Cuwaytse vrouwen aten stem horen Amerikanen gaan naar Mars, maar wanneer? Herrenberg: „Vuile oorlog in Suriname is beëindigd" JITENLAND üeidónQowumt ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 7 er doden na ketaanvallen ON Israëlische ge- itsvliegtuigen hebben gis- i in Zuid-Libanon raket- ballen uitgevoerd op bases verscheidene Palestijnse peringen. Er zijn vier do- gevallen, onder wie de laire commandant Abu ldun. Negen mensen raak- gewond. Een Israëlische rofficier in Jeruzalem ver- rde zoals gewoonlijk dat af deze bases aanvallen op an in Israël werden voor- id. Twee gebouwen van stijnse organisaties wer- verwoest. Delegatie op bezoek in Litouwen De Nederlandse kamerdelegatie in Litouwen bekijkt samen met premier Landisbergis (links) het fotoboek over de jaren van de Sovjetbezetting van Litouwen. Het boek werd de delegatie geschonken. FOTO: ANP NAVO wil snelle interventiemacht BRUSSEL De chefs van staven van de NAVO-landen zijn voorstander van het op poten zetten van een interventiemacht die snel en flexibel kan optreden bij drei gende situaties in de toekomst. De Noorse generaal Vigleik Eide, voorzitter van het Militair Comité van de NAVO, liet giste ren in Brussel doorschemeren dat de ge neraals een interventiemacht van tussen de 70.000 en 100.000 manschappen voor ogen hebben. Het Militair Comité is het ook eens geworden over een verkleining van de NAVO-strijdkrachten. Het hoofd kwartier van de interventiemacht wordt gevestigd in Duitsland, terwijl vrijwel ze ker een Brit tot commandant wordt be noemd, aldus bronnen. VS sluiten meer bases in Europa STUTTGART/WASHINGTON De Verenigde Staten sluiten vóór 1995 nog eens 32 van hun militaire bases in Eu ropa. De sluitingen maken deel uit van Washingtons voornemen de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in Euro pa terug te dringen en het eigen defen siebudget te beperken. Het Amerikaan se hoofdkwartier in Stuttgart liet weten dat 27 bases in Duitsland, 3 bases in Groot-Brittannië, 1 basis in Spanje en 1 basis in Turkije worden afgestoten. Als de vrijdag aangekondigde sluitingsron de is voltooid hebben de Verenigde Staten in Europa 225 bases geheel of gedeeltelijk ontmanteld. Regering Joegoslavië stelt republieken ultimatum BELGRADO De regering van Joegoslavië geeft de verschillende deelrepublieken tot don derdag de tijd zich achter het hervormingsbe leid van premier Ante Markovic op te stellen. Geven de republieken geen gevolg aan het ulti matum, dan stelt Markovic vrijdag in het fede rale parlement de vertrouwenskwestie. Moch ten de deelrepublieken wel het beleid van Mar kovic ondersteunen, dan wil de Joegoslavische premier dat de republieken instemmen met een elftal noodwetten. Volgens Markovic bieden de wetten hem de garantie dat hij voldoende be voegdheden behoudt om zijn beleid daadwerke lijk uit te voeren. Slovenië keerde zich gisteren tegen het het houden van een referendum over de toekomst van Joegoslavië waarover de zes deelrepublieken donderdag overeenstemming hadden bereikt. Ongekende milieuramp bedreigt kust van Genua GENUA Een ongeken de milieuramp bedreigt de Noorditaliaanse kusf rond de havenstad Genua. Reddingswerkers slaag den er gisteren niet in de oliestroom uit de donder dag geëxplodeerde Cypri sche tanker Haven (vijf doden) te stoppen. Ruim 25.000 van de in totaal 142.000 ton olie die de tanker vervoerde, is inmiddels in de Middelllandse Zee terechtge komen. De vrees voor een mi lieuramp wordt vooral gevoed door het feit dat de lading van de Haven bestond uit zware Iraanse olie die heel moeilijk afbreekbaar is. Milieu-experts stelden vrijdag voor de Itali aanse televisie dat de zee rond Genua al als „dood" kan wor den beschouwd. Het ongeluk met de olietanker Exxon Val- dez geldt tot op heden als de grootste milieuramp. De kust van Alaska werd in maart 1989 besmeurd met meer dan 42.000 ton olie. Giuseppe Tel- mon, hoofd van het Genuaan- se havenkantoor, stelt dat de kans op een milieuramp voor de Ligurische kust momenteel veel groter is omdat de „Ha ven" veel meer olie aan boord had dan de „Exxon Valdez". Vooral de kust ten westen van Genua loopt gevaar. In dat ge bied wonen ongeveer 50.000 mensen. Voorts vreest Telmon dat de visstand een enorme klap krijgt. Met name tonijn, zwaardvis en dolfijnen worden bedreigd. De olievlek voor de Italiaanse kust had gisteren een doorsnede van drie kilo meter, zo verklaarde de mi lieu-organisatie Greenpeace. Bij een explosie aan boord van een olietanker die voor repa ratie in een droogdok in de Griekse havenstad Elevsis lag, zijn gisteren 27 mensen ge wond geraakt. „President China in ziekenhuis" PEKING De president van China, Yang Shangkun, is ziek, zo heeft de premier van Papua-Nieuw-Guinea, Rabbie Namaliu, gisteren in Peking gezegd. „De president is ziek geworden en is in het zieken huis opgenomen. Dat is de re den waarom ik hem niet kan ontmoeten", zo verklaarde Na maliu. De premier van Papua- Nieuw-Guinea zei niet op de hoogte te zijn van de ernst of de aard van de ziekte van de 84-jarige Chinese president. ANC presenteert nieuwe grondwet KAAPSTAD Het Afrikaans Nationaal Congres heeft giste ren voorstellen gepresenteerd voor een nieuwe grondwet, die volgens de anti-apartheidsor ganisatie onder meer zou moeten voorzien in een hand vest van burgerrechten, vrije verkiezingen en een onafhan kelijke rechterlijke macht. Het 32 bladzijden tellende do cument pleit voor een parle ment van twee kamers, een gekozen president en een ka binet met een minister-presi dent aan het hoofd. Het ANC liet gisteren weten zich fel te verzetten tegen het voorne men van de EG-landen een eind te maken aan de econo mische sancties tegen Zuid- Afrika. Henk Herrenberg. FOTO: ANP tionale vredesmacht en geen gedemilitariseerde zone aan de grens tussen Frans-Guyana en Suriname. Het is nu aan de Surinaamse president om de bereikte akkoorden voor te leggen aan de regering en het parlement. Dat moet volgens Herrenberg nog voor de ver kiezingen van 25 mei gebeu- Het is op 12 april niet al leen dertig jaar geleden dat de eerste mens een ruimtevlucht maakte. Precies tien jaar terug lan ceerden de Amerikanen voor het eerst een space shuttle. Tegen het eind van deze eeuw willen ze in samenwerking met Europa, Japan en Canada het internationale ruimtesta tion Freedom in een baan om de aarde brengen. En in 1989 kondigde president Bush een terugkeer naar de maan en een reis van mensen naar Mars aan tegen 2019, de vijf tigste verjaardag van de eerste maanlanding. Nooit stond de ruimtevaart zo in de belangstelling als op 21 juli 1969 bij de kleine stap „maar een grote stap voor de mensheid" van astro naut Neil Armstrong in het maanstof. Het Apollo-maan- programma had de belofte vervuld die president Kenne dy in 1961 had gedaan: een mens naar de maan sturen en hem veilig laten terugkeren naar zijn thuisplaneet. Uitein delijk wandelden twaalf astro nauten bij zes maanlandingen tussen 1969 en 1972 op het op pervlak van onze ruimtebuur. Of de Marsplannen van de huidige president Bush tegen 2019 zullen worden verwezen lijkt is een groot vraagteken. Al tijdens de laatste maanlan ding wetenschappelijk ge zien de meest interessante was de interesse van het grote publiek flink afgenomen. Daarnaast is het enthousiasme voor dure, geldverslindende DERTIG JAAR =tki INDE RUIMTE Compromis De huidige impasse in de Amerikaanse ruimtevaart een opeenvolging van slecht beleid, technische pro blemen en tegenslagen is deels een gevolg van fouten die in het verleden werden ge maakt. Na de Apollo-maanlan- dingen en drie ruimtevluchten naar het ruimtelaboratorium Skylab (1973 en 1974) kozen de Amerikanen de omgekeerde weg van de Russen: de ont wikkeling van de steeds op nieuw bruikbare space shuttle (ruimtependel of ruimteveer) en pas daarna de bouw van een groot ruimtestation om naar te pendelen. De space shuttle is een com promis geworden tussen ver schillende belangen (onder meer militaire) en beschikbare budgetten, waar eigenlijk nie mand echt tevreden mee was. De eerste pendelraket Colum bia vertrok op 12 april 1981 met drie jaar vertraging. Vier ruimteveren maakten tot nu toe in totaal veertig vluchten in plaats van één opdracht per week, zoals aanvankelijk was voorzien. De explosie van het ruimte veer Challenger op 28 januari 1986, waarbij zeven astronau ten om het leven kwamen, be nadrukte nog eens op een pijn lijke manier dat de shuttle te centraal stond in de Ameri kaanse ruimtevaart en dat er nog steeds een rol was wegge legd voor de klassieke weg- werpraketten. Ook de plannen voor Free dom, het ruimtestation, vorde ren niet al te best. Eerst voor zien voor 1992, de tweehon derdste veijaardag van de ont dekkingsreis van Columbus naar Amerika, zal de bouw nu pas op zijn vroegst beginnen in 1995 in een veel kleiner en be scheidener opzet dan eerst ge- De Amerikaanse ruimtevaart werd eind vorig jaar door een bijzondere commissie doorge licht. Haar besluit: meer aan dacht schenken aan weten schappelijke projecten en aan de uitbouw van een nieuw on bemand lanceersysteem. En de space shuttle? Die zou minder gebruikt moeten worden en alleen als er echt mensen no dig zijn bij de uit te voeren operaties. BENNY AUDENAERT DEN HAAG De „vuile oorlog" die Suriname ja renlang verscheurd heeft, is beëindigd, zo heeft H. Herrenberg, de speciale afgezant van de Suri naamse legerleider D. Bouterse, gistermiddag op de ambassade in Den Haag verklaard. Ter illustratie van de „concre te vruchten die het proces van nationale verzoening heeft op geleverd", liet Herrenberg zich omringen door vier leden van het voormalig Surinaamse verzet in Nederland. Herrenberg, voormalig ambas sadeur in Nederland en nu ambassadeur in algemene dienst, was namens Bouterse naar Nederland gekomen om in het kader van de nationale verzoening ook uitgeweken Surinaamse politieke kopstuk ken achter zich te krijgen. Dat was kennelijk gelukt, al hiel den mevrouw De Hart, advo caat Haakmat (beiden van het voormalig Amsterdams Ver zet), uitgeweken opperrechter Waaldijk en de Javaanse poli ticus Somohardjo stijf de lip pen op elkaar als het ging om de afspraken die zij met Her renberg hebben gemaakt. Ook Herrenberg gaf geen en kele aanduiding van de over eenstemming die hij met de in Nederland wonende Suri naamse dissidenten had be reikt. Dezelfde lijn volgde hij wat betreft de akkoorden die de afgelopen weken bereikt zouden zijn met „alle gewa pende verzetsgroepen" in Su riname zelf. Het gaat dan om groepen als het Junglecom mando, de Tucayana-indianen, Mandela en Angula. Hij zei alleen wat er niet zal gebeuren: er komt geen opde ling van het land, geen encla ve, geen regionale of interna- WAYT-STAD Vier ïuten van doodsangst ens de Iraakse bezet van Kuwayt veran- den Laila al-Qadhi's n. Nadat Iraakse sol- •n bij een controlepost reigd hadden haar hters mee te nemen, gen haar gedachten ir de Kuwaytse rege- in ballingschap die ïeflijk was onderge- cht in het Sheraton- el in Taif in Saudi- ibië. 37-jarige al-Qadhi, docente els aan de universiteit van yayt, zwoer dat zij nooit r bang zou zijn voor de rsende al-Sabahs en dat zij de bevrijding zou vechten de rechten van vrouwen ociaal zwakkeren, je week deed al-Qadhi woord gestand, terwijl de irige Danah en de vijfjari- leem veilig aan hun moe voeten speelden. „Nu ik de dood heb gestaan met geweerloop op me gericht voor het vooruitzicht mijn leren te verliezen, hoe kan an nu nog bang zijn voor die de bezetting heb- doorgebracht in de veilig- van een vijfsterrenho- vraagt ze zich af. Al-Qadhi's onvrede wordt ge deeld door duizenden Kuwayt se vrouwen, ook al zijn de meesten bang om hun engage ment in het openbaar uit te spreken. De vrouwen, die zijn geconfronteerd met de dood, martelingen, arrestaties en verkrachtingen, zijn niet lan ger bereid hun positie in de door mannen gedomineerde maatschapij te accepteren. Zij zijn Kuwaytse 'sufragettes' geworden en hopen dat zij zul len worden 'beloond' voor hun rol in de bevrijdingsstrijd. Zij eisen voor de eerste keer stem recht voor vrouwen en het recht kandidaat te staan voor de regering. Monster Saddam .Als er vrouwen in de regering hadden gezeten had Kuwayt misschien niet een monster als Saddam geholpen een held te worden", aldus al-Qadhi. „Na alles wat de vrouwen hebben doorgemaakt kunnen we ons zelf niet de oude, zelfgenoeg zame houding toestaan van simpelweg genoegen nemen met de kruimels die ons wor den toegeworpen. Degenen die zijn gebleven terwijl de laf aards vluchtten verdienen het zitting te nemen in de rege ring". Tijdens de zeven maanden du rende bezetting smokkelde al- Qadhi voedsel en geld voor buitenlanders die zich verbor gen hielden en zorgde zij voor twee meisjes die door de Ira kezen uit een pleeggezin wa ren gezet. „Je hoefde niet met een geweer rond te lopen om een vrijheidsstrijder te zijn". Omdat de vrouwen door de Iraakse soldaten als een min der grote bedreiging werden gezien hadden ze meer bewe gingsvrijheid dan de Kuwayt se mannen. Ze gebruikten die om wapens te smokkelen on der hun abbaya's (zwarte jur ken) en om Iraakse troepenbe wegingen in kaart te brengen. Veel vrouwen vervalsten per soonspapieren en vrouwelijke artsen richtten in hun kelders noodcentra in om gewonde verzetsmensen te behandelen. Sommige vrouwen gingen zelfs de straat op met geweren en bommen. Nahla hurkt naast haar witte Toyota en wijst op de bumper die ze heeft gebruikt om een Iraakse soldaat te doden. Met voorbedachte rade. Toen de bezetting nog maar twee we ken oud was had ze haar broer gevraagd hoe ze het verzet kon helpen. Zijn advies was op straat een soldaat alleen te zoeken, met zijn rug naar haar toe, en die dood te rijden De 21-jarige studente, die al leen haar voornaam wil noe men, vertelt: „Toen ik een sol daat zag gaf ik gas en raakte hem met ongeveer honderd kilometer per uur. Hij sloeg over mijn motorkap heen en lag daarna bewegingloos op de grond. Voor ik het deed dacht ik" 'deze man is hier om mijn familie te doden en mij mijn vrijheid af te nemen'. Maar naderhand heb ik veel gehuild en voelde ik me afschuwelijk om wat ik had i Martelares De vrouwenbeweging heeft een martelares gevonden in de 32-jarige Asrar al-Qabandi, op gegroeid in een vooraanstaan de Kuwaytse familie. Volgens vrienden en bronnen in het verzet gaf ze per satelliettele foon informatie door aan één van de al-Sabahs in balling schap. Ze werd gearresteerd door de Irakezen en later met een bijl gedood. Haar lichaam, met ook nog drie schotwonden in de borst, werd in een doek gewikkeld op het gazon van haar ouders achtergelaten. Hind al-Bahar, arts en vrien din van Asrar, zegt dat ze hoopt dat al-Qabandi's dood niet voor niets is geweest. De vrouwen in Kuwayt wor den niet helemaal onderdrukt. Ze hebben meer vrijheden dan de vrouwen in veel andere landen in het Midden-Oosten, met name Saudi-Arabië. Ze mogen autorijden, westerse kleren dragen en bedrijven leiden. Door de gelijke kansen in het onderwijs hebben veel vrowuen prominente banen in het onderwijs, de medische wereld, het rechtswezen en de ambtenarij. Ondanks de roep om verande ringen en de belofte van de re gering om Kuwayt democra tisch te maken is het geenszins zeker dat de rechten van de Kuwaytse vrouwen zullen verbeteren. Het beste waar zij op kunnen hopen is een snelle herinvoering van de nationale vergadering, die in 1986 werd ontbonden, en een nieuwe wet waarin het stemrecht wordt uitgestrekt tot vrouwen. ANDREW ALDERSON (c) The Sunday Times =ijna vier jaar pëist tegen spatiënt |NCHEN Tegen een 29- met aids besmette Ne- landse muzikant is gisteren de rechtbank in Mün- i een gevangenisstraf ge- drie jaar en tien •Inden De man, een hero'i- werslaafde, had gemeen- •jap gehad met drie vrouwen (der ze in te lichten ever i besmettelijke ziekte. De i vrouwen, onder wie een isje van 15 jaar, raakten k het HIV-virus besmet. De Idediger van de Nederlan- I pleitte voor een lagere 'If, gezien zijn ziekte: „Zip iste uur heeft al geslagen derlandse experts or vernietiging lemische wapens I HAAG Nederland is jeid experts te leveren voor '[inspectie van lokaties van mische wapens en voor |ntuele andere taken op misch gebied in Irak die irtvloeien uit resolutie 687 i de Veiligheidsraad. I hebben de ministers van fenlandse zaken en defen- feisteren in een brief aan de ;ede en Eerste Kamer mee- jeeld. Hoe de Nederlandse Istentie er precies uit zal 1, is nog niet bekend, omdat nog op te richten commis- I van de Verenigde Naties onderzoeken hoeveel wapens op welke ma- vernietigd moeten wor- j(j. De Nederlandse regering "|dr. A. Ooms, voormalig di van het Prins Maurits van TNO, voor als Nederlands kandi- voor de speciale VN-com- die moet toezien op de het Iraakse Asbakken vliegen door Taiwanees parlementsgebouw Het parlement in Taiwan heeft gisteren een ru moerige week van debatten afgesloten met een twee uur durend gevecht, waarbij de politie de afgevaardigden uit elkaar moest halen. De voor zitter ging languit na een vuistslag en een parle mentariër moest in het ziekenhuis worden be handeld. De hulp van 50 agenten werd ingeroe pen nadat een afgevaardigde de 71-jarige voor zitter Liang Su-yung (zie foto) te lijf ging. De voorzitter werd vervolgens letterlijk door de parlementariërs onder vuur genomen die hem bekogelden met schoenen, asbakken en boe ken. Liang omschreef het incident later als „de doodstraf voor de democratie in Taiwan". HET MEXICAANSE AFGODSBEELD portier open en springt er uit. Skip duikt ook uit de auto, maar Rob ziet geen kans om weg te komen. Hij voelt de truck verder weg schuiven, schakelt nog achteruit, maar het is te laat: het voertuig verliest zijn evenwicht en stort in de afgrond. De India nen heffen een vreugdegehuil aan, wanneer de truck in het ravijn valt, maar Diaz hoort het niet eens. Want wat is er van zijn vriend Rob geworden? De meeste Indianen bepalen nu hun aandacht tot de en Rob en Diaz nemen hun kans waar: ze springen in de Diaz sleurt Skip vlug mee - en Rob start de motor. En nu Maar wanneer Rob de koppeling omhoog laat komen de truck te snel vooruit en op hetzelfde ogenblik slaakt een gil: de wielen van de truck glijden weg en het voertuig scheef. „We vallen in de afgrond!" schreeuwt Diaz, gooit het

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7