aidöaSowumt Krakers Lammermarkt raken slaags met politie STAD OMGEVING/RTV Persoonlijk cadeau CcicWSouuwt EllWPUINNEN? Kinderkermis bij Pieterskerk nieuwe attractie op 30 april Ei Leiden heerst geen chaos MOLOTOV-COCKTAILS GEVONDEN LEIDEN De politie heeft gistermiddag twee krakers, een 23-jarige man en een 20-jarige vrouw, aangehouden we gens geweldpleging en poging tot mishandeling. De twee bekogelden vanuit hun kraakpand aan de Lammermarkt de politie met lege flessen. Het stel zit nog vast maar volgens politievoorlich- ter D. Graveland bete kent dit niet dat het pand aan de Lammer markt nu niet meer als gekraakt wordt be schouwd. De problemen begonnen gis termiddag om vier uur toen een wijkagent een aangete kend gerechtelijk stuk bij de 23-jarige man moest bezor gen. De man weigerde voor ontvangst te tekenen. Toen de agent daarop de brief op de deurmat gooide, ontstak de man in woede. Hij gooide de deur dicht en gooide de inmiddels op zijn fiets ge klommen agent vanaf de eer ste verdieping een fles en een mok naar zijn hoofd. De agent werd gemist. Na dit voorval kwam de poli tie later terug om de man voor zijn daad aan te houden. De kraker probeerde te ont komen door zich op het dak te verschansen. Bij de daarop volgende inval in het pand trof de politie een doos met molotov-cocktails aan. Ook werd een aantal verfbommen en illegaal aangesloten elek triciteitsleidingen aangetrof fen. De bommen zijn in be slag genomen, de man werd aangehouden en het EWR sloot vanochtend de elektrici teit weer af. Springen Bij het afvoeren van de 23-ja- rige bekogelde een 20-jarige vrouwelijke huisgenoot van de kraker plotseling de poli tie opnieuw met een lege fles. Ook nu werden de agenten niet geraakt maar moesten enkele omstanders springen om niet door de scherven ge raakt te worden. Ook zij werd daarop aangehouden. Het tweetal zat vanochtend nog vast maar Graveland verwacht dat ze na verhoor en ten laste legging al snel weer zullen worden vrijgela ten. Ook verwacht Grave land niet dat de kraakactie op de Lammermarkt met de aanhouding van de enige twee bewoners van het pand ten einde is: „Daar zien we geen enkele aanleiding in", aldus Graveland. CDA: Democratie heeft in provincie verloren DEN HAAG Rond het nieuwe college van Gedepu teerde Staten hangt een sfeer van verontreiniging. Po litieke milieuverontreiniging. Het vormt bij benadering geen weerspiegeling van de uitspraak die de kiezers op 6 maart hebben gedaan en die toch aan duidelijkheid niets te wensen overliet". Dat zei CDA-fractievoorzitter Huub van der Meer vanmorgen bij de installatie van de nieuwe provinciale staten. Van der Meer zei zich zor gen te maken voor de gevolgen van het feit dat het CDA niet meer in het college vertegenwoordigd is. „Wij maken ons nu zorgen over de handhaving van de spreiding van levensbeschouwelijke instellingen. Deze instellingen zijn bij dit college niet in goede handen", aldus Van der Meer. Hij hekelde de uitspraak van ge deputeerde Peter van Heemst, dat de PvdA het kabinet moet verlaten als het forse verliezen lijdt. „Wat lande lijk geldt, geldt kennelijk niet voor de provincie. Kie zersbedrog, een ander woord is er niet voor". Miljoenenwinst universiteit LEIDEN De Leidse uni versiteit heeft in 1990 een miljoenenwinst gemaakt. Door een zuinige opstelling van de faculteiten en in komsten uit rente werd het vorig jaar afgesloten met een overschot van 15,6 miljoen gulden. Grootverdieners wa ren de rechten- en genees- kundefaculteiten. Beiden hielden 1,7 miljoen gulden over. De letterenfaculteit sloot af met een positief sal do van een miljoen. Het cen trum voor milieukunde sloot het jaar af met een licht ver lies van twee ton. Cursus moet rokers van hun verslaving afhelpen LEIDEN „Samen stoppen met roken" is de titel van een cursus die op dinsdagavond 21 mei in Leiden van start gaat. De cursus maakt deel uit van de landelijke „samen stoppen 1991" actie die on dermeer wordt gesteund door de tv-programma's van de KRO en Teleac. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst die woensdagavond 15 mei in het wijkgebouw Kruiswerk aan de Robijnstraat 2 wordt ge houden, kunnen geïnteresseerden zich opgeven. De info-avond be gint om 19.30 uur. De organisatie van de cursus is in handen van de Basis Gezondheidsdienst, het Integraal Kankercentrum West en het Leidse Kruiswerk. Het doel van de cursus is duidelijk. Het in groepsverband proberen te stoppen met roken. De cursus is verdeeld in negen avondbijeenkomsten verdeeld over zes weken. Alleen al in de eerste week zij er vier bijeenkomsten omdat dat de moeilijkste periode is. Na de zomer is er een 'terugkomstavond' om te zien wie in de opzet geslaagd is. Deelname kost honderd gulden. Voor meer informatie: 02521-19250. Ook in Katwijk (4 september) en in Oegst- geest (25 september) gaan soortgelijke cursussen van start. cheologen vinden opnieuw tanten van kasteel Roucoop Bouw universiteitsbureau is voorlopig uitgesteld LEIDEN De bouw van het Bureau Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J I Naam: Voorl: l I I Adres: 11 J Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: J I Adres: I Postcode/plaats: i Op de pen moet komen te staan: I VI /«d*n Aw:» qool«*ng t*sioof ia" err vf.-oti om «n abonnement rxytif grxr^fil I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naor Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag tv 'HOTEN Bij nieuwe opgravingen heeft de Archeolo- /erkgroep Nederland (AWN) afdeling Rijnstreek het telijk deel van kasteel Roucoop blootgelegd. Bijzonder is ;n uit de veertiende en vijftiende eeuw zijn gevonden, vingen vinden plaats op de plek waar tot voor kort het rijfspand van Mobrero gevestigd was. Bij de opgraving 990 is al een kwart van het centrale kasteelcomplex gd. Opgegraven zijn toen de toegangsbrug, de noord- k van het kasteeleiland met voorplein en waterput, de- de noord- en westgracht met aansluitende kademuren oeiingen. De blootgelegde funderlingen waren toen alle ide en achttiende eeuws. Het vondstmateriaal zoals aardewerk stamde grotendeels uit dezelfde periode. De rondst van de opgraving was een klein koperen minia- in. Het materiaal dat deze week is gevonden wordt nog ht. De werkzaamheden moeten eind deze week worden van de universiteit Leiden is voorlopig uitgesteld. Het ministerie van onder wijs en wetenschappen wil vooralsnog niet akkoord gaan met de financiële constructie die is bedacht. Het pand dat tussen het Biochemisch en Sylvius la boratorium aan de Wassenaarseweg moet komen te staan zou eerst voor tien jaar gehuurd worden waarna de universiteit het gebouw zou kunnen kopen. De huurprijs was vastgesteld op twee miljoen gulden per jaar. Aanvan kelijk leek het ministerie hiermee in te stemmen, maar wilde enige tijd geleden toch extra informatie. Met de Leidse aannemer Du Prie had de universiteit reeds overeenstemming bereikt over de Internationaal symposium in Pieterskerk over racisme LEIDEN „Europa tegen discriminatie, waakzaam vóór democratie en vrijheid" is de titel van een groot, in ternationaal symposium dat dinsdag 2 en woensdag 3 mei wordt gehouden in de Leidse Pieterskerk. Organisatoren zijn de Anne Frankstichting, de stichting Samenwerkend Verzet en de Leidse univer siteit. Aan dit symposium wordt deelgenomen door vertegen woordigers van organisaties van voormalig verzet en ver volging. Ook organisaties van na-oorlogse bewegingen tegen racisme en discrimina tie uit het Europa van de Twaalf nemen deel. Onder de symposium-deelne mers bevinden zich minister Hedy d'Ancona en andere parlementariërs en professo ren uit de ons omringende landen. IflAR VAN DER PLOEG! trouwde adres voor: EN EN DEUREN. D- EN PLAFONDBEKLEDING UIFPUIEN JHES, ETC. k I euwbouw en renovatie, erd in onverwoestbaar I van het kwaliteitsmerk ^hljcq. oudsarm, leverbaar in kleuren, volledig ideerd en door onze ;n perfect op maat Het geheel voorzien van rtificaat. ewoon eens alles op uw bekijken. We geven u graag advies. STOF OM OP TE BOUWEN. I sstraat j loten ■RWOUDE traat van Zoeterwoude lerdagmiddag afgesloten et verkeer. De afsluiting van twaalf tot twee u periode worden bouw- geplaatst ten behoeve restauratie van de N.H. RIJKSWATERSTAAT: Aanleg apart tracé is verantwoord (vervolg van de voorpagina) W jd-kamer-voorzitter Dick Dolman was naar Leiden gekomen voor Paul Bordewijks afscheid. A - FOTO: WIM VAN NOORT ^NGE OPMERKINGEN BORDEWIJK BIJ AFSCHEID: IN „In Leiden heerst inanciële chaos. Leiden er in vergelijking met intal andere gemeente >ed uit". Dat zei oud- ider P. Bordewijk gis- dag tijdens zijn af- ceptie op het stad- vijk trad onlangs af toen dat de helft van zijn hem niet meer steunde, ding daarvoor was het van de commissie van mingen over de finan- rganisatie van de ge- Die zou chaotisch zijn. jn uitspraak daarover bij te zetten, herinner de Bordewijk fijntjes aan het verhaal van een echtpaar dat drie jaar lang ongeveer een miljoen gulden van de Haagse Tramweg Maatschappij op hun rekening had gekregen, zon der dat men dat in Den Haag door had. Burgemeester C. Goekoop roemde Bordewijk ronduit: „Bij Pauls aantreden, tien jaar geleden, werd hij door een be grotingstekort van 24 miljoen gulden, de armste man van Leiden genoemd. Nu is Leiden nog geen rijke gemeente maar ze kan op eigen benen staan", aldus Goekoop over de ver dienste van Bordewijk. Op de receptie gistermiddag namen de Leidse politici, amb tenaren, relaties en vrienden afscheid van Bordewijk. On der hen ook oud-kamervoor zitter D. Dolman. Uit handen van Goekoop kreeg Bordewijk een aantal schilderijen van de gemeente Leiden als herinne ring. Dat ontlokte bij de voor malige wethouder de grap dat hij het leuk vond een deel van de inventaris van het stadhuis mee naar huis te mogen ne men. Uiteindelijk wenste hij Leiden oprecht veel succes toe bij de komende bezuinigingen. LEIDERDORP Vol gens Rijkswaterstaat is de aanleg van een apart tracé tussen Amsterdam en Rot terdam verantwoord en van groot nationaal en in ternationaal belang. Over het traject Amsterdam-Pa rijs kwam de snelle trein met een gemiddelde snel heid van 300 kilometer per uur, de reistijd van vijfenhalf uur bekorten tot drie uur. Daarmee wordt, zo werd de aanwe zigen voorgehouden, de HST een serieuse concur rent voor vliegtuigen en auto. Maar de voorzitter van de be langenvereniging A4, D. Mac- Gillavry, zette vragen bij het nut van 20 minuten tijdwinst voor de relatief weinige passa giers op het traject Amster dam-Rotterdam, afgezet tegen de 1,3 miljard gulden investe ring die voor de aanleg nodig Met de hoorzitting in sporthal De Does luidde Rijkswater staat de inspraakprocedure voor de ontwerptekeningen van het spoorwegtracé bestond grote belangstelling. over de nota Hogesnelheids spoorverbinding in. Tot eind juni kan men zijn mening via postbus 97611, 2509 GA Den Haag kenbaar maken. De be sturen van de regiogemeenten worden apart onder handen genomen. Voor hen wordt deze week een speciale bijeen komst in Zoetermeer gehou- De belangenvereniging A4 Leiderdorp wilde de inspraak periode benutten om de pu blieke opinie te beïnvloeden. FOTO: WIM VAN NOORT Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het secretariaat, Frederik Hendriklaan 30 in Leider dorp.' Telefoon 071 894026/892198. LEIDEN Een kermis, hondendemonstraties en een tweetal prijsvragen zijn de nieuwtjes die dit jaar aan het volle pro gramma van koninginne dag in Leiden zijn toege voegd. Ook het uitbren gen van een Oranjekrant, hoort bij de uitbreiding van de activiteiten die de vereniging Kóninginne- dag Leiden (VKL) heeft bedacht. Succesnummers als de sportmarkt, kinder vrijmarkt en de actie 'Vlag in Top' zijn gehand haafd. Bij dat laatste on derdeel is er dit keer wel een veel grotere prijzen- pot. Zoals gebruikelijk ligt het zwaartepunt van de viering van koninginnedag in de af zonderlijke Leidse wijken en bij de verschillende buurt- en wijk verenigingen. In totaal zijn er al 24 van deze vereni gingen die hun activiteiten be kend hebben gemaakt en VKL-voorzitter A. van Houdt hoopt dat daar nog een aantal zullen volgen. Het programma per wijk zal in de dagen voor afgaand aan 30 april in deze krant verschijnen. Nieuwtjes Nieuw is dit jaar een grote kinderkermis op het plein voor de Pieterskerk: ,,3-Ókto- ber is een feest voor de oudere Een kermis is een van de nieuwe attracties op Koninginnedag. jeugd. Konninginnedag richt zich meer op de kinderen en daar is bij de attracties op de kermis rekening gehouden", legt C. Langezaal, secretaris van de VKL uit. Ook nieuw is een hondendemonstratie in het Huigpark bij de Maresin- gel. Behendigheid en gehoor zaamheid 'van de honden en hun baasjes worden hier ge test. Een derde vernieuwing van het feestprogramma is de aktie „Vlag in Top". De actie is vorig jaar gestart om meer Leidenaars aan het „vlaggen" en het „wimpelen" te krijgen. Dit jaar maakt iedereen die de vlag uitsteekt, drie vragen goed beantwoordt en die op een pairetje op een centraal punt inlevert, kans op een hoofdprijs van 2500 gulden. Sponsors staan garant voor nog een hoop andere prijzen. De hoofdgeldschieter, een ver zekeringmaatschappij, zorgt voor een stuntje door aan de stadhuistoren de grootste vlag van Nederland te laten ophan gen door leden van de berg sportvereniging. Deze vlag wordt zaterdag 27 april beves tigd. Traditioneel zijn er in de bin-' nenstad, en met name in de buurt van het stadhuis, een aantal publiekstrekkers. Zo is er sportmarkt op het Stadhuis plein. Een aantal verenigingen (korfbal, voetbal, schermen, volksdansen, oosterse bewe- gingssporten, gymnastiek, Ja pans schaken en Jeu de Bou les) geven een voorstelling. Tussendoor spelen een aantal Leidse prominenten een potje vier-tegen-vier. Iiï de directe omgeving van het Stadhuisplein is er voor de jeugd tot zestien jaar ruimte vrijgehouden door de gemeen telijke Markt- en Havendienst. Hierbij is de Koornbrug het centrale punt van de zogehe ten kindervrijmarkt waar de jeugd zelf waar aan de man mag proberen te brengen. T. Kraakman deelde namens de dienst mee dat er gewaakt zal worden dat commerciële instellingen de markt niet zul len misbruiken. Roetsjen Waaghalzen kunnen zich over het water van de Nieuwe Rijn met een kabelbaan laten „roetsjen". Voor de ongelukki- gen die toch te water gaan is de Leidse Reddingsbrigade aanwezig. Om eventuele onge lukken te voorkomen wordt van te voren een stuk gracht tegenover het stadhuis uitge baggerd en zo mogelijk ver schoond. „En nu moet het nog zulk weer worden als vorig jaar", besloot Van Houdt zijn opsomming van het volle pro gramma.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11