Openbaar vervoer en auto fors duurder Zorgvuldig VANDAAG 14 Dagen Gratis CcidócSommit VS zetten kampen op voor vluchtelingen Celstraffen en boetes geëist egen afvaltransporteur Omega Seidoe (Bomarit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 -134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Zaterdag 13 april 1991 82ste jaargang no. 25005 HET WEER Overwegend zonnig. Middag- temperatuur tot 20 graden in het binnenland, aan de kust enkele graden lager. Zwakke tot matige oostelijke wind, in de avond draaiend naar noordoost tot noord. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ölitiepaard hopt vrouw HAAG Het dienstpaard aan van de Haagse politie gistermiddag op het strand jjkduin een vrouw een ge en arm geschopt. De 36-jari- rrouw wandelde met drie len langs de vloedlijn, toen aan met een 35-jarige dagent op zijn rug opdook, ïonden begonnen rond het d te rennen. Toen de vrouw, n poging haar viervoeters te leren, achter Bastiaan ging i, sloeg deze zijn benen uit trof haar linkerarm. Het itoffer is behandeld in het einde Ziekenhuis. Smullen tussen de rails DEN HAAG Het wordt smullen geblazen tussen de rails. Vooral om de zakenman de trein in te lokken willen de Nederlandse Spoorwegen de komende jaren de service aan boord aanzienlijk verbeteren. Als voorproefje komt er dit najaar ook in de avonduren een minibar op de in tercity-treinen, die bovendien een ruimer assortiment te bieden heeft. Een ontbijt, een lunch met soep, ijs in de zomer en regionale specialiteiten komen binnen handbereik. Dit sma kelijk perspectief schetste NS-marke- tingman G. Haubrich vandaag in Den Haag op het jubileumcongres van de NVBS, een club van spoor- en tramminnenden. In de wat verdere toekomst kan de eerste-klasreiziger zelfs een complete maaltijd uitgeser- veerd krijgen. Brandbommen in ambassade van Irak DEN HAAG De Iraakse ambassade in Den Haag is gisteravond door in Nederland wonende Irakezen bestookt met twee molo- tov-cocktails. De politie heeft acht Irakezen aangehouden wegens openbare geweldple ging. De projectielen werden vanaf de straat door de ruiten op de eerste etage naar binnen gegooid. Een van de twee brandbommen kwam tot ontploffing, waar door een brandje ontstond. Volgens de brandweer is aan het interieur van de am bassade voor tienduizend gulden schade aangericht, 's Middags betoogden 75 Irake zen, islamieten die in Nederland wonen, bij de ambassade van Irak. De politie gaat er vooralsnog niet vanuit dat de aangehouden verdachten tot deze groep behoorden. Trein ramt busje: dode en gewonden HORST Op een spoorwegover gang in Grubbenvorst is gister avond de stoptrein naar Roermond tegen een autobusje gereden. De chauffeur van het busje is hierbij om het leven gekomen. Tientallen passagiers van de trein, die ont spoorde en in brand vloog, zijn ge wond geraakt. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. In totaal zijn acht gewonde passagiers naar zieken huizen overgebracht. Twintig pas sagiers konden ter plekke worden geholpen aan hun verwondingen, terwijl 47 treinreizigers schrammen en builen opliepen. De machinist van de trein bleef ongedeerd. 36 PAGINA'S in drie katernen 'Daar zat ik dan, met min voor woorden en min voor vrijheid' Groeihormonen. Een Italiaan in Noorwegen blijft daar opvallen Psychisch ziekteverzuim is nationaal schandaal HyundafLantra: simpel maar doeltreffend „De HST kan best over bestaande lijnen" Julia Roberts nieuwbakken leading lady van Hollywood Orgaandonatie levert problemen op voor het leven na de dood Sombere prognoses bij start tenniscompetitie VOETBAL OP TV VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Of hij nu over 'tracé A' of 'tracé B' gaat rijden de Hoge Snelheids Trein (HST) is in aantocht. Als TGV raast hij al door Frankrijk, maar halverwege België verandert hij van naam. In het Nederlands taalgebied stormt hij op Rotterdam af, waar hij nog even inhoudt als aarzelt hij welke route hij zal nemen - dwars door Leiderdorp of niet - om uit eindelijk in Amsterdam terecht te komen. En om die route gaat het nu. Vandaag in Finale alles over de zorgvuldige afweging die daarbij moet worden gemaakt. Alsof men op het punt staat te kiezen tussen een andere krant en de Leidse Courant. Die laatste keuze is alleen niet zo moeilijk. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 _Voorl.: Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0, Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd il nniimiBMiifuimn onderzoek vond plaats in op dracht van de NCRV. Reclame in de programma's wordt het meest vervelend gevonden door de kiezers van PvdA en Groen Links. Uitgesplitst naar omroepen vinden de leden van de VARA en de VPRO deze vorm van reclame het meest vervelend. Het minst geldt dit voor leden van TROS en Veronica. Uit het onder- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is het gisteravond eens geworden over de prijs verhogingen voor autorij den en reizen per open baar vervoer. Naast de deze week al aange- :ondigde verhoging van de lenzine-accijns met 24 cent >er liter (op 1 juli) zal ook het •ijden op diesel en LPG fors duurder worden. Bovendien wordt de standaard-strippen kaart (15 strippen) in juli of augustus met 30 cent in prijs verhoogd. Voor de langere strippenkaart moet circa 50 cent extra worden neergeteld. Voor voertuigen die op diesel rijden gaat de motorrijtuigen belasting op 1 juli met 300 gul den omhoog. Het kabinet wil de accijns op diesel niet verho gen omdat er anders een te groot prijsverschil zou ont staan met de dieselprijs aan de pomp in de buurlanden. Ver der besloot het kabinet de mo torrijtuigenbelasting voor LPG-rijders met iets meer dan 300 gulden te verhogen. „Volgend jaar en in 1993 wordt het autorijden opnieuw duurder", zo kondigde minis ter Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) na afloop van het kabinetsberaad aan. „We we ten nog niet hoeveel de kos tenstijging dan zal bedragen, maar het zal in elk geval niet zoveel zijn als dit jaar". Wat het openbaar vervoer be treft zijn ook vefdere tarief stijgingen voorzien. De om vang daarvan staat al vast: 6 procent op 1 januari volgend jaar en eenzelfde percentage op 1 januari 1993. Dit geldt niet alleen voor bus, tram en metro, maar ook voor de trein. Volgens de minister valt de verhouding tussen duurder au torijden en duurder reizen per openbaar vervoer gunstig uit voor het openbaar vervoer. „Recente onderzoeken hebben dan ook uitgewezen dat de ko mende jaren meer automobi listen voor het openbaar ver voer zullen kiezen omdat dat per saldo voordeliger zal zijn dan autorijden". Pagina 3: Ministerie werkt aan combikaart Ruim honderd gasflessen bij brandweer ingeleverd De inzamelingsac tie van de ge meentewerken en de regionale brandweerkorpsen had tot gevolg dat gisteravond al zo'n 120 oude gasfles sen waren ingele verd. De actie die vandaag ook nog voortduurt is nodig omdat lege gas flessen voor het nodige gevaar kunnen zorgen wanneer er brand uitbreekt, brandweer spreekt zelfs van „verbor gen bommen". Een woordvoerder van de Leidse brandweer kon gisteravond nog niet zeggen of de inzameling een succes is. „We proberen een overzicht van de hele regio te krij gen, alle cijfers zijn echter nog niet binnen. Maar 120 is in ieder geval beter dan dat ze in de schuur blijven staan. Wellicht dat vandaag nog de grote klap komt" Van dat aantal nam Leiderdorp overigens 70 fles sen voor zijn reke ning. WASHINGTON De Verenigde Staten gaan vluchtelingenkampen opzetten in Noord-Irak en aan de Turks-Iraakse grens, zo heeft het Turkse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Eerder waarschuwde de Franse minister voor humanitaire hulp, Bernard Kouchner, ervoor dat de Kurden „nieuwe Palestijnen" dreigen te wor den als de vluchtelingenkampen in de Turks- Iraakse grensstrook een permanent karakter krijgen. De Amerikaanse strijdkrachten sturen verder extra soldaten, schepen en helikopters naar Turkije. De bekendmaking volgde nadat de Amerikaanse regering zich had verdedigd tegen kritiek uit het Congres als zou zij zich onvol doende inspannen voor de vluchtelingen. De schepen worden onttrokken aan de Middelland- se-Zeevloot en de meer dan 30 helikopters zijn afkomstig van Amerikaanse legerbases in Duits land en Italië. De nieuwe zendingen voegen bij na 3500 man toe aan de 4800 die al bij de hulp verlening aan de Kurden onder de naam 'Operatie Troost Brengen' zijn betrokken. De Amerikanen hebben gezegd ernaar te streven één maaltijd per dag te verstrekken aan 700.000 vluchtelingen. Gisteren werden vier Iraakse vluchtelingen bij de Iraaks-Turkse grens gedood door uit vliegtuigen geworpen pakketten hulp goederen, zo hebben ooggetuigen gezegd. televisiekijker tegen 'onderbrekende reclame' .VERSUM Acht van tien Nederlanders zijn i de onderbreking televisieprogramma's o ir reclame. blijkt uit een gisteren ge- ihceerd onderzoek van het lerlands Instituut voor de ilieke Opinie (NIPO). Het zoek blijkt verder dat 59 pro cent van de Nederlanders het vervelend zou vinden als de bestaande STER-reclame wordt uitgebreid. Ruim 50 pro cent van de ondervraagden vindt het van belang de pu blieke omroep in stand te hou den. Een grote groep Neder landers (46 procent) wil daa gemiddeld zestig gulden mee voor op tafel leggen. TTERDAM Tegen leidinggevenden van Krimpense afvaltran- rteur Omega Randstad gisteren voor de Rot- iamse rechtbank cel- iffen en boetes geëist Jens hun uiteenlopen- aandeel in wat wordt schreven als geknoei chemisch en zieken- safval en het opmaken valse facturen. en de 35-jarige hoofdver- bte C.H.J. van O. eiste offi- van justitie mr. L. de Jon- twee jaar gevangenisstraf rvan zes maanden voor- rdelijk, een boete van 00 gulden en voor vier jaar etting uit zijn beroep als isporteur en verwerker afval. Van O. was tot voor directeur bij Omega. >fd recycling van Omega, 42-jarige W.J. L., ook af- 'stig uit Krimpen aan de hoorde een jaar gevange- traf waarvan 3 maanden rwaardelijk en 5000 gulden tegen zich eisen. Dezelf- itraf eiste mr. de Jonge te- het hoofd planning, de 48- Be C. W. Tegen de 35-jarige administra teur van Omega T.J.M. M. (Muskens), die kort nadat zijn werkgever in maart 1989 in opspraak kwam, aftrad als wethouder van de gemeente Nederlek, werd 3 maanden voorwaardelijk geëist. Omega voerde voor een aantal ziekenhuizen in het land het afval af. Oorspronkelijk ging dat naar gemeentelijke ver brandingsovens in verschillen de plaatsen in België. Toen de regels strenger werden en ook België het afval niet meer zo makkelijk accepteerde, bleef Omega het vervoer naar Bel gië aan de ziekenhuizen in re kening brengen terwijl het transport naar België vanaf 1987 stokte en in 1988 geheel moest worden gestaakt. Toen kwam het grotendeels in Rot terdam terecht bij de ovens van de reinigingsdienst Roteb. Tussen het afval bevond zich nu en dan ook licht besmet ziekenhuisafval, zoals injectie naalden en met bloed besmette verbandmiddelen, terwijl dat volgens de regels gescheiden dient te worden van het alge mene afval. Dat gebeurde ech ter niet of nauwelijks. Ook stond bij de inval bij het bedrijf in de grote hal in Krimpen chemisch afval tus sen het huishoudelijk en bouw- en sloopafval. Voor chemisch afval had Omega geen vergunning. Verschillen de getuigen hebben verklaard dat Omega dat chemische af val, zoals bijvoorbeeld afge werkte motorolie en vuilnis zakken met bestrijdingsmidde len van chemiereus Akzo, toch aannam. Volgens mr. de Jonge gebeurde dat om de klanten te vriend te houden. Voor mr. De Jonge staat vast dat Omega heeft gesjoemeld met facturen en met de zie kenhuizen geen eerlijke con tracten heeft gesloten. Omega zou het afval ongescheiden ac cepteren. Advocaat mr. J.M. Sjöcrona schetste een heel an der beeld van Omega en van met name ex-directeur Van O. Die is volgens hem een milieu bewust man die de afgelopen jaren vooruitliep op de wetge ving. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Protest van Roemenen Tienduizenden burgers zijn gisteren in de Roemeense hoofdstad Bukarest de straat opgegaan om te demonstreren tegen de regering en de regeringspartij Front voor Nationale Redding. Volgens Mihai Sora, leider van de buitenparlementaire oppositiebeweging Burgeralliantie, hebben in het gehele land meer dan 100.000 burgers aan de demonstraties meegedaan. De demonstraties waren volgens hem de belangrijkste sinds de herdenking in december van de omwenteling van 1989. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1