GIRO 800.800 Sovjetkranten speculeren over opvolging Gorbatsjov Onafhankelijk Georgië juicht iets te vroeg DE SLACHTOFFERS VAN DE BURGEROORLOG IN IRAK DEN HAAG Nancy Reagan is heks in nieuwe biografie Kogel of koran voor Wi Afghaanse soldaten Mysterieus object in ruimte ontdekt DE SAMENWERKENDE HULPORGANIS/mES Gorbatsjov lanceert plan tegen economische crisis BUITENLAND £eklóe6ou/ia/nt woensdag 10 april 1991 pagina WINDHOEK De Nami- bische minister van on derwijs Nahas Angula is in een lastig parket te rechtgekomen. In de veel geprezen grondwet van Namibia is vastgelegd dat kinderen recht hebben op onderwijs, maar hij kan er niet aan voldoen. Honder den Namibische kinderen eisen verontwaardigd dat zij les krijgen. Namibia werd in maart vorig jaar onafhankelijk van Zuid- Afrika. Het Zuidafrikaanse bewind heeft volgens de nister een „verwoestende in vloed" gehad op zwarte kinde ren. Dertig tot veertig procent van de kinderen niet naar school ging en dat meer dan tweederde van de 1,7 miljoen Namibiërs is analfabeet. Zwar te kinderen kregen les onder bomen of in scholen zonder dak van onderwijzers die soms zelf maar net de lagere school doorlopen hadden. Angula heeft de taak om de elf ministeries in één groot minis terie in Windhoek te vereni gen en het onderwijs in heel Namibia op één niveau te brengen. Dit jaar wil hij het lesprogramma voor alle basis scholen gelijkschakelen. Daarnaast worden de vakken toegeschreven op de situatie in Namibia en zullen er lessen in landbouw gegeven worden, aangezien 70 procent Namibiërs groente verbouwt of vee heeft. Leerlingen en ou ders van leerlingen gaathet niet hard genoeg. Ze schrijven woedende brieven naar de mi nister en de Namibische kran ten omdat het onderwijs nog niet voldoende veranderd is. Volgens Angula zijn er alleen al in het noorden 4.000 kinde ren die vergeefs gevraagd heb ben om op scholen te worden toegelaten. ISLAMABAD De 2000 Afghaanse regeringsso jan daten die bij de verovering van de garnizoensplaat Khost in handen van het verzet zijn gevallen, he ,em ben de keuze gekregen tussen de islam en de kogi jj0g Dit is gisteren te kennen gegeven door woordvoe 1990 ders van het islamitische verzet. Volgens hen b gcS staat er geen twijfel dat de krijgsgevangenen zii ioen massaal tot de islam zullen bekeren. „Wij hebb«Let hun gevraagd berouw te tonen en dat zullen 1 jek( doen. Zelfs als dat alleen maar is om hun leven ten redden". Een andere woordvoerder voegde hieraa ieef toe dat de methode aantoont dat het de mujahedi( ernst is met hun belofte van algemene amnestie. I het verleden is het herhaaldelijk voorgekomen d ;ar_. regeringssoldaten die gevangen waren gemaakt, i ]je^ grote schaal door het verzet werden gedood. Japanse mode Een model toont H een minijurk met si in de stof verweven een afbeelding van een heilige tijden een presentatie van herfs- en wintermode in het j] Japanse Tokyo. FOTO: EPA (Voor onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Georgiërs dansten gisteren in de straten van de hoofdstad Tblisi ter viering van het herstel van de onafhanke lijkheid van hun repu bliek, zoals die bestond in 1918. Het huidige parlementsbesluit is niet meer dan een symboli sche daad. De Georgische lei der Gamsachoerdia stelde dat gisteren dan ook ten overstaan van het parlement van zijn re publiek: „Wij begrijpen dat de onafhankelijkheidsverklaring niet betekent dat we ons echt van de Sovjetunie hebben los gemaakt". Hij verklaarde dat dit een nieuw begin is in de geschiedenis van Georgië dat uiteindelijk moet resulteren in volledige onafhankelijkheid. In 1918 duurde de onafhanke lijkheid amper drie jaar. Het Rode Leger dwong de Geor giërs vrijwillig terug te keren binnen het imperium dat de communisten van de Russische Tsaar hadden geërfd. Ook dit maal is de weg naar onafhan kelijkheid bezaaid met voetan gels en klemmen. Sovjetpresi dent Gorbatsjov heeft de onaf hankelijkheidsverklaringen van de drie Baltische republie ken Estland, Letland en Litou wen vorig jaar verworpen. Op een dergelijke afwijzing kun nen de Georgiërs ook wach ten. Verder staat Gorbatsjov onder grote druk om de noodtoe stand af te roepen in de encla ve Zuid-Ossetië. Hier zijn de laatste maanden enkele tien tallen Georgiërs en Ossetiërs omgekomen in een burgeroor log om de status van de encla ve. De laatsten willen een sa menvoeging van hun enclave met Noord-Ossetië, dat in de republiek Rusland ligt en ze willen koste wat het kost bin nen de Sovjetunie blijven. De Georgiërs willen daar niets van weten. Zij voeren aan dat de Ossetiërs meer dan een hal ve eeuw geleden in hun repu bliek zijn neergepoot door Sta lin en nu door het Kremlin opgestookt worden om onlus ten te veroorzaken met als doel om een aanleiding te be schikken het Rode Leger in te zetten in hun republiek. In middels heeft Moskou inder daad troepen gestuurd, waar tegen de Georgische leider Gamsachoerdia dreigt met een algemene staking. Naast de boot De Georgiërs gaan prat op hun eeuwenoude verdraagzaam heid jegens de vele etnische minderheden in hun repu bliek. Zij wijzen op die ene plek in Tiblisi waar christe nen, moslims en joden vreed zaam naast elkaar hun kerk, moskee en synagoge bezoeken. De Ossetiërs hebben dezelfde rechten als iedereen in de re- Eubliek, maar Georgië is en lijft Georgië en daar laten we' geen stukje van afsnoepen, luidt het Georgische argu ment. Wat zou Nederland doen als de Molukse of Suri naamse gemeenschap daar hun eigen plek zou uitzoeken en die tot onafhankelijke staat zou uitroepen?, vragen de Ge orgiërs. De fanatieke, 55-jarige natio nalist Gamsachoerdia, een voormalige dissident die gedu rende de jaren dat Sjevardnad- ze de leiding had over de re publiek in een strafkamp zat, komt overigens niet over als een verdraagzaam man. Tij dens het recente referendum, waarbij 99 procent van de deelnemers zich voor de Geor gische onafhankelijkheid uit sprak, kondigde Gamsachoer dia aan dat zijn regering met de uitslag van het referendum in de hand zou bepalen wie het Georgische staatsburger schap zou krijgen. Nee-stem mers vallen naast de boot. De Georgische onafhankelijk heidsverklaring betekent een nieuwe klap voor de veelge plaagde Gorbatsjov, die bezig is een nieuw unie-verdrag op te stellen. Vier van de vijftien Sovjetrepublieken zullen in elk geval weigeren dit verdrag te tekenen. De ervaring met de Balten heeft geleerd dat Gorbatsjov niet bereid blijkt rebelse republieken met grof geweld tot de orde te roepen. De Georgische nationalisten hebben de tolerante Sovjetlei der opnieuw kwetsbaarder ge maakt tegenover conservatie ven in partij, leger en KGB die, mochten zij het voor het zeggen krijgen, wél bereid zul len zijn de regels „niet goed schiks dan kwaadschiks" in praktijk te brengen. (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Het gonst in Moskou van de geruchten dat Sovjetleider Gorbatsjov bin nenkort het veld moet ruimen. De aanval kan van twee kan ten komen. Op 19 april zou de Communis tische Partij van plan zijn het voltallige Centraal Comité bij leen te roepen om Gorbatsjov zijn partijleiderschap te ontne men. Hij is dan zelf op bezoek in Japan. Een partijwoord voerder ontkende desgevraagd dat het nieuws over de plenai re vergadering van de Partij afkomstig was. Verder zou de fractie 'Sojoez' ('Unie') voldoende handteke ningen hebben verzameld om een buitengewone zitting van het Congres van Volksafge vaardigden, het uitgebreide Earlement van de Sovjetunie, ijeen te roepen. Doel: de pre sident tot ontslag te dwingen. Hoe zwaar het Kremlin de ge ruchten opneemt, moge blij ken uit het feit dat het officië le persbureau TASS het giste ren nodig vond in een lange nieuwsanalyse aan te tonen dat er voor Gorbatsjov geen alternatief bestaat. Waarschijnlijk was dit TASS- bericht een reactie op een groot voorpagina-artikel in de door de liberale Moskouse ge meenteraad opgerichte Neza- visimaja Gazeta, wat zoveel betekent als 'Onafhankelijk d'. Onder de kop 'Alter natieven voor Gorbatsjov' ver wijst de Nezavisimaja Gazeta de bewering dat Gorbatsjov momenteel onvervangbaar is naar het rijk der fabelen. De krant noemt zelfs vier namen: de Russische leider Jeltsin, vice-president Janajev, pre mier Pavlov en parlements voorzitter Loekjanov. Popularitieit Jeltsins grote kracht is de haat die het partij-apparaat jegens hem koestert, en die hem ondanks talloze missers als leider van het Russische parle ment keer op keer de sym pathie van de kiezers bezorgt. De krant acht Jeltsin niet de meest waarschijnlijke opvolger van Gorbatsjov, gezien de te verwachten eis van het natio nale parlement, dat de repu bliek Rusland en de centrale overheid onder zijn president schap op een politieke lijn moeten zitten. De huidige Sovjetpremier gooit hogere ogen in de opvol- gingsstrijd. Uit Pavlovs aan wezigheid bij een op de televi sie uitgezonden Paasdienst maakt de Nezavisimaja Gazeta op dat hij wel degelijk hogere politieke ambities heeft. Hij mikt op populariteit bij de enorme massa van Russische gelovigen. Voeg daarbij het feit dat Pavlov de belangen van het militair-industrieel complex in het oog houdt en al snel wordt duidelijk dat zijn kansen niet gering zijn. De re cente geldhervorming en prijs stijgingen hebben de premier hooguit impopulair gemaakt bij de intelligentsia en de om aatjes in het land, aldus het Onafhankelijk Dagblad. De krant wijst erop, dat de wafe lachtige politiek van Pavlovs voorganger Ryzjkov ook be paald niet heeft bijgedragen tot diens populariteit. Janajev dankt zijn kandida tuur hoofdzakelijk aan het feit dat hij nu vice-president is. Hij is een grijze muis zonder poli tieke ervaring, afkomstig uit de gehate communistische jeugdband en de aan de lei- oand van het Kremlin lopende vakbonden. Bovendien zou er geknoeid zijn bij zijn verkie zing tot vice-president en hangt het gevaar van een poli tiek schandaal als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd. Geen reële kandidaat, aldus de Moskouse krant. De beste kandidaat is zonder meer Loekjanov, thans voor zitter van de Opperste Sovjet en een van Gorbatsjovs trouw ste rechterhanden. Behalve Gorbatsjov is Loekjanov de enige politicus die het voor el- MOSKOU Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov heeft gisteren een economisch noodplan aan de leiders van de republieken overlegd. Tot de maatregelen behoort een stakingsverbod en het opschorten van politieke acties die de politieke situatie in het land zouden kunnen „destabiliseren". Onduidelijk is of het mo ratorium op stakingen en politieke bijeenkomsten verplicht is of aan de eigen inzichten van Sovjet-burgers overgelaten wordt. De president zal de Opperste Sovjet ook wetsvoorstellen voor leggen voor de handhaving van de openbare orde. Het plan volgt op het decreet van maandag waarin deelregeringen en plaatselijke bestuurders het recht krijgen noodmaatregelen door te voeren voor het volledig slagen van de landbouwplannen deze lente. Gorbatsjov zei gisteren ook dat hij zo snel mogelijk het nieuwe unieverdrag wil tekenen, waar 76 procent van de Sovjet-bevol king zich bij het referendum van 17 maart voorstander van toonde. De ondertekening van het verdrag zal het legitieme be gin inluiden van de nieuwe machtsverdeling tussen de republie ken en het centrum in Moskou. kaar krijgt parlementariërs voor een besluit te laten stem men waar ze enkele ogenblik ken daarvoor nog tegen wa- Afgrond Het Moskouse dagblad citeert ex-president Nixon van de Verenigde Staten, die vorige week in Moskou nog met Gor batsjov heeft gesproken en daarna aangaf dat de Sovjet president zucht onder de zwa re last van zijn ambt en zijn groeiende impopulariteit. Gor batsjov zou aan het eind van zijn politieke Latijn zijn. Het land waar de president er persoonlijk voor moet zorgen dat de boeren in het voorjaar gaan zaaien, staat duidelijk op de rand van de afgrond. Dat ontkent vandaag niemand in de Sovjetunie. Ook het Krem lin niet. Mocht Gorbatsjov inderdaad binnenkort aftreden, dan ver wacht men hier in Moskou een 'vrijwillig' vertrek, ongeveer op de manier van Thatcher. Of het land daarna onder een nieuwe leider beter af is, is zeer de vraag. De nieuwe lei der erft een puinhoop. Is die nieuwe president en/of partij leider niet een van de vier ge noemde kandidaten, maar een harde jongen uit de legertop of de KGB, dan wordt een veel onaantrekkelijker scenario waarschijnlijk. Het spook van Stalin ligt nog steeds op de loer. NEW YORK Ameri kaanse astronomen heb ben een hemellichaam ontdekt dat 100 miljard keer zwaarder is dan de zon, maar in omvang 10.000 keer kleiner is dan de meeste sterren in het Melkwegstelsel. Volgens de astronomen gaat het om het grootste zwarte gat dat ooit werd gevonden, ofwel om een verschijnsel waarvoor nog een verklaring moet wor den gevonden. „De enorme massa en de grote geconcentreerdheid en don kerte stellen ons voor raadsel! Het wijkt af van alles dal eerder- werd gevonden", aldus een van de ontdekkers. De astronomen maakten gebruik van een op de top van een uit gedoofde vulkaan geposteerde telescoop op Hawaii. De ontdekking zou een nieuw licht kunnen werpen op d( veronderstelling dat in he heelal veel objecten bestaai die onzichtbaar zijn, de zoge heten donkere massa van he heelal. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Nancy Reagan sloeg haar kinde ren, praktiseerde in het Witte Huis een seksuele verhouding met Frank Si natra, was honds tegen haar personeel, verloo chende haar eenvoudige komaf, bemoeide zich met de Amerikaanse en de in ternationale politiek, ma nipuleerde haar echtge noot, 'recycle-de' cadeaut jes en liet zich voortdu rend leiden door de stand van de sterren. Aldus luidt de boodschap in de 528 pagina's van het gisteren in de VS uitgegeven boek "Nancy Reagan, de niet-geau- toriseerde biografie". Schrijf ster is Kitty Kelley, een roem ruchte 'beroemdheden-moor denares' die eerder even schandaleuze levenslopen te boek stelde van Sinatra, Jacky Onassis en Liz Taylor. Nancy Reagans 'biografie' werd gisteren overal in Ame rika door een gretig publiek van de toonbanken gegrist. De uitgever, Simon and Schuster, is erin geslaagd met maanden lange geheimzinnigheid over' de publicatie de belangstelling ervoor maximaal op te stuwen. Maar wie het boek nuchter onder ogen neemt wordt ge troffen door de belegenheid van het meeste 'nieuws' dat erin wordt verteld, door de onduidelijkheid van talloze bronnen en door de enorme portie suggestie waaraan Kelly de voorkeur geeft boven con troleerbare feiten. Achterdeur Het meest pikante hoofdstuk in het boek behandelt de 'ver houding' met de levende zan glegende Frank Sinatra, die nogal eens via een achterdeur het Witte Huis bezocht als pre sident Ronald de stad uit was. Kelley schrijft dat Nancy eeu wig de liedjes van Sinatra zong en dat het personeel wist dat het tweetal absoluut niet ge stoord mocht worden als Sina tra weer eens 'lunchte' met mevrouw Reagan. Zelfs een telefoontje van de president mocht dan niet doorverbonden worden. Meer nog dan de anonimiteit van de aangehaalde stafleden zijn de aanhalingstekens waar tussen Kelley steevast het woord lunch plaatst, kenmer kend voor de werkwijze van de auteur. Nergens schrijft ze dat Nancy 'het deed' met Frank in het Witte Huis, maar de kracht van de toespeling zal veler honger naar sensatie be vredigen. In de Amerikaanse pers krijgt ook de passage veel aandacht waarin Ronald Reagan wei gerde de agenda goed te keu ren voor zijn topontmoeting, in Genève in 1985, met Sovjet leider Gorbatsjov alvorens Nancy haar instemming had betuigd. Mark Weinberg, het betreffende toenmalige staflid, verklaarde gisteren dat de pas sage een valse suggestie bevat. „De Reagans gingen samen naar Genève. Een groot deel van het programma was van sociale aard. Het is heel ge woon dat de First Lady daar naar kijkt. En het is onzin dat Nancy bij het onderhande lingsproces betrokken was". Zwanger Overigens wisten Amerika en de wereld al lang dat Nancy Reagan een niet erg beminne lijke, een niet bijster intelli gente en een wel slimme en egoïstische dame is. Men weet het onder meer uit de bioga- fieën van Nancy's eigen doch ter Patti Davis ('Home front') en van voormalig stafchef van het Witte Huis, Donald Regan ('For the Record'). In reactie op de niet-geautoriseerde Nan- cy-biografie zegt Petti nu: „Het is niet waar, wat Kelley schrijft, dat ik ooit een abortus heb gehad en dat mijn moeder mij daarvoor naar de aborte rende dokter bracht. Ik ben nooit zwanger geweest. Maar het is wel waar dat ik vaak ge slagen ben door mijn moeder". Overigens is er een hele bio- grafieënoorlog uitgebroken in Amerika, waarin auteurs en 'slachtoffers' veelal gemeen schappelijke belangen hebben. Nancy had zelf al een biogra- Als Nancy Reagan lunchte en danste met Frank Sinatra was volgens de biografie onbereikbaar voor Reagan. fie ('My Turn') laten verschij nen, waarin ze andere biogra fen aanvalt en daarmee extra publiciteit bezorgt. En in Kel ley's werk komt de actrice Se lene Walters voor, die moeite heeft haar eigen biografie uit gegeven te krijgen en die in 'Nancy Reagan.vertelt dat zij, Selene, ooit verkracht is door Ronald. Die onthulling verhoogt nu de kans op publi catie van Walters' levensver haal. Waar in Kelley's boek is zeker dat Nancy Reagan de gegevens over haar jeugd heeft 'her schikt'. Zo is ze geboren in 1921 en niet, zoals ze zelf steeds heeft beweerd, in 1923. Haar vader, Kenneth Robbins, was ook niet afgestudeerd aan de vermaarde Princeton Uni versity, noch van een voor aanstaande familie, maar een eenvoudig verzekeringsagent. Eringeluisd Waar is ook dat Ronald en Nancy 'moesten trouwen' na dat zij van Petti in verwach ting was geraakt. Maar het is Kelley's conclusie uit de vage herinneringen van vrienden van vrienden, dat de toen 41- jarige Ronald Reagan zich 'eringeluisd' voelde omdat hij niet op Nancy maar op de ac trice Christine Larson verliefd was. FOTO: AP Dat Ronald en Nancy ooit, een marihuana-sigaret hebben ge rookt tijdens een intiem diner met de Bloomingdale's, is vooral prikkelend omdat in de tachtiger jaren onder aanvoe ring van de regering-Reagan een heksenjacht ontstond op iedere vooraanstaande Ameri kaan, bij voorkeur van de De mocratische (tegen-) Partij, die ooit geëxperimenteerd had met drugs. Naar verluidt zullen de Rea gans hun gal spuwen in een spoedig te verschijnen biogra fie over... biografe Kitty Kel ley, door George Carposi. 'Gif pen', gaat het werk heten. (ADVERTENTIE) Tien doden bij vliegtuigongeluk CLERMONT-FERRAND Bij een botsing in de lucht tussen een Mirage-straaljager van de luchtmacht en een Lynx-heli kopter van de marine in mid den-Frankrijk zijn gisteren tien personen omgekomen. In het hefschroefvliegtuig zaten acht mensen, die allen omkwamen. Ook beide piloten van de straal jager vonden de dood. Zij slaag den erin met hun schietstoel uit de Mirage te komen, maar over leefden het ongeluk niet. Over de oorzaak van de botsing, die zich voordeed bij het dorp Cros ir) de regio Puy-de-Dome, is niets bekend.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6