Daling van grondwater een onderschat milieuprobleem Albanese zeelieden vragen politiek asiel Chemicaliën stromen ongezien in Waddenzee „Bijna iedereen zocht z"n bankje van vroeger op" BINNENLAND QeidóeQowiunt UI' VRIJDAG 12 APRIL 1991 PAGIN Pronk trekt meer geld uit voor aidsprogramma DEN HAAG Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) is bereid de Nederlandse bijdrage aan het internationaal aidsprogramma te verho gen. Hij komt daarmee tegemoet aan een verzoek van bijna alle fracties in het parlement. Dit bleek gisteren tijdens tussen Pronk, staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) en de vaste commissies voor ontwikkelingssamenwerking en volksgezond heid. Pronk zal zijn voornemen „onderdeel maken van de begrotingsbesprekingen", wat betekent dat de verhoging eerst volgend jaar van kracht kan worden. Hij noemde daarbij overigens nog geen bedragen. Nederland draagt 7 miljoen gulden per jaar bij aan het Global Programme on aids van de wereldgezondheidsorganisatie WHO. Dit program ma kampt echter met geldgebrek door de aidsex- plosie in vooral de Derde-Wereldlanden. Opnieuw ongeluk bij Bocholtz Bij de grensovergang Bocholtz op de A76 is opnieuw een dode lijk ongeluk gebeurd. Daarbij is de 44-jari- ge K.A. van de Paer uit het Belgische Geel om het leven geko men. De Belgische chauffeur reed met zijn vrachtwagen in op een file. Het onge val van gisteren is het derde binnen korte tijd bij Bocholtz. Daarbij werd telkens een chauffeur ge dood. FOTO: ANP 28.000 gulden boete voor Urker vissers ZWOLLE De economische politierechter in Zwolle, mr. J.A.O.M. van Aerde, heeft vanmorgen vijf Urker vissers boetes van in totaal 28.000 gulden opgelegd. Een visser werd schuldig verklaard zon der dat hem straf werd opgelegd; een andere hoeft alleen de opbrengst van de in beslag genomen vis aan justitie af te dragen. Officier van justitie mr. I.H.B. van Zevenbergen-Joele eiste tegen het zeven tal boetes tot een totaalbedrag van 37.800 gulden. Zes vissers stonden terecht voor overtredingen be treffende de quotering van tong, schol, wijting en kabeljauw. Zij hadden op hun logboekformulieren minder opgegeven dan in werkelijkheid was gevan gen of meer kilogrammen vis aangevoerd dan per visreis is toegestaan. Dat twee van hen geen werkelijke straf opgelegd kregen heeft te maken met het feit dat het hier om vissers gaat die inmiddels geen eigen schip meer hebben. De zevende Urker werd veroordeeld van wege het vissen met een te geringe maaswijdte. CNV-voorzitter Hofstede weer thuis UTRECHT CN V-voor- zitter H. Hofstede, die af gelopen zaterdag na een hartaanval in het zieken huis werd opgenomen, is sinds gistermiddag weer thuis. Hij maakt het goed, aldus een woordvoerder van het CNV. Hofstede onderging in het zieken huis een dotterbehande ling en verbleef op de in tensive care-afdeling. Hij zal het vermoedelijk nog wel geruime tijd rustig aan moeten doen. IRIJ ar .Mondige patiënt uj aanwinst voor arts et EDE Artsen moeten om mondige patiënten als aanwinst te zien. Allebei zij gebaat bij een gelijkwaar ord uitwisseling van informant erei de praktijk is gebleken dat -slaa tiënten van een huisarts hen voor vol aanziet met minder medicijnen genot |u\ nemen. Dat stelde direc en] drs. J. van der Voort van j| Nederlands Huisartsen Gen schap vandaag in Ede op congres over geneesmidde us" gebruik en informatie. Hi sen schrijven in Nederlar duizend contacten 670 recej uit. Dat is veel minder daj andere Europese landen. NIJMEGEN Het grondwaterpeil in Neder land zakt in rap tempo. Ruim zeventig procent van het land is matig tot ernstig verdroogd. Veel plante- en diersoorten gaan daardoor verloren. Een groot milieuprobleem dus. Toch bestaat er maar weinig belangstelling voor de verdroging van Neder land, zo stelt biologe Jen ny Simons vast. Simons studeerde aan de uni versiteit van Nijmegen 'popu lariseren van de natuurweten schappen'; een vak dat onder deel is van de studie biologie. Ze sloot de studie af met een onderzoek naar de bekendheid met 'verdroging'. Die is be droevend, luidt de conclusie van Simons. Driekwart van de Nederlanders heeft nog nooit van het probleem gehoord. Ook de aandacht in de media steekt schril af bij wat er ver schijnt over andere milieupro blemen als vermesting en ver zuring. In twee jaar tijd ver schenen slechts zestig artike len in alle Nederlandse dag bladen over verdroging. „De gevolgen zijn ook heel moeilijk zichtbaar te maken. En die doen zich vaak ook nog heel lokaal voor". Ook op andere manieren krijgt het Nederlandse volk niet veel informatie over ver droging, stelt Simons. Van de twee grote publiekscampagnes van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne (VROM) en de Vereniging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland (Vewin) verwacht de biologe weinig. De campagne richt zich volgens haar te veel op de massamedia en te weinig op de massa watergebruikers. Daar door zullen de campagnes uit sluitend de mensen bereiken die al bekend zijn met het pro bleem, zo vreest Simons. Verdroging heeft funeste gevolgen voor vennen. De geringe belangstelling voor verdroging draagt er volgens haar mede toe bij, dat onvol doende maatregelen worden genomen om het aan te pak ken. Verdroging is het gevolg van daling van de grondwa terstand. Tussen 1955 en 1975 is het grondwater in het groot ste deel van het land gedaald. Onder de zandgronden in Drenthe en de Veluwe, en het heuvelland van Limburg zijn dalingen van meer dan zeven tig centimeter geconstateerd. Vooral na de Tweede Wereld oorlog is het snel gegaan met de verdroging. De landbouw heeft daaraan de grootste bij drage geleverd. De boeren werden aangezet om de voed- selproduktie te verhogen. Daartoe moesten machines eerder het land op kunnen. Om het land beter begaanbaar te maken, zijn vervolgens op grote schaal drainagestelsels en diepe sloten aangelegd. Nog steeds is snelle afvoer van wa ter één van de belangrijkste doelstellingen van ruilverka velingen (die tegenwoordig landinrichtingen genoemd worden). Verder heeft de voortdurende stijging van het drinkwaterge- bruik tot verdroging geleid. De drinkwaterbedrijven heb ben daarom steeds meer grondwater gewonnnen. Ook de industrie heeft haar steen bijgedragen met het oppompen van grondwater. In mindere mate is de toegenomen opper vlakte asfalt en beton verant woordelijk voor de verdro ging; immers het regenwater dat op de wegen valt, komt niet in de bodem terecht maar wordt via pijpleidingen afge- FOTO: WUG Verdroging leidt tot verschil lende problemen. In de eerste plaats kunnen planten en die ren niet meer bij het grondwa ter komen. Volgens het Rijks instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft dit voor dertig procent van de planten in Nederland ernstige gevolgen. De Stich ting Natuur en Milieu schat dat het verdwijnen van 400 van 1400 plantesoorten in Ne derland een direct gevolg is van verdroging. Van de dieren hebben vooral vogels te lijden onder verdro ging. Weidevogels als kieviten, grutto's, tureluurs, watersnip pen en kemphanen leven bij voorkeur in drassige weilan den. Door de daling van het grondwaterpeil zijn er steeds minder van deze gebieden en daarmee steeds minder weide vogels. Maar ook biotopen als vennen hebben zwaar te lijden onder verdroging. Simons: „Vennen worden niet meer aangevuld met kwelwater, maar met zure regen of ze ver drogen". Met alle gevolgen voor planten en dieren, in dit geval vooral reptielen. Het verdrogen van het land versterkt verder de verzuring. Doordat er minder grondwater in de bovenlagen van het land terecht komt, neemt de in vloed van het regenwater toe. Regenwater is aanmerkelijk zuurder dan grondwater. Het gevolg voor de bodem laat zich raden. Een ander effect is de verster king van verontreiniging. Wanneer het waterpeil te ver zakt in droge perioden, zetten waterschappen de stuwen open en laten rivier- en ka naalwater in, dat veelal erg vervuild is. „Nederland wordt op die manier letterlijk één pot nat", zegt Simons. Spotgoedkoop Om de verdroging tegen te gaan stelt de regering zich ten doel om het drinkwaterge- bruik in 1995 met 25 procent te verminderen ten opzichte van 1985. „De landinrichtin gen gaan voorlopig nog door. Dus het moet op korte termijn van een lager drinkwaterge- bruik komen", zegt Simons. „De overheid denkt dat te rea liseren door voorlichting en wat financiële maatregelen. Het is terecht dat het drink water duurder wordt, want het is nu spotgoedkoop. De kosten van de zuivering en de schade aan het milieu zijn er niet in verdisconteerd". Simons is van mening dat deze maatregelen, echter onvol doende zijn. „Het gebruik van waterbesparende wc's en dou chekoppen zou sterk gestimu leerd moeten worden". Van groot belang acht zij ook dat landinrichtingen ingrijpend veranderd worden. „Anders kunnen we onze natuurgebie den definitief opgeven". FRANS BOSSCHER ROTTERDAM Vijf Al banese opvarenden van het Albanese vrachtschip 'Vlora', dat sinds het - weekeinde in de Rotter damse Waalhaven ligt, willen politiek asiel in Nederland aanvragen. Via hun scheepsagent is giste ren met de Rotterdamse politie afgesproken dat de vijf van daag door de Rotterdamse ri vierpolitie van boord worden gehaald. Na een eerste gesprek met de Rotterdamse vreemde lingendienst zullen zij in een asielzoekerscentrum worden ondergebracht. Het ministerie van justitie behandelt daarna verder de asielaanvraag. In de nacht van woensdag op donderdag hebben drie opva renden van het schip, dat aan een boei ligt afgemeerd, al te vergeefs geprobeerd van boord te komen. De drie mannen sprongen overboord. De ri vierpolitie heeft hen uit het water opgepikt en aan boord teruggebracht. De rivierpolitie deed dit, omdat voor de opva renden reeds bij aankomst van het schip in de haven een ver bod om te passagieren was in gesteld. De politie had hiertoe besloten, omdat al bekend was dat er aan boord onrust was. De Vereniging Vluchtelingen werk Rijnmond en de Rotter damse advocatuur hebben de indruk dat de Rotterdamse ri vierpolitie in strijd heeft ge handeld met eerder gemaakte afspraken over de behandeling van asielzoekers. Een van de Albanezen aan boord van de 'Vlora' wacht af tot hij van boord wordt gehaald. Hij is één van de vijf Albanezen die asiel hebben aangevraagd. SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (cj Standaard UitgaverlJ/Wavery Productions GRONINGEN Vanuit de provincie Groningen stroomt jaar lijks meer dan vier ton aan landbouwbestrijdingsmiddelen via het oppervlaktewater in de Waddenzee. Het gaat daarbij om veertig verschillende actieve stoffen. Dat concludeert de Wad denvereniging in het onderzoek „Diffuse lozingen van bestrij dingsmiddelen naar de Waddenzee". Volgens de vereniging is slechts een meetstof opgenomen in het huidige meetprogramma van de Provinciale Milieudienst, de gechloreerde koolwaterstof lindaan. Groningen loost daarvan dertig kilo. Andere bestrij dingsmiddelen in het oppervlaktewater worden door de provin ciale dienst dus niet waargenomen. In totaal wordt in de provin cie Groningen 570 ton aan bestrijdingsmiddelen gebruikt en daarnaast nog eens ongeveer duizend ton grondontsmettings- middelen. 06-lijn voor duivenhouders VEENENDAAL De Neder landse Postduivenhouders Or ganisatie (NPO) opent morgen een 06-liin met informatie over postduiven. Bellers kun nen voor 50 cent per minuut terecht voor lossingsberichten, concoursuitslagen, het duiven- weerbericht en algemene dui- veninformatie. De 06-lijn is in gesteld, nadat de omroepen be sloten dit seizoen te stoppen met het geven van informatie over lossingsberichten via de radio. Dat wordt door de NPO als een groot gemis gezien. Ne derland telt ruim 52.000 dui venhouders. In Tiel werd gisteren de Granaria-veldslag van 24 mei 1988 nagespeeld. Links een boot van rijkspolitie met leden van de Arnhemse Strafkamer aan boord. FOTO: h Geldboetes geëist tegen binnenschipper TIEL De procureur-gene raal heeft gisteren voor het ge rechtshof in hoger beroep geldboetes van 750 gulden ge ëist tegen zeven binnenschip pers, die zich gedurende het Granaria-conflict in 1988 heb ben schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging. De verdachten zouden op 24 mei 1988 ter hoogte van de sluizen bij Tiel mensen van de rijkspo litie te water en van de mobie le eenheid hebben geslagen met onder meer pikhaken en ijzeren staven en ook hebben fegooid met teer. De politie egeleidde toen een transport van het Rotterdamse meng- veevoederbedrijf Gram Deze firma had een verg ning gekregen om met i duwbakken lading te vervi ren buiten de schippersbd om. Dit tot grote woede va| binnenschippers die vrei voor hun broodwinning. De uitspraak is op 25 apri VERENIGING VOOR OUD-KAMERLEDEN OPGERICI DEN HAAG Kreten van herkenning slakend en glimmend van onver holen plezier streek woensdag een gezelschap van 170 dames en heren neer in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. De oudste was een man van negentig, de jongste een vrouw van eenen veertig jaar, maar allen hadden één ding gemeen: ooit was deze zaal hun werkplek geweest. Ooit hadden ze hier als kamer lid speeches afgestoken, inter rupties geplaatst, moties inge diend, kabinetten ten val hel pen brengen en ministers af gedroogd of de hemel in ge prezen. Ze kenden allen de ge voelens van spanning, emotie, boosheid, onrust, blijdschap en saamhorigheid die het kamer lidmaatschap in golven met zich meebrengt en ze haalden er dan ook naar hartelust her inneringen aan op. „Weet je nog, Piet, dat je tijdens dat nachtelijk debat bijna in slaap viel?" „Zeg Hannie, jij zat toch altijd achter de rug van Wim?". De vertoning had veel weg van Koos Postema's 'Klasge noten'. Toch kon de groep oud-kamerleden niet als echte klasgenoten worden bestem peld. Sommigen hadden el kaar nog nooit lijfelijk ont moet. De één had de klas in de jaren vijftig en zestig gefre quenteerd, de ander was pas in 1977 komen kijken, de één had het twintig jaar in de klas uit gehouden, de ander maar elf maanden. Dank zij het grote aantal overlappingen in de jaargangen waren de meesten echter geen onbekenden van elkaar. Voor degenen die de na-oor- logse politiek redelijk hebben gevolgd, waren er tal van be kende gezichten te zien. Echte veteranen zoals Van Thiel (oud-kamervoorzitter), Geert- sema (voormalig VVD-fractie- leider en oud-minister van binnenlandse zaken) en niet te vergeten de nestor van het ge zelschap, de negentigjarige PvdA'er Scheps. Maar ook Wim Aantjes, Hannie van Leeuwen, Tjerk Westerterp, Schel to Patijn, Fred van der Spek en meer recent afge- zwaaiden als Piet van der San- den en Hein Roethof. Oude banden maar ook een officieel tintje. De ex-volksvertegenwoordi- gers waren naar Den Haag ge komen om een vereniging op te richten van oud-kamerle den. Een van de initiatiefne mers daartoe was de nu 68-ja- rige Gerrit van Dam, die van 1971 tot 1986 in de Kamer zat, eerst voor de ARP en later voor het CDA. „Het idee om zo'n vereniging op te richten kwam twee jaar geleden in Londen bij me op", vertelt Van Dam. „Ik ont moette daar bij een vergade ring enkele voormalige Belgi sche parlementariërs en die vertelden me dat er in België al jaren een vereniging voor oud-kamerleden bestaat. In Duitsland, Italië en Frankrijk kent men dergelijke clubs trouwens ook al heel lang. Ik dacht: waarom zouden we in Nederland ook niet zoiets op richten? Zo'n vereniging is niet alleen een leuk middel om weer eens wat oude banden aan te halen, maar zij kan ook een heel nuttige functie heb ben. We kunnen bijvoorbeeld de belangen van de oud-leden behartigen als er problemen zijn rond de pensioenen of wachtgelden". Van Dam besprak het idee met een paar oud-collega's, on der wie Hessel Rienks (PvdA), Pol de Beer (VVD), Hein Roet hof (PvdA), Dien Cornelissen (CDA) en Reinier Braams (VVD) en die hadden er allen wel oren naar. „We besloten toen een soort enquête onder alle nog levende oud-kamerle den te houden om te peilen of er voldoende belangstelling voor was. Nou, die was er ze ker! Van de 350 aangeschreve nen reageerde de overgrote meerderheid zeer positief. Het was trouwens nog een heel karwei om aan de weet te ko men welke oud-parlementa riërs nog in leven zijn en waar ze momenteel wonen. Uitein delijk hebben we gebruik ge maakt van gegevens van het ministerie van binnenlandse zaken, want daar verzorgt men immers de pensioenen en wachtgelden van oud-kamer leden". Enthousiast begonnen de initi atiefnemers met de voorberei dingen voor de oprichtingsver gadering. Van Dam: „We ont wierpen statuten, lieten die door een notaris goedkeuren, en stelden een voorlopig be stuur en een voorlopige leden lijst samen. En vervolgens wis ten we te bereiken dat we al onze officiële bijeenkomsten zouden mogen houden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Da's mooi toch? Terug naar de plaats van de misdaad! Over ruim een jaar is het wens al helemaal geen bleem meer om die zaal tel bruiken, want dan vergaq de Kamer zelf al in het i wé kamercomplex dat derd meter verderop in bouw is". Bakzeil Het weerzien met zovele "1 kenden afgelopen woens omschrijft Van Dam als i I „prachtige gebeurtenis". stemming was voortreffeli Heel vrolijk en uiteraard v i S van herinneringen. Tekene ma voor de sfeer was ook dat bij iedereen in de vergaderz. z'n vaste bankje van vroegUK weer opzocht". 1 De meesten bleken ook het d zig batteren nog niet verleerd tbo zijn, want er heeft tijdens Drcj oprichtingsbijeenkomst (i achter gesloten deuren plaa vond) nog even een felle v derlinge discussie gewoed.1 rees veel verzet tegen e k voorstel van ons bestuur t alleen personen tot lid toe en laten die minstens drie jaar de Kamer hadden gezeten",: dus Van Dam, die inmidd tot secretaris van de verei obl ging is benoemd. „De overgi Qn te meerderheid vond het o eerlijk en ondemocratisch et we die grens van drie jaar w 161) den trekken. We moesten i nge: bakzeil halen. Vervolge 161) kwam er een nieuw voors uch in stemming: iedereen die n volksvertegenwoordiger is j ri weest, ook al was het ma ieki een blauwe maandag, moeti de onze vereniging worden toej 965) laten. Dat is met vrijwel alj mene stemmen aangenomi In die zin worden de statui dus gewijzigd". I De eerstvolgende vergaderi van de vereniging zal plaa vinden op 18 oktober, ook J de Tweede Kamer. Het 4' stuur heeft zich voorgenoi die dag een 'program van i tie' te presenteren. Wat f ongeveer zal inhouden, f Van Dam nu nog niet zegJ „Het enige dat vast staat isl we voortaan in principe f keer per jaar in de Twe^ Kamer bijeen komen. Mi naast die officiële jaarvergal ring kunnen we uiteraard I nog andere evenementen ganiseren, een uitstapje, e politieke discussie-avond wat dan ook. Of er ook clubblad komt? Geen idi Misschien wordt het daardo|jft allemaal weer wat te zwa wichtig en dat is nu ook wi niet de bedoeling. Maar weet ontstaat er op den diC,„ toch behoefte aan een s mededelingenblad, dat DICK VAN RIETSCHOT!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4