finale Mellery: afvalbak voor 'vrienden uit Holland' si STAAT EN ZUID-HOLLAND VOOR DE RECHTER ■£eidóe Sou/tont- MELLERY - Een kerk, een kroeg en een kerkhof. Kortom, een door snee dorp in België. .Mellery, even ten zuiden van Brussel, is zo'n vre dige plaats. De Michelin-kaart opvallend veel groene wegen. Een teken dat het hier om een schilderachtig gebied gaat. Praat even met bewoners (620 zielen) en je weet beter. De bevolking is als dood voor de rampzalige gevol- van de plaatselijke stortplaats. Afval is in Mellery dag-in-dag-uit onder werp van gesprek. Op tien hectare grond igt meer dan 400.000 ton chemisch af zak Arsenicum, cadmium, lood, jhroom, diverse pesticiden en het uiterst kankerverwekkende aniline, om precies te zijn. Voor het grootste deel is de berg troep afkomstig uit Nederland en vol gens advocaat mr. J.F. Limpens uit Brussel gestort door 'klinkende namen' als Kemp, Bouman (beiden inmiddels veroordeeld) en Zegwaard (onderzoek loopt nog). Nederland en in het bijzon der Zuid-Holland hebben van de illegale dumping geweten en er actief aan mee gewerkt, aldus de bewoners van Mellery en hun jurist Limpens. De gedogende en dus medeverantwoor delijke overheden mogen niet vrijuit ;aan, vinden zestien inwoners van Mel- ery. Zij hebben ons land - lees het mi nisterie van VROM en de Zuidhollandse milieu-gedeputeerde Hans van der Vlist voor het gerecht gedaagd. Neder land wordt aansprakelijk gesteld voor de saneringskosten, enkele tientallen mil joen guldens, en moet aanstaande dins- lagochtend om negen uur verschijnen voor de rechter in Nijvel. Niet uitgeslo- en wordt dat bewoners in een later sta dium via de rechter aankloppen om een ichadeloosstelling. In 1989 en 1990 procedeerde Mellery al net succes tegen het Waals Gewest - de ninister van Leefmilieu in Wallonië - n het bedrijf Cockerill-Sambre (de Bel- ;ische hoogovens). Het Gewest wilde ;een milieu-effectenrapportage (MER), naar de rechter besliste anders. Cocke- ill-Sambre moest in een andere zaak iteindelijk bij de rechtbank toegeven dat zij in de loop der jaren wel degelijk ifval had gestort, terwijl zij dit in de ners voortdurend ontkende. Al twee jus- tiële overwinningen dus voor de bewo- ers in Mellery. Zij ruiken een derde, urist Limpens, die zegt dolblij te zijn niet in Mellery te wonen, durft rustig te stellen dat de ecologische ramp in Melle- •y in omvang „ernstiger is dan de ge ruchtmakende zaak Seveso". In een fa briek voor bestrijdingsmiddelen in het Italiaanse dorp sprong in juli 1976 een ventiel, als gevolg van een uit de hand gelopen chemische reactie in een pro- duktieketel. In de eerste dagen na het Dngeluk kregen bijna tweehonderd men- >en last van chlooruitslag, 3300 dieren itierven en 77.000 dieren moesten wor den afgemaakt. Limpens: „Als hier de beerput open gaat, dan houd ik mijn hart vast". nstemmend Christian Kinard knikt instemmend als zijn woning aan de Rue de Thebais 16 wordt geprezen. Het is wit, solide, heeft een grote tuin en veel antiek. Alleen jammer dat het in Mellery staat. De som die Kinard, belastingconsulent, en zijn vrouw er negen jaar geleden voor heb ben neergeteld krijgen zij nu bij lange na niet meer. Wonen in Mellery is spot goedkoop, want niemand wil zich er nog vestigen. En de bewoners die weg willen, kunnen niet. Mellery heeft een slechte naam in de omtrek. Vandaar dat er maar een paar panden leegstaan. Toen mevrouw Kinard een paar jaar ge leden voorstelde om maar te verhuizen dit vooral om financiële redenen niet door. Het heeft haar man wel gemo tiveerd de knuppel in het in dit geval J stinkende hoenderhok te smijten. „Het klinkt vreemd, maar de zaak passioneert me". De over het algemeen oude bevol king (ruim zeventig procent is ouder dan 65 jaar) roert zich niet. „De priester van de katholieke kerk heeft er de afgelopen tien jaar ook nooit over gepreekt", zegt een van hen. De argeloze passant die door het dorp rijdt of loopt wordt al snel duidelijk ge maakt dat Mellery een van de chemische ZATERDAG 13 APRIL 1991 Zandgroeve in het Waalse Mellery waar een enorme hoeveelheid chemisch afval uit Zuid-Holland illegaal werd gestort. bommen in Wallonië is. Tien kilometer verderop ligt trouwens Mont Saint Gui- bert met een stortplaats die vele malen groter is dan die van Mellery. Het bord aan het begin van het dorpje Mellery is met verf beklad: Danger; Commune Polluee, oftewel Gevaarlijk, Gemeente Verontreinigd. Daarnaast hangen er her en der achter de ramen a- viertjes met dezelfde boodschap. Voor elk geplaatst affiche moest tot grote erge- nis van de bevolking twee Franc tax moet worden betaald. En dat terwijl de meeste toeristen Mellery en het stille protest toch al met hoge vaart passeren en er in de plaatselijke kroèg aan hen dus niets meer wordt verdiend. Steenpuist Het plaatsje Mellery, waarvan de lieflij ke naam veel meer doet denken aan een nieuw snoepje of in ieder geval iets vre selijks aardigs, kwam in 1987 breeduit in het nieuws. Het waren eerst de lokale kranten, onder meer uit Villers-la-Ville, de plaats waar Mellery onder resorteert, die in hun kolommen aandacht schon ken aan de vervuilde steenpuist. Ge schreven werd er over de oude kleuter school die als gevolg van de stinkende lucht opeens gesloten werd, en de kinde ren die als gevolg daarvan moesten uit wijken naar scholen in Marbais, Tilly of Villers-la-Ville, kilometers verderop. De dokter klaagde in de krant over zijn vol le praktijkruimte en ene meneer Luyten vroeg zich af wat toch de oorzaak was van het stinkende, opborrelende water in de put in zjjn achtertuin. Ondertussen, droop het gif van de heuvel, zo de moes tuinen in. Grondwater-analyses, geno men op initiatief van de bevolking, duidden op een ecologische ramp. Toen verontruste bewoners uiteindelijk in het midden van de jaren tachtig een paar vrachtwagens op hun terugweg van de stortplaats volgden, en op die manier ontdeken dat het vuil afkomstig was uit Zuid-Holland - het Waalse gewest had in mei 1983 de invoer van buitenlands vuil verboden - gingen in 1987 ook de Belgische nationale kranten zich met de gif-affaire Mellery bemoeien. Vandaag de dag heeft vrijwel elke kran teredactie een dossiertje 'Mellery'. Het gehucht is internationaal nieuws, vertelt Kinard. Deze week alleen al stonden re dacteuren van de Herald Tribune, de Los Angeles Times en RTL op de stoep. En voortdurend wordt Mellery in kran ten, op radio en tv als de afvalbak van Holland getypeerd. Op de bank zitten bij Kinard en praten over de afvalemmers van vieze Nederlanders betekent 'je schuldig voelen'. Hij zegt: „Toch zijn we niet kwaad. Jullie blijven onze vrienden uit Holland". poloveld Toen Kinard, voorzitter van de het Co mité d'Action pour la Defense de l'Envi- ronment a Villers-la-Ville, kotweg CA- DEC, in Mellery kwam wonen, was de afvalstort op pakweg zevenhonderd me ter van zijn woning. De locatie werd door exploitant firma Hermans alleen gebruikte om zavel (zand met een klein beetje klei) te winnen. Jaren daarvoor had de groeve dienst gedaan als poloveld voor lokale en nationale wedstrijden. Op het moment dat de gaten de groeve moesten worden gevuld ging het in Mel lery fout. Niet meteen, want eerst werd er in het dorp onschuldig en makkelijk afbreekbaar afval gestort zoals karton, papier en hout. In 1983 hoorde en zag Kinard over 'zijn' Rue de Thabais, de hoofdstraat van Mellery aan de voet van de afvalberg, onze landgenoten voorbij komen. „Elke drie minuten kwam er hier een vrachtwagen met vuil langsden- deren. De Hollanders waren er al om zes uur 's ochtends en dat ging door tot ze ven uur 's avonds. Elke dag, behalve op zondag. De containers losten hun vracht om weer snel nieuwe te halen. Bij elkaar zal er in de loop der jaren zo'n anderhalf miljoen ton afval zijn gestort". Volgens Kinard, die als woordvoerder namens de zestien bewoners optreedt, hebben ook de Duitsers een onbekende hoeveelheid chemisch afval gedropt. Het probleem is echter dat het nog aan be wijzen ontbreekt om ook de Duitse staat te dagvaarden. Kinard en bewoners - er zijn er in Mel lery op de pastoor na maar twee die Ne derlands spreken - weten zich in hun rechtszaak dinsdag in Nijvel gesteund door Remi Poppe uit Vlaardingen, voor man van de Socialistiese Partij (SP). Het zogeheten Milieu Alarmteam van de SP heeft volgens Kinard goede diensten be wezen doordat het tal van belastende fei ten via-via boven water heeft gehaald. Een betreft de notulen van een bijeen komst op het Provinciehuis van Zuid- Holland, op 30 januari 1986. Daarin staat: De voorzitter (ambtenaar W.J. Kramer - JB) deelt mee dat uit het overleg met de NV AVR (Afvalverbran ding Rijnmond) gebleken is dat er geen ruimte meer is om afval te verwerken. Dit betekent dat in ieder geval tot 1.1.1987 een oplossing gevonden moet worden. Deze is in feite aanwezig iri de vorm van afvoer naar België (hoewel niet gelegaliseerd)". Met dit laatste wordt in feite het illegale karakter van de afvaltransporten naar Wallonië zwart-op-wit door Zuid-Holland erkend. Wie zwijgt... Mr. Limpens, jurist van de zestien be woners van Mellery, geeft Zuid-Holland de schuld van 'grove nalatigheid'. De milieu-gedeputeerde in Zuid-Holland, Van der Vlist, gebruikte in antwoord op vragen uit Provinciale Staten de term 'fictieve weigering'. Hij bedoelde daar mee te zeggen, dat de policiti in Wallo nië, vooral ex-milieu-minister V. Féaux, geen officiële vergunning of ontheffing verstrekte om bedrijfsafval te storten, maar op aanvragen ook niet afwijzend beschikte. Het bekende wie-zwijgt-stemt- toe-motto. Volgens Limpens is ook de voormalige VVD-minister van VROM, Ed Nijpels, in december 1988 over de illegale acties geïnformeerd, als het al niet eerder was. „Nijpels heeft Zuid-Holland kennelijk de hand boven het hoofd gehouden", al dus Limpens. In dit verband wordt ver wezen aan uitspraken van D. van Dop, voormalig chef milieu-delicten van VROM, in het Franstalige dagblad Le Soir. Daarin zei Van Dop dat een aantal overheidslichamen, in het bijzonder de provincie Zuid-Holland, op de hoogte zijn van illegale transporten naar Fran stalig België en er desondanks niets te gen doen. Van Dop zou dit hebben ge meld bij zijn toenmalige baas, Nijpels, en bij gedeputeerde Van der Vlist. Van Dops rapport leidde in het voorjaar van 1989 tot het nog niet afgeronde justitiële onderzoek tegen Zegwaard, die afval vooral stortte bij het dorpje Mont Saint Guibert. Gesloten Op last van de Waalse minister voor Leefmilieu is de uiterst gevaarlijke stort plaats op de heuvel in Mellery in sep tember 1989 gesloten. Er wordt in de na bijheid alleen nog zavel (vermengd met verontreinigd grondwater) af Vrachtwagens rijden af en aan. Wij, en in het bijzonder onze worden in de gaten gehouden. Om slechts een klein gedeelte van het ver vuilde terrein staan hekken. Circa vier hectare ligt open en bloot en is voor ie dereen toegankelijk, ook spelende kinde ren. Levensgevaarlijk, maar alleen de borden duiden daarop en verbieden het de bezoeker in de omgeving van de stort te roken. Maar wie controleert dat? Niemand. De Rijkswacht zit in Villers-la-Ville, op acht kilometer afstand. Van de tonnen che misch afval is weinig te zien. Er is een laag aarde overheen gegooid. Hier en daar groeit gras. Wie niet beter wist, zou de licht glooiende landstreek rangschik ken onder de 'bij uitstek geschikte wan delgebieden' in België. Daarbij opgeteld een paar monumentale watermolens en een gigantische ruïne van een Cisterciën Van de een op de andere dag werd de kleuterschool aan de Rue de Thebais gesloten vanwege de ondragelijke luchtafkomstig van de vierhonderd meter verderop gelegen stortplaats. zer abdij uit de twaalfde eeuw en zie daar, de ingrediënten voor een lekker dagje uit in Waals Brabant. Kinard verontschuldigt zich bijna. „Toe gegeven. Dit gebied is niet zo spectacu lair. Misschien denk je wel, waar zeuren die lui over. Niks te zien". „Toen er door Mellery vijftien contai nerwagens achter elkaar reden; dat was een spektakel. Het kwaad is geschied en de natuur doet verder haar werk door het leed met groen te bedekken". Kinard wijst in de richting van enkele tientallen naaldbomen aan de rand van de stort plaats. Ze zijn morsdood en wachten op een storm die ze velt. Begraafplaats Middenop het terrein is macaber genoeg de begraafplaats van Mellery gelegen. Op een ander gedeelte van de stort heeft een boer vorig jaar zomer weer voor het eerst mais gerooid. Waarschijnlijk be stemd als veevoer, aldus Kinard. De boer verhuurde eerst zijn grond voor af valstort, maar dat bracht bij sluiting na tuurlijk niets meer op. De verbouwing van mais leidde tot een rel in het dorp. Kinard en de andere bewoners zijn het bij lange na niet eens met de totnutoe genomen saneringsmaatregelen, waaron der de afvoer en verbranding van scha delijke gassen onder de belt, de herbe planting van het terrein en het wegpom pen van het grondwater. „Verreweg de beste oplossing is dat de hele boel wordt afgegraven", aldus Kinard. „Maar we hoeven niet per se het onderste uit de kan. Als externe deskundigen kunnen bewijzen dat andere maatregelen geen gevaar opleveren voor de gezondheid, dan gaan we ook akkoord". Is dat niet het geval, dan wil advocaat Limpens er in het uiterste geval namens de bewoners voor pleiten dat Nederland gedwongen wordt zijn portie chemisch afval weer uit Mellery op te halen. Vol gens Limpens is het mogelijk om aan de hand van de administratie te achterha len waar de troep van elke afval-expor- teur precies ligt. November vorig jaar heeft de rechtbank in Nijvel bij een zaak van de bewoners tegen het Waalse Gewest in een tussen vonnis beslist dat er milieu effect rap portage- procedure moet worden gestart. Volgens Belgische wetgeving moet de ei sende partij, de particulieren uit Mellery dus, de kosten van een dergelijk onder zoek, geraamd op 300.000 gulden, voor schieten. Limpens eist dinsdag dat VROM en Zuid-Holland die kosten ge heel of gedeeltelijk betalen. „We willen verder dat alle stukken openbaar worden gemaakt. We willen alles weten over de aard en de hoeveelheid van het afval". Y olop gerommeld Volgens Limpens kan er in België nog steeds volop met afval worden 'gerot zooid'. Oorzaak? Het nieuwe staatsbe stel. België heeft sinds 1982 bijvoorbeeld twee ministers voor Leefmilieu; een in Vlaanderen en een in Wallonië. Die ope reren zelfstandig en zijn nauwelijks ver antwoording schuldig aan het kabinet van staatssecretaris mevrouw Miet Smet, die uiteindelijk landeüjk verant woordelijk is. Zo is de milieu-wetgeving in Vlaanderen zelfs aanmerkelijk stren ger dan in het zuidelijke Wallonië. „Vandaar dat er hier volop kan worden aangerommeld", aldus Limpens. Hebben de Belgen boter op hun hoofd? De vuilstort is alleen al in Mellery jaren lang zonder op- of aanmerkingen door de bevolking getollereerd. Kinard: „De ouderen duifden er niets van te zeggen. De politiek is troebel in Wallonië. Daar praat je niet over. Jonge mensen die wel wat durven te zeggen werken vrijwel al lemaal in Brussel of Charlois. In Mellery slapen ze, meer niet. Terwijl elders in Europa het milieu veel aandacht heeft, durft hier vrijwel niemand over aantas ting ervan te praten. Het verdwijnen van stortplaatsen in Wallonië zou overigens ook ten koste gaan van de werkgelegen heid. Het is het een of het ander". De rechtbank van Nijvel doet naar ver wachting in deze zaak pas tegen het ein de van dit jaar uitspraak. Het ministerie van VROM en Zuid-Holland kunnen daarna eventueel bij de rechtbank in Antwerpen in hoger beroep. JOEL BATENBURG Bewoners vrezen dat de zandgroeve over enige tijd weer wordt gebruikt als dumpplaats voor afval. FOTO'S:SACHA PIETERSE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25