iomf Madiot als schenk uit hemel Publiek turntoernooi toont burgerlijke ongehoorzaamheid Teffer centraal in volleybalfeest Henk Gemser stelt aantal voorwaarden Met schokdempers de stenen te lijf ÏRT Eeidae Commit MAANDAG 15 APRIL 1991 PAGINA 13 n van 't Hek ïg bij Oranje 31-32 AAG Tom van 't Hek is terugge- 3.321 I de selectie van de Nederlandse hoc- 'g. De speler van Kampong, die geen ional meer was sinds de door Oranje in wereldtitelstrijd in Lahore, is twee duels aan de groep toege- 'an 't Hek werden ook diens ploegge- Brinkman, Ton van Ameron- Jan de Rooy (beiden Bloemendaal) ik-Jan van Waveren (Victoria) uitge- [voor twee interland, op 24 april tegen en op 15 mei tegen Duitsland. De ng is noodzakelijk omdat vijf spelers IC wegens clubverplichtingen (Europa ind Pinksteren niet beschikbaar zijn it om Veen, Neuberg, Mare Delissen, en Looije. Tom van 't Hek. DEN HAAG Op zondag 7 april zocht de KNSB contact met Henk Gemser, beoogd opvolger van vrouwencoach Jan-Wiebe Last. De laatste „verraste" de schaats bond vier dagen later met de me dedeling op te stappen. „Beide partijen hebben het met enige zorg naar buiten toe afgesloten", aldus Gemser, die daarmee het bewijs levert dat de scheiding niet alleen tot stand kwam op Last's inititatief, zoals de KNSB de bui tenwacht wilde doen geloven. Dat Gemser het volgend, olympische seizoen de nationale vrouwenploeg zal trainen, is nog allerminst zeker. De Fries wil best, maar stelt een aantal voorwaarden. De sportleraar aan het CIOS in Heerenveen wil niet, zoals in het verleden bij de mannen het geval was, op part-time basis voor de KNSB werken. „Het gaat om mijn rechtsposi tie. Wil je het goed doen, dan moet je ook de hele voorbereidingsperiode met die groep optrekken", zegt Gemser die zichzelf dan ook een „kostbare jongen" noemt. „Ik heb een redelijk inkomen, wil de KNSB dat overnemen, dan valt er te praten. Ik vraag dus: KNSB, maak het kader eens wat duidelijker voor mij!". De tijd dringt echter, in mei begint de voorbereiding al weer. „De haast, die een ander heeft, hoef ik nog niet te heb ben. Een ander, ja, want ik ben voorlo pig nog geen KNSB-partij, een buiten staander. Ik laat me niet opjutten door dat een ander problemen heeft. Wordt me ook niet aangerekend, in het verle den heb ik zoveel zaken voor dat win keltje behartigd". Met de sport voelt Gemser nog altijd ge noeg affiniteit. „En meer nog met de mensen die met dat schaatsen bezig zijn", schetst hij. „Maar van die huidige kernploeg ken ik alleen Yvonne van Gennip. En dat kennen is nog alleen van naam, of van het koffie drinken, van afstand dus. Ik heb nog nooit met haar samengewerkt. Je hebt toch ten minste een jaar inspeeltijd nodig om el kaar goed te leren kennen, om elkaar te begrijpen". FOTO: MILAN KONVALINKA Tweede plaats Lutke-Schipholt DEN HAAG De Haagse wielrenster Cyntha Lutke- Schipholt is als tweede ge ëindigd in de Ronde van Nedersaksen. In het eind klassement bleef Lutke- Schipholt 28 seconden ver wijderd van de Ameri kaanse winnares Bliss. In de zesde en laatste etappe, van Diepholz naar Nien- burg, eindigde de Haagse als derde achter de Duitse Rossner en eindwinnares Bliss. Daardoor slaagde zij er niet meer in het ver schil te overbruggen. Iai: Tijk .IX Voor ijk kwam de triomf are Madiot in Parijs- x als een geschenk hemel. De Fransen het afscheid van Ld Hinault mondjes- verwend met wie essen, zodat Madiot n in een vlaag van ihauvinisme onmid- werd uitgeroepen redder des vader- Die euforie was want ook al overwinning van er een om in te het Franse wiel- elen> blijft er beroerd dan an. eer die zinpewees over de kassei- ij Compiegne en Rou- hij nog niet is afge- 1. Niets meer of min- „de Franse hoop wordt ,d op een renner die 32 jaar wordt, is het I esteld met de wieler- r\j n het land met een rijke enis. Madiot deed aan inding rond zijn per- t "vdet mee- Hij Ihter en vertelde voor- .^verwinning op zichzelf vorige werkgever te behaald. et bDn won ^aa^s^e jaren iter zoveel en wer"d door rkgever Toshiba vorig s ifgeschreven. Madiot pt zijn onafscheidelijke o/von een Plekje bij RMO, de ploeg met onder meer Charley Mottet. Zijn dankbaarheid demonstreerde hij door zijn overwinning in 1985 te herhalen en als eerste Fransman Parijs-Roubaix tweemaal te winnen. Hoog tijd In de ogen van Madiot werd het hoog tijd dat hij weer eens van zich deed spreken, want na zijn succesjaar 1985, met overwinningen in Parijs-Rou baix en Parijs-Nice, trad hij nog maar zelden voor het voetlicht. In 1987 werd Madiot Frans kampioen en won hij de Tour de L'Avenir, om in 1989 pas weer op te duiken als rit winnaar in het Criterium In- ternationsal. Sindsdien heeft hij het podium niet meer be stegen. Met wie gisteren ook rekening was gehouden, niet met Mare Madiot. Hij werd hooguit ge noemd als outsider. Maar een favorietenrol was hem niet toegedicht. Ook niet door hem zelf, want zelfs na 200 kilome ter koers dacht Madiot aan al les behalve winnen. Hij stierf duizend doden op de fiets, zo belabberd voelde hij zich. Pas op de laatste kasseienstroken trad er herstel op. Gerouti neerd als hij is, besloot Madiot op de voorlaatste oneffenhe den een demarrage te plaat sen. Hij wist als geen ander, dat je je in Parijs-Roubaix hooguit twee demarrages kunt permitteren. In het krachtens- lopende gebeuk over de stenen moeten de renners zuinig met de energie omspringen. Niet in het minst tot zijn eigen verbazing sloeg Madiot een gaatje, waarop eerst John Ta len en in laatste instantie de taaie Italiaan Franco Ballerini zich stukbeet. Het was vanaf dat moment rap gedaan met de slechte constitutie van Ma diot. Eenmaal uit de greep van zijn achtervolger groeide de 'moraal', die hem tot op de wielerbaan van Roubaix vleu gels gaf. Op het ovaal wachtte hem een ovationaal welkom. Zijn landgenoten wilden maar wat graag weten dat een Fransman had gewonnen. Tot de kruimelrapers behoor de John Talen, die lange tijd aan het front streed en tot de serieuze kanshebbers leek te behoren. Zijn poging de ont snapping van Madiot onge daan te maken brak hem ten slotte op. „Het licht ging plot seling volledig uit. Ik kon niet meer", blikte Talen allerminst teleurgesteld terug. „Volgend jaar proberen we het opnieuw. Nu ik kopman ben is het de bedoeling dat ik wedstrijden als deze win. Ongerust maak ik me nog niet. Luik-Bastena- ken-Luik en de Amstel Gold- race komen nog. Het was ove rigens wel een vreemde ge waarwording om in de eerste groep te zitten en plotseling in een zwart gat te vallen. Vorig jaar had ik superbenen en zat ik vanwege de berscherming van Planckaerts belangen in de tweede groep. Ach, er is niets aan de hand. Volgend jaar proberen we het op- HENK STOUWDAM beslag komen nemen?", vroeg de speaker-van-dienst zich in opperste vertwijfeling af. Om prompt weer op een waar spervuur te worden getrak teerd. „Ik vind het leuk dat er gefotografeerd wordt, het geeft blijk van interesse", deed Cees Langeveld aanvankelijk wat al te laconiek over het be paald niet te onderschatten probleem. Maar dan, nu wat serieuzer: „Het blijft natuurlijk best riskant". Het wankele evenwicht van de frêle meisjes op die o zo smalle balk kan immers snel door zo'n flitslicht worden verstoord. Een dergelijk „af stappen" overkwam van de acht finalistes overigens alleen Sylvia Mitova. De 14-jarige Bulgaarse, zaterdag gehuldigd als winnares van de vierkamp, wierp een boze blik in de rich ting van het tijdelijk met ama teurfotografen vol gestroomde vak. Maar ook de aanwezig- ROUBAIX In de strijd te gen de kasseien is een nieuw wapen gevonden: de hydrauli sche techniek. Vier renners van de formatie Z, onder wie Greg Lemond en onze landge noot Johan Lammerts, gingen het gevecht met de koppige stenen in Parijs-Roubaix aan met een speciaal geprepareer de voorvork. De fiets was, analoog aan crossmotoren, uit gerust met schokdempers. Bij de vernieuwing in de con servatieve wielerwereld was vanzelfsprekend Greg Le mond betrokken. De Ameri kaan heeft in de loop der jaren al heel wat overhoop gehaald. Hij introduceerde de pothelm en rijdt bijvoorbeeld rond met sturen in de meest vreemd soortige vormen. Het is aller minst opzienbarend dat de drievoudige Tourwinnaar en tweevoudige wereldkampioen de fietsen van zijn merk als eerste liet uitrusten met teles coopvering. Bovendien stond Lemond vooraan toen er werd getest. De Amerikaan houdt van vernieuwingen, al liggen daaraan ook financiële over wegingen ten grondslag. Toch komt hem niet de eer toe, de schokdempers te heb ben geïntroduceerd. Dat deed zijn ploeggenoot Gilbert Du clos-Lassalle. De oude Franse vos heeft in zijn lange loop baan menigmaal dapper voor aan gestreden in Parijs-Rou baix, maar de klassieker nooit kunnen winnen. Toen hij een vijftal weken geleden in ge sprek kwam met de Franse vertegenwoordiger van de Amerikaanse fietsvorkfabri- kant Rock Shox kwam de 36- jarige renner op een flitsend idee. Hij vroeg de man of de voorvorken, die alleen worden gebruikt op mountain-bikes, Iets smaller De fabrikant in de Verenigde Staten zag het idee en de pu bliciteit wel zitten. Ontwerper Paul Turner ging aan de slag en maakte een hydraulische voorvork iets smaller, korter en bracht een kleine wijziging in het remsysteem aan. De uit voering duurde totaal vier we ken. Begin vorige week wer den er vijf exemplaren, elk ter waarde van 5.000 dollar, over gevlogen naar Frankrijk, waar Duclos-Lassalle en Lemond een kasseienstrook als test- bank gebruikten. De ervarin gen waren bijna geheel posi tief. Toen werd besloten om vier fietsen voor Parijs-Roubaix met de telescoopvering uit te rusten en er één voor calami teiten achter de hand te hou den. Naast Lemond en Duclos- Lassalle werden Lammerts en Philippe Casado door ploeglei der Roger Legeay aangewezen als proefkonijn. Technisch ge sproken slaagde het experi ment, want de vier renners waren na afloop zonder uit zondering enthousiast. Lammerts, die vooraf niet bij de testen was betrokken, had lang genoeg over de kasseien gereden om een oordeel te kunnen geven over de schok dempers. Wat hem betreft is de proef geslaagd, hoewel hij het 'gevoel' met de stenen wel had gemist. „Anders voelde je waar je moest rijden. Nu niet en dat was wennen. Prettig was dat mijn armen werden ontlast en de handen geen pijn deden. Ja, wat mij betreft is de proef geslaagd. Ik vind het wel wat". HENK STOUWDAM heid van een streng ogende medewerker, die zich als een soort éénpersoons ordedienst voor de eigenwijze meute op stelde, mocht niet baten. „Het kan gevaarlijk zijn als zo'n meisje van de balk valt", deed de speaker nog een laatste, evenmin tot het gewenste ef fect leidende poging. Werd de organisatie aldus op irritante wijze gedwarsboomd, zelf moet men ook op enkele onvolkomenheden worden ge wezen. De onfortuinlijke Mito va werd tijdens haar vrije (vloer)-oefening gestoord door een bepaald a-muzikale tonen uitbrakende geluidsinstallatie. Terwijl ook wat betreft de af wikkeling van het uitvoerige programma enige aanpassing (lees: verbetering) niet zou misstaan. Het telkens weer voorstellen van deelnemers én juryleden alsook de veel te langdradige prijsuitreikingen stonden een vloeiend verloop van de wedstrijden onnodig in de weg. Het, met financiële te gemoetkoming van de ge meente Den Haag, inhuren van een Bulgaarse groep ritmi sche sportgymnastiek was een stap in de goede richting, maar kon bij vele toeschouwers de verveling niet verdrijven. Tegenslagen Door beide tegenslagen kon totaal-winnares Sylvia Mitova, opvolgster van de Sovjetrussi- sche turnster Julia Koetj, in de toestelfinales niet meer impo neren. De over wat meer rou- tiné beschikkende Roemeense Cristina Bontas, vierde in de vierkamp, won drie van de vier individuele onderdelen. De zege bij de brug-ongelijk ging naar de kleine Sovjetrus- sische Elena Paloeg. Elvira Becks werd in het veld van 21 turnsters zesde met 37,912 punten. De andere twee Ne derlandse turnsters Stasja Koehler (37,561) en Linda Slootmaker (37,374) werden respectievelijk achtste en tien de. Bij de mannen trad haar land genoot Andrey Evsikov in de voetsporen van Valeri Belen- ki. Die na zijn zege in het Dutch Open van 1990 later ook de wereldbeker verover de. Een feit waarmee de Ne derlandse organisatoren maar al te graag het „springplank principe" van hun evenement onderstreepten. Gisteren bleek ook Evsikov zijn kruit te heb ben verschoten. De Hongaar Szilvester Csallony en de Sov jetrus Gennady Lapo wonnen ieder twee onderdelen, de Amerikaan Bobby Stelter en de Bulgaar Ivan Alexov ieder één. Christian Selk was met een totaal van 53,200 punten de beste Nederlander. Hij werd in het veld van achttien deelnemers veertiende. DICK KIERS Sport op tv vandaag Nederland 1, 18.28 uur: NCRV Sport Nederland 2, 18.53 uur AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. België Nederlands 2, 21.00 uur: Tof- sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. morgen Eurosport, 09.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Olympische kansen kleiduivenschutter LONATO Henny Dompe ling heeft zijn kandidatuur voor een plaats in de Neder landse Olympische équipe ver sterkt door zaterdag de derde wedstrijd kleiduivenschieten (skeet) in de serie voor de we reldbeker te winnen. In de Italiaanse plaats Lonato kwam de schutter uit Badhoevedorp tot een totaal van 221 punten. Dompeling behoorde met 196 punten tot de zes deelnemers, die zich kwalificeerden voor de finaleronde van 25 schoten. Daarin maakte hij geen fout. De Tsjechoslowaak Adamec, die met 198 punten naar de fi nale was gegaan, miste vervol gens twee keer. Met een betere slotserie kreeg Dompeling de hoofdprijs. Zesde plaats volleybalsters MONTREUX De volleybal sters zijn in het toernooi van Montreux op de zesde plaats geëindigd. De équipe van coach Murphy won één wed strijd, zaterdag van Tsjechoslo- wakije met 3-0 (15-8 15-5 15-2). De dag erop werd het duel om de vijfde plaats verloren, 1-3 tegen Zuid-Korea. De toer nooizege ging naar wereld kampioen Sovjetunie. Woosnam wint golf strijd VS AUGUSTA Ian Woosnam, 's werelds sterkste golfspeler, heeft gisteren in Augusta de US-Masters op zijn naam ge bracht. De kleine krachtpatser uit Wales maakte in de vier ronden een totaalscore van 277; elf onder par. De Span jaard Jose Maria Olazabal en de Amerikaan Tom Watson eindigden met één en twee slagen meer als tweede en der de. Tot bij de afslag van de laatste hole gingen de drie ge lijk op. Cricketteam verbetert zich CHELMSFORD Het Neder lands cricketelftal heeft ook de laatste wedstrijd in Engeland verloren. Tegenstander Essex, één van de sterkste formaties van het land - de afgelopen ja ren vier maal nationaal kam pioen - won met een verschil van 68 runs. Het meespelen van profcricketer Roland Le- febvre bleek bij Oranje een versterking. Hij nam twee wickets voor zijn rekening en vervulde ook aan bat een vooraanstaande rol. Avital Selinger (rechts) en Ron Zwerver vieren de overwinning van de volleyballers op Cuba. FOTO: ANP HAARLEM „Eén groot feest", noemde volleybal ler Martin Teffer de wed strijden tegen Cuba. Van daar dat de finale van de Haarlemse Volleybal Week voor de nationale ploeg één braspartij was. Nederland won met 3-0 van 's werelds nummer twee. Tijdens de openings dag werd het 3-1, waar door de ploeg de prestatie van 1987 evenaarde. Ook toen versloeg Nederland Cuba in Haarlem twee keer en eindigde de eind strijd in 3-0. De ploeg van bondscoach Har ry Brokking had de naam fi nales te verliezen. Na Apel doorn was Haarlem de tweede eindzege, hoewel het slechts oefentoernooien betreft. „Maar finales spelen, winnen, is een vak apart. Dat moet je leren, ondergaan", aldus de trainer. Martin Teffer genoot na afloop van de belangstelling. Zoals hij tijdens het duel bijna in trance raakte na een geslaagde actie. De ogen dicht, gericht naar het plafond van de sporthal. Zijn gedrag werkte aansteke lijk op anderen. „Mensen ge nieten van mijn energie". De invaller voor de gebles seerde Ron Boudrie werd uit geroepen tot waardevolste speler van het toernooi. In plat Amsterdams vertelde hij aar dige teksten. Zo had hij soms geen idee van de stand. „Toen het vijftien was, begon ik te janken. Ik weet niet precies wat er dan gebeurt. Het is de totale kick. Na zo'n wedstrijd ben je emotioneel helemaal leeg. Alle spanning valt van je af, dat is zo'n fijn gevoel. Te gen Cuba is het onmogelijk emotioneel vlak aan de wed strijd te beginnen, want dan trimmen ze je de zaal uit". Teffer viel vooral zo op, omdat hij normaal reserve is. Vorig jaar was zijn loopbaan in ge vaar door een zeldzame ver nauwing in een ader. Hij be sloot alles opzij te zetten voor de rentree. „Ik ben nog harder gaan trainen, drie keer zo be wust gaan leven, hoewel ik niet in een klooster zit. Ik heb nu de mazzel dat Ron pijn aan zijn enkel heeft en zal alles doen om mijn basisplaats te behouden". Nederland was in vijf kwartier klaar met Cuba, over een maand in Havana de eerste te genstander in de World Lea gue. Het team functioneerde uitzonderlijk. Het midden, met Henk Jan Held en Martin van der Horst, toonde opmerkelij ke progressie. Held was al top, de reus Van der Horst (2,14 lang) is sinds het WK zicht baar beter geworden. Voor waarde is, dat het tempo en de dreiging blijven, zodat de te genstander wel mee moet springen. In de tweede set gaf Nederland een voorsprong van 9-4 uit handen, volgens Brok king omdat het centrum ging „wandelen". Van de 45 punten werden er negentien gemaakt met een blok. Onwaarschijnlijk veel, maar voor Nederlandse be grippen vrij normaal. Acht op slagen leverden een ace op. Zowel Teffer als Edwin Ben- ne, die beiden de sprongservi- ce introduceerden, zei dat het onderdeel voor verbetering vatbaar is. Benne had tegen Griekenland een moeilijke dag en werd ge wisseld. Hij Vpelde zich onze ker, omdat de pass niet vlek keloos verliep. Benne is niet opgeleid om de opslag van de tegenstander te verwerken, maar werd na het afscheid van Zoodsma en Grabert in de rol gedwongen. „Ik moet ge duld hebben zegt het team, maar ik wil het nu al perfect doen". Avital Selinger speelde een fantastisch toernooi. Hij moet veel lopen omdat de passes van vooral Benne af en toe de juiste koers missen, maar de vroegere Israëliër stuurt de ballen vanuit elke uithoek met chirurgische precisie naar zijn aanvallers. Ron Zwerver tenslotte, onge wild de vedette van de ploeg, houdt als supertalent de vorm vast. De opkomst van de mid denmensen ontlast hem aan vallend, maar als het even niet draait, kan Selinger de ballen altijd bij hem kwijt. Ronnie rost wel. Zoals in die moeilijke tweede set, toen hij vijf punten maakte met zijn „spike Eind april is hij een van de drie kandidaten voor de verkiezing van de beste volleyballer van de wereld. Dat zegt genoeg

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13