Nieuwe Interieur Is comfortabel en zakelijk BDBBDilfllllllimi Ondervinding is de op één na beste leermeester. Met mallen en beton worden de prachtigste beelden voor de tuin gemaakt. KLASSIEKE TUINBEELDEN VERSIEREN DE TUIN door MARSCHA VAN NOESEL RIJSSEN Er schijnt een heuse jacht op godinnen te zijn, ook op de mythologische figuren van de mannelijke sekse overigens. Maar de godinnen doen het beter. Bij de firma Smit in Rijssen (Twente) kan men dat bevestigen. Daar werkt een aantal handwerklieden dagelijks aan klonen van deze figuren. Er wordt ook gerestaureerd, zoals onlangs nog de beelden van Paleis 't Loo. Maar het meeste werk gaat in de produktie van nieuwe tuin beelden zitten. Het beton wordt in mallen gegoten die daarna onge veer een dag staan te harden. Dan kan de buitenste van harde kunst stof gemaakte mal eraf en wordt dezelfde betonnen schoonheid in Nergens is zo goed te merken dat het voorjaar is, als in de tuinen en de tuincentra. In dergelijke zaken gaat het echter allang niet meer allen om bloemen en planten: in de tuin verschijnen steeds meer accessoires, zoals tuinbeelden, potten, vogelbakken en fonteinen in alle vormen en maten. De vrolijke tuinkabouter heeft zijn plaats moeten afstaan aan een betonnen beeld van een Griekse godin.. storm spreken. Tuincentra uit alle delen van het land komen bij Smit hun voorraad aanzuiveren. Karren vol beelden verdwijnen uit Rijs sen. Ze zijn ook goedkoper dan de Italiaanse modellen. Een betonnen 'Diana' is de helft goedkoper dan vervolgens de rubberen mal met groene zeep verwijderd. En dan is het beeld klaar. Smit maakt zijn mallen zelf naar Italiaans model. Er wordt soms een kleine verandering aange bracht om niet van plagiaat beticht te kunnen worden. Maar tussen al die namaakmodellen staan ook en kele orginele ontwerpen, aange dragen door beeldend kunstenaar Henk Roosink. Juist op de dag dat de fotograaf op bezoek is, komt hij met een nieuw ontwerp aandra gen: een kip. Maar zo'n beest heb je nog niet zomaar een-twee-drie in gips gegoten, vertelt Smit hem. Levensecht moet-ie zijn. Alles moet kloppen. Italië gemaakt. Er moet immers voor de reis naar Nederland het nodige betaald worden en dat wordt uiteraard doorberekend aan de consument. In de opslagplaats van de impor teur van de Italiaanse 'originelen' staan de beelden intussen met tientallen tegegelijk te wachten op een koper. Magazijnen vol discus werpers, Cupido's en drie Gratiën. Natuurlijk vindt de importeur het niet zo leuk dat diezelfde figuren in Nederland worden nagemaakt en vermenigvuldigd, zij het met kleine wijzigingen. Maar tegen de wildgroei van tuinbeelden is niets te doen. De verkoper geeft toe, dat er geen enkele controle op moge- De tuinkabouter is uit en heeft zijn plaats moeten afstaan aan een Griekse godin. FOTO'S: PERS UNIE In het voorjaar begint de storm- lijk is. Iedereen mag de beelden loop op de nieuwe beelden of mis- namaken. Maar hij wil er wel schien kun je wel van beelden- even op attenderen dat de kwali teit van de Italiaanse beelden met kop en schouder boven die van Nederlandse makelij uitsteekt. Bakken Maar er zijn nog andere betonnen alternatieven om de tuin op te Hg fleuren, zoals bakken voor de vo- gels, die vaak ook geschikt zijn om er planten in te zetten. Men kan ze een wat authentieker uiterlijk ge ven door ze te impregneren met karnemelk of een oplossing van water en mest. Dit trekt allerlei korstmossen aan die de buitenkant kleur en structuur geven. De populairste planten voor derge lijke potten zijn geraniums. Perk- planten doen het ook goed of bij voorbeeld kamille, dat over de randen van een grote pot heen groeit. De bakken moeten wel neergezet worden. Als de tuin nog verder aangekleed moet worden staan er in de win kels nog allerlei soorten fonteinen, waterputten, pergola's, bogen, zon newijzers en zelfs brievenbussen op de liefhebber te wanten. Een andere mogelijkheid is op zoek te gaan naar zogenaamd 'waardeloos' materiaal. Kijk eens in de schuur, Daar zijn misschien geen godinnen van beton te vinden, maar wel an dere spulletjes die een tuin aardig kunnen aankleden. Een oude kolenemmer die geen dienst meer doet is, volgepakt met zomerse bloemen, een romantisch element in de tuin. Een paar terracotta ra- barberpotten naast de deur of een oude gieter die ergens in de tuin rondslingert, herinneren aan eei ouderwets cottage-tuintje. Zelf, een oude vuilnisbak of wasteil doet wonderen. ONTWIKKELING OP MEUBELBEURS IN KEULEN: door RIA SCHUURHUIZEN KEULEN De nieuwste ontwikkeling op het gebied van wonen liet zich tijdens de laatste meubelbeurs in Keulen duidelijk zien. Het is een enigszins merkwaardige mengeling van comfortabel, gezellig, koel en zakelijk. Een combinatie die voornamelijk wordt bereikt door de manier waarop materialen worden gebruikt. Naast heerlijk ouderwets pluche in donkerrood en donkergroen voor comfortabele banken, waar je diep in weg kunt zakken, zijn veel kas tjes, tafels en zelfs ook stoelen ge maakt van roestvrij staal, ijzer en aluminium. Het lijken meer indus triële ontwerpen dan gemaakt voor privé-vertrekken, maar ze zijn daar toch wel degelijk voor bedoeld. Aards, noemt ontwerper Gerard van den Berg die trend. Gewoon eerlijke stoere materialen, een beetje ruw misschien, maar in ie der geval niet gekunsteld. Hij ont wierp zelf voor zijn nieuwe merk 'Label' een bank die wordt uitge voerd in een klassieke donkerrode kleur met redelijk ronde vormen. Jan des Bouvrie maakte voor Gel derland een 'ouderwetse' bank, waarvan de kussens echter zijn op gevuld met een nieuw materiaal als vervanger van dons. Het deukt wel in als je gaat zitten, maar 'veert' direct weer terug als je op staat. Zijn nieuwe bank wordt on der andere uitgevoerd in donker groen, ook alweer zo'n ouderwetse kleur. „Comfort overheerst de komende tijd, mensen willen weer gewoon lekker zitten in een bank", aldus de Nederlandse ontwerper, die voor Rohé nieuwe rotan stoelen ontwierp. Een combinatie van gietijzer en rotan, puur gemaakt op de ouderwetse manier zoals dat op de Filippijnen gebeurde, maar wel met een moderne vormgeving. Bij Gelderland, een van de zeven leden van het Dutch Design Cen ter dat op de beurs in Keulen weer een zeer prominente plaats innam, heeft men nu ook een Duitse ont werper, de Hamburger Peter Maly, banken laten ontwerpen. Niet alleen om eens met iemand anders te werken, maar ook om op die manier een betere toegang te krijgen tot de Duitse markt. Dat is voor Nederlandse fabrikanten na tuurlijk van het grootste belang. Bij Montis kwam men met een nieuwe bank van ontwerper Ulf Moritz, terwijl Pastoe het assorti ment van de Amsterdammer kas ten uitbreidde met een nieuw half rond dressoir, Mezza Luna (halve maan). Dick Spierenburg maakte voor Castelijn nieuwe stoeltjes, on der andere een moderne versie op de houten keukenstoel, want hout is weer helmaal terug in het inte rieur. Voornamelijk in lichte kleu ren zoals esdoorn en essen. Goed* zaken Het afgelopen jaar deden alle Ne derlandse fabrikanten zeer goede zaken zowel in eigen land als daarbuiten. Niet zo verwonderlijk natuurlijk, want het was bekend dat 'wonen' een belangrijke plaats in het dagelijkse leven zou gaan innemen. Die ontwikkeling zet zich nog steeds door. Mensen heb ben behoorlijk veel geld over voor goed ontworpen meubels die wat langer meegaan. Opvallend is daarbij de grote belangstelling voor originele modellen. Een stoel of een kast, die men nu eens niet koopt omdat men er zo goed op zit, maar omdat het zo mooi in de ka mer staat. Daarbij wordt functio naliteit dus ondergeschikt gemaakt aan design. Maar in vele gevallen is het zelfs zo dat ook die originele modellen wel degelijk lekker zit ten, terwijl aan de andere kant dat ene nieuwe stuk de kamer een heel ander uiterlijk geeft. Nederlandse ontwerpers en fabri kanten spelen daarbij een belang rijke rol, want de combinatie van functionaliteit en design is al jaren het kenmerk van de Nederlandse meubelindustrie. Tevredenheid dus ook bij de meeste Nederlan ders die op de beurs in Keulen wa ren vertegenwoordigd. Alleen was er wat lichte angst te bespeuren voor wat betreft de zogenaamde projectinrichting, het inrichten van kantoren. Voor de meeste bin nenhuisarchitecten een zeer be langrijke inkomstenbron. „Die mensen zijn wat terughoudender geworden sinds de Golfoorlog, houden hun geld voorlopig liever even vast", aldus het duo Mazai- rac-Boonzaaijer. Weggebleven Wat de buitenlandse inzendingen betrof was het opmerkelijk dat Ita lië weliswaar de grootste buiten landse deelnemer was, maar dat de belangrijkste Italiaanse fabrikan ten weg waren gebleven. Op zich wel verklaarbaar, omdat ook in Milaan een grote meubelbeurs op stapel staat. Tot voor kort vond die plaats in september. Nu beide beurzen voortaan in het voorjaar vallen, zullen veel mensen een keuze moeten maken. Het ligt voor de hand dat de Nederlanders, zowel fabrikanten, ontwerpers als inkopers, voor Keulen kiezen. Nieuwe bank van Gelderland ontworpen door de Duitser Peter Maly. (ADVERTENTIE) Zeker voor doe-het-zelvers. De meeste handige doe-het-zelvers hebben een jarenlange ervaring. Die andere handige doe-het-zelvers maken daar gebruik van. Die praten éérst met de professionals van Imabo. Want wij leveren alle bouwmaterialen stan daard met een gratis IMI ^os's ervar'në- Daar kun je op bouwen. Elfrings Bouwmaterialenhandel Den Haag, Amstelstraat 26-44, Toonzaal: Lekstraat 85 (nabij Babyion), Den Haag,Telefoon 070-3836900, ('s maandags gesloten). Elfrings Bouwmaterialenhandel Leiden, Hallenweg 7, Leiden, Telefoon 071-220400.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28