„Daar zat ik dan, met m'n mooie woorden en m'n vroomheid fietdaeSou/to/n Kookboek volg kerkelijk jaar Levenszin kerk wereld Stasi en KGB bespioneerden kerken jarenlang Rekenmeester Kok CcidócGouxant GEESTELIJK LEYEN/OPINIE SteidóvQowiant ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA Polen handhaaft godsdienstles op openbare scholen WARSCHAU De openbare scholen in Polen moeten gods dienstlessen organiseren, als de ouders van leerlingen erom vragen. Dat staat in een wetsvoorstel dat de Poolse regering aan het parlement heeft voorgelegd. De godsdienstles werd dit schooljaar op de openbare scholen opnieuw ingevoerd. De maatregel gold voor slechts een jaar. Buitenkerkelijke groepe ringen en de niet-katholieke kerkgenootschappen verzetten zich heftig tegren dit besluit, omdat zij te veel invloed van de RK Kerk vreesden. Volgens het nieuwe wetsvoorstel moeten de openbare scholen de leerlingen godsdienstlessen aanbieden als de ouders dat wensen. In de hoogste klassen van het onder wijs kunnen de leerlingen zelf kiezen. door Marinus van der Berg Tegen wie praat u, als u schrijft: 'Zin in het leven is niet alleen een kwestie van zelf zin -geven, maar ookVan zin ontvangen.' Praat u tegen de mogelijke zelfdoders? Hun nabestaanden? Of tegen mensen die er principieel buiten (willen) staan, de (verwijtende) toeschouwers? Zo schreef een lezer me. Een ander schreef me over haar ervaring van overspannenheid. Als je overspannen bent, kun je je voor alles te moe voelen. Nog geen bed kun je opmaken. Je denkt alleen aan jezelf en de buitenwereld interesseert je niet meer. Zij pleitte voor betere hulp en niet alleen met slaap en rustgevende tabletten. Het is ook nodig om op een gezonde manier aan jezelf te denken. Mijn opmerking dat 'zin in het leven niet alleen een kwestie is van zelf zingeven, maar ook van zin ontvangen', was allereerst een reactie op de opmerking van Diekstra: 'Niemand kan je de zin van het leven vertellen.' Ik ben er huiverig voor dat zo'n bewering een eigen leven gaat leiden en iemand in een verder isolement brengt. Ik ben er ook huiverig voor dat we steeds meer in een maatschappij leven, die zo sterk de nadruk legt op: 'Je moet het zelf doen, je moet het zelf uitzoeken', dat daardoor de onderlinge solidariteit verder wordt aangetast. Je kunt geen mens worden zonder een ander. Elke mens heeft ook kwetsbare momenten, waarin steun en hulp nodig is. Sommige mensen hebben dat zelfs veel meer dan anderen. Nu weet ik ook wel dat je geen behoefte hebt aan mooie verhalen, als je in de put zit, als je worstelt met levensvragen waar je geen gat in ziet. Op die momenten heb je behoefte aan begrip, aan concrete genegenheid en steun. Toen ik zelf vorig jaar niet alleen verder kon, heb ik hulp gezocht en gevonden bij een psychotherapeut, die mij op een voortreffelijke wijze helpt. Ik schrijf dit persoonlijke hier omdat ik vanuit mezelf weet dat je te lang kunt denken alles zelf aan te kunnen en omdat ik er op deze wijze aan wil bijdragen om te zeggen: 'Het is geen schande om hulp te vragen voor je levensvragen, als je innerlijk in de knoop zit.' Je hebt soms iemand nodig die heel goed naar je luistert en je helpt om meer inzicht in jezelf te krijgen. Ik ben ook huiverig voor een samenleving waarin alsmaar de moeilijke, de pijnlijke dingen worden verdrongen. Er zijn teveel plaatsen waar je alleen gewaardeerd wordt, als je nooit ziek bent, nooit huilt, altijd vrolijk en flink bent. Dit isoleert de mensen die wel pijn, verdriet en onmacht hebben. Er zijn plaatsen en momenten nodig waar je tot jezelf kunt komen. Sommige mensen hebben alleen oog voor het zakelijke en nauwelijks voor het persoonlijke. Ik vind het van groot belang dat kinderen, jongeren en volwassenen kunnen spreken over hun innerlijke gevoelens en ze kunnen uiten, maar dan moeten er natuurlijk wel luisteraars zijn. Tot slot wil ik nog opmerken dat ik me er maar al te zeer van bewust ben dat er mensen onder ons zijn die niet geholpen kunnen worden, ondanks alle bereidheid en alle aangeboden hulp. Ik oordeel hier niet. Rondom het niet meer kunnen vinden van levenszin zijn nog altijd meer vragen dan antwoorden. Kerk en oecumenisch centrum in Lidice PRAAG In het dorp Lidice in het westen van Tsjechoslowa- kije moet in 1992 een kerk en oecumenisch ontmoetingscen trum verrijzen ter herdenking van het bloedbad dat de nazi's 50 jaar geleden in het dorp aanrichtten. Leden van allerlei ker ken hebben zich achter het voorstel geschaard. De Gestapo schoot in juni 1942 in Lidice 190 onschuldige mannen boven de 16 jaar dood als vergelding voor de aanslag op Reinhard Hey- drich, de meedogenloze plaatsvervangend Reichsprotektor in Bohemen en Moravië. 195 vrouwen werden naar het concen tratiekamp Ravensbrück gedeporteerd en 98 kinderen werden naar een SS-kamp weggevoerd. Het dorp werd door de Duit sers totaal verwoest. Na de oorlog is het dorp op een andere plaats weer opgebouwd. Het geheugen is een dichter, maak er geen historicus van. REKKEN Twintig jaar werkte dominee Ab Schone veld (59) in de tbs- kliniek Oldenkotte in Rekken. Eind april gaat hij met de vut. Als geeste lijk verzorger creëerde hij jarenlang voor de bewo ners van de kliniek een vrijplaats. ,,Als ik met iemand in de ka pel zat, dan viel dat etiket tbs even van hem of haar af." Sa men met de bewoners en de therapeuten vocht hij voor het behoud van de kapel en de post geestelijk verzorger. Nu krijgt hij twee opvolgers. ,,Ik geloof niet in goede en slechte mensen. Ik geloof in mensen". Een gesprek over goed en kwaad in een ander licht. „Toen ik nog predikant was, las ik de zieken vaak 'De Heer is mijn herder' voor. Toen ik het later in de kliniek een keer aan een man wilde voorlezen, die een moord op z'n geweten had, protesteerde hij. 'Kom effe', zei hij, 'de Heer is voor mij geen herder!' En hij las een andere tekst voor, uit z'n hoofd: Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten? En daar zat ik dan, met m'n vroomheid en m'n mooie woorden". De kapel in Oldenkotte kijkt uit op een binnenplaats. Aan de muur hangt een bijbelci taat: Het geknakte riet zal niet gebroken worden en de walmende vlaspit zal niet ge doofd worden. De tekst is door de bewoners uitgezocht. Een van hen deed er maan den over om de letters in het stuk hout te kerven. De ruim te is amper zes bij zes meter. Het plafond wordt onderbro ken door een glazen nok. „Toen de nieuwe kliniek een paar jaar geleden gebouwd werd, zeiden de bewoners: er moet een puntje op het dak van de kapel komen, anders lijkt het helemaal niet op een kerk. Maar het geld was op. Ik moest het doen met een kaal kamertje. Ik heb toen m'n eigen kamer er bij laten trekken en dank zij een gift van 50.000 gulden van buiten af is die nok er gekomen en konden we stoelen aanschaf- Vroeger had Oldenkotte geen kerkgebouw. „We zaten op zondag dan altijd in het bij keukentje. Dan moest ik sa men met een bewoner voor de dienst eerst de etensresten wegvegen en de asbakken le gen. De bewoners zijn toen in opstand gekomen. „Waarom heeft elk Huis van Bewaring wel een kerk en deze christe lijke inrichting niet", vroegen ze terecht. Na veel geharre war kwam er een kapelletje in de oude kliniek. Nu weet ik, dat een kerk nooit mag ontbreken in een dergelijke kliniek". Het had niet veel gescheeld, of ook Schonevelds functie was een sluitpost geworden. Een paar jaar geleden stond de geestelijke verzorging on der druk in verband met be zuinigingen. „De hele kliniek is toen achter me gaan staan en vond dat ik moest blijven. Ook de bewoners. Dat ont roerde me heel erg." Hij krijgt nu zelfs twee opvolgers, die samen zestig uur aan geestelij ke verzorging gaan besteden. TBS-dominee Ab Schoneveld: „Ik heb altijd geprobeerd om me niet voor te doen als het vriendje van God. Ik wilde eigenlijk niets liever dan de bewoners keer op keer duidelijk maken dat ze mensen waren, ondanks datgene wat ze op hun geweten hadden". foto: gerard hassing Schoneveld bood in die twin tig jaar de bewoners van Ol denkotte (volgens het Wet boek van Strafrecht een kli niek voor 'geestelijk gestoorde delinquenten') een vrijplaats. De kapel, waar behalve de diensten, ook vaak de ge sprekken plaatsvonden, was vaak de enige plek waar ze straffeloos zichzelf konden zijn, zonder er rekening mee te hoeven houden dat elke op merking gerapporteerd zou kunnen worden. Dat bracht Schoneveld wel eens in een geïsoleerde positie. „Er zijn momenten van intense een zaamheid geweest. Ik zat als het ware op een eilandje tu- sen de therapeuten en delin quenten. De therapeuten heb ben een duidelijke opdracht: de bewoners op zo'n manier behandelen, dat ze als ze in de maatschappij terugkeren, niet nog een keer in de fout gaan. Ik mocht me daar niet mee bemoeien. Juist ook ter be scherming van de delin- De dominee gelooft niet in goede of slechte mensen. „Ik geloof in mensen, met goede en slechte eigenschappen. Ik heb in al die jaren eigenlijk niets liever gewild de bewo ners dat duidelijk maken. Dat ze mensen waren, ondanks datgene wat ze gedaan had den. Want vergeet niet, die moord, verkrachting of dief stal zit in hun ziel. Ze zijn vaak wanhopig en kunnen zich niet voorstellen, dat er iemand van ze houdt. Ik voer de die gesprekken niet me thodisch, maar ik hoopte al tijd dat er iets van dat mens zijn in zou doorklinken. Soms lukte dat. Ik ben opgevoed met het idee, dat jongens hun tranen niet mogen laten zien, maar er zijn momenten ge weest, dat ik met de bewoners heb zitten huilen". Etiket „Als ik hier in de kapel met iemand zat, dan viel dat etiket tbs even van hem of haar af. Dan zaten we als twee men sen voor het aangezicht Gods, om het maar eens in bijbelse termen te zeggen. Dat symbo liseert dat puntdakje ook zo mooi. Alles viel hier stil. Je zag opeens, waar je als mens staat. In feite was er op zo'n moment geen enkel verschil tussen die delinquent en mij. Alleen stond dat, vaak af schuwelijke, delict wel altijd tussen ons in." Voordat Schoneveld naar Rekken kwam was hij predi kant. „Het gemeentewerk vond ik zo complex. Het is een prachtig ambt, maar ik vond een tbs-kliniek toch spannender. Ik zocht het kwaad op, of misschien wel de balans tussen goed en kwaad. Net als een autocou reur het randje van de dood. Ik wantrouwde mezelf en het leven enorm en dacht'dat hier op te kunnen lossen". In die jaren schaamde hij zich soms voor de kerk en eigen lijk ook wel voor zichzelf. „Mensen zijn daar zo goed in, om een onderscheid te maken tussen goed en kwaad. Vooral de kerk. Ze hebben zo gauw hun oordeel klaar. Die gelooft wel en die gelooft niet, die deugt wel en die deugt niet. In het begin zag ik dat niet. Toen scholen moralist en we reldverbeteraar nog teveel in mij. Hier binnen had ik het wat dat betreft veel makkelij ker, omdat ik mezelf kon sprekken, die altijd op initia tief van de bewoners plaats vonden, verzorgde hij eens in de veertien dagen een kerk dienst voor gemiddeld twintig mensen. Soms kwamen er meer, bijvoorbeeld in de kerstnacht. „Dan waren ze erg emotioneel. Er gebeurde iets. Ik heb altijd geprobeerd om hier niet te zitten als het vriendje van God. Buiten staanders vonden altijd dat de naam Jezus toch minstens een paar keer moest vallen in een gesprek. Maar ach, die naam viel hier vaak genoeg, al was het dan op een verkeerde ma nier. Soms twijfelde ik erg. Heb ik ze niet platgewalst met m'n mooie praatjes of komt er nu toch iets op gang? Ik schaam me nu voor de mo menten, dat ik er niet was voor een bewoner of dat ik te laf was om iets te zeggen. Maar ja, perfectionisme is wel typisch iets voor een domi nee". Begrip De pastoraal werker is blij dat hij weg kan. „Het is op. Nu ik afscheid moet nemen, komt alles weer bovendrijven. Ik raak al die verhalen en men sen nooit meer kwijt. Mis schien moet ik het allemaal 'ns opschrijven". Hij heeft zich vaak afgevraagd waar hij aan begonnen was. „Ik heb het zo enorm onderschat. Als ik het allemaal van tevoren had geweten, had ik het mis schien niet gedaan. Soms dacht ik: je bent hartstikke gek geweest om hier te gaan werken. Waarom moest ik met alle geweld dat kwaad opzoeken? Toch heb ik veel van de bewoners geleerd, ook over mezelf". Hij heeft moeten leren begrip op te brengen voor de men sen, die in een ontoereke ningsvatbare bui over de schreef gingen. „Ik kan nu begrijpen, dat mensen in woe de een ander vermoorden, dat er op een gegeven moment een bom in hen barst. Hoewel er altijd dingen zullen blijven, die ik nooit zal begrijpen. Be grip opbrengen is moeilijk. Soms denk ik, dat ik het be grijp, maar op een ander mo ment is het weer weg. Ik kan veel begrip voor iemand op brengen, tot het moment waarop het delict ter sprake komt". Het onbegrip van de buiten wereld voor mensen met tbs raakt hem diep, maar de ver gevingsgezindheid van men sen vindt hij erger. „De vals heid van het vergeven. We moeten elkaar alsmaar verge ven en vergeven. Zo wordt dat ook in de kerk gebruikt, maar ik denk dat dat hele maal niet zo bedoeld is. Na tuurlijk werd ik soms door de bewoners gechanteerd. Dan zeiden ze: 'Jullie zitten hier nu wel met ons te rotzooien, maar God heeft me allang vergeven'. Dat vond ik hele moeilijke momenten. Want ik was natuurlijk geen thera peut, die zicht had op de be handeling. Ik antwoordde dan maar, dat hij best kon denken dat God hem vergeven had, maar dat ik dacht dat God zou zeggen: 'Wat heb Ik daar mee te maken? Dat is jouw zaak'. Ik kon zo'n man ook niet ver anderen Dat moest-ie zelf doen. Vergeven is en blijft moeilijk, ook voor de slachtof fers of de familie. Toen ik destijds die film zag van die moeder, die in de rechtszaal de moordenaar van haar kind doodschiet, was ik een mo ment haast opgelucht". CORINE VAN ZUTHEM GENEVE KGB en Sta si, de geheime diensten van de Sovjetunie en de DDR, hebben jarenlang kerken en organisaties als de Wereldraad van Ker ken bespioneerd. Dat blijkt uit een geheime overeenkomst, die is ont huld door het Duitse weekblad 'Stern'. De Stasi en de KGB kwamen overeen tussen 1986 en 1990 het inhoudelijke werk en het personeelsbeleid te beïnvloe den van kerken en internatio nale kerkelijke organisaties als het Vaticaan en de We reldraad van Kerken. In een eerste reactie toonden de Wereldraad van Kerken, de Conferentie van Europese Kerken en de Lutherse We reldbond zich niet verrast. Dat de Stasi en de KGB bij zondere belangstelling voor hun werk hadden, was hun niet onbekend. Zij zijn even wel verbaasd over het belang dat de geheime diensten aan hun werk toekenden. In het 'vijfjarenplan' ver plichtten de KGB en de Stasi zich „de organisaties, instel lingen en krachten die onder een religieuze dekmantel soci alistische staten proberen om ver te werpen, te bestrijden". Behalve het Vaticaan en de internationale oecumenische organisaties die in Genève zijn gevestigd, werden onder meer genoemd het instituut 'Glaube in der zweiten Welt' in Zürich en de zendingsorga nisatie 'Licht im Osten'. De Stasi en de KGB wilden gebruik maken van oecume nische contacten, vooral die tussen de Russisch-Orthodoxe Kerk en de Bond van Evan gelische Kerken in de DDR. Met ruime financiële steun maakten zij het mogelijk dat christenen uit de DDR kon den deelnemen aan interna tionale bijeenkomsten, bij voorbeeld de herdenking van 1000 jaar christendom in Rus land in 1988. De geheime diensten hoopten dat de lei ders van de Russisch-Ortho doxe Kerk „een positieve in vloed" op de leiders van de DDR-kerken zouden uitoefe nen. Tegelijk hoopten zij via de Russisch-Orthodoxe Kerk informatie over het werk van de internationale oecumeni sche organisaties te krijgen. Medewerkers van Stasi en KGB moesten vooraanstaande functies binnen de kerken en kerkelijke organisaties krij gen om zo het kerkelijk Oost- Europabeleid te beïnvloeden. Ook het Vaticaan was in dit verband een interessant ob ject. Het beleid van de RK Kerk tegenover Oost-Europa moest in diskrediet worden gebracht, bijvoorbeeld met de onthulling van „compromitte rende" feiten uit het verle den, zoals de contacten tussen het Vaticaan en „fascistische regimes". Weinig succes Het vijfjarenplan heeft vol gens Gótz Planer-Friedrich van de Lutherse Wereldfede ratie weinig succes gehad. Wel is het gelukt de oprich ting van een „oecumenisch platform van de Oosteuropese oppositie" te verhinderen. De vorige assemblee van de We reldraad van Kerken zag in 1983 na hevige protesten van de Russisch-Orthodoxe Kerk af van een scherpe veroorde ling van de invasie van de Sovjetunie in Afghanistan. Dat was ook een gevolg van het beleid van de Wereldraad geen uitspraken te doen over een land als de lidkerken uit dat land zich ertegen verzet ten om de christenen ter plaatse niet in gevaar te bren gen. „Daarvoor was de KGB niet nodig geweest." Volgens Planer-Friedrich is de over eenkomst een „treurig voor beeld van de toestand in de laatste periode" van de com munistische regimes in Oost- Europa. De kerkelijke organisaties in Genève werden overigens ook door Westerse veilig heidsdiensten in de gaten ge houden. Zo werd de telefoon van de vroegere secretaris-ge neraal van de Wereldraad, dr. Philip Potter, jarenlang afge luisterd. De Zwitserse gehei me dienst bespioneerde in 1989 de Europese conferentie over het conciliair proces in Basel. Namens de Conferentie van Europese Kerken zei Her mann Goltz dat deze onthul lingen een „onverwachte re habilitatie van de oecumeni sche organisaties'Vormen, die jarenlang door conservatieve christenen voor „instrumen ten van Moskou" werden uit gemaakt. Om uit het geheime document af te leiden dat KGB en Stasi invloed binnen de Wereld raad en andere organisaties hadden, gaat Goltz veel te ver. Over mogelijke spionnen of KGB-medewerkers bij de Wereldraad zegt het do- cuemtn niets. Zijn tante Truus heeft hij nog niet van stal gehaald, voor de rest doet Wim Kok als minister van financiën nj ^T onder voor zijn voorganger van CDA-huize, Onno Rudi ^er Met een ach en wee roepende PvdA in de oppositiebanl |g moest schatkistbewaarder Ruding het menigmaal zwaar o gelden. De PvdA wilde vooral doen geloven dat Ruding i ;en botte rekenmeester was met meer oog voor cijfers dan v aj mensen; iemand zonder een greintje gevoel voor de socij jatj zwakkeren. De onwaarachtigheid van die oppositionele kreten ta tëei Rudings opvolger nu aan. De PvdA-vice-premier durft zijn tot nu toe weinig succesvolle strijd tegen het overhei tekort hardop dingen te zeggen, die Ruding amper durfde aj denken. De stellingname die Kok zich deze week tijdens e ird spreekbeurt in Eindhoven permiteerde is daarvan een goi illustratie. Hij sprak zijn zorg uit over de hoogte van de lectieve lasten en schreef zijn budgettaire problemen voo toe aan de hoge uitgaven voor sociale voorzieningen. ncj In de Lichtstad, hoe toepasselijk, verkondigde de PvdA-l jj^ der dat het alle hens aan dek is. Een groot deel van de fin n ciële problemen waarmee het kabinet worstelt, schreef j, toe aan het grote aantal mensen met een uitkering. Volgi di Kok is het de allerhoogste tijd dat het hoge ziekteverzuim het immense leger arbeidsongeschikten w n teruggedn s- gen. Op die manier zou de torenhoge staatsschuld afnem De Nieuwe Flinksheid heeft kennelijk ook bij Wim Kok leid tot het definitieve besef, dat in onze rijke verzorgirj 1V; staat de bomen niet tot in de hemel groeien. De meer twintig miljard gulden die jaarlijks aan wao-uitkerinj n moeten worden opgehoest, zijn in een vergrijzende samen s ving, met steeds minder werkenden, steeds moeilijker te v n den. Temeer daar de PvdA alle tante Truus-neigingen spijt tegen elke prijs wel de peperdure koppeling tuss ig( lonen en uitkeringen wenst te handhaven. Maar ja, je m; h nog iets over houden om bij volgende verkiezingen je bane' enigszins rood te kunnen kleuren. In de strijd tegen het hoge ziekteverzuim omarmde K orzi zelfs de ideeën om ambtenaren bij ziekte atv-dagen te lal rzu inleveren. Dat is een voorstel uit de koker van Hans Po >|te tegenwoordige topambtenaar in het kielzog van minister E les, maar ooit de opvolger van Kok als FNV-voorzitter. Vo zover het ziekteverzuim in onze individualistische ma schappij een gevolg is van een slechte arbeidsethos, is el vorm van 'eigen risico' een stap in de goede richting. E nn ontslaat Kok echter niet van de verplichting in de eer '6 plaats de hoofdoorzaak van het ziekteverzuim aan te pakk Zolang hier en daar arbeidsomstandigheden dusdanig sle a(r zijn dat mensen een of meer dagen 'moeten' vluchten in ziektewet, dient minister Kok zeer behoedzaam om te spi gen met zijn meer draconische dan socialistische ideeën. •dei I r.:i' 'i »r ANDECHS Katholie ken die hun kookgewoon- ten willen aanpassen aan het kerkelijk jaar, hebben sinds deze week de be schikking over het 'Kook boek van het klooster An- dechs voor lichaam en ziel'. Het kookboek, dat in een oplage van 20.000 exemplaren is verschenen bij een uitgeverij in Mün- chen, werd deze week bij onder meer door de paters zelf gebrouwen bier in het klooster in Beieren gepre senteerd. Het kookboek ordent de re cepten naar de feesten van het kerkelijk jaar. Met Pinksteren wordt als voorgerecht macaro ni met asperges voorgesteld en als hoofdgerecht kalfsvlees met rijst. Op het feest van de H. Laurentius (10 augustus) - hij werd op een gloeiend roos ter gemarteld en geldt als de patroon van de koks - beveelt het kookboek als hoofdgerecht geroosterd vlees in tomaten saus en als dessert abrikozen taart aan. Het recept voor een warme koolsalade met het oogstdank- feest ontbreekt evenmin als de benedictijnensoep voor een zondagse maaltijd in de herfst. In de benedictijnensoep zijn een middelgrote forel, twee bekers bier, room, zout, wors tjes, stukjes brood en 1 elkaar gehusseld. En op nuari kunnen katholieken begin van het nieuwe jaar ren met roggebroodsoep bier en'worstjes. Het benedictijnenklooster dechs heeft een naam te i liezen als het om koken De traditie wordt hoog i den door de monnik Ans Bilgn. Bilgri, afkomstig een familie van herbergi heeft het kookboek gesel ven samen met de hande in vrije tijd-artikelen Wilhelm Grard, bekend zijn belangstelling voor kok De gerechten die in het ko boek worden genoemd, ben met elkaar gemeen met het in een normale 1 ken aanwezige gerei kun worden bereid. Alle benodi heden zijn bij de winkel om hoek te verkrijgen. Het bijz dere aan het boek is de binding van godsdienst en not. Daar hebben overigen pelgrims naar het klooster dechs al eeuwen ervaring n Want zij zien met verlani naar de maaltijd uit, als zij 'heilige berg' naar het kloos|\ii hebben bestegen. Pater Bilgri wil met het kooLr£ boek laten zien, hoe belangr samen eten en drinken in I gezin en met gasten en vrie den is. Hij heeft een aan theologische en kerkhisto sche boeken over de betekei van eten en vasten op naam staan. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon 071-122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19 00 u op za van 14.00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal f. 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2