ItridteSowumtrV Flats en binnenstad nog probleem bij gescheiden inzamelen huisvuil B. Poeiert nieuwe chef Leidse politie STAD OMGEVING/KUNST/RTV Grond voor Elascon wordt bouwrijp gemaakt Goed op tijd £eïcUc@ou/ta/rit me VRIIDAG 12 APRIL 1991 PAGINA 11 jze automobilist at vrouw bril van t hoofd jSENHEIM Een automobiliste 5assenheim heeft gisteren in haar pnplaats een klap gekregen van Leidenaar. De twee hadden ruzie een voorrangskwestie. De reed over de Warmonderweg kreeg geen voorrang van de Lei aar die van de afrit van de snel- ilcwam. Zij moest stevig remmen, en de twee bij verkeerslichten st elkaar stonden, maakte de uw een opmerking. De man stapte en gaf haar een klap. Daarbij uvelde de bril van de vrouw. De tie heeft de Leidenaar kunnen terhalen. Hij is vanmiddag in Sas- heim gehoord. Racepartij tijdens snelheidscontrole LEIDEN Twee automobilisten zijn ge verbaliseerd toen ze op de Lammen- schansweg en race wedstrijd hielden. De racepartij vond plaats op het moment dat de politie uit Leiden en omgeving bezig waren met een snelheidscontrole. Eén van de wagens reed 103 kilometer per uur toen de andere hem met een gangetje van 109 kilometer per uur passeerde. Op de Lammenschansweg mag men vijftig kilometér per uur rijden. De snelheidscontrole maakte onderdeel uit van een gecombineerde actie van po litie uit Leiden en omgeving. Er werd De- halve in Leiden tussen acht uur 's mor gens en twee uur 's middags gecontro leerd in Leiderdorp, Voorschoten en Nieuwe Wetering. De politie deelde 78 bekeuringen uit. Alphense oplichters zitten in Duitse cel ALPHEN AAN DEN RIJN De beide direc teuren (41 en 42 jaar) van het voormalige beleg gingskantoor Van Lokven in Alphen aan den Rijn worden mogelijk pas over enkele weken aan Nederland uitgeleverd. Het tweetal, dat er van wordt verdacht het Alphense bedrijfsleven voor miljoenen guldens te hebben opgelicht, zit in de Duitse stad Düsseldorf in hechtenis. Zij weigeren mee te werken aan een verkorte uit leveringsprocedure. De directeuren verdwenen anderhalf jaar gele den spoorloos, waarna hun gedupeerde klanten een detectivebureau in de arm namen. Ook In terpol stelde een ondezoek in. Uiteindelijk kon den de directeuren kort na elkaar door de Duit se politie worden aangehouden op grond van een internationaal opsporingsbevel. Rugletsel vrouw door val in bus LEIDEN Een 41-jarige vrouw uit Leiden is gis teren gevallen in een dus van de NZH. De chauf feur van de bus moest op het Stationsplein plotse ling remmen toen hij werd gesneden door een auto. De vrouw, die in het gangpad stond, is naar net AZL vervoerd waar rugletsel werd ge constateerd. Van de auto is het kenteken bekend, maar er is nog niemand aangehouden. Contactmiddag ouders van overleden kind LEIDEN De vereni ging 'Ouders van een overleden kind' houdt aanstaande zaterdag een open middag en niet zoals eerder abusie velijk werd gemeld zon dag. Ouders die een kind hebben verloren en daarover in kontakt willen komen ziin van af 13.30 uur welkom in scholengemeenschap De Leidse aan de Boerhaa- velaan. Voor informatie 070-3239576. Dader valse aangifte na twee jaar gepakt WASSENAAR Een 19- jarige man uit Wassenaar is gisteravond aangehouden wegens het doen van een valse aangifte in september 1989. De man melde toen dat zijn brommer was gesto len. Naar nu blijkt was de diefstal afgesproken werk. Een vriend 'stal' de brom fiets en verkocht hem ter wijl de eigenaar een premie van duizend gulden op streek van de fabrikant van het slot. De zaak kwam aan het licht toen de bromfiets onlangs in handen van de politie viel. Verkeersremmende maatregelen in de Nieuwsteeg LEIDEN Naar aanleiding van klachten van bewoners gaat de gemeente de Nieuw steeg opnieuw inrichten. Ter hoogte van de Nieuwsteegbrug komt een zogenaamde in/uitritconstructie, waarbij met behulp van paaltjes de toegang tot de steeg wordt ver smald.' De gemeente hoopt zo sluipverkeer tegen te kunnen gaan. Vanaf Zonneveld straat 1 tot Nieuwsteeg 29 wordt daarnaast het trottoir doorgetrokken. Het met hoge snelheid rijden door het smalle gedeelte van de Nieuwsteeg wordt zo tegengegaan. Tussen de Kloksteeg en de Zonneveldstraat worden aan beide zijden van de straat ook anti-pas- seer-/parkeerpalen geplaatst. Hinderlijk par keren op de loopstrook wordt daarmee on mogelijk. PLAN VAN AANPAK MOET DUIDELIJKHEID SCHEPPEN LEIDEN Alle bewo ners van Leiden die niet in een flat of in de bin nenstad wonen krijgen in september en oktober van de gemeente een nieuwe container waarin zij het zogeheten GFT- afval (groente-, fruit- en tuinafval) in moeten ver zamelen. Voor de flat- en binnenstadbewoners wordt nog driftig bij de gemeente gestudeerd hoe it gescheiden ophalen verwezenlijkt kan wor den. Een plan van aan- lak moet volgend jaar litkomst bieden. 'at deelde R. van Beek van gemeentereiniging gister- vond mee tijdens een fo- umdiscussie die de milieu reek in de wijk Pancras lost afsloot. De nieuwe con veners hebben een inhoud vin 120 liter. Al het andere afval moet in de 240 liter grote container waarvan de meeste huishoudens reeds in het bezit zijn. Een grote voor lichtingscampagne om het gebruik van de tweede con tainer te stimuleren staat op stapel. De hoogbouw krijgt pas in het voorjaar van 1992 de be schikking over een GFT-con- tainer. Voor de binnenstad kan dat nog wel even duren: „Daar hebben we te maken met ruimtegebrek, zowel In verschillende huizen als op straat bij het ophalen", aldus Van Beek. Voor de binnen stad wordt eerst nog een stu die gemaakt waarbij naar an dere steden wordt gekeken hoe die deze problemen op lossen. Van Beek denkt bij voorbeeld aan kleinere con tainers voor de kleine (ka- mer)huishoudens. Het totale plan van aanpak wordt begin volgend jaar gepresenteerd. Koelkasten den een verbod kan komen op het gebruik van plastic tassen. Vooral de winkeliers van groot tot klein maken zich schuldig aan de ver spreiding van veel te veel van deze milueverpesters. Ook wordt in het plan beke ken of er mogelijk een op haaldienst voor oude koel kasten met de gevaarlijk CFK's kan worden gereali seerd. Volgens milieuwethou der H. de la Mar gaat de ge meente op beide ideeën stu deren. Dat het ophalen van huis vuil, gescheiden of onge scheiden, nog steeds veel pro blemen kent, bleek wel uit de reacties die Van Beek en De la Mar gisteravond tijdens de forumdiscussie uit de zaal kregen. Een oudere man uit Noord pleitte voor de ver nieuwde invoering van de schilleboer om de prijs van het ophalen te drukken. „Er komt een schilleboer. Alleen nu niet met paard en wagen maar met een wagen van de ant- gemeentereiniging", woordde De la Mar. Een an dere man wees op de nadelen van de containers die nu in een aantal wijken staan opge steld: „Ze worden regelmatig te laat geleegd en rondom die bakken is er veel zwerfvuil omdat iedereen er maar wat in en bij pleurt". De la Mar kon niet anders dan de man gelijk geven maar beloofde beterschap: „We kunnen niet alles tegelijk. We kunnen in derdaad niet alleen maar bakken neerzetten, we moeten ook voorlichten en uitleggen waar ze voor zijn", gaf de wethouder toe. Hoe veel er nog voor de mi lieuwethouder valt uit te leg gen en hoe lastig het pro bleem van met name de weg- werp-verpakkingen een vierde van het totale afval wel niet is, bleek na afloop van de discussie. De organi satie overhandigde de forum leden een bloemetje voor hun deelname en moest zich ver volgens excuseren voor het plastic dat daar omheen zat. [ritiek op Bslotenheid an werkgroep 56|ORDWIJKERHOUT De IA en D66 in Noordwijker- it zijn zeer ontstemd over feit dat de interregionale rkgroep die een nota sa- nstelt over de structuur- ets voor de Randstad in het leim gaat werken. I werkgroep wil daarmee pijden dat de stukken te Jg in handen van de pro- leie komen. In niet mis te fctane woorden gaf W. Hof IdA) gisteravond in de eom- ordening haar mening „Negentiende-eeuwse feitenmentaliteit", zo om- lef ze de werkwijze. „Zo- stelt de PvdA niet in de Jenheid om zelfs maar met jhdere PvdA-fracties in de Ho te overleggen. Dit struc- Tplan is zo belangrijk qn re- ual overleg of overleg met fchterban wordt nu dus on- Hjk." erkgroep bestaat uit de se gemeentelijke portefe- louders. Dat zijn negen [A'ers en een VVD'er. E. (D6) deed er nog een ,>je bovenop. „Onvolwas- gedrag. En straks krijgen een nota voor ons met de dedeling dat we die kunnen (ken of dat we kunnen stik- i," aldus Hulspas. Maar vol- is VVD'er L. Hogervorst Is geheimhouding ook nodig idat de werkgroep op die nier voortvarender kan rken. iaduct gestremd ÜDEN Het viaduct aan Plesmanlaan onder de A44 or, wordt vanaf vrijdag 3 li om acht uur 's avonds or 24 uur afgesloten. Rijks- iterstaat voert op die vrij- gavond en zaterdag werk- Unheden uit. Een omlei- ngsroute staat aangegeven. ietser breekt eutelbeen b 1DERDORP Een Leide- 0ar is gisterochtend gewond raakt bij een aanrijding op fMauritssingel. De man stak zijn fiets plotseling de weg ir en werd egschept door de to van een Koudekerker. it slachtoffer is met een ge- BPken sleutelbeen naar net 'I gebracht. Bereikbaarheid Aan de bereikbaarheid van een ziekenhuis mag doorgaans niets schorten, want elke seconde kan immers tellen. Soms leidt het toch wel eens tot problemen. Zeker wanneer wordt gekozen voor de route door het Leidse station waar sloopwerkzaamheden zijn begonnen. Naar het Academisch Zie kenhuis? Even graven, dan kom Je er wel. Wie geen gebroken ledematen heeft, zal er wel komen. Maar is de hoop puin eenmaal overwonnen, dan is het ziekenhuis dichtbij. foto: wim van noort LEIDEN B. Poeiert wordt de in Leiden de nieuwe korpschef van po litie. De huidige directeur van de kaderschool voor gemeentepolitie in Zut- phen volgt H. Mostert op. Hij is regiochef in Zuid- Limburg geworden. Poe iert, die niet voor com mentaar bereikbaar was, begint maandag al in Lei den. Door zijn collega's wordt de nieuwe korps chef omschreven als een man van de praktijk. Voor B. Stekkingen, hoofd op leidingen van de kaderschool, is het niet moeilijk raden naar de beweegredenen van Poe iert. „Hij is weer toe aan een grote klus". De regionalisatie van de politie in onder meer de Leidse regio omschrijft hij aLs zo'n omvangrijke taak. Maar het had weinig gescheeld of Poeiert had die uitdaging gevonden in het directeur schap van het Politie Manage ment Instituut. Hij was daar voor benadert, maar vond dat de samenvoeging van vier ge lijksoortige ondernemingen te weinig zekerheden bood. Geknipt Als Stekkingen geloofd mag worden, dan is Poeiert voor Leiden de geknipte persoon om de verdere samenwerking van korpsen in de Leidse regio te gaan begeleiden. De direc teur heeft in de afgelopen drie jaar immers al de nodige erva ring opgedaan tijdens de reor ganisatie van de kaderschool. „Zijn kracht legt met name in het organiseren. De kader school liep niet meer voldoen de in de pas met de wensen van haar klanten. Hij heeft er voor gezorgd dat de school weer volledig in contact is ge komen met diezelfde klant. Hij deed dat op een hele duidelij ke en niet-hiërarchische wijze, toonde grote betrokkenheid en delegeert daarbij veel". Poeiert begon als straatagent in Apeldoorn en kwam na het doorlopen van de politie-aca- demie in Amersfoort terecht, waar hij diverse malen werd beyorderd. Uiteindelijk werd hij plaatsvervangend korps chef. Ondertussen zag hij nog tijd voor een rechtenstudie, waarna hij in 1987 naar de ka derschool vertrok. Daar heeft hij de leiding over zo'n 25 per soneelsleden en zag hij duizen den studenten aan zich voorbij trekken. De Amersfoortse politievoor- lichter H. de Wolf, die op per soonlijke titel spreekt, vindt het een voordeel dat Poeiert zijn cariere als straatagent is begonnen. „Hij weet daardoor wat er bij het publiek leeft en weet ook wat de agent op straat meemaakt. Hij kan zien dus goed inleven". Het stuk grond op de hoek van de Agaatlaan en de Doctor Lelylaan, waar nu nog een crossbaantje ligt, dat binnenkort voor Elascon bouwrijp wordt gemaakt. foto: wim van noort LEIDEN Op de hoek van de Agaatlaan en de Doctor Lelylaan zal vol gende week een begin worden gemaakt met het bouwrijp maken van het daar gelegen terrein ten behoeve van Elascon. Daarmee lijkt de verhui zing van het hoofdkantoor van het gevelbekledings- bedrijf van de Zoeter- woudsesingel naar de nieuwe locatie een feit. Desondanks doet woord voerder H. de Nie er het zwijgen toe. Hij wil de verhuizing noch ontken nen noch bevestigen. Rond de verplaatsing van het bedrijf zijn in het verleden problemen gerezen. Omwo nenden hadden bezwaren aan getekend, omdat met de komst van Elascon opnieuw een aan slag werd gedaan op het wei nige groen en op de speelgele- genheid in de wijk. De bezwa ren wilden ze evenwel laten vallen als de gemeente voor een speelvoorziening zou zor gen. De gemeente probeerde het benodigde bedrag hiervoor bij Elascon los te krijgen, maar daar voelde de onderneming niets voor. Uiteindelijk reser veerde B en W zelf een bedrag van 25.000 gulden. Toch vond het bedriif dat de gemeente onvoldoende mede werking had verleend en werd de verhuizing twijfelach tig. Daarnaast laat ook de fi nanciële situatie van Elascon te wensen over. De werkzaamheden aan de Agaatlaan beginnen nu op 18 april. Naast het leggen van de rioleringen zal ook een vijver gegraven worden. Vermeer Grond en Wegen uit Hoofd dorp is hiermee belast. Ten be hoeve van het bouwrijp ma ken zal de hoek Agaatlaan/O- paalstraat met ingang van 18 april voor twee weken worden afgesloten. Inschrijving peurbakkentocht LEIDEN In het programma van de Leidse Lakenfeesten is ook dit jaar de peurbakken tocht opgenomen. Op 4 juli trekt de stoet van bonte vaar tuigen tussen 18.30 en 20.30 door de Leidse grachten en singels. De inschrijving voor dit evenement is weer openge steld. Belangstellenden kun nen schriftelijk een inschrijf formulier aanvragen bij de Leidse brandweer aan de Gooimeerlaan 27. De peurbak hoeft aan weimg eisen te voldoen.Drijven is echter wel het minste. De lengte van het' vaartuig mag maximaal 12 meter bedragen, terwijl voor breedte, hoogte en diepgang maximaal 2.50, 1.30 en 1 meter staat. Daarnaast moeten de boten mechanisch worden voorgestuwd. Voorafgegaan door een vaar tuig van de Leidse brandweer en begeleidt door boten met muzikanten leggen de peur- bakken een traject van ruim drie kilometer af. De tocht be gint op de Beestenmarkt en voert de deelnemers vervol gens langs de Apothekersdijk, Boommarkt en het stadhuis. Bij de Kraaienbrug draait het gezelschap de Herengracht op om via de Oude Rijn weer naar het startpunt terug te va ren. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij verkleed aan hët evenement meedoen. Jaar lijks kijken vele duizenden mensen naar dit langsvarende schouwspel. Het oog van de jury gaat daar bij vooral uit naar de mooiste peurbak, het origineelste vaar tuig en de deelnemer met de meeste pech. Voor die catego rieën zijn geldprijzen wegge legd van respectievelijk 750, 500 en 250 gulden. Officieel bezwaar tegen bouw villa's Endegeest OEGSTGEEST De Stichting Behoud Buitenplaatsen Ende geest heeft gisteren bij gedeputeerde staten bezwaar aangete kend tegen de villabouw in het bos van Endegeest. Het bezwaar richt zich op het bestemmingsplan Endegeest dat op 28 februari door de gemeenteraad van Oegstgeest is goedgekeurd en dat nu door de provincie Zuid-Holland wordt beoordeeld. In het plan wordt de villabouw mogelijk gemaakt. „Het behoud van kleine natuurgebieden is de steeds vollere randstad weegt veel zwaar der dan de behoefte aan nauwelijks verkoopbare villa's", aldus de stichting. Streekmuziekschool houdt open week LEIDEN De Streekmuziekschool Leiden houdt van 30 april tot en met 7 mei een open week. Het programma start op dins dag met optredens van pop- en jazzgroepen op het Gerecht. Dat duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Een dag later opent de Vrije Aca demie aan de Richard Wagnerlaan in Voorschoten haar deuren Op 2 mei is er van 15.00 tot 21.00 uur een open dag in de hoofd vestiging aan het Rapenburg. In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest vindt op vrijdag 3 mei, aanvang 20.00 uur, een docen tenconcert plaats. De leerlingen die viool, cello of bas spelen ge ven zaterdag 4 mei om 16.00 uur een concert in het Agnes Colle ge aan de E.ijmerpoelstraat in Leiden. Daarnaast zijn er nog open dagen in het K&O gebouw Het Drieluik aan de Geversstraat in Oegstgeest (6 mei) en het Van Heeckerenhuis in Wassenaar (7 mei). Gaya-lezing voor ouderen LEIDEN In buurthuis Vo gelvlucht aan de Boshuizer- laan 5 in Leiden wordt vrij dagochtend een lezing voor 55- plussers gehouden over Gaya. Gaya is het bekijken van de aarde in het licht van haar be staansrecht en -kracht. Voor meer informatie: 313648. Papieren en geld gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de cabine van een vracht wagen in de Hooftstraat in Al phen aan den Rijn is gisteren een koffer gestolen. Daarin za ten 1.700 gulden aan buiten lands geld, een rijbewijs, een paspoort en kleding. De vrachtwagen was niet afgeslo- Milieuweek Pancras wisselend succes LEIDEN De milieu-actie week die de afgelopen dagen in de wijken Pancras Oost en Noord Rijnevest werd gehou den, kende een wisselend suc ces. Enkele onderdelen kwa men niet zo goed uit de verf maar over het algemeen sprak V. Kokke, een van de organi satoren, van een leerzame en geslaagde week. Vooral het spelprogramma ren-je-rot, met milieuvragen voor kinderen was een groot succes. Daarvoor kwamen woensdagmiddag meer dan zestig jeugdigen opdagen: „En ze hadden verdacht veel ant woorden goed", aldus Kokke die daaraan de conclusie ver bindt dat de voorlichting op scholen steeds beter wordt. Een papierophaalactie van de omgevingsvakploegen en de reiniging samen, zorgde voor de nodige tonnen oud-papier. Helaas maakte een aantal be drijven uit de wijken misbruik van de extra grofvuil ophaal- beurt die in het kader van de week was georganiseerd: „Maar de reiniging deed niet flauw en heeft alles meegeno men", aldus Kokke. Het dreg gen van de ondiepe grachtjes bij de Oranje- en Waardgracht bleek afgelopen dinsdag wei nig bekijks maar wel een hoop vuil op te leveren. Een afslui tend forum over de milieupro blematiek in een binnenstads- wijk trok gisteravond slechts een kleine dertig belangstel lenden. Toch spreekt Kokke van een geslaagde en vooral leerzame week. Hij hoopt dat de speciaal voor de actiedagen bij het buurthuis opgestelde papier- en glasbak mogen blij ven staan. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twei weken gratis bezorgd. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: j Naam:j Adres: I I Postcode/plaats: l I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I ilUIll

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11