f; i>c £eicbolie ©ouAorit laad van State moet beslissen ver bollenteelt bij Sixenburg EcicUcSomant Recreatiegebied Kagerzoom over twee jaar compleet Vox Laeta jderenbond en ijsclub Noorden len uitstel bouw excursiecentrum ,ArdC Gemeente moet toch medewerking verlenen aan uitbreiding café Je AÜ e," ei: DEN OMGEVING ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 17 »chaap met vier tfen. Niet hele- ongewoon. De 'J schapenhouders in stilte dat hun in dat niet zal 1 men. Immers, de van het moeder- is meestal niet ;end. Melk uit de vaak het lot van ;GR) er vier. De Kager Schoo is echter der ingenomen jn vierling, die al- af* loor hun moeder orden groot ge- t. Ze zijn nu een oud en dartelen O- door de wei. Drie eerder wierp het twee lammeren, 1 eer drie jongen en or de eerste keer Is deze trend zich et, weet Schoo nu hij de komende ok goed zit. WIM VAN NOORT WARMOND/LEIDEN „Ik verwacht dat het re creatiegebied Kagerzoom over twee jaar compleet zal zijn ingericht. De ver werving van de laatste stukken grond zal moge lijk door onteigening tot stand moeten komen, maar daar hoeft niet zo veel tijd mee gemoeid te zijn". De Zuidhollandse Gedeputeerde P. van Heemst van recreatie ver richte gistermiddag één van zijn laatste officiële daden. Hij sloeg de eerste paal voor de fiets/voet brug die de Broek- en Si- montjespolder (boven de Leidse Merenwijk) met het eiland Strengen en Tengnagel verbindt. Polder en eiland vormen teza men het recreatiegebied Ka gerzoom. Het oostelijk deel van de Broek- en Simontjes- polder wordt de komende maanden voor recreatie inge richt. Hier worden fiets- en voetpaden aangelegd. Op de Strengen wordt een surf- en zwemstrand aangelegd met een speel- en ligweide. Een deel van de Strengen wordt op een natuurlijke manier inge richt. Hier zal riet- en moeras vegetatie de kans krijgen zich te ontwikkelen. Het gebied Tengnagel wordt extensief in gericht. Een wandelpad vanaf de Strengen maakt het moge lijk de meest noordelijke kant van Tengnagel te bereiken en te genieten van het uitzicht over 't Joppe en het polder landschap aan de oostzijde. Naar verwachting zijn deze voorzieningen nog deze zomer gereed. Het gebied is alleen per fiets of te voet vanuit Lei den bereikbaar. Het westelijk deel van de Broek- en Simontjespolder Studiedag over ziekteverzuim LEIDEN „Ziekteverzuim, kostenbeheersing of sociaal be leid?". Dat is de titel van een studiedag die wordt aanstaan de donderdag wordt gehouden in het SOSA-gebouw aan de Boerhaavelaan 345 in Leiden. SOSA staat voor sectot oplei dingen sociale arbeid. Spre kers op de studiedag zijn N. Stam van het FNV en C. Goudriaan van de arbeids inspectie. Voor informatie: 071-171711. wordt later voor recreatie in gericht, omdat de gronden nog in eigendom moeten worden verworven. De eigenaren vra gen hoge bedragen voor de grond. De provincie is niet be reid dat te betalen. In het ge bied komt de golfbaan over negen holes, die vooruitlopend op de voltooiing van het recre atiegebied in gebruik zal wor den genomen. Rond de golf baan komt een fiets/voetpad, dat aan zal sluiten op provinci aal fietspad 3 van Leiden naar Warmond. Bij de inrichting zal de kwali teit van het gebied zoveel mo gelijk in stand worden gehou den. De beeldbepalende Broekmolen blijft bestaan en op delen van het terrein is agrarisch medegebruik moge lijk. De aanleg van het recreatiege bied kost omstreeks 3,3 mil joen gulden. Rijk en provincie betalen daarvan een groot ge deelte. De gemeente Leiden betaalt ook een behoorlijk be drag, omdat Kagerzoom naar verwachting met name een re creatiegebied voor de Meren wijk wordt. De gemeente War mond heeft de grond beschik baar gesteld, mede als groene buffer tussen Warmond en het oprukkende Leiden. Verder betaalt de gemeente een stukje van het onderhoud.en draagt ze 25.000 gulden bij aan het fietspad, dat in totaal 250.000 gulden kost. Gedeputeerde Van Heemst stelde dat het in 1987 nog on zeker was of Kagerzoom ooit van de grond zou komen. „Er was onvoldoende geld, er wa ren onzekerheden. De relatie tussen de stad die op zoek gaat naar recreatiegebied en het dorp dat daarvoor grond moet afstaan is altijd enigszins broos. Maar gelukkig is dit re creatiegebied, een tegenwicht voor de verstedelijking, er toch gekomen", aldus Van Heemst, die met de traditione le fles Kaagwater huiswaarts keerde. OUDE WETERING De ge mengde zangvereniging Vox Laeta geeft morgenavond haar jaarlijkse donateursconcert. Dit concert vindt plaats in de kerk St. Jacobus de Meerdere in Oude Wetering. Het pro gramma is zeer gevarieerd. Het concert begint om kwart over acht. Donateurs hebben gratis toegang. Voor alle overige mu ziekliefhebbers is de entree /7,50; voor CJP/65+ ƒ5,- 575.- k !HAAG/NIEUWKOOP - excursie-opvangcentrum Natuurmonumenten en moetingsruimte voor de eke Ouderenbond en de IJsclub IJsver- Noorden moeten tegelij- worden gebouwd. Nu de ontmoetingsruimte bouwvergunning is ven, moet de vergun- ir het excursiecentrum geschorst, zo vinden 10, de ijsclub en bewo- n de Theresiahof in „Samen bouwen is ;r en geeft minder motiveerden zij hun om schorsing. Het verzoek werd gisteren behan deld door waarnemend voor zitter mr. C.J. van Zeben van de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag. De KBO en de ijsclub willen aan het gebouw van Natuur monumenten een ontmoe tingscentrum bouwen. Hun bouwvergunning is nog niet afgegeven, die van Natuurmo numenten wel. Tijdens de zitting werd duide lijk dat Natuurmonumenten voorlopig sowieso niet kan bouwen. De grond waarop ge bouwd moet worden -achter de Theresiahof in Noorden- is eigendom van het RK Kerk bestuur Noorden. Het kerkbe stuur is alleen bereid een grondovereenkomst af te slui ten als de bouw gezamenlijk wordt uitgevoerd. Het kerkbe stuur heeft hiertoe zelfs een bezwaarschrift ingediend te gen het bouwplan van de ou derenbond en de ijsclub. Als niet gezamenlijk wordt ge bouwd, staat het kerkbestuur de benodigde grond niet af. Als gevolg van dit voorbehoud moet Natuurmonumenten der halve hoe dan ook op de me debouwers wachten. De rechter doet maandag uit spraak. LEIDEN De gemeente moet wél haar best gaan doen om de uitbreidings plannen van café Crones- teyn aan de Vlietweg mo gelijk te maken. Omdat het geldende bestem mingsplan een uitbreiding niet toestaat, moet de ge meente een door het ne men van een zogeheten voorbereidingsbesluit dit toch toe staan. Dit stand punt, dat de commisie beroep en bezwaar gister ochtend bepaalde, staat haaks op het voornemen zoals B en W dat kenbaar maakten. Eigenaar P. Overdevest wil al jaren zijn café aan het begin van de Vlietweg uitbreiden. Hij vond bij zijn plannen al die tijd de gemeentelijke welstands commissie op zijn weg. Die commissie oordeelde dat een verbouwing in strijd was met het karak ter van de Vlietweg en stond een uitbouw niet toe. Toen de commissie eenmaal overstag ging, bleek zich stedebouwkun dig het bestemmings plan een nieuwe horde op te werpen. Het college van B en W wilde name lijk niet meewerken aan een wijziging van dit plan. Overdevest tekende hier tegen bezwaar aan. Een reden voor hem was dat de (omzet)cijfers van zijn zaak zich de laatste tijd stabiliseerden en „stabili satie is achteruitgang", vindt hij. Een full-time serveerster had hij al moeten ontslaan en daar mee heeft hij nu geen per soneel meer. Met cijfers, die hij omwille van priva- cy-redenen liever voor zichzelf had gehouden, kon hij dat gisterochtend bij de commissie bewijzen. Een uitbreiding van zijn café annex restaurant acht hij noodzakelijk om zijn zaak weer gezond te ma ken. Stadsbeheer-ambtenaar E. Bunt sputterde namens het college tegen. Hij vroeg zich af of nieuw bouw noodzakelijk is om de bedrijfsvoering te ver beteren. De commissie, bestaande uit de raadsle den B. Paauw (PvdA), P. Biegstraaten (CDA), L. Driessen (VVD) en P. Verzantvoort onder lei ding van voorzitter B. Oli vier vond dat de gemeen te Overdevest moet hel pen aan een zogeheten 'postzegelplan' waardoor uitbreiding toch mogelijk I RDWIJKERHOUT- \J HAAG Beleg- maatschappij Blok- uit Lisse en het ge- k tebestuur van Jvljwijkerhout hebben overeenstemming bereiken over het irken van de grond de oude boerderij burg in Noord wij- Hit. Blokhuis wil de 20 hectare ge- maken voor de bol- ;lt, al dan niet in N oord wijkerhout dat echter te veel. ima rlijke ities /akanjst( V^/jen om tot een vergelijk nen strandden vorige definitief. Beide partij- 3§j chten het meningsver- aarom gisteren uit voor d van State in Den llokhuis diende enkele en geleden bij de ge- een schadeclaim in van 2,8 miljoen gulden voor de schade die het bedrijf loopt als de grond niet voor bollenteelt mag worden gebruikt. „Op dat terrein kunnen vier of vijf bollenbedrijven worden ge huisvest als in de open lucht wordt geteeld. Dat kunnen er tien zijn als er kassen worden gebouwd. In het bestemmings plan wordt uitdrukkelijk ge steld dat de hele Hoogeveense polder, waarin Sixenburg ligt, in zijn geheel is voorbestemd tot ontwikkelingszone voor de bloembollenteelt, al dan niet onder glas", aldus een woord voerder van Blokhuis na af loop van de zitting. Tijdens de zitting wezen de ad vocaten vooral op de onzorg vuldige informatie die door de gemeente jarenlang is ver schaft. Een plattegrond waar op door middel van arceringen was aangegeven dat het hele grondgebied van Sixenburg mocht worden omgespoten tot bollengrond, gaf voor Blokhuis de doorslag om ook enkele houtopstanden te rooien. De bedoelingen van de beleg gingsmaatschappij zouden al die tijd duidelijk en bekend zijn geweest. „Blokhuis heeft dan ook eigenlijk nooit reden gehad om te twijfelen aan de uiteindelijke bereidheid van de gemeente om medewerking aan haar plannen te verlenen. Medewerking die voorname lijk wordt belemmerd doordat Sixenburg al enige tijd is ver heven tot een zaak op het ni veau van dorpspolitieke tegen stellingen". Volgens chef algemene zaken van de gemeente Noordwij- kerhout, R. van den Haring, was dat een van de tere pun ten die leidden tot een onver zoenlijke houding bij de ge meente. „Dat kaartje was fout, daar past Noordwijkerhout het boetekleed. Maar uit alle voor gaande correspondentie en ge sprekken had Blokhuis zeker moeten weten dat de houtop standen niet hadden mogen worden gerooid". De advocaten van Blokhuis bestreden dat. „De gemeente heeft zeer sterk de verwach ting gewekt dat Blokhuis met de grond rondom Sixenburg haar gang mocht gaan. Aan Blokhuis kan niet worden ver weten dat zij had moeten be grijpen, dat èn Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland èn het gemeentebestuur van Noordwijkerhout, onjuiste uit spraken deden en onjuiste be slissingen namen. Het zou wel zeer ver voeren als een wille keurige burger bij herhaling genomen gunstige beslissingen van een overheidsorgaan op geldigheid of juistheid zou moeten toetsen". Blokhuis kon zich na het af wijzen door de gemeente van haar alternatief niet vinden in een wijziging van de kant van diezelfde gemeente „Die komt erop neer dat we 7.000 vier kante meter niet voor bollen teelt mogen gebruiken. Boven dien is voor Sixenburg de sta tus van rijksmonument aange vraagd. Als die status er komt, kost het ons een miljoen om die bouwval op te knappen". Gemeente en Blokhuis bestre den elkaar gisteren ook op het punt van de bestuursdwang, die de gemeente had ingesteld kort na het rooien van de hou topstanden. In de onderhande lingen rond de verkoop van Sixenburg was juist steeds be nadrukt dat voor het even tueel kappen van de hooutop- standen een aparte vergun ning moest worden aange vraagd. De bomen waren dus illegaal gekapt en Blokhuis moest de zaak zo snel mogelijk weer herstellen, zo zei Van den Haring. Advocaat P. Hoogenboom van Blokhuis be streed dat de gemeente het recht had om bestuursdwang toe te passen. „Na alle onzorg vuldigheid van de zijde van de gemeente is dat recht wel ver vallen. Bovendien worden de belangen van Noordwijker hout en Blokhuis zo niet goed tegen elkaar afgewogen", al dus Hoogenboom. Uitspraak volgende maandag. Winkel opent Omnifila Burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout heeft gisteren de nationale postzegeltentoonstelling Omnifila'91 geopend. Het evenement wordt gehouden in De Schelft in Noordwijkerhout en belang stellenden kunnen er vandaag en morgen ook nog terecht. Vanavond tot tien uur en morgen van tien tot vier uur. Omnifila'91 wordt gehouden ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de I.V. Philatelica in Den Haag. De postzegelvereniging Noordwijkerhout Is onderdeel van Philatelica. In De Schelft zijn 300 tot 350 kavels „diversen en thematisch" tentoongesteld. Vanmiddag tot één uur is de PTT aanwezig. Ook zijn voor deze tentoonstelling een speciale envelop en stempel gemaakt. cr>Tr». ucuu \/aw new ewnp Atleten kunnen geld winnen in Leidse marathon LEIDEN De organisatoren van de Leidse marathon heb ben besloten geldprijzen uit te loven. Wie op 16 juni de eerste Leidse marathon wint kan re kenen op een prijs van dui zend gulden. De winnaar krijgt nog eens duizend gulden voor het parcoursrecord. Wie als tweede eindigt krijgt 500 gulden, nummer drie kan op 250 gulden rekenen, nummer vier op 150 gulden en nummer vijf op 100 gulden. De prijzen gelden voor zowel mannen en vrouwen Ook voor de andere afstanden, halve marathon en tien kilometer, zijn in alle ca tegorieën geldprijzen beschik baar. De prijzenpot bevat to taal 12.000 gulden, zo laat Tjeerd Scheffer van de Leiden Roadrunners Club Weten. Volgens Scheffer wordt met het toekennen van geldprijzen tegemoet gekomen aan de wensen van bepaalde atleten. De LRC heeft overigens het contract met hoofdtrainer Huib Blanken uit Zoetermeer opgezegd. Onder redactie van Ton Pieters. I de wereld van Letteren Kunst in de Leidsche Cou- it van 8 april 1931: „Naar Residentiebode verneemt ift pastoor E. Beumer van St. Vitusparochie te Bus- n Zaterdagmiddag aan Dr. tderik van Eeden de laat- H.H.Sacramenten toege- d. Dr. Van Eeden was s langen tijd ziek, maar Vrijdag, toen hij zijn 71sten [jaardag vierde, is er plotse- g een ernstige verandering zijn ziekte gekomen, waar- Zaterdagmorgen de ge- iheer toedienen van de itste H.H.Sacramenten odzakelijk achtte", tuinder W.B. uit Leiden door den Haagschen Poli- rechter wegens eenvoudi- beleediging van H.W.Pre- _d in de Rijndijk- aat te Leiden, veroordeeld bs. 20 dagen hechtenis. 0)f bevestigde dit vonnis". let goedkeuring van Z.H. 1 n Paus is gisteren het Vati- ansche geld voor de eerste 9 lal uitgegeven. Het zijn ndstukken van 100 en 20 met de beeltenis van den us, zilverstukken van 20 en alsmede nikkel geld", enige tijd geleden was de Vd-burgemeester van Dinant België, de heer Bribosia, tot note ongerustheid der zij- n, plotseling spoorloos ver- D57I 'enen- Men heeft hem thans Tuggevonden en wel te /on in Frankrijk, waar hij rdwaald was tengevolge n algeheel geheugenver- Woubrugge: „Ons plaatse lijk fanfarecorps „Harmonie" deed de laatste tijd treurmar- schen hooren, voortkomende uit omstandigheden, zooals het geregeld afvloeien van le den door vertrek enz. en dientengevolge geen voldoen de financiën. Uit de j.l. gehou den bestuursvergadering kun nen wij o.m. thans mededeel- en, dat het corps het hoofd weer opheft en met goeden moed opnieuw zal beginnen. Dit is mogelijk geworden doordat het er in geslaagd is het ledental op te voeren tot 20. Nu is het voornemen om de zen zomer veel openluchtcon certen te geven, om zoodoen de de liefde voor de muziek bij het publiek te vergrooten, waarbij het corps dan rekent op eenige vergoeding door de luisteraars door zich als dona teur op te geven en ook de bus niet te vergeten. Wij ho pen, dat het corps hierin zal slagen, opdat ons historisch dorp, zoo schoon gelegen en rijk aan natuur, land- en wa tersport, uit kan komen met een muziekcorps dat er zijn mag. Te meer omdat het dit jaar zijn 25-jarig bestaan zal mogen vieren". Een advertentie „Vossen, de groote mode, vanaf ƒ24.50. Wij moderniseeren uw oud model kraag of mof tot een moderne vos. Zomerbonten in alle kleuren voorhanden. „Het Bonthuis", Hooigracht 4a h.Nieuwstraat". Uit Alphen a.d.Rijn: „Door de firma Kat, vuurwerkfabri- kante te Leiden, werd giste ren door middel van boliniet springstof de plm. 40 M. hooge schoorsteen van de voormalige steenfabriek der firma W. Piek omver gehaald. Het neerhalen dezer reuzen schoorsteen bleek echter lang geen gemakkelijk werk en heeft bijna den geheelen dag in beslag genomen. Eerst gis teravond plm. 7 uur, toen een nieuwe hoeveelheid spring stof in den schoorsteen tot ex plosie was gebracht, bezweek het gevaarte. Begrijpelijker wijze trok deze niet alledaag- sche slooping aan beide Rij noevers bijzonder veel be langstelling „De landbouwer Jensema te Eenum beloofde onlangs aan de arbeiders van de dorsc- hmachine voor iedere rat, die door hen gedood werd, een premie van vijf cent. Het re sultaat was verrassend. Men werkte door tot de onderste laag schoven, toen werd de dorschmachine stopgezet en gingen de heeren op jacht. De schoven werden voorzichtig opzij gelegd en telkens wan neer zich een rat vertoonde, behoorde het dier in een mum van tijd tot het rijk der dood- en. In totaal werden zeven honderd ratten neergelegd, waardoor met de paar hon derd, die de voorgaande week werden gedood, het duizend tal ongeveer werd bereikt. Voor de arbeiders was het een aardig Paaschfooitje". „Terwijl de prins van Wales en prins George, die zich nog altijd op hun propagandatocht door Zuid-Amerika bevinden, te Buenos Aires in het Engel- sche gezantschapsgebouw Ratten als winstobject. overnachtten, sloop naar eerst thans bekend wordt een dief de slaapkamer van prins George binnen en stal er al diens kostbaarheden. De politie slaagde er echter in, den insluiper te achterhalen en den prins weer in het bezit van het gestolene te stellen. Pijnlijk was, dat het iemand bleek te zijn, die den dag te voren aan den prins was voorgesteld en toen een ei genhandig onderteekend portret van den prins had mogen ontvangen. Ongetwij feld zou de dief streng zijn ge straft, wanneer prins George niet had verzocht de zaak niet te vervolgen. Hij meende den man voldoende streng te heb ben gestraft, door hem het portret te laten teruggeven". „Naar wij vernemen, zullen- deze boeiende film, op Zondag 12 April in de zaal van Hotel „De Vier Heemskinderen" te Roelofarendsveen. Schitte rend programma. Extra strijk je". „Het Comité Lisse Vooruit maakte Zaterdag per radio be kend, dat de vroege narcis sen in vollen bloei staan. Ver schillende hyacinthenvelden beginnen mooi te kleuren. Comité Lisse Vooruit geeft weder gratis wandelkaarten uit, verkrijgbaar in restau rants, lunchrooms, sigaren winkels en stations". „Aan boord van de „Bremen", van den Norddeutschen er te Noordwijkerhout voort aan ook retraiten worden ge geven aan vrouwen en meis jes. De eerste retraite voor meisjes begint op 19 Mei. Aan- FOTO: THEO BÖHMERS melding bij de directie van het Retraitenhuis". Advertentie „Door De Poli tie Gezocht. William Fair banks vervult de hoofdrol in Lloyd, die op het oogenblik op weg is naar Europa, be vindt zich een passagier die waarschijnlijk de oudste man ter wereld is. Het is de Turk Zara Agu, die, naar hij zegt, 156 jaar oud is. Eenigen tijd geleden ging hij naar de Ver- .Staten om er propaganda te maken voor de prohibitie. De man beweert zijn gezegenden ouderdom te hebben bereikt, doordat hij nooit een druppel alcohol heeft gebruikt. Zara Agu heeft te New, York een ernstig auto-ongeval gehad, doch hij is spoedig het beko men letsel te boven geko-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17