Beetje luxe, maar ook conservatief i Einde van een goudmijn voor scharrelaars en struiners :Architecten in worggreep van techneuten Het breedste gamma wand en vloertegels vindt u bij ons. BDIiEIDDlIIIIIIIIII Wat ons betreft kuntude ...op. bbbcmcibbiiiiwii Wordt Het Keukenhuis straks Stadhuis? SieMatic Keukenhuis Den Haag 't Liefst een SieMatic. ik Wonen vanaf de straat is moeilijk geworden" Door ERIK HUISMAN den haag/leiden Wonen vanaf de straat. Voor velen kon dat 14 a 15 jaar geleden nog op uitbundige wijze. De avonden waarop het grofvuil werd buitengezet, waren een zaligheid. In veel wijken van de stad was het bedrijvigheid troef. De halve liep te struinen langs de vaak grote bergen overbodig geworden huisraad. Particulieren stonden zij aan :ij met opkopers en scharrelaars te kiezen en te keuren. Uiteindelijk kon er veelal worden gesjouwd met een nog best knappe stoel, een geinig tafeltje dat er met een flinke lik verf makkelijk nog een paar jaartjes tegen kon en een lamp die met een nieuw voetje prachtig zou uitkomen op dat kast je dat vorige week werd buit ge maakt. Je kon wonen vanaf de straat, of liever, met spullen die je op straat bijeenscharrelde. Die tijd is een beetje voorbij, maar met een beetje speuren is er nog een boel fraais te halen. Voor niets, iets dat Hollanders wel aanspreekt. Neem nou Leidschendam op een woensdagavond in maart. Kleine hoopjes grof vuil staan in de stra ten van de wijk die aan de beurt is. Soms ruimt iemand in een klap zijn zolder op of zet het oude bankstel op straat als het nieuwe setje arriveert. Dan is de kans op een nog mooie fauteuil of een aar dig tafeltje groot. Maar de oogst voor de modale scharrelaar wis- »lt. Per dag, per wijk en per ge- - meente. Expert Boogert, de Leide- naar die „zijn kont thuis niet meer kan keren" vanwege de overvloe dige inrichting die vrijwel louter uit bijeengescharrelde meubelen bestaat: „Laatst had ik nog een i*- ichthoekig tafeltje, maar de goud- lijn van vroeger is het niet er". Nou is dat in het geval van igert geen probleem, want bij i thuis kan er echt geen meu- ituk meer bij. verzamelt hij niet meer? urlijk wel, ik kan er niet tegen dat waardevolle spullen worden iggegooid. Ik sla veel op en doe, lenkingen. Een van de goede ;len is het Volksbuurtmuseum vanaf volgende maand ge- /d gaat worden in de Haagse lilderswijk. In 1992 moet het deuren openen. [en op spullen is voor de 67-jari- Leidenaar, die ooit exposeerde het Leidse museum De Laken- \\Alfgeen dagelijkse activiteit. „Ik \{|gewoon altijd op, waar ik ook ta in het land", verklaart hij. jiet is een soort virus zeggen veel bnnissen van me. Die hebben er- uring, want zelf snuffelen ze ook ils ze grof vuil bespeuren. In de loop van de jaren heb ik ook een neusje voor waardevol spul ont wikkeld. Laatst nog in het Haagse Benoordenhout, zomaar een schil derijtje en een echt oude glazen stolp". Het ongeloof over zoveel spilzucht klinkt door in zijn stem. „Maar het is allemaal toch minder dan vroeger". Dat het scharrelfestijn niet meer is wat het geweest is, dat wonen van- de straat tegenwoordig een stuk •ilijker is, komt door de reini- jsdiensten. In Den Haag kon 14 15 jaar geleden elke woensdag ifvuil worden aangeboden. Nu ijden er op afspraak wagens door 'e straten. Dan wordt gericht iharrelen bepaald lastig want er kijk meer op waar het vuil wordt aangeboden. Ook andere gemeenten doen het zo. In bijvoorbeeld Leiden, Rijswijk en Zoetermeer wordt slechts op af spraak grof vuil opgehaald en wordt er aan de hand van de ge maakte afspraken een route be paald. Ga er maar aan staan als 'parttime grofvuil-verzamelaar'. Leidschendam biedt, met Leider dorp, Oegstgeest en Voorburg nog enige soelaas. Op beperkte schaal kan in die gemeenten nog worden gejaagd op een bruikbaar stuk huisraad. Daar geldt een vaste dag waarop een wijk, al dan niet op af roep, groot afval aan de stoeprand kan zetten. Met een beetje geluk is daar nog wel eens wat te vinden. Halve zolen De reinigingsdiensten zijn in de regel niet zo blij met de schatzoe kers. Dat is de reden dat Leid schendam in de loop van dit jaar helemaal overschakelt op afhalen op afspraak. De heer De Meij van de reini- gingsdiest aldaar: „Om te beginnen is het wegnemen van goederen die klaar staan voor het grofvuil wet telijk verboden. Meestal maken de mensen er een enorme bende van en de halve zolen, van de reiniging kunnen het dan weer opruimen. Daar komt met het overschakelen op een ander systeem een eind aan". Ook handelaren krijgen het dan niet te horen. Einde van de „Op mijn fietsje trok ik een jaar of tien geleden voor het eerst langs de straat", meldt de 22-jarige stu dent Johan. Hij was tot een jaar of drie geleden zeer regelmatig 'jut ter'. Nu gaat hij soms op pad en let hij vooral op als hij onderweg is. „Op woensdag was het altijd vroeg dag", weet Johan. „Ik moest er bij tijds bij zijn, want ik moest ook nog naar school en de televisies en oude radio's waar ik op uit was, bleken erg gewild. Tegenwoordig haalt hij nog wel eens wat van de straat, maar hij is met wat hij noemt „de gerichte jacht" gestopt. „Er is geen echte grofvuil-ophaal- dag meer en nou moet je er echt tegenaan lopen. Ik neem alleen nog de grote dingen, niet meer van die losse troep en ik moet er ook nog meteen een plaats voor weten thuis, anders wordt je huis een op- Tweede-handsjes Zo was een 'kleurentelevisie' het beeld vertoonde een over maat aan niet weg te regelen groe ne tinten de opvolger van een piepend zwart-wit toestel. Nu staart een knoert van een kleuren televisie („Prima bakkie, afstands bediening, teletekst én 39 voorkeu zekanalen") met zijn 77 centimeter grote oog zijn kamer in. „Gered, vlak voor een kennis het ding op straat zette. Hij was stuk, de zen ders vielen steeds weg", verklaart Johan. „Ik heb de antenne-omvor mer eruit gehaald en er meteen weer ingezet en hup hij deed het weer Voor zolang als het duurt natuurlijk. Ik heb in de kelder nog twee reserve tweede-handsjes staan". Johans kelder bevat nog wat tijde lijk gestalde meubelstukken. „Mijn bureau maakte plaats voor een strakke tafel en een fauteuil is stijlvol vervangen door een lede ren bank. Die bank lag al op een wagen van een aannemer die hem naar de vuilstort wilde brengen. Doodzonde, doet het hier prima. En het scheelde die man een rit. Twee man blij dus. Aan zijn lamp is niet te zien dat die ooit voor oud vuil op straat heeft gestaan. „Maar daar is ook nogal wat aan opge knapt", bekent Johan. De roestige standaard, waaraan de kap voor half elf bungelde werd geschuurd en zwart gespoten. De kap zit in middels. ook zwartgespoten, weer stevig aan de voet. Het geheel is het grof vuil nog lang niet waard. In dat laatste zit voor de student de lol. „Vinden, krijgen en op knappen of repareren. Dat is leuk. En soms is opknappen zo simpel. Die televisie, een fluitje van een cent. Mensen gooien zo makkelijk hun spullen weg". Het lokkende grofvuil was jaren „Die leren bank was al op weg naar de vuilstort, maar kon ik op tijd redden. Afvoeren zou toch eeuwig zonde zijn geweest". foto: theo böhmers lang sterker dan het warme bed, bekent Martijn, een 29-jarige keu rig getrouwde man met een even keurige baan. „En dat terwijl ik een broertje dood heb aan vroeg opstaan. Maar ja, ik zat op de mts en ik moest er vroeg tegenaan want de school begon om kwart over acht. Om zeven uur zat ik op de brommer en dan langzaam al die straatjes door. Je was trouwens nooit alleen. Regelmatig trof je an dere, laat ik zeggen, particulieren die wat rondsnuffelden, de moois- ten waren van die kantoortypes, die door een mooi tafeltje of kastje even uit hun rol vielen en er sjou wend mee verdwenen. En natuur lijk kwam je van die typische scharrelaars, met zo'n oude gemo toriseerde bakfiets tegen. Die wa ren gelukkig uit op ander spul dan ik". Het zoeken was voor Martijn naar televisies en andere apparatuur. „Niet zozeer voor de spelende ap paraten, maar meer voor de on derdelen: transistors, draad, fittin gen, schakelaars, buislampen, weerstandjes, ic-tjes. Het was 's morgens oppikken en dan 's middags alles los solderen. Op die manier bleef het maken van allerlei apparaatjes, elektronische muizen, ingewikkelde deurbelsys temen en dergelijken betaalbaar". De koorts was veelal nog niet ge weken op weg naar school. „Dan maakte ik altijd een omweg, zodat ik de wijken meepakte die aan de beurt waren. Dan kwam je vaak in de problemen. Ja, wat moest je als je een fraai apparaat vond en de tijd drong? Dan moest je een stoel of een kastje of apparaat verstop pen in een park in de struiken of ergens op een binnenplaats. En dan was in de helft van de geval len de boel verdwenen tegen de tijd dat je kwam om de zaak op te halen. Of zo'n fraai stereo-appa raat lag er nog wel, maar bleek er thuis absoluut geen leven meer in te krijgen, tot mijn grote teleur stelling", vertelt hij lachend. Blauw linnen „Ik moest het dan ook vooral heb ben van de vakanties. Alle tijd en vaak hulp om te helpen sjouwen. Zo heb ik toch vanaf mijn zestien de altijd een tv gehad, al bleef het natuurlijk kijken met hindernis sen. Balken, fluittonen, wegval lend beeld of geluid of beide. En rook als het helemaal mis was". Vier jaar geleden verlegde Martijn zijn aandacht wat. „Net van school ging ik op kamers. Maar ik had nog geen werk, nauwelijks spaar geld en bitter weinig meubilair". Met het bankstel was het gauw en goed geregeld. Eerst werd er een met blauw linnen bekleed setje 'buit gemaakt'. „Geen topstukken, de stof was verbleekt en er zaten scheuren in. En het kleurde niet bij mijn tapijt". Maar al na een paar maanden werd het blauw 'in geruild' voor wit. „Veel handiger, geen losse kussens en wat groter. Het was wel een toer om het de trap op te krijgen". De pret duurde ongeveer een jaar, toen was ver vanging onontkoombaar. „Ik had een kat genomen en werk gevon den. Arie was nog niet opgevoed, ik was weinig thuis, kortom Arie misbruikte mijn bank als krabpaal. Gelukkig ging ik tegen die tijd sa menwonen en mijn vriendin had een beter bankstel dan ik, dus sneuvelde het vernielde meubel stuk". Voor Martijn is het struinen langs 's heren grofvuil-wegen nu verle den tijd. „Niet dat er niks meer is te halen, maar ik ben nou toch een keurig burgermannetje", lacht hij. „Maar serieus, we zijn toe aan mooier spul dan er meestal op straat ligt. Al denk ik dat ik wel even stop als ik een mooi kastje voor het glasservies zie". Parket, meer dan een bos hout DEN haag Slechts één op de zestig huizen in Nederland heeft parket, ongeveer 70 a 80.000 woningen. Dat lijkt weinig, zeker als je het vergelijkt met de aandacht die dit produkt in reclame en publiciteit krijgt. Maar de markt is groeiende, zo zegt de handel. Want uit onderzoeken is gebleken dat nu al een op de vijftig personen die nieuwe vloerbedekking koopt, zijn keuze laat vallen op parket. Mooi hout op de vloer blijft nogal altijd een soort luxe- tapijt, dat al leen is weggelegd voor de betere standen. Althans, zo'n imago heeft dit produkt. Net zoals het eigenlijk een beetje conservatief zou zijn. Daarbij komt nog dat veel mensen ook nog andere bezwaren zien. De kosten zijn hoger dan bij gewoon tapijt en bovendien vreest men nogal wat extra problemen (en kosten) met de ondervloer. Niet te recht, knort de handel, want het produkt heeft zo'n lange levens duur dat het eigenlijk een heel goedkope vloerbedekking is. Voorlichting „En dat imago was een van de re denen waarom we sinds enige tijd begonnen zijn met eigen winkels, waar we rechtstreeks aan het pu bliek uit kunnen leggen wat de voordelen zijn. Met zo'n eigen eta lage kun je ook veel beter voor lichten", aldus Joop van Diem, marketing en sales manager van Bruynzeel Vloeren in Roosendaal, een van de marktleiders in deze branche. Tot dusver werd parket hoofdza kelijk verkocht via gewone vloer- bedrijven. Daarnaast kochten en kopen veel mensen het produkt via doe-het-zelf en cash and carry zaken. „Gebleken is", aldus Van Diem, „dat steeds meer mensen er prijs op stellen tevoren persoonlijk contact te hebben voordat tot koop wordt overgegaan. Eerst praten of het wel bij hen thuis kan en dan gefundeerd kiezen voor de juiste vloer. Zo'n bezoek is een onder deel van het shoppen, ideeën op doen en dergelijke. Pas daarna gaan we ter plekke kijken hoe de omstandigheden thuis zijn". 'Ramsj' Volgens Van Diem is de aanschaf van parket zeker niet eenvoudig. „Het is geen bos hout, het eindre sultaat telt. Je kunt het mooiste parket kopen, maar als het niet goed ligt of het krult binnen een, jaar van de vloer, dan is het toch niks", aldus Van Diem. In de parketmarkt is er volgens hem nog teveel sprake van 'ramsj', een beetje vergelijkbaar met de Perzische tapijten. Er is nog steeds sprake van veel handelaren die snel veel geld willen verdienen en die regelmatig 'van die lekker goedkope partijen' op de markt brengen. „Er wordt nogal gegooc held", concludeert Van Diem. Zijn bedrijf heeft inmiddels 'par ketshops' geopend in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en bin nenkort opent ook Breda zijn poorten. Als het aan Van Diem ligt, zullen er in de toekomst zeker zo'n 25 Bruynzeel-winkels komen. Kwaliteit „Gelukkig, en dat zie je op tal van gebieden, zijn er steeds meer con sumenten die de weg kiezen van eerst goede voorlichting en dan pas beslissen. De behoefte aan kwaliteit, vooral op het gebied van wonen en duurzame goederen, merk je door de hele maatschappij. Wij zien dat ook bij de keuze van het parket, de grootste omzetten zitten bij de duurdere houtsoor- In de afgelopen jaren heeft de par ket-industrie overigens al eens ge probeerd mee te doen aan trends. Kleuren, leuke effecten en decora ties werden 'in het parket-pakket' aangeboden. „Maar bijvoorbeeld die kleuren blijken toch niet echt aan te slaan. In het begin was er wat vraag naar een beetje wit, maar ook dat is voorbij", aldus Van Diem. „Het gaat dan om een heel kleine groep, die bij voorbeeld ook in is voor metalen strippen, die een apart ef fect creëren". Gebleken is dat de overgrote meerderheid van het publiek juist wil dat parket er als 'gewoon' hout uitziet. En dat er dus ook houtlij- nen en soms knoesten zichtbaar zijn. „Dat hout mag je hoogsten neerleggen in een visgraatmotief of in blokken. En de grootste wens van het publiek zijn gewoon lange planken. Zo hoort dat bij parket, vindt men". Tropisch hardhout Wel is er de laatste tijd weer meer vraag naar donker tapijt, zeker nu de wit- en lichtrage in de Neder landse huiskamer meer en meer voorbij is. Vroeger, toen donker hout op de vloer ook populair was, was dat geen probleem. Toenter tijd werd er nog met groot gemak tropisch hardhout uit de toen nog redelijke grote regenwouden ge- Inmiddels zijn de tijden veran derd. Milieubewuste klanten vra gen Van Diem wel drie keer waar 'zijn' hout vandaan komt. „De vraag naar tropisch hardhout is sterk gedaald en dat wat we nu nog leveren komt uit speciaal ge plante bossen", legt hij uit. „Bo vendien kunnen we tegenwoordig ook Europees hout gemakkelijk in donkere mahonie- of merbau-ach- tige kleuren leveren. Dan impreg neren en kleuren we gewoon de lichte houtsoort". Door WIM KUNST DEN haag Tot voor kort was een huis een huis. Met Df een dak, ramen en deuren. Tuintje misschien. Maar de laatste jaren is het huis qua ïiterlijk aan het veranderen •n het einde is nog niet in licht. Voeger kon je huizen indelen in |louvvstijlen: gotiek, barok, classi- 1 cisme, neo-gotiek, eclectische stij len, Jugendstil, Amsterdamse School, noem maar op. Ook in de functionele stijlen vanaf pakweg de jaren twintig, dertig, die vooral na de oorlog gemeengoed werden, is nog wel iets van een 'stijl' te herkennen. En zelfs in de postmo derne stijlen is nog enige lijn te ontdekken. Maar sinds een aantal jaren is het hek van de dam. De fantasie van de bouwmeesters slaat op hol. /v. (ADVERTENTIE) Niets is zo persoonlijk als de keuze van een wand- of vloertegel. Daarom leveren wij net zo veel soorten als er smaken zijn. Kom kijken en [llhllTïl overtuig uzelf! Daar kun je op bouwen. Elfrings Bouwmaterialenhandel Den Haag. Amsiclstraat 26-44. Toonzaal: Lekstraat 85 (nabij Babyion). Den Haag, Telefoon 070 3836900, ("s maandags gesloten). Elfrings Bouwmaterialenhandel Leiden. Hallenweg 7, Leiden. Telefoon 071-220400. en computerfanaat Chriet Titulaer in Rosmalen, maar er zijn er meer, veel meer. Van Tokyo tot Los An geles, Van Oslo tot Durban storten bouwmeesters, maar vooral tech neuten en eco-techneuten zich als wilde beesten op deze hypermo derne huizen. Ze zijn nauwelijks meer als woon huizen te herkennen en alles, maar dan ook alles, draait om de computer. Langzamerhand ont staan er steeds meer soorten wo ningen, waarbij het accent ligt op milieuvriendelijkheid of techni sche hoogstandjes of een combina tie van beide. Neem nou dat huis in Rosmalen. Van Dam: „De opzet wordt gekenmerkt door een door lopende ruimtelijke ontwikkeling, ondersteund door diagonalen en vides, waarbinnen de verschillen de ruimtes en functies herkenbaar blijven". De woning is geavanceerd en mi lieuvriendelijk: er is gebruik ge maakt van milieuvriendelijke bouwstoffen, al het afval wordt ge scheiden, er wordt optimaal ge bruik gemaakt van zonne-energie en het huis zit boordevol op elkaar afgestemde elektronica. Maar wat is het resultaat: het huis ziet er niet uit! Uit de handen van de architect en de 'wondere-we- reld-man' is een monster geko men, dat meer doet denken aan een kantorencomplex, dan aan een huis waar de liefde wordt bedre ven, ruzies worden uitgevochten, kinderen worden geboren en waar met een gerust hart kan worden gestorven. Het huis mist elk ge voel. Ander voorbeeld: In Florida, in de VS, staat een exponent van wat we maar even het 'ecohuis' noe men. Milieu en energiebesparing staan bij deze woning centraal. Geen staal en glas deze keer, maar een organische vorm, alsof het huis gegroeid is in plaats van ont worpen. De witte kleur en de ron de vormen zorgen voor een opti male verdeling van de warmte in zomer en winter. Uiteraard is ook dit 'huis van de toekomst' volge stopt met elektronica. In de folder die 'Xanadu' zo heet het bouw sel moet aanprijzen lopen wat robotjes rond die ontbijt op bed brengen en 's morgens vraagt me vrouw aan de computer wat voor kleren ze die dag moet aantrek ken. De bouwmeester is ondergeschikt geworden aan de techniek. 'Mooi' is niet meer het belangrijkste uit gangspunt van de woning, maar efficiëntie, gemak, comfort en mi lieuvriendelijkheid zijn de tover woorden van de laatste decennia van de twintigste eeuw. (ADVERTENTIE) Maar dan wel na een gedegen installatie-advies. Want het mooiste sanitair is bruikbaar sanitair! Daarom krijgt u van ons bi] alle gere- nommeerde merken een even gerenom- 1111PI IjH meerd advies. Daar kun je op bouwen. Ellrings Bouwmaterialenhandel Den Haag. Amsielsiraai 26 44, Toon/aal: Lekstraat 85 (nabij Bahvlon). Den Haag. Telefoon 070 3836900. ('s maandags gesloten). Elfrings Bouwmaterialenhandel Leiden. Hallenweg 7. Leiden. Telefoon 071-220400 (ADVERTENTIE) im 56 (onder Jak bij Hulshof}wonem. Den Haag Telefoon 070-3606230 Openingstijden maandag van 13 00 lol UI O Het pand van Hulshof}, waarin wij zijn gehuisvest, zo! warden afgebroken om plaats te bieden aan het nicuwv Haagse stadhuis Dat betekent echter ruct dat wij zullen wrdwijncn. Integendeel In de nieuw bouw van Hulshof}, m het nieuwe stadhuiscom plex, zullen wij volgend jaar een schitterende keukenshowroom gaan openen. Maar tot medio 1992 blijven we dus gewoon gevestigd op het vertrouwde adres aan hel Spui. Met eigen parkeergelegenheid achter het pand SfeMfltiC ij m vrijdag van 09 IS lol 1700 uur. zaterdag van 09 IS lot 17 00 uur Donderdag koopavondsan 19 OOM2100 uur

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23