'Psychisch ziekteverzuim is nationaal schandaal' GELD GOED Beurs van Amsterdam Benzineprijs op en neer PROF. WINNUBST: EPIDEMIE DREIGT Perikelen van Wall Street ECONOMIE CcidócSourcmt ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA - 'F Noteringen van vrijdag 12 april 1991 (tot 16:30 uur) Hogere winst bij Begemann BREDA Koninklijke Begemann Groep uit Breda, het industriële conglomeraat van Joep van den Nieu- wenhuyzen, heeft in 1990 een nettowinst behaald van f 73,5 miljoen tegenover 45 miljoen over dezelfde periode van het jaar ervoor. Voor het eerst sinds 1972 wil het concern een dividend uitkeren van 2,60 per aandeel van 5 nominaal, of een stockdividend ten laste van de agioreserve van 1,75 per aandeel per honderd gewone geplaatste aandelen. Over 1991 wordt een toeneming verwacht van de bedrijfsresul taten. De transactieresultaten worden echter lager in- feschat. Begemann denkt dat zowel de nettowinst als e winst per aandeel omhoog gaan. Voor alle sectoren zijn de verwachtingen positief. De totale orderporte feuille is ultimo 1990 toegenomen tot ongeveer 1,2 miljard. Het jaar 1990 heeft bij het Bredase concern in het teken gestaan van consolidatie en structureren. In de afgelopen vijf jaar is het aantal tot de Begemann behorende ondernemingen gegroeid van 8 tot 127, ge vestigd in 25 verschillende landen. Arbeidsvoorwaarden ABN AMRO afgewezen UTRECHT De leden van de Dienstenbond FNV wijzen de voorstellen voor harmonisatie van de ar beidsvoorwaarden bij de ABN en de AMRO-bank af. De leden hebben de bond opdracht gegeven de onderhandelingen te heropenen en ze zijn desnoods bereid acties te gaan voeren, zo is uit de ledenraad pleging gebleken. De andere bonden hebben hun ledenraadpleging nog niet afgerond maar bestuur der D. Hamaker van de Dienstenbond FNV ver wacht dat de harmonisatieplannen ook daar weinig waardering zullen oogsten. De fusie tussen ABN en AMRO, bij elkaar goed voor 43.000 werknemers, had tot gevolg dat de arbeidsvoorwaardenpakket ten in elkaar moesten worden geschoven. Die zoge heten harmonisatie-operatie heeft vooral bij de AB- N'ers die op een aantal punten betere arbeids voorwaarden hebben dan de AMRO-collega's tot onvrede geleid. Ambtelijke missie naar Zuid-Afrika DEN HAAG Een ambtelijke missie gaat volgende week in Zuid-Afrika de kansen on derzoeken voor het Nederlands bedrijfsleven. Twee ambtenaren van het ministerie van eco nomische zaken en één van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij zullen zich ter plekke een beeld vormen van het investe ringsklimaat, het handelspotentieel en het op zetten van een netwerk voor economische be trekkingen, aldus een woordvoerder van Eco nomische Zaken. Afhankelijk van de bevin dingen van het drietal wordt besloten of later dit jaar een grote handelsmissie onder begelei ding van het ministerie naar Zuid-Afrika zal gaan. Vorige maand sprak een meerderheid van de Tweede Kamer zich uit voor het af schaffen van de economische sancties tegen Zuid-Afrika in verband met het afschaffen van de apartheidswetten. De Europese rege ringsleiders besloten eerder al tot het opheffen van een investeringsstop. Tokyo heeft rijkste inwoners ter wereld TOKYO Tokyo heeft de rijkste in woners ter wereld. Dat blijkt uit een onderzoek van het Japanse planbu reau. Torenhoge grond- en consump tieprijzen dreigen echter de koop kracht van de welvarende stedelin gen aan te tasten, aldus het rapport. Per hoofd van de bevolking verdien den de inwoners van Tokyo in het fiscale jaar 1988 volgens het planbu reau gemiddeld 29.220 dollar 55.226). De gemiddelde Japanner had in dat jaar een salaris van 19.690 dollar 37.214). De inkomens in To kyo liggen zelfs hoger dan die in Zwitserland, waar de inwoners in 1988 gemiddeld 24.568 dollar 46.434) verdienden. Dollar omhoog AMSTERDAM/NEW YORK De koers van de Ameri kaanse dollar is gisteren licht gestegen door het uitblijven van de verwachte renteverla ging in de VS. Op de wissel markt in Amsterdam lag de dollarkoers bij het slot van de handel op 1,8915, ruim een halve cent meer dan het slot van 1,8850 op donderdag. In de loop van de middag werd bekend dat de Amerikaanse consumentenprijzen in maart met 0,1 procent zijn gedaald. WSG in Poolse joint-venture DEN HAAG/WARSCHAU World Software Group (WSG) in Den Haag, onder leiding van Arie van der Zwan, heeft een joint-venture opgericht met de Poolse hardwareleve rancier Meraster. Het samen werkingsverband Volster richt zich op de ontwikkeling van software voor de Poolse markt. Het bedrijf onderhan delt momenteel met enkele grote Poolse banken voor het verkrijgen van opdrachten. Volgens bestuursvoorzitter Arie van der Zwan moeten dit jaar nog enkele contracten worden afgesloten. Momenteel heeft Volster een aantal klan ten „maar de lopende contrac ten zijn niet erg groot". Goede fruitoogst, negatief resultaat WAGENINGEN De Neder- landse fruitteelt heeft vorig jaar een uitstekende oogst bin nengehaald. De export van met name appels steeg naar een nieuw record, de veiling- prijzen bereikten ongekende hoogten. Desondanks slaagde de gemiddelde fruitteler er niet in een positief resultaat te behalen, zo bleek gisteren op de jaarvergadering van de fruittelers (NFO) in Wagenin- gen. Volgens NFO-voorzitter J. Zevenbergen is de Neder landse fruitteelt de modernste Europa. De NFO-voorzitter ziet ook enkele negatieve pun ten. De fruitteelt mag dan technisch modern zijn, de afzet vindt nog op ouderwetse wijze plaats. „Een omzet van ruim 500 miljoen gulden, verdeeld over veertien veilingen is niet meer van deze tijd". Lohuis Lampen stort zich op Oosteuropese markt ANTWERPEN Lohuis Lampen uit België heeft een joint venture gesloten met de Russische gloeilampenfabriek Lisma uit Saransk Hiermee is een begin gemaakt met grootscheepse handelsacti viteiten op het gebied van gloeilampen tussen Oost- en West-Europa. Vanuit Eindhoven vertrekt op 22 april een handelsdelegatie met onder anderen vertegen woordigers van machinefabri kanten op het gebied van lam pen, toeleveranciers en inves teerders uit Europa, Japan, Korea en de Verenigde Staten. Tijdens deze missie aan Rus land en Polen wordt gepoogd ook met alle andere gloeilam penfabrieken in het Oostblok samenwerkingsovereenkom sten af te sluiten. De basis voor de missie werd begin deze maand in Brussel gelegd door directeur A.H. Lohuis en directeur Levakin van de Lis- ma-fabriek. Lohuis Lampen heeft vestigingen in 23 landen over de gehele wereld. De gloeilampendivisie van Philips is niet betrokken bij het pro ject. Woordvoerder C. Vreven van Philips zegt niet op de hoogte te zijn van de activitei ten van de Belgische concur rent. ROTTERDAM De NOVOK heeft geadviseerd de prijs voor LPG aan de vrije pompen aan staande maandag met drie cent per liter te verlagen. Daarentegen heeft zij de leden aangeraden de benzineprijs vandaag met twee cent per li ter te verhogen. Daarmee volgt zij de gisteren al doorge voerde prijsveranderingen voor benzine bij Shell. De adviesprijs voor superbenzine gelood en Eurosuper wordt met ingang van vandaag ach tereenvolgens 172 en 165 cent per liter. Vanaf maandag is de adviesprijs voor LPG 49,9 cent per liter. DEN HAAG Bijna veertig procent van alle mensen in de wao zijn ar beidsongeschikt door psy chische oorzaken Vol gens de Leidse hoogleraar prof. dr. J.A.M. Winnubst is er zo langzamerhand sprake van een epidemie. In zijn ogen gaat het zelfs om een 'nationaal schan daal', vooral omdat de rijksoverheid geen cent voor een goed onderzoek over zou hebben. Iedere dag bellen 300.000 werknemers hun baas of de bedrijfsvereniging op om zich ziek te melden. Anders gezegd: het ziekteverzuim in ons land bedraagt ruim negen procent. Wie daar de bijna 900.000 ar beidsongeschikten bij optelt, ziet dat bijna een kwart van de Nederlandse beroepsbevolking wegens ziekte of handicap niet aan het werk is. Premier Lubbers vindt deze zaak zo ernstig dat hij zijn po litieke carrière in de waag schaal heeft geplaatst. Als er in Nederland meer dan een miljoen wao'ers komen, stapt hij op. Inmiddels heeft het ka binet opnieuw aangekondigd drastisch te willen bezuinigen op de uitkeringen wegens ziekte en arbeidsongeschikt heid. Het rekent er op, dat in 1994 3,7 miljard minder uitge geven zal worden aan wao en Ziektewet. Onderzoek van de Sociaal Economische Raad (SER) heeft uitgewezen dat veertig procent van de arbeidsuitval wordt veroorzaakt door psychische klachten. In het bedrijfsleven zit dertig procent van de werknemers vanwege dit soort klachten thuis, maar bij de overheid bedraagt dat percen tage zelfs bijna vijftig. Opvallend is dat onder werk nemers beneden de 45 jaar veel meer geklaagd wordt over psychische ziekten dan bij oudere collega's. De gemid delde wao'er is momenteel niet ouder dan 43 jaar, wat be tekent dat hij tot aan zijn pen sioen ruim twintig jaar een uitkering wegens arbeidsonge schiktheid zal ontvangen. De kosten daarvan voor de sa menleving zijn groot, het be draagt namelijk 25 miljard gulden per jaar. De Ziektewet kost jaarlijks nog eens 15 mil jard gulden. De epidemie aan psychische kwalen heeft verschillende Enkele bedrijven in Nederland, waaronder DSM, keren aan werk nemers die zich nooit ziek melden, een extra premie uit. FOTO: PR oorzaken. De klinische ar- beids- en organisatiepsycho loog drs. R. Joppen noemt een mengeling van oorzaken, zoals ingrijpende veranderingen in het privé-leven, organisatori sche problemen en de eigen persoonlijkheid. Op het lijstje van de belang rijkste privéfactoren die bij dragen tot psychische proble men staan het overlijden van een partner of familid, echt scheiding en gevangenisstraf hoog genoteerd. Ook een baan zelf kan leiden tot een ver hoogde psychische druk. Dan gaat het vaak om onduidelijk heid over taken en bevoegdhe den. Ook zijn de verwachtin gen van een beginnende werknemer vaak volstrekt an ders dan wat in de praktijk van hem of haar wordt ge vraagd. Met name bij jongeren is dat het geval. Uiteraard draagt ook overbe lasting bij tot het gevoel van stress. Joppen vindt bovendien dat 'de aard van het beestje' een belangrijke rol speelt. Een jakkerende collega is niet al leen zelf gestresst, maar heeft ook een slechte invloed op zijn omgeving. In een recent onderzoek van de jongerenorganisatie van het CNV wordt nog een andere oorzaak van arbeidsonge schiktheid genoemd. Vooral jongeren stoppen beroepsmatig geweldig veel energie en tijd in sociale contacten. Veel meer dan ze terugkrijgen. Met name jeugdwerkers, politiemensen en verpleegkundigen in de speciale gezondheidszorg ra ken daardoor gauw uitgeblust. Oplossingen De oplossingen worden in ver schillende richtingen gezocht. Sommigen willen toeloop naar de wao en Ziektewet minder eenvoudig maken. Tijdens een deze week gehouden congres over psychische oorzaken van ziekteverzuim gehouden be toogde drs. G. Verheij van het Nederlands Christelijke Werk geversverbond dat de sociale wetgeving in Nederland bij draagt tot het eerder thuisblij ven wegens ziekte. In Duitsland en België heersen nagenoeg gelijke arbeidsom standigheden, maar is aanzien lijk minder ziekteverzuim. Verheij erkent dat de produk- tiviteit van de Nederlander ook hoger is, maar meent dat die factor niet alléén de oor zaak zijn van het hogere ziek teverzuim en toenemende ar beidsongeschiktheid. „Als het ons ernst is om de aantallen terug te dringen, dan zullen we niet, zoals de vakbe weging pleegt te doen, de wet geving büiten beschouwing mogen laten. Ik noem bijvoor beeld een verdergaand ont slagverbod voor gedeeltelijk arbeidsongeschikten en een bonus-malus-systeem", aldus Verheij. Met name het bonus-malus-sy- steem is aan kritiek onderhe vig. Enkele bedrijven in Ne derland (bijvoorbeeld DSM) keren aan werknemers die zich nooit ziek melden, een ex tra premie uit. Daardoor kan al gauw de indruk ontstaan dat ziek zijn wordt gestraft. Maar volgens Verheij heeft dit systeem wel degelijk een gun stige invloed op het verzuim. Zware last Ook het kabinet maakt zich ernstig bezorgd. Premier Lub bers zei vorige maand: „Voor de overheid wordt het ziekte verzuim een te zware last en deze werkgever (de overheid) is niet meer bereid die last te dragen". Minister Kok heeft zich geschaard achter het idee van topambtenaar Pont (bin nenlandse zaken) om de eerste twee ziektedagen voor eigen rekening van de ambtenaren te laten komen. In ruil daar voor wordt het aantal vrije da gen met vier verhoogd. Ziek tedagen kunnen op die manier van de vrije dagen afgeboekt worden. De ambtenarencen- trales hebben afwijzend op het plan gereageerd. Dit soort maatregelen is in de eerste plaats gericht op het voorkomen van oneigenlijk en onnodig gebruik van de Ziek tewet. Iemand die een 'baai dag' wil hebben, is nu blijk baar al gauw geneigd met ziekteverlof te gaan op kosten van de bedrijfsvereniging of de overheid. Volgens psycho loog Joppen zijn er echter ook mogelijkheden om de oorza ken weg te nemen van dit soort ziekteverzuim. De stelregel 'afspraak is af spraak' en 'wie A zegt moet ook B zeggen' behoeft niet al tijd op te gaan, meent Joppen. Beslissingen die verkeerd uit pakken voor de werknemer moeten volgens hem terugge draaid kunnen worden. Bo vendien moet de werknemer worden gemotiveerd om orde te scheppen in zijn werkzaam heden. Joppen vindt bijvoor beeld dat kleine zaken onmid dellijk afgewerkt moeten wor den. Dat hoeft overigens niet hetzelfde te zijn als haastig werken, maar het brengt wel het overzicht over de werk zaamheden terug. De organisatie-psycholoog heeft ook een minder vriende lijke hint voor de gestresste werknemer. „Voorkom stress door je bewust te worden van je geneigdheid om het anderen onnodig naar de zin te maken. Dat betekent niet dat je nooit anderen mag helpen, je moet je alleen wel afvragen of je dat werkelijk wel wilt of kunt doen. Op die manier word je niet met teveel werk opgeza deld", aldus Joppen. Voorts vindt hij dat werkne mers zichzelf moeten toestaan fouten te maken en verder moeten doorvragen wanneer opdrachten en situaties ondui delijk zijn. Joppen is er van overtuigd dat een goed even wicht tussen werk, sociale con tacten en hobby's de beste ma nier is om te voorkomen dat de psychische druk te groot wordt. HILDEBRAND B. BIJLE- VELD Hoe lang zullen de gevolgen van de Golfoorlog nog nawer ken in het bedrijfsleven? Wall Street toont zich daarover openlijk bezorgd. De grootste effectenbeurs van de wereld heeft echter meer redenen voor bezorgdheid. In de eerste plaats worstelen de analisten met de vraag of de recessie nog komen moet dan wel over haar hoogtepunt heen is. Be vindt die recessie zich nog in de aanloopfase dan rijst auto matisch de vraag, waarom de Fed, het overkoepelend or gaan van de twaalf centrale banken van het land, niet be sluit tot een verdere verlaging van de officiële rentetarieven. De prime rate, het tarief dat de handelsbanken hun groot ste en beste klanten voor kre dieten berekenen, staat thans op 8,75 tot 9,00 procent, terwijl het Fed Funds tarief, dat het Nederlandse discontotarief misschien het dichtst benadert, nu op 5,50 procent staat. Een geheel andere vraag. Wat zul len de gevolgen voor de resul taten van het bedrijfsleven in het tweede kwartaal zijn als de recessie thans een hoogtepunt heeft bereikt? Kwartaalcijfers Dezer dagen komt de stroom eerste kwartaalcijfers los. Wall Street vreest die cijfers meer dan wat ook. Het feit dat IBM als marktleider in de compute rindustrie heeft aangekondigd dat rekening moet worden ge houden met een halvering van de winst per aandeel, is een al lesbehalve geruststellend gege ven. Analisten zijn bezorgd over de fang van zaken in het edrijfsleven en vrezen, dat het Dow Jones indexcijfer voor dertig vooraanstaande in dustrie-aandelen voorlopig dan ook niet de 'droomgrens' van 3000 zal passeren. Zij zien dat in feite niet voor juli of au gustus gebeuren, wanneer de recessie volgens de jongste schattingen tot het verleden behoort. Opvallend in dit ver band is natuurlijk dat Dow Jo nes steeds opnieuw opmar cheert in de richting van die droomgrens om dan meteen weer terug te vallen. Nadat verleden week de hoogste stand van 2945 was bereikt viel de index weer terug naar 2875. Deze terugval was te wij ten aan de koppige weigering van de Fed om de rentetarie ven te verlagen. Door de gebeurtenissen in Wall Street bekruipt thans veel beleggers de vrees, dat het koersniveau te hoog is. Ex tra vervelend is, dat de be langstelling van de beleggers uit de niet al te grote omzetten van de laatste dagen. Veel beleggers hebben in het eerste kwartaal forse koers winsten behaald en proberen die winsten thans te incasse ren, omdat zij vermoeden dat een hoogste stand is bereikt. Niet uit het oog verloren mag worden, dat deze grootscheep se speculatie voor de korte ter mijn het eigenlijke beursbeeld in nevelen hult. Een andere bron van bezorgd heid vormen de verschillende officiële statistieken en index cijfers, die in de komende da gen zullen worden gepubli ceerd. Veel analisten zijn be hoorlijk geschrokken van de stijgende werkloosheid in maart, terwijl er geen aanwij zingen zijn voor een omme keer in deze ontwikkeling. Kredieten Volgens een andere redenatie plegen de Amerikaanse werk loosheidscijfers doorgaans slechter te worden naarmate een recessie haar dieptepunt verder achter zich laat. Ook het consumentenkrediet is in zo'n periode een zorgelijk ge geven. En over krediet gespro ken, experts vrezen dat de si tuatie op de markt voor com mercieel onroerend goed nog lang slecht zal blijven en juist in die sector doen zich de ern stigste problemen van het bankwezen voor. En hoe is de situatie in Neder land? Volkomen nieuwe be drijfspanden staan te huur of te koop en dat kan zelfs wor den geconstateerd op eerste klasse locaties als de Amster damse kantorenwijk Diemen Zuid, waar duizenden vier kante meters leegstaan of wel dra leeg komen. Elders in het land is de situatie precies zo. Een autorit van Zevenaar naar Amsterdam via Arnhem en Utrecht biedt een onthullend beeld. Onaangenaam in dit verband is de weer stijgende dollar koers. Hoe duurder die dollar, deste moeilijker de exp tie van de VS wordt, beurskenners pochen erop, dat de Verenigde Staten het groot ste exportland ter wereld is. Kapers liggen echter op de loer. Denk hier aan Japan en de Europese Gemeenschap. Daarbij mag niet worden ver geten dat de inflatie weer langzaam maar zeker toe neemt. Het is een geluk, dat alle beurskenners en economen het zo vaak helemaal bij het verkeerde eind hebben en heel vaak de indruk achterla ten, dat hun 'geleerde' analy ses het resultaat zijn van nat te-vingerwerk. Bankwezen Een bepaald somber aspect van de Amerikaanse effecten handel is de gang van zaken in het bankwezen. De koersen van bankaandelen hebben in het eerste kwartaal een feno menale stijging te zien gege ven, maar de beleggers in deze soort waarden worden thans geconfronteerd met het pijnlij ke feit, dat 'hun' banken wel dra kwartaalcijfers zullen moeten publiceren. In dit ver band mag de vraag worden ge steld of de harde realiteit van dit moment het optimisme over de toekomst der banken toch niet ondermijnt. In een beschouwing over Wall Street wordt geconstateerd, dat deze effectenbeurs tot dus verre de harde realiteit volko men heeft genegeerd. Hoe is bijvoorbeeld de positie van banken met grote belangen in de onroerend- goedsector? In diezelfde beschouwing wordt er bijvoorbeeld op gewezen, dat de Texaanse banken er de laatste vier jaar niet in zijn ge slaagd uit het dal omhoog te krabbelen. Deze Texaanse banken kunnen nog steeds geen behoorlijke winstcijfers Het is voor de eenvoudige be legger een aardige opgaaf aan de hand van deze brij van po sitieve en negatieve gegevens de juiste belegginesbesluiten te nemen. Ik vrees dat de gemid delde belegger mede daarom Wall Street zoveel mogelijk mijdt. En het mistige beeld daar wijkt in feite weinig af van dat op de effectenbeurs van Amsterdam. De Neder landse belegger kan werkelijk geen enkele lijn ontwaren in de massa's informatie die op het ogenblik, in het jaarversla genseizoen, op hem afkomen. WIM VAN DER MEULEN ho dd 38.30 28/2 133.90 3/4 87.304/4 116.704/4 179.30 12/4 61.40 9/4 81.90 5/4 200.50 12/4 89.504/4 64.50 22/3 27.7012/4 140.70 27/3 118.704/4 87.1012/4 35.00 26/3 36.309/4 10.40 1/3 158.50 12/4 59.004/4 84.704/4 81.0011/3 53.60 12/4 28 90 8/3 53.80 9/4 51.00 78 4.40+5% St. 89/1.25 89/4.72 la dd 30.80 15/1 101.1016/1 60.50 16/1 70.90 16/1 162.50 7/1 44.30 8/1 74.50 16/1 170.70 16/1 66.6030/1 43.30 8/1 16.6016/1 116.104/2 84.50 3/1 67.30 16/1 24.10 14/1 25.30 16/1 7.00 10/4 129.60 16/1 38.70 16/1 51.0016/1 68.50 2/1 46.30 4/3 19.30 30/1 33.8014/1 50.00 122.90 24/1 33.80 7/1 33.502/1 163.50 7/2 19.7016/1 19.9016/1 26.6016/1 84.30 16/1 51.60 23/1 78.30 16/1 60.102/1 39.00 14/1 141.20 6/2 76.00 16/1 38.1016/1 25.9016/1 61.00 8/1 44.80 16/1 200.00 199.50 IntMd gr c 52.90 pakhoed c philips d91 78.50 78.50 101.80 101.90 50.90 50.90 nei p» Slotkoers vrijdag 12 180.00 178.00 204.50 204.50 116.50 117.00 hein hold 135.80 137.00 hoek's mach 225.00 225.00 ilpoort 332.00 330.00 krasnapols. 232.00B 237.00B landre gl c 63.00 medicoph. c 51.00 51.00 melia int. 4.90 4.90 mend gans 4000.00+ 4000.00B moeara 1188.00 1200.00 moeara opr 157000. 159000. moeara cop 15500.0 15600.0 16550.0 16800.0 moolen hold 37.00 37.20 mulder bosk 64.00 7.10 7.30 mijnbouw c 388.50 388.50 400.10 52.70 53.10 610.00 emba 235.00 235.00 eriks 102.50 103.00 flexovit 85.00 85.50 gamma hok) 100.80 100.00 gamma h 5 pr 5.60 5.60 getronics 32.50 32.80X geveke 46.50 48.00 glessen 121.00 123.00 goudsmit 46.50 46.50 atinv.bnk 610.00 nbm-amstel 10.50 10.50 379.00 377.00 11500.0 11500.0 244.00 245.03 I 236.00 235.C0 norit 35.'0 48.80 49J0 nutricia gb 126.40 12570 nutr gb d91 124.05 nutr.vb c 134.50 131.20 nutr vb d91 132.45 nijv-t.cate 91.50X >1.80 unit 7 pr. unll 7 c pr unil.6 pr unil.4 pr v.trans.hyp. west-lnv wb westersuik wol.kl cp c 625.00B 52.50 57. na 78.00 71 Ol 11.60 11, ten allied signal am brands american tel asarcoinc chevron cor Chrysler ford genl elec genl motos genl publ'c goodrich goodyear hewlett-fac itl flavo mil paprr 38 381/2 58 1/4 5975 31 311/2 221/2 50 3/4 811/4 merck inc mobil corp royal dutch utd techno! westingh el woolworth '00 Beurs verdeeld na gunstige cijfers YS AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs is giste ren verdeeld gesloten nadat het uitblijven van een rente verlaging in de Verenigde Sta ten de vaart uit de handel had gehaald. Na een uiterst lome ochtendhandel kreeg de beurs in de middag wat spiri: toen op basis van de economische cijfers over de Verenigde Sta ten een renteverlaging in aan tocht leek. Maar toen dat uit bleef haakten beleggers ook af. Met dat beeld volgde Araster dam de beweging op de effec tenbeurs van New York. De stemmingsindex sloot nier- door slechts 0,1 punt hoger op 95,8 na daarvoor nog een winst van 0,5 punten te hebben ge noteerd. De koersindex élge- meen waarin de internationale waarden zwaar meewegen, sloot met een winst van 1 punt op 197,90. Maar zonder Ko ninklijke Olie bedroeg die in dex net als donderdag 187.30. De omzet gisteren bedroeg f 1,56 miljard waarvan 641 miljoen aan aandelen en 920 miljoen aan obligaties. K Vor(j ninklijke Olie was goed vg er^e een omzet van 124 miljoi (jan tegen 100 miljoen donderdi ,je De obligatiemarkt was aan t ercje slot een stuiver beter terw s dat eerder op de dag nog n r cent was. ismi| Bij de internationals sloot K ninklijke Olie ƒ2,20 hoger i eer f 150,60. Kort na de beken ewoj making van de Amerikaan enee cijfers had de internatioc jft c zelfs boven de ƒ151 gestai,^ Philips moest daarenteg ln jj, twee dubbeltjes afstaan 11 js v f 28,60. Bij de overige hooi Veej fondsen was DAF 1,10 bel met op ƒ27,50 en moest Polygnal 0 1 omlaag op 37,20. H( ncj s moest twee dubbeltjes verd ei 0p naar beneden op f 7,30. pciali: Op de lokale markt sloot Bej faa(j mann na de keurige cijfers" weer: de dividendhervatting 8 b htwoi ger op 167. Autodealer Ri ch z< werd eveneens voor goede fers beloond met een win opeii+ van 1,80 op ƒ45. irdeli jksov

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8