aurent Fignon lijkt log slechts een rebel Irash speelt John Bosch ook in rally's nog parten voetballerlei 'V. 1 Boekje [NA PORT ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 21 Wrgil aast op contract in geboortestad ENTER ömer Tirgil (21) heeft alle twijfels van zich af- :t. De nieuwe spits van GA Eagles is er van overtuigd dat hij slagen in het Nederlandse profvoetbal. Bij GA Eagles denkt basis te kunnen leggen voor een profloopbaan, die hem in ikomst mogelijk een contract gaat opleveren bij Trabzon- de topclub uit zijn Turkse geboortedorp Trabzon. In zijn kwam hij door pure armoede nauwelijks toe aan voetbal- ,Er was geen geld voor voetbalschoenen, sterker nog, we len niet eens een bal betalen". Toen hij op zijn achtste le- jaar naar Barneveld verhuisde - Tirgil senior zag daar uit- lende kansen om in levensonderhoud te voorzien - ontpopte lugdige Turk zich razendsnel tot een talent. Alhoewel hij r afdelingsclub VVB in Barneveld speelde en ooit in 11 wed- jden 27 goals scoorde, duurde het toch enige tijd voor Tirgil ingstelling van andere clubs afdwong. door Frank Werkman De voetbalwereld is een merkwaardig fenomeén. Vrijwel iedere betrokkene beweert dat het een mannen- aangelegenheid is, maar er is vaak eerder sprake van kwajongens werk. Soms spannend, dat wel. Maar o zo vaak bol staand van kinderach tigheid. Neem nu eens het laatste conflictje bij FC Den Haag. Daar roept een speler (Danny Hoekman) dat zijn trainer (Co Adriaanse) een kip zonder kop is. Aanleiding is de vervanging van Hoekman kort voor het einde van de wedstrijd tegen PSV. FC Den Haag staat met 2-0 voor, er is tien minuten voor het einde geen vuiltje meer aan de lucht en Adriaansè haalt Hoekman naar de kant. Een minuut later staat de vervangen speler onder de douche en scoort zijn ploegmaat Schellevis zelfs nog 3-0. Over de vraag of het nu een slechte wissel is of niet wil ik nu het niet hebben Wel over de reactie van Co Adriaanse op de kritiek van Hoekman, die nota bene in het Paasweekeinde een zeer toepasselijke formulering bezigde. En in plaats van een schrobbering van zijp trainer eigenlijk een stijlprijs verdiende. Zoals bekend staat Adriaanse op het punt een boekje met voetbaltermen het levenslicht te doen zien. Hij heeft er inmiddels al vele tientallen vergaard, onder meer de andere kreet, die Hoekman dat bewuste weekeinde bezigde over ploegmaat Remco Torken, die „de pieren uit de grond had gekeken". Mooie tekst, die een ereplaats verdient in Adriaanse's werkje. Voorlopig heeft de trainer evenwel een prominent plekje veroverd in een andere uitgave, die binnen afzienbare tijd moet verschijnen: een zwartboekje, dat overigens beter zou kunnen worden gepubliceerd als feuilleton. Werktitel: 'Balorigheid kent geen tijd'. Net als de moppengidsjes van Max Tailleur kan dit werkje worden samengesteld uit korte fragmenten uit onze vaderlandse voetbalwereld met als motto 'Buitenveldse botsinkjes Trainers hebben altijd een uitgesproken mening over de mondigheid van hun spelers. Maar zodra die eigenschap zich anders manifesteert dan via prima parades op het veld is het mis. Want tijdens hun opleiding krijgen aspirant- oefenmeesters alle mogelijke humbug ingestampt, maar hoe ze lange tenen moeten intrekken, wordt ze kennelijk nooit verteld. Het gevolg is dat de boot aan is zodra een volwassen voetballer in de openbaarheid iets kritisch zegt over zijn trainer. Dan dient de aangetaste autoriteit ten overvloede onderstreept, het gekwetste ego publiekelijk geplamuurd. Een geldstraf is dan het minste dat betrokken boeteling ten deel valt, maar niet zelden moet deze zijn ontboezeming met een exercitie op de reserve-bank bekopen. Ronald Koeman ondervond dat een half jaar geleden ook bij Rinus Michels. De inmiddels wederopgestane libero van Barcelona veroorloofde zich enige positief-kritische opm erkingen ten aanzien van Michels' toenmalige Oranje-strategie. Een 'schorsing' van één interland was zijn beloning. Frans Danen plaatste in een interview in een weekblad enige kanttekeningen bij zijn trainer, ook Co Adriaanse dus. Ook hij mocht een aantal weken zijn biezen pakken. Zorgden Danen, Koeman en Hoekman voor een negatieve aanduiding in boven genoemd zwartboekje. Marco van Basten en Hans van Breukelen krijgen een andere vermelding. Ook zij leverden kritiek op hun respectieve trainers, maar mochten hun sportoutfit de volgende keer gewoon weer aantrekken. Staat het duo Van Basten Breukelen boven de wetOf zijn hun superieuren wat verstandiger in de wetenschap dat hun hachje aan een dunner draadje hangt dan dat van de duur betaalde vedettes Realiteitszin derhalve! Michels heeft net als Cruijff lak aan reputaties. Verkorfde Cruijff het bijvoorbeeld niet ooit definitief met Schuster en Rijkaard Als Adriaanse ooit eens met echte toppers gaat werken, wordt het tijd voor deel 2 van het zwartboekje. Dynamo wil uitstel op verjaardag Hitier DRESDEN Dynamo Dres den heeft de Oostduitse voet balbond gevraagd het duel te gen FC Energie Cottbus uit te stellen. Het bestuur van Dy namo is namelijk bang voor grootscheepse rellen rond de wedstrijd op 20 april. Op die dag vieren neo-nazi's in heel Duitsland de geboortedag van Adolf Hitler. Gezien de slech te reputatie van de aanhan gers van Dynamo, vreest de vereniging het ergste. Een woordvoerder van de bond verklaarde Dynamo weinig kansen toe te dichten. Het duel staat namelijk op de toto vermeld. Boskov blijft bij Sampdoria GENUA Vujadin Bos kov heeft zijn contract bij Sampdoria met een jaar verlengd. Tevens kwa men het bestuur van de koploper in de Italiaanse Serie A en de Joegoslaaf een optie van nog een seizoen overeen. Boskov, die eerder een aanbod van Real Madrid om daar in dienst te tre den afsloeg, verklaarde zijn trainersloopbaan in Genua te willen afslui ten. CE Publiciteit heeft urent Fignon de afgelo- n weken voldoende ge- lakt. Of zijn sponsor de manier waarop zo erli ukkig is? Waarschijn- niet. Het vriendelijke jzoek van Castorama de nukkige Fransman »ersih positiever op te stel- tegenover supporters, rgr^rnalisten en officials ift weinig effect gehad. ór de aanvang van het ■a ;lerseizoen kwam hij al opstand tegen de vroe- vertrektijden in Parijs- ,(|ce. de H| ake worden als vee behan- riep hij opstandig. En wtigde zich te melden bij dé iu iaanse concurrent Tirreno- 59.üfiatico. Het bleek een »ement. Toen de organisa- le renners de gelegenheid de grieven op tafel te leg- ontbrak Fignon op het el. Na een betrekkelijke e in de Ronde van de Mid- andse Zee en de Siciliaanse lerweek klom de tweevou- Tourwinnaar onlangs in Ion als één van de actielei- p tegen de verplichte hel- op de barricaden en niet et erepodium, waar de ior hem graag ziet. Een waar hij ook morgen in js-Roubaix naar verwach- niet zal verschijnen, om- een monstertocht a la de van het Noorden hem be niet op het lijf geschre- ,,Ik laat me", stelt de tweevou dige Tourwinnaar, „door nie mand de wetten voorschrijven. Ik weet best hoe ik de belan gen van de sponsor moet uit dragen. Dat behoeft niemand mij te vertellen. Ik verzet me tegen het gesol met onze be langen, die tellen niet mee. Ik lig niet opzettelijk dwars. Ik laat mijn mening blijken als ik denk gelijk te hebben. En is dat verboden?" Ontspannen In de Siciliaanse Wielerweek oogde hij onlangs ontspannen en was voor zijn doen bemin nelijk. Maar gaandeweg Parijs- Nice kwam de rebel in hem weer naar boven. De voorma lige student diergeneeskunde kan niet zonder het conflict le ven. De controverse heeft hij nodig, als uitlaatklep om zijn sportieve frustraties te camou fleren. Qua prestaties was vorig jaar voor een renner van zijn kali ber een ramp. In de Giro d'I- talia viel hij uit met een rug- en bekkenblessure na een val in een tunnel; de Tour de France duurde voor de Parij- zenaar slechts vijf dagen. Op weg van Avranches naar Rouen beleefde hij een roem loze aftocht. Met zijn gezicht verborgen achter een krant tartte hij de fotografen en dook vervolgens gedesillusio neerd onder en liet het WK schieten. Dit seizoen is belang rijk voor Fignon. Hij heeft zichzelf bepaalde voorwaarden opgelegd, maar tot dusver sportief nauwelijks de publici teit gehaald. „Ik eis niet van mezelf dat ik de Tour win, maar als je niet meer gelooft in de overwin ning, moet je kappen. Mocht ik net zo'n rampzalig jaar doormaken als het vorige, dan ik zet ik een punt achter mijn loopbaan. Anders ga ik nog twee tot drie jaar door. In 1990 heb ik alle tegenslagen gehad die een mens kunnen overko men. Dat was pure overmacht. Je staat machteloos". De komende weken moet blij ken of de grootste rebel van het internationale wielerpelo- ton ook nog kan presteren op topniveau. De aanval zoeken is één van de typische karakter trekken van Fignon. Hij is geen berekenend renner. Hij reageert impulsief, zoals hij ook in een opwelling actie voert en zonder aanzien des persoons zijn ongenoegen uit. „Ik houd van wielrennen in de meest pure zin, de competi tie, de sportieve rivaliteit, de aanval. Ik rijd niet graag be houdend, dat is mijn stijl niet. Ik geef toe dat die instelling gepaard moet gaan met resul taten. En die zijn ver te zoe ken. Ik heb weliswaar aanne melijke verklaringen, maar die kunnen de onvrede niet wegnemen". Onvrede Onvrede die hij ook heeft met het gezag, de UCI (internatio nale wielrenunie) en FICP (in ternationale profsectie). Offici als zijn voor Fignon grotere te genstanders dan een loodzwa re bergetappe in de Tour. Hij vindt dat de renners te weinig inspraak krijgen in het bepa len van het beleid en de re gels. „Nooit wordt naar onze mening gevraagd. Vanachter hun bureaus stippelen zij de koers uit, zonder ons te raad plegen. Draait de sport om de bestuursleden? Nee dus. Maar die kant gaat het wel uit. Daarom moeten wij wel oppo sitie voeren tegen de UCI en FICP, in het belang van de wielersport in het algemeen". Fignon heeft dit seizoen zowel de Giro als de Tour op zijn programma staan, ook in de voorjaarsklassiekers wil hij zijn gezicht laten zien. Meer dan vorig jaar. Toen was hij vaak de animator van de koers, zoals in Parijs-Roubaix, en dwong hij respect af, maar boekte geen resultaten. Ook niet in Milaan-Sanremo, die hij in 1989 voor Frans Maassen op zijn naam bracht. „Ik mik zoals altijd niet op één wedstrijd, het maakt niet uit welke ik win, als ik maar win. Voor Parijs-Roubaix ben ik niet meer gemotiveerd dan voor andere koersen, omdat ik Fransman ben en die wed strijd toevallig in Frankrijk wordt gehouden". Hein Verbruggen, voorzitter van de FICP, haalde onlangs fel uit naar Fignon. De Neder lander vond dat de Fransman zijn mond eens moest houden en zich beter kon conceritre- ren op het presteren op de fiets. Maar Fignon liet zich echter niet monddood maken. Hij, wie anders, was weer één van de woordvoerders toen de in voering van de valhelmen aan de vooravond van Milaan-San remo aan de orde kwam. „Wij willen simpel dat de regels versoepeld worden. We zijn toch geen kleine kinderen, ik heb de indruk dat de FICP dat Laurent Fignon: ,,lk laat me door niemand de wet voorschrijven" wel denkt, we moeten voorko men dat we marionetten wor den, die door officials worden bewogen, zoals zij dat willen. Ik had liever die problemen ook niet aan mijn hoofd, maar ik kon niet anders. Ik kom voor mijn rechten op, en ge lukkig waren dit keer veel renners solidair". Fignon heeft gemakkelijk pra ten, financieel is hij onafhan kelijk. Hii is met zijn ploeglei der Cyrille Guimard eigenaar van de Stichting France Com petition, die zelf sponsors en renners zoekt. Het jaarsalaris van de dissident van het wie- Ierpeloton schommelt rond de zeven miljoen gulden. „Dat FOTO: AP heeft er niets mee te maken, want vanaf het begin van mijn loopbaan heb ik gezegd wat ik dacht. Ik heb me nooit de mond laten snoeren. Door nie mand," zegt hij strijdvaardig. Laurent Fignon is nog steeds de rebel, maar (nog) niet (meer) de toprenner van wel- NEVELD John h droomde ooit van carrière op circuits als za, Francorchamps, ila, Hockenheim, Mo- of Silverstone. In kwam er een flinke ik in de kabel. Aan een aar ongeluk hield de itijds achttienjarige sch twee verbrijzelde ïten over. Een carrière Zandvoort kon hij ver en, maar in de rallys- t lag een alternatief, och had ik nu veel ver- kunnen zijn als mij 'ts was overkomen", rtelt Bosch, die zich in- ddels als rallycoureur Nederland op eenzame ogte weet. in Bosch, die zich op Zand- irt al op jonge leeftijd als •mule Ford kampioen liet nen, wordt nog vaak her- lerd aan die onfortuinlijke sh als eerstejaars Formule jder. „Als ik nu lange ral- rijd, krijg ik last. Ik heb aanvankelijk weer gepro- rd op het circuit, maar dat gewoon niet meer. Je ;t in een race-auto meer bovenaf op de pedalen kken. Dat doet veel pijn. rally's heb je tussendoor om de voet rust te geven ïventueel te laten behande- 26-jarige Bosch is de enige ierlander die rally's voor Europees kampioenschap t. Vorig seizoen ging hem al uitstekend af. De vierde ats was, gezien de beschik- e middelen, meer dan irop hij rekende. Met zijn W M3 maakte Bosch zich lidden van veel fabrieksau- niet veel illusies. „Ik heb uk gehad dat BMW mij een d programma voorschotel- Men dacht dat ik bij EK- y's zou kunnen opvallen, zijn zo'n beetje de enige i-turbo auto met achter- 1-aandrijving. Bijna alles is rwiel-aangedreven. Als je vierde wordt achter twee nek-Lancia's en een Ford, lat een goéde prestatie". >gere ogen jaar denkt Bosch hogere n te kunnen gooien, hoe- 1 de auto identiek is. De John Bosch in zijn BMW M3: „Het verleden doet niet ter zake". vierde plek bij de zware Ral- lye Garrigues, nabij het Franse Nïmes, was volgens verwach ting. In de tweede EK-wed- strijd, de Rallye El Corte In gles op de Canarische eilan den, viel Bosch al snel met een technisch mankement uit. „Die laatste wedstrijd telt ech ter niet zo zwaar. Gelukkig worden er door BMW geen re sultaten geëist in de zin van: je moet in acht rally's vijf keer op de tweede plaats eindigen. Dat zou onzin zijn. Rallyrijden is voor een belangrijk deel een mechanische sport". Omdat John Bosch inziet dat hij met BMW nooit Europees kampioen kan worden, is het nu al zeker dat hij aan het ein de van dit seizoen de Duitse autofabrikant zal verlaten. „BMW heeft mij de laatste vier jaar verschrikkelijk ge holpen. Het is een belangrijke schakel geweest in mijn car rière. Maar ook BMW is een opstapje naar meer. Zo werkt het altijd in deze sport. Het verleden doet niet ter zake. Er is een reële kans dat ik vol gend jaar vijf of zes rally's voor het WK rijd. Er liggen aanbiedingen". John Bosch debuteerde in 1985 in de Tulpenrally, toen nog met een Audi Quattro. In de eerste klassementsproef no teerde hij de 38e tijd, drie proeven later bleek hij de supersnelle auto volledig on der controle te hebben en was hii de rapste van het gezel schap. Dat ze in Barneveld met een talent te maken had den, was duidelijk. De destijds in de rallywereld volslagen onbekende Bosch schreef de wedstrijd zelfs op zijn naam, omdat de gevestigde orde in die editie met technische pro blemen kampte. Hetzelfde kunststukje herhaalde hij in de edities van '87 en '88, het laatste jaar met de BMW én zijn huidige Engelse navigator Kevin Gormley. „En als ik in 1986 en 1989 geen pech had gehad, was ik ook eerste ge weest", vertelt Bosch. FOTO: SP De Tulpenrally en John Bosch zijn daarom onlosmakelijk met elkaar verbonden. Hoewel Bosch in principe alleen de Europese rally's rijdt, maakt hij voor de eerste wedstrijd in eigen land een uitzondering. „Ik denk aan de organisatie. Voor die mensen is het een steuntje in de rug als ik hier sta. Bovendien is er altijd eèn goed startveld. De Tulpenrally staat ook in het buitenland hoog aangeschreven. Iedereen kent 'm. Publicitair gezien is het goed als je zo'n rally rijdt. Bovendien gaat de wedstrijd bijna voor honderd procent over asfalt, de beste onder grond voor de BMW, en heeft deze rally voor mij ook een persoonlijke betekenis. Ik heb hier altijd goed gereden". „Maar als je in deze sport v der wilt, moet je het buiten Nederland zoeken. Hier zijn geen technisch moeilijke ral ly's zoals je ze bijvoorbeeld in België, Frankrijk of Portugal hebt. Daaraan kan de organi satie niets doen. Je hebt hier te maken met wegen die het boerenland keurig in kaveltjes verdelen. Bovendien is het imago van de autosport in Ne derland niet best. Dat heeft al les met politiek en milieu te maken. In Frankrijk en Portu gal ligt dat anders. Wil je je ontwikkelen, dan moet je naar die landen. Als dezelfde ploeg van de Tulpenrally naar Bel gië zou komen, zou ik het ook veel moeilijker krijgen. In we zen hebben de mensen gelijk als ze zeggen dat de Tulpenral- ly ten opzichte van die rally's niets voorstelt. Maar het is wel een erg harde uitspraak. Je moet voorzichtig zijn met wat je zegt". Budget Met het voor Nederlandse be grippen extreem hoge budget van anderhalf miljoen gulden is John Bosch de enige profes sional in eigen land. Dat gege ven én zijn ervaring gaven af gelopen weekeinde de door slag de Tulpenrally voor de vierde keer op zijn naam te schrijven. Maar een snelle auto is volgens Bosch niet automa tisch de winnende. Bosch: „Niet iedereen kan met een groep A-auto overweg. Met meer pk's rijd je niet automa tisch sneller. Er zijn talloze voorbeelden op te noemen van coureurs, die in een groep A- wagen mislukken. Erwin Doc tor, toch een topper in Neder land, heeft er zelfs moeite mee. Nu is Opel in zijn klasse een moeilijke auto. Een wagen met voorwiel-aandrijving vind ik geen rallv-auto. Je kan er weinig mee doen. Op de rechte stukken is hij sneller, maa ziet ze bp WK's en EK's nooit winnen. Ik ben zelf opge groeid met achterwiel-aandrij ving. Toen ik overstapte op BMW was dat voor mij gesne den koek". ROB VAN DER POEL Prince Polley Polley wil blijven scoren ANTWERPEN De grootste ontgoocheling in de loopbaan van Prince Polley bestaat eruit dat hij dit seizoen nog geen tienmaal scoorde. „Ik moet het telkens alleen opnemen tegen twee of drie verdedigers", al dus de Ghanees van Beerschot. „Meestal dien ik me te beper ken tot het spelen op balbezit en wachten op steun van en kele opkomende maats. Zoiets is vanzelfsprekend niet altijd even prettig als spits. Boven dien ervaar ik de Belgische competitie als veel zwaarder, veel defensiever dan de Ne- FOTO: SP derlandse".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21