Uidód öoincmt g Burgerslachtoffers centraal in 5 mei-tentoonstelling STAD OMGEVING Tien nieuwe fietspaden door groene gebieden van Leiden WEEK EINDE U) Een cadeau van formaat £eid&e&>u/tct/nt ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 13 iling ie' jenares woonboot over uitzicht (EN Bewoonster A. jrgen van een woonboot e Herensingel vindt dat vo nieuwe woonboot naast haar uitzicht belemmert, indt daarom dat de ge- te aan haar buurvrouw ligplaatsvergunning had n geven. Buurvrouw M. ks legt de schuld ook bij meente: „Ik heb die boot iard pas gekocht nadat ik vergunning van de ge- te kreeg. Als de gemeen- i'n vergunning afgeeft, e toch aannemen dat ze 1 aan gedacht hebben", Schalks die ook niet blij t de situatie. jeroep dat Tinbergen te- e vergunning had aange- nen, diende gisterochtend commissie beroep en be- van de gemeente. Tin- n heeft altijd een boot die van haar gehad. De van de nieuwe bewoon- ichalks verschilt echter in ling van de oude woon- wat voor haar bezwaar- Ik kreeg een blinde voor mijn woonkamer, litzicht is weg en de zo- 1 minder. Bij de oude kon ik er nog langs kij- n ook nog erover", be de Tinbergen, ks kocht haar boot eind jaar maar niet nadat ze rereiste ligplaatsvergun- van de gemeente had ge in. „Het is niet leuk als je hoort dat er bezwaren aldus Schalks die alle be leeft voor de argumenten haar buurvrouw maar elf, gesteund door een inning, niet als de schul- ziet. Beide vrouwen kij- nu naar de gemeente voor sing. nissievoorzitter B. Olivier droogjes de redenen op op de gemeente een lig- svergunning had kunnen >ren. Alleen als er gevaar voor veiligheid, gezond- of milieu. „Er staat in de entelijke verordening over verminderd uit- aldus Olivier die wel Joridigheid ontdekte bij imeente. De vergunning te zijn verleend op van een artikel dat is kken. Een commissielid de nog het idee om de verder uit elkaar te la- iggen, maar dat bleek praktische oplossing. Organisatie Bloemencorso vraagt kwekers om steun LISSE De organisatie van het Bloemencorso dat op 27 april door de Bollenstreek trekt, doet een beroep op de kwekers om vooral hyacinten ter beschikking te stellen. De leden van de or ganisatie gaan de boer op om bij de kwekers om steun te vragen. „Honderd tot honderdvijftig roe per kweker is voldoende. Dan zijn we al een streek op weg, zonder dat het van grote invloed is op de bedrijfsuitoefening", aldus directeur P. Goemans. Vooral hyacinten zijn nodig voor het karakteristiek bekleden van de praalwagens. Volgens Goemans is het niet mogelijk om met de datum van het Corso te schuiven. „Dan komen talloze organisa ties in enorme problemen", duidt hij op de touroperators die de reizen van honderdduizenden toeristen naar het corso hebben geboekt. Het vroege bloeiseizoen is voor de organisatie de reden om bij de kwekers op medewerking aan te dringen. „Alle laden moeten worden opengetrokken om aan voldoende bloemen te komen Het maken van het corso is een kwestie van de handen ineen slaan". LEIDEN Er moeten ongeveer tien nieuwe fietspaden door groene gebieden in Leiden ko men en de waterwegen moeten op alle punten doorvaarbaar worden. Dat zijn twee concrete voor stellen die staan in het gisteren uitgebrachte groenstructuurplan. De opzet van dit plan is de ruimtelijke, ecologische en recreatieve betekenis van onbebouwde ruimtes in Leiden versterken. Daartoe is door de gemeente en het Amsterdamse land schapsbureau Bakker Blee ker dit groenstructuurplan op gesteld. Hoewel het plan voor namelijk algemene aanbeve lingen doet, zijn er ook al con crete voorstellen. Naast de eerder genoemde recreatieve voorstellen dient volgens het plan ook het ecologische be lang van de groene gebieden niet uit het oog te worden ver loren. Zo moet er aandacht worden besteed aan de natuur functie van 'verbindingen'. Het gaat hier om wegbermen, watergangen en spoortaluds. Hier moet goed op de kwaliteit van de groenvoorziening wor den gelet: „Het beheer en on derhoud van groen zal erop worden gericht de voorstellen te realiseren", zo staat in het plan geschreven. Ook de relatie tussen stad en land, tussen cultuur en natuur, moet het karakter van bepaal de Leidse wijken versterken. Het sterkst speelt dit aan de rand van de Stevenshof waar de stedelijke bebouwing direct in weideland overgaat. Hier tussen moet volgens het plan een overgang van nieuw aan te leggen beplanting komen (populier, els, wilg, en ruige slootkantbegroeing). Een andere aanbeveling is het plaatsen van landschapsachti- ge parken. Hierbij wordt ge dacht aan de Broek- en Si- montjespolder de Merenwijk en het Science-park. Ook moeten stedelijke bestemmin gen zoals huizen en kantoren naast boselementen en gras landen worden voorkomen. Deze laatste aanbeveling heeft consequenties voor eventuele plannen bij Endegeest, de Leidse Hout en de polders aan de oostkant van Leiden. Deze oostkant kent een zogeheten scherpe grens tussen natuur en stad door de wateren Vliet en Zijl. Het plan beveelt een ac centuering aan van deze 'scherpe' scheiding door bo men te planten aan en langs het water. Het groenstructuurplan moet een van de 'bouwstenen' gaan vormen van een veel omvang rijker toekomstig structuur plan van de stad Leiden dat nog tijdens de huidige college periode uitgebracht gaat wor- LEIDEN De jaarlijkse tentoonstelling van het 5 mei-comité heeft dit jaar als thema 'Stad in oor log'. Naast foto's van Lei den, zullen opnamen van drie zustersteden te zien zijn. Ook foto's van de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog voor zus terstad Krefeld behoren daartoe. Hoewel het co mité zich realiseert dat die keuze bij sommigen moeilijk zou kunnen val len, meent men dat het goed is te laten zien dat in een oorlog burgers van beide zijden slacht offer zijn. De tentoonstelling is van 27 april tot 4 mei te bezichtigen in de Hooglandsekerk. Naast Krefeld zijn ook foto's te zien van Oxford en Torun, zuster steden die eveneens flink ge leden hebben tijdens de oor log. Zo hebben er in Torun grote slachtingen plaats ge vonden onder de bevolking. Met name intellectuelen wer den massaal geëxecuteerd. Oxford, uiteraard niet bezet, had vooral te kampen met bombardementen en grote schaarste. Het meest opmerkelijke blijft evenwel de aanwezigheid van de Duitse zusterstad op de expositie. „We hebben er uitvoerig over gediscus sieerd", licht waarnemend voorzitter van het 5 mei-co mité A. van Houdt de keuze toe. „Er is gesproken met oud-strijders, de gemeente en vooral ook met de suppoos ten. De laatsten hebben allen de oorlog aan dén lijve on dervonden. Toch konden ze zich vinden in het plan." Vanwege het gevoelige ka rakter van de tentoonstelling zullen er in tegenstelling tot andere jaren geen militaire objecten worden geëxpo seerd. „Het zou ongepast zijn militair materieel uit Krefeld te tonen", verklaard waarne mend secretaris van het co mité F. Kromhout. „We rich ten ons geheel op de burgers. We willen laten zien dat in een oorlog burgers, van welk land dan ook, altijd het slachtoffer worden." Peter Noord 'Stad in oorlog' wordt vrijdag 26 april geopend door de Leidse oud-verzetsstrijder P. W. Hordijk, in de oorlog bekend onder de schuilnaam Peter Noord. Hordijk was lid van een Leidse knokploeg (KP), en werd in november '44 de nieuwe landelijke KP- leider, nadat zijn voorganger was gearresteerd. De tentoonstelling wordt overigens dit jaar niet in het Waaggebouw gehouden maar in de Hooglandsekerk (in gang Nieuwstraat/Middel- weg). „In overleg met de ge meente hebben we voor één keer afgezien van het Waag gebouw, omdat daar een langlopende andere expositie wordt gehouden", legt Krom hout uit. „We hopen niettemin dat de mensen ons hier ook zullen vinden. Vol gend jaar willen we echter zeker weer terug naar de Waag." Concert De zustersteden zijn ook uit genodigd om mee te doen aan het bevrijdingsconcert op 5 mei in de Pieterskerk. Onder leiding van Wim de Ru bren gen zo'n tweehonderd koor leden uit Torun, Krefeld, Ox ford en Leiden klassieke werken en populaire muziek uit de jaren veertig. De Ox- fordse sopraan Mary Willi ams neemt enkele solo's voor haar rekening. Het concert dat tussen 15.00 tot 17.30 uur wordt gehouden, wordt bijge woond door burgemeester C. Goekoop en zijn collega's uit de zustersteden. Vanwege de kosten en de tijd die gemoeid zijn met de orga nisatie van het concert, staan er dit jaar geen activiteiten gepland op het Stadhuisplein. Wel staat er een inmiddels traditionele bevrijdingswan deltocht op het programma. Vanaf 's morgens negen uur kunnen de liefhebbers weer vanaf de Hooglandsekerk starten voor een tocht van vijf, vijftien, vijfentwintig of veertig kilometer. De organi satie is in handen van Wan delsportvereniging Zuid- West en het 5 mei comité. Het jaarlijkse bevrijdingsbal vindt op 5 mei weer plaats in de Stadsgehoorzaal. Vanaf 20.00 uur kunnen de beentjes van de vloer onder begelei ding van ondermeer de Frits Landesbergen Big Band en de Bernard Berkhout Swing- mates. De tentoonstelling 'Stad in oorlog' is gratis toegankelijk van zaterdag 27 april tot en met zaterdag 4 mei van 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 2 mei en vrijdag 3 mei kan men er van 14.00 tot 17.00 te recht. Zondag 28 april is de tentoonstelling gesloten. dragen: Frank Buurman, ijke den Hollander, Rens denhof en Marieta Kroft enskracht JDEllr liden moet zien dat ze het voor haar geld krijgt", op het eerste gezicht prij- iwaardig standpunt, dat ir veel raadsleden ter harte kunnen worden genomen, nneer zo'n stelling dan ook de mond van een raadslid [etekend wordt, lijkt ts instemming op z'n its. Toch kreeg het hierbo- geciteerde standpunt van fD-raadslid Alexander ertsema, dinsdag geuit tij- is een gecombineerde com- lievergadering met als je agendapunt het profiel 09,01 de nieuwe gemeentese- Maris, weinig bijval. Inte ndedde sociaal-democrate neke Boot en Rianne van ireven van Groen Links igeerden furieus op de uit- ngen van de liberaal. Het g dan ook om een gevoelig Ier werp: het doelgroepen- „jwei van gemeente Lei- Leider Een doorn in het oog van liberaal met de bekende iternaam. i7 ÓÖi°t en Van Schreven pro- erden wethouder Aart van diep chove (CDA) enkele ogen- kken eerder de toezegging ontlokken, dat bij de wer- ig van een nieuwe gemeen- ecretaris in eerste instantie een gekeken zou worden ir de reacties van vrouwen, ertsema's „fijngevoelige" enwerping deed zelfs de en van de meest verstokte >uwenhaters onder de aan- ibooi zigen krullen. „En met een >uw krijgt de gemeente :n waar voor haar geld?", ns. 0 Rianne van Schreven haar oren niet kon gelo- Maar Geertsema hield ,'k .^verstoorbaar vast aan zijn mulering. 'derkent het liberale raads- dan niet het belang van i gelijkwaardige positie van •uwen in de samenleving? ker wel. Bij de behandeling o het politiejaarverslag Mde hij zijn goede wil. ier staat mankracht voor ier, dat moet zeker mens- acht zijn", kraaide hij met triomfantelijke blik naar Schreven. Verbijsterd ed deze er het zwijgen toe. 7, Ll h Nadeel rond het zo duur ge' sportcomplex. Wet Carla Kerner wilde d eheim de gemeente daardoor moet maken waren al genoeg om de bloeddruk stevig te doen oplopen. Toen ook nog eens bleek dat er geheime stukken waren verspreid waarvan de inhoud niet openbaar mocht worden gemaakt was het hek helemaal van de dam. Het drama rond het uitgelekte rijksweg A4-verbredingsrap- port ligt veel raadsleden nog vers in het geheugen. PvdA- voorman Victor Molkenboer eiste openbaarmaking van de stukken, die wellicht een nieuw licht zouden kunnen werpen op de gang van zaken rond het zo duur geworden Tethouder daar, na schorsing van de vergadering, echter niet van horen, omdat de geheime stukken niets met de exploitatie te maken zou den hebben. Bovendien was het allemaal nog in onder zoek. Vooral die laatste opmerking, zo in de trant van „er is niets aan de hand, er zijn slechts een paar doden gevallen" gaf ruimschoots voer aan specula tieve geesten. Zou er wellicht iemand met zijn handen in de kas hebben gezeten, was er sprake van een Leiderdorpse „Schouwburg-affaire" met als gevolg spectaculaire over- klaarbare tekorten op de be groting. Does-directeur Theo van Houdt ging tijdens de schorsing ongerust na welke beerput hier wellicht voor zijn neus werd opengetrok ken. Schijnbaar opgelucht keerde hij uit de wandelgan gen naar zijn plaats terug. Financieel wanbeheer is dus kennelijk niet aan de orde, maar het blijft interessant om te weten wat er nu precies in die geheime stukken heeft ge staan. Wellicht gaat het om tamelijk onbenullige zaken, zoals een overzicht van de aantallen kubieke meters wa ter die dagelijks in het zwem bad worden gepompt, of een schoonmaakrooster voor de douches en toiletten. Waarbij je je kunt afvragen waarom over dat soort zaken zo ge- heimzinning wordt gedaan. Mensen blijven nieuwsgierig, daar kan zelfs het besluit van de gemeente om geen flessen alcohol meer uit te delen niets aan veranderen. Representatief De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gaat niet over één nacht ijs. Wanneer het eerbiedwaardige orgaan aan de Leidse Sta tionsweg met iets nieuws be gint doet men dat niet zonder eerst een gedegen onderzoek te laten uitvoeren. Onderzoek was dan ook vanzelfsprekend de eerste stap die men nam toen het plan van invoering van een Bedrijfsmileudienst in het Rijnlandse ter sprake kwam. Niet voor een kleintje vervaard stuurde de KvK maar liefst 1800 vragenformu lieren de deur uit naar „mi- lieugevoelige" bedrijven. En toen begon het wachten. Vol verwachting spoedde men zich iedere ochtend naar de post. Tevergeefs. Slechts mondjesmaat druppelden de reacties binnen. Na een week of vier hield zelfs dat op. Er bleken zo'n 300 bedrijven ge reageerd te hebben, oiwel een respons van 17 procent. Op het eerste gezicht niet erg veel voor een gedegen onder zoek, zou je zeggen. „Bevredi gend", concludeerde KvK-di- recteur A. Berkhout donder dag bij de presentatie van de cijfers. Van die 300 bedrijven bleken er 26 geïnteresseerd in een Bedrijfsmilieudienst. Negen procent van de respondenten, aldus de onderzoeker. Maar nog geen twee procent van de aangeschreven bedrijven leert een ander rekensommetje. Het onderzoek splitst echter lustig verder uit. 38,5 Procent van die bedrijven, welgeteld tien dus, willen hun eigen be drijf doorlichten. De conclusie lijkt voor de hand te liggen. Vooralsnog geen BMD in Rijnland. De KvK ziet dat anders. „Er bestaat onder het Rijnlandse midden- en kleinbedrijf wel degelijk behoefte aan de dienstverlening van een Be drijfsmilieudienst", heet het. Wij hielden zelf ook een klein onderzoekje. Vijftig procent van de respondenten zetten vraagtekens bij het KvK-on- derzoek. De andere helft ont hield zich van commentaar, zij was in slaap gevallen. Knalfeest Het festijn 125 jaar badplaats Noordwijk moet een regel recht knalfeest worden. Tot en met eind september volgt het ene grootse evenement het andere op. Dat begon vo rige week zaterdag al met een dagvuurwerk op het strand als verrassende attractie voor gezinnen met kleine kinde ren. En een verrassing was het, van de eerste tot de laat ste keiharde knal. Maar een attractie...? Het grut, door goedmenende vaders en moe ders meegevoerd in wandel wagens en bolderkarren schrok zich een aap van alle herrie. De handjes gingen al snel tegen de oortjes maar echt helpen deed dat kenne lijk niet. Voor menig ouder zat er niets anders op dan het vuurwerk het vuurwerk te la ten en met huilend kind el ders vertier te zoeken. „Dit noemen ze nou milieuvervui ling, hè pap", zo stelde een wijsneus van een iaar of zes op veilige afstand van het vuurwerk vast. Tijdens de officiële opening van de festiviteiten in het Boulevard Hotel kwam het geknal slechts van champag neflessen die werden openge trokken voor de vele aanwe zige VIP's. Vuurwerk was er ook wel, maar slechts in zeer bescheiden mate. Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, S. Patijn, verklaarde met een wat groot uitgevallen brandend sterretje in de hand het Noordwijk 125 festijn voor geopend. Als dank was er voor hem een gratis exem plaar van het speciaal voor deze gelegenheid samenge stelde fotoboek, waarin aan de hand van prachtige plaat jes en summiere teksten de geschiedenis van Noordwijk aan Zee vanaf 1866 tot nu wordt geschetst. Knalfeest (2) In de allergrootste geheim houding was het boek het ho tel binnengebracht. Niemand had het van te voren in mo gen kijken. Ook de samenstel ler van het boekwerk, de Noordwijkse amateur-histori cus Willem van Hilten niet. En terecht misschien, het geeft tenslotte geen pas een al bekeken boek als primeur aan Als busschauffeurs dit bord bij winkelcentrum De Aarhof zouden volgen, dan zou het openbaar vervoer in Alphen snel vastlopen. Gelukkig letten de chauffeurs in dit geval eens niet op de borden. Voor het winkelend publiek is er wel een nadeel aan deze situatie. De halte aan De Vest wordt nu gemeden door Centraal Ne derland en dat betekent dat de passagiers in de Juliana- straat moeten in- of uitstap pen. Die halte is een kilometer verwijderd van het winkelcen trum en met volle boodschap pentassen is dat een hele af stand. FOTO: WIM VAN NOORT de commissaris van de Konin gin te geven. Direct na de overhandiging aan Patijn mochten de aanwezigen zo veel boeken kopen als men wilde voor het vriendelijke priisje van veertig gulden per stuk. En van Hilten? Hij stond al bijna met de portemonnee in de hand toen het bestuur van de Stichting 125 jaar Bad plaats Noordwijk in de gaten kreeg dat een verzuim moest worden goedgemaakt. Voor zitter Wim Rovers, ingeseind door een mede-bestuurslid, drukte van Hilten alsnog een exemplaar in de hand. Hoezo er een officieel tintje aan ge ven? De man verdient ge woon aan het boek, zo liet Wim Rovers later weten. Een vorm van zakelijk denken die kennelijk ook ten grondslag lag aan het niet ter beschik king stellen van jubileumboe ken aan de pers. Na een nach tje slapen kwamen Wim en consorten echter kennelijk toch tot de slotsom dat positie ve publiciteit nooit weg is. Kranten die er om hadden ge vraagd konden het boek als nog komen ophalen. Over het knalfeest moet de komende maanden tenslotte vaak en het liefst in lovende bewoor dingen worden geschreven, moet Wim hebben gedacht. Het uitdelen van boeken kan in een dergelijk kader nooit kwaad. Bovendien zal in zijn achterhoofd hebben meege speeld dat de onder de voor raad jubileumboeken doorbui gende schappen bij de boek winkels en ae VVV ook nog moeten worden leegverkocht. Omkoperij? Welnee, je moet dat soort dingen zakelijk be kijken. Leerlingen openen nieuw pand De Brug Leerlingen, leerkrachten en medewerkers van het Pedologisch Instituut en school De Brug hebben gisteren hun nieuwe behui zing aan de Wassenaarseweg in gebruik genomen. Met het openknippen van een papieren deur gaven de jongste en oudste leerling (zie foto) het startsein voor een feestelijke dag. Naast een verkenningstocht door het gebouw, werden de kinderen bezig gehouden met spelletjes, video's, het maken van buttons en puz zels. De Brug is een openbare school voor speciaal onderwijs waar de kinderen gemiddeld twee jaar verblijven totdat duidelijk is binnen welke ander vorm van gewoon of speciaal onderwijs ze het beste verder kunnen. De school en het instituut waren eerder gehuis vest aan de Langebrug en aan de Bloemfonteinstraat. FOTO: WIM VAN NOORT Dorpsbrink bij speeltuin De Kaag DE KAAG Om op het eiland De Kaag een ontmoe tingscentrum te creëren, streeft de dorpsraad naar de totstandkoming van een dorpsbrink op een deel van de centraal gelegen speeltuin. Dat zei voorzitter A. Onderwater van de Kaagse dorpsraad gis teravond tijdens de jaarverga dering in restaurant t Kompas op Kaageiland. Voor de renovatie van het oude speeltuinterrein is door een speciaal opgericht Comité Speeltuin onder leiding van A. Mussert een plan opgesteld. De kosten worden begroot op 81.000 gulden. Wethouder W. Nugteren gaf echter aan dat dit bedrag te groot is. Naar zijn mening kunnen de kosten worden teruggedrongen met zelfwerkzaamheid en sponso ring. De voorzitter deelde hierop mee dat de sponsoring van de speeltoestellen voor 20.000 gulden zo goed als rond is. De rest van de onkosten zou volgens sommige aanwezigen uit straatonderhoud moeten worden betaald. Onderwater stelde voor het plan gefaseerd uit te voeren. Het plan van het speeltuinco mité omvat onder andere bloembakken, paaltjes en een cirkel leilinden, waarmee de dorpsbrink wordt afgezet. Een deel van het terrein wordt voorzien van sierbestrating. De speeltoestellen komen op een apart zandterrein. Dit ter rein wordt met trottoirbanden „ingesloten" zodat de in De Kaag beruchte zandstormen tot het verleden gaan behoren. In een aparte zandbak zullen zandtafels om met zand te spe len worden aangebracht. De meeste kosten zullen moeten worden gemaakt voor een goe de afwatering van het centraal in De Kaag gelegen gebied. tfJP J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: J Adres: I I Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. JNZ I 111.1:1' .UMHHim

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13