Hyundai Lantra: simpel maar doeltreffend Minder dure Toyota Previa provinciale sljthoff pers Hl ST SIJTHOFF PERS Voordelige veiligheid voor Volvo 460 JmMA AUTO CeidóeSomatit ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGIN In februari introduceerde Hyundai officieel zijn nieuwe middenklasser Lantra. Pas sinds kort kunnen de dealers hun klanten er ook in laten rijden. Ook wij mochten dat genoegen smaken. Echt eruit springen doet Hyundai's nieuweling niet op een parkeerplaats. Met een lengte van 4,36 meter heeft hij het formaat van de doorsnee compacte midden klasser, het gladde en ronde uiterlijk kent geen bijzondere versieringen die de Lantra meteen doen opvallen. Wel heeft de auto een heel harmo nieuze vormgeving, en net wat meer eigen karakter dan Hy undai's massa-artikel, de Po ny/Excel. Men benadrukte bij de eerste maal dat we de Lantra zagen, al in januari, dat dit model meer dan de andere Hyundai's vooral op de Europese markt gericht is. Wat betreft het ui terlijk mag je ten minste zeg gen dat het inderdaad aansluit bij wat je van een moderne Europeaan zou verwachten. Bij de interieur-vormgeving vond men het goede spoor nog niet. Het blijft koop ogend plastic dat je om ringt eerlijk plastic, waar niet eens een oppervlakte structuur op gemaakt is om een indruk van zacht kunst leer te geven. Wat bij de eerste proefrit, met een 1.5i GL, ook opviel was dat behalve zachte bekleding zelfs kaartenvakken op de deuren ontbreken. Het dash board is geen toerenteller rijk, het asbakje hing nogal los in het middenconsole, kortom: bij Hyundai staat GL duidelijk niet voor 'Grand Luxe'. Al is er wel weer een praktisch re gelbaar interval op de voor- ruitwissers, dus helemaal kaal is de auto ook weer niet. Ook een bijdetijdse voorziening als in hoogte verstelbare gordels bij de voorstoelen vergat Hy undai niet, of een in ongelijke delen neerklapbare achterban kleuning. Jammer alleen dat het gat dat dan tussen de wiel kasten vrijkomt niet erg breed is. Voor het overige biedt het interieur middelmaat: redelij ke zitruimte en bagageruimte (333 liter), redelijke stoelen. jcuc apuui nug --j glad en goed- Versnelling De middenklasser Hyundai Lantra. Het klinkt misschien wat ne gatief: ook het riiden biedt grotendeels middelmaat. De vering valt positief noch nega tief op, de wegligging al even min. De Lantra stuurt licht dankzij een indirecte over brenging, die wel ten koste gaat van de gevoeligheid. De 1,5 liter injectiemotor (63 kW/85 pk) voor de basismo dellen doet het helemaal niet slecht. Hij biedt aardig wat pit en trekt voldoende vanaf de laagste toerentallen. Echt stil is-ie niet. Zowel de goede trek kracht als het wat hoge ge luidsniveau hangen samen met de korte versnellingen de motor maakt al gauw veel toe ren. Dat leidt snel tot het ver langen naar een zesde versnel ling, dan wel langere over brenging. Niet door gebrek aan motorkracht, maar door de grens aan het motortoeren tal loopt de Lantra 1.5 maar 165 km/h. Bij normaal snel wegtempo draait de motor reeds zo'n 4000 tpm - ongun stig voor brandstofverbruik en geluidsniveau. Doordat de Lantra, ondanks zijn ge stroomlijnde verschijning, ook redelijk wat windgeruis kent is het geen auto om optimaal ontspannen lange reizen mee te maken. Voordeel Dan maar eens een andere versie geprobeerd: de 1.6 GLS. Die lijkt motorisch zwaar in het voordeel, met dubbele nokkenassen, vier kleppen per cilinder en 84 kW/114 pk. Op merkelijk is echter dat deze motor niet veel meer trek kracht biedt dan de 1,5 liter, te Het klinkt misschien wat negatief: het rijden met i Lantra biedt grotendeels middelmaat. FOTO: PR weten een koppel van 133 Nm tegen 124 voor de 1.5. In de praktijk doet de 1.6 dan ook niet onmiddellijk veel potenter aan. Hij heeft een wat langere adem, zodat de topsnelheid op 180 km/h komt, maar veel verder gaat het verschil met de 1.5 niet. Ook in de zestien klepper denk je aan een zesde versnelling, in geluidskarakter loopt deze motor nauwelijks gunstiger dan zijn bescheiden 1,5 liter broer maar wel onzui niger. Een GLS-uitvoering van de Lantra is heel wat netter aan gekleed, het dashboard blijft alleen even glad en fantasie loos afgewerkt. De 1.6 GLS heeft stuurbekrachtiging, waarmee de auto nog iets (maar niet veel) lichter en ge- voellozer stuurt dan de 1.5 (die ook als GLS geen bekrachti ging heeft). Wat merkwaardi ge details van de GLS-uitrus- ting: de 1.5 krijgt geen centrale deurvergrendeling, die ik eerder op prijs zou stellen dan elektrische raambediening voorin. De 1.6 GLS heeft dat wel, plus elektrisch bediende ramen achterin die ik liever zou ruilen voor elektrisch be diende spiegels. Maar goed, ruim uitgerust mag je de Lan tra GLS toch wel noemen. Er was op de RAI zelfs vraag, zo zegt de importeur, naar een nog exclusiever versie als 'di rectie-auto'. Die is er onmid dellijk bijgemaakt: de Lantra 1.6 CD. In twee uitvoeringen zelfs, met ofwel elektrisch schuifdak, elektrische antenne en lichtmetalen velgen (voor 2650 gulden meerprijs), ofwel airconditioning in plaats van dat schuifdak (3490 gulden meerprijs, da's helemaal goed koop). En wat kost de hele auto nu nog? Voor de 1.5i GL is dat 25.550 gulden voor de 1.6i GLS 29.950 gulden. Zo goedkoop dat men de prijzen van de meest luxueuze Excel- modellen wat moest verlagen om ruimte te maken in de prijslijst. Veel goedkoper, vooral, dan je naar aanleiding van uiterlijk en rijkwaliteiten zou zeggen. Want laten we eerlijk zijn: als de versnellin gen nu nog wat langer ge maakt zouden worden, dan heb je toch eigenlijk niets méér nodig? PETER FOKKER In het algemeen staan Volvo's, ook die van Ne derlandse komaf, met name bekend om hun vei ligheid. Daarbij denkt men dan meestal het eerst aan een stevige construc tie, dus passieve veilig heid. Belangrijk als een aanrijding niet meer te vermijden is, maar voor komen is nog altijd beter. Daarbij helpen goede weglig ging en betrouwbare remmen, actieve veiligheid. Volvo biedt nu tijdelijk voor de vierdeurs 460 GL een 'Safety-pakket' dat extra veiligheid biedt van zo wel de passieve als de actieve soort. In dat pakket zit een airbag aan bestuurderszijde, automa tische gordelspanners op de voorstoelen, en ook nog een ABS-remsysteem. Dit extra pakket kost 1950 gulden, wer kelijk een weggeefprijs. Nor maal kost alleen ABS of een airbag afzonderlijk reeds meer als extra. Er is slechts één 'maar': al dat moois kan uit sluitend geboden worden op een witte Volvo 460 GL met de meest bescheiden motorise ring (1,7 liter, 64 kW/87 pk, ongeregelde katalysator). Men kan het ook zo zien dat men dat model met een forse kor ting verkoopt (te veel voor raad?), hetgeen gemaskeerd wordt door er eerst een hele boel extra's op te zetten. Maar wat maakt het uit, als men zo voor uiterst weinig geld alle mogelijke veiligheidsvoorzie ningen in de auto krijgt. De normale basisprijs voor de ge noemde 460 GL bedraagt ove rigens 36.425 gulden. De Volvo 460 GL met 'safety-pakket'. Toen eind vorig jaar Toy ota zijn opzienbarende ruimte-auto Previa in ons land uitbracht beloofde men al dat er een tweede versie zou komen. Naast de zeer complete GL met standaard automatische transmissie zou een XL komen. Behalve simpeler uitrusting en een handgeschakelde vijfbak zou deze versie ook een starre (aangedreven) achteras krij gen, in plaats van onafhanke lijke wielophanging rondom. Toyota brengt nu in ons land inderdaad een goedkoper Pre- via-variant, maar het is ken nelijk niet die XL. Hij behoudt namelijk rondom onafhanke lijke wielophanging. Wel komt het interieur overeen met wat voor de Previa XL voorspeld jrzi werd: geen twee afzonderli u; stoelen plus een driezits ba achterin, maar twee drier banken Hoever de uitrusting is v 1 minderd vermeldt het persl h richt niet, wel dat er ten m i ste nog centrale deurvergr* rr deling is. Technisch is de P via 2.4i 5-Speed op de tra missie na identiek met bekende 2.4 GL. Er is sprap- van 'beperkte aantallen e Oj extra aanwijzing dat het gj om een speciale versie vi ons land en niet de door de brikant al geplande XL wellicht ook nog komt?). dan ook, de handgeschake! Previa kost toch al bijna mille minder dan een GL. ijj, slechte nieuws: die GL twee mille duurder, nu 70.720,-; de 5-Speed kost 59.$ia gulden. Nog steeds geen go$gt kope aanbieding in zijn soqdi deze Previa. m gc Donderdag 9 mei 1991 (hemelvaartsdag) FIETSDAG In samenwerking met de bij de Nederlandse Toer Fiets Unie aangesloten toerclubs organiseert uw krant op Hemelvaartsdag 9 mei de Provinciale Sijthoff Pers Fietsdag 1991. Vanaf 10 plaatsen kunt u met het hele gezin een fietstocht maken van circa 35 of 70 kilometer. Voor de echte liefhebbers behoort ook 160 km. tot de mogelijkheden. Er is altijd wel een opstapplaats bij u in de buurt. Waar u opgestapt bent komt u aan het einde ook weer terecht. KAARTVERKOOP: PLAATS Op 9 mei bij de Delft startposten. Den Haag INSCHRIJFGELD: f 3,50 per persoon. Gouda Alle deelnemers ontvangen een Kijkduin medaille. INLICHTINGEN: Leiden Telefoon 070-3190577 Naaldwijk Rijswijk Er kan gestart Schoonhoven worden tussen 09.00 uur en Zevenhuizen 14.00 uur bij de hiernaast staande Zoetermeer adressen. De posten sluiten om 18.00 uur. Voor de 160 km route kan tussen A 08.30 en 09.30 uur gestart worden in de met een ster A gemerkte plaatsen. De route van 160 km is geheel uitgepijld. v-A* GEBOUW/ADRES Delftsche Courant, Verwersdijk 6 Paviljoen Duinzicht, Van Alkemadelaan hoek Pompstationsweg Clubhuis Excelsior, Heuvellaan (parkeerplaats bij 'De Tobbe') Clubhuis Nationale Nederlanden Mach. Vrij enhoeklaan/W ij ndaelerduin (staat met pijlen aangegeven) Clubhuis Swift, Roomburgerweg nabij park De Bult Sporthal De Pijl, Bachlaan Sijthoff Pers, Koopmansstraat 9 Restaurant De Stadsherberg, Opweg 2a Clubhuis de Roerdomp, Tweemanspolder 12 Met medewerking van de bij de Nederlandse Toer Fiets Unie aangesloten verenigingen. Tourclub de Waardrenner (01805-3808) Julianastraat 23, 2935 XL OUDERKERK A/D IJSSEL L.R.T.V. Swift (071-217656) Zijlsingel 28, 2315 KD LEIDEN Toerclub Glazen Stad (01740-28643) A. van Solmsstraat 37, 2675 AN HONSELERSDIJK Toerclub Zevenhuizen '80 (1802-2483) Boslaan 51, 2761 VW ZEVENHUIZEN Nationale Nederlanden P.V. (079-410263) Griekenlandlaan 266, 2711 GL ZOETERMEER GRTC Excelsior (01820-38080) Groenhovenweg 295, 2803 DG GOUDA Zoetermeer '77 (079-167094) Van Brakelstraat 38, 2712 KS ZOETERMEER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20