ilmfinancier Afman vreest trop ex-werkgever CLBN Leeuw San Marco terug in Venetië ikomsten STER zullen 't jaar verder dalen Êa o BI o o a ime kerstmis van )tho Strauss Liefdesliederen uit de goede oude tijd w Glerum 'AGfST/RTV ËeidóeSouttuit DINSDAG 16 APRIL 1991 PAGINA 15 jjjrnationaal ^jjtation BBC EN De Britse omroep aan Igisteren begonnen met •mooernationaal tv-station. handder is tegen betaling ,atg alleen nog in Europa gistingen. Met het nieuwe Troept de BBC het suc- n au! zijn al 60 jaar bestaan- <en Jd service radio te eve- slaijiet nieuwe tv-station, in ^bls de radio World Ser- ideldet en de al bestaande °P Europe vervangt, zal wisti week 18 uur uitzen- tie. j> zaterdag en zondag slatfe uur uitgezonden. De tar Ifcrengt een selectie uit v°lg(ramma's van de twee JBC-zenders. Gouden kubus Clarisse Venekamp en Hans van Rijs, respectievelijk producente en regisseur van een reclamefilmpje over luiers, tonen zich verguld met de Gouden Kubus voor de beste tv- reclame van 1991. De kubus werd voor de 12e keer uitgereikt op grond van resultaten van een onderzoek onder de kijkers. Venekamp en Van Rijs maakten een filmpje voor Libero- luiers onder de titel Jane Tarzan. FOTO: ANP (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De gevleugelde leeuw die als symbool van de Venetiaanse Republiek in het Middellandse Zee gebied eeuwenlang vrees en ontzag inboezemde, is terug in Venetië. Per gondel is het bronzen beeld de stad ingevaren na een afwezigheid van zes jaar waar in het eerst grondig is geres taureerd en daarna tentoonge steld in verschillende Europe se hoofdsteden, zoals Amster dam. Op 25 april, de dag van de evangelist Marcus, zal de Leeuw zijn plaats weer inne men op de hoge zuil tegenover de San Marco kathedraal. De Leeuw, die nog steeds het zinnebeeld is van Venetië en van talloze bedrijven in en rond de stad, is van Hellenisti sche oorprong. Het beeld is in de vierde of derde eeuw voor Christus in Klein-Azië gegoten en wordt voor het eerst ver meld in een Venetiaanse oor konde uit 1293. Waarschijnlijk maakte het deel uit van de buit van de uit Venetië ver trokken kruisvaarders die in het jaar 1204 het (christelijke) Constantinopel maar plunder den, toen de bevrijding van het Heilige Land een al te zware opgave bleek. In 1797 nam het revolutionaire Franse leger op zijn beurt de Leeuw mee naar Parijs, om zo het de finitieve einde van de Veneti aanse vrijstaat te bezegelen. In 1815 werd het beeld weer te ruggegeven, maar in zo'n slechte staat, dat ook toen een ingrijpende restauratie nood zakelijk bleek. Aan de terugkeer van de Leeuw is een verhit debat vooraf gegaan. Experts gaven er de voorkeur aan om op de sokkel een kopie te plaatsen en het origineel in een mu seum onder te brengen om het te beschermen tegen de gevol gen van de luchtverontreini ging. Om diezelfde reden is het beeld van Sint Theodorus, de eerste beschermheilige van de stad, die op een tweede zuil naast de Leeuw het San Marco plein overziet, al jaren geleden gekopieerd. Maar uiteindelijk is de stem des volks, ofwel de gemeenteraad, die alleen ge noegen nam met de echte Leeuw, toch sterker gebleken. F] IVEGEIN Hij was I I te man achter de fi ling van bioscoop ten als 'Superman', fn'. 'Rocky' en het ëlijk met zeven Os- ripekroonde 'Dances |||krolves'. Onder zijn groeide Crédit Ly- Bank Nederland binnen tien jaar de voornaamste ;bron van onafhan- filmproducenten lywood. :t van het Italiaanse Giancarlo Parretti io Fiorini maakte ab- einde aan zijn dienst- „Ik zag direct dat het rretti niet klikte". Mr. fman windt er geen lom. Hij heeft een ple- tijd achter de rug bij Eerst als directeur-bui- 01 bij Slavenburg's Bank 1982 als hoofd van de weCntertainment Business arsc inmiddels door de ii staatsbank Crédit Ly- tr ingepalmde CLBN. laatste functie kwam in 1988. toen nog een onbe- n blad voor de Neder- T\xbankier, meldde zich ■*•988 op het hoofdkan- n CLBN in Rotterdam, voerde precies één ge let de Italiaan. Dat was jde. Hij zag het niet zit-, Parretti. „Ik ben als altijd afgegaan op en niet op balansen, it klikken. Als je je er imfortabel bij voelt, iet gewoon niet doen", lise bazen van Afman ;t stavel met de Italianen in ;n tij plaatste Afman voor naarfeilijke keuze: de ver- Scène uit de Oscarwinnaar "Dances with Wolves'. antwoordelijkheid voor iets waar hij zelf niet achter stond, of vertrek. In overleg werd er eqp tussenoplossing gevonden. Afman zou als externe advi seur aan CLBN verbonden blijven. Dat alles ging „sans rancunes". CLBN gaf wel te kennen de activiteiten op het gebied van de filmfinanciering te willen verminderen, maar van een breuk tussen Afman en CLBN was geen sprake. Afman had zelfs alle waarde ring voor de strategie van zijn voormalige werkgever. De betrokkenheid van de bank bij de overneming door Parretti's Pathé Communica tion van de Amerikaanse film gigant MGM/United Artists zorgde echter voor de bekende druppel. Vooral het feit dat CLBN 250 miljoen dollar aan de financiering van de acquisi tie zou hebben bijgedragen, zette kwaad bloed bij Afman. Afman, die zelf schat dat de bijdrage van CLBN aanzienlijk hoger ligt, hield het adviseur schap voor gezien. FOTO: PR Op 1 maart begon hij voor zichzelf onder de naam Metro nome Productions met als ves tigingsplaats Nieuwegein. Voor CLBN kreeg die muis nog een staartje. Met Afman vertrokken maar liefst acht tien van zijn medewerkers, zo zegt de ex-bankier. Vier daar van meldden zich bij de NMB Postbank, die zich sinds kort schoorvoetend op het terrein van de filmfinanciering be geeft. De divisie Entertain ment Business van CLBN be staat nog steeds. Momenteel werken er binnen deze afde ling ongeveer veertig mensen, waarvan Afman de kwalitei ten op het gebied van de film- financiering in twijfel trekt. Volgens de voormalige ban kier ontbreekt het CLBN aan voldoende contacten. Vooral bij de filmfinanciering zijn goede relaties onontbeerlijk. Frans Afman belandde in 1972 min of meer toevallig in het Amerikaanse filmwereldje. Een zakenrelatie bracht hem in contact met producent Dino de Laurentiis. De Italiaan liep rond met het idee voor de pro- duktie van de film 'Three Days of the Condor' en zocht een financier. Omdat onafhan kelijke filmproducenten - 'In dies' - geen balans en vermo gen hadden, was een normaal bankkrediet uitgesloten. Ban ken lenen nu éénmaal alleen geld als daar bepaalde zeker heden tegenover staan. Afman bedacht daarom een constructie waarbij de produ cent met een goed script naar de distributeurs stapt. Ziet zo'n bedrijf iets in het plan, dan koopt hij de verkooprechten. Op basis van die toezeggingen leent de bank de producent geld. Wordt de begroting niettemin overschreden, dan kan de producent zich daarte gen verzekeren. Dat plan werkte. 'Three Days of the Condor' werd een doorslaand succes. Ook nu nog vormt dit stramien de basis voor de fi nanciering van veel 'Indies'. Aanvankelijk verstrekte CLBN, toen nog Slavenburg, op beperkte schaal kredieten. Na de overneming door Crédit Lyonnais begin 1981 namen die activiteiten een vogel vlucht. De Fransen zagen wel wat in de filmfinanciering. Zij boden Afman aan zich uitslui tend op deze sector te richten Kevin Costner in 'Dances with Wolves', een van de vele succes volle films die door Afman c.s. werden gefinancierd. als hoofd van de nieuw op te richten divisie Entertainment. In de jaren 1982-1988 verstrek te CLBN zo'n vijftig kredieten aan onafhankelijke filmprodu centen per jaar. Gemiddeld had zo'n lening een looptijd van anderhalf jaar met een omvang van circa 15 miljoen dollar. De totale kredietporte feuille van CLBN's filmdivisie bedroeg daarmee onder Af man per jaar gemiddeld 750 miljoen dollar. Bij een winst marge van 350.000 dollar per project komt dit neer op een jaarlijkse winst van omgere kend 11,6 miljoen dollar. Connecties Vooral in Hollywood werd CLBN - lees Afman - op han den gedragen. Hij brengt nog steeds meer dan de helft van zijn tijd door in het filmmekka en heeft er uitstekende con necties. Veel bekende produ centen, regisseurs en acteurs behoren tot zijn kennissen kring. Bovendien zit Afman inmiddels in de directies van een aantal Amerikaanse pro- duktiemaatschappijen, waar onder Corolco, de maker van De breuk met CLBN heeft Af man dan ook zeker niet ont hand. „Ik ben nog steeds ac tief, zij het op een iets lager pitje". De problemen bij MGM/Pathé Communications volgt hij vanaf de zijlijn. Vol gens diverse berichten zit de Amerikaanse filmmaatschap pij diep in de problemen. Een groep crediteuren is een pro ces tegen MGM/Pathé begon nen omdat de maatschappij niet meer aan haar verplich tingen zou voldoen. Hoewel het nog te vroeg is om over een eventueel faillissement te praten, maakt Afman zich toch bezorgd. Mocht het toch tot een dergelijk échec komen, dan vreest hij dat de Franse belastingbetaler daarvoor moet opdraaien. De aandelen van CLBN zijn voor 94,5 procent in handen van Crédit Lyon nais, de Franse staatsbank. Af man kan het in ieder geval persoonlijk niet meer raken: ,,Ik vrees het ergste. Hopelijk zal later blijken dat ik me deerlijk heb vergist". 1< 'Olge ;aan nin^RSUM De in- ?rwen van de STER vejin 1991 verder af- an- met zo'n veertig °J gulden. Deze ne- b-pr' verwachting kan ooitligzins worden ge- stanseerd als de ver- jrijk^g van het televi- daadwerkelijk 5 oplaar van de grond, real zo verklaarde in tdirecteur C. echtfes gisteren bij de or,#atie van het jaar verslag over 1990. Het nettoresultaat van de STER is vorig jaar gedaald met 23,7 miljoen gulden tot ruim 453 miljoen gulden. In 1989 werd nog 477 miljoen gul den beschikbaar gesteld aan de minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur. De daling van de inkomsten wordt ver oorzaakt door RTL4; sinds de komst van deze zender is de kijktijd naar de reguliere zen ders met dertig procent afge nomen. Het verlies voor de STER werd niet gecompen seerd door wijziging van het tariefsysteem. De opbrengst van de verkoop van STER- zendtijd op radio nam vorig jaar wel toe tot 109 miljoen gulden. Volgens STER-directeur C. Smeekes kan alleen de zender- wijziging zoals voorgesteld door de NOS de publieke om roep nog in stand houden. An ders moet de politiek kiezen voor een drastische verhoging, van de omroepbijdrage. Smeekes is voorstander van programma-onderbreking voor reclame op Nederland 2, ondanks dat acht van de tien kijkers dat zouden afwijzen. MA- It ditop Amsterdam: 'Bekende n cfi, Gemengde Gevoelens' t atP Strauss. Vertaling: Astrid T Thijs. Regie: Sam Bo- inaslindregie: Gerardjan Rijn en rit: Henk van der Geest. Met jwijlst, Chris Nietvelt, Kitty d00| Joop Admiraal e.a. Gezien iril, Rotterdamse Schouw- haling vanavond en mor- l Koninklijke Schouwburg Pro* de I ijk zijl zwevende kerstboom ond Wiegende zeppelin die pijirbaar blijkt wordt het nerïfst gevierd in Königs- kalDaar heeft de Duitse org* Botho Strauss zijn an kvan de werkelijkheid" in "4 gesitueerd. De sek- volutie was voorbij, de f lfJoeg toe en dat is te af 9! bij het zevental dat plaf- >r ei Stefan wil het hotel denii. „voor mij geen ei- >epa)t meer", zegt hij. Ko- kon de vaste gast Dieter iels. ziin, die bij binnen zaken werkt. Diens t zd^oris is de danspartner achthther, maar net als in Vlekken stokt ook het ïredi Nooit wil Doris die er aan, nu Gtlnther zo boos op haar is. De andere gas ten protesteren voorzichtig te gen de verkoop, maar echt aantrekken doen ze het zich niet. 'Bekende Gezichten, Gemeng de Gevoelens' mag dan nog zo feilloos de mensen typeren, het levert geen komedie, noch een harde confrontatie op. De woorden lijken nu even uitge blust, als de personages die de schrijver had verzonnen. Toch wilde regisseur Sam Bo- gaerts proberen of hij nog iets met dit stuk kon. Maar of schoon hij in het verleden met 'Het Park' van dezelfde schrij ver een schitterende voorstel ling had gemaakt, lukte het ditmaal niet. Gerardjan Rijn- ders mocht „de eindregie" ver zorgen, een nieuwtje, omdat het klip en klaar in het pro grammablad staat aangegeven. Behoudens de genoemde vondstjes levert dat echter am per iets verfrissends op. Na tuurlijk is het ensemble prettig om naar te kijken. Voor Joop Admiraal als Dieter, Kitty Courbois als Hedda, Chris Nietvelt en Gijs de Lange trekt het publiek met een ge rust hart de knip. Dit is echter geen topper. PETER SNEL (ADVERTENTIE) Franse bekroning voor Kroonenburg MAASSSLUIS Jaap Kroon- enburg, organist van de Grote Kerk in Maassluis, zal zater dag 20 april na afloop van de Feike Asma-herdenking met op het programma werken van Asma, Franck en Guilmant worden onder scheiden met de zilveren me daille van de Franse Société 'Arts-Sciennes-Lettres'. De or ganist ontvangt deze onder scheiding uit handen van bur gemeester J. van Es vanwege zijn verdiensten voor de Fran se orgel-muziekcultuur. Elton John Thunder River' heet de wildstro- mende rivier die in een pretpark in Atlanta kan wor- den bevaren tij dens een onge twijfeld bloed stollende tocht. Elton John, (links), voor za ken in Amerika, houdt van ge vaarlijk leven, zo blijkt. De popster liet zich met wat vrienden insche pen in een ronde platbodem om tollend en duike lend de rivier af te zakken. Valse beelden van Giacometti verkocht via veilinghuizen Dl JON De gerenommeerde veilinghuizen Christie's en So theby's zouden, zonder het te weten, een belangrijke rol hebben gespeeld bij de handel *in valse bronzen beelden van Diego Giacometti. De Franse politie vermoedt dat van 80 procent van de werken van Diego Giacometti vervalsingen zijn gemaakt. In verband hier mee zijn 25 mensen gearres teerd: de gieters van de beel den, transporteurs en eige naars van galerieën. De han del begon in 1986, een jaar na de dood van Giacometti en zou circa 50 miljoen gulden) heb ben opgebracht. Een deel van de vervalsingen is verkocht in Drouot, een veilinghuis in Pa rijs tijdens een veiling in no vember 1987. Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Uwe Gronostay brengt liefdesliede ren van Schumann, Wolf en Brahms, m.m.v. Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar (piano). Lutherse Kerk, Den Haag, gisteravond. Het Nederlands Kamerkoor sluit met zijn huidige program ma met liefdesliederen van drie Duitse romantische com ponisten een reeks af waarin Middeleeuwen en Renaissance en de Franse stijl van de 20e eeuw centraal stonden. Dit programma met lief en leed van de kleine maar vrije bur ger zoals Schumann en later Brahms en Wolf dat in hun muziek op gedichten uit hun eigen tijd uitdrukten, brengt een tijdsbeeld dat niet ieder een even sterk aanspreekt. De meerstemmige liederen van Schumanns Spanisches Liederspiel op.74 werden door- het hele koor gezongen. Dat tilt de liederen uit boven hun intieme kamerformaat en geeft ze meer zeggingskracht. Daar staat tegenover dat alles wat nadrukkelijker wordt en overgangen minder vloeiend kunnen zijn. Zoet zijn'de tek sten, vol onvervuld verlangen, zuchten en soms zelfs tranen. Uitermate knap was het ragfij ne 'In der Nacht' waarin de muziek bijna stilstond. Muzikaal misschien het meest interessant waren de vier Wolf-bewerkingen van Gott- wald waarin de spanning een stuk verder werd opgevoerd dan bij Schumann en Brahms. Brahms' 'Neue liebeslieder' op. 65 voor koor, solisten en piano vierhandig zijn iets ingetoge ner, maar volgen toch een zelfde degelijk romantische lijn, vol nadrukkelijke con trasten. De twee instrumentale intermezzi voor piano vier handig van Schumann en van Brahms lagen hoorbaar in het verlengde van de liederen, al dan niet met pianobegeleiding. Het pianoduo Jordans-van Doeselaar is perfect op elkaar ingesteld en gaf deze Duitse romantiek ruim baan. Dat deed de lange nagalm van de kerk ook, waardoor de pianok lank nogal zwemmerig werd. Het peil van de hele uitvoe ring lag als gewoonlijk hoog. De liefhebbers van het roman tische liefdeslied uit de vorige eeuw kwamen gisteravond dan ook volledig aan hun trekken. ERIK BESIER (ADVERTENTIE) lGale°rnum IGmr v GY"êk"um GY'v.,r 'm G "i v sa KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN BV Westeinde 12 - 2512 HD 's-Gravenhage telefoon 070 - 356 01 65 6 O 6 No. 31 op 22 april om 10.30 uur 19e Eeuwse schilderijen kijkdagen: 18 t/m 21 april van 10.00 - 16.00 uur No. 32 op 23 en 24 april Zilver, juwelen en Objets de Vertu kijkdagen: 18 t/m 21 april van 10.00 - 16.00 uur Inlichtingen en catalogus verkrijgbaar op tel: 070-356 01 65 Catalogus tevens bij Donner Boeken, Rotterdam Scheltema Holkema Vermeulen, Amsterdam Verwijs, de Haagse Boekhandel, Den Haag Broese Kemink, Utrecht 9 Q Q EO T0j j w jia ,a i Si w «rat door René de Cocq Maffe clowns? Ooit hadden we op de Nederlandse televisie Boudewijn Biieh die zich tussen grote stapels boeken als een megalomane clown aanstelde met de bedoeling dat we spoorslags naar de boekwinkel zouden rennen om ons de door hem aanbevolen prachtwerkjes aan te schaffen. Büchs opdracht is inmiddels bijgesteld: hij mag nu op onze kosten, vergezeld door een cameraploeg, door de wereld reizen om zich elders als een megalomane clown aan te stellen en ons daarvan dan verslag te doen. Dat betekent een gaatje in de programmering van de Nederlandse televisie: er was niemand meer die zich voor de beeldbuis aanstelde bij een stapel boeken. Maar er kwam een oplossing, aangedragen door de collega's van RTL4. die de hand legden op Martin Ros. In de Luxemburgse 5 Uur Show was die een poosje de huis-boekenclown, die elke dag hysterisch mocht komen doen over een nieuw uitgaafje van een Nederlandse uitgever. Toen Aad van den Heuvel voor zijn nieuwe boeken magazine 'Ik heb al een boekop zoek ging naar de komische noot. was die dus ook gauw gevonden. Daarvoor zorgt niet Aads collega Erik van Muiswinkel uit 'Ook dat nog', die bij 'Ik heb al een boek' wel mag mede presenteren maar niet de cabaretier uithangen, maar Martin Ros. Jammer dus. want het had zo'n aardig programma kunnen worden. Weer is gekozen voor het waanidee dat je informatie móet verpakken in leukigheid omdat je anders de kijker niet bereikt. Een waanidee, omdat degenen voor wie het programma wordt gemaakt al een zeker minimum aan interesse in boeken zullen bezitten. En ze zullen dan niet gediend zijn van de manier waarop de maffe Ros probeert met zoveel mogelijk spitsvondigheden in zo weinig mogelijk tijd de show te stelen, en vooral van de manier waarop hij duidelijk maakt zichzelf de Leukste Thuis te vinden. Alleen al die olijke blik in de camera als er weer zo'n woordspeling aankomt... gruwelijk. Ook wat kinderachtig is de vormgeving rond het gedoe met die boeken. De redactie en de regie hebben samen bedacht dat het niet genoeg was het programma te situeren in een boekwinkel, en dan min of meer lichtvoetige gesprekjes te voeren met mensen die iets met boeken te maken hebben (schrijvers, juryleden, uitgevers, redacteuren), maar wilden dat ten overvloede ook nog eens illustreren met beelden van lezende mensen. Vandaar dat we dwars door de gesprekken heen steeds 'shots' te zien krijgen van jongelui die ergens in die boekwinkel zogenaamd aandachtig zitten te lezen. Temidden van het prijzenswaardige 'naturel' dat Van Muiswinkel en vooral Van den Heuvel uitstralen heeft dat dan een irritante onechtheid. Nog afgezien van het feit dat het helemaal niet nodig is (sterker nog: zou moeten worden verboden) om een close-up van iemand die aan het woord is midden in een zin af te wisselen met loze beelden van de omgeving. Dat zijn van die vormgevingsonhebbelijkheden waarmee de televisie al is volgepropt. Iemand met de jarenlange ervaring van Van den Heuvel zou zich dat eens moeten realiseren en zich daar eens tegen moeten verzetten. Het gaat toch, zeker in een programma over boeken, om de inhoud, en niet om de vorm? Nu en dan zie je wel eens schrijvers optreden in praat- en babbelprogramma's, en we hebben natuurlijk Adriaan van Dis bij wie het Diepere (en vooral: het Internationale) op boekengebied een plaatsje vindt. Maar gerichte, gestructureerde consumentenvoorlichting op boekengebied, zonder hokjesgeest, daar is zeker ruimte voor. Als Ros weer wordt teruggestuurd naar de 5 Uur Show, en inhoudelijke soberheid de beeld regie gaat beheersen, kan 'Ik heb al een boek' een aanwinst worden voor de televisie. Tenslotte weer eens de Taalprijs van de Week. Bestemd voor de onverslijtbare Jean Nelissen, die zondagmiddag m de finale van Panjs-Roubaix de volgende parel afleverde: „En op de wielerbaan zal zo dadelijk voor Madiot een applaus opklinken uit duizenden kelen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15