De revanche van de badkamer Water besparen met zuinig sanitair „Straks heeft iedereen een ventilator in huis" door CLARISSE BUMA DEN HAAG De badkamer heeft definitief zijn imago van onbeduidend kamertje in huis afgelegd. In menig pand wordt op het ogenblik flink getimmerd en verbouwd om de badkamer op te waarderen van een eenvoudige maar doelmatige gebruiksruimte tot een complete ontspanningsruimte waar het goed toeven is. Het sleutelwoord is luxe. De laat ste technische snufjes, mooie mate rialen en zorgvuldig gekozen kleurstellingen. De Nederlander kijkt sinds een paar jaar niet meer op een paar centen, als het gaat om een aangenaam badkamerinterieur met alle gemakken. Vooral de sanitairbranche is zeer gelukkig met deze ontwikkeling. Fabrikanten, groothandelaren en detaillisten doen goede zaken en een gezamenlijke reclamecampag ne moet nog meer aandacht vesti gen op de badkamer nieuwe stijl. Vorig jaar verschenen al adverten ties in de dagbladen, medio dit jaar zijn de weekbladen aan de beurt; ook spotjes op radio en tv worden overwogen. Toch blijft het opvallend dat de Nederlander ineens rigoureus zijn badkamer onder handen neemt. De Technische Groothandelsfede ratie in Den Haag houdt het erop dat de consument zijn* prioriteiten heeft verlegd. „Mensen besteden hun geld niet meer aan dure va kanties, maar liever aan lange-ter- mijnzaken zoals een badkamer", zegt een woordvoerder. Daarbij doelt hij ook op 'cocooning', de trend waarbij de mensen hun vrije tijd liever doorbrengen in hun ei gen, knusse huis dan buiten de Erik Koene, directeur van Het Koenehuis in Den Haag, dat ge specialiseerd is in de verkoop van luxe badkamers en keukens, geeft nog een andere verklaring voor de revanche van de badkamer: Whirlpool 1 „Kijk", zegt hij, „De badkamer is j altijd een ondergeschoven kindje geweest. Eerst werd de keuken 1 verbouwd; nou die kan nog tien of vijftien jaar mee. Dus pakken we nu de badkamer". Dat iedereen bij de luxe badkamer meteen denkt aan een bubbelbad of whirlpool, is niet zo gek. Vol gens Koene neemt de belangstel ling hiervoor nog steeds toe. In alle soorten, maten en kleuren zijn ze verkrijgbaar. Van eenpersoons tot gezinsbaden. Zelfs onderwater verlichting is mogelijk. Toch kost een bubbelbad al gauw een paar duizend gulden. Wie dat te begro telijk vindt, kan voor een paar honderd gulden een speciaal matje kopen dat zorgt voor opborrelend water in bad. Een goedkope oplos sing. Maar de luxe badkamer heeft nog meer te bieden. „Natuurlijk hoort daar ook een fraaie douche bij. Met zo'n glazen deur", zegt hij, ter wijl hij een douchecabine aanwijst die in de showroom staat. „Dit is een heel mooi exemplaar, maar die kost dan ook 4500 gulden. Nee", verduidelijkt Koene meteen, „daar zijn de douchebak, douchekop en kranen niet bij inbegrepen. Het gaat alleen om de deuren". Een stukje verderop laat hij een nog duurdere cabine zien van circa 8000 gulden. Een halfrond exem plaar, eveneens helemaal van glas. „Maar dan heb je ook een ontwerp van Ferdinand Porsche, die van de auto's". Hët toppunt van douchen is een combinatie van hoofd-, hand- en zijdouches, die elk afzonderlijk zijn in te stellen. Het water wordt aan alle kanten over je uitgestort. Een weldaad voor het vermoeide lijf. Toch worden deze combinaties weinig verkocht. In Nederland zijn ze nu eenmaal moeilijk toe te passen vanwege de lage water druk, waardoor er te weinig water kan worden aangevoerd. Een losse wastafel die aan de muur is bevestigd of met een sim pele poot op de grond staat, is nau welijks meer te vinden in de luxe badkamer. De meeste exemplaren zijn verzonken in een marmeren of kunstof wastafelblad, zodat er veel meer ruimte is om toiletspul letjes neer te zetten. Handiger nog zijn de onderbouwkasten, waar door veel extra opbergruimte on- staat op plekken die tot voor kort nauwelijks benut werden. De kra nen variëren van zeer modern tot nostalgisch. Helemaal terug zijn de ouderwets uitziende kranen met een vierarmige draaiknop. De sauna in Finland standaard in elk huis is nog niet tot de Nederlandse woning doorgedron gen. „In de badkamer is daar ook nauwelijks ruimte voor.En een kamer of de zolder ervoor opoffe ren doen de mensen ook niet", verklaart Koene. Daarentegen wint het Turkse bad (bad van stoom) wel aan populariteit. „Je hebt niet meer ruimte nodig dan een douchecabine en het is uitste kend voor de verkoudheid". Tegelwerk Wat een badkamer helemaal zijn eigen sfeer geeft is het kleurge bruik en de keuze van de tegels. Met name Italiaanse tegelfabrie ken geven op het ogenblik de toon aan. „Het steriele wit is uit", zegt Koene, terwijl hij wijst op allerlei zachte kleurtjes in de showroom. Een tendens die ook al in de rest van de wooninrichtingsbranche is ingezet. „Het ziet er in de badka mer nu allemaal wat gezelliger uit. De mensen kiezen voor Meuren als jasmijn, beige etcetera. Ook donkere tinten, zoals diepgroen, doen het goed". Wat opvalt is dat het formaat tegels ook aan het veranderen is. Er komt steeds meer belangstelling voor de grote, rechthoekige tegels ten koste van de 'gewone' vierkante tegels. „Deze rechthoekige tegels geven de badkamer een veel ruimere in druk", aldus Koene. Smaak Waar de consument zich uiteinde lijk door moet laten leiden bij de keuze van kleur en stijl blijft na tuurlijk een kwestie van persoon lijke smaak. Koene raadt zijn klanten echter aan een niet al te trendgevoelige keuze te maken. „Ik raad liever een tijdloos badka merinterieur aan. Men besteedt er immers veel geld aan, dus moet je voorkomen dat het gaat vervelen". Overigens moet de consument wel rekening houden met lange lever tijden. Door de grote vraag naar sanitair, met name ook in de voor malige DDR, hebben de fabrieken in Duitsland, waar het meeste ke ramiek vandaan komt, moeite om alles snel af te leveren. Daarom moet de klant volgens Het Koene huis toch wel op zes tot acht we ken levertijd rekenen. En bij echt iets bijzonders kan het nog wel langer duren. Waterbesparing is noodzakelijk en de sanitaire industrie speelt daar op in. door CLARISSE BUMA UTRECHT Lekker poedelen in bad. Voor sommige mensen een ontspannende bezigheid na een dag hard werken. Deze gewoonte kost echter ook Iheel wat water. Honderdvijftig liter per keer. Drinkwater wel te verstaan, dat met steeds meer kunst en vliegwerk gewonnen moet worden. Maar het ligbad is niet de enige waterverslinder in de badkamer. Ook ouderwetse stortbakken en de hier niet veel toegepaste gecombi neerde hoofd-, hand- en zijdouches vreten water. Een doorn in het oog van milieugroeperingen en water leidingbedrijven, die een drasti sche vermindering van het water verbruik voorstaan. Gelukkig valt er met de nodige creativiteit of wat Meine investe ringen flink te besparen. Neem het ligbad. Bij een goede isolatie van het bad blijft het water langer warm en hoef je er halverwege [een extra warm water bij te doen. )at drukt de water- èn de energie rekening. De ligbaden van tegen woordig zijn trouwens al veel mi lieuvriendelijker in dat opzicht, omdat het water vanwege de toe- passing van kunststof materialen minder snel afkoelt. In de oude gietijzeren en plaatstalen baden is het water na een kwartier koud. Maar een meer drastische bezuini ging bereik je natuurlijk door te douchen in plaats van in bad te gaan. Volgens berekeningen kost vijf minuten onder de douche on geveer vijftig liter water en met een waterbesparende douchekop zelfs maar 20 a 35 liter. Investeren in een zuinige douchekop voor zestig gulden heb je er al één is dan zeker de moeite waard. Voor wastafelkranen en niet-wa terbesparende douchekoppen zijn voor tien tot twintig gulden zoge naamde doorstroombegrenzers te koop. Deze zorgen ervoor dat er een kwart tot de helft minder wa ter uit de kraan komt, terwijl de stroom hetzelfde aanvoelt. Keurmerk Er bestaat geen speciaal keurmerk, zoals het KIWA-keurmerk (Keu ringsinstituut voor Waterleidin gartikelen), voor zuinige kranen en douchekoppen. Wel kan de consument er verzekerd van zijn dat hij met een echt zuinige kraan of douchekop te maken heeft, wanneer de volgende vuistregel in acht wordt genomen. „Normaal komt er uit een kraan of douche acht tot twaalf liter water per mi nuut", legt een woordvoerster van de Stichting Natuur en Milieu uit.. „Bij veel druk is het twaalf liter, bij weinig druk wat minder. Heb je nu een goede stroombegrenzer of waterbesparende douchekop, dan stroomt er drie tot acht liter per minuut weg. De leverancier moet kunnen vermelden om hoe veel het precies gaat". Achter in de folder 'Alle beetjes helpen', die onlangs is uitgegeven door Natuur en Milieu en de ge meenschappelijke waterleidingbe drijven (VEWIN), staat welke be drijven waterspaarders leveren die aan bovengenoemde vuistregel voldoen (onder andere Frouws Douchekoppen, Stichting de Twaalf Ambachten en Impex Pro- therm). In deze lijst zijn sommige 'zuinige' douchekoppen niet opge nomen, omdat ze weliswaar onder de 8 tot 12 liter zitten, maar ook op 16 liter kunnen worden ingesteld en daardoor dus weer erg onzuinig zijn, aldus de woordvoerster van Natuur en Milieu. Neutraal Overigens verwacht het KI WA in Rijswijk niet op korte termijn met een speciaal keurmerk te komen voor waterbesparend sanitair. „Wij testen alleen op technische eisen en niet op zaken als waterbespa ring", zegt een woordvoerder. Ook speelt in die houding van het KIWA mee dat er nog geen in stantie is die bepaalt wat waterbe sparend is en wat niet. Het KIWA is overigens wel van plan over een maand of twee informatie te gaan publiceren over het waterverbruik van reeds geteste kranen en stort bakken. „Wij spreken met opzet van waterverbruik en niet van waterbesparing om sommige pro ducenten niet tegen de haren in te strijken. Wij moeten als keurings instituut neutrale informatie ge ven", aldus de woordvoerder. Wat betreft de aanschaf van een stortbak raadt Natuur en Milieu de consument voorlopig aan er eentje te kopen met een regelbare spoe ling. Daarmee kan de hoeveelheid water die doospoelt zelf worden bepaald. Ouderwetse stortbakken spoelen per keer wel tien liter wa ter weg, terwijl voor een grote boodschap zeven liter genoeg is en voor een kleine boodschap nog minder. Regelbare stortbakken met KIWA-keur zijn er onder meer van de merken Abu-Plast, Cibiemme en DAL Georg Rost- Sohne. Overigens wordt er al nagedacht over oplossingen waarbij de wc niet met drinkwater, maar met minder zuiver water wordt door gespoeld. Dit vergt echter een heel andere wijze van bouwen, name lijk de aanleg van twee gescheiden waterleidingsystemen. De folder 'Alle beetjes helpen' is verkrijgbaar bij de Stichting Natuur en Milieu in Utrecht en bij elk waterleidingbedrijf. Directeur Caribbean Ceiling Fan: HILVERSUM Twee warme zomers en Nederland zoekt verkoeling. De ouderwetse plafondventilatoren, zoals die al decennia lang hun werk doen in bijvoorbeeld de Verenigde Staten en Indonesië, gaan nu ook in Nederland grif van de hand. Eigenlijk pas goed sinds de warme zomerweken van afgelopen jaar. „Het is een echte rage geworden", zegt L.P. Jansen van het bedrijf Caribbean Ceiling Fan uit Hilver sum. „Vorig jaar groeide de vraag opeens met de week en wij ver wachten dat dat dit jaar nog meer zal worden". Caribbean Ceiling Fan is impor teur en groothandel. De plafond- ventilatoren worden grotendeels feïmporteerd uit de Verenigde taten en Italië. Het Hilversumse bedrijf, dat ook levert aan België en Duitsland, bestaat inmiddels acht jaar. Jansen reist met zijn ventilatoren van de ene beurs naar de andere. „Ik verkoop nu nog voornamelijk aan horeca, winkeliers en inte rieurbouwers", vertelt hij. „Maar de particuliere vraag wordt steeds groter". Zijn eerste ventilator kocht de voormalige caféhouder indertijd tijdens een reis door de Verenigde Staten. „In Amerika, maar ook in Canada, zie je ze overal. Vooral in Califor- nië. De meeste mensen hebben er in elke kamer één hangen. Je kunt ze ook overal kopen daar. Ik vond ze leuk, nam er één mee en dat was het begin van dit bedrijf", al dus Jansen. Acht jaar geleden liet hij 24 stuks tegelijk overkomen. Nu denkt hij in containers van 800 of 1700 ven tilatoren tegelijk. „In Nederland heb je eigenlijk geen airconditio ning nodig", vervolgt hij. „Maar tijdens een warme zomer is een ventilator wel heerlijk. Bovendien schaffen veel mensen zo'n ding aan, puur omdat ze 'm leuk vin den. Decoratie dus voor de woon kamer of de slaapkamer". Ook in de winter hebben ze echter hun nut. „Je kunt ze dan in tegen overgestelde richting laten draaien waardoor je warme-luchtcirculatie krijgt. Handig om ook een vide of trapgat warm te krijgen. Eigenlijk Verlichting De plafondventilatoren zijn er in allerlei stijlen, maten en kleuren: koper, chroom, metaal, met en zonder ingebouwde verlichting, met en zonder lampekapjes. Mes sing en chroom worden nu nog het meest verkocht. Nieuw zijn de staande ventilatoren. Inmiddels zijn de ventilatoren van Caribbean Ceiling Fan ook al ge wild in Hilversum. Programma makers als Joop van den Ende en John de Mol doen geregeld een beroep op het Jansens bedrijf. Evenals trouwens de reclamewe reld. Het bedrijf levert geregeld voor de opnamen van reclamespo tjes. „Het is nauwelijks meer voor te stellen dat de verkoop in het begin zo stroef liep. Zoals het nu even wel gaat, heeft over een paar jaar iedereen een ventilator in huis", aldus Jansen. Plafondventilatoren zijn een grote rage geworden. FOTO; MAURICE NELWAN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25