VN en Baghdad boeken vooruitgang in overleg Buitenland EcicLeGouoarit V ^Nederland iVil via £G Balten rkennen 3< Tweede raffinaderij Irak weer in bedrijf Ramp Tsjernobyl veel groter dan toegegeven Boris Jeltsin bezoekt Europarlement Bolkestein: politieke aardverschuiving in Israël mogelijk MAANDAG 15 APRIL 1991 PAGINA IHirgit Breuel is zaterdag zo- verwacht benoemd tot irzitter van de Treuhan- anstalt, de organisatie die economische sanering in de voormalige DDR re- elt. De 53-jarige Breuel eemt de plaats in van Det- Karsten Rohwedder, de Socialistische Treuhand- Dorzitter die vorige week oor de terreurbeweging ote Armee Fraktion werd oodgeschoten. In een ver- 'X tegen de kritiek maak- de Treuhand zaterdag ekend in februari en maart ieuwe eigenaren te hebben evonden voor zo'n 600 be- 9 rijven. all FOTO: AP irgit Breuel VS vragen Sovjetunie naar lot van vermiste soldaten WASHINGTON De Verenigde Staten heb ben de hulp ingeroepen van de Sovjetunie om achter het lot te komen van de vermiste Amerikaanse soldaten uit de Tweede Wereld oorlog, de Korea-oorlog en de Vietnam-oor- log. Ook willen de Amerikanen graag weten wat gebeurd is met het luchtmachtpersoneel dat tijdens de Koude Oorlog niet meer terug keerde op hun bases na een vlucht over vij andelijk gebied. In het bijzonder zijn de VS benieuwd naar het lot van de 22 bemannings leden van twee vliegtuigen die in 1950 en in 1952 door de Sovjets werden neergehaald, zo zei woordvoerder David Denny van het mi nisterie van buitenlandse zaken. „Er is geen aantoonbaar bewijs dat er krijgsgevangenen worden vastgehouden door de Sovjetunie, maar we willen graag profijt trekken uit de verbeterde relaties". Bush wil meer bevoegdheden WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft het Con gres gevraagd om uitbreiding van zijn bevoegdheden op het gebied van wa penverkoop en hulp aan het buitenland. Gesterkt door het succes in de Golfoor log hoopt Bush te slagen waar andere presidenten faalden om enkele ingewik kelde regels opgelegd door het Congres in de afgelopen 30 jaar die de zeggen schap van het Witte Huis over het bui tenlands beleid beperken, af te schaffen. De groeiende invloed van het Congres op de buitenlandse politiek is al langer een doorn in het oog van de Witte Huis bewoners, speciaal in Bush' geval omdat zijn partij niet de meerderheid heeft in het Capitool. Inbraak door Likud in kantoor Arbeiderspartij JERUZALEM De oppositionele Arbeiderspartij in Israël heeft gisteren een politieonderzoek geëist naar aanleiding van berichten dat aanhangers van het rechtse Likud-blok van premier Yitzhak Sha mir in een kantoor van de Arbeiderspartij zouden hebben ingebroken om er informatie te ontvreem den. Het dagblad Maariv, dat het nieuws als eerste bracht, sprak van een Israëlisch 'Watergate-schan- daal'. Maariv meldde dat privé-detectives drie maanden voor de algemene verkiezingen van 1988 hadden ingebroken in het campagne-hoofdkwar tier van de Arbeiderspartij in een hotel in Tel Aviv. Zij zouden aldaar aanwezige documenten hebben gefotografeerd en de foto's aan het Likud- blok hebben gegeven. De Arbeiderspartij heeft een debat over de zaak in het parlement geëist, het geen door parlementsvoorzitter Dov Shilansky is geweigerd. Parlement Georgië kiest president TIBLISI De Opperste Sovjet van de republiek Georgië heeft gisteren haar huidige voorzitter Zviad Gamsa- choerdia officieel gekozen tot presi dent. Door de instelling van het machtige presidentschap gaat Geor gië een flinke stap verder dan de an dere naar onafhankelijkheid streven de Sovjetrepublieken. In tegenstel ling tot de presidenten in de Balti- sche staten en in de Russische Fede ratie krijgt de Georgische president ondermeer de bevoegdheid de oorlog te verklaren, de noodtoestand uit te roepen, per presidentieel decreet te regeren en personen het Georgische staatsburgerschap te verlenen of af te nemen. ILNIUS Nederland 4ii loet zich in de tweede gg elft van dit jaar als EG- ïde oorzitter inzetten voor A^ en gezamenlijke Europe- verklaring waarin de ^pnexatie van de Balti- :he staten in 1940 wordt roordeeld en hun recht i onafhankelijkheid er end. Dat heeft een Ne- erlandse kamerdelegatie iterdag gezegd na ge- >rekken in Litouwen. ai? n internationale commissie in mei in Den Haag bijeen- imen om de onderhandelin- n tussen Estland, Letland, ve touwen en Moskou te bevor- cer ren. De Nederlandse delega- toustelt voor dat de Europese ilitieke Samenwerking, aarin de ministers van bui- (46 nlandse zaken van de spr vaalf zitten, een verklaring vo legt naar Deens model. Ko- de tnhagen sloot de afgelopen eken protocollen met de drie em iltische staten, waarin het (vestigt dat het de inlijving j de Sovjetunie niet erkent za zegt de diplomatieke be- •kkingen te zullen herstellen odra dat mogelijk is". Als dit EPS-verband niet mogelijk moet Nederland zelf zo'n trklaring opstellen. 'derland moet zich ook in- innen om de Baltische estie op de internationale jende te brengen, in de eer plaats op de CVSE-confe- ties in Berlijn en Moskou de loop van dit jaar. De de- (atie staat ook achter de aan- Izigheid van Baltische waar- ïmers op de conferentie van Raad van Europa in Heisin- hamir oppert Jee van ^alestij nse nnisteries bus*. luc 1RUZALEM Premier tzhak Shamir van Israël erweegt Palestijnse 'ministe- f s' in te stellen op de bezette ;ne estelijke oever van de Jor dan en in de strook van Gaza. de krant Al-Hamishmar n (gt Shamir zondag dat hij de 5 miljoen Palestijnen meer 1 geven dan de autonomie larvan sprake is imp-Davidakkoorden 78, maar minder dan volle- He ge soevereiniteit. De Palestij- umin mogen van Shamir minis- gj, ries opzetten voor politie, 'igc ltuur, onderwijs, handel, jus- abo ie en gezondheidszorg. Met ,erstzondering van defensie en litenlands beleid is de Israë- che premier de bewoners gfsg in de bezette gebieden bereid p}al lfbestuur te geven. rdanië heeft zich intussen tgesproken tegen het Israë- ch-Amerikaónse plan n regionale vredesconferen- voor het Midden-Oosten te luden. Amman houdt vast zo n zijn eis van een internatio- ie vredesconferentie als op stel B'nê voor het Israëlisch- ilestijnse en Israëlisch-Ara- >che conflict. BAGHDAD De Vere nigde Naties en Irak heb ben gisteren overleg ge voerd over,het probleem van de honderdduizenden gevluchte Kurden. Vol gens VN-onderhandelaar Zia Rizvi waren het vruchtbare gesprekken. „We hebben vooruitgang geboekt", verklaarde Riz vi in Baghdad. „Baghdad is bereid zijn medewer king te verlenen aan elk VN-initiatief voor de te rugkeer van de vluchte lingen naar Irak". Ook de Belgische diplomaat en VN-gezant Eric Suy sprak gis teren met de Iraakse autoritei ten, De Belg vroeg aan Bagh dad het groene licht voor de aanwezigheid van VN-waar nemers in de vluchtelingenge- bieden. Suy onderzoekt bij zijn bezoek aan Irak de mogelijk heden voor de terugkeer van de duizenden vluchtelingen naar hun woongebieden in Irak. De Iraakse premier, Saadoun Hammadi, verklaarde na het onderhoud met Suy dat zijn land „alle mogelijke middelen voor de terugkeer van de Iraakse Kurden zal verzeke- Zaterdag riep Saddam Husayn bij een bezoek aan Arbil, de hoofdstad van Iraaks Kurdis tan, de vluchtelingen al op te rug te keren naar hun huis en haard omdat hij „niets tegen ze heeft". De Kurden sloegen enkele we ken geleden, na het afslaan van de opstand in het zuiden en noorden van Irak, massaal op de vlucht. Aan de grens met Turkije en Iran leven ze sindsdien in barre omstandig heden. Een beschut onderko men, medicijnen, voedsel en water ontbreken veelal. De terugkeer van de Kurden naar hun woongebieden is ook het streven van het Franse ministerie van buitenlandse zaken dat gisteren verklaarde dat het „concrete voorstellen heeft gedaan" voor de terug keer van de vluchtelingen aan de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar. De VN-topman heeft woens dag in Parijs een ontmoeting heeft met de Franse president, Francois Mitterand. De Britse premier, John Ma jor, heeft „geen enkele optie" uitgesloten voor wat betreft de garanties die noodzakelijk zijn voor een veilige terugkeer van de Kurden. Ook militaire bij stand wil Major dus niet uit sluiten. „Alles hangt af van de overeenkomsten die we sluiten met Saddam Husayn of zijn opvolger", aldus Major. Lot Het lot van de gevluchte Kur den is ondanks de op gang ge komen internationale hulp nog nauwelijks verlicht. Al leen al op weg naar de grens met Iran zijn in de afgelopen vier dagen drieduizend ge vluchte Kurden voor het merendeel kinderen, bejaar den en zieken omgekomen van kou en honger, zo meldde gisteren de Iraanse krant Kay- De Iraanse minister van ge zondheid, Reza Malekzadeh, verklaarde dat de „hygiëni sche omstandigheden aan de grens onvoldoende zijn" en dat „er dringend behoefte is aan medisch materiaal en behan deling van de vluchtelingen die Iran binnenkomen, met name voor kinderen". Iran verklaarde dat het reeds 800.000 tot een miljoen vluch telingen uit het buurland heeft opgenomen. Teheran wil in overleg met Baghdad hun te rugkeer „in kalmte en veilig heid" regelen. In Turkije lijkt enige verlich ting voor de Kurden in aan tocht. De regering in Ankara, onder druk van westerse hulp organisaties, de vluchtelingen toestemming gegeven vandaag af te dalen naar voor hulp be- Tussen de vluchtelingen onderling heerst al geruime tijd een ware 'broodoorlog'. ter toegankelijke plaatsen. In de hoger gelegen provisorische kampen ontbrak vaak iedere sanitaire voorziening. De hy giëne was er zo goed als afwe zig. Medici van Artsen zonder Grenzen zeiden dat aan de Turkse grens ondervoeding en uitdroging de grootste proble men vormen. Brak water en de schrikbarende hygiëne in een omgeving, waar 200.000 mensen op elkaar geperst le ven zonder toiletten en stro mend water, veroorzaken buikloop, dysenterie en leve rontsteking. Naar schatting overlijden er dagelijks hon derd mensen. De internationale hulp komt langzaam op gang. Meer dan 5000 ton voedsel en eerste le vensbehoeften, waarvan het merendeel uit het buitenland, is sinds begin april verdeeld onder de Kurden aan de Turks-Iraakse grens. Duits land heeft een luchtbrug naar Turkije opgezet om met twee vliegtuigen per dagen de grootste nood onder de Iraakse vluchtelingen te ledigen. De Verenigde Staten zetten militairen in bij de reddingso peratie van de vluchtelingen in Noord-Irak. Bij de drop pings vanuit Turkije zijn al 4800 Amerikaanse militairen betrokken en 3500 anderen zijn uit Europa onderweg. BAGHDAD De op één na grootste olieraffinaderij van Irak, die tijdens de Golfoorlog ernstig te lijden heeft gehad van lucht bombardementen, heeft vandaag de produktie van een aantal olieproduktenhervat, zo meldt de krant van de regerende Baath- partij. Met ingang van 1 mei produceert de Dora-raffinaderij ten zuidwesten van Baghdad per dag 76.000 vaten olieprodukten als kerosine, dieselolie en smeermiddelen, zo laat Al-Thawra de di recteur van de raffinaderij, Kamil Ja'far, zeggen „Per 1 juni ha len we weer de capaciteit van voor de oorlog: 92.000 vaten per dag", aldus Ja'far. Kuwayt heeft zaterdag aangekondigd de meer dan 500 oliebran- den in zeven maanden te willen gaan blussen. Tot nu toe ging men ervan uit dat de bluswerkzaamheden twee jaar in beslag zouden nemen. Volgens de Kuwaytse olieminister Rasheed al- Amiri is zijn land in onderhandeling met bedrijven uit onder meer Groot-Brittannië, Frankrijk, China, Duitsland en Iran. Deze bedrijven moeten de Canadese en drie Amerikaanse orga nisaties helpen in de bestrijding van de oliebranden. Zaterdag waren 23 oliebranden geblust. Familie Kuwaytse Emir gearresteerd met heroïne CAIRO Sjeik Talal Nasser al-Sabah, een lid van de koninklij ke familie van Kuwayt, is in Cairo gearresteerd met bijna een kilo heroïne in zijn bezit. Al-Sabah werd in zijn flat samen met de Syriër Abdou Ahmed Naiim gearresteerd nadat agenten die zich voordeden als drugshandelaren hadden aangeboden voor een miljoen Egyptische ponden (564.000 gulden) heroïne van de Kuwayter te kopen De krant Al-Ahram zei dat het eerste on derzoek erop wees dat Al-Sabah mogelijk een heroïneverslaafde is die zijn toevlucht had gezocht tot de drugshandel om zijn geld verslindende levenswijze te bekostigen. LONDEN Volgens het wetenschappelijk hoofd van de kerncentrale in Tsjernobyl was de ramp die zich daar in april 1986 voltrok veel groter en ernstiger dan de Sovjet autoriteiten hebben toege geven. De ramp heeft ze ker aan tussen de 7000 en 10000 mensen het leven gekost. Volgens officiële cijfers zijn er 31 doden ge vallen. Tsjernoesenko deed deze uit spraken in een interview met de krant Independent on Sun day. Volgens hem waren on der de dodelijke slachtoffers veel mijnwerkers eh militai ren die na de ramp werden in gezet voor schoonmaakwerk- zaamheden en daarbij aan ra dioactiviteit werden blootge steld. Tsjernoesenko (50) zelf heeft volgens de medici nog maar twee tot vier jaar te le ven, omdat ook hij aan straling blootgesteld is geweest. Tsjer noesenko wil dat de waarheid van Tsjernobyl aan het licht komt voordat hij sterft. Tsjernoesenko beschuldigt de Sovjetregering ervan de IAEA in Wenen false informatie over de hoeveelheid bij de ramp vrijgekomen radioactivi teit te hebben verstrekt. De IAEA kreeg destijds te horen dat slechts drie procent van de 190 ton radioactieve brandstof was vrijgekomen. Volgens Tsjernoesenko was het veeleer tussen de 60 en 80 procent. Ook zei hij dat 3,5 miljoen mensen in het nabijgelegen Kiev zijn blootgesteld aan een stralingsniveau dat honderden malen boven wat nog veilig wordt geacht lag. Volgens hem hadden al deze mensen geëva cueerd moeten worden. USKE EN WISKE OE MYSTERIEUZE MIJN Standaard Ultgeverlj/Wavery Pre Boris Jeltsin wordt verwelkomd op het vliegveld van Strasbourg. STRAATSBURG Bons Jeltsin wil dat Rusland weer toenadering zoekt tot Europa. De president van de grootste Sovjetrepubliek en grote te genspeler van Sovjetpresident Gorbatsjov verklaarde dit gis teravond bij aankomst in Straatsburg. Jeltsin is tot woensdag in Frankrijk voor overleg met het Europarle ment en leden van de Franse regering. Hij verklaarde bij aankomst in Straatsburg te ho pen dat de economische be trekkingen tussen de verschei dene Sovjetrepublieken en de EG zullen worden aangehaald. Jeltsin heeft maandag een ont moeting met de voorzitter van het Europarlement, de Span jaard Enrique Baron. Daar naast spreekt Jeltsin in Straatsburg de fractievoorzit ters van het Europarlement. Reisklokje van Napoleon geveild voor een miljoen GENÈVE Een reisklokje dat Napoleon meehad naar Egypte heeft gisteren op een Zwitserse veiling 720.000 Zwit serse frank (ruim 950.000 gul den) opgebracht. Het klokje werd binnen twee minuten verkocht. Het uitgangsbod was 300.000 frank. Volgens het Ge- neefse veilinghuis Habsburg, waar de veiling van histori sche uurwerken plaatshad, heeft een reisklok nooit eerder zo'n hoog bedrag opgebracht. Napoleon kocht het vergulde bronzen klokje in 1798 toen hij nog generaal was, 25 dagen voor zijn vertrek naar Egypte. Toen hij terugkwam ruilde hij het in voor een ander. Een gouden horloge van koning George IV bracht ongeveer 47.000 gulden op. Dat was minder dan verwacht. Een goud-zilveren horloge van Ar thur Rubinstein ging van de hand voor bijna 345.000 gul den. Dissident krijgt zes jaar gevangenis SEOUL Een Zuidkoreaanse dissidente studentenleider is vandaag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens tegen de staat gerichte activi teiten en het organiseren van gewelddadige protesten. De veroordeelde. de 25-jarige Song Kap-sukis. was de voor zitter van de Nationale Raad van Studentenafgevaardigden. Hij zou in 1989 en 1990 actief zijn geweest in de ondergrond se organisatie Chamintong. SCHIPHOL Het is be paald niet ondenkbaar dat bij de volgende verkiezin gen in Israël een politieke aardverschuiving plaats vindt. Dat heeft VVD-lei- der Bolkestein gisteren gezegd na terugkeer uit Israël, waar hij op uitnodi ging van de regering ge weest is. Bolkestein wees erop dat er nu 270.000 joden uit de Sovjetunie naar Israël zijn geëmigreerd. De verwachting in Tel Aviv is dat dit aantal tot een miljoen Sovjetjoden, zal toenemen. In Israëlische regeringskringen tast men in het duister over het toekomstig stemgedrag van deze aanzienlijke groep nieuwe landgenoten, aldus Bolkestein. Over de op handen zijnde con ferentie over het Midden-Oos ten zei de VVD-leider dat hij het zeer begrijpelijk vindt dat de Palestijnen daarvan uitge sloten zijn. Desondanks heeft Bolkestein de indruk gekregen dat Israël de Palestijnen die niet tot de PLO behoren tege moet wil komen. „Maar de PLO kan het natuurlijk wel vergeten", aldus Bolkestein op Schiphol. Bolkestein noemde het verder „erg onverstandig" van Israël dat land niets van de bezette gebieden wil opgeven. Volgens hem zal dat nog tot grote poli tieke gevolgen leiden. De VVD-leider heeft gesprekken gevoerd met premier Shamir, minister Levi van buitenland se zaken en met minister Arens van defensie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5