„Druk van BVD op asielzoekers Steden vragen uitstel kortingen op onderwijs Onderwijsbond laat salariseis vallen Brede organisatie voor medische hulp Tsjernobyl Ministerie werkt aan combikaart [na (INNENLAND EeidwOowuvnt ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 3 A.anpak erzuring ergt gionale m ïaatregelen" J1 ni LTHOVEN Het mi- •uc*' ;terie van volkshuisves- >anl lgi ru mtelijke ordening milieubeheer (VROM) >ent dat vooral op regio- y al niveau aanvullende iatregelen nodig zijn om verzuring in Nederland ;en te gaan. Igens topambtenaar Wolters uit het onlangs afgesloten derzoek gebleken dat de ei rzuring veel meer een regio- "ide J probleem is dan tot nu toe is >rd aangenomen. Gisteren got f. he Rijksinstituut voor jelksgezondheid en Milieuhy- ne (RIVM) een toelichting de eerder deze week be nd geworden resultaten van i grootschalig onderzoek ar de verzuring. Daaruit jkt dat de verzuring in de elopen tien jaar is afgeno- i Tevens werd duidelijk de veehouderij een grotere olgi drage levert aan de verzu im ig, dan tot nu toe bekend ;(jn s. De ammoniak uit de mest em 1 vaI"kens' kippen en run- •en komt ook weer veel der op de grond terecht dan gin ivankelijk werd gedacht, r d t betekent dat natuurgebie- ing n in de omgeving van re 's met veel vee meer te lij hebben onder de verzu- dan verder weg gelegen ;n. Tot voor kort werd dat de ammoniak fir. mi h meer verspreidde over )an e' Nederland. „Nu kun je licluderen dat vuile gebie- nog wat vuiler zijn en lone gebieden nog wat scho- aldus Wolters, die tevens K Drzitter van de Stuurgroep lal rzuringsonderzoek is. pa titers meent dan ook dat er bepaalde regio's met een ite veedichtheid aanvullen- maatregelen nodig zijn om ma verzuring terug te dringen. aanvullende maatregelen Dlnnen variëren van inkrim pen ïg van de veestapel in be- ilde gebieden tot het ver- cht nemen van technische itregelen om de uitstoot te inderen. De agrarische ipr pr heeft de kaarten gezet "et laatste. Horecabond: zonodig staken voor cao UTRECHT De Horecabond FNV zal zijn leden in het horecabedrijf (130.000 werkne mers) zonodig tot staking oproepen als de werkgevers volharden in hun laatste cao bod Dat bod is volgens de bond ontoerei kend waar het gaat om de loonsverhoging, verdere arbeidstijdverkorting en het verbe teren van de arbeidsomstandigheden. De bondsraad van de horecabond heeft gisteren besloten om voor het eerst in het 93-jarig bestaan van de bond de stakingskas open te stellen. Als het tot stakingen komt, kan de bond het financieel lang uitzingen. De pen ningmeester heeft miljoenen guldens tot zijn beschikking Voorlopig beperkt de bond zich tot ludieke acties. Het stellen van ulti matums is een zaak van actiecomité's in af zonderlijke bedrijven. Natuur en Milieu laakt Defensienota DEN HAAG De Stichting Natuur en Milieu (SNM) meent dat het ruimtebeslag en de milieu aantasting door het leger veel verder kunnen wor den verminderd dan het ministerie van defensie zegt. In een reactie schrijft Natuur en Milieu dat de De fensienota haaks staat op het natuurbeleid van de regering. De inrichting van nieuwe oefenterreinen in natuurgebieden noemt SNM onaanvaardbaar. De omgeving van de vliegbases Leeuwarden en Twente zal nog meer lawaai te verduren krijgen. De nieuwe luchtmobiele brigade gaat op de Gin- kelse Heide en bij Deelen oefenen met helikopters. Aangewezen landingsgebieden en -routes zullen intensiever worden geruikt. De milieu-organisatie heeft uitgerekend dat maximaal drie compagnie oefenterreinen in plaats van zeven voldoende zijn. Maatregelen geëist tegen stijging overvallen DEN HAAG De organisaties van werkgevers en werknemers in het bank- sprake was van een recordaantal. Als het doorgaat komt het aantal bankover- bedrijf hebben in een gezamenlijke brief vallen dit jaar uit op het ongekende aan- aan minister Hirsch Ballin (justitie) gedrongen op maatregelen tegen het toe nemend aantal bankovervallen. Volgens de organisaties veroorzaken de overvallen blijvende psychische schade bij de werknemers. Vorig jaar werden 110 kantoren overvallen die al eerder doelwit van een beroving waren. In de brief van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) en de vakorganisa ties wordt erop gewezen dat in de eerste twaalf weken van 1991 al 126 overvallen hebben plaatsgevonden. Een onrustba rende stijging ten opzichte van de eerste maanden van vorig jaar, toen er ook al tal van zeker 500 bankovervallen, aldus de briefschrijvers, tegen bijna 400 vorig jaar. De organisaties dringen er bij de minis ter op aan de succesvolle aanpak van overvallen in Amsterdam uit te breiden over de rest van Nederland. Volgens mr. L.M. Overmars, directeur van de NVB, bestaat het vermoeden dat het probleem van de overvallen zal verschuiven van Amsterdam naar de rest van Nederland. „We zien een landelijke stijging met 33 procent, terwijl in Amsterdam een da ling van 31 procent is bereikt". Remigratie teruggelopen DEN HAAG De remigratie van mensen die niet de Nederlandse nationaliteit bezit ten is in de periode van 1983 tot en met 1989 langzaam teruggelopen. In 1983 remigreer den in totaal bijna 28.000 mensen en in 1989 waren het er ruim 21.000. Dit staat is een concept-beleidsnota over het remigratiebe leid voor minderheden. Sinds 1987 kunnen potentiële remigranten in Nederland een vakopleiding volgen voor beroepen waaraan in het land van herkomst behoefte bestaat. Voor zover bekend is geen enkele deelne mer aan het Turkse opleidingsproject naar Turkije teruggekeerd, terwijl ongeveer de helft van de Arubaanse deelnemers inmid dels een baan op Aruba heeft gevonden. Het kabinet vindt dat eerst moet worden onder zocht wat de oorzaken zijn van deze ver schillen voordat een beslissing kan worden genomen over nieuwe opleidingsprojecten. ONDERZOEKSBUREAU: DEN HAAG De Bin nenlandse Veiligheids dienst (BVD) biedt asiel zoekers in sommige geval len een verblijfstitel voor Nederland aan als zij be reid zijn als informant op te treden. In andere ge vallen worden hen juist moeilijkheden bij het ver krijgen van een verblijfs vergunning in het voor uitzicht gesteld als zij de gevraagde medewerking aan de veiligheidsdienst weigeren. Dat zegt het onderzoeksbureau Jansen Janssen in de mor gen te verschijnen brochure „De vluchteling achtervolgd" over het benaderen van asiel zoekers door de BVD. Het on derzoeksbureau baseert zijn conclusies op de reconstructie van ongeveer 70 BVD-benade- ringen van asielzoekers in de afgelopen jaren. Veertien daarvan zijn expliciet in de brochure beschreven. Vorig jaar publiceerde Jansen Janssen de brochure „Regen- jassendemokratie" over de in filtratie van de BVD in vooral linkse groeperingen. Volgens Jansen Janssen zijn bij meer dan de helft van de door het bureau onderzochte gevallen asielzoekers door de BVD onder druk gezet met be loften dan wel dreigementen ten aanzien van hun verblijfs titel in Nederland. Meestal blijft het bij vage toespelingen dat de BVD invloed kan uitoe fenen op het al of niet ver strekken van een verblijfsver gunning en/of op het toeken nen van een verzoek van na turalisatie, aldus het bureau. In zes gevallen werd expliciet een verblijfstitel beloofd. De benaderingen vinden door gaans plaats op het bureau van de Vreemdelingendienst waar asielzoekers zich tijdens hun asielprocedure regelmatig moeten melden voor een stem pel. Op dat moment al wordt asielzoekers gesuggereerd dat het verkrijgen van dat stempel samenhangt met de bereidheid tot een gesprek met medewer kers van de plaatselijke poli- tie-inlichtingendiensten (PID) De BVD-belangstelling voor asielzoekers richt zich volgens Jansen Janssen in principe op een groot aantal nationali teiten. Het zwaartepunt ligt echter bij asielzoekers van Turkse (Kurdische) en Pale stijnse afkomst. Met name in formatie over de Turkse ver zetsorganisatie Dev-Sol, de (Turks-)Kurdische onafhanke- lijksbeweging PKK en groepe ringen binnen de PLO is bij de BVD zeer gewild. De BVD zou niet alleen geïnteresseerd zijn in informatie over de struc tuur en werkwijze van deze en andere organisaties in de lan den van herkomst. Ook voor de activiteiten van deze orga nisaties in Nederland en West- Europa legt de BVD een grote belangstelling aan de dag Bo vendien wint de BVD inlich tingen in over Nederlandse or ganisaties die zich met hulp verlening aan asielzoekers in Nederland bezighouden zoals die van de Rotterdamse Pau- luskerk onder leiding van do minee Visser en het Aktieko- mité Pro-Gastarbeiders. i op leven en dood' ard van den Doornen (rechts), samensteller van het boek ids op leven en dood' overhandigt het eerste exemplaar aan de ■fternist dr. J. Lange. De medicus is hoofd van het Nationale Aids Therapie- en Evaluatiecentrum van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. De presentatie van het nieuwe boek had gisteren plaats in de Mozes en Aaronkerk in Amster dam. FOTO: ANP Brand bij AH Het gloednieuwe landelijke distributiecentrum van Albert Heijn in Geldermalsen, dat volgende maand officieel geopend zou worden, is gisteravond voor het grootste gedeelte uitgebrand. De schade wordt geschat op meer dan een half miljoen gulden. Omdat gisteren met gasflessen aan het dak gewerkt is, vermoedt de brandweer dat zo'n gasfles ontploft is. FOTO: ANP UTRECHT De Algeme ne Bond voor Onderwijs personeel (ABOP), de grootste onderwijsbond (45.000) leden in het land, eist niet langer dat de sa larisachterstand van het onderwijs ten opzichte van de marktsector wordt ingelopen. Het ongedaan maken van de achterstand van het onderwijsperso neel op de overige ambte naren is voor de bond voortaan voldoende. Op de slotdag van het driejaar lijks congres van de ABOP, gisteren in de Jaarbeurs in Utrecht, ging een krappe meerderheid van 195 van de 370 aanwezigen met dit voor stel van het hoofdbestuur van de bond akkoord. Een woordvoerder van de ABOP ontkende na afloop dat de bond daarmee een eis, die hij afgelopen jaren stelselmatig inbracht in de salarisonder handelingen met de ministers van onderwijs, heeft laten val len. „We zijn realistisch", al dus de woordvoerder. „Inwilli ging van al onze eisen zou neerkomen op een verhoging van de salarissen met 20 pro cent". De ABOP geeft de ko mende jaren prioriteit aan een verhoging van de salarissen van jonge leraren. Salarisver betering van het onderwijson dersteunend personeel en af schaffing van de zogeheten WlISO-korting, de belangrijk ste oorzaak van de achterstand op de andere ambtenaren, komt op de tweede plaats. BALKBRUG Voor de hulp aan de inwoners van de regio Tsjernobyl wordt een Neder landse organisatie opgericht die vooral op medisch gebied actief zal zijn. Onder meer de academische ziekenhuizen van Amsterdam en Utrecht hebben hun medewerking toegezegd. Het is de bedoeling te helpen met projecten in het rampge bied zelf en de overkomst van mensen naar Nederland. Drs. L. Dorenbos van de Stichting Rainbow heeft dit gisteren be kendgemaakt bij het vertrek van de eerste groep van 30 kinderen uit de regio Tsjerno byl, die twee maanden in Ne derland zijn geweest om op krachten te komen. Ze maken plaats voor een tweede groep van dertig. Ook hun verblijf wordt mede gefinancierd door Rainbow Friendship Express, Oost-Europa Zending en Evangelisch Contact Neder land. Om de opvang van kinderen financieel en organisatorisch te kunnen voortzetten en pro jecten in de Sovjetunie op te zetten is volgens Dorenbos „een bredere organisatie" noodzakelijk. Hij denkt hierbij ook aan ondersteuning vanuit de politiek. In de eerste week van mei gaat een Nederlandse delegatie naar de Sovjetunie om te bekijken hoe de regio Tsjernobyl het beste valt hel pen. Naast concrete medische hulp zal naar verwachting van drs. Dorenbos voorlichting over de leefsituatie van grote betekenis worden. Geldboetes voor Ouddorpse vissers ROTTERDAM De economi sche politierechter in Rotter dam heeft gisteren elf vissers uit Ouddorp boetes van in to taal 39.323 gulden opgelegd. De vissers stonden terecht voor in 1989 gepleegde over tredingen. Zij hadden op hun logboekfor mulieren minder opgegeven dan in werkelijkheid was ge vangen of meer kilogrammen aangevoerd dan per visreis was toegestaan. -EN HAAG De wet- ouders van onderwijs an de vier grote steden ebben staatssecretaris tallage (onderwijs) in en brief gevraagd om •n omstreden bezuini- ing op de materiële ver- Dedingen voor basisscho- ;n met een half jaar uit stellen. De wethouders wijzen in de brief op het ongelukkige tijd stip waarop de staatssecretaris de bezuiniging doorvoerde: op 1 januari 1991, voor de scholen midden in het jaar. De wet houders van Den Haag, Am sterdam, Rotterdam, Utrecht willen ook een vergoeding voor de schade die zij door de maatregel zeggen te gaan lij den. De lokale bestuurders verwachten door de bezuini ging een tekort op hun begro ting dat in de miljoenen loopt. De maatregel van Wallage be treft de halvering van de extra materiële vergoeding voor ba sisscholen met veel leerlingen van laag opgeleide of buiten landse ouders. De scholen ge bruiken die vergoeding meest al voor het kopen of huren van extra klaslokalen om hun klassen te kunnen verkleinen. Volgens Wallage is het geld daar echter niet voor bedoeld. Door de maatregel moeten volgens de vier wethouders in de vier grote steden honder den lokalen dicht. De wethouders vinden het niet verantwoord om zo'n operatie midden in het schooljaar uit te voeren en pleiten voor uitstel tot 1 augustus. De schade die zij verwachten vloeit voort uit de nieuwe bestemming van de lege lokalen. De wethouders verwachten dat zij de lokalen zullen moeten verkopen of af breken. Beide gevallen resul teren volgens hen in een fi nancieel verlies. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Echtpaar Toxopeus verlaat Rottumeroog DELFZIJL Hendrik en Janny Toxopeus, de bezetters van Rottumeroog, hebben het eiland gisteren verlaten. Toxo peus, zoon van de laatste voogd van Rottumeroog, be zette het eiland precies veer tien dagen geleden uit protest tegen plannen van Rijkswater staat om het eiland niet langer te onderhouden. Toxopeus wil niet dat Rottumeroog wordt prijsgegeven aan de natuur, maar denkt het eiland met eenvoudige middelen en hulp van vrijwilligers te kunnen behouden. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Op het ministerie van verkeer en waterstaat wordt overi gens nog steeds gewerkt aan plannen om een 'com bikaart' in te voeren. Een dergelijke kaart geeft au tobezitters een groter fi nancieel voordeel als zij met het openbaar vervoer reizen. De openbaar-vervoerbedrijven zullen de komende jaren effi ciënter moeten gaan werken, waardoor het rijk nog verder kan besparen op de subsidies die aan de maatschappijen worden verstrekt. Maij-Weg- gen sluit niet uit dat daardoor bepaalde onrendabele lijnen of trajecten zullen worden opge heven, maar daar staat volgens haar ook iets tegenover: de komst van de regio-taxi. „Dat is een variant op de al bestaan de treintaxi's die bij een groot aantal NS-stations staan", leg de de minister uit. „De regio taxi's worden kleine busjes, die een groot bereik binnen een bepaalde streek hebben. Tegen een betrekkelijk laag tarief kan men zich daarmee maar de plaats van bestem ming laten rijden". Ten slotte kondigde de be windsvrouw aan dat zij vol gend jaar een plan zal presen teren om het fietsen te bevor deren alsmede een plan om parkeren duurder te maken en de parkeermogelijkheden te beperken. Raad van State kraakt plan studiefinanciering DEN HAAG De Raad van State heeft minister Ritzen (onderwijs) geadvi seerd om zijn wetsvoorstel voor de privatisering van de studieleningen voor studenten niet naar de Tweede Kamer te sturen. In het nog steeds vertrou welijke advies, dat de be windsman op 15 maart ontving, levert de Raad op het voorstel vernietigende kritiek. In zestien pagina's levert de Raad op dertig onderdelen vaak ongewoon scherpe kri tiek. Aan het slot verwijst de Raad het hele voorstel naar de prullenmand. „De Raad van State geeft u in overweging dit voorstel van wet niet te zen den aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal", luidt de zeer ongebruikelijke slotzin van het advies. Minister Ritzen wil de studie leningen voor studenten pri vatiseren door de oprichting van een Stichting Studielenin gen. Deze stichting zou het geld voor de leningen moeten werven op de kapitaalmarkt. De stichting zou de leningen aan de studenten moeten ver strekken en, na afloop van de studie, de schulden moeten in nen. Bij de uitvoering van dat werk zou de stichting worden bijgestaan door de Informati seringsbank in Groningen. In het voorstel van Ritzen blijft de rol van de stichting echter „zeer marginaal', constateert de Raad van State. De minis ter blijft bepalen of een stu dent mag lenen, hoeveel hij mag lenen en hoelang. De Stichting Studieleningen mag straks wel zelf de rente over de leningen vaststellen, maar de minister schrijft weer voor hoe de stichting dat moet doen. Ook de verplichte be trokkenheid van de Informati seringsbank, een overheids dienst, doet de Raad twijfelen aan het privaatrechterlijke ka rakter van de op te richten or ganisatie. „De Raad van State kan niet anders dan constate ren dat een schijnprivatisering wordt voorgesteld, die slechts als gevolg heeft dat de onder wijsbegroting wordt ontlast van de post rentedragende le ningen". De Raad heeft verder grote twijfels over de uitvoerbaar heid van de door Ritzen voor gestelde constructie. „Zeer onwenselijk" tot slot zijn de gevolgen van de privatise ring van de studieleningen voor de belasting van het justi tiële apparaat, aldus de Raad. Beklemmend Staatssecretartis Kosto (Justitie) In een beklemmende isoleercel in gesprek met directeur C. van Dijk (rechts) van de jeugdinrich ting 'Eikenstein' in Zeist. Kosto opende gisteren de nieuwbouw van het complex. Ook maakten Kosto en en minister Alders (rijksgebouwendienst) gisteren bekend dat alle gevangenissen die de laatste vijf jaar zijn gebouwd op beveiliging worden onder zocht. Aanleiding zijn de recente ontsnappingen uit met name de gevangenissen De Geerhorst in Sittard en De Grittenborgh In Hoogeveen. FOTO:ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3