Rijnlands Zeehospitium wil niet weg uit Katwijk irmini Ombudsvrouw ook tegenstander fotograferen poepende honden Rijnsburg moet zich - aan hinderwet houden Mozaïekwedstrijden in Lisse week vervroegd LEIDEN OMGEVING £ektóc6otvumt DINSDAG 16 APRIL 1991 PAG[S1 Ooievaars onderwerpen nest in Warmond aan inspectie WARMOND Warmond was afgelopen weekeinde weer eens in de ban van de ooievaar. In ieder geval één, wel licht twee en volgens sommigen zelfs drie van deze zeldza me vogels inspecteerden het nest dat staat in het weiland tegenover het gemeentehuis. Een exemplaar bleef daar de hele zondag rondscharrelen en trok veel bekijks. Voorlopig lijkt het er niet op dat er genesteld gaat worden. Gisteren, werd er nog een ooievaar gesignaleerd in de Hemmeerpol- der, maar bij het Warmondse nest werden geen activiteiten meer waargenomen. Twee jaar geleden namen de uivers ook een kijkje in deze gemeente. Ze verbleven toen een paar dagen in het Bos an Krantz en inspecteerden ook het nest, maar maakten er geen gebruik van. De plaatselijke carnavalsvereniging had toen juist voor een nieuwe paal gezorgd. Het is lang geleden dat er ooievaars van het nest gebruik hebben gemaakt. In de jar succesvol gebroed te zijn. Sommige 1 ter dat het nog langer geleden.is. Bezwaren tegen ruimtevaart- tentoonstelling afgewezen DEN HAAG/NOORDWIJK Bezwaren tegen de permanente ruimtevaarttentoonstelling Space Expo in Noordwijk zijn door de Raad van State verworpen. Tegen de tentoonstelling aan de Keplerlaan was protest aangete kend door omwonende C. van der Gugten. Hij was het niet eens met de vergunning die de gemeente Noordwijk heeft verstrekt. De Raad van State acht Van der Gug ten niet ontvankelijk in zijn be zwaar. Van der Gugten heeft zijn bezwaarschrift niet gemotiveerd en daarom wil de Raad van State het niet in behandeling nemen. Scoutinggroepen terug naar de middeleeuwen AERDENHOUT Scoutingverenigingen uit de hele bollenstreek zullen dit weekeinde in Aerdenhout uitmaken wie de regio zullen gaan vertegenwoordigen tijdens de landelijke scou- tingswedstrijden die tijdens de pinksterdagen gehouden worden in Ommen. Zo'n honderdze ventig scouts zullen aan de wedstrijden, met als thema „In naam van Brederode" deelnemen. De teams zijn afkomstig uit Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijkerhout en Noordwijk. Tij dens de wedstrijden die het hele weekeinde zullen duren zullen allerlei opdrachten vervuld moeten worden die te maken hebben met het leven in de middeleeuwen. Daarbij zal gebruik moeten worden gemaakt van verschillende scoutingtechnieken. Bezoekers kunnen een kijkie nemen op het scoutingbuitencentrum Het Naaldenveld in Aerdenhout. Maker Blote Bertus exposeert in Lisse LISSE De maker van het beeld dat in Lisse herinnert aan de gevallenen van de tweede we reldoorlog, C. van Stouthamer verzorgt een overzichtstentoon stelling in 't Huys Dever aan de Heereweg in Lisse. Het beeld op de kruising Heereweg/Oranje laan, dat al snel door de bevol king tot .Blote Bertus' werd om gedoopt, heeft indertijd de ge moederen flink beziggehouden. Niet om de kosten, maar vooral om het feit dat het een een bloot manspersoon betrof. De expositie vindt plaats van 11 tot en met 26 mei. Brandweer Leiderdorp in 1989 vaker actief LEIDERDORP De brand- weer van Leiderdorp is in 1990 238 uitgerukt. Dat 146 keer meer dan in 1989. Deze stijging komt voor een groot deel op het conto van de stor men in januari en februari. In verband daarmee moest de brandweer in januari 69 keer in actie komen en in februari 24 maal. In verband met brand rukte de brandweer vorig jaar 94 keer uit. Er was sprake van één grote brand, 50 kleine brandjes en 43 keer was er loos alarm. De grote brand was op 17 mei bij de firma Tok- heim aan de Splinterlaan. Man uit Ter Aar nfrn tafelpoot mishand^31 EN TER AAR Een 24-jarige man igjSt, Aar is door een 25-iarige automo»ern Abcoude met een tafelpoot mishanqder dat hij achterop de auto van de laatjg a; gebotst. Het incident vond gistlng( plaats op de Langeraarseweg. T%ooj slachtoffer na de botsing uit zijn aul zijr te om de gevolgen te bespreken u sf Abcoudenaar hem aan. Het sla<Met vluchtte vervolgens een tuin in Wgis door de Abcoudenaar mishandeld^ e Ook sloeg deze met de poot in op Ei van de Ter Aarder. De politie wist» W( der, een bekende van de politie, f, Zi Hoogmade aan te houden. Het slaqj» u kon na doktersbehandeling naar Ifcrei rugkeren. Beiden verkeerde volgrair politie onder invloed. jgc ,DE PATIËNTEN ZITTEN HIER GOED" KATWIJK „Katwijk is een prettige plek voor onze patiënten. Ze zitten hier goed, dus onze strate gie is: niet verhuizen". Di rectrice A. Westerink van het Katwijkse Zeehospiti um ziet niets in de plan nen van de provincie om de revalidatiekliniek naar Leiden te verplaatsen. Het idee van de provincie Zuid-Holland om de kliniek naar het Academisch Zie kenhuis Leiden over te plaatsen is bij het Rijnlands Zeehospitium niet goed ont vangen. Volgens de provin cie moet de kliniek centraler in de regio, die zich uitstrekt van Katwijk tot Alphen aan den Rijn, worden gevestigd. Eerst zal een werkgroep worden gevormd die moet onderzoeken welke locatie dan wel gewenst is. De uit eindelijke verhuizing, als die er komt, zal niet voor 1996 plaatsvinden. „Dat onderzoek mag er best komen, maar Katwijk is ons vertrekpunt", zegt de direc trice van het Zeehospitium. Ze gelooft niet dat het in het belang van de patiënt is om in een ziekenhuisbed te re valideren. „Ik zeg maar zo, een revalidatiebed is geen ziekenhuisbed. Hier kunnen de patiënten er even uit, maar in het AZL kan dat niet. En: is een ziekenhuis naast het station van Leiden de beste plek? Uit het oog punt van bereikbaarheid kunnen we best iets verder kijken". Ondanks dat het 'Zeehos' volgens de provincie niet centraal genoeg ligt, zijn de bedden in de kliniek bijna continu bezet, ook door men sen uit de andere kant van de regio. „Dat zegt wel iets over de behoefte. De mensen vinden dit een prettige plek om te revalidsen", aldus Westerink. Positiever is de directrice over het opzetten van een dagbehandeling in het AZL. Het gaat om polyklinische behandelingen voor revali derende patiënten, die zich thuis kunnen redden en al leen overdag naar het zie kenhuis hoeven te komen. Dit in tegenstelling tot een revalidatiekliniek, waar de patiënten dag en nacht ver- u,üven. Volgens Westerink is het daarom noodzakelijk dat deze voorziening zo dicht mogelijk bij de gebruikers zit. Het ligt voor de hand dat de provincie juist het Zeehos de opdracht heeft gegeven de dependance te starten. „Het starten van een revalidatie- afdeling moet gebeuren op onze erkenning, omdat wij de enige in Zuid-Holland zijn die op dit punt erkend wor den. Het is dus onze taak die dependance in het AZL te regelen". Op dit moment vinden er in Katwijk 17.000 dagbehandelingen per jaar plaats. Dat moet in 1995 zijn uitgegroeid tot 21.000 behan delingen plus 6.000 in het AZL. Het zijn drukke tijden voor de Zeehos-directie. Bij wijze van proef gaat de instelling namelijk een revalidatie-af- deling beginnen in een soma tisch verpleegtehuis, een verpleegtehuis voor lichame lijk gehandicapten. Het is de bedoeling dat artsen van het Zeehospitium patiënten gaan behandelen om te bekijken of en hoe zo'n revalidatie-af- deling in een verpleeghuis kan functioneren. Dat ge beurt in opdracht van de provincie Zuid-Holland. Dit zogenaamde 'pilot project' wordt mogelijk gehouden in Leiderdorp. Hartrevalidatie Onlangs werd bekend dat het Zeehospitium een stuk duin naast het eigen terrein heeft gekocht. Op die grond wil de stichting graag gaan bouwen. Zo bestaan er plan nen om de hartrevalidatie uit te breiden omdat het be- De revalidatiekliniek van het Rijnlands Zeehospitium. staande gebouw te klein groot-onderhoud nodig óf er dreigt te worden. „Ook aan moet nieuwbouw komen, het gebouw van de mytyl/ty- Dan bestaat er voor de tylschool moet iets gebeuren, woonvoorzieningen van ge- Het is al heel oud, het da- handicapten op het terrein teert uit 1933 en heeft of ook nog een lange wacht lijst", aldus Westerink. Het Zeehos moet eerst uit zoeken wat ze eigenlijk met de nieuwe grond mag doen en waarvoor ze vergunnin gen kan krijgen. „Die moge- tijd Eei FOTO: HENK VAN Dl bij 1Ê lijkheden moeten weLn* zoeken, want waarsc 1 mogen we niet all^ gaan om te beginnen met de gemeente". ROB SCHLEI: Besluit over parkeer plaatsen uitgesteld VOORSCHOTEN Een beslissing over de vier parkeerplaatsen langs het Merkoeteneiland is uitge steld. De commissie finan ciën heeft hier gisteren om gevraagd. Burgemees ter en wethouders willen de parkeerplaatsen legali seren. De plaatsen zijn met betonran- den onbruikbaar gemaakt om dat bewoners van het Pijl staartpad in 1987 met succes tegen de aanleg protesteerden. De bewoners, een van hen is de oud-wethouder J. van Leeuwen, zeggen recht op vrij uitzicht te hebben. Dit is bij de bouw van hun woningen gega randeerd. Andere bewoners zien het nut van de parkeerplaarsen wel en halen regelmatig de betonran- den weg. Door middel van een wijziging van het bestem mingsplan willen B en W de filaatsen legaliseren omdat zij iggen langs de enige toegangs weg naar het Meerkoeteiland en nodig zijn bij calamiteiten. De weg dient vrij te zijn voor brandweer en politie. D66, Groen Links, PvdA en VVD wilden direct al meer in formatie en onder meer inzage in de notulen van de gehouden hoorzitting over de parkeer plaatsen. Het CDA toonde zich bereid het collegevoorstel te volgen mits alsnog de notulen toegezonden zouden worden. Ook de grondtransactie Krimkmade-Leidseweg, waar door een bouwvergunning kan worden afgegeven voor een nieuw te bouwen kantoorboer derij op de plek van de oude boerderij Leidseweg 200, haal de de eindstreep niet. In het voorstel staat dat de bouwver gunning al afgegeven is. Dat bleek niet juist. Onzekerheid bleef er ook over de bouwte kening. Die zou aangepast moeten zijn om het fietspad op de Leidseweg door te trekken. Ook bij dat agendapunt wenste de commissie eerst nadere in formatie en overleg met de buurtvereniging Krimwijk. Voorschotenaar krijgt klappen VOORSCHOTEN Een 26- jarige man uit Voorschoten is tot twee maal toe aangehouden door een boze medeweggebrui ker. De eerste maal sloeg deze op de auto van de Voorschote naar de tweede maal in zijn gezicht. Het incident vond gis teravond rond zes uur plaats op de Koningin Julianalaan. De dader was boos op het slachtoffer omdat deze hem eerder rechts ingehaald had bij een stoplicht. Op de fiets dwars door bollenvelden Bij de VVV in Noordwijkerhout is een folder verkrijgbaar waarin een fietsroute door de bloembollenvelden is opgenomen. Wet houder C. van der Klaauw, zelf een enthousiast fietser, nam de folder gisteren in ontvangst uit handen van VVV-directrice Mary Bon (foto). De route kan dagelijks gereden worden tussen 15 april en 4 mei. Op de zaterdagen wordt de route opgesierd door allerlei activiteiten die georganiseerd worden in het kader van de bloembollenzaterdagen in Noordwijkerhout. Zo is er een bezoek mogelijk aan de Hoogeveense poldermolen aan de Leidsevaart. Ook kan tijdens een wandeling die dwars door de bollenvelden voert een bezoek worden gebracht aan het Bavo-museum. In het museum is een speciale tentoonstelling getiteld „De Gruijter en haar snoepjes van de week" te zien. Verder is in 't Wapen van Noordwijkerhout een filmpresentatie over het bollenvak. De fol der en het programma van de bloembollenzaterdagen is tegen betaling van twee gulden vijftig verkrijgbaar bij de VVV, Heren weg 14, in Noordwijkerhout. Telefoon 02523-72096. De VVV is op zowel op de zondagen 21 en 28 april als op Koninginnedag geopend. F0T0 HEN(< VAN DEfg E^DE ZOETERWOUDE Ombuds- functionaris I. Mantel ziet niets in het plan van wethou der A. Ringersma van Zoeter- woude om eigenaren van op straat poepende honden met hun viervoeter op de foto te laten zetten door oplettende burgers. Ook de Stichting Waakzaamheid Persoonsregi stratie is tegen. Die foto's zouden volgens Rin gersma in een plaatselijk blad moeten worden gepubliceerd om de hondebezitters met hun neus op de vieze feiten te drukken en hen een volgende keer ervan te weerhouden hun huisdier te laten poepen op plaatsen waar dat niet mag. „Maar ik kan me niet voorstel len dat Ringersma dat plan in deze vorm doorzet. Het is juri disch allerminst waterdicht. In Nederland bepalen parlement en strafrechter wet en straf maat in dit soort gevallen. Als burgers een hondebezitter niet zien optreden als zijn hond zijn behoefte doet waar dat niet is toegestaan, kunnen ze dat aan geven bij de politie. Die is er voor het opsporen van strafba re feiten. Zelf met een camera in de aanslag gaan staan is niet de bedoeling. Nee, Ringersma zocht de publiciteit om de dis cussie rond dit onderwerp op nieuw aan te zwengelen. Hij wilde publiciteit. Die heeft hij gekregen", aldus Mantel. Mantel zegt Ringersma onge vraagd gisteren een notitie te hebben toegezonden waarin zij wijst op de juridische onmoge lijkheden van het foto-plan. „Het is nog maar een plan, dus nuance is geboden. Maar als ik toch in actie komen. Als ik die klachten op deze manier kan voorkomen is dat beter". Bus van zwembad Het Wedde slaat niet aan bij jongeren VOORSCHOTEN Het Sportfondsenbad Het Wedde stopt met de zwembus op de woensdagmiddag. In het kader van de buitenschoolse opvang reed drie woensdagmiddagen een NZH-autobus door de Leidse Stevenshof en de Voor- schotense wijken Bijdorp en Vlietwijk. Voor 4,50 werden de kinderen gehaald en weer gebracht naar de bushalte waar ze waren opgestapt. Het betekende van half twee tot half vijf een opvang voor de kinderen met vrij zwemmen. De animo voor de autobus was echter niet groot. Vanuit de wijk Stevenshof kwamen tien kinderen en vanuit de Voor- schotense wijken ongeveer vijfentwintig. Te weinig om de proef voort te zetten. Rob Schouten, manager van het zwembad, is teleurgesteld over het aanbod. „Wanneer we ge middeld honderd kinderen in de bus hadden gekregen, dan waren we vervoerstechnisch uit de kosten gekomen. Mis schien is het tijdstip niet gun stig geweest". Er wordt nog overwogen om in de maand oktober nog een keer een proef te houden met eventueel uitbreiding naar Zoeterwoude. GROENTENBEDRIJF MOCHT ONTERECHT UITBREID^; DEN HAAG/RIJNS BURG Het gemeente bestuur van Rijnsburg moet zich binnen een maand opnieuw uitspre ken over de uitbreiding van het groentenverwer- kend bedrijf Heemskerk BV aan de Vinkenweg 32. Het gedogen van zonder vergunningen neergezette uitbreidingen van het be drijf is onrechtmatig, meent de Raad van State. Volgens de Raad van State had de gemeente het niet goed mogen vinden dat Heemskerk zonder geldige en volledige hinderwetvergunning het be drijf alvast uitbreidde vooruit lopend op vage toekomstplan nen van het bedrijf. Heems kerk plaatste een koelcel met koelaggregaten en condensors en nam meer vorkheftrucks in gebruik. Verder werd een bo vengrondse gastank bijge plaatst en werd het bedrijfster rein uitgebreid, allemaal zon der hinderwetvergunning. De gemeente beriep zich op de toekomstplannen van het be drijf, dat grote plannen heeft. Zonder concreet inzicht in die plannen heeft het voor het be drijf weinig zin om een. aan vraag voor een vergunning in te dienen. De vergunning zou binnen de kortste keren de la ding niet meer dekken, zo re deneerde de gemeente. Overlast Volgens een groot aantal om wonenden is er op die manier echter sprake van het achteraf legaliseren van een onwettige uitbreiding van het bedrijf, die de buurt veel overlast bezorgt. Niet alleen de hinderwet zou door de gemeente met «voeten worden getreden, maar de buurt zou ook extra last onder vinden van af en aan rijdende vrachtauto's, stankoverlast door het in de open lucht ver branden van afval, geluidso verlast van de koelcellen, vi suele vervuiling door de hoog opgestapelde kratten en vooral verkeersoverlast op de Vin- kenveld „die nota bene een B- weg is", zo motiveerde advo caat J. Dekkers het stave! van de omwonenden tij p rechtszitting een maaijeili den. Volgens Dekkers zijn wonenden de dupe 1 „lakse, bedrijfsvriek I houding van de gerl I Bovendien kon volgens wonenden op hun k niet efficiënt worden den door de gebrekkifT gunningssituatie. Heemskerk zou volge ook niet zijn ingegaan verzoek van de gemee alsnog een vergunnin^R kader van de hinderwén vragen, terwijl dat verin in 1988 werd gedaan. 2 felen er ook aan of r vangrijke uitbreidingsp waartegen een arob-pn is aangespannen, ooitlig doorgaan. „Het in stams< den van omvangrijk^ door een vergunning uitbreiding op grond va moeilijke en slechts op'aa termijn misschien real! re plannen, druist in tdil dere vorm van rechtfes Wij kunnen hiervoor kei begrip opbrengen"^ LISSE De bloemmozaï- ekwedstrijden in Lisse worden een week vroeger gehouden dan aanvanke lijk de bedoeling was. De wedstrijden zouden in het weekeinde van 4 en 5 mei plaatsvinden, maar omdat de bolbloemen door de hoge temperaturen van de laatste dagen veel sneller in bloei komen dan ver wacht, is nu gekozen voor het weekeinde van 27 en 28 april. „De bloemen vliegen echter de grond uit en we zijn bang dat we in dat eerste weekende van mei niet voldoende hyacinten voorhanden zullen hebben om een kwalitatief goed evene ment op stapel te kunnen zet ten", zegt Ed Annaert van de VVV-mozaïekencommissie. De wedstrijden zijn nu in het corsoweekeinde. „Daar zijn we niet zo blij mee, want we heb ben de diverse evenementen liever wat uitgesmeerd over de tijd maar de situatie dwingt ons ertoe om dit keer toch,ge lijk met het corso te gaan zit ten". Deelnemers aan deze wedstrij den kunnen zich nog tot 21 april inschrijven. De bloemen kunnen niet worden opge haald in de Hobahohallen om dat daar dan de corso-machi nerie op volle toeren draait, maar op donderdag 25 april tussen 17.00 en 19.00 uur in de hallen van overbuurman CNB aan de Grachtweg in Lisse. Ook de prijsuitreiking is in tijd verschoven. „In eerste instan tie zouden we die vroeg in de avond houden vanwege do denherdenking, maar op 27 april is dat natuurlijk niet aan de orde en start de uitreiking van de prijzen om half zeven in Cafe De Beurs aan de Ha ven", legt Annaert uit. Vrouw breekt kuit bij val van paard NOORDWIJK Een 35-jarige vrouw uit Leiden heeft gis termiddag haar kuitbeen gebroken toen zij van haar paard viel. Het ongeluk gebeurde ten zuiden van de Duindamse- slag. De vrouw is naar een ziekenhuis gebracht. Nationaal kampioene- majorettes en drumi^ NOORDWIJKERHOUT Het nationale kampioil voor drumbands en r tengroepen is dit jaar t( zen aan Noordwijkerh zogenaamde DRUMA oenswedstrijd wordt di»«F einde gehouden in cN centrum De Schelft. N£ der dan 43 drumbands|jm jorettengroepen doen lit: i kleuren van Noord wijlit, worden verdedigd docHe anne d'Arc. EJJj 8 I Om variatie in het pro£_ te krijgen zullen de 1 mers zoveel mogelijk l lend optreden. Ze zijl z geselecteerd op grond vli 1990 geleverde prfcrl waardoor het deelnerrfst zeer sterk is. Het kaiD; schap wordt georgJ" door de federatie van tóvj ke muziekbonden in land. jo Op zaterdag vanaf 1»0£ en op zondag vanaf 91 b den de optredens plai- groepen zullen door el S kundige jury wordenb, deeld. Zij zullen bepak in het bezit zullen kort d de kampioenswimpels.zi Iza De entree bedraagt zcPo: terdag als zondag achtht) vijftig per persoon. V(fe deren geldt een geredi ft toegangsprijs. er

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14