerregio's' het balletje nog heel wat keren heen en speeld zal worden vóór het parkeerbeleid zoals Maij fje droomt, werkelijk gestalte krijgt. Dat is jammer ie j, ideeënrijkste minister uit het kabinet-Lubbers-III sl meevaller voor al die automobilisten die vinden dat hfe j temonnee toch al te veel wordt geplunderd. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service [777 Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur.p^ Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 p, van ma, t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.0 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar f. 294,30 L Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. ft Advertenties !t Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 -122 244. fcj Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor RijswE 070 - 3902 702 £5 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 P"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2