tudiefinanciering niet eenvoudig wel rechtvaardig Politiek Partij Parlement VVD piekert over regeren zonder CDA Globaal PINIE CeidaeSoutmit ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 9 et gaat weer goed met "VD", kraaide mr. drs. Bolkestein in Amers- op het congres van partij. Hij doelde op Statenverkiezingen van •ige maand, waarbij de (D een geringe winst geboekt: omgerekend 22 naar 24 kamerze- De opgetogenheid Bolkestein werd dan voornamelijk veroor- a ikt door het feit dat de D oor het eerst sinds historische kamerver- -zingen van 1982 (36 ze- 'j s!) weer in de plus zit. voor Bolkestein persoon- is die overwinning van iot belang. Als zijn partij ér verloren had, zou ook hij de schroothoop van afge- ikte partijleiders beland naast Ed Nijpels, Joris urhoeve en in feite ook Ru- f de Korte. Nu mag de ilk'. die zich bovendien in debat over de Tussenba- i heeft gerevancheerd voor slechte première bij de Al- nene Beschouwingen, erop ;enen dat hij wordt aange- zen om de liberale lijst te kken bij de eerstkomende Herverkiezingen, i reden temeer om Bolke- n in het zadel te houden is de VVD, waarin men el- r nog zo kort geleden vro- de strot afsneed, door Bol- teins stembuszege tot rust t te zijn gekomen. Het con- gres in de Amersfoortse Flint werd vooral gekenmerkt door een slaapverwekkende saai heid. Niet zo verwonderlijk overi gens. Op de agenda stond de nota 'Ongebroken Lijnen, een liberaal perspectief'. Een stuk dat is opgesteld door een com missie, waarin zowel de rech ter- (van Aardenne) als de lin-, kervleugel (Vonhoff) van de VVD sterk vertegenwoordigd was. Een aldus samengestelde werkgroep, die ook nog eens werd geleid door de vriendelij ke doch kleurloze ex-Europar lementariër Hans Nord, is bij na automatisch een garantie voor weinig opzienbarende conclusies. Breuk Slechts in één opzicht beval de commissie-Nord het congres aan een breuk te forceren met het verleden. De VVD moest de volgende keer maar 'ns heel ernstig overwegen niet langer met het CDA, maar met de PvdA en D66 te gaan regeren. Anders gezegd: de 'andere' coalitie, die al zo lang door liberalen als Geertsema, Vonhoff en Jacobs wordt be pleit, zou er nu dan tóch moeten komen. „De christen-democraten rege ren altijd", constateerde de commissie-Nord. „Het lijkt als of verkiezingen er alleen toe dienen om uit te maken of zij dat met liberalen of met soci aal-democraten zullen doen. In beginsel is dat een ongezon de toestand. Een partij die per manent aan de macht is, dreigt zich om te vormen tot een re gentenklasse. In een optimaal functionerende democratie zou iedere partij af en toe ook het genoegen van de oppositie moeten smaken". Deze paragraaf 7 van hoofd stuk 10 van 'Ongebroken Lij nen' had vóór het congres voor veel opwinding gezorgd in de partij. Dat bleek uit een aantal ontwerpresoluties. De afdeling Haren: „Misplaatst, althans niet smaakvol". Den Bosch: „Het is niet juist om wat zuur te neuzelen over een mogelijkheid die democrati sche verkiezingen nu eenmaal in zich hebben". Rijswijk: „Deze regels geven blijk van minachting van de parlemen taire democratie". Andere afdelingen waren de commissie-Nord juist bijgeval len. Doetinchem: „De VVD dient de mogelijkheid van een regeringscoalitie met de soci aal-democratie uiterst serieus te onderzoeken". Alle ingrediënten leken dus aanwezig voor een pittige maaltijd waar nog lang over nagepraat zou worden. Jour nalisten, die verlekkerd op dit hapje waren afgekomen, gin gen echter onverrichterzake naar huis. Maar door tijdge brek werd de behandeling van hoofdstuk 10 op het laatste moment uitgesteld, tot eind deze maand. Voorspellen Toch laat zich nu al met rede lijke zekerheid voorspellen wat de VVD met paragraaf 7 gaat doen. Niets. In zijn ope ningsrede zei Bolkestein na melijk dit: „Pas in een later stadium komt voor ons de vraag aan de orde óf, en zo ja met wie, wij onze ideeën tot regeringsbeleid kunnen ma ken. Als het zover is, staat één vraag centraal: met welke par tij of partijen kan de VVD zo veel mogelijk van haar be leidsvoornemens verwerkelij ken? Die vraag kan nu nog niet beantwoord worden". De leider der liberalen wees erop dat CDA en PvdA beide verantwoordelijk zijn voor het 'slechte' beleid van het derde kabinet-Lubbers. De PvdA durft niet echt met de erfenis van Den Uyl te breken, waar door er van een solide finan cieel beleid vooralsnog geen sprake is, aldus Bolkestein. Hij constateerde ernstige fouten in de rekensommen van minister Kok van financiën. Het CDA denkt er precies zo over, maar probeert de schuld in de schoenen van de coalitiepart ner te schuiven, aldus Bolke stein. Wat hem betreft gaat die vlieger niet op. „Het gat van Kok is ook het gat van Lub bers". Ook D66 kreeg een veeg uit de pan van de VVD-chef. De par tij van Van Mierlo zou, hoewel verkerend in de oppositie, zich hetzelfde opstellen als het CDA. „D66 steunt het rege ringsbeleid, maar distantieert zich van de gevolgen. D66 mengt een scheut socialisme met een druppel liberalisme en is vervolgens verbaasd over het gebrek aan bestuurlijke helderheid", sneerde de 'Bolk'. De enige partij die wel helder heid geeft is volgens hem u raadt het al de VVD. „Wij willen verder gaan met om buigen, met sanering van de sociale zekerheid en met las tenverlichting. Wij willen de zelfstandigheid van de burger bevorderen". Maar waarom weigert die hel dere VVD-aanvoerder de kie zers te informeren op het ene punt dat voor de kiezers be langrijker is dan alle andere: de eventuele partnerkeuze na de volgende kamerverkiezin gen? Bolkestein zegt toch zelf dat het kabinet-Lubbers III al over zes maanden geschiedenis kan zijn? Mogen de burgers dan misschien nu even weten waar zij aan toe zijn als zij straks het hokje van de VVD rood maken? Neen, dat mogen zij niet. Want hoezeer de VVD ook beweert de enige liberale partij van ons land te zijn, haar aanhang be staat nog steeds uit overwe gend conservatief ingestelde mensen. Deze VVD'ers zijn ei genlijk alweer vergeten dat hun partij twee jaar geleden, toen zij het opnam voor de auto- en huizenbezitters, gena deloos door het CDA aan de dijk werd gezet. Zij verlangen hevig terug naar de eerste twee kabinetten- Lubbers, die de belastingen verlaagden en het bedrijfs leven in staat stelden weer flinke winsten te maken. Dit soort zaken worden in deze kringen heel wat belangrijker geacht dan het 'goed' regelen van abortus, euthanasie en de gelijke behandeling van hete ro- en homoseksuele docenten op confessionele scholen, het geen in een coalitie met D66 en PvdA mogelijk zou zijn. Zonder confessionelen Frits Bolkestein zelf schijnt niet tot dit soort VVD'ers te behoren. Volgens zijn omge ving deelt hij de mening van de commissie-Nord dat het heel goed zou zijn voor onze democratie als er voor het eerst in deze eeuw een kabinet zonder confessionelen zou ko men. Maar de fractieleider weet in middels ook, mede door de ontwerpresoluties van de afde lingen Haren, Den Bosch en Rijswijk, dat dit doel verder weg zou raken, naarmate hij er meer over zou spreken. Daarmee zouden de conserva tieven in zijn aanhang die zich nu juist weer lekker be ginnen te voelen bij de op ma terieel gebied hard-rechtse praatjes van Bolkestein zich alleen maar aangespoord voelen om straks voor alle ze kerheid toch maar weer op het CDA te stemmen. RIK IN T HOUT (De auteur is chef van de par lementaire redactie van deze krant). i afgelopen weken heb )Z veel vragen gekregen ia er de komende wijzigin- jj li van de studiefinancie- m igsregeling. Beter be- J nd als de WSF18+. Bij- 71 600.000 studerenden n 18 tot 30 jaar die vol- k tls dagonderwijs volgen, ken gebruik van deze [eling. Op grond daar- n ontvangen zij van de jrheid ongeacht het ou- a rlijk inkomen en het ro pe onderwijs dat wordt 1K rolgd, een maandelijkse isbeurs en daarnaast J OV-studentenkaart. 72 r thuiswonende studenten l aagt de basisbeurs 235,- 38 maand en voor uitwonen studenten 570,- per 57j nd. Aangezien deze bedra- 71 onvoldoende zijn om de 11. iten van studie en levenson- 6W tVnud te dekken, gaat de 2~ raieid ervan uit dat ouders fl vaitudenten afhankelijk van u |b fiscaal belastbaar inko- [in hun studerende kinderen b aanvullende maandelijkse pirage geven. In het alge- een geldt dat studerenden urvan de ouders een belast- ar inkomen hebben dat la- r is dan 50.000,- per jaar venop de basisbeurs van de heid nog aanvullende stu- nanciering krijgen. Deze ullende financiering is naarmate het belastbare omen van de ouders lager fn bestaat uit een rentedra- 1 ide lening die na de studie I iel worden terugbetaald, i nmige studenten kunnen daarnaast nog in aanmerking komen voor een extra toeslag: de zogenaamde aanvullende beurs. Het gaat daarbij om stu denten van wie de ouders een laag inkomen hebben. Het WSF-stelsel is 1 oktober 1986 ingevoerd en heeft sedert die tijd voortdurend in de pu bliciteit gestaan vanwege de vele problemen. De afgelopen jaren is er veel misgegaan bij de uitvoering. Verkeerde of geen uitbetalingen, te late uit betalingen, ingewikkelde for mulieren enzovoorts. Naast het uitvoeringsprobleem is er voor de overheid nog een budget tair probleem ontstaan. De re geling kost veel meer geld dan geraamd. Bij de invoering werd ervan uitgegaan dat de WSF de overheid jaarlijks cir ca 3,5 miljard aan uitgaven zou vergen. Op dit moment wordt ervan uitgegaan dat, wanneer er geen maatregelen worden genomen, deze uitgaven zullen oplopen tot 4,6 miljard in 1995. Dat heeft vooral te maken met de forse toename van het aan tal studenten dat een beroep doet op de regeling. Omdat de overheid toch al te kampen heeft met aanzienlijke tekorten en een te hoge staats schuld en bovendien extra uit gaven moet doen voor onder andere het milieu en de werk gelegenheid is het noodzake lijk de uitgaven voor de WSF terug te dringen. Het kabinet wil dat bereiken door een aan tal beperkingen in de WSF aan te brengen. Deze zijn zo danig gekozen dat de toegang tot het onderwijs ook voor stu derenden uit gezinnen met la gere inkomens gewaarborgd blijft. Om die reden is dan ook Een kijkje in de Universiteitsbibliotheek in Leiden, waar studenten zich voorbereiden op hun tentamens. FOTO: CEES VERKERK niet bezuinigd op de aanvul lende studiefinanciering. De belangrijkste bezuinigingen worden bereikt door de basis beurs te bevriezen en studen ten vanaf hun 27 jaar in plaats van een beurs een rentedra- normale bankrente. nog niet afgerond heeft, mag gende lening te geven. Ook Verder wordt de studiefinan- hij bij de overheid rentedra- zullen zij over de studielening ciering beperkt tot de cursus- gend lenen. Tevens ligt het in vanaf het begin van hun stu- duur van de studies met de de bedoeling dat de leningen die rente moeten gaan betalen mogelijkheid van 1 extra jaar. in de toekomst niet meer door die in de buurt ligt van een Als de student zijn studie dan de overheid worden verstrekt maar door een instantie buiten de overheid. Wat vind ik van dit gewijzigde stelsel? Beperkingen zijn na tuurlijk nooit leuk. Maar ge zien de ernstige financiële pro blemen van het Rijk en de noodzakelijke extra uitgaven voor met name het milieu en de werkgelegenheid zijn be zuinigingen noodzakelijk en moeten er keuzes gemaakt worden. Ik vind de gemaakte keuze goed verdedigbaar. Ook het gewijzigde studiefinancie ringsstelsel blijft een goed stel sel dat tot de betere van de EG behoort. Tot slot wil ik ingaan op de kritiek die betrekking heeft op de ingewikkeldheid van het stelsel. Tot op zekere hoogte is die kritiek juist. Hoewel voor studenten met uitsluitend ba sisbeurs de regeling op zich betrekkelijk eenvoudig is. De ingewikkeldheid ligt bij de te gemoetkomingen in de vorm van aanvullende studiefinan ciering, waarbij een koppeling plaatsvindt aan het inkomen van de ouders. Ook hier, zoals bij zoveel overheidsregelingen, is sprake van een afweging tussen enerzijds eenvoud en anderzijds rechtvaardigheid. Rechtvaardigheid heeft hier betrekking op de toegankelijk heid van het onderwijs voor studenten ongeacht het inko men van de ouders. Naar mijn oordeel is terecht gekozen voor een nadruk op rechtvaar digheid. Eenvoud om de een voud is deze prijs niet waard. WILLEM VERMEEND (Prof. dr. W. Vermeend is lid van de Tweede Kamer voor de PvdA) RIEVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. liideKurden Bush, u kon zo mooi n en laten vechten om de en het geld veilig te stel- Hoeveel menswaardiger het zijn om nu ook nog te bidden en te vechten, met uw bondgenoten Verenigde Naties, om volk te redden dat al tien- jaren wreed verdrukt en Jjeslacht wordt. „Red de g irden" en spaar Saddam Hu il niet. I Wanders, J N HAAG. 3 'oonlasten luiseigenaar is voordeliger zo stond onlangs in de ant. Laat me niet lachen. Idoor mij in 1973 voor 000,- gekocht huis, ge- ite benedenwoning, in een aat nabij de Oude Haag- wordt dit jaar rustig be- l f 125.000,-. Onroerend- idbelasting is totaal 647,-. -vordering eigen huis, zei de ,.vrt erheid. Je leeft wat zuiniger dan denk je een redelijke fn lJde dag te hebben. Gelegali- rde diefstal noem ik het. i ik dan zie dat een woning i 190.000 in Pijnacker sminus 246,- onroerend- dbelasting moet opbrengen pnr een premie A-woning in ewolde (eengezinswoning) aneens onder "de 250,- i*t, dan is er iets goed mis. 1 begrijp ik waarom mensen e®fen Haag verlaten. Trouwens, I 1 is wel duidelijk waarom er eel geld nodig is. Wat wil niet zo'n hobby van een to- overbodig, geldverslin- stadhuis. Dat komt dan fceer Wat is een socialist? jjtwoord: Dat is iemand die I jj zorgen maakt over het !'d dat een ander verdient w 'Pelijk komt er een eerlijker [deling tot stand en gaat de rheid de onroerend- goedbelasting via een landelijk tarief vaststellen. G. v.d. Spek, DEN HAAG Potje De woede van topman G. Reu- dink van Koninklijke Nijver- dal ten Cate nv, waarover de krant van donderdag bericht te, is uiteraard begrijpelijk. Met een PvdA-minister op De fensie (Ter Beek) zou je toch verwachten dat ook de werk gelegenheid een grote rol speelt bij het uitzetten van grote defensie-orders. Des te opmerkelijker is het dat het ontwikkelingswerk voor het hoogwaardige pak bij Nijver- dal heeft plaatsgevonden om vervolgens de order aan een onbetekenend Belgisch bedrijf te gunnen. Het zal misschien prijstechnisch best kloppen. Het potje waar het uit betaald moet worden is Defensie, de ww-uitkering komt tenslotte weer uit een ander potje. H. Engelsman, DEN HAAG. Moraal Het is mij niet geheel duidelijk waarom kardinalen een pause lijk document verlangen over morele kwesties. Natuurlijk, zo'n document zou een zekere status hebben. De inhoud ech ter zou per se niet meer intrin sieke kwaliteiten bezitten dan een ander document over mo raal dat niet de pauselijke handtekening draagt. De rk kerk leert dat ze bij de argu menten voor haar leer inzake moraal uitgaat van de zogehe ten natuurwet. Dat betekent per definitie dat de opvattin gen van Rome over moraal gelden voor christenen en niet-christenen. De natuurwet geldt voor alle mensen. Romes doctrine zegt dat ieder die cor rect argumenteert, tot dezelfde morele conclusie komt. Er be staat maar één moraal, de goe de. Maar waarom zou de mo raal zoals verwoord in een mo- Kurdische vluchtelingen in Turkije vechten om een stuk brood. gelijk later te publiceren pau selijk schrijven betere morele waarheid bevatten dan welke andere verhandeling ook over moraal? De paus, of de Romeinse theo logen die de moraaltheologie gaan opstellen, zijn niet godde lijk toegerust om antwoorden te geven over morele kwesties door een of ander magisch proces. Ze zijn ook niet godde lijk bevoegd om metafysisch gebaseerde antwoorden op mo rele vragen te geven zonder de verplichting te hebben, zoals ieder ander, om de metafysi sche geldigheid aan te tonen. Het christelijk geloof kan „mysteries" bevatten; de leer over de moraal kan niet geba seerd zijn op „mysterieuze" uitspraken. Christelijke ethiek voegt niets toe aan autonome morele prin cipes. Christelijke ethiek ligt inderdaad ingebed in Godsge loof, maar door dit feit is de menselijke rede niet gedoemd om hier te verdwijnen. We kunnen zeggen dat geloof zich manifesteert in de moraal, precies zoals het zich ook ma nifesteert in gebed, liturgie, ri ten, werken van barmhartig heid, vasten, etcetera. Op ge zette tijden verschijnt er bij gelovigen een sterk verlangen naar een christelijke „plus-fac- tor", een soort miraculeus ing rediënt dat dan het significan te verschil zou uitmaken tus sen christelijke en humanisti sche ethiek. Er ontstaat bij sommige katholieken soms het gevoel dat ze voor de gek ge houden of bedrogen, worden wanneer die „plus-factor" er FOTO: EPA niet blijkt te zijn of door Rome wordt ontkend. Voordat het bovengenoemde beloofde schrijven over de moraal er komt, zijn er, alleen al in Ne derland, nu reeds vele uitste kende wetenschappelijk ge vormde moraaltheologen waar ik mijn licht kan opsteken. Toch kijk ik wel nieuwsgierig uit naar een schrijven uit Rome over moraal, al was het alleen maar om mijn eigen moraal eens te vergelijken met die van de paus. Johan F. J. Jansen, LEIDSCHENDAM. Traditionalisten In onze krant is uitvoerig aan dacht geschonken aan het overlijden van mgr. Lefebvre. Zijn persoon is immers nauw verbonden met de geschiede nis van de algemene kerkver gadering Vaticanum II (1962- 1965). Lefebvre behoorde tot de traditionalisten. Toen hij eiste dat het goddeloos com munisme door de concilieva ders zou worden veroordeeld, weigerde de groep vooruitstre vende concilievaders onder leiding van kardinaal Alfrink hieraan mee te werken! Er werd een bijzondere commis sie van concilievaders opge richt om over deze kwestie een oordeel te geven. In ge noemde commissie zaten kar dinaal Alfrink en mgr. Lefeb vre. De traditionalisten verlo ren het pleit en mgr. Lefebvre stapte uit de commissie. Alle vormen van veroordeling wer den afgeschaft en de zoge naamde index werd opgehe- Sedertdien verloren de tradi tionalisten steeds meer terrein. Traditiegetrouwe rooms-ka- tholieken waren ontzet toen de gevolgen van Vaticanum II tot hen doordrongen en ande re 'modern gezinden' waren verheugd! Als veel te .juri disch" werd in Nederland het 'catechismusboek van het con cilie van Trente' afgeschaft en vervangen door 'de nieuwe ca techismus'. De liturgie van de H. Mis werd vereenvoudigd in naam en inhoud. De kelk werd een beker en de heilige hostie tot brood, dat de gelovi ge in de hand werd gelegd. Bijbellezing werd ingevoerd tijdens de eucharistieviering en de gelovigen zaten bij de dienst, terwijl vroeger ieder een knielde. Rome hoopt op een verzoening met de volgelingen van mgr. Lefebvre. Maar deze lijkt ver der dan ooit nu Paus Johannes ontdaan van aan middeleeuw se vroomheid ontsproten sta ties (bijvoorbeeld de zweet doek van Veronica). De paus, een goede vriend van wiilen kardinaal Alfrink en dus bij bels' denkend, schreef zelf vier nieuwe staties, een daar van heeft 'de verloochening van Petrus' tot onderwerp. De pauselijke waardigheid, tijdens Vaticanum II aangetast door de collegialiteitsgedachte en daarna ontdaan van de roem rijke eretitel Pontifex Maxi- mus, heeft er nu als het ware een nieuwe ontluistering bij gekregen doordat de paus zelf zijn ambt in waardigheid ver laagd heeft door er aan te her inneren dat zijn eerste voor ganger zijn Heer tweemaal heeft verloochend. 'De Here', zo zegt de Reforma- ta, 'kan nooit hebben gewild dat een apostel die hem twee maal verloochende tot Zijn plaatsbekleder op aarde zou worden als hoofd van de kerk. De katholieke kerk zal bin nenkort het pausschap wel af schaffen en aan is de weg vrij voor een ware oecumene. De traditionalisten wiizen deze ge dachten af en vinden deze 'bij belse' vorm van de eeuwen oude Kruisweg niet passend en onjuist! Met mgr. Lefebvre noemen de traditiegetrouwen het ongrijp bare modernisme als oorzaak van de gebeurtenissen tijdens Vaticanum II: „Rome is bezoe deld door het modernisme" zei deze aartsbisschop eens. Dit woord moge waar zijn, maar persoonlijk meen ik, dat de 7ader zijn openbaring heeft gegeven in een zuidelijk land en daar ook zijn kerk heeft willen stichten door ziin zoon; mensen met een geheel andere natuurlijke geaardheid dan die bijvoorbeeld van de mensen in Utrecht. Deze zuidelijke geaardheid vormt de grond slag van de natuurlijke ver schijningsvorm van de katho lieke kerk. Het begrip 'tradi- land stemmen opgaan om mgr. Lefebvre heilig te doen ver klaren is begrijpelijk. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Waar je tegen woordig niet meer mag ontbreken, dat is dus het Global Panel in Amsterdam. Gohben jii op het Global Panel geweest?", vragen vrienden, kennissen en zakenrelaties bevend van ontzag. De aangesprokene doet er wijs aan dan geheimzinnig te glimlachen en te kijken alsof hij zojuist een oceaan van wijsheid heeft leeggedronken. „Euh... mwjah! Tussen de bedrijven door ook nog even met Henry Kissinger dus gesproken. Heldere kerel hoor. En dat op zijn leeftijd!". Dan gebeurt het: men springt zo maar een paar sporten omhoog op de prestigeladder. In drie dagen tijd is in het Tuschinski-theater in Amsterdam dan ook voldoende kennis opgedaan om een jaar lang de indruk te kunnen wekken van alles op de hoogte te zijn. Er was geen wereldprobleem, of het passeerde de revue. Van broeikaseffect tot onbestuurbare megapolissen, van de bevolkingsexplosie tot het failliet van het communisme; de opgetrommelde Sprekers van Statuur Kissinger voorop konden er geen genoeg van krijgen. Wie de 3500 gulden voor het Panel overhad, hoeft zich dus niet bekocht te voelen. Het wonderlijkste was nog wei dat de 'ouwe jongenHenry er in slaagde zijn boodschap zó geloofwaardig over te brengen dat je bijna zou denken dat hii het weer voor het zeggen had in de wereld. Een feit dat we nu het Panel achter ons ligt en de betovering weer is verbroken vooral moeten toeschrijven aan zijn tergend langzame betoogtrant. En dat brengt ons weer tot de volgende conclusie: het soortelijk gewicht van een spreker is omgekeerd evenredig aan zijn spreeksnelheid. Pardon Ja, ga er maar eens rustig voor zitten, want het klopt als een bus. Ten eerste: wie wat voorstelt in de wereld (of dat tenminste denkt) zorgt ervoor dat hij langzaam en gedragen spreekt en het geduld van zijn toehoorders maximaal op de proef stelt. Tijd mag kostbaar zijn, maar hier richt dan ook een kostbare vent het woord tot u, is de boodschap. In de film 'De Tien Geboden klinkt daarom geen pieperig gekerm uit het wolkendek maar galmt een trage stentorstem tot Mozes, die immers afkomstig is van de Heer Himself de hoogst denkbare autoriteit. Anderzijds geldt dat wie weinig gezag heeft haastig spreekt en vooral niet teveel tijd wil opeisende ernstigste gevallen kakelen als een kip zonder kop. En zo hebben we dus een handig hulpmiddel om snel te bepalen met wie we van doen hebben: stelt iemand iets voor, of niet Laten we de proef op de som nemen en het rijtje in politiek Den Haag eens langs gaan. Milieuminister Alders om met de A te beginnen lijkt door de Dood zelve op de hielen te worden gezeten, zo struikelt hij over zijn woorden. Defensieminister Relus ter Beek is ook een hardloper: hij begint te ratelen als een telex zodra een microfoon onder zijn neus wordt gehouden. En verdraaid: beide bewindslieden kunnen van veel beticht worden, maar niet van een overmaat aan gezag. Nee, dan 'causeert' Hans van den Broek (de man die bij Relus de ponsbanden invoert) al een stuk rustiger. Ruud Lubbers kuiert ook rustig door de teksten die hem worden voorgelegd sinds hij weet dat hij straks vrijwel zeker heel Europa onder zijn hoede krijgt. Maar de titel 'Kampioen Traag Pratengaat helaas voor Luns en GBJ Hilterman toch naar Kissinger en dat is geen toeval. Het verhaal gaat dat Kissinger de best betaalde spreker ter wereld is. Stel je voor, je zegt: „Ik voel me vereerd dat ik hier mag spreken en je hebt al driehonderd dollar verdiend. Kissinger is zich zeer wel bewust van het feit dat een lettergreep nergens zo duur is als bij hem. Daarom proeft hij zijn woorden zorgvuldig, perst ze tussen de tanden door en gorgelt er wat mee semi-achteloos - lippen laat rollen. De pauzes die hij in zijn speech laat vallen zijn martelend lang. Tijdens het Global Panel hield een enkele toehoorder het niet langer en begon nerveus te kuchen. Een prachtige ervaring. Een tipje tot slot voor Hans en Relus: schakel na alle kritiek op jullie 'politiek disfunctionerenniet in een hogere versnelling maar doe het juist rustiger aan. Kijk naar Kissinger! Omgekeerd moeten we op onze hoede zijn als Kissinger volgend jaar op het Global Panel zijn spreektempo heeft opgevoerd. Dan kun je er vergif op innemen: zijn tarief is gezakt! T. RUBBELS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9