Voor je het weet is Amsterdam Hellendoorn stopt Parijse rioolrat in het zwarte gat 'finale 1 Ccidóc Qousuint' 3H I ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 29 „DE HST KAN BEST OVER BESTAANDE LIJNEN' DEN HAAG - Gemeenten en groeperingen waren laaiend omdat hun stad mogelijk links blijft lig- danwel omdat de bebouwde kom juist teveel in een van de be- 'e routes van de uit Frankrijk aanstormende Hoge Snelheidstrein (HST) kan komen te liggen. Of omdat het geen pas heeft eventueel het Groene Zuidhollandse hart te doorsteken met de frequentie van een keer per uur of zelfs een keer per half uur. In alle windstreken werd schande gesproken van de plannen voor de Hoge Snelheid strein (HST) waarvoor het kabinet zich vorige week in een nota uit sprak. Zeker is: de HST komt er. Over welk tracé is allerminst duidelijk. En het is vrijwel onmogelijk om te zeggen wan neer er gesjeesd kan worden over een eventueel nieuw aan te leggen 'tracé B' of 'tracé A'. Voor Willem Jan van Grondelle van stichting Natuur en Mi lieu is het allerminst zeker dèt er een nieuw tracé ten noorden van Rotterdam (omt. „De twee varianten, oost en west .'an Zoetermeer, zijn niet genoeg voor :en zorgvuldige afweging". |En zorgvuldig zal er afgewogen moeten Uorden. Al was het maar door de diver- l«groepen die voor of juist tegen een be- lalde oplossing zijn. Den Haag gruwt in de nieuwe tracés, want de Hofstad «ijft dan links liggen. „Heel Nederland wordt dan buitenspel gezet", mokte Den Haag vorige week. „Terwijl de reistijd Parijs-Amsterdam maar twintig minuten langer wordt". Voor de Haagse bestuur ders geldt dat 'de internationale gedach te' - we mogen niet achterraken bij de rest van Europa - het dreigt te verliezen van treinreizigers die hoogst snel van en naar Parijs moeten worden gebracht. Afgrijnzen De provincie is tegen tracé A, omdat het Groene Hart prioriteit zou moeten krij gen. Dat Groene Hart gaat ook de Lei- derdorpse Belangenvereniging A4 aap het hart. De vereniging - vullen de le den binnenkort A4 aan tot A4/HSL? - bekijkt tracé B met afgrijnzen, want dat kost een deel van de Oranjewijk, ten oosten van de te verbreden snelweg A4. Terwijl volgens de vereniging ook aller lei bouwplannen in de knel dreigen te komen. Het kabinet vraagt in de nota over de HST de betrokken gemeenten de geplande tracés fysiek open te houden. Leidschendam bleek daar helemaal niet blij mee te zijn, omdat dan de toekom stige uitbreiding Leidschendam-Zuid- oost in het gedrang dreigt te komen. De Zoetermeerse wethouder Haeser vindt het onzin om voor een trein „nog eens groene buffers te doorsnijden". Wat Zoeterwoude betreft, dat bij aanleg van tracé B een historische molen ziet sneu velen, hoeft er helemaal geen nieuw tracé te komen ten noorden van Rotter dam. Aanstaande maandag probeert een dele gatie van het ministerie verkeer en wa terstaat, met een woordvoerder van de Het aan te leggen tracé voor de HST doorsnijdt óf Leiderdorp en Zoeterwoude, öf het Groene Hart rechts van Zoetermeer. KAARTJE: SP Nederlandse Spoorwegen en iemand van het ingenieursbureau dat de Milieu Ef fect Rapportage (MER) maakte, de komst van de HST te verkopen. Dat ge beurt middels een voorlichtingsbijeen komst in Leiderdorp in sporthal De Does vanaf 20.00 uur. „Maak vooral duidelijk dat iedereen, werkelijk ieder een welkom is maandag", adviseert voorlichter Kees Leering. Verkopen De term 'verkopen van de HSL' komt dan ook niet uit zijn koker. „We gaan betrokkenen onbevooroordeelde voor lichting geven over de HST". Dat begint met een video van twaalf minuten over de hoge snelheidstrein. Onderdeel van de film is hoe hij nu functioneert in Frankrijk en Duitsland en wat de plan nen in Europees verband zijn. Verder komen „heel grof' de voor- én de nade len aan bod. Vervolgens licht een mede werker van Verkeer en Waterstaat het kabinetsbesluit toe - Er komt een HST en er is een voorkeur voor het laten rij den ervan over nieuwe tracés tussen de Belgische grens en Rotterdam-Lombar- dijen en tussen Rotterdam CS en Nieuw-Vennep - en de inspraakproce dure wordt beschreven. Tijdens de pau ze kunnen schriftelijk vragen worden in geleverd bij de organisatie. Een deel er van wordt na de pauze beantwoord door een panel waarin vertegenwoordigers zit ten van Verkeer en Waterstaat, het inge nieursbureau en de Nederlandse Spoor wegen. Dan is het ook mogelijk via een interruptiemicrofoon eventueel de vraag nader toe te lichten. „De mensen moeten ons met vragen bestoken, mee denken. Dan wordt een goede inspraak mogelijk, komen de bezwaren die de mensen hebben goed op papier te staan en dat leidt tot een verantwoorde keu ze". Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft er inmiddels ook een post bus voor in het leven geroepen: Postbus 97611; 2509 GA Den Haag. Leering is wel duidelijk over de aard van de bijeenkomst: „Voorlichting, dus geen zaaldiscussies". Over de te verwachten toeloop is de voorlichter onzeker. „Afge lopen maandag trok een dergelijke bij eenkomst tachtig belangstellenden. Da's redelijk voor een gemeente waar men veel profijt en weinig last van de HST zal hebben". In Leiderdorp, dat bij keu ze voor tracé B wordt doorsneden, zal de toeloop beslist groter zijn. De zaal is in elk geval groot genoeg voor een paar honderd mensen. Leering: „We hoeven onze kop ook niet in het zand te steken, er zitten tal van nadelen aan de nieuwe tracés. Zaken als sloop, aanleg van dijklichamen, daar wandelen we maandag niet omheen. Als ik eerlijk ben, licht het ingenieursbureau de mi lieu-effecten droog en objectief toe. Dit sneuvelt en dat wordt anders, op die toon". Dwarsliggen Het schema voor de inspraak en de ver werking ervan bekijkend wordt duidelijk dat aanleg van een bepaald tracé nog ver weg ligt. Alle gelegenheid voor belang hebbenden om via inspraak hun mening te laten horen. Alle gelegenheid ook se rieus op de bezwaren in te gaan. De beslissing van het kabinet komt over negen maanden. In die tijd kan er wor den ingesproken door burgers, gemeen ten, provincies en actie-/belangengroe- pen. Ook worden tal van milieu- en ruimtelijke ordenings- en andere raden geraadpleegd. In mei 1992, als het parle ment tenminste akkoord gaat met het kabinetsbesluit, wordt het tracé bepaald waarover de HST gaat rijden. Maar dan ligt een eventuele nieuwe spoorlijn er nog helemaal niet. Streek- en bestem mingsplannen moeten worden aangepast en er moeten vergunningen worden gere geld. In die periode kan er door dwars liggende gemeenten en provincies, moge lijk op initiatief van burgers, veel tijd verloren gaan. Bijvoorbeeld door in beroep te gaan bij de Raad van State. „Zelfs als gemeenten en provincies even tueel via een zogenaamde 'aanwijzing', een machtsmiddel van het Rijk, worden gedwongen tot het aanpassen van plan nen en het geven van vergunningen", weet Evert Meelis, lid van de werkgroep Milieubeheer Leiden en bestuurslid van Natuur en Milieu. „Ook bij dwang is de weg nog lang en heeft de rijksoverheid alle moeite om de zaak rond te krijgen en het nieuwe tracé daadwerkelijk neer te leggen. Denk aan Leizo. Het komt er, maar er staat nog niets en al in 1982 was er een aanwijzing van het Rijk". Hobbels Die te nemen hobbels leveren kostbare tijd op. „Tijd om het traject boven Rot terdam eens grondig te heroverwegen. Of het nou wel zo zinvol is om een deel van de Oranjewijk in Leiderdorp te doorsnijden met de HST. En om er een molen in Zoeterwoude voor te laten sneuvelen of eventueel het Groene Hart. Zou het eigenlijk al het geld, ruim een miljard gulden, wel waard zijn?", vraagt Meelis zich af. De toon waarop hij de vraag stelt maakt al duidelijk dat hij denkt van niet. Voor het doorsnijden van het Groene Hart moet je wel zeer sterke motieven hebben en tracé B wordt volgens hem wel erg duur en lelijk, om nog maar te zwijgen van op te lossen problemen met geluid. Hij is, met Van Grondelle en Jan Fran sen van Natuur en Milieu, van mening dat er veel voor te zeggen is bestaande spoorwegen op te kalefateren en daar de HST over te laten rijden. Die suggestie valt buiten het scenario van het kabinet. Voor het kabinet is namelijk een nul-al ternatief (globaal handhaven van huidi ge treindienst over bestaande lijn) en een nul-plus-alternatief (snelheid van de huidige eurocitytrein verhogen over be staande lijn) niet 'vatbaar' voor realisa- Beide oplossingen zijn wel goedkoper, al zijn er wat extra voorzieningen nodig. Zo liggen er knelpunten bij Rotterdam (Schiebrug), Delft (te weinig sporen). Schiphol (een tunnel) en moet in Am sterdam worden voorkomen dat er in de toekomst een file van treinen ontstaat. Meelis: „Maar opkalefateren van be staande lijnen moet sowieso. Dat kost al omstreeks de miljard. De eerste jaren zal de hoge snelheidstrein toch vanaf Rot terdam over bestaand spoor rijden. Daar kan-ie zich dan mooi bewijzen". Redden Hij en Van Grondelle verwachten dat in die periode blijkt dat het zonder nieuwe tracé's kan. Van Grondelle: „Zijn die knelpunten weg, dan kun je met 180 ki lometer per uur doorrijden. Inderdaad, geen 'hoge snelheid', maar mensen ver gissen zich in de aard van de HST in Nederland. Daar kun je, zeker na Rot terdam, maar heel kort harder dan 250 km/uur rijden, anders schiet je Amster dam voorbij. Dat mensen door de aan leg van de snelle trein per spoor vanaf Schiphol naar Parijs zullen gaan in plaats van door de lucht geloven ze niet. „En stel dat er in plaats van 1200 reizi gers nu, straks 2400 of zelfs 3600 men sen per dag per trein naar Parijs reizen, redden we daar dan het milieu mee?", aldus Van Grondelle. „En is het ruim een miljard waard? Voor een tijdwinst binnen Nederland, forensen zijn met zijn veertigduizenden per dag het be langrijkst, die ligt in de orde van halve uren. Daar moet in de inspraak en tij dens de volgende discussies goed op worden ingegaan". Fransen vult dat aan: „We hebben als Natuur en Milieu nog geen definitief standpunt. Maar mij lijkt het in elk ge val zinvol om ervoor te zorgen dat de dienstregeling een beetje gestroomlijnd wordt. Het moet toch mogeljk zijn te voorkomen dat de treinen naar Parijs in Roosendaal en in Brussel een kwartier tot een half uur stil staan. Zo'n maatre gel kost weinig geld". Meelis: „Een bete re dienstregeling en een opgekalefaterd bestaand spoornet zou wel eens zó goed kunnen werken dat er zoiets gebeurt als met de Lauwersmeer. Nooit ingepol derd". ERIK HUISMAN HELLENDOORN - Soms is een attractie té spannend. Het over kwam Avonturenpark Hellendoorn met zijn 'Black Hole'. Een snelle en duizelingwekkende rit in het aardedonker. Het was even een succes. Maar wie het probeerde kwam er al te beverig uit. Het duurde niet lang, of het was een evenement dat nog maar vijftien procent van de bezoekers aandurf de. Black Hole moest daarom dicht. In het 'gat' wordt nu de rioolrat gebouwd. Directeur Hans van den Berg: „Een goe de attractie moet dertig, vijf en dertig procent scoren, anders is het voor je park niet interessant. Je schiet niets op met iets moois waar bijna niemand zich meer in waagt, en dat was met het Black Hole het probleem. Die mensen die wél durfden waren er niet uit te slaan..." Maar het bleven er te weinig, en dus ging Van den Berg op zoek naar een aan trekkelijke invulling. „We zochten wel doelbewust naar iets voor het gat, want lag er nu eenmaal toch". Dat wordt de 'rioolrat'. Over een paar weken is deze klaar. Het is een achtbaan-achtige rit, in het donker, maar wel één zonder hartkloppingen achteraf. Niet alleen de sensatie telt hier, ook het thema moet bijdragen aan de aantrekkelijkheid. Van den Berg: „Thema's worden steeds be langrijker. Het gaat er niet alleen meer om wat je biedt, het gaat er ook om hoe het is aangekleed". Er is dan ook veel geld gestoken in het decor. Vondst Van den Berg waagt het om zijn rioolrat 'uniek voor het Europese vasteland' te noemen. Het idee deed hij in Engeland op; hij zag er een 'ondergrondse' acht baan. De technische uitvoering, het pas klaar maken naar Nederlandse smaak en de aankleding heeft Hellendoorn in ei gen beheer ontwikkeld. Het idee van het riool mag hier als de opmerkelijkste vondst gelden. Van den Berg heeft het beroemde Parijse riool als voorbeeld genomen. Straks wandelen de bezoekers van Hellendoorn door een stuk nagebouwd Parijs' rioolstelsel naar het beginpunt van de baan. Er zal onder weg water zijn, er komen uitlaten van woningen in uit, er zullen zelfs ratten rennen (maar veilig gekooid) en van ver re zal het gerommel van de metro klin ken. Het moet er geheimzinnig zijn. En er zal zelfs een vage rioollucht hangen. Halverwege de wandeling bereikt de be zoeker een perron voor zijn rit in het duister. Hij zal nog juist zien, dat de wa gentjes de vorm hebben van ratten, want het thema is tot in details uitgewerkt. Het einde van de rit is een tweede korte wandeling door het riool. De uitgang van de attractie komt op een pleintje, dat Parijse sfeer moet gaan ademen. Maar dat is van later zorg; volgend jaar verwacht Van den Berg ook dat klaar te hebben. Er komen terrasjes en eethuis jes; er komen tot slot bij de 'place' ook nog wat kleine attracties. Het past in het toekomstbeeld dat Van den Berg heeft van pretparken in het al gemeen en van het eigen avonturenpark in het bijzonder. „Vroeger investeerde je minstens zestig procent in de techniek, de rest in de omgeving. Het begint zo langzamerhand andersom te worden. In de rioolrat is dat al zo". De sfeer, het eigen gezicht van een park, zal naar Van den Bergs overtuiging steeds zwaarder gaan wegen. Al blijven er onverwoestbare attracties, die altijd zullen gaan. Zoals één van de allerrustig- ste: een ritje met oldtimers, die met een bedaard vaartje over een betonbaan gaan. Geen park kan ze missen. Maar Hellendoorn zal geen park worden waar banen met maximale aantallen loopings en kurketrekkers zullen verrij zen. Van den Berg: „We hechten toch ook aan de oude sfeer, die van het fami liebedrijf; de sfeer die mijn vader er al in heeft gebracht. Het begon als een uit spanning. Er kwam een speeltuintje bij. Botsautootjes. En tenslotte is het dit avonturenpark geworden". Directeur Hans van den Berg in 'zijn' rioolrat, de nieuwe attractie waaraan de laatste hand wordt gelegd: „Uniek voor het vasteland van Europa". FOTO: PERS UNIE Woningen in de Oranjewijk van Leiderdorp zullen sneuvelen voor het snelle trein. FOTO'S: SP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29