Kerala sluimert voort onder communistisch bewind Dappere Birgit Breuel wordt nieuwe chef Treuhandanstalt Argentijnse president krijgt rimpels van reeks schandalen £eidóe@ou/iant rc MARX EN GOD HAND IN HAND IN INDIASE DEELSTAAT BUITENLAND ZATERDAG 13 APRIL 1991 PAGINA ft (Van onze correspondent Wolfgang Wagner) BONN Het is zo goed als zeker, maar nog niet officieel. Vandaag kiest de raad van bestuur van de Oostduitse Treuhand de 53-jarige Birgit Breuel als opvolgster van de op paasmaandag vermoorde Treuhand-chef Detlev Karsten Rohwedder. Vlak na de RAF-moord op Rohwedder had zijn plaatsvervangster Birgit Breuel speculaties over zijn mogelijke opvolging van zich afgewezen. Maar het feit dat zij zelfs door de schok van deze ter reuraanslag niet van haar stuk te brengen was en zich vastberaden om de voortzetting van Rohwed- ders werk bekommerde, heeft bij iedereen bewon dering opgewekt, ook bij bondskanselier Kohl, die tijdens een onderhoud met de andere grote man van de Treuhand, Jens Odewald, een lans voor mevrouw Breuel brak. André Leysen, de Belgische bestuurder van de Treuhand, toont zich tevreden over de benoeming en spreekt van „een dame met heel veel ervaring op financieel en economisch vlak". Birgit Breuel, dochter van de bekende Hamburgse bankier Alwin Munchmeyer, verscheen pas in 1976, toen haar drie zonen de schoolgaande leeftijd bereikt hadden, op het politieke strijdtoneel. Op de Hamburgse CDU-lijst wist ze weliswaar geen bondsdagzetel in de wacht te slepen, maar dat weerhield de Nedersaksische deelstaatpremier Ernst Albrecht er niet van haar twee jaar later het ministerie van economische zaken aan te bieden. Met wisselend succes lanceerde ze een campagne voor minder staats- en meer privé-initiatief. Later nam ze het deelstaatministerie van financiën (en van vrouwenaangelegenheden) voor haar reke ning. Alibi-vrouw Ze was zich wel bewust van het feit dat ze als zo genaamde alibi-vrouw naar Hannover gehaald werd. „Minister ben ik geworden omdat ik een vrouw ben, ik ben het gebleven ofschoon ik een vrouw ben", zei ze in 1986 toen ze aan haar derde ambtstermijn begon. Inmiddels noemde de Duitse pers haar 'de beste man in Albrechts kabinet'. Na de verkiezingsnederlaag van de CDU in Neder- saksen vond Birgit Breuel in mei vorig jaar een nieuwe taak bij de Treuhandanstalt. In oktober sloeg het noodlot hard toe, toen haar jongste zoon op 23-jarige leeftijd aan kanker overleed. Sinds dien eet Birgit Breuel uitsluitend vegetarisch en is ze met roken gestopt, maar haar doorzettingsver mogen leek geenszins aangetast. Niemand benijdt haar om haar positie van 'chef van de grootste hol ding ter wereld'. De vele duizenden bedrijven die onder haar beheer staan, zijn bijna allemaal dood ziek. Met de voorgenomen privatisering van de voormalige DDR-staatsbedrijven wil het maar niet vlotten (wie heeft er nu interesse voor hopeloos verouderde bedrijven?) en bovendien heeft de Treuhand nu nog af te rekenen met interne schan dalen omtrent de verduistering van tientallen mil joenen mark door zogenaamde oud-communisti sche connecties. Birgit Breuel wachten nog harde tijden, haar hoofdtaak bestaat erin de Treuhand binnen afzienbare tijd overbodig te maken, maar vooreerst moet het kaf van het koren gescheiden worden. Bedrijven zonder overlevingskansen staa Pn dem moeten geliquideerd worden, de andere zijn een flinke sanering toe. Dit hele proces zal n W heel wat arbeidsplaatsen en heel veel geld kosti jdw Experts hebben uitgerekend dat de Treuhand, »ndi ze haar taak naar behoren uitoefenen, tot het 2000 maar liefst 400 miljard mark nodig heeft, bedrag dat voor een groot deel uit de Duitse st kas zal komen. In SPD-kringen is men niet onverdeeld gelukl met de benoeming van Breuel. Een woordvoen litu wees erop dat Breuel nog nooit een groot con« :eer geleid heeft. Aan dit euvel wordt binnenk ler hoogstwaarschijnlijk een mouw gepast. De plaa nen vervanger van mevrouw Breuel zal een ervar manager zijn, die dan de titel 'vice-chef van Treuhandanstalt' op zijn visitekaartje mag schi rste ven. Over de identiteit van deze 'man met ring' kunnen speculaties nu welig tieren. Ma 10 COCHIN De hutjes van het fabrieksproletariaat worden bijna bedolven onder de reclameborden waarop het modernste elektronische gemak wordt aangeprezen. Vol gepakte bussen, zo rood als het befaamde boekje maar met opschriften als 'St. Thomas' en 'Jezus', daveren langs de schame le onderkomens. „God is nog in de harten van de mensen, maar Marx heeft het van de kerk gewon nen", zegt een goedlachse priester in Cochin, de grootste stad van de Zuid- indiase deelstaat Kerala. Ooit was Kerala het bol werk van het christendom dat er wortel kon schieten omdat St. Thomas, bekend als 'de ongelovige', er zijn voetafdrukken achterliet. Ondanks de zes miljoen chris tenen is Kerala vooral het ter rein van de volgelingen van Karl Marx, die er, anders dan elders, via de stembus aan de macht zijn gekomen. „India is een democratie en de twee communistische partijen van het land hebben leren le ven met de democratische structuur. Met tussenpozen re geren de marxisten sinds 1957 hier in Kerala, maar nooit ab soluut, omdat ze van tijd tot tijd aan de grillen van de kie zers zijn overgeleverd, en heb ben geleerd dat ze met hun principes moeten marchande ren", zegt een zakenman. Dat weet ook Lenin Menon. Hij verkoopt zijn gevangen garnalen aan de dure hotels, en als de vangst goed is deelt hij op zondag het bloed en li chaam van Christus met ande re vissers in het kleine kerkje aan het strand. In zijn beschei den woninkje hangt Karl Marx aan de muur, naast een portret van deelstaatpremier Naijanar, maar er is geen cru cifix te bekennen. „Commu nisme en kerk beloven beide het paradijs, de een tijdens je leven, de ander na je dood. Een arme visser als ik kan het zich niet veroorloven daarbij voorkeuren te hebben", zegt Lenin heel wijs. In het tropisch ogende Kerala, waar het tempo van het leven zo traag is dat het gemakkelijk indommelt, zijn de scherpe kantjes afgesleten van de na tuurlijke vijandschap tussen geloof en socialisme. Beide hebben bijgedragen aan een Indiase deelstaat die in alles on-Indiaas is. Hamers en sik kels sieren de muren op van een klooster in Cochin, en op de rotonde voor het pleintje voor het bisschoppelijk paleis dwingt een nors kijkende Karl Marx het verkeer zijn snelheid te matigen. Op weinig plaatsen in Kerala weigert de armoede de bedelstaf op te pakken. „Als je hier bedelaars ziet, ko men ze uit andere deelstaten. Hier is zelfs geen armoede van geest", zegt een straatventer die de tijd doodt door hardop gedichten te lezen. In zijn nederige kantoortje in Ernakulam, waar een lichte bries vanaf de Arabische Zee de zoemende ventilator bij staat in het brengen van ver koeling, blaakt de hoogste re geringsvertegenwoordiger in het district, K.R. Raijan, van trots als hij een van de facet ten van rooms-rode inspan ning aanraakt. „In Kerala zijn we erin ge slaagd het analfabetisme uit te roeien. Op 18 maart van dit jaar hebben we naar wereld maatstaven gemeten honderd procent alfabetisme, dat wil zeggen dat slechts drie procent van onze bevolking onge schoold is". Volgens districtshoofd Raijan is historisch gezien de graad van geschooldheid altijd hoog geweest in de deelstaat. „Dat kwam door de sterke aanwe zigheid van het christendom, en vooral de missionarissen. Via onderwijs werd het geloof gebracht. De communistische regeringen van Kerala hebben daar, vooral de laatste jaren, het hunne aan toegevoegd". De geletterdheid van de dertig miljoen Kerali's heeft ook een schaduwzijde. Er zijn opval lend veel hoogopgeleiden, af gestudeerden van de vier be langrijkste universiteiten van de deelstaat. De medische fa culteiten zijn zo beroemd dat Kerali-artsen en -verpleeg kundigen in alle hoeken van de wereld te vinden zijn. Om dat het wereldsocialisme, in het bed van de democratie, het probleem van de werkloosheid niet heeft kunnen tackelen, is er vooral voor deze hoogopge leiden geen andere keus dan buiten de grenzen van de deel staat werk te zoeken. „Van daar dat de hoger opgeleiden naar het buitenland trekken, vooral naar de Golfstaten. Van de 500.000 Indiërs die daar werken kwamen er liefst 175.000 uit Kerala". De in Kerala alom geprezen tevredenheid, die zich uit in bijna stichtelijke vriendelijk heid van de kleine gedrongen Kerali's, is in de deelstaat een natuurlijk masker waarachter een mengsel van politieke vooruitstrevendheid en sociaal conservatisme schuilgaat. De sari's van de vrouwen zijn strak om het lichaam gebon den en laten nog geen spiertje bloot rond het middenrif, zoals elders in India. Op de veerbo ten die de eilanden, waarop de zustersteden Cochin en Erna kulam zijn gebouwd, met el kaar verbinden, moeten de vrouwen plaatsnemen op spe ciale banken. Godsvrucht en zin voor het rijke, maar knel lende familieleven paren zich aan de socialistische vastbera denheid voor gelijke rechten te strijden. „Als het mag van je vader zegt een jonge student zonder een grijntje cynisme. Partijen Het regerende Links Demo cratisch Front, een bundeling van partijen onder leiding van de Communistische Partij van India (marxisten), kwam door de Golfcrisis danig in de pro blemen. Per jaar leverde de arbeids-export de deelstaat zo'n slordige 315 miljoen gul den op, terwijl de Kerali's vanuit de Golf ook nog eens een familie onderhielden en liefst vier miljard gulden aan spaarduiten wisten te verza melen. De Golfcrisis, zegt bur gemeester Umar van Ernaku lam, kost Kerala zeker zes mil jard gulden. Saddam Husayn had zijn invasie van Kuwayt niet slechter kunnen plannen, vindt één van Umars ambte naren. De regering van Kerala had net plannen afgekondigd om investeerders te trekken. De ontwikkelingen in Oost- Europa waren zeker niet onge merkt aan de deelstaat voor bijgegaan. 'Operatie-Kapitalist', zoals veel kranten de plannen noemden, richtte zich vooral op de Kera li's in het buitenland. Indus trieminister K.R. Gowriamma en deelstaatpremier Naijanar wilden de Golfgangers overha len hun geld in Kerala te in vesteren. „Maar door de crisis rond Kuwayt moesten ze te rugkomen. Velen leden enor me persoonlijke verliezen, en dus hoeven we niet aan te ko men met verzoeken om hier hun geld te beleggen", mop pert een economisch adviseur van de regering. „Al was de Golfcrisis er niet tussengekomen, er is geen Ke- Arbeidsters van een peperplantage in de Indiase deelstaat Kerala lopen over de korrels, een onderdeel van bewerking van het produkt. FOTO: AP rali in de Golfstaten die erover peinst om zijn geld hier te be leggen anders dan op een bank. In Kerala een bedrijf beginnen is zoiets als de zee oversteken op een fiets", zegt Roij Attipettij, die zestien jaar geleden naar Kuwayt vertrok en nu in Cochin een vereni ging leidt van gerepatrieerde deelstaatgenoten, die allemaal in de startblokken staan om terug te keren naar de kleine oliestaat Kuwayt. Wantrouwig M.K. Das, een journalistieke veteraan in Ernakulam, legt uit waarom mensen als Atti- petty zo wantrouwend zijn. „Reden waarom veel buiten landse Kerali's hier niet inves teren is de naam die de staat heeft met arbeidsonrust. In het verleden waren er veel stakin gen, en de vakbonden zijn hier altijd al sterk geweest. Daar komt bij dat ruwweg de helft van de Golfgangers helemaal niet behoort tot de categorie van de hoger opgeleiden. Deze mensen hebben van nature niet de neiging hun geld te in vesteren in aandelen. Ze be leggen hun geld in huizen en goud. Je vindt hier idioot veel juweliers, stratenlang, speciaal voor dat doel. En wie zijn geld toch wil beleggen, doet dat in Bombay vind je bijvoorbeeld veel geld van Golfkerali's". Industrieminister Gowriamma bestrijdt deze verklaring niet, maar zij meent dat het inves teringsklimaat intussen sterk is verbeterd. De linkse rege ring heeft met name de com munistische vakbonden ervan kunnen overtuigen dat er zon der investeringen van buitenaf geen werkgelegenheid valt te scheppen in Kerala. Gowriam ma: „De bonden zijn niet meer in stakingen geïnteresseerd, alleen nog een paar notoire vakbondsleiders die er belang bij hebben de staat een slechte naam te bezorgen". Vooroordeel Het vooroordeel dat in Kerala het stakingsvirus heerst is ech ter hardnekkig. „Winst is hier een vies woord. Arbeiders die zien dat je als ondernemer winst maakt willen meteen ar beiders-zelfbestuur, uiteraard met jouw geld", zegt een repa triant uit de Golf, die zijn kwart miljoen gespaarde gul dens maar liever op de bank laat staan. „Laatst gaf een vriend van mij een feestje. Hij had zijn bouwbedrijfje zowaar een jaar lang zonder stakingen weten open te houden". „Wat een wantrouwen tegen over ons", bromt een commu nistische vakbondsleider. „Kunnen die Golfrepatrian- ten, die zo op hun centen zit ten, even uitleggen waarom Ratan Tata, van de Indiase grootste autofabriek, onrenda bele staatsbedrijven in Kerala komt overnemen, en waarom de beurs van Cochin de snelst- groeiende van het land is?" Das, bepaald geen vriend van de marxisten: „Het gaat vooral de laatste drie jaar heel goed met Kerala. De regering heeft er werk van gemaakt om de elektronische industrie, vooral in de sfeer van de software, op te peppen". Eind mei worden er in India parlementsverkiezingen ge houden. De deelstaatregering, de marxisten voorop, besloten het parlement in Kerala ook vervroegd te kiezen, hoewel premier Naijanar nog een jaar te gaan had. Met hoopt ver sterkt uit de stembusstrijd te komen, nu iedereen zo vol lof is over de verworvenheden van de marxistische partij. „Zelfs onze vijanden geven openlijk toe dat we enorme re sultaten hebben geboekt. We begonnen met een belabberde ecnomische situatie vier jaar geleden. Nu is de jaarlijkse groei gestegen van drie pro ,VI cent naar tien procent. De nen zijn omhoog gegaan, n de prijzen zijn nagenoeg lijkgebleven. Overal elders India is het net andersoi Een bijkomend argument dat de CPI(M) en de partn - in de LBF-regering in janu bal een overweldigende oven* 1 ning boekten bij gemeer 8-45 raadsverkiezingen. Kerala heeft vier jaar rust had, zeggen veel inwoners, de niet-marxistische kier mm vergeven premier Naijai iber zijn communistische uHde- misschien juist omdat hij gi stokpaardjes heeft bereden, marxisten hadden het in ze re zin gemakkelijk, want igrai vorige regering van de 0 esta gres-I Partij had, met een kt bed aan uiterst corrupte voorm nen, er alles aan gedaan deelstaat tot aan de afgrond brengen. nm le; nt. ;ijk' KRC lebb nraalk 1 •eiste> uit *en Opvangtehuis Pater Paul Nettikadan, diet rs opvangtehuis voor jonget n leidt, ziet in de verdere mars van het communisme Kerala een teken van ero van de kerk. „Historisch gezien hebben marxisten sinds de onafhank °?5 lijkheid in 1947 het puin v de kerk geruimd. Ze hebl het idee van de onaanra baarheid in het hindoeïs hier met tak en wortel i roeid. Iedereen is hier ge P0® en heeft gelijke rechten". k Het doet de energieke pa pijn dat de christelijke kerki al twintig eeuwen levensgn aanwezig in Kerala, deze dienste niet op hun naam h< ben kunnen schrijven, kerk leert niet uit ervarii De kerk is traag. Nu begii het pastoraat hier te zeggei wat we hadden moeten aoen voor de talloze armen en derdrukten in deze staal Hu de marxisten het werk hetoa t vj opgeknapt". Zelfs een vooruitsti priester als Paul Nettikadi in de geheiligde rust van klooster, komt tot de co dat Kerala er beroerd was geweest als de marxist er niet waren geweest. „To de marxisten in 1957 aan macht kwamen, kwam kerk de rijken te hulp, 1 de marxisten onteigenden I land en gaven dat aan de a pachters. Zonder de com nisten waren de armen j Kerala nog steeds lijfeigt zoals zovelen dat nog zijn] het noorden van India, weigert de marxisten het li diet te geven voor de grote ciale verbeteringen hier, 1 zand in zijn ogen". revet ikada BUENOS AIRES Nie mand herkende de man die vorige week uit het presidentiële vliegtuig stapte in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Het had de Argentijnse leider moeten zijn. Maar verdwenen waren de bor stelige grijze bakkebaar den en de diepe frons. Het gladde, opgezwollen ge zicht zag er meer uit als dat van een flink toegeta keld bantamgewicht dan als president Carlos Me nem. legde hij uit, gestoken door een wesp toen hij aan het vis sen was in Patagonië. Op de vraag hoe lang de zwellingen zouden blijven vloog hij op. „Vraag het de wesp", snauwae hij. Het duurde echter niet lang of een andere versie van het ver haal deed de ronde: de presi dent zou zijn toevlucht hebben genomen tot de cosmetische chirurgie om zijn gezicht te veranderen. De huidbehande ling met collageen-injecties was echter verkeerd gegaan; Menem had last van een aller- êische reactie. [et verbaasde bijna niemand dat Menem ziin gelaatstrekken wilde veranderen. Sommigen suggereerden venijnig dat de Argentijnse president over was gegaan tot cosmetische chirurgie om zijn steeds onge lukkiger en ontevredener landgenoten in anonimiteit te kunnen ontvluchten. De werkelijkheid is banaler, maar zegt evenveel over de mate van Menems wanhoop nu hij te kampen heeft met een stortvloed van politieke, economische en huiselijke schandalen: de president had zijn heil gezocht bij de cosme tische chirurgie om de rimpels te laten verwijderen die zijn gezicht even meedogenloos vervormden als de zorgen die hem plaagden in zijn slaap. Monniken Helaas voor Menem hadden de lasten van het presidentschap hun tol geëist van zijn li chaam. „Ik moet iets aan dit gezicht doen", vertrouwde hij zijn privé-secretaris even voor Pasen toe. Volgens bronnen uit het presidentieel gevolg zou hij dezelfde behandeling hebben ondergaan tijdens zijn verkiezingscampagne in 1989; toen echter zonder nadelige Iet is niet de ontstellende eco nomische puinhoop die de steeds diepere groeven in Me nems voorhoofd hebben ver oorzaakt. De meeste Argentij nen waren verrukt over Me nems besluit om de landelijke munt, de austral, inwisselbaar te maken met de Amerikaanse dollar. Zij waren allang opge houden met het sparen van de austral ten gunste van het groene dollarbiljet. Ook lijkt Menem zich geen zorgen meer te maken om zijn dalende populariteit en het ra zende tempo waarin zijn vroe ger zo loyale aanhangers in de Peronistische partij hem afval len. Sinds hij de laatste keer dat hij naar een voetbalwed strijd ging in Buenos Aires door het hele stadion werd uit gejouwd, heeft hij er een ge woonte van gmaakt zijn week ends mediterend door te bren gen bij de Trappistische mon niken. Een grotere beproeving voor Menem waren de openbare be schuldigingen van zijn vrouw Zulema; de temperamentvolle blondine heeft echtscheiding aangevraagd op grond van ontrouw. Haar aanvraag wordt nu in overweging genomen door de rechtbank. Hoewel de langdurige echtelij ke onenigheid - Zulema be schuldigde Menem er eens van dat hij geprobeerd had haar in een krankzinnigeninrichting op te laten sluiten - iets is wat bij Menems presidentschap is gaan horen, zijn haar pogingen zijn ontrouw te bewijzen erg pijnlijk voor Menem. Sinds zij vorig jaar door Me nems soldaten zonder plicht plegingen de presidentiële re sidentie uit werd gezet, lijkt Zulema te zinnen op wraak. Om haar aanvraag in het ge rechtshof aan te vechten, iets wat Menem wel moet doen omdat de Argentijnse grond wet de president verbiedt te scheiden, zal Menem moeten bewijzen dat hij zijn vrouw trouw is geweest. Zijn bezorg de gevolg zegt dat dat wel eens moeilijk zou kunnen worden. Maradona Even pijnlijk voor Menem was het rumoer rondom Diego Ma radona, de Argentijnse voet balster die vorige week in on genade uit Napels naar Buenos Aires terugkeerde. Menem had Maradona benoemd tot „zwervend Argentijns ambas sadeur" en hem een speciaal diplomatiek paspoort gegeven. De voetballer is echter be schuldigd van drugsgebruik en betrokkenheid bij de maffia. Maar zelfs nog erger dan dit alles was voor Menem het schandaal waarbij leden van zijn familie en zijn regering betrokken waren. Een Spaan se magistraat heeft een onder zoek ingesteld naar beschuldi gingen dat Amira Yoma, Me nems schoonzus, en zijn zwa ger Karim Yoma, zien bezig hebben gehouden met de in ternationale drugshandel en het witwassen van zwart geld. Amira is één van Menems pri- vé-secretaresses. Het is een slechte voorbode voor de parlementaire verkie zingen die in september ge houden zullen worden. Af gaande op de heersende stem ming in Buenos Aires, zal de teleurstelling van het volk voor de president, dan pijnlij ker zichtbaar worden dan zelfs duizend wespesteken. MARIA LAURA AVIGNOLO (c) The Sunday Times ,VE zal ift c it nc wig ziel zie mc ift zi lig O r et siel irorr lem l:d< iers, i)e af mma. bruj :elijki noten ov Het andere gezlc van president Carlos Menem. FOTO: i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10