FILM BLIK „Hoe groter de puinhoop, hoe leuker ik het vind" iPsychopatenjacht in walgelijke thriller MIEKE LAMERS: Emotioneel afscheid van Conlon met Mahlers derde Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! Ceidóc Souocmt VRIJDAG 12 APRIL 1991 PAGINA 15 Haitink gastdirigent bij Concertgebouworkest AMSTERDAM Bern- hard Haitink zal in febru ari 1993 een aantal con certen van het Koninklijk Concertgebouworkest lei den. Bovendien zijn er af spraken gemaakt over gastdirigentschappen voor het seizoen 1993/1994. Met deze gastdirigentschappen lijkt een definitief einde geko men aan een jarenlang sle pend, en niet altijd even dui delijk conflict tussen Haitink en het orkest. Met zijn toezegging geeft Hai tink gevolg aan de uitnodiging die de in februari 1991 overle den artistiek directeur Hein van Royen aan hem had ge richt. In augustus 1990 had Haitink nog te kennen gege ven „na rijp beraad" af te zien van de mogelijkheid om in 1993 een gastdirectie te ver vullen. Over de reden wilden noch het KCO, noch Haitink mededelingen doen. De toezegging van de ster-diri gent aan zijn oude orkest als nog enkele concerten te willen doen wordt door kenners van het orkest als een klein won der gezien. De zeer gevoelige dirigent meende dat de uitno digingen die hem in het verle den bereikten geen recht de den aan de rol die hij meer dan 27 jaar speelde voor het orkest. Hoewel het orkest steeds stelde dat Haitink altijd welkom was, meende Haitink te merken dat niet iedereen bij het orkest die mening was toe gedaan. Tijdens de voorlaatste besprekingen zou hem te ver staan zijn gegeven dat Riccar- do Chailly, de huidige chef-di rigent, een hernieuwde sa menwerking met Haitink in de weg zou staan. Het orkest ontkende dat. Met de nieuwe samenwerking lijkt onder dat alles een streep gezet. Haitink vertrok in 1988 na een conflict over zijn taken voor het orkest naar het Royal Ope ra House Covent Garden in Londen, waar hij artistiek di recteur werd. HIRSCH BALLIN WIL BIJDRAGEN AAN 'SCHWERPUNKT DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van Antilliaanse Zaken speelt met de gedachte om aan het Nederlandse 'Schwerpunkt' op de Frank furter Buchmesse van 1993 bij te dragen door een presentatie van de literatuur van de Antil len. Dat heeft zijn kabinet be vestigd. Van besluitvorming is echter nog geen sprake. De eventuele bereidheid van Hirsch Ballin levert dan ook een financiële bijdrage op, die door het Kabinet van de An tillen zou moeten worden op gebracht. Zoals bekend is de bijdrage van ons land als zwaartepunt van de Buchmesse van 1993 op losse schroeven komen te staan omdat het ministerie van wvc weigert de tien miljoen gulden die nodig zijn voor een brede culturele presentatie te dragen. De overheid vindt dat de uitgevers de helft van dat bedrag voor hun rekening moeten nemen. Die zeggen echter dat geld niet te hebben. Tot nu toe zijn er geen voorbe reidingen getroffen voor de presentatie, waaraan onder meer Nederlands Dans Thea ter en Concertgebouworkest zouden moeten deelnemen. Beide instellingen wisten tot een week geleden nog van niets. De houding van de rege ring heeft tot felle protesten geleid van culturele instellin gen en toonaangevende figu ren in de Nederlandse literaire wereld als Harry Mulisch en H.J.A. Hofland. Zij vinden dat Nederland zich van zijn slecht ste kant laat zien als om zuiver financiële redenen een belang rijke aandachtstrekker voor de Nederlandse cultuur wordt af gelast. Het Algemeen Nederlands Verbond stelt in een brief aan premier Lubbers dat de gelden voor de presentatie gevonden moet worden in het budget van het ministerie van buiten landse zaken. Een beslissing over het al of niet doorgaan van het Schwerpunkt hoort niet alleen bij minister d'An- cona van wvv te liggen, aldus het ANV. lomstedt richt idacht op mkkleur Koninklijk Concertgebouwor- o.l.v. Herbert Blomstedt m.m.v. mio Meneee8 (cello) Young-Hee l(iopraan) en Peter Dijkstra (ba- li) met werken van Moeaeorgski, llakovitsj en Nielsen. Grote Zaal Wtgebouw Amsterdam, giste- I Herhaling: vanavond, Dr Anton )szaal Den Haag. IZweedse dirigent Herbert jnstedt, die zes jaar geleden leen lange periode 'Ost' Jatskapelle Dresden) een Ifdirigentschap in de 'Far Kt' (San Francisco Sym- hny) aanvaardde, blinkt uit [het spelen met de klank- juren van een symfonie or- Hij luistert heel nauw- frig en kan, als het resultaat i helemaal naar zijn zin is, jen ware ambachtsman bij- jvend en boetserend aan de de voortreffelijke akoe- van het Amsterdamse ïcertgebouw is de lyrische /erture van Moessorgsky's ovansjtsjina' een genot r het oor. De orkestklank >d haast Amerikaans aan: (of: dus) zinderend het Tweede celloconcert Sjostakovitsj stond Blom- /olf wat houterige ri dirigeren een vlijmscher- uitvoering in de weg. De Hielste nuances van de par- ur gingen verloren, zowel het orkest als bij solist An- io Meneses. Een zeer reto- ;h opgezette dialoog tussen orkest laat een afwis- I tussen melancholie, jerheid en onvervalste hu- an, horen. Meneses speelde ;££janks zijn enorme techni- capaciteiten te netjes SteJ Noor een groot deel van s ^genoemde aspecten niet voren kwamen. Hij had endien de pech van een ge- s r toen snaar, maar een pro- Jnele cellist als deze laat daardoor niet van de t brengen, zo bleek na de fatting. listed t voelde zich het »te thuis in de Derde sym- van Nielsen. Hij inspi- rde het Concertgebouwor- ltot groots en vooral kleur- spel. Een pleidooi voor de dergewaardeerde Deense nponist. Vanavond zal dit 1 icert herhaald worden, ech- ïden zonder de symfonie van aiae ilsen, maar daarvoor in de ie ats Sibelius' Tweede symfo- Het lijdt geen twijfel dat Ko<1 dit werk in de uitvoering het Concertgebouworkest P der Blomstedt koninklijk zal defnken. RTHUR VAN DER DRIFT 1 ees voor verdwijnen n omroeporkesten LVERSUM Directeur E. irstra van het NOB denkt het Metropole Orkest en Radio Symphonie Orkest rden wegbezuinigd. De om- ipen krijgen jaarlijks 45 mil- van wvc voor de orkes- maar willen dat geld lag anders besteden. HILVERSUM „Dege nen die ooit nog tegen mij durven te zeggen dat het door-de-week mooi weer is en het op zondag regent, doe ik wat. Ik ben in januari met het middagprogramma 'La- mers' begonnen en sinds die zondag is het mooi weer. Zelfs als het vriest dat het kraakt, schijnt er nog een mooi zonnetje, zodat iedereen gaat schaatsen. Gelukkig blij ven er ook nog mensen thuis en een deel daar van kijkt zelfs naar mijn programma, maar ik moet zeggen dat ik best teleurgesteld ben over het aantal. De kijkcijfers blijven achter bij mijn verwachtingen", zegt Mieke Lamers. Na acht jaar 'Brandpunt' be- levisie-carrière. Samen met Willibrord Frequin presen teerde ze op luchtige wijze 'De Vrijdag Is Anders', om dit seizoen door te stoten naar de solo-onderneming 'Lamers'. Mieke: „Ik kwam Willibrord van de week te gen in het café en toen maakten we eigenlijk tegelij kertijd de opmerking dat wij elkaar best missen. Het is leuk als je met z'n tweeën over een onderwerp kan pra ten, samen kan interviewen... Maar ja, alleen is ook leuk hoor". Hele gezin „De overeenkomst met 'De Vrijdag is Anders' is dat ook 'Lamers' in de middag wordt uitgezonden, maar omdat mijn programma op zondag op het scherm komt, meen den we ons in de onderwerp keuze op een breder publiek te moeten richten. Op zon dagmiddag is immers het hele gezin thuis! Mis dus. Het blijkt een moeilijkere middag te zijn dan de KRO dacht, ook omdat veel mensen zich met sport bezighouden. Uit de kijkcijfers blijkt dat vooral ouderen en vrouwen afstem men, eigenlijk net als door- de-week. En wat het kijkcij fer in het begin ook heeft ge drukt, is de Golfoorlog. Maar ik heb voor mijzelf het ge voel dat ik bezig ben een goed programma te maken en zo denkt de KRO er ook over. Je moet niet direct in paniek denken: oh, dit is niks. Niet alleen de kijkcij fers tellen hoor. Je hebt ook je eigen normen en waarden en ik moet zeggen dat 'La mers' na een aantal weken is gegroeid tot een programma dat wij de moeite waard vin den. Je moet doorzetten. Mensen vergeten vaak dat ook 'Service Salon' heel klein is begonnen. Bovendien is de tendens momenteel dat de kijkcijfers van alle middag programma's dalen. Wat we brengen is geen geleuter, maar aardig en zinvol. De brieven die ik krijg zijn ver deeld: waar de een zegt: ik vind het hartstikke leuk, zegt een ander: ik vind er niks aan... De mooiste brief die ik kreeg was van een kijker die zei: 'hoe kun je met zulke bloedrode lippen over de oor log praten'. Toen ik dat las heb ik even gedacht: waar letten ze allemaal niet op". Kleinschaligheid „Ik heb mijzelf nu niet direct in het gemakkelijkste pakket gemanoeuvreerd, want ik heb gekozen voor kleinscha ligheid. Ik wil niet in dezelf de vijver roeren, niet hetzelf de blik deskundigden open trekken als al die andere programma's. Uitgangspunt met 'Lamers' is een geva rieerde show te brengen. Het is zeker geen praatprogram ma, want ik besteed aandacht aan animatie, heb 'het protest van de week', neem een kijk je in de kleinste musea van Nederland en geef beginnen de cabaretiers een kans. Vooral dat met de videoca mera op pad gaan, vind ik een van de leukste dingen van televisie. Je kunt men sen dingen laten zien en dat is altijd aardiger dan er al leen maar over praten. Het is Mieke Lamers: „Ik ben een beetje allergisch geworden voor de t tevens de duurste kant van televisie en ik heb net ge hoord dat we budgettair in de problemen dreigen te komen. Middagprogramma's zijn nu eenmaal low-budget onder nemingen". „Die bewuste keuze voor de kleine onderwerpen heeft voor- en nadelen. Ze zijn wat moeilijker te vinden, hoewel we tegenwoordig veel post krijgen, vooral de kleine mu sea en het protest dienen zichzelf aan, maar de kans dat die mensen door andere programma's zijn benaderd is vrijwel nihil. Ik ben een beetje allergisch geworden voor de bekende Nederlan der en ben eigenwijs genoeg om die kleine onderwerpen leuk te vinden. De kijker heeft er toch niks aan om tel kens tegenover dezelfde ge zichten te zitten". „Doordat ik het programma in m'n eentje presenteer, is mijn verantwoordelijkheid groter geworden dan hij was in 'De Vrijdag Is Anders'. Of die zestig minuten een succes of een drama worden, hangt helemaal van mij af. Omdat ik alleen ben, heb ik veel meer te doen. De enige tijd die ik heb om mij op het vol gende onderwerp voor te be reiden is een pingel van drie seconden die tussen de on derwerpen zit of de video film, dan heb ik iets langer. Veel kans om fris van de le ver aan het volgende onder werp te beginnen, is er dus niet. Maar dat maakt het ook weer spannend. Ik ren soms letterlijk van het ene naar het andere onderwerp. Soms merk je dat aan de mensen die ik interview, die hebben dan zoiets van: wat gebeurt hier allemaal. Dan moet je die gast dus eerst even op zijn gemak stellen en neem jezelf ook de tijd om op adem te komen. Het vervelende daar van is weer, dat je soms niet tot de kern komt, gewoon omdat het volgende onder werp zich al weer aandient. Gelukkig werken we in een kleine studio, dus ik hoef niet zo lang te sprinten, maar het nadeel van zo'n kleine ruim te is weer dat er meer moet worden gechangeerd. Tijdens die video-onderwerpen wordt er druk geschoven, meubels eruit, vleugel erin. Van de week zei iemand te gen mij: 'ik begrijp niet dat je zo rustig kan blijven. Maar ik vind dat het wel zijn charme heeft. Hoe groter de puin hoop om mij heen, hoe leu ker ik het vind". HANS PIËT Derde symfonie van Gusfav Mahler door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Ja mes Conlon met medewerking van de alt Marjana Lipovsek, het dames koor van het Philharmonisch Koor Toonkunst en het Rotterdams Jon genskoor. De Doelen, Rotterdam, gisteravond. Herhalingen hedena vond en zondagmiddag. Het tijdperk Conlon-Rot- terdam is afgesloten. Het Rotterdams Philharmo nisch Orkest heeft chefdi rigent James Conlon gis teravond een groots en overweldigend afscheid bereid in de vorm van een grandioze uitvoering van de derde symfonie van Mahler. Ook het talrijke publiek in De Doelen liet zich niet onbetuigd, Con lon kreeg na afloop van het magistrale concert een ovationeel en langdurig applaus. Acht jaar lang heeft James Conlon (41) het Rotterdamse orkest geleid en in die periode heeft hij tal van superieure concerten gegeven en meerde re opvallende plaatopnamen gemaakt. Hij werd door zijn publiek op handen gedragen, maar ook het orkest heeft voor Conlon (niet echt een gemak kelijk man) altijd groot respect getoond. Merkwaardig is, dat hij nooit is uitgenodigd door de Nederlandse Opera. Een mis ser eerste klas, Conlon heeft de opera in de toppen van zijn vingers. Het RPhO en Conlon in een goede verstandhouding afscheid van elkaar en dat kan niet van alle orkesten en diri genten gezegd worden! Hon derd minuten lang heeft Con lon het orkest in de hand ge houden en het publiek in de ban. Al onmiddellijk bij de openingsmaten met het schit terend klinkende hoorn-en semble werd duidelijk, dat Conlon met Mahlers derde symfonie tot op de bodem wil de gaan. Hij legde met veel na druk de accenten op emotiona liteit, duidelijk meer dan op dramatiek. Emoties, reikende van de aarde tot in de hemel. Hij bespeelde het complete scala van orkestkleuren. Sub tiel, broos, teder enerzijds, aan de andere kant liet hij het or kest losbarsten in overweldi gende klanken. Een machtig luister- én kijkspel. En dat orkest speelde majes tueus. Het zal lang duren eer het Rotterdams Philharmonish weer op dit niveau van inter nationale allure zal musiceren. Alles heeft er toe bijgedragen, dat Mahlers opus zo perfect kon klinken. Conlon in top vorm, het orkest ver boven het spel van alledag, een prachtige solo van de alt Mar jana Lipovsek en een wellui dende bijdrage van de dames leden van het Philharmonisch Koor Toonkunst en van het Rotterdams Jongenskoor. James Conlon applaudiseerde voor concertmeester Gerard Hettema, voor de overige or kestsolisten, voor de aanvoer ders van de diverse groepen en voor het gehele concert. Emotionele ontlading na deze aangrijpende symfonie. ADRIAAN HAGER James Conlon, die dezer dagen afscheid neemt van het Rotterdams Philharmonisch. Hij verdwijnt naar de Opera van Keulen. THE SILENCE OF THE LAMBS' Leiden/Eurocinema Alphen: the Lambs' met Jodie Anthony Hopkins en Scott •nn. Naar het boek van Thomas iris. Regie: Jonathan Demme. ior Leide ilsnce of I 1C Her, Anth ifa inathan Demme's thril- l. V r 'The silence of the is o' mbs' is in Amerika een ^ar ot item': er wordt in in lk-shows over gepraat, x>f drolspeelster Jodie oster stond met vlinder haar mond op de voor- ant van talloze tijdschrif- !n, de filmeditie van homas Harris' boek 'erd een bestseller, kran en schrijven in termen Is 'nail biting', 'pulse- bounding' en 'bone chil- ng'. Demme kreeg voor ten jn film in Berlijn een sta ilveren Beer. ,a g Het is zoals altijd een kwestie van smaak. Jazeker, 'Silence of the lambs' is vaak polsslag- verhogend, nagel verwoestend en botverkillend. Demme is gewoon een goede 'storyteller'. Maar het gegeven van zijn film past binnen het hevige hakwerk uit de horror-hausse van de laatste jaren, sluit aan bij de Amerikaans obsessie met massamoordenaars en brengt zoveel ellende bij el kaar dat zijn film uitzitten eerder een sadomasochistische dan een cinefiele prestatie is. Daar gaan we. In een middel eeuws aandoende cel zit een briljante ex-psychiater die massamoordenaar is gewor den: Dr. Hannibal Lector, ook wel 'Hannibal the Cannibal' genaamd omdat hij zijn slacht offers als diner nuttigt en later in de film iemand de tong uit de mond bijt en diens lever ter consumptie uit zijn binnenste verwijdert. Die zit. Maar vrij loopt rond 'Buffalo Bill', een andere massa-moordenaar die zijn vrouwelijke slachtoffers vilt en ze daarna met de pop van een doodskopsvlinder in de mond achterlaat. De FBI zoekt de een, en maakt ge bruik van de ander: Psycho paat Lector ter assistentie van een onschuldig, klein politie- vrouwtje met psychologie-op- leiding (Jodie Foster), die zelf met een onduidelijk traumaat- je uit haar jeugd zit rond het slachten van een lammetje (zie de titel). Je weet dat het allemaal film is, dat ontvelde lichamen van was of iets dergelijks zijn, dat bloed tomaten-ketchup is, en zo voort. Maar niettemin: 'Si lence of the lambs' levert tal loze momenten op dat ik lie ver naar de muur van de bio scoop dan naar het doek keek. En dan is Jonathan Demme Anthony Hopkins als de gekooide psychopaat 'Hannibal the Cannibal' bekeken door de gevange nispsychiater (Anthony Heald). bovenop legt. Het is gewoon het gegeven dat me niet zint: een psychopaat die denkt dat hij travestiet is, maar omdat hij niet geopereerd kan wor den meisjes gaat villen om van hun huid een nieuw mens te creëren (of zoiets), een doods bang meisje dat in een soort leeuwekuil wacht om gevild te worden, een kannibaal die ook nog eens slimmer blijkt dan de hele FBI, en dat allemaal met plakkerige brokken pseudo- psychologie aan elkaar ge lijmd. Is dat interessant? Leuk? Spannend? Dat er goed gespeeld wordt kan ik nauwelijks uit m'n pen krijgen. Anthony Hopkins (als Hannibal the Cannibal) met een Richard Burton-geluid is zelfs doodeng wanneer hij al leen maar kijkt. Maar ik kan geen 'amusement' vin den in dit soort epaterende na righeid. Ik haak af. BERT JANSMA Stuntmensen willen eigen Oscar Stuntmensen in Hollywood gaan een front vormen om een eigen Oscar te krijgen. De jaarlijkse Oscars worden uitge reikt in een reeks categorieën, van acteurs tot en met geluids technici, maar stuntmensen ontbraken tot nu toe. Niet te recht vindt Stunts Unlimited, een organisatie van de man nen (en vrouwen) die op paar den, in helicopters, hoge ge bouwen, speedboats zitten, springen, vallen en weer op staan. Wij zijn de enige men sen in de filmindustrie die let terlijk hun leven wagen om filmscènes te helpen creëren die het publiek wil zien" zegt Jack Gill, president van Stunts Unlimited. Films als 'The French Connection', Bullitt', 'Lethal Weaponde Spielberg- spektakels, de James Bonds zouden niets zijn zonder stunts, en juist door die stunts Oscarwaardig, aldus Gill. Te genstanders van het idee zeg gen dat er wel meer catego rieën niet met Oscars beloond worden. Wat b.v. te denken van het werk van de pyro- technici, de mensen die voor vuur en ontploffingen zorgen, drukke baasjes tegenwoordig. Voor stuntmensen was ooit al leen een speciale Academy door Bert Jansma Award weggelegd zoals in '66 voor de 'vader' van de moder ne stuntmannen, Yakima Ca- nutt. Inderdaad zijn er in de loop van de Hollywood-histo- rie nogal wat stuntmensen in het harnas gesneuveld. De stunters krijgen steun van Hollvwood-grootheden als Jes sica Lange. Robert de Niro. Martin Scorsese en Top Gun - producenten Jerry Bruckhei mer en Don Simpson.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15