s-grapjas gaat hls een mitrailleur tekeer Zweedse muziek: inhalen in motorpak AC/DCbrengt oude trucs met nieuwe charme CeicLe Commit Ivo Pogorelich blijft verbazingwekkend ^Protest kunstenaars I egen bezuinigingen 3Levendige kin der dans van Klim 75 jaar Jaarbeurs [UNST/RTV MAANDAG 8 APRIL 1991 PAGINA 9 g, irigent Royal Philharmonic Orchestra treedt af dó, de ONDEN Andre ivin vertrekt vol- id jaar als eerste igent van het oyal Philharmonic wit Irchestra. Pre vin, Lie ie zaterdag 62 1? ordt, za niet wor- en vervangen als j in juli 1992 af- eedt. I jer jaar geleden gaf reVin zijn post als mu- kaal leider op ten i inste van de Russische pianist Vladimir Ashke- nazy. „Ashkenazy werkt zo hard en heeft zijn eigen repertoire zo uitgebreid dat de rol van de eerste dirigent naast die van muzikaal leider niet meer zo sig nificant is als die was," aldus luidde een door het orkest uitgegeven verklaring. Previn in troduceerde de Russi sche pianist toen hij nog muzikaal leider was zelf bij het orkest. Volgens zakelijk leider Ian Ma- clay vindt Previn het echter steeds moeilijker om onder Ashkenazy te werken. Hij zei dat Pre vin zijn eigen rol te be perkt geworden vindt, nu het voornamelijk Ashkenazy is die het repertoire van het or kest bepaalt. Volgens Maclay zijn de twee mannen echter nog steeds goede vrienden. Previn zal voor hij ver trekt het orkest nog di rigeren in Londen en het in augustus en sep tember vergezellen naar Japan. Pianorecital door Ivo Pogorelich met werken van Haydn, Brahms, Scriabin, Ravel en Rachmaninov. Zaterdagavond, Circustheater, Scheveningen. Veel meer dan tijdens zijn vorige recital in het Circustheater (de cember 1987) het geval was kon pianist Ivo Pogorelich op hetzelf de podium zaterdagavond impo neren door zijn spel dan door zijn fratsen. Natuurlijk, die grijns als de bekende boer die kiespijn heeft, die blik van „Publiek ik veracht U", die moeizaam afge dwongen toegift na het applaus dat hij zichtbaar verveeld in ont vangst neemt en die vermoeide loop of hij niet 33 maar 93 jaren telt, het hoort alles bij zijn imago. Insiders weten te vertellen, dat hij zich ook buiten de concertzaal onmogelijk gedraagt, maar als hij de toetsen aanraakt ben je ge neigd hem dat alles te vergeven. Alles vergeven? Ook dat eigen zinnige spel? Ook de absolute ui tersten waarin hij Haydn, Brahms, Scriabin, Ravel en Rachmaninov de revue laat pas seren? Ravel bijvoorbeeld met zijn Valses nobles et sentimenta- les, kan dat dan wel? Nee, dat kan niet. Hij kneedt Ravel naar eigen inzicht, vervormt hem in feite en het resultaat is een bijna naakte Ravel. Dat irriteert, dat wekt wrevel. Maar wat weegt zwaarder, die Ravel of misschien die schitterend gespeelde Inter mezzi van Brahms, subtiel, teder, ragfijn en met een adembene mend pianissimo? Uitgaande van die Brahms heb ik de neiging hem tot de pianistische wereldtop te rekenen, na Haydn's sonate in D. Hob. XVI/19 vraag ik mij af waar zijn stijlgevoel zit. Een ge maniëreerde Haydn is geen Haydn, maar Pogorelich die ach ter de vleugel de rust zelve is, to vert zulke ongelooflijk prachtige kleuren uit die vleugel, dat stijl bijna ondergeschikt lijkt te wor den. Vuurwerk bij het laatste werk voor de pauze (Scriabin), vuurwerk bij de afsluiting van het programma (Rachmaninov). Daar is geen vleugel tegen be stand, dan gaan bij Pogorelich alle remmen los. Pianistisch overweldigend. Maar zelfs deze alleskunner neemt niet alle hor den feilloos en zijn fortissimi klinken mateloos oorverdovend. Mateloos, dat etiket past op Pogo relich. Hij valt niet te meten met doorsnee-maten, hij past niet in dit of in dat hokje. Pogorelich is Pogorelich, met al zijn eigenaar digheden, maar ook met al zijn talenten. ADRIAAN HAGER Maandag begrafenis van Graham Greene VEVEY De woensdag op 86- jarige leeftijd overleden Britse schrijver Graham Greene wordt maandag begraven in Corseaux, het Zwitserse dorp waar hij sinds een jaar woonde. Dit heeft zijn dochter Caroline Bourget be kendgemaakt. Zij zei dat haar vader was overle den aan een bloedziekte, „een soort leukemie". De requiemmis voor Greene wordt opgedragen in een kerk in het nabijgelegen Vevey. De celebrant is de Spaanse pries ter Leopoldo Duran, een goede vriend van de overleden schrij- 'ETER LUSSE SPEELT HOOFDROL INVRIENDEN VOOR HET LEVEN' rienden voor het leven. Zesentwin- ^g.jgdelige komische serie met Peter JÜ?» 'traB ILVERSUM Peter 1 usse weet in 'Vrienden oor het leven' niet van ihouden. In de eerste af- ivering van de van oor- cJ irong Engelse comedy- i erie 'The two of us' le ert hij de grappen in mi- fattjrailleur-vaart af. Voor iens lachspieren dan ook pöi|/at oefening kunnen ge- ruiken, lijkt deze zesent- intigdelige reeks ver plichte kost. 'fgr let 'Vrienden voor het leven' je eigenlijk twee kanten je vindt het of vreselijk ;uk of echt stomvervelend. In dat heeft dan vooral te ma- en met het onderwerp. I ipreekt het je aan dan zit je |oed. Wat is het geval. De 0D! fooral door zijn Smiths-chips- reclame beroemd geworden Peter Lusse woont als Eddie samen met Ellen, een rol van Mary-Lou Steenis. Hoewel ze een vlot, progressief, samen wonend stel lijken, is de wer kelijkheid toch iets anders. Vooral Eddie houdt er, onder druk van zijn moeder, behoor lijk conservatieve denkbeel den op na en ziet niets liever gebeuren dan dat ze samen zo snel mogelijk in het huwelijks bootje stappen. Dit verschil van inzicht, Ellen wil hele maal niet trouwen, is al een rijke voedingsbodem voor grappen. Dat was voor de ma kers echter niet genoeg, dus komt er ook een moderne opa opdraven en spelen beide ou ders af en toe een rol. Voeg daarbij een lading woordgrap pen (Zij: „die kinderen zijn he lemaal niet onwettig", hij: „dus ze kunnen ook nog in beslag worden genomen") en je hebt een machine nodig om met pu bliek opgenomen scènes van genoeg lach te voorzien. Dat houdt echt geen mens een hele opname-periode vol. Wie 'Vrienden voor het leven' bekijkt, zal snel tot de conclu sie komen dat het om een heel Engelse serie gaat. Aan de an dere kant van de Noordzee la chen ze namelijk het hardst als het om een bedekte seksuele grap gaat. Het zogenaamde in- het-donker-knijpen-van-de- kat-effect. Engelsen gniffelen graag. Misschien moet daarom de seksuele revolutie daar nog beginnen. In elk geval op tele visie. Om de afleveringen een Nederlands tintje te geven werd de inhoud van elke scè ne behouden, maar de dialo gen herschreven. Had RTL4 dan niet beter een nieuwe se rie kunnen laten schrijven? Nee, vindt de commerciële zender, want de thematiek is zo aardig, het gegeven zo leuk en herkenbaar voor de men sen, dat het zonde is zoiets te laten lopen. Een andere reden is de beschikbaarheid van Ne derlandse schrijvers. Ze staan niet op de stoep te dringen, vooral niet als er in teamver band moet worden gewerkt. Bovendien kost het uitwerken van zo'n opdracht maanden. Dan is het gemakkelijker een serie aan te kopen en te be werken, hoewel voor de kos ten van auteursrechten, ac teurs, studio-huur en andere zaken ongeveer eenzelfde be drag moet worden neergeteld als voor het schrijven van een eigen reeks. Hoofdrolspelers Joop van den Ende Produk- ties, die de komische reeks voor RTL4 maakt, is maanden bezig geweest de juiste hoofd rolspelers te vinden. Vooral de rol van Eddie is heel zwaar. Hij is in de hele serie eigenlijk maar in twee of drie scènes niet aanwezig. Voor de rest draagt hij het programma. Er werd begonnen met 125 ac teurs van wie uiteindelijk Pe ter cn Mary-Lou, die haar hui- lenbalkengezicht uit 'Spijker- hoek' heeft ingeruild voor een aantrekkelijke glimlach, over bleven. Ze pasten simpelweg De hoofdrolspelers van 'Vrienden voor het leven' met Peter Lusse (midden onder) in de rol van Eddie die zijn dialogen zelf schreef. FOTO: RTL4 het beste bij elkaar. „Een heel goed koppel", laat uitvoerend producent Julie van Hemert weten. „Daarbij kunnen we bij Peter van meer diensten ge bruik maken. Hij tekent na melijk ook voor de bewerking van het script. Peter is een echte workaholic, hij vindt het lekker om dag en nacht te werken". HANS PIET cJfMSTERDAM De Fe- 13 deratie van Kunstenaars- verenigingen is „uiterst •ontrust en verontwaar digd" over de voorgeno- en bezuinigingen op de mst. it schrijft de Federatie in en brief aan minister D'An- van wvc. De brief is anoi nede ondertekend door het imité Vrije Initiatieven en 'heater Netwerk Nederland. rolgens de beide organisaties gaat het om een bedrag van 5,2 miljoen gulden in het nog lo pende jaar 1991. Dit bedrag moet worden gevonden door bezuinigingen op de incidente le subsidies op het terrein van cultuur. De betrokken organisaties zeg gen in de bezuinigingen een „uiterst verontrustend keer punt" te zien. „Na de periode Brinkman, waarin de kunst relatief werd ontzien, wordt nu zonder blikken of blozen op de kunst bezuinigd." im Kindertejater met 'Verander- i'. Idee en choreografie: Alexan- a van der Hilst. Spelregie: Agnieta n Hertog. Muziek: Rob Spee e.a.. izien in het LAKtheater op 8 april première). itJBij dansvoorstellingen kunt u meestal zonder re- dat iervering in het LAKthe- iter terecht, maar gisteren jat het bijna vol. Daar ith- ging de kinderdansvoor- yJI -telling 'Veranderlijk' in 2.01 première. De voorstelling verd verzorgd door Kin- 'ïdjdertejater Klim, de kin- 30 derafdeling van Dans- |n, groep Klim. Veranderlijk is een aansteke- lijke collage van dansscènes Dl die meestal associatief in el- 2.001 kaar overgaan: een houding of ise (situatie roept weer nieuwe be lt: J wegingen op. Er wordt niet al- 7üd'een verteld met dans, maar pok met tekst gewerkt en to- ïeel gespeeld. Als decor- en tledingeiementen tegelijk die pten raamwerkjes met een soort dichte, vrolijk beschil derde spinnewebben. Ze kun nen dienen als hek, maar ook als rokje. Aan het eind van de oud [voorstelling heeft elke danse- 3ea res er twee- om het rniddel en ,pm de hals; ze leveren een mooi slotbeeld op. hoo Choreografe Alexandra van jee der Hilst heeft gekozen voor c flr leen doordachte afwisseling tai van anekdotische en abstracte ik i scènes. Haar uitgangspunt oei daarbij is dat ze de kinderen 3Ui publiek serieus neemt; dans gfvoor volwassenen vertelt ook Ke»niet steeds een verhaaltje en olo?ook kinderen hebben dat niet gWnodig. De anekdotische stuk- nlw en §aan vaak over spelletjes 18.! en kindergedrag, zoals peste- akli hjtjes, verder wordt de fanta- radfrsie van de jonge toeschouwers '"^[aangesproken. Dat werkte gis teren in het LAK prima: de IDp kinderen gaven het uur dat de 23 evendige voorstelling duurde mjfgeen kik. DICK VAN TEYLINGEN Zweden, een inhaalmanoeuvre: het Residentie Orkest o.l.v. Leif Seger- stam m.m.v. het Dufy Kwartet en Christian Lindberg (trombone) met werken van Wirèn, Blomdahl, Ro senberg, Lidholm, Sandström en Stenhammar. Dr Anton Philipszaal Den Haag, zaterdag. Onder de titel 'Zweden, een inhaalmanoeuvre' presenteer de het Residentie Orkest afge lopen zaterdag muziek uit Zweden, een land zonder con tinue muziektradities dat nu een centrum voor hedendaag se muziek is geworden. Met Jan Sandstróms trombonecon cert uit 1989 kwam men wer kelijk toe aan de inhaalma noeuvre. Hier maakt „onze held" (de solist) een wereld reis, komt in de moerassen van Florida terecht, ruikt aan de Didjerido-muziek van de Australische Aboriginees en bezoekt en passant motorraces in het middeleeuwse plaatsje Grimand in de Provence, waar inhaalmanoeuvres genoeg voorkomen. Sandström is geinteresserd in de combina ties van taal, handeling en muziek. De trombonist Chris tian Lindberg, voor wie dit concert is geschreven, speelt in lederen motorpak en laarzen en moet een aantal theatrale handelingen verrichten. Hij maakt van de beschaafde trombone een ordinaire schuiftrompet. Sandstróms stoere werk is vanwege het verrassingseffect hooguit grappig als je er voor het eerst naar luistert, maar beter beschouwd blijkt het concert geen compositorisch hoogstandje te zijn. Stenham- mer is geen Kagel, die wel de combinatie weet te maken van humor en kwaliteit in kunst muziek. 'Kontaktion' voor orkest van Ingvar Lidholm is serieuzer van opzet dan de 'Reis van de Held'. Krachtige fortissimo erupties en poëtische orkestly- riek wisselen elkaar af. Het Residentie Orkest speelde met volle overtuiging, vooral aan gezet door de gedreven gedre ven dirigerende Leif Seger- stam. Deze in Finland geboren dirigent wekte met zijn uiter lijk de lachlust van het pu bliek omdat hij precies past in de typologie van een 'Oer- noorderling'. Hij ziet eruit als een soort Viking. Dirigeren kan hij als de beste, op een ge heel eigen wijze, met grootse, bijna woeste gebaren. In het gedeelte met kamermu ziek van deze lange avond, speelden het Dufy Kwartet en enkele leden van het Residen tie Orkest Zweedse muziek uit deze eeuw. Vaak zitten de composities goed in elkaar, maar de muziek is steeds net zo deprimerend als lange, kou de winters en films van Ing- mar Bergman. ARTHUR VAN DER DRIFT ANGUS YOUNG, CLOWNESK GITARIST MET DYNAMIEK Concert AC/DC met Brian Johnson (zang), Angus Young (solo-gitaar), Malcolm Young (gitaar), Cliff Willi ams (bas) en Simon Wright (drums). Groenoordhal, Leiden. Za terdagavond. Ook: Goffert Park, Nij megen, met Metallica, Queensryche en The Black Crowes. Op 1 septem ber. De formule waarvan het Australische vijftal AC/DC al sinds de tweede helft van de jaren zeven tig gebruik maakt, staat nog steeds als een huis. Hij is gebaseerd op de 'clowneske fratsen van gi tarist Angus Young en de vreemde combinatie die de muur van geluid met de gebroken, hoge stem van zanger Brian Johnson vormt. Het resultaat is rockmuziek in de hoogste versnelling, waarvan je na twee uur en tien minuten, wanneer de musici be zweet en tevreden het po dium verlaten, denkt: doet u mij er nog maar eentje. met veel bier om de hittegolf te temperen en verrassingen, die netjes gedoseerd, bijna let terlijk, over het publiek wer den uitgestrooid. Het motto mag dan 'Money Talks' zijn gev, "-est, voor AC/DC was het nauwt,;iks een winstgevende ondernei».:ng. Want in de tijd dat zij ééi. concert spelen, doen anderen v." twee. Nou ja, het publiek kreeg ;n elk geval waar voor zijn gei*' en wie weet leveren al die got 'e her inneringen op de lange 'uur nog wat op voor de groep. Met stuwende rock in een prachtige lichtshow en een verbijsterend mooi geluid was het vooral gitarist Angus Young die de hoofdrol speelde. AC/DC brengt rockmuziek in de hoogste versnelling. Hij trok, gekleed in zijn ver trouwde schooluniform met korte broek, alle aandacht naar zich toe. Wild zwaaiend met zijn hoofd en ritmisch met zijn linkerbeen bewegend, le verde hij uiterst fraaie gitaar partijen af, die alleen bewon dering verdienen. Met het tel len van de jaren is hij wel wat rustiger geworden. Angus rent met meer als een bezetene over het podium heen en weer, maar heeft nog altijd ge noeg clowneske invallen om ook visueel te boeien. Zijn breed uitgemeten solo's, die goed gedijen op het uiterst strakke spel van het ritmetan dem, zijn parels, die hij schijn baar zonder veel moeite te voorschijn tovert. Het is dan ook niet zo vreemd dat er spreekkoren met 'Angus, An gus' klinken wanneer het even stil is tussen twéé nummers. Eigenlijk brengt AC/DC zijn oude trucs met nieuwe char me. Er is de striptease van An gus. maar ook het moment dat hij plotseling midden in de zaal aanwezig is om op een klein podium zijn spel af te le veren. zowel rondtollend als liggend op zijn rug. Halverwe ge het concert, wanneer het nummer 'Money Talks' over het publiek dendert, openen de netten in het plafond zich en komen honderden dollar briefjes naar beneden dwarre len. Op dat moment heeft nie mand meer oog voor het podi um en ontstaat een gevaarlijk FOTO: SACHA PIETERSE gedrang om zo'n Australische dollar met de beeltenis van de groep, te pakken te krijgen. De zaal heeft dan zijn kook punt al bereikt en zingt uit volle borst mee. Als in de toe gift de opblaaspop in 'We got a long way to go' weer is ver dwenen, eindigt AC/DC uit eindelijk met vuurwerk in 'We salute You'. HANS PIËT UTRECHT De Konink lijke Nederlandse Jaar beurs viert dit jaar van 25 mei tot 22 juli haar 75-ja- rig bestaan met een over zichtstentoonstelling in het Utrechtse Centraal Museum onder het motto '75 jaar bij de tijd.' Daarbij is gekozen voor architec tuur en publiciteit van de Jaarbeurs. De geschiedenis over de archi tectuur van de Jaarbeurs be gint in 1917 met in alle haast opgetrokken tijdelijke houten gebouwen. Deze houten „mon sterskamers" op Vredenburg en Janskerkhof in Utrecht dienden in 1917 als onderko men voor de eerste Jaarbeurs. In de eerste jaren na de Eerste Wereldoorlog nam de beurs drie vaste gebouwen in ge bruik op het Vredenburg. Na de Tweede Wereldoorlog ont wikkelde de beurs zich in een snel tempo, waardoor zij al snel moest uitwijken naar een terrein aan de Croeselaan. Het koninklijke van de beurs kwam tot uiting in de namen van leden van het koninklijk huis aan de nieuwe gebouwen. De bekendste is de Julianahal naar een ontwerp van Gerrit Rietveld in 1956. Op de ten toonstelling is ook een collectie affiches te zien. Aanvankelijk hield de Jaarbeurs voor deze affiches prijsvragen. Later ging zij kunstenaars recht streeks benaderen voor het maken van ontwerpen. De af gelopen tien jaar hebben recla mebureaus de publiciteit van de Jaarbeurs verzorgd. Krebbers en Olof samen op podium Concert door Herman Krebbers en Theo Olof en het Concertgebouw Kamerorkest, onder leiding van Charles de Wolff. Werk van Marcel lo, Vivaldi en Bach. Gehoord in de Leidse Schouwburg op 6 april. De twee bekendste Nederland se violisten, samen met het in middels al zes jaar bestaande en onderhand wijd en zijd be faamde Concertgebouw Ka merorkest, waren afgelopen zaterdagavond grote publiek strekkers in de Leidse schouwburg. Dat die belang stelling ten volle verdiend was, daaraan kon geen ogen blik getwijfeld worden. Volledig in hun element wa ren Krebbers en Olof in het concert in a voor twee violen van Antonio Vivaldi. Beide so listen voelden elkaar perfect aan in het pittige allegro, het larghetto met zijn lastige uni- sono's waar het orkest zich eveneens naadloos in wist te voegen, en in het onrustig pul serende maar stralende slot-al- legro. Vivaldi's 'De winter' uit de 'De vier jaargetijden' (opus 8 nr. 4) kreeg een vlammende vertolking van Krebbers. Zo wel de felle windvlagen (alle gro molto), de verstilde her bergscène waarin de vallende sneeuw bijna voelbaar was (largo), als het ijsvermaak in het zwierige allegro in 3/8- maat, klonken gaaf en door leefd. De akoestiek van de schouw burg is wat droog en dat is na tuurlijk even wennen; zowel troduzione', waarvan het 'aria' te langzaam en het 'presto' wat te glad- gestreken uitviel, als voor Theo Olof die als eerste solist van de avond in Bachs vioolconcert in E (BWV 1042) optrad. Zijn uitvoering mocht er wat het allegro en adagio betreft beslist zijn, maar het laatste deel. het allegro assai, klonk enigszins vlak. Op hun best waren dirigent Charles de Wolff en zijn strij kers in Vivaldi's concert in D. De drie bijzonder korte deel tjes allegro, adagio en pres to kregen onder de handen van deze kunstenaars hun be kende, verleidelijke glans. Groots was de prestatie die beide topmusici in voorbeeldig samenspel, onderling en met het voortreffelijk musicerende strijkersensemble, in Bachs concert voor twee violen in d (BWV 1043) leverden. Deze meeslepende muziek werd met zo'n grote intensiteit en geoe fend meesters oog voor de mar kantste passages ten gehore gebracht, dat het enige dat na afloop overbleef, een verlan gen naar een herhaling was. De uitvoerenden kwamen hieraan in zoverre tegemoet, dat na lang aanhoudend ap plaus het eerste deel van dit concert, het allegro, nogmaals en zo mogelijk met nog meer vuur werd gespeeld. TOM STRENGERS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9