Greenpeace: twee schepen voor hulp naar rampgebied Tientall^'' gewonde o„ in üOWet an „In dit land regeert Silvio Berluscon te DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD Van Spacelab tot Columbus Michelin schrapt 16.000 bat Machtswisseling op Bovenwindse eilanden DERTIG JJ BUITENLAND £ekUc6otvuuit MAANDAG 15 APRIL 1991 PJgU „Leger El Salvador doodt neef president Nicaragua"' SAN SALVADOR Het linkse verzet in El Salvador heeft het nationale leger er gisteren van beschuldigd veertien FMLN-leden in koelen bloede te heb ben doodgeschoten. Onder hen bevond zich Antonio Carde- nal, alias Jesus Rojas, de neef van de Ni caraguaanse president Violeta Chamor- ro. Volgens een communiqué van het bevrijdingsfront FMLN werden de veertien vermoord nadat hun truck in een hinderlaag was gelopen. „Nadat ze bij de overval gewond waren geraakt werden ze met schoten door het hoofd gedood", aldus de verklaring. De onder minister van defensie van El Salvador, kolonel Juan Orlando Zepeda, ontkent de beschuldigingen. Echtpaar verwekt kinderen op bestelling ROME Carabinieri van de Calabrese stad Locri zijn op een ernstig geval van kinderhandel gestoten. De 33-jarige Pas- quale Russo en zijn even oude vrouw Anna Corasaniti in het bergdorp Pazza- no worden ervan verdacht zes kinderen te hebben verwekt om ze vervolgens voor een relatief gering bedrag te ver kopen. Het verhaal van het echtpaar Russo, dat helaas niet op zichzelf staat, is kenmer kend voor de misère en het lage ont wikkelingsniveau van een deel van de bevolking in het zuiden van Italië. Het ongelukkige echtpaar werd in 1982 en 1983 uit de ouderlijke macht gezet na de geboorte van hun eerste twee kinderen, die vervolgens in opvoedingsinstituten terecht kwamen. Het geval van de Rus so's inspireerde een ondernemende ver pleegster, de 46-jarige Maria Grazia De Vecchio, tot een gemakkelijke bijver dienste. Door haar bemiddeling werden de drie jongetjes en drie meisjes die Anna Corasaniti sinds 1984 heeft ge baard, clandestien ondergebracht bij kinderloze echtparen die door de stren ge Italiaanse adoptiewetgeving niet voor een legale adoptie in aanmerking kwa men. De Russo's ontvingen voor elk 'ge leverd' kind slechts 450 gulden. Het was hen dan ook veel meer te doen om de kinderbijslagpremie van ruim 10.000 gulden. De illegale adoptie wordt nu on gedaan gemaakt door de zes kinderen aan het gezin waar ze zijn opgegroeid te onttrekken, waarna een nieuw zin voor hen wordt gezocht. Reddingsplan Kerkorian voor TWA KANSAS CITY Tracinda Corporation, het imperium van de Amerikaanse zaken man Kirk Kerkorian, heeft dit weekeinde aan het Amerikaanse ministerie van trans port een reddingsplan gepresenteerd vöor de noodlijdende Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines (TWA). De operatie (kosten 250 miljoen dollar) moet TWA financiëel gezond maken en zorgen voor behoud van de werkgelegend- heid van de 30.000 medewerkers. Volgens het rapport moeten management, vloot en het routenet drastische veranderingen on dergaan. Kerkorian, die hiermee een be lang van 50 procent in TWA krijgt, wil de 100 vliegtuigen vernieuwen en de vloot voor 1996 met 27 toestellen uitbreiden. 'Schoonmaken van milieu ex-DDR kost 236 miljard' MÜNCHEN Het schoonmaken van het milieu in de voormalige DDR zal de komende tien jaar circa 236 miljard gulden gaan kosten. In zijn jongste rap port schrijft het gezaghebbende Duitse economisch onderzoeksinstituut (Ifo) uit München dat het schoon maken en moderniseren van de verouderde industrie in het vroegere Oost-Duitsland grote investeringen zal vergen. De industrie en de regeringen van de elf Duitse deelstaten zullen aanzienlijke investeringen moeten doen om tegen de eeuwwisseling de milieube scherming in het oosten op hetzelfde niveau als in het westen van het land te brengen. Volgens het instituut zullen de kosten van de modernisering van onrenda bele Oostduitse elektriciteitscentrales 18 tot 25 miljard mark bedragen. Voor nieuwe centrales zal naar schatting 12 tot 22 miljard mark moeten worden uit getrokken. Het schoonmaken en beschermen van de watervoorraden van de vroegere DDR draagt een prijskaartje van 125 miljard mark. Birg o lan JOHANNESBURG - J 52 mensen hebben gi Zuid-Afrika verw< ®"'r" opgelopen tijdens g tussen rivaliserende in Soweto, de zwarte j bij Johannesburg. D( gewonden hadden si L den. Verscheidene persoi^ „zeer zwaar gewond" ren verkeren in slechte toestand", j personeel van het nath-ziekenhuis in njvt LEIDER ITALIAANSE REPUBLIKEINEN: (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Het Italiaanse kabinet dat zaterdag is geïnstalleerd, is onvolle dig. De drie ministers van de kleine Republikeinse Partij hebben geweigerd deel te nemen, omdat for mateur Andreotti op het laatste moment en zonder voorafgaand overleg de zetelverdeling bleek te hebben gewijzigd. Minister Maccanico van regio nale zaken bleek de zogeheten 'institutionele vraagstukken' die op het ogenblik zeer be langrijk zijn, vanwege een op handen zijnde grondwetswijzi ging verloren 'te hebben aan de christendemocraat Martinazzoli, voor wie daar mee een nieuwe portefeuille was gecreëerd. En Giuseppe Galasso kreeg niet Posterijen en Telecommunicatie, zoals was overeengekomen, maar het veel minder prestigieuze Cultuur. Dat laatste was een concessie van Andreotti aan de socialistische leider Craxi, die met zoveel woorden heeft ge zegd, dat hij Galasso de eerste portefeuille niet gunt. De re publikein heeft ooit deel uitge maakt van de Raad van Be heer van het onafhankelijke weekblad L'Espresso, dat vaak ongezouten kritiek levert op het doen en laten van dé socia listische leider. Bovendien moet de minister van posterij en binnenkort uitvoering ge ven aan de door zijn voorgan ger Oscar Mammi (ook een re publikein) ontworpen media wet. Dat betekent onder meer, dat hij de zendvergunningen moet toekennen voor landelij ke en lokale particuliere tele visiezenders. En dat laatste raakt rechtstreeks de belangen van Craxi's persoonlijke en politieke vriend Silvio Berlus coni, die al tien jaar lang drie landelijke zenders bezit, maar onlangs met drie nieuwe is ge start. De nieuwe wet geeft de minister echter de mogelijk heid het aantal toegestane ka nalen drastisch te beperken. Van Mammi die mede daarom op last van zijn partij leider Giorgio La Malfa dit keer buiten de regering is ge houden verwachtten Craxi en Berlusconi niet veel tegen stand. Ook zijn onverwachts aangestelde opvolger, de soci aaldemocraat Vizzini, heeft al aangekondigd, dat hij niet in een 'excessieve in te lilt van de wet gelooft, 2 Galasso, die als hoog^^ schiedenis aan de uAf van Napels geen beriM^ cus is, was een dergel gaandheid niet te vei m Vandaar het veto v E en de onverwachte 1 ling van de portefeu h Andreotti. La Malfa, folh dag uit protest is a Ul als partijsecretaris, jm met enig recht sputl „dit land door I tp\ wordt geregeerd". beslist het republikeii bestuur alsnog aki gaan met de zetel dan wel buiten de r« v* blijven. Tot zo lang 1 mier Andreotti zichzt steld als interim-1 van de drie 'repu portefeuilles. Star De Europese ruimtevaart organisatie ESA is een re latieve nieuwkomer op het vlak van de bemande ruimtevaart. Europa ont wikkelde het ruimtelabo ratorium Spacelab, dat in 1983 een succesvolle eer ste reis maakte. Rond de eeuwwisseling moeten de verschillende elementen van het programma Co lumbus in de ruimte wor den gebracht terwijl het mini-ruimteveer Hermes zijn eerste opdrachten met astronauten uitvoert. Spacelab is een laboratorium waarin astronauten kunnen werken en dat in het laadruim van de Amerikaanse space shuttle wordt geplaatst. Tij dens een ruimtevlucht blijft het daar ook. Het kan steeds opnieuw worden gebruikt in verschillende samenstellingen afhankelijk van de doelstellin gen van een ruimtevlucht. Met Spacelab zette de ESA de eer ste stappen op het vlak van de bemande ruimtevaart. In 1988 werd ESA het eens met de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA over Europese deelname aan het in ternationale ruimtestation Freedom, waaraan ook Cana da en Japan meedoen. Die Eu ropese bijdrage kreeg de naam Columbus en bestaat uit drie delen. Er is een module die door de Amerikanen met de ruimte pendel zal worden gelanceerd en aan Freedom vastgemaakt. Ruimtevaarders zullen er in hemdsmouwen proeven kun- straks toch ontdekken! Ah, maar het afgodsbeeld is hol. Rob be denkt zich geen ogenblik en kruipt in het beeld. Boeh! wat ruikt het er muf en stoffig binnen. Buiten hoort hij de Indianen heftig praten. Na een tijdje valt een lichtstreep in Robs gevangenis: de roodhuiden hebben het beeld ontdekt. Nieuwsgierig bekijken zij het afgodsbeeld, maar Rob, die zover mogelijk is weggekropen, zien ze niet. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM/GENUA De milieu-organisatie Greenpeace heeft besloten één of twee schepen naar het rampgebied aan de noordwestkust van Italië te sturen. De Hooley, een grote rubberboot die uit gerust is met een binnen boordmotor, is gisteren per truck uit Nederland vertrokken. De organisa tie neemt ook schoon maakmiddelen voor die ren en andere hulpmateri alen mee. Later beslist men of de Sirius, die zich in de buurt van Cyprus bevindt, ook koers zal zet ten naar Genua. Greenpeace verwijt Italië dat het niet adekwaat op de brand op de supertanker heeft gerea geerd. Het is Greenpeace voor al een doorn in het oog dat in een land dat van olie-importen afhankelijk is een rampenplan voor dit soort calamiteiten ont breekt. Volgens Greenpeace is de olie vlek voor de Noorditaiiaanse kust zeker 25 kilometer lang en drie tot vijf kilometer breed. De smurrie bevindt zich op ongeveer twee kilometer van de kust. Plastic barrières zijn in zee geplaatst om ver spreiding van de olie richting Italiaanse en Franse stranden te voorkomen. Het gevaar voor een catastrofe is nog steeds niet geweken al is een breuk van de supertan ker achterwege gebleven. Over het leegpompen van de gezonken tanker is nog geen beslissing genomen. De autori teiten houden er echter reke ning mee dat een van de op slagplaatsen van olie onder water alsnog zullen bezwijken. Mede daarom houdt de nieuwe Italiaanse regering vast aan zijn zaterdag afgekondigde noodtoestand voor het gebied rond Genua. Regeringswoordvoerder Pio Mastrobuoni liet zaterdag we ten dat het voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog is dat in Italië de noodtoestand is uitgeroepen. „De noodtoestand houdt in dat wij alle middelen die wij hebben, zoals marine en politie, aanwenden om de ramp te bestrijden. Deze olie vlek bedreigt niet alleen Italië maar de hele Middellandse Zee". De Haven explodeerde don derdag op de rede van Genua. Bij deze ontploffing kwamen vijf opvarenden om het leven en raakten ongeveer dertig personen gewond. Zaterdag ochtend volgde een tweede ontploffing. Sinds donderdag zijn tienduizenden tonnen olie in zee gestroomd. Milieudeskundigen vrezen een ecologische ramp omdat de Cyprische tanker zware Iraan- se olie vervoerde die moeilijk afbreekbaar is. Het hoofd van het Genuaaanse havendienst verklaarde vrijdag al dat de visstand in het gebied een enorme klap heeft gekregen. Vooral tonijn, zwaardvis en dolfijnen zouden het slachtof fer zijn van de olievervuiling. De Cyprische olietanker Haven vlak voordat hij zonk. Claude Wathey is ondanks zijn nederlaag de populairste politi cus op Sint Maarten. met SI/FOL. „Een verkiezing is in feite het einde van een wedstrijd. Wij zullen nu de po litieke situatie intern evalue ren en hierbij met alle overige partijen overleg voeren. Wij hebben tot 1 juli, wanneer de nieuwe Eilandsraad moet aan treden, de tijd om de zaken rustig op een rijtje te zetten en beslissingen te nemen," aldus Maria Liberia. Bonaire Bij de verkiezingen op Bonaire behaalde de regeringspartij UPB (Union Patriotico Bonai- reano) een overtuigende over winning. De UPB, die al vijf zetels in de negen man tellen de Raad bezet, boekte een winst van één zetel. Paboso, een partij die drie jaar geleden Werd opgericht, be haalde twee zetels. Opmerke lijk was de achteruitgang van de eertijds sterke Democrati sche Partij, die het op Bonaire heel vaak voor het zeggen heeft gehad en ook diverse ke ren in de regering was verte genwoordigd. De Democrati sche Partij kwam ditmaal niet verder dan één zetel. Ongeveer 2500 menst den slag met elkaar. D gen vonden plaats tus1 hangers van de Zulu-1 Inkatha en het Afrik tionaal Congres (Al vechtenden ware met kapmessen, knuppels. Zaterdaga' ten gevechten in deze van Soweto het leven II 'iw. -Pd ■;E< Leden van het ANC defensie-eenheden in ge woonsteden omdat ring in gebreke blijf bewoners te bescherm1 het aanhoudende ge heeft Nelson Mande oor voorzitter van het ANjen dag bekendgemaakt defensie-eenheden h„n( worden gestationeerd zullen worden bew, nog niet bekend. WILLEMSTAD Op de drie Bovenwindse eilan den van de Nederlandse Antillen heeft de oppositie de Eilandsraadsverkiezin gen gewonnen. Op St. Maarten kwam een eind aan het veertigjarig bewind van Claude Wat hey en de Democratische Partij, op Saba en St. Eus- tatius behaalden de WIPM (Windward Islands People Movement) en de Demo cratische Partij de over winning. De Democratische Partij op Sint Maarten verloor vier ze tels. In de negen man tellende Eilandsraad heeft de Demo cratische Partij nu slechts drie zetels. De grote winnaar werd de oppositiepartij SPA (St. Maarten Patriotic Alliance), die vier zetels bemachtigde. De verleden jaar opgerichte PDP (Progressive Democratie Party) legde beslag op de ove rige twee zetels. De verkiezingsuitslag was in een ander opzicht een grote verrassing. Bij de parlements verkiezingen van verleden jaar was Claude Wathey voor het eerst in veertig jaar niet meer de populairste politicus. Nu is hij dat weer wel. Wathey behaalde het hoogste aantal persoonlijke stemmen. Het is vrijwel zeker dat Wat hey en de Democratische Par tij niet meer in het te vormen Bestuurscollege vertegenwoor digd zullen zijn. Het ligt voor de hand, dat SPA en PDP het Bestuurscollege zulen samen stellen. De sterke teruggang van de DP kwam niet onver wacht. Grote corruptieschan dalen teisterden de partij ge durende de laatste jaren. Curacao Op Curasao behaalden de re geringspartijen een overweldi gende overwinning bij de ver kiezingen voor een nieuwe Ei landsraad. De Nationale Volkspartij (NVP) van pre mier Maria Liberia behaalde tien van de 21 zetels, terwijl coalitiegenoot SI/FOL vijf ze tels scoorde Terwijl NVP en SI/FOL (Sos- hal Independiente/Frente Obrero de Liberashon) hun posities in vergelijking met de verkiezingen van vier jaar ge leden aanzienlijk verstevig den, brokkelde de oppositie verder af. De oppositiepartij MAN viel van zes zetels terug naar drie, de Democratische Partij van vier naar twee. Nieuwkomer Nos Patria (Ons Vaderland), een jaar geleden opgericht, slaagde erin één ze tel in de Eilandsraad te be machtigen. NVP en SI/FOL waren overi gens in mei 1987 bij-een tus sentijdse regeringswisseling aan de macht gekomen. Hun meerderheid in de Eilandsraad bedroeg toen slechts één zeteL Vooral de prestatie van de NVP is indrukwekkend. In to taal stemde 47 procent van het kiezersvolk op de NVP. Leider Maria Liberia van de NVP zei in een eerste reactie „bijzonder tevreden en enorm dankbaar" te zijn. Ze wilde zich nog niet bij voorbaat uit spreken over een voortzetting van de huidige samenwerking nen doen in micro-zwaarte kracht, een correctere term voor gewichtloosheid. Verder is er een autonoom vrij-vliegend laboratorium dat af en toe bezoek krijgt van ruimtevaarders en een onbe mand platform dat de aarde bekijkt vanuit een baan die over de poolgebieden loopt. De twee laatste elementen zullen met een Europese Ariane 5-ra- ket, die vanaf 1995 beschik baar is. de ruimte worden in gestuurd. Hermes Voor de Europese mini-shuttle Hermes is 1991 een beslissend jaar. Er zouden twee exempla ren van worden gebouwd met een lengte van rond de vijftien meter en een gewicht van ruim twintig ton. Tegen het eind van de eeuw moeten ze worden gelanceerd bovenop een Ariane 5-raket. De laatste tijd is er nogal wat discussie over het nut van een dergelijk project. Voor sommi gen gaat het om de totale Eu ropese onafhankelijkheid op het vlak van bemande ruimte- vluchten. Bemanningen van drie astronauten met een ton aan apparatuur kunnen met Hermes zowel autonome op drachten uitvoeren als bezoek jes aan elementen van Colum bus of misschien zelfs wel een koppeling met een Russisch Mir-ruimtecomplex. Maar po- jh o Ik litiek scoort het pre overal even goed. Te te duur, vinden Het volledige budj Hermes, Columbus er 5 bedraagt ruwweg 2 gulden. De lanceringen van schillende Columbus ten en de eerste vluc Hermes zouden wel twee of drie jaar kunfe den uitgesteld om en technische redeneeste meer de eenmaking v a land, dat bijna veertij* G van de kosten van (6l draagt, is daar oorzaa Hermes zou dan vroegst in 2000 voor onbemand vliegen, door een eerste vlucht in 2001. He 8e platform van Colum!I) 1 trekt dan in 1997, d<1ies voor Freedom in 199 ftu vrij-vliegende labcle pas in 2001. De eérï ®01 ring van een Ariane-! solute noodzaak op van de buitenlandse I1] rentie, blijft geplai ,u i f lal lf5' 1995. Het vrij-vliegei rd< ratorium van Colua têei enkele keren per jaar mes met astronautei zoek krijgen maar nen vastmaken aan voor onderhoud, z< was voorzien. Later zou de knoop moetei doorgehakt. BENNY AUDFh QN873 Ook de trailer is nog even meegetrokken, maar blijft boven de afgrond hangen. Een wolk van stof onttrekt de India nen aan het gezicht, wanneer de truck in het ravijn stort en daar van profiteert... Rob! Want hij heeft op het laatste moment kans gezien het linkerportier te openen..., een sprong..., een greep en hij hangt aan het zeil van de trailer. Hij hijst zich op en verbergt zich onder het zeil. Ja, maar wat nu? De Indianen zullen hem Politie in Cameroun doodt demonstranten DOUALA De politie van de stad Kumbo in Cameroun heeft zaterdag vier demonstranten doodgeschoten. Volgens de Came- rounse staatstelevisie schoten de agenten uit zelfverdediging. Ook werd er melding van gemaakt dat demonstranten brand bommen naar overheidsgebouwen gooiden. Zij eisen een natio nale conferentie over de politieke toekomst van het land. Presi dent Paul Biya, die eerder dit jaar onder zware druk toestem ming heeft gegeven voor de vorming van oppositiepartijen, heeft een nationale conferentie tot op heden van de hand gewe- >m( PARIJS Bij het in ciële problemen ve tou Franse bandenconcer i lin verdwijnen in tobst banen als gevolg van saties. Bovendien zal a 1,4 miljard frank (46 nla gulden) moeten bijspr^ai de sanering succesvolleg verlopen, zo heeft de>r' voor de begroting, e Charasse, bekendgem jjti! chelin, dat deze verwachting tegenval j sultaten over 1990 za i z teren, maakte vorige bekend banen moeten waarvan 4000 i rijk en 4900 elders. Een stier mag dan sterker zijn dan een mens, in de arena lijkt de strijd tussen beide meestal in het nadeel van het dier uit te val len. Ook Regino Agudo was zijn al dan niet 'voorbewerkte' stier gisteren te slim af en liet hem een salto mortale maken. FOTO: AP Ongelijke strijd

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4