Mist of duel op tv oorzaak ramp Italiaanse veerboot Aylwin, president in een porseleinkast Ruimtestations in baan om de aarde Stichting van Palestijnse staat niet einddoel vredesproces -UITENLAND CeidaeSowumt VRIJDAG 12 APRIL 1991 PAGINA 5 anhopige vrouw !nt uit zich in et besmet bloed RIJS Een 41-jarige vrouw Parijs heeft geprobeerd zelf waar ord te plegen door zich te in- ati« eren met het bloed van haar dat slaafde vriend, een ten dode eschreven aidspatiënt. Twee na de injectie meldde de :eno4uw zich in paniek in het hrec mnec-ziekenhuis in Parijs, van jr onmiddellijk werd begon nen met een AZT-behandeling, sterk medicijn dat het aids- s kan remmen in zijn ont- teling. Ondanks zeer inten- i behandeling is de vrouw in- 'eceÉdels seropositief gebleken, da Atlantis landt op Edwards EDWARDS Het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis is gisteren kort na zonsop gang met zijn viifkoppige bemanning geland op de vliegbasis Edwards in Cali- fornië. De pendel had de te rugkeer een dag moeten uitstellen wegens de sterke woenstijnwinden. De Atlan tis heeft een observatorium in de ruimte gebracht dat twee jaar rond de aarde zal cirkelen om onderzoek te doen naar gammastraling. De Atlantis heeft in een week tijd in 93 banen om de aarde bijna vier miljoen ki lometer afgelegd. De ruimteveer Atlantis landt veilig. Vermoorde vrouw na jaren uit diepvrieskist LOS ANGELES De politie in de Ameri kaanse staat Californië heeft het gemummifi ceerde lijk van een vrouw gevonden dat vijf jaar lang in een diepvrieskist zat opge borgen. De vroegere vriend van de vermoor de vrouw, die de vries kist al die tijd in bezit had, is gearresteerd. De nieuwe echtgenote van de 35-jarige man was niet op de hoogte van de inhoud van de diep vriezer met hangslot. Gokker naar de haaien HONGKONG Een wanho- pige gokker die op een casino schip in Hongkong een lening van 10.000 dollar had ver speeld, sprong overboord in de haaien rijke wateren toen hij zijn woekeraar tegenkwam. De 32-jarige gokker beleefde met zwemvest) een ongemak kelijke nacht in het water, voordat het tij hem terugdreef naar Hongkong waar hij door de politie werd gered. Het ca sinoschip lag buiten de wate ren van Hongkong, omdat der gelijke gok holen verboden zijn op het grondgebied van de Britse kroonkolonie. Italië heeft nieuw kabinet ROME Demissionnair premier Giulio Andreotti van Italië is er gisteren in ge- president Francesco Cossiga mee dat hij vandaag de samenstelling van zijn nieu we regeringsploeg bekend zal maken. In de 50e naoorlogse regering zitten dezelf de vijf partijen als in het kabinet dat twee weken geleden ten val kwam. Dat zijn de christen-democraten, de socialis ten en de drie kleinere partijen van re publikeinen, sociaal-democraten en libe ralen. De socialisten, die de kabinetscrisis ver oorzaakten, hebben ingrijpende consti tutionele hervormingen geëist. Miljoen Sovjetjoden zien af van vertrek JERUZALEM Rond één miljoen joden in de Sovjetunie die al een visum hebben ge kregen, zien af van emigratie naar Israël of hebben deze uit gesteld omdat er te weinig werk te vinden is. Als gevolg hiervan hebben de Israëlische autoriteiten hun schatting van het aantal Sovjetjoden dat dit jaar arriveert gehalveerd tot 200.000. „Slecht nieuws reist snel... Brieven van teleurge stelde immigranten overstro men al een jaar lang de Sovjet unie", aldus Michael Kleiner, voorzitter van de commissie immigratie van het Israëlische parlement. [USSEL LI V ORN O Europese Commissie besloten 2,3 miljoen len vrij te maken voor familieleden van de slachtoffers van de met de Italiaanse toot Moby Prince. |r de opvarenden van 'eerboot, die woens- ivond voor de kust Livorno in aanvaring ram met een olietanker in brand vloog, bestaat in enkele hoop meer. ramp heeft zich volgens diabolisch scenario vol kken. De in 1967 gebouwde iby Prince, die van 1968 tot 5 onder de naam Koningin Juliana dienst deed op de lijn Hoek van Holland-Harwich, was net met 74 passagiers en 67 bemanningsleden uit Livor no vertrokken op weg naar Olbia in Sardinië. Vijf kilome ter buiten de kust kwam zij in botsing met de tanker Agip Abruzzo, die daar voor anker lag. De volgeladen tanker werd daarbij zijwaarts geramd, waardoor een van de 21 voor- raadtanks openscheurde en naar schatting 2700 ton ruwe olie in het water en over de veerboot stroomde en onmid dellijk vlam vatte. In het daar door ontstane inferno was er geen ontsnappen mogelijk voor de opvarenden van de Moby Prince, die bijna alle maal benedendeks op de tele visie het einde van de Europa- Cupwedstrijd Barcelona-Ju- ventus aan het volgen waren. De enige overlevende, de 24- jarige matroos Alessio Ber- trand, vertelde: „Plotseling hoorden we een enorme klap, als van een aardbeving. Ieder een probeerde te vluchten, maar overal was rook en vuur. Met twee anderen slaagden we erin een deur in te trappen, maar ook daar was rook en vuur. De andere twee zijn na een kwartier gestikt. Ik heb nog geprobeerd ze door kunst matige ademhaling te redden, maar dat ging niet. Ik schreeuwde om hulp, maar niemand antwoordde. Twee uur lang heb ik aan de achter steven gehangen, totdat er een boot van de kustwacht kwam". Over de vraag hoe het mogelijk is dat het veer in bot sing kon komen met een tan- )f V' v K, A ker, is meteen een felle discus sie losgebarsten. De havenau toriteiten geven als oorzaak de dichte mist op, die in de zee rond Livorno het zicht tot vijf meter beperkte. Maar volgens minister van zeevaart Carlo Vizzini is er ook sprake van „menselijk falen". De minister verklaarde gisteren dat de Moby Prince van een drievou dige radarinstallatie was voor zien en dat het SOS na de bot sing niet van de veerboot, maar van de aangevaren tan ker afkomstig was. De conclu sie, dat ten minste een deel van de bemanningsleden van de veerboot zich niet op zijn post bevond maar voor het tv- scherm, ligt daardoor voor de hand. Maar volgens haven meester Sergio Albanese was de mist zo dicht, dat het radar Links: De Moby Prince bezorgt de brandweer in Livorno han denvol werk. Onder: De eni ge overleven de van de Itali aanse ramp veerboot wordt aan land gebracht. foto'S: ap niet kon functioneren en heeft de kapitein van de Moby Prin ce nog wel tevergeefs getracht om na de botsing met volle kracht achteruit te varen. De vraag blijft dan natuurlijk, waarom een reguliere anker plaats voor olietankers op de normale route van de veerboot kon liggen. Vier kamerleden hebben daarom gisteren de re gering over de ramp geïnter pelleerd en daarbij aangete kend, dat het „volstrekt on aanvaardbaar is om de trage die tot natuurlijke oorzaken te herleiden". En ten slotte rie pen de vervoersvakbonden naar goed Italiaans gebruik voor vandaag een twee uur durende staking in de zeevaart uit. Gistermiddag werd Italië an dermaal opgeschrikt door een brand op de buiten de haven van Genua liggende Cyprioti sche tanker Haven. De brand werd gevolgd door een krach tige explosie, waardoor het schip in tweeën brak en dui zenden tonnen ruwe olie in zee stroomden. Uit enorme vuurzee die darvan het gevolg was zijn 30 opvarenden gered, terwijl de lijken van drie be manningsleden zijn geborgen en er nog twee worden ver mist. Sovjetunie begon haar mand ruimtevaartpro- imma met een reeks in- oeJ ukwekkende successen. t land is al twintig jaar iet d zig met de geleidelijke bouw van steeds groter irdende ruimtelaborato- in een baan om de aar- Waar er in de beginja- bijna onvoorwaarde- gefinancierd werd, *r fat de ruimtevaart nu enge bezuinigingen te ichten in een door eco- iddi mische en politieke erei oblemen geplaagde Sov- ergfunie. eerste mens in de ruimte ir w 61), de eerste vlucht die n ger dan een dag duurde 3lg< 61), de eerste gezamenlijke >ors|icht van twee ruimtesche- (1962), de eerste vrouw in ruimte (1963), de eerste mi iekoppige bemanning (1964) et de eerste ruimtewandeling to€| 65): de primeurs stapelden zich op in die eerste jaren van- de bemande ruimtevaart. Nadat de Russen hun bemande maanprogramma in het begin van de jaren '70 hadden ge schrapt, concentreerden ze zich op de uitbouw van be mande ruimtelaboratoria in een baan om de aarde. Dat is niet altijd even vlot verlopen. Het eerste ruimtelab, de Sal- joet-1, werd in 1971 gelan ceerd. Een ploeg van drie kos monauten werkte er geduren de 24 dagen, maar zat bij de landing dood in de capsule van Mir en Boeran Later volgden er nieuwe Sal- joets, enkele met een overwe gend militaire opdracht. Vanaf de Saljoet-6 (gelanceerd in 1977) konden tegelijk twee ruimteschepen worden vastge koppeld aan het station. Daar door kregen kosmonauten teams bezoek van collega's en konden ze worden bevoorraad door onbemande Progress- transportruimtesche'pen. In de Saljoet-6 en -7 (gelanceerd in 1982) en het huidige station Mir verbleven kosmonauten steeds langer met een toekom stige verre reis naar de rode planeet Mars in het achter hoofd. Vladimir Titov en Moe- sa Manarov bleven van eind 1987 tot eind 1988 zelfs een vol jaar aan boord van Mir. In 1986 bracht een Proton-raket het centrale deel van het hui dige station Mir in een baan om de aarde. In april 1987 koppelde de gespecialiseerde module Kvant vast aan Mir. Aan deze combinatie maakten zijdelings nog eens de twee modules vast: Kvant-2 in de cember 1989 en Kristall in juni 1990. Er is plaats voor nog eens twee exemplaren met de naam Spektr en Priroda, die binnenkort de ruimte ingaan. Schrappen Als een reusachtige bouwblok- kendoos zullen de Sovjets dan een complex van 130 ton rond de aarde hebben opgebouwd. Plannen voor een Mir-2 zijn er al, maar ze zullen allicht wat minder ambitieus zijn dan oor spronkelijk gepland. Dan is er nog het in november 1988 voor het eerst (en tot nog toe voor de enige keer) gelan ceerde onbemande ruimteveer Boeran (Sneeuwstorm). Eind dit jaar zou een tweede exem plaar op de rug van de super raket Energia de ruimte wor den ingestuurd om met Mir te worden gekoppeld. Kosmo nauten moeten Boeran bin nenzweven en tests uitvoeren. Daarna zal de pendel nog een rendez-vous hebben met een klassieke Sojoez-capsule en onbemand naar de aarde te rugkeren. Boeran is het meest controversiële bemande ruim tevaartprogramma van de Russen. Het is duur en heeft een sterk te betwijfelen nut. Onlangs gingen dan ook stem men op om het programma ge woon te schrappen. In ieder geval moet de Sovjetruimte vaart het met veel minder doen. Men kan moeilijk hard op dromen van een bemande reis naar Mars terwijl er met moeite voedsel in de winkels komt... Economische motieven zullen dan ook een belangrijke drijfveer zijn voor de komende ruimteprojecten van de Sov- BENNY AUDENAERT President Aylwin tijdens zijn inhuldiging vorig jaar. Rechts van hem generaal Pinochet, die achter de schermen nog veel macht heeft. foto: ap CHILEENS STAATSHOOFD OP BEZOEK IN NEDERLAND (Van onze correspondent Frans Lindenkamp) SANTIAGO Tijdens zijn staatsbezoek aan Ne derland zal de Chileense president Patricio Aylwin maandag en dinsdag on getwijfeld een aantal ke ren gevraagd worden hoe zijn relatie met ex-dictator Pinochet nu precies in el kaar steekt. Wanneer het staatshoofd eer lijk antwoordt, zal hij toegeven dat de bemoeizuchtige gene raal voor hem een immer aan wezige plaaggeest vormt, en dat zijn macht tekortschiet hem met pensioen te sturen. Rebelleren tegen Pinochet is verspilling van energie. De ge neraal beschouwt zichzelf als de peetvader van het nieuwe Chili. Degene die de erfenis in gevaar brengt kan rekenen op felle tegenstand. Tot deze con clusie is president Aylwin ge komen na een jaar regeren met Pinochet over zijn schou ders meekijkend. Met pijn en moeite gaf de dictator vorig jaar de macht aan de democra tisch gekozen centrum-linkse regering van Aylwin over, na dat de Chilenen Pinochet tij dens het referendum in 1988 duidelijk hadden gemaakt hem niet langer te tolereren als president. Voor Pinochet een bittere pil. De generaal dacht dat de bevolking zijn succesvolle economische beleid zou belonen met een op demo cratische wijze tot stand geko men mandaat. Het volk beslis te echter anders. Tot op de dag van vandaag kenmerken overbezorgdheid en overgevoeligheid het optre den van Pinochet als hoofd van de strijdkrachten, een functie die hij zichzelf heeft toebedeeld via zijn eigen grondwet uit 1980, en die hem het recht verleent om tot 1998 achter de schermen de touw tjes in handen te houden. Toch zag het er begin dit jaar even naar uit dat de generaal zijn functie aan de wilgen zou han gen, als gevolg van een reeks uiterst pijnlijke affaires waar bij de naam en eer van het Chileense leger een aantal op doffers te verwerken kreeg. Zeker na de bekendmaking van het rapport van de Natio nale Commissie voor Waar heid en Verzoening. Deze werkgroep onderzocht de schendingen van de mensen rechten, die het regime na de coup van 1973 tegen president Allende had gepleegd. De aan getaste positie van de ex-dicta tor bracht zelfs hoge generaals openlijk in twijfel of hun baas nog wel aan te houden was als hoofd van het leger. Op hun verzoek boog de regering-Ayl win zich in december over de vraag hoe men de generaal via een achterdeur van het toneel zou kunnen afvoeren. Toen Pinochet lucht kreeg van het gekonkel liet hij prompt het leger in 'opperste staat van pa raatheid' brengen. Wapengekletter Geschrokken van dit wapen gekletter bond ook Aylwin in. De relatie tussen beide kemp hanen is zelfs in toenemende mate verbeterd. In januari ging de generaal herhaalde malen op visite bij Aylwin of, zoals Pinochet het eenmaal aan wachtende journalisten uitlegde: „Ik heb met de presi dent een kopje thee gedron ken". Wat er op deze bijeen komsten allemaal besproken is weet niemand. Wel is het frap pant dat over de schandalen waarbij het leger betrokken zou zijn opvallend weinig me dedelingen meer worden ge daan. Ook de uitkomst verleden maand van het onderzoeksrap port over de schending van de mensenrechten onder de dicta tuur deed opvallend weinig stof opwaaien tussen het twee tal. Hoewel Aylwin de bevin dingen van de commissie heeft overgenomen, en Pinochet in scherpe bewoordingen verant woordelijk heeft gesteld voor de 2279 doden tijdens zijn regi me, heeft hij tot nu toe nagela ten de beulen voor de rechter te dagen. Het lijkt of Aylwin besloten heeft zich meer op de toe komst te richten. Daarbij ligt zijn belangrijkste prioriteit bij het consolideren van de demo cratie. Maar op sociaal vlak ligt voor de president nog een heel terrein braak. Chili is dankzij Pinochets be leid gezegend met Zuidameri- ka's meest stabiele economie. Het land is nu nog maar voor 35 procent afhankelijk van zijn koperexport (tachtig pro cent ten tijde van Allende). In de laatste tien jaar heeft Chili zich opgewerkt tot een groot macht op fruitgebied, en een serie van privatiseringen heeft de economie haar stugheid ontnomen. Ondanks deze recente succes sen delen grote delen van het volk niet mee in de gestegen welvaart. Op een bevolking van twaalf miljoen zielen le ven ruim vijf miljoen mensen in absolute armoede. Aylwin erkent de sociale schuld die het land aan zijn burgers heeft. Daarom wil hij tijdens zijn presidentschap het levens peil van de behoeftigen op schroeven tot een niveau van „een levenswaardige armoe de", zonder daarbij het hard- bevochten macro-economische evenwicht te verstoren. Het lokken van buitenlandse in vesteerders een van de re denen om nu een Europese rondreis te houden vofrnt een van de peilers van zijn be leid, en Aylwin hoopt via deze extra inkomsten een gedeelte van zijn sociale programma te financieren. In Nederland staan daarom niet alleen ontmoetingen met de koningin, regering en ka merleden op het programma, maar wordt ook het World Trade Centre in Amsterdam bezocht. itut E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD Jl J ïftflP JI871 De overmacht is te groot voor Rob en Diaz om weer- w( and te kunnen bieden, maar blijkbaar is het er de Indianen om doen hen levend in handen te krijgen, want van hun vuurwa- fls maken ze geen gebruik. En met zijn vuisten kan Rob nog S een paar tegenstanders op afstand houden. Bovendien heb- ze dekking in de rug van de zware trailer. Diaz ziet kans de tore oplegger los te koppelen. Slagen ze er in met het voorste stuk er vandoor te gaan, dan zullen de Indianen zich wel tevre den stellen met de inhoud van de trailer. Skip laat zich ondertus sen ook niet onbetuigd en springt woedend tegen de belagers van Rob op. Temidden van die verwarring hoort Rob opeens de stem van Diaz, die schreeuwt: „Klim in de truck, Rob, misschien lukt het ons om er vandoor te gaan!" (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM Premier Yitz hak Shamir heeft het Israëli sche kabinet verslag gedaan van zijn besprekingen met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, James Baker. Hij presenteerde een akkoord dat uit negen punten bestaat. De belangrijkste punten van overeenstemming tussen de Verenigde Staten en Israël zijn: - de twee landen aanvaarden het beginsel van een regionale conferentie onder auspiciën van de Verenigde Staten en de Sovjetunie als aanzet tot recht streekse onderhandelingen tus sen Israël en de Arabische lan den. - de twee landen zijn het er over eens dat het einddoel van het vredesproces niet de stich ting van een Palestijnse staat moet zijn. - de vorming van de delegatie van Palestijnse vertegenwoor digers van de westelijke oever van de Jordaan en de Gaza- strook moet vastgesteld worden met instemming van Israël. - Israël weigert elke dialoog met de Palestijnse Bevrijdings organisatie. De Verenigde Sta ten hervatten de dialoog met de PLO niet. - de twee landen zijn het er over eens dat er niet één inter pretatie van resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de VN is. De VS erkennen dat Israël recht heeft op de zijne (de En gelse versie heeft het over de Israëlische terugtocht uit bezet te gebieden, de Franse over te rugtrekking uit DE bezette ge bieden). - resolutie 242 wordt het on derwerp van onderhandelingen tussen Israël en zijn Arabische gesprekspartners in de laatste fase van het proces. - de eerste fase van de onder handelingen gaat over de rege ling van een autonoom bestuur op de Westoever en in de Gaza- strook. Als dat drie jaar ge werkt heeft, komen er onder handelingen over het definitie ve bestuur over deze gebieden. - de Sovjetunie moet de diplo matieke betrekkingen met Is raël (die ze in 1967 verbrak) herstellen. Koutsogiorgas krijgt beroerte tijdens proces ATHENE De voormalige Griekse vice-premier Aga memnon Koutsogiorgas is gis teren ingestort tijdens een zit ting van het proces waarin hij terecht staat wegens corruptie. Koutsogiorgas werd in het zie kenhuis opgenomen, waar ge constateerd werd dat de 68-ja- rige oud-bewindsman getrof fen was door een beroerte. Koutsogiorgas staat terecht met ex-premier Andreas Pa- pandreou en twee andere mi nisters uit het socialistische kabinet dat van 1981 tot 1989 aan de macht was. Zij zouden de verduistering hebben uitge lokt van meer aan 400.000 gul den van de particuliere Bank van Kreta.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5