,We willen breed informerend zijn" Ontdekkingsreis naar eheim van goede noten Perfecte parodie op het kwisfenomeen Weinig werk van Mozart tijdens Festival van Vlaanderen 1991 D'Ancona ziet nog kansen voor presentatie Buehmesse Bezwaren van NCRV, AVRO en KRO verworpen w INST/RTV CeidócSouocmt ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA 11 rotest in Verenigde Staten gen musical 'Miss Saigon' LV YORK De musical Miss Saigon heeft zijn première op adway beleefd onder zware politiebescherming en met 200 fnde demonstranten, die het muziekspektakel racistisch en et j digend voor vrouwen vinden. De openingsavond verliep ft. er zonder verdere incidenten en de acteurs van het stuk sta; ;en een staande ovatie. demonstranten vinden dat de musical, die handelt over een lukl trikaanse soldaat die verliefd wordt op een Vietnamese oen tituee tijdens de Vietnam-oorlog, Aziatische vrouwen por- oncf teert als prostituees en Aziatische mannen als souteneurs. enk( ter zorgde de Amerikaanse vakbond voor acteurs voor pro- plaa nen door niet akkoord te gaan met de vertolking van een rvai itische souteneur door de blanke Brit Jonathan Pryce. Uit lelijk werd dat meningsverschil bijgelegd. Miss Saigon is de sehi rste musical ooit op Broadway gespeeld: twintig miljoen gul- Maar tijdens de voorverkoop is al voor 36 miljoen dollar (57 jen gulden) aan toegangskaartjes verkocht. LEEUWARDEN De kans dat Neder land alsnog met een uitgebreid cultureel programma vertegenwoordigd is op de Frankfurter Buehmesse 1993, is door de vele publiciteit groter geworden. Nu blijkt hoe belangrijk iedereen het vindt, zullen de ministers van onderwijs en eco nomische zaken wel financieel bijsprin gen. Deze verwachting sprak minister Hedy d'Ancona gisteravond uit tijdens een politiek café in Leeuwarden. D'Ancona zal nog een maand lang proberen een beroep op haar collega-ministers te doen de vijf miljoen bij te passen die nog nodig is voor de cul turele presentatie op de Buehmesse. ,,Ik doe mijn uiterste best, maar niet tot elke prijs. Men kan wel zeggen dat tien miljoen niet veel is, maar ik vind het een te forse aanslag als het betaald moet worden van het geld voor Nederlandse kunste naars", aldus de minister. Volgens de Friese gedeputeerde J. Liemburg van culturele zaken getuigt de manier waarop de re gering met zo'n belangrijk cultureel evenement omgaat van weinig visie. De uitwerking van cul tuur heeft alles met presentatie te maken. „Neem een voorbeeld aan de koningin, die neemt het Nationaal Ballet ook mee op haar bui tenlandse reizen", zo wreef Liemburg de minis ter onder de neus. De kansen op een brede culturele presentatie van Nederland op de Frankfurter Buehmesse van 1993 leken verkeken toen bekend werd dat tot nu toe nog geen enkele voorbereidingen wa ren getroffen. De benodigde tien miljoen gulden wilde het ministerie van wvc niet dragen. De Nederlandse uitgevers zouden minimaal de helft moeten bijspringen. Die hadden het ministerie echter al in een vroegtijdig stadium laten weten niet over vijf miljoen gulden te beschikken om de presentatie te steunen. Daarop kwamen de voorbereidingen, in gang gezet door de toenmali ge minister van wvc E. Brinkman, volledig stil te leggen. Nadat een landelijk ochtendblad de zaak in de publiciteit bracht stak er een storm van protest op. Nederlandse culturele instellingen en schrijvers spraken hun bevreemding uit over het feit dat Nederland geen geld over heeft voor een presentatie van de vaderlandse cultuur in het buitenland. Ook vanuit de Tweede Kamer werd druk uitgeoefend op de regering meer geld ter beschikking te stellen. Naar verwachting van d'Ancona zal dat nu dus alsnog gebeuren. Klok van Arnemuiden gaat weer luiden ARNEMUIDEN Na een restauratie van tien maanden zal de klok van Arne muiden zaterdag weer van zich laten ho ren. Begin juni 1990 begaf het meest be zongen klokkenspel van Nederland het als gevolg van slijtage en ouderdom. In middels is de unieke getijdeklok, die aangeeft wanneer het in Vlissingen hoog- of laagwater is. weer hersteld en geeft de maanbol weer zoals vanouds de maanstand aan. De restauratie van de uit 1582 daterende getijdeklok werd ver richt door de 80-jarige Middelburger H. Hoitsma, die in 1955 de klok al eens eerder redde van de ondergang. De res tauratie van de klok van Arnemuiden heeft ruim 60.000 gulden gekost. tO ONTWIKKELT 'STUDIO SPORT' VAN DE BOEKHANDEL «I anu bal een boek. Programma over KRO-televisie. Nederland 1 leenE3-45 uur. Zondag. ,VERSUM Pro- ima's over boeken ïijaitben een soort haat/ ,nns| de-verhouding met te- De ervaring leert pogingen een boeken- gramma op te zetten, CiEStal sneuvelen in goe- k' bedoelingen. Misschien Dt dit omdat algemeen dt aangenomen dat •lezers met zo'n pro- mma toch niet aan het n te krijgen zijn en dat iet rs geen tijd hebben naar zo'n programma ijken. KRO gaat er de komende weken alles aan doen om ooroordeel zo snel moge- uit de weg te ruimen, gljj, voor heeft ze onder de ti- ira Ik heb al een boek', één ,eis i experiment in de start- uit ken gezet, dat uiteindelijk ge moeten uitgroeien tot de lio Sport' van de boekhan- wekelijks boekenpro gramma op televisie zou eigen lijk de normaalste zaak van de wereld moeten zijn. Uiteinde lijk is het boek prachtige brandstof voor televisie geble ken. Hoeveel films en series zijn niet gebaseerd op een boek? En zouden de program ma's van Sonja Barend, Karei van de Graaf en Adriaan van Dis kunnen bestaan zonder het boek? Aad van den Heuvel had twee jaar geleden al het idee voor dit programma, maar raakte verstrikt in een web aan regels, die zijn ideeën de das om deden. Aad: „Het was bijvoorbeeld verboden uit gevers te noemen en er mocht op de avond van uitzending geen reclame worden gemaakt voor de boeken die werden be sproken. Met de komst van minister d'Ancona is dat ver anderd, werden de regels van het Commissariaat voor de Media versoepeld, waardoor het nu wel mogelijk is om een goed boekenprogramma te maken. We worden zelfs ge deeltelijk gesponsord. Als aan moediging hebben we van WVC namelijk vijftigduizend gulden gekregen. Hierdoor konden we, door het wegval len van twee andere sponsors, vijf van de oorspronkelijk acht programma's op de rails hou- Filosofie 'Ik heb al een boek' wordt be halve door Aad van den Heu vel gepresenteerd door Martin Ros, hoofdredacteur bij uitge verij De Arbeiderspers, die al les verslindt wat hij onder ogen krijgt en de vooral van het satirisch programma 'Ook dat nog' bekende cabaretier Erik van Muiswinkel: „Waar om we met z'n drieën zijn, lijkt mij duidelijk, dan hoef je niet alles alleen te doen". „Ik heb een filosofie over hoe die uitzending moet worden", vult Aad van den Heuvel aan. „Werkt het, dan zal heel snel duidelijk zijn waarom het juist dit drietal is". Wat zondagavond in elk geval heel snel duidelijk zal worden, is dat Van Muiswinkel niet is ingehuurd als humorist. Erik: „Na een half uur zal uit de keuze van de boeken en wat erover wordt gezegd duidelijk zijn dat het niet om een ko misch rollenspel gaat. We ge bruiken bijvoorbeeld ook geen vioolmuziek als iemand een gedicht voorleest. Het moet een licht, maar serieus pro gramma worden". Het verschil met de praatpro gramma's is volgens Van Muiswinkel, dat de basis wordt gevormd door het boek en de boekhandel. „Daarbij praat Van Dis in beginsel met bui tenlanders, terwijl het accent bij ons ligt op Nederlandstalige boeken en dan echt héél breed, dus niet alleen litera tuur, maar ook tuin- en kook boeken, strips en reisverhalen. Wij proberen de honger van de lezer naar informatie te stillen". Actueel Martin Ross: „Wij werken zo actueel mogelijk, willen breed informerend zijn, denken aan interviews met schrijvers, maar hebben nog duizend an dere plannen". Aad: „Je neemt je van alles voor, maar het moet zich in de praktijk zetten. Daarom zullen die eerste afleveringen be hoorlijk experimenteel zijn". Het programma wordt uitge zonden vanuit de Rotterdamse Aad van den Heuvel en Erik van foto: kro boekhandel Donner, waar 'Ik heb al een boek' 's middags wordt opgenomen. Aad: „Ik wil absoluut geen literair pro gramma maken noch een boek verkopen. Dat is mijn zorg niet, maar die van de CPNB. Ik wil gewoon een leuk televi sie-programma maken". Bij gebleken succes zal het boekenprogramma in het win terseizoen terugkeren, maar dan eens in de veertien dagen. Aad: „We hebben nog niks vastgelegd, moeten eerst kij ken wat het wordt. Het enige dat is gebeurd, is dat we het programma met potlood in het winterschema hebben inge- HANS PIËT HILVERSUM De voor genomen reorganisatie van het televisiebestel wordt volgens de oor spronkelijke plannen uit gevoerd. De bezwaren die AVRO, KRO en NCRV er tegen hebben zijn gisteren door het bestuur van de NOS verworpen. De drie omroepen, die vanaf 1 oktober het eerste net bespe len, staan alleen in hun afwij zing. Zij legden tijdens de be stuursvergadering 63 amende menten op tafel: een weerspie geling van de kritiek die zij de vorige week al aan het Com missariaat voor de Media meldden. De omroepen menen dat de gelijkwaardigheid tussen de A- omroe^en wordt aangetast, de pluriformiteit van de omroep afneemt, het publieke bestel teveel afhankelijk wordt van reclamegelden en de NOS te veel het karakter krijgt van een gewone omroep. Het steekt de drie zeer dat zij in vergelijking met TROS en Veronica, de bespelers vah het tweede net, en de VARA (met NOS en VPRO) op het derde net veel minder mogelijkhe den krijgen om op de best be keken avonduren program ma's te verzorgen. Verder zal een groot aantal kleine zend gemachtigden programma's via het eerste net brengen. Slechts op één punt is het NOS-bestuur de drie tegemoet gekomen. De uitzendingen van het Humanistisch Ver bond verhuizen alsnog naar het derde net. Volgens NCRV-voorzitter A. Herstel is het teleurstellend dat de andere omroepen niet naar de principiële opvattin gen van de drie hebben geluis terd. Alleen op het punt van de financiering valt volgens Herstel een verandering te be speuren. Den Haag zal na drukkelijker worden gevraagd om via verhoging van de om roepbijdrage de financiële po sitie van de publieke omroe pen te versterken. De drie om- roepen beraden zich nog op de mogelijkheden om via de Raad van State bezwaar aan te teke nen tegen de omroepplannen. Het NOS-bestuur heeft ook een besluit genomen over de financiële positie van TROS en Veronica. Zij krijgen, om dat zij elk drie avonden per week op prime time uitzenden, extra geld tot hun beschik king. De hoogte van dat extra bedrag moet nog nader wor den berekend. TROS en Vero nica hadden aanvankelijk om een bedrag van 12 miljoen gul den f? 1 Andriessen leent bij Bach. foto'S: vpro mc Hammer gebruikt Rick James. jeheim van goede noten. Docu- aire. VPRO-televiaie. Nederland 22.05 uur. Zondag. .VERSUM Voor ve- zal het een opluchting nu de VPRO het ge- m van goede noten ïft ontdekt. Het bete- it namelijk dat aan die wig rondwarende, bij- ziekelijke hokjesgeest einde kan worden ge- ikt. Voorgoed. Iemand zich helemaal geeft moderne dansmuziek ïft zich niet langer vij- lig op te stellen tegen een liefhebber van ssieke muziek. En irom niet? Dat maakt pilot van 'Het geheim goede noten' ondub- zinnig duidelijk. lem Hering en Roeland Sndonk, de bedenkers en iers, leveren een huzaren- met dit eerste pro- nma. Ze slaan onverwoest- i bruggen en leggen uiterst lelijke verbanden tussen noten die over een klassie- tn over een moderne balk n. Hierdoor is het een ver ende en tevens avontuur- ontdekkingstocht, die I verder gaat dan een sim- concertregistratie of een in het leven en werk van componist. deel van het succes is te ien aan de musici en com ic Men d e aan het woord ko- II Louis Andriessen, wiens Qekstuk 'De Materie' een :i ïiale rol vervult, is bijvoor beeld een helder verteller. En dat is heel belangrijk, want maar al te snel kan zo'n pro gramma veranderen in een dolhof aan woorden waar nie mand meer iets van begrijpt. Want eerlijk is eerlijk, het is niet gemakkelijk om een toe vallige voorbijganger uit te leggen wat de overeenkomst is tussen Johan Sebastiaan Bach en MC Hammer, en dat zijn nu net de mensen, waarvoor het tweetal dit programma maakt. Foute noten Er zit een aantal opmerkelijke observaties in het programma, zoals de constatering dat juist de foute noten de goede noten zijn. Andriessen: „Het gaat om de context waarin de noot staat. Verder speelt het tempo, de hoogte van de intervallen en de harmonische samenhang een belangrijke rol. Er zitten veel addertjes onder het gras bij het uitleggen wat goede no ten zijn, maar waar het eigen lijk allemaal om draait is of je de luisteraar tot tranen toe kan ontroeren". In de eerste aflevering begint de samenhang van die goede noten met Bach, die niet al leen Andriessen inspireerde maar ook Igor Stravinsky. Daarbij geeft laatstgenoemde in zijn muziek weer commen taar om zijn voorgangers zoals Bach. Hetzelfde gebeurt van daag de dag in bijvoorbeeld de rap. Zo is MC Hammers 'U can't touch this' opgebouwd uit elementen van Rick James' 'Superfreak'. Behalve dat 'Het geheim van goede noten' zulke logische verbanden legt, heeft het programma ook visueel een soms indrukwekkend ui terlijk. Wanneer krijg je als klassiek liefhebber bijvoor beeld de kans eens door een orkest te wandelen? Hardrock De bedoeling is dat het tweetal nog vier programma's maakt, waarin onder meer het ver band tussen het romantische Duitse lied en de muziek van Randy Newman duidelijk ge maakt zal worden en wat de hardrock nu precies te maken heeft met opera. „Het lijstje met namen van personen die wij voor de andere program ma's willen interviewen ligt al klaar. Het probleem is alleen, willen ze ook voor de camera verschijnen en hebben ze daar tijd voor. Zo hadden we bij voorbeeld in het eerste pro gramma met Quincy Jones willen praten. Daar ziin we driekwart jaar tevergeefs mee bezig geweest en hebben toen voor Nile Rodgers gekozen, ook geen kleintje natuurlijk. Maar het geeft wel aan waar om we nu pas een programma klaar hebben, terwijl we net voor de première van 'De Ma terie' eraan zijn begonnen", laat Willem Hering weten. De VPRO heeft inmiddels bij het Stimuleringsfonds re- search-geld aangevraagd om ook de andere delen te kun nen maken. Willem: „Dat bud get willen we gebruiken om mensen te benaderen, en met die eerste aflevering onder de arm moet het toch lukken ze ook voor de camera te halen. Maar het maken van zo'n serie kost veel tijd. Ik verwacht dan ook dat we nog zeker een jaar bezig zullen zijn met de andere HANS PIËT LACHEN EN LEREN BIJ DE VPRO MET 'BOTER, KAAS DELTAWERKEN' Boter, kaas Deltawerken. Zeven delig kwisprogramma. VPRO-televi- sie. Nederland 2 om 10.00 uur. Zon dagmorgen. HILVERSUM Een keer moest het er natuurlijk van komen dat alle Hans van der Togten en Peter Jan Rensen van deze we reld een spiegel voorge houden zouden krijgen. Maar dat het op een zo perfecte manier zou ge beuren, had echt niemand durven dromen. Waar het hier om gaat is 'Boter, Kaas Deltawerken', een kwisparodie die volgens zijn maakster Karen van Holst Pellekaan helemaal geen persiflage is. Eigenlijk heeft Karen volko men gelijk. Het ligt er name lijk aan hoe de kijker deze show interpreteert. En daarin ligt tevens de genialiteit van de maakster en kwismaster van 'Boter, Kaas en Deltawer ken' verscholen. Als er dit jaar iemand een prijs verdient er bestaat nog zoiets als De Kinderkast, prijs voor jeugd programma's dan is het Ka rin wel. Zij blijkt namelijk in staat de kijker te laten leren en lachen, hoewel dat niet de enige reden is om haar de bronzen plastiek te overhandi gen. Aangezien het hier om een kinderprogramma gaat, moet je misschien concluderen dat zij een perfecte methode heeft gevonden om de vaak door leerlingen als gortdroog aangemerkte aardrijkskunde lessen op een prettige manier naar binnen te schuiven. Je zou 'Boter, Kaas Deltawer ken' dus kunnen omschrijven als een soort McDonalds voor de geest. Vaste weekbesteding Luilakken moeten hun video recorder maar weer klaarzet ten, hoewel het opnemen voor niemand kwaad kan. Er ge beurt zo veel en het is zo leuk, dat terugkijken tot de vaste weekbesteding zou kunnen gaan behoren. En het is nog leerzaam ook en niet alleen voor kinderen. Maar wat is er precies aan de hand. 'Boter, Kaas Delta werken' is een kwis, die wordt gespeeld door poppen, ver deeld in een A- en B-team. Het voordeel van het werken met niet levende wezens is, dat je net even verder kan gaan dan met gewone mensen. En omdat Karen van Holst Pellekaan haar huiswerk heel erg goed heeft gedaan, onstaat er een schouwspel dat je maar zelden op televisie tegenkomt. Zelf speelt zij de overdreven opererende kwismaster en in de teksten die ze voor haar 'kandidaten' schreef, blinkt ze uit in puntige humor. Boven dien blaast zij die poppen zo veel leven in met de opmer kingen en antwoorden die ze geven, dat de kijker al heel snel is vergeten dat hij naar poppen kijkt. Hoewel... Daar zijn ze toch weer net iets te ex treem voor in hun gedrag. Een deel van de 'levensechtheid' van die poppen moet natuur lijk worden toegeschreven aan de (onzichtbare) spelers, maar het vakmanschap waarmee Bibliothecaresse Lidy ten Brugge, leidster van het B-team. foto: vpro Karen de gezichten uit tot het schitterende uiterlijk schuimrubber sneed, mag niet van deze dynamische show. zomaar worden uitgevlakt. Bibliothecaresse Lidy ten Dat is echt meesterschap en Brugge, leidster van het B- draagt voor een groot deel bij team, Dolf Daalmeier, hoofd onderwijzer op een meisjes- Mavo en leider van het A- team en al die anderen die nog in deze serie langskomen, zoals elke week een gast, zijn niet de eerste levensgrote poppen die Karen vervaardigde. Zij leidt al twaalf jaar, samen met Simon van Leeuwen, Theater 'De Poppenkeet' en weet dus van wanten. Aardrijkskunde Ondanks het sterk persifleren de element in 'Boter, Kaas Deltawerken' had Karen wel degelijk het idee er een leerza me aardrijkskunde-kwis van te maken toen zij bii de VPRO aanklopte. Met de vragen wordt dan ook serieus omge sprongen, hoe dom de ant woorden, vooral van farma ceutisch laborant Nico Jans sen, soms ook lijken. Dat het slechts om een zevendelige reeks gaat, terwijl Nederland toch wat meer provincies telt, is volgens de VPRO een be wuste keuze. Hierdoor ontstaat een gok-element, waarbij kin deren kunnen raden welke provincie een volgend keer aan de beurt zal komen. Ove rigens heeft het programma, net als elke goede kwis, ook een kijkersvraag, waarbij ge raden moet worden welk dia lect de gast spreekt. Prijs is een t-shirt met het logo van het programma. Wordt de serie een succes dan is een vervolg niet uitgesloten. Maar die beslissing ligt voor een groot deel ook bij Karen, want het nadeel van poppen is, dat zo'n kwis een behoorlijk arbeidsintensief programma blijft. HANS PIËT AMSTERDAM Meer dan 300 concerten, ver spreid over 40 Belgische steden. Dat is in het kort wat het Festival van Vlaanderen, dat van april tot november duurt, heeft te bieden. Het festival, dat volgens de or ganisatoren is uitgegroeid tot één van de grootste klassieke muziekfestivals in Europa, be perkt zich niet tot België. Ook het Nederlandse Zeeuwsch- Vlaanderen staat in de maand september in het teken van het Festival. Het programma geeft volgens H. Scholten, directeur van de Nederlandse afdeling, een goed voorbeeld van hoe de sa menwerking tussen Nederland en België inhoudelijk gestalte kan krijgen. Over de financie ring van de Nederlandse afde ling toont Scholten zich be zorgd, gezien de aangekondig de bezuinigingen van het mi nisterie van WVC op de subsi dies voor ad-hocprodukties. „We dreigen uit de boot te val len", aldus Scholten. Het Festival, dat door de zes Belgische afdelingen. Antwer pen, Brugge, Brussel, Gent. Kortrijk, Limburg en Meche- len, wordt gedragen, start 17 april in Kortrijk met de op voering van de vijfde symfo nie van Mahler. Centrale thema's van het Fes tival zijn onder meer de Mon teverdi-Vivaldi-Bachweken, De concerten van het Gulden Vlies, Scarlatti en Portugal. Aan de herdenking van de 200ste sterfdag van Mozart be steedt het Festival niet zo veel aandacht. „Dat hebben we vo rig jaar al gedaan, toen we 65 Mozart-composities brachten. omdat we wisten dat ons Festi val halverwege het jaar zou starten en we dan te laat zou den zijn", aldus J. Briers, be stuurder van het festival. Het programma 1991 is wel sa mengesteld rond een aantal andere herdenkingen, zoals van Vivaldi, die 250 jaar gele den werd geboren en Proko fiev, die dit jaar zijn 100ste verjaardag zou hebben ge vierd. Vooral Antwerpen, dat zich voorbereidt op 1993, wan neer de stad culturele hoofd stad van Europa zal zijn, schenkt ruimschoots aandacht aan deze twee componisten. NTB tegen verkoop muziekregistraties naar buitenland AMSTERDAM De Neder landse Toonkunstenaarsbond wil niet meewerken aan de verkoop van televisie-registra ties van concerten aan buiten landse omroepen en video producenten. Volgens NTB-se- cretaris M. Ferares zijn de ver goedingen die de omroep en de directies van kunstinstellin gen musici aanbieden veel te laag. De bond meent ook dat de werkgelegenheid van musi ci in andere landen bedreigd wordt als tv-registraties wor den doorverkocht. De weige ring van NTB een akkoord te sluiten kan op termijn leiden tot problemen bij het uitzen den van tv-registraties van bij voorbeeld het Concertgebouw orkest.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11