Bevolking meer betrekken bij lokaal bestuur STAD OMGEVING/KUNST/RTV Invoering wijkagent betaald uit pot sociale vernieuwing Leiden zoekt vrouwelijke gemeentesecretaris Uit eten CeidócSouoant WOENSDAG 10 APRIL 1991 PAGINA 11 nelheidscontrole JNSTREEK De politie heeft gisteren bij i regionale snelheidscontrole in Woubrugge, iskoop, Koudekerk, Nieuwkoop en Alphen n den Rijn 73 processen-verbaal uitgedeeld, itaal werden 555 auto's gecontroleerd. De con- ile werd tussen negen en drie uur uitgevoerd, ilig Verkeer Nederland deed ook aan de con- le mee. Automobilisten die zich wel aan de Jheid hielden, kregen een cadeautje. Iluesnacht in 't Spoortje 'IDEN In buurthuis 't Spoortje aan de Ber- rdkade 40 in Leiden wordt in de nacht van aandag 29 op donderdag 30 april (koninginne- ig) een bluesnacht gehouden. Vanaf 22.00 uur eden de groepen Muskee (opvolger van Cuby ld the Blizzards) en Chris Koenen op. De arten kosten 15 gulden, maar 12,50 in de orverkoop. D66 wil opheldering over hoge temperatuur in stort ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG D66-Tweede Kamerlid A. Schimmel wil van minister Alders van VROM weten waardoor de extreem hoge temperaturen in de Coupépolder in Alphen worden veroorzaakt. In de bodem van de voormalige stortplaats worden tempera turen van 75 graden celcius gemeten. Schimmel vraagt Alders of het voor bezoekers nog wel veilig is in het recreatiegebied en op de golf baan die op de stort zijn aangelegd. Het kamer lid wil weten of de vrijkomende gassen gevaar lijk zijn. Voorts vraagt Schimmel aan Alders of vervuiling in het grondwater onder de voorma lige stort terecht is gekomen. D66 overweegt ook vragen te stellen aan minister Hirsch Bal- lin van Justitie. Het Openbaar Ministerie heeft het onderzoek naar de illegale stort in Alphen gesloten, maar D66 is het daarmee niet eens. Twee kilo hasjiesj bij toeval in beslag genomen LEIDEN Tijdens een controle bij koffieshop Vi sion aan de Lange Scheistraat is de politie bij toe val gestuit op 1700 gram hasjiesj. Eerder was al 300 gram aan softdrugs in beslag genomen. De beheerder, een 22-jarige Leiderdorper, werd voor de drie ons die in de shop werd aangetroffen voor verhoor meegenomen. Toen hij eenmaal weer huiswaarts mocht liet hij zijn polstas liggen. Op het moment dat de politie de tas in de koffieshop afle verde koos een 40-jarige Rotterdammer het haze- pad, waarop de agenten de achtervolging inzetten. De man bleek in het bezit van 1700 gram soft drugs. De twee kilo hasjiesj vertegenwoordigen een waar de van 20.000 gulden. Tegen de twee mannen is proces verbaal opgemaakt voor het verhandelen en voorhanden hebben van softdrugs. Alphense inbreker nog even op vrije voeten ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie verwacht waarschijnlijk nog vandaag de inbreker aan te houden die gisteravond werd gezien in een woning aan de Obrech- thof. Een getuige zag gisteren dat een ruit van de voordeur van de woning aan de Obrechthof ontbrak. Toen hij aanbelde kroop een man door het gat in de deur en ging er vandoor. De getuige herkende de in breker later op foto's die de politie hem liet zien. De hele woning was doorzocht. Uit een woning aan de Briljantstraat verdwenen gis teravond apparatuur, geld en sieraden. In brekers namen gisteravond uit een huis aan de Vorselenburg 21 girobetaalkaarten en bijbehorend betaalpasje mee. De Hooge Burch uit Zwammerdam heeft gisteren aan gifte gedaan van diefstal van 70 pallets. Oorletsel muzikante na gooien rotje LEIDEN Naar nu blijkt heeft een 38-jarige Leidse muzikante blijvend oorletsel overgehouden aan een rotje. De vrouw liep op 5 februari in de Morsstraat toen zij een automobilist iets op straat zag gooien. Zij dacht aan een peuk, maar eenmaal in de buurt van de Jeep bleek het om een rotje te gaan. De oorverdovende klap zorgde er voor dat de muzikante nu al twee maanden haar beroep niet kan uit oefenen. De dader is onbekend. Om toch een procedure voor scha devergoeding te kunnen starten heeft de Leidse gisteren bij de po litie aangifte gedaan. Inbrekers voorgeleid ALPHEN AAN DEN RIJN De drie Alphense jongens die afgelopen weekeinde zijn aangehou den zijn gisteren voorge leid aan de officier van justitie. Het drietal, dat werd betrapt bij een in braak in een woning aan de Ericastraat, heeft diver se vergrijpen bekend. Zo hebben zij in de haven in de Kromme Aar een boot laten zinken en acht auto's opengebroken. Ook wer den uit achtertuinen fris drank en bier gestolen. Grange maak iij PvdA ver vertrek iordewijk ülEIDEN Dat Paul Bor- t/ijk grote verdiensten ft gehad voor Leiden voor de Leidse PvdA, r zijn de Leidse sociaal inocraten het over eens. et aanwijzen van schul den voor Bordewijks fverkozen vertrek en vraag of er wel schul- gen zijn, houdt de voor- rig nog grootste partij n Leiden nog wel even Big. Alleen al over het -^rwoorden van de waar- li ring voor Bordewijks prk in een motie werden leden het tijdens een iteravond nauwelijks «wel de vergadering ver diende keren als mosterd de maaltijd werd betiteld iek uit e opkomst van meer 70 personen, in een veel te zaaltje, dat er bij de rdA-achterban duidelijk be- tfte was om op de situatie jg te komen. De beschuldi- je vinger wie het zover laten komen dat de oud- louder tussentijds opstapte, om beurten naar de frac- ïet bestuur, de leden zelf, kandidatenlijstcommissie, veer terug bestuur en vooral de frac- werden simpel verweten Dtèewijk niet te hebben ge- mi. Als eerste nam oud- UDuder J. Peters het voor Mwezige Bordewijk op: „Er sen onterecht beeld gescha ld dat het bij de gemeente financiële chaos is. Bij an te gemeenten en departe- •nten is de situatie niet an- ïs. Bordewijk was integer en !fs zo dat hij met een rapport aandragen toen het niet orde bleek bij zijn directie, j wordt gestraft voor zijn enhartigheid en dan blijft lenige verwijt dat zijn colle- nog grotere schurken aldus Peters. Hij werd ngevuld door J. den Ouden wel eens wilde weten wat dan zoveel beter zal gaan Bordewijk weg is. felste kritiek kwam van Bouwman. De ledenadmini- Paul Bordewijk, nog achter de collegetafel, oogstte gister avond unanieme waardering bij zijn achterban. FOTO: WIM VAN NOORT stratrice van de PvdA deelde een ongemeen harde kat uit aan het raadslid A. Boot. Boot maakt deel uit van de commis sie voor de rekeningen die een belastend rapport over Borde wijk schreef. Daarbij was zij een van de fractieleden die geen vertrouwen meer in de wethouder had. „Ik vraag me af of mensen die bij de laatste verkiezingen hoog op de kan didatenlijst stonden niet lager hadden moeten staan of er zelfs helemaal niet op. Anneke Boot was zo iemand. Zij stond hoog en was de gedoodverfde opvolger op onderwijs. Zij had de papieren. Nu zegt ze een leuke baan te hebben en be dankt voor de eer. Ze is een van de „zware" vrouwen bij de PvdA maar als er een beroep op haar wordt gedaan kan ze vaak weigeren. We krijgen nu wel een enthousias te maar minder ervaren wet houder. Ik heb er eigenlijk ge noeg van en met mij een hoop leden en dat merk ik aan de ledenadministratie", aldus Bouwman. Sussende woorden van A. de Jong waren nodig. Hij stelde, voor de komende tijd een rust periode voor bij de PvdA, maar niet voordat bekeken wordt hoe de „de kennelijk aanwezige put waarin Borde wijk verdronken is" gedempt kan worden: „Anders moeten we binnenkort voor zijn op volger De Vreeze weer een ander gaan zoeken". Ook wet houder T. Van Rij vond het nuttiger om naar de toekomst te kijken: „vooruit" en „sa menwerken" waren zijn de viezen. Daarna verzandden de Leidse sociaaldemocraten in oeverlo ze discussies hoe een motie op gesteld kon worden waarin Bordewijk voor zijn bewezen diensten bedankt kon worden. Uiteindelijk betreurden 32 aanwezigen zijn aftreden tegen 14. Waardering voor zijn werk gaf een stemverhouding van 49 tegen 0. leer vrouwen in beroeps- evolking Zuid-Holland !N HAAG De beroepsbe- Iking in Zuid-Holland emt in de periode 1990 tot 55 toe met ruim 100.000 per- nen. Dit aantal bestaat voor procent uit vrouwen, waar door het aantal vrouwen in de beroepsbevolking licht zal groeien. Deze nieuwe cijfers staan in het aprilnummer 'Be drijvig Beleid' van de provin cie Zuid-Holland. BETERE KLACHTENBEHANDELING EN INSPRAAK LEIDEN In de Leidse gemeenteraad moet meer leven in de brouwerij komen. De Leidse bevol king moet door ambtena ren vaker worden ge raadpleegd bij het ma ken van beleid en voor klachten over de ge meente moeten de Lei- denaars bij één instantie terecht kunnen. Dat zijn slechts drie van de in to taal 36 aanbevelingen die de stuurgroep Bestuurlij ke Vernieuwing gister middag door wethouder J. Walenkamp in een nota liet presenteren. Als deze aanbevelingen wor den uitgevoerd moet dit on der andere leiden tot meer en betere inspraak voor de bevolking en een nauwere samenwerking tussen de ver schillende afdelingen van de gemeente: Kortom bestuurlij ke vernieuwing om de bur gers meer bij de politiek te betrekken en de lokale de mocratie, na de teleurstellen de opkomsten bij afgelopen verkiezingen, weer een bre der draagvlak te geven. De stuurgroep bestaat uit ambtenaren, raadsleden, wet houders en hoofden van ge meentelijke directies. Zij stel den drie hoofdpunten op waar veranderingen moeten plaats hebben. Wat beter moet is de levendigheid van de Leidse politiek, de relatie tussen bestuur en (ontevre den) burger, en de samen werking tussen ambtenaren verbeteren. Dat laatste moet volgens de stuurgroep wor den bereikt door de kwaliteit van de aangeboden diensten te verbeteren. Klantgericht heid is bij dit streven het to verwoord. Spanning Vergaderingen van de ge meenteraad moeten levendi ger worden. De stuurgroep hoopt de publieke tribunes weer te vullen door herin voering van het spreekge stoelte, het uitbrengen van publieksberichten en het houden van hoorzittingen of stadsgesprekken. Ook de spanning moet bij de ge meenteraad worden terugge bracht. Besluiten moeten niet langer al helemaal in de commissievergaderingen worden voorgekauwd. Daar wordt voortaan alleen nog meningsvormend gewerkt. De discussie over de voors en tegens moet weer terug naar de raad zelf. Om de relatie tussen 'burger en bestuur' te verbeteren denkt de stuurgroep de be volking meer te laten deelne men aan het nemen van be sluiten. Hiermee wordt het vertrouwen van de bevol king heroverd en wordt de bevolking weer een reden gegeven om te gaan stem men. Een klachtenprocedure, zoals de nu al bij de Sociale Dienst geldt, zou ook bij an dere gemeentelijke directies moeten worden ingevoerd. En mocht een referendum nog eens herhaald worden dan denkt de stuurgroep dat dit het beste per wijk in plaats van voor de hele stad kan. „Waar nodig en waar moge lijk worden door de gemeen te stimulansen gegeven die burgers kunnen prikkelen zich een mening te vormen over problemen op stedelijk niveau. De stuurgroep denkt hierbij aan conferenties, ad viescommissies en debatten", aldus een passage in de nota. De gehele inspraak moet van de stuurgroep op de helling: „Je ziet vaak dat mensen lie ver duidelijkheid hebben dan inspraak. Dat ze liever horen dat iets gewoon niet kan dan dat ze worden afgescheept. Dat maakt de inspraak rea listisch", verklaart Walen kamp het nieuwe principe van „geen invloed, geen in spraak". Inspraak over on derwerpen waar wel invloed van de bevolking wordt ge wenst, moet open gebeuren zodat, net als bij de plannen voor het station, alternatie ven kunnen worden aange dragen. Overleg Ook het ambtelijk apparaat moet anders gaan werken. Dat wordt volgens de stuur groep bereikt als. de interne communicatie beter verloopt. Zo moeten ambtenaren die hetzelfde werk doen maar bij verschillende afdelingen dat door platform-overleg beter op elkaar gaan afstemmen. Een aantal gemeentelijke di recties moet via bepaalde managementvormen meer bedrijfsmatig te werk gaan. Verder wordt geopperd om ambtenaren vaker bij raads leden te biecht te laten gaan om hen beter en feitelijk te informeren. Een enkele amb tenaar die nu al publiekge richt aan het werk is, bij voorbeeld bij de sociale ver nieuwing, zou enkele manda ten kunnen krijgen zonder dat hij telkens terug moet naar het college van B en W. Walenkamp, als wethouder belast met bestuurlijke ver nieuwing, toonde zich tevre den over de praktische maar in veel gevallen ook uiterst lastig uitvoerbare aanbeve lingen die samen de zogehe ten cultuurverandering bij de gemeente moeten waarma ken. Voor hem staat in ieder geval vast dat het draagvlak van de lokale Leidse demo cratie groter moet: „Voor mij is bestuurlijke vernieuwing mislukt als bij de komende verkiezingen de opkomst weer laag is", aldus Walen kamp. Hij gaf nog een voor beeld aan wat er kan gebeu ren als dit draagvlak niet wordt vergroot: „Bij het Hoogheemraadschap is de op komst ongeveer zes procent. Dat geeft rustig vier ton uit voor een nieuw logo. Als wij bij de gemeente zoiets zouden doen dan word je direct op je jasje gespuwd en terecht denk ik". Werkzaamheden aan station begonnen S Werkzaamheden aan het Leidse station zijn in volle hevigheid «gebarsten. De overkapping is ai voor een deel gesloopt en °k de oude perronsrestauraties hebben er al aan moeten gelo- h. Tussen de geluiden van aankomende en vertrekken de trei- en in, vullen drilboren en graafmachines de stiltes op. Bij het Weepark aan de achterzijde van het station zijn al hekken '"gebracht die de straat afsluiten voor autoverkeer. Reizigers zullen de komende maanden met een aantal extra ongemakken genoegen moeten nemen. Dit alles hangt samen met het nieuw te bouwen station en de vedubbeling van het spoor Leiden-Den Haag. Het huidige station dateert uit 1952 en kan de stroom reizigers die vooral in de toe komst in Leiden verwacht worden niet aan. Daarom komt er nieuw grotendeels glazen stationsgebouw dat samen met de an dere plannen in 1995 klaar moet zijn. Daaraan gekoppeld is ook de vernieuwing van het station in Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT Kastanjes voor Breestraat Drie forse kastanjebomen zijn gisteravond door medewekers van de gemeente geplant in de Bree straat. De eerste werd neergezet op de hoek Korevaarstraat/Breestraat/Hogewoerd (foto), de tweede bij het stadhuis op de hoek met de Koornbrugsteeg en de derde op de hoek van de Bree straat met de Papengracht. Het planten van de bomen maakt deel uit van de herinrichting van de Breestraat, waarbij ook het verbreden van de trottoirs, de aanleg van een gidslijn van geribbelde tegels en hetstratingswerkzaamheden behoorde. Het dichtstraten van de plantgaten is vandaag afgerond. Volgende week dinsdag worden er nog acht lei-platanen geplant. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De kosten van de zes nieuwe wijkbu- reau's van politie mogen niet ten koste gaan van de gemeentebegroting. De invoering van het systeem van wijkagenten moet daarom betaald worden uit de pot voor sociale vernieuwing. Tot die conclusie kwam giste ren de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden bij de behandeling van de eindrapportage van de stuur groep politie-organisatie. De commissie was van mening dat met de eindrapportage sprake was van een memora bel moment. Met de inzet van speciaal opgeleide wijkagenten zal, als alles volgens plan ver loopt, na de zomer worden be gonnen. Waar de wijkbureaus's komen, is nog niet zeker. Verschillen de locaties komen ervoor in aanmerking. Ook beoogde lo- katies als de Kopermolen en het gebouw van de Wereld winkel aan de Steenstraat, zijn niet meer dan suggesties, ver LEIDEN Bij de wer ving van een nieuwe ge meentesecretaris komen in eerste instantie alleen de sollicitaties van vrou wen in aanmerking. Pas wanneer onvoldoende ge schikte kandidaten gevon den worden, zullen reac ties van mannelijke solli citanten aan de beurt ko men. Wethouder A. van Bochove (CDA) zegde dit gisteren toe in antwoord op vragen van Groen Links en de PvdA. Van Bochove verwees naar eerdere sollicitatie-procedures waarbij een soortgelijk sy steem is toegepast. De eerste keus uit vrouwen is de verta ling van het doelgroepenbeleid wat de gemeente Leiden voert. A. Geertsema (VVD) stak zijn ongenoegen over dit beleid niet onder stoelen of banken: „De gemeente moet, wanneer ze zoveel geld uitgeeft, kiezen voor het beste. De achterstel ling van mannen in de sollici tatieprocedure past daar niet in", meende hij. „En kiezen voor het beste betekent dus voor u geen vrouw", was de vinnige reactie van E. van Middelkoop namens Groen Links. „We willen de beste gemeente secretaris die we kunnen krij gen en denken die onder het aanwezige potentieel bij vrou wen te kunnen vinden", pro beerde Van Bochove nog, maar Geertsema bleef bij zijn standpunt. De overige partijen hadden slechts lof voor de toe zegging van de wethouder. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia Lydla dr. van K. A. Blonk en T. van Vliet; Alexander zn. van W. Hazenoot en J. Varkevlsser; Frédrlque Gèraldlne dr. van G. D. Cannoo en C. W. Akkerman; Eliza beth Lena dr. van W. Hoek en L. Messemaker; Daniël Chrlstlaan Edu- ard zn. van M. E. M. Spruit en M. E. Hotter; Manon dr. van G. B. de Jong en H. Bakker. Jeroen zn. van H. de Ruiter en M. van de Water; Hulbert Jacobus zn. van J. W. van Wijngaar den en P. G. Brandhorst; Tugba dr. van K. Bayram en F. Bayram; Albert Daniel zn van M. H. Lang en R. L. Koonaporntum; Rick zn. van B. de Ridder en B. A. M. Honders; Job Onno zn. van R. J. Beumer en W. El- zenga; Rosl Wllhelmina dr. van F. J. Onvlee en W. van Dijk; Mark Rogier zn. van W. Tlgchelaar en H. J. van Wljk; Eva dr. van N. J. van den Berg en H. M. Fischer. Gehuwd: C. H. Arnoldus en M. U. de Jong; J. J. Vervoorn en M. C. Krlek; R. Weeda en J. C. B. Hageman; S. P Glllebaart en I. M. Marrevee; W. van Zwleten en A. P A. van Zeljl; E. C. Steenhulzen en A. C. Schuurman. zekerde burgemeester C. Goe- koop ter geruststelling van de commissie. Met name R. van Schreven van Groen Links had bezwa ren gemaakt tegen het voor stel een wijkbureau in het ge bouw van de Wereldwinkel te vestigen. Die keuze, ingegeven door het feit dat hier vroeger al een politiebureau gevestigd was, staat na de toezegging van Goekoop echter nog geenszins vast. Ook het aantal wijkagenten per gebied blijft nog onderwerp van discussie. Het aantal wijkagenten staat al wel vast namelijk 22. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorginc J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J z maand (automatisch betalen) f25,70 I Z kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de mini picnic-set naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11