nvaliden vechten tegen jnisbruik parkeerplaatsen Welcome in Hooghoudt kuntrie. X': Ritzen houdt vast aan privatisering studieleningen „Milieu moet voorrang krijgen boven welvaart". HTM schrapt 223 banen welvaart behouden. Daarbij moet ons voor ogen staan, dat een beter milieu belangrijker is dan welvaartsgroei", aldus Lubbers. „Er is geen ruimte meer om voor iedereen nog meer consumptie te realiseren. De milieurekening mag niet worden afgewenteld op hogere arbeidskosten. Dat gaat ten koste van de bedrijfsresulta ten". De premier kondigde aan dat in de komende jaren de milieusubsidies voor bedrijven geleidelijk zullen worden afge schaft. Daarvoor in de plaats komen milieuheffingen, die prikkelend werken op het pro ductie- en comnsumptiege- drag. Hoe milieuvriendelijker men zich gedraagt, hoe lager de heffing. In zijn speech noemde de pre mier het Nederlandse volk „veel te tobberig". ;,Elke keer als er een maatregel wordt af gekondigd gaan alle Nederlan ders ogenblikkelijk moeilijk zitten doen. Maar ook bij min der subsidies functioneert ons land nog heel goed", zei Lub bers. Volgens hem is het tijd om aan te pakken en niet Van Lede deelde die optimisti sche visie niet zo erg. Hij ver wees naar de economische groei, die terug valt naar één procent. „En de meevallende meevallers van het riik maken plaats voor tegenvallende te genvallers", aldus Van Lede. Lubbers zei dat Van Lede hem soms aan zijn oude onderwij zer op de middelbare school deed denken. „Elk jaar weer zei hij tegen mij, dat ik niet goed mijn best deed en dat het nu toch echt beter moest, om dat het anders niets met mij zou worden. Dat ging zes jaar zo door. In dat laatste jaar zei hij: Nou, het is tot nu toe niet zo slecht gegaan, maar nu moet je echt je best gaan doen, want dit is het zwaarste jaar". (ADVERTENTIE) j Dubbtlt Graan )«n«v*r 's Werelds beste Graanjenever uit Groningen. IfiIITENLAND CeidóeSoivumt VRIJDAG 12 APRIL 1991 PAGINA 3 ij: olie-lozingen jordzee stoppen HAAG Er moet een einde komen aan de igen van olie door schepen op de Noordzee, luidige omvang van die lozingen bedraagt nenteel jaarlijks ongeveer 30.000 ton. Tegen einde van de eeuw moet dit zo goed als nul zo stelt minister Maij van verkeer en water- in haar Milieubeleidsplan voor de Scheep- (MBS), dat zij gisteren naar de Tweede Ka- heeft gestuurd. De komende vier jaar is uitvoering van het plan in totaal negen mil- beschikbaar. Het terugdringen van zowel le- c als illegale lozingen dient op verschillende r nolieren te §ebeuren- Zo zal de scheepvaart be- Atx lTinoon wnr Pn de milieuschade van lozingen worden "formeerd. De voorzieningen in de havens oni r ontvangst van olie zullen worden verbeterd ie controle op de handhaving zal sterk wor- uitgebreid, chto ïerk Onderscheiding voor moed Namens de Israëlische regering heeft M. Bawly, ambassadeur in Nederland, gisteren aan 67 Nederlanders de Yad Washem onderscheiding uitgereikt voor moed en opofferingsgezindheid tijdens de Tweede Wereldoorlog. On der de onderscheiden Nederlanders het echtpaar Fenna-Lindeboom uit Rotterdam (zie foto). Voorts kregen ook mevrouw Kooreman uit Scheve- ningen en haar twee dochters de on derscheiding uitgereikt, evenals me vrouw Olink uit Den Haag voor haar overleden man, en heer Kruyt voor zijn overleden nicht Anna Oosterlee uit Leiden, en mevrouw Lintvelt voor de familie De Koning in Rijnsburg. foto: anp Moord op kweker staat los van opgerolde drugsbende DEN HAAG De moord op de 66-jarige Rijswijkse tuinder G. de Graaf op 19 januari dit jaar staat niet in verband met de dinsdag opgerolde drugs bende. Dat stelt persofficier H. Vos van de rechtbank in Den Haag. Wel blijkt uit de getui genverklaring van de Nij meegse verdachte, dat de tuin der in opdracht is doodgescho- De verdachten van de moord, van wie er drie op 4 januari uit gevangenis De Koepel in Haarlem ontsnapten, zou een beloning van 20.000 gulden in het vooruitzicht zijn gesteld voor het doden van de kwe ker. Als motief wordt door één van de verdachten volgens Vos aangevoerd, dat de kwe ker enkele jaren geleden in formatie over een hasj-trans- port aan de politie zou hebben doorgespeeld. Volgens mr. P. Doedens, advo caat van de 27-jarige verdach te uit Utrecht, is zijn cliënt twee dagen voor de moord met de uiteindelijke moordenaar in de kas geweest. De man uit Utrecht zou de moord toen hebben voorkomen door het pistool uit de handen van de ander te slaan. „Mijn cliënt wist niet dat het om een huur- moord ging. Hem was alleen verteld dat hij geld kon ver dienen", aldus Doedens. De eventuele opdrachtgever van de moord op de tuinder loopt volgens de persofficier nog vrij rond. Hij legt daarbij echter geen verband met ver dachten uit de criminele drug sorganisatie, die door de Haag se en Rotterdamse politie nog worden gezocht. Ook woordvoerder H. van den Berge van de Haagse gemeen tepolitie ziet vooralsnog geen aanwijzingen dat beide zaken met elkaar in verband staan. „Uit niets is tot nu toe geble ken dat de criminele drugsor ganisatie, waarvan de kern dinsdagmorgen is aangehou den, zich schuldig heeft ge maakt aan geweldsmisdrij ven", aldus Van den Berge. gi dii 1STERDAM Voor de edofsterdamse kantonrech- mr. J. Levenbach was gisteren zo klaar als klontje. De 74-jarige wijalide mevrouw J. Rij- ubbrse uit Alphen aan de env n heeft wel fout gepar- ird, zo oordeelde hij nen een minuut. Maar hoeft de parkeerbon te betalen omdat een a 5! lamelijk gezonde auto- bilist de invaliden-par- rplaats bezet heeft ge lden. en lierse en de Algemene Ne- landse Invalidenbond UB) zijn niet tevreden over uitspraak: „Het misbruik parkeerplaatsen voor in den gebeurt op zo'n grote aal dat ze bijna altijd in ge it zijn. Terwijl voor veel I andicapten de auto en een L1]K serveerde parkeerplaats 'enige mogelijkheid is om ale contacten te onderhou- en ergens te komen. Poli- de ie en gemeenten doen er vrij- disi I niets tegen. De rechter k v deze gelegenheid moeten [rijpen om nu eens maat- '*en te nemen". rse, juriste en al 35 jaar steiloelster, kan niet zelfstan- iovjf uit haar auto komen. Voor bezoek aan Amsterdam daarom vorig jaar met kennis een afspraak ge- 1 M op het Museumplein, inde, bleken de parkeerplaat- moe enroor invaliden bezet door it.') zonder rolstoelvignet. ej^ i diverse rondjes door de als om aldaar op haar af raak te wachten. Een onver- Idelijke parkeerwachter q'« Meeste kanker- LUBBERS VINDT NEDERLANDERS TE TOBBERIG har meratiënten jze aan >or pijn naC' 1T na üderbehandeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De loons verhogingen in Nederland moeten de komende jaren beperkt blijven tot com pensatie van het gestegen prijspeil. Voor extraatjes daarbovenop is geen ruimte. In plaats daarvan moet er meer geld in ver betering van het milieu worden gestopt. Dit be toogde premier Lubbers gisteren tijdens een bij eenkomst ter gelegenheid van het afscheid van VNO-voorzitter Van Lede. „We moeten nu investeren in de toekomst. Er is niet meer welvaart te delen, maar we kunnen er wel met z'n allen voor zorgen dat we de huidige GEHOORBESCHADIGING BU MOTORRIJDEN DEN HAAG Motorrijders lopen een reële kans op blij vende gehoorbeschadiging. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door de Rijks Be drijfsgezondheids- en Bedrijfs- veiligheidsdienst (RBB) waar van de resultaten gisteren in Veronica's Nieuwslijn werden bekendgemaakt. Aanleiding vormde een reeks klachten van motoragenten over hun gehoor. Op de testbaan van de Rijksdienst voor het Wegver keer in Lelystad kwam naar voren dat door het motorla waai, maar vooral door wind geruis, een uitermate grote la- waaibelasting optreedt. Vol gens de onderzoekers komt motorrijden met een snelheid van 100 kilometer per uur overeen met het bedienen van een cirkelzaag. Motorrijders die gedurende geruime tijd wekelijks vijf uur op de motor rijden, hebben kans blijvende gehoorschade op te lopen. Zelden is een invaliden parkeerplaats leeg. Vaak wordt zo'n plek door een niet- invalide 'gekraakt'. foto: wim van noort tracteerde haar daar op een bekeuring. „En dit is niet de eerste keer", vertelt de Alphense. „Waar je ook komt, het is zoiets als een winnend lot uit de loterij om een vrije parkeerplaats te vin den. Als je dan noodgedwon gen fout parkeert, heb je een bon. Op Schiphol is mijn auto zelfs een keer weggesleept. Betalen doe ik niet. Geen cent. Maar vraag me niet hoeveel brieven en tijd dat alles me kost. Daarom heb ik deze zaak aangegrepen om samen met de ANIB het probleem aan de kaak te stellen. Desnoods had ik de straf wel willen uitzitten. Als het huis van bewaring ten minste de nodige voorzienin gen voor me heeft. Want ik vecht niet alleen voor mezelf, maar voor alle invaliden in Nederland die dit misschien zelf niet kunnen", zegt de strijdbare rolstoelster. Krakers De ANIB noemt het bekeuren van mevrouw Rijnierse schan dalig en vindt dat justitie en gemeenten al veel eerder te gen 'krakers' hadden moeten optreden. ANIB-directeur J. Leyder Havenstroom: „Iedere week krijgen we brieven van leden die iets dergelijks is overkomen. Diverse keren hebben we dat al bij justitie aangekaart. We hebben ook acties gehouden, onder meer met de stickers 'U staat op mijn plaats!!'. Maar zonder strengere maatregelen is het kwaad blijkbaar niet uit te roeien. Het gekke is, dat bij een eventuele enquête 99 pro cent van de Nederlanders on getwijfeld zal zeggen dat er speciaal gereserveerde par keerplaatsen voor gehandicap ten moeten komen. Maar in de praktijk pakt het anders uit". De bond heeft nu brieven ge schreven aan het ministerie van justitie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Hierin wordt aangedrongen op een veel scherper opsporings beleid van misbruik van inva- lidenplaatsen: minstens vier keer per dag controleren en veel hogere boetes, geen 35, maar 150 gulden per overtre ding. Verder dringt de ANIB aan op grotere bevoegdheid van par keerwachters. „Het is onbe grijpelijk dat in sommige ge meentes parkeerwachters niet eens bevoegd zijn om een foiit- parkeerder op een invaliden parkeerplaats te bekeuren. De wachters zouden ten minste de instructie moeten hebben om contact op te nemen met de reguliere politie. Die kan dan proces-verbaal opmaken en de auto's laten wegslepen". De Amsterdamse kantonrech ter had maar één blik in het dossier nodig om de boete van de Alphense rolstoelster onge daan te maken. De ANIB ver baast zich er dan ook over dat de zaak niet is geseponeerd. Behandelend verkeersschout mr. D. Hoogstraten: „Wij krij gen hier 500 zaken per dag. Dan wil er wel eens eentje tus sendoor glippen". Volgens Hoogstraten bestaat er een vast beleid om krakers van gereserveerde plaatsen weg te slepen. Gebeurt dat niet, dan krijgen de automobi listen een boete van 35 gulden. Na 1 november van dit jaar wordt dit opgetrokken tot 100 gulden. HELMA VAN DEN BERG Op de fiets Hans Struijk, toezichthouder bij de NS, maakte gisteren even van de gelegenheid gebruik om per fiets door de in aanbouw zijnde spoorwegtunnel onder de Nieuwe Maas heen te rijden. Gisteren 'ontmoetten' het noord- en zuiddeel van de tunnel elkaar. De bouw van de tunnel duurt in totaal zeven jaar. Naar verwachting zullen al in 1993 de eerste treinen er door heen rijden. foto: anp DEN HAAG Minister Ritzen (onderwijs) houdt vast aan de privatisering van de studieleningen van studenten. „Het regeerak koord is volkomen duide lijk", zei de minister giste ren in de Tweede Kamer: „Privatisering moet, de vraag is alleen hoe". Enkele weken geleden uitte de Raad van State grote kritiek op het wetsvoorstel waarin de bewindsman de privatisering wilde regelen. Ritzen zei giste ren dit nog steeds vertrouwe lijke advies te beschouwen als de „achtergrond voor de her bezinning" die nu noodzake lijk is geworden. Ritzen weigerde duidelijkheid te geven over de procedure die hij nu zal volgen. Alle moge lijkheden zijn nog open, aldus de bewindsman. Hij houdt zo de mogelijkheid om zijn oor spronkelijke wetsvoorstel aan te bieden aan de Tweede Ka mer. De Raad van State heeft geadviseerd dat niet te doen. De privatisering van de stu dieleningen moet jaarlijks on geveer 400 miljoen gulden op leveren. Oorspronkelijk mikte Ritzen op invoering per 1 ja nuari 1991, een begindatum die inmiddels met twee jaar is uitgesteld. Woordvoerder Nuis van D66 bleef in de Kamer bij zijn eerder geuite twijfel of de pri vatisering er ooit nog van zal komen. Ritzen reageerde daar op met zijn verwijzing naar het regeerakkoord. De fracties van de regerings partijen CDA en PvdA steun den de bewindsman in deze opstelling, maar zowel Lan- sink (CDA) als Vermeend (PvdA) vroegen Ritzen snel met een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer te komen. Eerder werd al bekend dat het collegegeld voor studenten vijf jaar lang jaarlijks 100 gulden omhoog gaat. Het recht op ge wone studiefinanciering (ba sisbeurs, lening en topbeurs) wordt beperkt van zes tot vijf jaar. De maximum leeftijd gaat van 30 naar 27, de rente op de leningen loopt straks vanaf het begin van de studie en wordt „marktconform" en de basisbeurs wordt bevroren op het huidige niveau. DEN HAAG De Haagsche Tramweg Maatschappij (HTM) is van plan 223 ar beidsplaatsen te schrappen om een bezuiniging van 9,7 miljoen gulden te bereiken. Zij zal proberen dat aantal zonder gedwongen ontslagen te bereiken. Dat blijkt een uit brief die de directie van het bedrijf gisteren aan haar personeel heeft gestuurd. De vermindering van de rijks bijdrage met 10,1 miljoen gulden op een begroting van 256 miljoen (waarop reeds een tekort van 4 miljoen rustte) brengt de HTM vol gens de directie in de proble men. Plannen om te groeien moeten volgens de directie worden omgebogen naar be zuinigingsplannen. Hendriks onderscheiden bij afscheid van NRV DEN HAAG Bij zijn af scheid als voorzitter van de Nationale Raad voor de Volks gezondheid is J.P.M. Hendriks gisteren bevorderd tot com mandeur in de orde van Oran je Nassau. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid hing hem in Den Haag de bijpassende ver sierselen om. Simons zag pa rallellen tussen zichzelf en Hendriks die van 1973 tot 1977 staatssecretaris is geweest in het kabinet-Den Uyl. Zijn plannen voor een volksverze kering tegen ziektekosten strandden toen op de inko mensgevolgen, Simons werkt nu aan een basisverzekering. «'RECHT Ongeveer 70 docent van de kankerpatiën- eren1 wordt niet voldoende be geleid tegen de pijn. Dat is ïmer, want als die pijn wairdt geblokkeerd, is de be- ni >lte om dood te gaan ook j nder, aldus de anesthesist R. Joshi gisteren bij de ope- ig van zijn pijnbestrijdings- niek in het St. Annazieken- Geldrop. rva< shi denkt verder dat meer iinein 80 procent van de mensen n it hoofdpijn door nekklach- 1 i is te genezen. Bij ruggen ër& I dat percentage tussen de :n q en 60 procent. Joshi, die al on rder een pijnbestrijdingspo- arai Uniek in Maastricht opzette, ijgt het meest te maken met "pijn, nekpijn en aange- r-itspijn. techniek van Joshi maakt mogelijk precies die ene luw op te sporen die het jngevoel veroorzaakt. Als ze zenuw kan worden ge- st, wordt die uitgeschakeld lardoor de pijn verdwijnt. anesthesist noemde pijn onder twijfel het slechts ge ide, minst begrepen en iest verwaarloosde onder- in de geneeskunde. In trland zijn er maar enkele onsen die zich full-time be houden met pijnbestrijding, indaar de lange wachttijden soms anderhalf jaar. Een lachende prins Claus gisteren op het VNO-congres. Rechts de vertrekkende VNO-voorzitter mr. Van Lede, links zijn opvolger dr. Rinnooy Kan. foto: milan konvalinka CDA: jaarlijks advies SER over koppeling DEN HAAG Het CDA ziet een adviserende rol weggelegd voor de SER om van jaar tot jaar te beoordelen of de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen intact kan blijven. De CDA-fractie zegt dit in een eerste schriftelijke reactie op het wetsontwerp van het kabi net dat de koppeling regelt. De SER zelf heeft ervoor gepleit, maar het kabinet vindt dat niet nodig. Het wetsontwerp geeft aan dat van de koppeling kan worden afgeweken als de lonen in het bedrijfsleven te sterk stijgen of als er te veel werklozen komen ten opzichte van het aantal werkenden. KIJK, JE STOPT EEN 60- TERHAM IN PEZE GtfUF EN HAALT PEZE HEMPEL NAAR 6ENEPEN ASPEREN HOBBES

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3