Kurdische enclave heeft maar weinig kans van slagen PLO ziet niets in bilateraal overleg Betrekkingen VS en Vietnam worden beter sin BUITENLAND Ecidóc Sowiant WOENSDAG 10 APRIL 1991 PAGINA S >er Kohl: Italië te zacht tegen maffia ROME Helmut Kohl is bang dat de Siciliaanse maffia de opening van de gemeenschappelijke markt zal gebruiken om haar activiteiten over heel Europa uit te breiden en contacten te knopen met leden van de voormalige Oosteuropese ge heime diensten. Er zijn nu al aanwijzingen dat ex-leden van de Oostduitse Stasi momenteel enorme hoeveelheden wapens technologie aan mafiosi en terroristen verkopen. Boven dien vindt de Duitse bondskanselier, dat Italië niet hard ge noeg optreedt om deze ontwikkelingen tegen te gaan. Kohl heeft een en ander gezegd in een gesprek met de Amerikaan schrijfster en maffiadeskundige Claire Sterling, die daar- n gisteren verslag deed in de Corriere della Sera. De kanse lier vertelde haar dat Duitsland binnen de EG het afgelopen geregeld op het maffiagevaar heeft gewezen, maar dat Italiaanse bewindslieden dit tot nu toe hebben willen bagatel liseren. Verder uitte de kanselier de vrees, dat in de toekomst op grote schaal zwart geld van de maffia vanuit Italië via Duitsland naar Oost-Europa zal worden getransporteerd. Daar kan het vervolgens probleemloos worden geïnvesteerd door het ontbreken van een modern banksysteem. De Klerk wil einde aan rassenindeling KAAPSTAD De Zuidafrikaanse rege ring heeft een wetsontwerp gepubliceerd om een einde te maken aan de indeling van de bevolking naar ras. Het voorstel behelst intrekking van een tiental wetten waarin wordt bepaald dat iedereen vanaf de geboorte moet worden geregistreerd op grond van ras. Zo wordt iedereen inge deeld in een van de tien rassen-catego- riën. Kinderen die na het aannemen van het regeringsvoorstel worden geboren, worden niet meer naar ras ingedeeld, maar de regering kan wel op basis van be staande raciale scheidingen blijven wer ken. Dit betekent dat naar rassen geschei den onderwijs en verkiezingen voor al leen blanken kunnen blijven voortbestaan grondwet is aangenomen. Sikhs richten bloedbad aan AMRITSAR Zes tot acht Sikhs hebben gisteren in een dorp in de Indiase deelstaat Punjab het vuur geo pend op een menigte die protesteerde tegen de voortdurende moordpartijen die onder de bevolking worden aan gericht in het kader van de strijd voor een onafhankelijke Sikh staat. Negen tien dorpelingen vonden de dood; 23 anderen raakten gewond, van wie acht ernstig. Commissaris van politie Dalbir Singh Mangat heeft dit bekend gemaakt. De bijeenkomst in het dorp Sevhewa- la, 135 kilometer ten zuiden van Am- ritsar, had ongeveer 170 belangstel lenden getrokken. Zij was belegd door de Communistische Partij van India, die in de gehele deelstaat campagne voert tegen het gewelddadige optre den van de militante Sikhs. De terro risten, gekleed in militaire uniformen, kwamen in een jeep aangereden en openden met automatische wapens van drie kanten het vuur op de me nigte. Het incident staat niet op zich. Het persbureau UNI meldde dat elders in Punjab sinds maandag zeker 20 men sen door Sikhs waren gedood. Onder de slachtoffers bevond zich ook een regeringsfunctionaris van de deel staat. Het persbureau weidde niet uit. In Punjab zijn dit jaar minstens 1.000 mensen om politieke redenen ver moord. Militante Sikhs ijveren sinds 1982 met veelal extreem politiek ge weld voor afscheiding van de staat Avondklok in Togo LOMÉ De regering van de Afrikaanse staat Togo heeft met onmiddellijke ingang een avondklok ingesteld van zons ondergang tot zonsopgang, gel dig voor het hele land. Vol gens ooggetuigen vonden gis teren hevige gevechten plaats in de Togolese hoofdstad Lomé tussen oproerpolitie en jonge ren. De jongeren gooiden met stenen en eisten het vertrek van president Gnassingbe Ey- adema, die al sinds 1967 aan de macht is. Het is al ruim een half jaar onrustig in Togo. Ge welddadige protesten tegen zijn bewind dwongen Eyade- ma een maand geleden tot de toezegging een meerpartijen- systeem te zullen opzetten. Dr. Barnard weg uit Zuid-Afrika JOHANNESBURG De wereldver- maarde Zuidafrikaanse hartchirurg pro fessor Chris Barnard gaat het land van wege de politieke situatie verlaten. Hij wil emigreren naar Zwitserland omdat hij zijn gezin niet langer bloot wil stel len aan de explosief groeiende misdaad en het geweld in Zuid-Afrika. Barnard houdt zich tegenwoordig vooral bezig met medisch onderzoek op het terrein van veroudering. De arts is niet de eni ge blanke Zuidafrikaan die er over denkt te vertrekken. Verschillende westerse ambassades signaleren een verhoogde belangstelling van mensen voor emigratie. Een belangrijke belem mering hiervoor is echter het verbod van de Zuidafrikaanse regering op de kapitaal Afscheid Een Sovjetofficier schudt een Russisch kind de hand ten afscheid. Hij behoort tot een groep van zestig militairen van het Rode Leger die als eerste Polen heeft verlaten. Daarmee is het overeenge komen vertrek van het hele Rode Leger uit Polen op gang gekomen. Het verbleef daar sinds 1944. FOTO: AP Ti (Vervolg van de voorpagina) TUNIS De Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO zei gisteren bereid te zijn te praten met Israël onder de vlag van de Verenigde Naties. De Veiligheidsraad van de VN zou, aldus PLO-leider Arafat, een forum kunnen verschaf fen voor dergelijke be sprekingen. „De Veilig heidsraad kan zijn rol van een internationale confe rentie spelen". Arafat gelooft niet in afzon derlijke akkoorden met Israël als manier om vertrouwen te scheppen tussen de Arabische staten en Israël. „Dat werkt niet", aldus de PLO-leider. Is raël heeft directe besprekin gen met de PLO altijd afgewe zen. Het beschouwt de organi satie als een terroristische groepering die uit is op de ver nietiging van de joodse staat. De Palestijnen willen een in ternationale vredesconferentie onder VN-toezicht, maar dit wijst Israël af uit vrees dat het hierdoor zal worden gedwon- Turkije voorstander van „vredes-waterleiding" AMSTERDAM De Turkse president Turgut özal en de leider van de Israëlische Arbeiderspartij,Shimon Peres, hebben in Amsterdam besprekingen gevoerd over mogelijke deelname van Israël aan een ambitieus Turks plan voor een. „vredes-waterlei ding" in het Midden-Oosten. In 1987 al stelde Ozal voor water uit Turkse reservoirs via leidingen naar de droge Golfstaten, Jordanië en Syrië te pompen, om de economische omstandighe den in het Midden-Oosten te verbeteren en daarmee de politie ke stabiliteit te bevorderen. Turkije is het enige land in de regio dat een overschot aan water heeft. Volgens Peres is droogte het grootste probleem waarmee het Midden-Oosten te kampen heeft. „Het is een droogtebom, in iedere zin van het woord", al dus Peres. gen bezet gebied af te staan. „De enige wijze waarop Israël vertrouwen kan wekken om het vredesproces te bevorde ren is aan te kondigen dat het zich verplicht tot terugtrek king uit de bezette gebieden", aldus een andere leider van de PLO in Tunis. Minister van buitenlandse za ken Levy zei dat Israël zich deelneming door de Sovjetunie aan een regionale conferentie kan voorstellen, maar zei niet of de joodse staat daarvoor zal vasthouden aan de eis van herstel van de diplomatieke betrekkingen die Moskou ver brak tijdens de zesdaagse oor log van 1967. De belangrijkste taak op dit moment is om de partijen bij een te brengen en om delega ties te vormen, zo verklaarde de leider van de oppositionele Arbeiderspartij in Israël, Shi mon Peres, gisteren op een persconferentie in Amsterdam. Deze delegaties ihoeten zo snel mogelijk gaan praten om de problemen op te lossen en langs gemeenschappelijke weg tot overeenstemming en com promissen te komen. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL/NEW YORK De Europese Gemeen schap is vandaag, ondanks de veroordeling van Irak, begonnen met overleg over een in te richten en clave voor de Kurden. Eerst wordt overlegd met VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar en morgen met de Ameri kaanse president Bush. De VN-Veiligheidsraad moet beslissen over instelling van de enclave. Het hoofd van een speciale VN-com- missie voor onderzoek van het Kurdische vluchtelin genvraagstuk, de Belgi sche diplomaat Eric Suy, heeft gisteren al gezegd een Kurdische enclave onder VN-toezicht weinig kans van slagen heeft. luchtbrug voor de Kurdische vluchtelingen komt te laat en kan niet voorkomen dat duizenden gevluchte Kur den zullen omkomen. Dat heeft Marcel Roux van de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen gisteren gezegd. Roux en zijn collega Nicolas de Metz volgden de Kurden op hun gedwongen mars door het onherbergzame gebied naar Turkije. Hij sprak over ver schrikkelijke toestanden. „Ik heb het zo erg nog nooit mee gemaakt", aldus Roux. Volgens hem vinden de vluch telingen ook aan de Turkse kant van de grens niets. „Deze mensen zullen alleen maar sterven. Elk uur dat wij praten gaan er misschien 1.000 dood in de bergen". Opvangkampen De noodhulp bereikt volgens Roux alleen enkele opvang kampen en niet de honderd duizenden in de bergen. Vol gens hem is de brug bedoeld om het westerse geweten te sussen. „De vliegtuigen drop pen hun paketten op een ni veau van 1.000 meter. Maar veel Kurden verschuilen zich veel hoger in de 'bergen". Hij maakte video-opnames in het ziekenhuis van de Iraakse stad Suleimaniyah van slachtoffers van napalm- en fosforbom- - De Turkse president Özal, die aankondigde dat Kurden aan beide zijden van de Turks-lraakse grens worden geholpen, werd gisteren ontvangen door premier Lubbers. FOTO: MILAN KONVALINKA het Kurdisch verzet in hun land op dezelfde manier aan te pakken. Vooral Turkije denkt nu de vrije hand te hebben om Saddams methoden op de ei gen bevolking toe te passen, aldus de betogers. Een Iraanse verslaggever in het Kurdische grensplaatsje Marivan zei dat nog honderd duizenden Kurden de komen de dagen naar Iran zullen bin nenstromen. Aan de grens doen zich schokkende tafere len voor. Met de kleine baby beschermend in zijn armen, stond een jongeman in de me nigte vluchtelingen op Iraans grondgebied. Hij had het kind tijdens de miserabele tocht uit Turkije treft voorbereidingen om de vluchtelingen uit Irak aan beide kanten van de grens te helpen. Dit heeft de Turkse president Turgut Özal gisteren in Amsterdam gezegd. Hij neemt deel aan de conferentie „Global panel 1991". „Wij pro beren hen te voeden, bouwen wegen en brengen elektriciteit en water naar hun tenten, maar onze middelen zijn on voldoende", zei Özal. Hij vreest dat de wereldgemeen schap na de eerste schrik Tur kije met het probleem laat zit ten. Turkije heeft 23 landen verzocht om een deel van de honderdduizenden Kurdische vluchtelingen op te nemen die in het grensgebied met Irak zijn verzameld. Het zou gaan om verzoek aan de VS, Cana da. Japan en verscheidene Eu ropese landen. Een regerings functionaris zei dat de Turkse regering ook de secretaris-ge neraal van de VN, Javier Pe rez de Cuellar, had uitgeno digd voor een bezoek aan de vluchtelingen. Genocide Buiten het Tuschinski-theater waar Özal was, betoogden gis teren Kurdische Turken tegen het beleid van Turkije. Vol gens demonstranten maken Iran en Turkije gebruik van de genocide door Saddam om .Kurden redden uit klauwen Saddam DEN HAAG De Verenigde Naties zullen Saddam Husayn zonodig met militair geweld moeten dwingen in te stem men met een enclave in Noord-Irak voor Kurdische vluchtelingen. Dat vindt een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit de frac ties van CDA en VVD. zo bleek gisteren in een spoedde bat. „Iedereen zal nu toch moeten erkennen dat in be paalde gevallen het gebruik van geweld door de Veilig heidsraad nodig, ja zelfs wen selijk is", aldus CDA-woord- voerder Gualthérie van Wee- zel. Ook de VVD'er Weisglas is die mening toegedaan. „Pas dan zal het karwei van de anti-Saddam-coalitie werkelijk geklaard zijn". Beide fracties menen dat Nederland zijn drie oorlogsschepen voorlopig nog in de Perzische Golf moet houden. Premier Lubbers wil de geen concrete toezeggingen doen, maar vond dat in deze zaak „geen enkel middel, ook geen militair middel" uitgeslo ten moet worden. Ook minis ter Van den Broek sluit het hernieuwd gebruik van ge weld tegen Saddam Husayn niet uit Van den Broek vindt het verheugend dat dat de Verenigde Naties zich met de Kurdische kwestie bemoeit. Of ingrijpen volkenrechtelijk in orde is, hangt af van de vol- kenrechtsgeleerde die men daarover spreekt, meent Van den Broek. „Voor mij gaat het hier in de eerste plaats om po litieke beslissingen die worden ingegeven door een sterke be gaanheid. Je kunt als je de Kuwayti's bevrijdt niet tegen de Kurden zeggen: voor jullie kunnen we niks doen". Volgens de Nederlandse mi nister is de stichting van een nieuw Kurdistan niet aan de orde. Volgens premier Lub bers is het idee van een encla ve in Noord-Irak ingegeven door praktische overwegingen. „Er moet een behoorlijke strook grond komen, zodat die mensen ook beneden kunnen verblijven", aldus Lubbers. Irak opgepakt toen de ouders neervielen, doodgeschoten door vuur van Iraakse heli kopters. „Ik was alleen, dus ik heb de baby meegenomen en naar Iran gebracht. Nu weet ik niet wat ermee te doen", al dus de jongen. Hij en de baby zijn twee van de duizenden die zich de afgelopen 24 uur in veiligheid in Iran wisten te brengen na een martelende tocht in stromende regen. Teheran herhaalde gisteren zijn oproep voor internationale steun om de vluchtelingen te voorzien van minimale ge zondheidszorg, voedsel en on derdak met tenten. Meer dan 800.000 vluchtelingen waren gisteren Iran al binnengeko- „Iran doet alles wat het kan om de vluchtelingen te helpen, maar helaas is deze tragedie zo groot dat eén enkel land dit niet aankan", verklaarde de minister van buitenlandse za ken Ali Akbar Velayati. Tien tallen vrachtwagens met door de Iraanse bevolking gegeven voedsel, tenten en kleding vertrokken gisteren naar de Het UNHCR heeft inmiddels een luchtbrug opgezet waar mee hulp uit Cyprus en Syrië naar de vluchtelingengebieden gevlogen kan worden. Hulporganisaties Terre des Hommes. Mensen in Nood. de stichting Oecumeni sche Hulp en Memisa hebben 650.000 gulden beschikbaar ge steld voor hulp aan de Kurden in Irak. Een half miljoen is voor voedsel en kleding en an derhalve ton voor medicijnen. Een groep Koerden heeft de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken gevraagd initiatieven te nemen om een einde te maken aan de massa moorden in het noorden van Irak en er bij de Nederlandse regering op aan te dringen het recht op zelfbeschikking van de Koerden te erkennen. Te vens vroegen de vertegen woordigers van de Federatie van Kurdische verenigingen in Nederland om directe hulp. De Iraakse minister van bui tenlandse zaken Ahmed Hu sayn heeft gisteren in een schrijven aan de Veiligheids raad van de Verenigde Naties protest aangetekend tegen de internationale hulpactie aan de Kurdische vluchtelingen in het grensgebied van Irak en Turkije. WASHINGTON Amerikaanse functionarissen hebben giste ren na afloop van gesprekken met Vietnamese diplomaten ge zegd dat de Verenigde Staten bereid zijn de betrekkingen met Vietnam te verbeteren in ruil voor medewerking aan een oplos sing voor het conflict in Cambodja. Ook zou Vietnam zich bereid moeten verklaren verslag uit te brengen over de Amerikaanse soldaten die sinds de Vietnamoorlog vermist worden. De VS op zijn beurt zullen dan de reisbeperkingen naar Viet nam verzachten en uiteindelijk het handelsembargo tegen het land opheffen, zo meldde de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Richard Solomon. Deze voerde in New York een gesprek met Trinh Xuan Lang, de Vietnamese ambas sadeur bij de Verenigde Naties. In een verklaring door het mi nisterie van buitenlandse zaken werd gezegd dat de VS hierbij een „wegenkaart" aan de Vietnamezen hebben overhandigd waarop de manier staat beschreven die moet leiden tot de verbe tering in de relaties. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD QN869 Moeizaam kruipt de trailer, waarmee Rob en Diaz het afgodsbeeld naar Mexico terugbrengen, tegen de berghellingen op. De weg voert langs diepe ravijnen en is hier en daar angstig smal. Maar zij komen niemand tegen. Zij zijn hier in één der een zaamste streken van Amerika. Wanneer zij een kleine tunnel zijn gepasseerd, moet Rob opeens stoppen: enkele stenen versper ren de weg. Ja, met dergelijke verrassingen moet je in dit gebied rekening houden. „Het zal niet meevallen die obstakels uit de weg te ruimen", zegt Diaz, „maar we moeten het toch proberen. Terug kunnen we niet". Zij stappen uit. Wat een prachtige omge ving, denkt Rob. Hoog rijzen de bergen rondom hen op en bene den in de diepte slingert een rivier door het dicht begroeide ra vijn. Maar de stilte is haast beklemmend... Zelfs geen vogel laat zich horen. Maar Rob en Diaz weten niet dat scherpe ogen hen voortdurend in de gaten houden: de mannen van „Vliegend Hert" liggen klaar in de rotsspleten. Komplektov in VS Sovjet ambassadeur MOSKOU Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov heeft giste ren Viktor Komplektov be noemd tot ambassadeur van de Sovjetunie in de Verenigde Staten. Komplektov is de op volger van Alexander Bess- mertnych die in januari tot minister van buitenlandse za ken van de Sovjetunie werd benoemd. De 59-jarige Kom plektov werkte eerder (in de iaren zestig) op de Sovjet-am bassade in Washington. Hij heeft een conservatieve repu tatie en wordt zeker niet be schouwd als een enthousiaste aanhanger van de door Gor batsjov in gang gezette politiek van internationale ontspan ning. Verkiezingen „Laat gebrek aan communicatie en streven naar afscheiding India niet vernietigen". Met deze leus heeft Rajiv Ghandi zich In India in de verkiezings strijd geworpen. In de zuidelijke Indiase stad Hyhderabad is een naar onze begrippen nogal opvallend verkiezings aanplakbiljet geplaatst, dat overeind wordt gehouden door een enorm stalen frame. In mei weten we hoeveel indruk dat en de leuze, natuurlijk op het de Indiase stemmers heeft gemaakt. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5