Brinkman wil wao op zijn kop zetten A Hoger personeel tegen oplossing van V D »- Van Gogh-museum veiligste ter wereld Zeeland: openheid over duiten en vergoedingen Van Gogh in trek bij kunstrovers DEN HAAG De schilder Vincent van Gogh is de laatste jaren bijzonder in trek bij kunstrovers. Bij de laatste vier grote kunstro- ven werd drie keer werk van deze schilder meegeno men. In mei 1988 werden uit het Stedelijk Museum in Amsterdam een Van Gogh (Anjelieren), een Jongkind en een Cezanne geroofd. Deze diefstal werd later opgelost. Dat kan niet worden gezegd van de dief- al van een doek van rans Hals en Ruijsdael uit museum Het hofje van me vrouw Van Aerden in Leerdam, medio oktober 1988. Deze doeken hebben een waarde van enkele miljoenen guldens. Twee maanden later vond de spectaculaire roof van drie doeken van Van Gogh uit het rijksmuseum Kröl- ler-Müller in Otterlo plaats. Een versie van De Aardappeleters, Wever en stoel en De uitgebloeide zonnebloemen vertegen woordigden een waarde van om en nabij 250 mil joen gulden. Deze roof werd weer opgelost. Eind juni vorig jaar wer den drie werken van Van Gogh uit het Noordbra bants Museum in Den Bosch gestolen. De waarde van dit trio (Een zittende boerin, De Genneper wa termolen en Arbeidende boeren) wordt geschat op 15 miljoen gulden. Deze kunstroof werd tot op he den niet opgelost. BOND VERONTWAARDIGD OVER INLEVEREN VAKANTIEDAGEN HOUTEN De Vakorga nisatie voor Middelbaar en Hoger Personeel (VHP) veroordeelt de uit komst van de cao-onder handelingen bij het wa renhuisconcern Vroom en Dreesmann. De leidingge venden zijn onder meer boos omdat zij tien vakan tie- dan wel atv-dagen moeten inleveren en het andere personeel maar vier, aldus de bond in een verklaring. Voorts vindt de VHP het on begrijpelijk dat de V&D-direc- tie genoegen neemt met een veel kleiner offer van de per soneelsleden dan zij aanvanke lijk eiste. VHP becijfert het of fer van het personeel op zes miljoen gulden. De diensten bond CNV kwam uit op tien miljoen gulden. De directie van V&D had 35 miljoen gul den geëist. De dienstenbonden van FNV en CNV lieten eerder weten het zaterdagochtend vroeg be reikte resultaat positief te be oordelen. Ook de directie van V&D toonde zich tevreden. De personeelsleden brengen een offer om bij te dragen aan de moeilijkheden in de waren huisketen. Tegelijkertijd stij gen de lonen met een voor alle partijen bevredigend percenta ge De VHP zal 23 april zijn leden raadplegen. „Wij kunnen slechts concluderen dat de V&D-directie ons óf in eerste instantie bewust verkeerd heeft voorgelicht óf nu een volstrekt ongeloofwaardige opstelling kiest naar aanlei ding van het eerste zuchtje te genwind in de vorm van drei gende ludieke acties van enke le bonden," aldus een woord voerder. Genland w systeem fraude paspoorten ÜRDAM De Re- edienst Betalings- r komt deze maand >n systeem op de waarmee de groot iet kje fraude met rijbe- zuim en paspoorten aan ak kan worden ge- ir de Ook n m woordvoerder dienst omvat het sy- 'erificatie Informatie (VIS) geheten, een atiseerde registratie olen of ongeldig ver identiteitsbewijzen en inatie van het gebruik oor de uitvoering van ;em is samengewerkt lentrale Recherche In- h dienst (CRI). De Re- I iienst Betalingsver- ervan overtuigd dat gebruik van het VIS treêf van ongeldige of ge- ■derlandse identiteits- sterk kan worden te- gpngen. Alle gestolen {ldig verklaarde rijbe- n paspoorten worden z Landelijk Coördinatie (talingsverkeer (LCPB) •oe echerchedienst geregi- De politie kan dit atiseerde systeem, via 24 uur per dag opvra- >at bjk financiële instellin- >en via de Stichting Krediet Registratie het systeem toegang. tadploeg sluit Br .an bij actie Hoogovens jWlJK Ook de och- ;C"1 g mobiele vaklieden Met 20 werknemers) van en c concern Hoogovens is tnd niet aan het werk De actievoerders vol- irmee de estafettesta- ij hu het bedrijf die de den ieg negen uur eerder wer onnen om Hoogovens t i jbeter cao-bod te bren- .heeft een woordvoer- ioorcn industriebond ippasegedeeld. Inzet van de an stom het concern een zo logelijk economische oe te brengen. Derge- es kunnen het bedrijf oen per dag kosten, zo erke(NV-bond al eerder. noemt De Leeuw „verbazend voor iemand die uit is op meesterwerken". Toch zijn de overvallers selectief te werk gegaan. Zij hebben niet in een keer een hele rij naast elkaai hangende schilderijen meege nomen. JEAN-PIERRE GEELEN EN HOBBES SaidóaOowuwt MAANDAG 15 APRIL 1991 PAGINA 3 Man verdrinkt bij reddingspoging HENDRIK IDO AMBACHT Een 22-jarige man is zater- j in Hendrik Ido Ambacht verdronken toen hij zijn neef uit het water probeerde te red den. De 14-jarige jongen sloeg met zijn kano om en raakte té water; de jongen kon niet zwemmen. Het slachtoffer sprong in het water om hem te redden, maar omstanders moesten vervolgens beiden op het droge halen. Het bleek dat de 22-jarige redder was ver dronken. Hij had een hoofd wond, mogelijk ten gevolge van de duik. De 14-jarige jon gen is ongedeerd gebleven. Ineke Haas-Berger uit Tweede Kamer DEN HAAG Na een lidmaatschap van twintig jaar zal mr. Ineke Haas-Berger (PvdA) eind mei de Tweede Ka mer verlaten. Zij wordt met ingang van 1 juni voorzitter van de Nationale Commissie Chronisch Zieken. Deze commissie, ingesteld door staatssecretaris Simons (volks gezondheid) moet het kabinet adviseren over de hulpver lening aan astmapatiënten, epileptici, diabetici, reumapa tiënten en andere mensen met een chronische aandoe ning. Mevrouw Haas (56) is het vijfde PvdA-kamerlid dat sinds de verkiezingen van 1989 opstapt. Eerder vertrok ken haar fractiegenoten Jan Schaefer, Hans Kombrink, Dick Dolman en Eveline Herfkens. Als volksvertegen woordiger kreeg mevrouw Haas-Berger vooral bekend heid als deskundige op de terreinen van volksgezondheid en justitie. Zij was ook een van de initiatiefnemers tot het afschaffen van de filmkeuring voor volwassenen in 1975. Transseksuelen gelukkig na behandeling AMSTERDAM Een meer derheid van de transseksue len die een geslachtverande- rende behandeling hebben ondergaan voelen zich daar zowel kort na de ingreep als tien jaar later gelukkig bij. Wel blijken veel transseksuelen te kampen met gevoelens van een zaamheid veroorzaakt door het verlies van werk of contact met de familie en het ontbreken van een partner. In zijn proefschrift „Transseksua- liteit: evaluatie van de geslacht- saanpassende behandeling" doet promovendus A. Kuiper verslag van twee evaluatiestudies die hij met een onderbreking van bijna tien jaar verrichtte onder dezelfde groep transseksuelen. Kuiper pro moveert op 19 april op de resulta ten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Veel nieuwe vrou wen zijn wel ontevreden over de condities waaronder ze moeten le- Meer dan de helft is werkloos en alleenstaand. Kuiper concludeert dat de nieuwe mannen er zowel in objectieve als in subjectieve zin beter voorstaan dan de nieuwe vrouwen. Einde staking bij BAT-fabriek AMSTERDAM De bezetting van de sigarettenfabriek BAT in Amsterdam is opgeheven. De partijen zijn het gisteren eens ge worden over het feit dat het voorbereiden van de sluiting in 1993 wordt opgeschort zolang de in te stellen commissie zich buigt over de cijfers. Dat was voor vakbonden en personeel de aanleiding de bezet ting die zes dagen heeft geduurd op te heffen. Mocht het onder zoek van de commissie waarin ondernemingsraad, twee on derzoeksbureaus en de directie zijn vertegenwoordigd daar toe aanleiding geven dan wordt bekeken of de sluiting van de fabriek in 1993 nog nodig is. De bonden en ondernemingsraad eisten vorige week dat de Raad van Commissarissen zijn goedkeuring aan de sluitingsplan nen zou intrekken. Dat is volgens BAT-directeur F. van Vliet niet gebeurd. „Het sluitingsbesluit blijft er liggen. We gaan nu nog eens naar de cijfers van de ondernemingsraad kijken, maar wij gaan ervan uit dat die cijfers niet kloppen". De Britse direc tie van BAT wil de produktie (123 man) van Amsterdam naar Brussel verhuizen. Uiterlijk 1 januari 1993 zou de fabriek dicht moeten. KOK: STELSEL SOCIALE ZEKERHEID TEGEN LICHT HOUDEN WAARSCHIJNLIJK GROOTSTE KUNSTROOF ALLER TIJDEN (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT/HILVERSUM Zowel minister Kok van financiën als CDA- fractievoorzitter Brink man hebben zich het afge lopen weekeinde uitge sproken voor harde maat regelen om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid terug te dringen. Brinkman, die zei dat het hoge aantal arbeidsongeschikten in Nederland mede het gevolg is van „aanstellerij", vindt dat „de hele wao op zijn kop moet". Kok liet zich in soort gelijke bewoordering uit en zei dat „het hele stelsei van socia le zekerheid tegen het licht moet worden gehouden" om dat het in sommige gevallen „de bevordering van de werk gelegenheid belemmert". Volgens de PvdA-voorman, die sprak op een bijeenkomst van de Rooie Vrouwen in Utrecht, moet prioriteit gege ven worden aan „de mogelijk heid om aan het werk te ko men en te blijven". De voor spelling van het Centraal Plan Bureau dat de werkgelegen heid volgend jaar niet met de voorgenomen 160.000 maar met slechts 60.000 banen zal toenemen, noemde Kok een waarschuwing: „We moeten zorgen dat die voorspelling niet uitkomt". Daarbij kan het functioneren van het sociale stelsel niet buiten beschou wing blijven, aldus Kok. „Het is niet dynamisch genoeg. Het fungeert als vangnet, terwijl het een trampoline zou moeten zijn. Oneigenlijk gebruik moeten we tegengaan, het werken bevorderen. Ik vind dat iedereen de plicht heeft passend werk te aanvaarden, ook als men er financieel niet op vooruit gaat. De samenle ving is solidair met wie geen werk heeft, van hun kant moeten zij hun verantwoorde lijkheid tegenover de samenle ving kennen. Het gaat om een goed evenwicht tussen rechten en plichten, om het hart van de verzorgingsmaatschappij. Ook de ondernemers moeten zich dat aantrekken. Stel dat lies vereeuwigd len Dales, gekleed in dezelfde jurk als thilderij, bekijkt haar portret. De minis- toinnenlandse zaken onthulde zaterdag len dit werkstuk van de Amsterdamse Neel Korteweg. Binnenkort zal de vereeuwiging de collectie portretten van Nij meegse burgemeesters in het stadhuis verrij ken. Minister Dales was van mei 1987 tot no vember 1989 burgemeester van Nijmegen. De huidige burgervader mr. E.M. d'Hondt noemde in zijn toespraak het kunstwerk „een schilderij met een kop als een gebouw". FOTO: ANP AMSTERDAM Zijn de overvallers van het Van Gogh-museum kunstmin nende professionals of amateuristische knoeiers? Dat is één van de intrige rende vragen die resten na de diefstal van twintig Van Gogh-schilderijen zondagnacht in Amster dam. De twee overvallers zagen kans „één van de best beveiligde musea van Europa" binnen te komen, maar de keuze van hun buit en het verdere ver loop van hun daad noemt de politie „uiterst knul lig". Sinds de prijzen van schilderij en van Van Gogh enkele jaren geleden spectaculair zijn gaan stijgen, heeft de directeur van het Van Gogh-museum, R. de Leeuw, vergaande maatrege len getroffen om „zijn" 204 schilderijen te beveiligen. Over de aard daarvan wilde De Leeuw gisteren niets zeg gen. Al jaren wordt gewerkt met nachtbewakers van de VN V-beveiligingsdienst. De grote vraag voor hem en de politie is nu wat in de „zeer bestendige beveiliging" van het museum de zwakke plek is. Gistermiddag schetste de Am sterdamse politie de gang van zaken in de voorafgaande nacht in het Van Gogh-mu seum. Omstreeks 3.00 uur hoorde één van de twee aan wezige nachtbewakers het ge luid van voetstappen in de hal van het museum. Een gemas kerde man bedreigde de bewa ker met een vuurwapen. Hoe de overvaller binnen is geko men is niet duidelijk, al ver klaarde districts-commissaris F Wagenaar van de Amster damse politie dat het „niet on denkbaar is dat de man zich zaterdag heeft laten insluiten". Buiten het museum werden geen sporen van braak aange troffen. Om 3.09 uur liet de overvaller een tweede gewapende en ge maskerde man binnen. Beiden dwongen ze de bewakers het alarm uit te schakelen. Eén van de twee bewakers sloten ze op in een kantoor, de ander namen ze mee naar de derde verdieping, alwaar zij twintig schilderijen uit de lijsten na men. De tweede bewaker werd gedwongen zijn autopa pieren af te geven, waarna ook hij werd opgesloten. De twee overvallers, die volgens de po litie Engels spraken met een Amerikaans accent, vluchtten met hun buit in de grijze Volkswagen Passat van één van de bewakers. Om kwart voor vijf wist één bewaker zich te bevrijden door een tegel uit het plafond te duwen en zo naar de hal van het museum te klimmen. Drie minuten later schakelde hij de politie in. Binnen een half uur vond de politie de grijze Volkswagen op een par keerterrein bij het Amstel-sta- tion in Amsterdam. Daarin la gen alle twintig gestolen schil derijen, verpakt in kostuum- tassen en een sporttas. Politie woordvoerder Wagenaar ver moedt dat de daders zijn ge schrokken en zijn gevlucht. Over de identiteit van de da ders tast de politie nog in het duister. Wel zijn „vage signa lementen" bekend. Daaruit blijkt slechts dat de twee man nelijke overvallers beiden rond de 1.80 meter lang zijn en dat zij Engels spraken. Een team van dertig rechercheurs houdt zich bezig met de opspo ring van de daders. Of er meer dan twee daders bij de overval betrokken zijn kon de politie gisteren nog niet meedelen. Ook op de vraag of de twee bewakers tot de verdachten behoren wilde de politie niet ingaan. Alle twintig schilderijen wa ren gistermiddag al weer terug in het museum, dat gisteren en vandaag gesloten bleef in ver band met de overval. Drie schilderijen zijn volgens museum-directeur De Leeuw 'Stilleven met bijbel' is een van zwaar beschadigd werden. „ernstig, maar niet onherstel baar beschadigd". Het gaat om Van Goghs laatste werk 'Ko renveld met kraaien', om 'Stil leven met bijbel' en 'Stilleven met citroenen'. Enkele andere werken zijn licht beschadigd door het transport. De Leeuw zei gisteren te verwachten dat de meeste schilderijen door het museum zelf binnen korte tijd hersteld kunnen worden. Al leen de drie ernstig beschadig de werken zullen voor „enkele maanden tot een jaar" niet meer tentoongesteld kunnen worden. De totale waarde van de twin tig schilderijen loopt volgens directeur De Leeuw in de „honderden miljoenen gul dens". Exact kon hij het echter niet aangeven. „Het is een zeer bekend gegeven dat wij onze werken niet verzekeren", al dus De Leeuw. Mede daarom liet De Leeuw zijn museum zo „bestendig" beveiligen. En juist over die beveiliging rijsen nu vele vragen. Zo is het nog onduidelijk waarom de infra-rood appara tuur, die bij elke beweging in de drie gestolen schilderijen die FOTO: ANP een ruimte alarm geeft, niet in werking is getreden. Evenmin is duidelijk waarom de beide bewakers geen kans zagen een „stil alarm" in werking te zet ten toen zij de voetstappen hoorden. Ook zou bij politie of de VN V-bewakingsdienst te zien moeten zijn geweest dat de centrale alarminstallatie 's nachts buiten werking is gezet. Of het beveiligingssysteem van het museum ondanks zijn goede reputatie aangepast gaat worden kon directeur De Leeuw gisteren nog niet zeg gen. „Een schakel in het sy steem heeft niet gefunctio neerd. Dat zullen we onder zoeken", aldus De Leeuw. Deze feiten doen vermoeden dat de overvallers zeer goed voorbereid te werk zijn ge gaan. Hun afwerking noemde de politie echter minder pro fessioneel. En ook hun kunst kennis is dubieus, volgens mu seum-directeur De Leeuw. Het bekende 'Aardappeleters' is ui teraard een waardevol kunst werk te noemen, maar de keu ze voor 'Mand met appels' we er in slagen mensen die ge deeltelijk zijn afgekeurd weer op de arbeidsmarkt te krijgen, dan moeten de bedrijven ook meewerken door hen te plaat sen. En de wao mag niet ge bruikt worden als instrument om personeel te lozen bij reor ganisaties". Misbruik LBURG Het college van Gede- jle Staten van Zee- voortaan over jsluiten en vergoe- I openheid betrach- i heeft de provincie meegedeeld. ling van de be de zaken worden aange- ;t vorige college. De geldelijke vergoedingen voor baantjes die voortvloeien uit de functie van gedeputeer den en statenleden worden (terug)gestort in de provincie- kas. Alle „overige" functies van de gedeputeerden en sta tenleden worden publiekelijk bekendgemaakt. In Zeeland ontstond enige tijd geleden be roering toen bekend werd dat de provincie inkomstenbelas ting had betaald over boven matige vergoedingen van ge deputeerden. De besluitvor ming hierover was buiten de Staten om genomen. Verder zijn alle'Zeeuwse frac ties ermee akkoord gegaan dat in het kader van de Tussenba lans een beperking van de re presentatiekosten en presen tiegelden een besparing van 150.000 gulden moet opleve ren. Ten slotte wordt het ge bruik van dienstauto's beperkt en zullen de ambtenaren en bestuurders de Rijksregeling voor Reis- en Verblijfkosten hanteren. Voorheen bestond hiervoor een provinciale rege- ling. Ook CDA-fractievoorzitter Brinkman keerde zich tegen deze vorm van 'wao-misbruik' door ondernemers, maar voeg de eraan toe dat arbeidsonge schiktheid nogal eens het ge volg is van „aanstellerij" door werknemers. Om daar een eind aan te maken, moet het kabinet voor de zomervakan tie met „fundamentele" maat regelen komen, aldus Brink man in het Tros-radiopro- gramma Kamerbreed. Hij op perde de invoering van een basisuitkering. „Er zijn er die zeggen; hef de hele wao maar op, geef iedereen die niet werkt een basisuitkering en laat degenen die meer willen zich maar verzekeren bij bank of verzekeringsmaatschappij. Het is een suggestie". Wissel Ravage nabij het centraal station Amsterdam: een stoptrein bot ste in de nacht van zaterdag op zondag tegen een wissel die op een werktrein lag en nogal uitstak. Twee treinpassagiers raakten licht gewond, evenals de machinist van de kraan op de werk trein. De stoptrein is over enkele meters opengereten. Normaal gesproken moet een spoor dat naast een spoor ligt met een werktrein worden „afgedekt"; het is dan ook een raadsel hoe de stoptrein toch zo vlakbij die werktrein kon komen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3