Hulp aan vluchtelingen Ikomt veel te laat op gang President Bush ziet rol voor VN in Irak n Napoleontische soldaat in Israël Astronauten repareren satelliet „Ronald Reagan was een pop in handen van vrouw Nancy" Kohl bekogeld Serviërs en Kroaten vormen nieuwe milities Buitenland Qeidó&Qowuvnt MAANDAG 8 APRIL 1991 PAGINA 5 Spaanse start voor Chileense president 1ADRID De Chileense president Patricio lylwin is gisteren in Spanje aangekomen oor een eerste stop op een 20-daagse rond- eis langs zes Europese landen. Aylwin zei erder dat hij de Chileense handel met Euro- ia wilde vergroten en Europese investerin- en in Chili wilde aanmoedigen. De Chileen- president wordt vergezeld door zijn vrouw n vijf ministers. Chili zal een overeenkomst net Spanje sluiten over hulpverlening bij de jestrijding van het terrorisme in Chili. Italië ien Duitsland hebben ook aangeboden Chili Xjdaarbij te helpen. Na Spanje zal Aylwin 'Groot-Brittannië, Nederland, Italië, Duits land en het Europese Parlement in het Fran- i'se Straatsburg bezoeken; ook een ontmoeting [jnet paus Johannes Paulus II staat op het i vol| programma. JERUZALEM In de Israëlische stad Akko zijn overblijfselen gevonden van het lichaam van een Franse soldaat die bijna 200 jaar geleden is omgekomen in het onsuccesvolle beleg van de stad door het leger van Napoleon. Het skelet van de soldaat, dat bedekt was met een gedeelte lijk bewaard gebleven militaire overjas, lag in een loopgraaf die was gegraven tij dens het beleg in 1799. Een embleem van de eenheid van de soldaat en een speld met het insigne van de Franse Republiek werden in de buurt gevonden. Het beleg van Akko vormde een keerpunt in Napo leons expedities naar het Midden-Oosten, die een fiasco bleken te zijn. Abortusdebat laait op na vrijlaten arts MADRID In het overwegend ka tholieke Spanje is het debat over de abortuswetgeving weer in alle hevig heid uitgebarsten nadat een arts die wegens het uitvoeren van een abortus was veroordeeld, zaterdag gratie van de regering kreeg en de gevangenis als vrij man kon verlaten na slechts enke le dagen te hebben gezeten. De gynae coloog German Saenz de Santamaria was tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij in 1984 abortus had uitgevoerd bij een meisje van 14 dat seksueel was misbruikt door een ver want. In Spanje was abortus toen nog in alle gevallen verboden. De regering bekijkt nu of het mogelijk is de abor tuswet verder te wijzigen. Redding van London Zoo kost een straaljager LONDEN Als er niet gauw geld komt, gaat de oudste dierentuin ter wereld, London Zoo, in september dicht. De Brit se regering is niet bereid een bedrag van bijna 45 miljoen gulden uit te trekken om de dierentuin, waar jaarlijks meer dan een miljoen mensen een bezoek brengen, te laten voortbestaan. Veel van de acht duizend dieren zullen de sluiting van de Zoo niet overleven, omdat er geen pas send onderdak kan worden gevonden. Volgens het onderzoeksrapport waaruit de nood blijkt, is het de bedoeling de die ren 'zo humaan mogelijk te vernietigen'. Volgens de directeur van de dierentuin is redding door de regering moegelijk: „We praten over de prijs van een straaljager. Dat is toch niks". Oud-senator Tower verongelukt in VS DALLAS De Republikeinse oud-Senator van Texas, John Tower (65), is zaterdagmorgen om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Brunswick (Georgia). Alle 23 inzittenden, 20 passagiers en drie bemannings leden, kwamen om het leven het leven. Ook de dochter van de oud-Senator was een van de slachtoffers. Volgens functionarissen van de luchthaven van Brunswick vond het ongeluk plaats kort voor het vliegtuig, dat afkomstig was uit Atlanta, wilde landen. Tower was in de jaren tachtig voorzitter van de invloedrijke se naatscommissie voor de strijdkrachten, de zoge heten Tower-commissie. Hij werd in 1988 door president Bush gevraagd minister van defensie te worden. Een commissie van de Senaat be streed deze aanstelling. Zuid-Korea vraagt VN-lidmaatschap aan NEW YORK Zuid-Korea heeft de Veiligheidsraad meegedeeld dat nog voor het begin van de zitting van de Algemene Vergadering in september het lidmaatschap van de Verenigde Naties zal worden aange vraagd. De Zuidkoreaanse waarne mer bij de VN, Chang Hee Roe, zei dat de aanvraag waarschijnlijk in augustus zal worden ingediend. In een memorandum aan de voorzitter van de Raad verwerpt Seoul de eis van het communistische Noord-Ko- rea dat apart lidmaatschap van de twee Koreaanse staten een hereni ging in de weg zou staan. Zuid-Ko rea wijst daarbij naar de voorbeel den van West- en Oost-Duitsland en Noord- en Zuid-Yemen. plez (Vervolg van de voorpagina) Pogingen om de vluchte lingen naar een verderop gelegen kampement te _n drijven, stuiten op fel ver- ■oj zet. Ze zijn bang te wor- teruggestuurd naar pnèlrak. Verhalen van de sol daten dat daar betere faci liteiten zijn, zoals medi sche bijstand, geloven ze niet. Hier zitten ze in de vn luwte van een berg im- D mers nog redelijk beschut, dezf Maar gisteren grepen de mili- tairen met geweld toch in. Iraakse vluchtelingen bij Isik- veren werden door schoten in cie lucht en op de grond tot op breken gedwongen. In de cha- vond volgens ooggetuigen 4-jarig Iraaks meisje de dood. Tientallen mensen zou den als gevolg van uitputting honger zijn bezweken. Bo vendien ontstonden er. vecht partijen tussen Iraakse man- ïen en het Turkse leger, maar uiteindelijk werd de operatie toch uitgevoerd. Het kleine kampement bij Isikveren is aten abini De afgelopen dagen breikten konvooien vrachtwagens met levensmiddelen, grotendeels igezameld door de Kurdische volking in Zuidoost-Turkije, i kampementen van de Iraakse vluchtelingen, maar er is nauwelijks enige organisatie voor de opslag en distributie ervan. Voedsel gaat dan ook verloren omdat het te lang on beschermd in de stromende regen blijft staart. Alles wat zijn gezin nog bezit aan voedsel en andere voorraden draagt deze Kurdische vluchteling op één schouder de Iraaks- Turkse grens over. De Turkse soldaten aan wie het toezicht op de vluchtelin gen is opgedragen, raken snel geïrriteerd en treden bruut op. Ze schreeuwen voortdurend naar de vrouwen die rijen vor men voor drinkwater. Zo af en toe mogen groepjes naar het foto: afp nabij gelegen dorp om bij de bron enkele jerrycans of een pan te vullen. Soms geven de soldaten urenlang geen toe stemming en drijven ze de vrouwen en meisjes terug naar hun kampementen. Dat gaat gekrijs, gevloek, Vierhonderdduizend De Turkse kranten van giste ren spraken over vierhon derdduizend Iraakse vluchte lingen die zich inmiddels op de Iraakse grens met Turkije hebben gegroepeerd. Hoeveel van hen precies op Turks grondgebied huizen, is moei lijk te schatten, maar het moeten er zeker honderddui zend zijn. Twee miljoen men sen in Irak zouden bovendien nog op weg zijn naar de Turk se grens, aldus de krant Hür- riyet (Vrijheid). Bezoeken aan de Iraakse vluchtelingen rond Uludere maken vooral duidelijk dat de hulp vanuit Turkije veel te laat op gang is gekomen. An kara had gehoopt dat de Vei ligheidsraad van de VN zou beslissen noodhulp naar het Turks-Iraakse grensgebied te sturen. Nu dat niet is gebeurd, blijft er niets anders over dan toch maar zelf voorzieningen op te zetten, zoals bakkerijen, noodhospitalen en distributie centra. Maar het lijkt zich alle maal zeer traag te ontwikke len. Zelfs drinkwater ontbreekt, zodat vrouwen in smoezelige plassen hun potten en pannen proberen schoon te maken. Ook wordt het water gekookt om de spaarzame pot babyvoe ding of melkpoeder aan te len gen die nog voorradig is na de dagenlange trektocht door de bergen. De parlementariërs van de oppositionele Sociaal- Democratische Volkspartij (SHP), Abdul Kadir Ates en Cumhur Keskin, zeggen na een inspectietocht in zes kamr pementen rond Uludere dat er inderdaad sprake is van een erbarmelijke, mensonwaardige situatie. In een verklaring ei sen ze dat de Turkse grens on middellijk voor de Iraakse vluchtelingen wordt geopend en dat er kampementen met voorzieningen voor deze men sen komen. In Hakkari, het uiterste zuidoosten van Tur kije, zou hier al een begin mee zijn gemaakt. Er wordt daar gestreefd naar grotere concen traties van vluchtelingen, zo dat er betere voorzieningen kunnen worden geschapen. Maar de aantallen van 731 ten ten, 12.900 dekens, 2655 bed den en voedsel die door het Turkse Rode Kruis naar Hak kari zijn gestuurd, hebben vooralsnog veel weg van een druppel op de gloeiende plaat. Buitenlandse hulp, die de afge lopen dagen op gang is geko men, is dan ook onontbeerlijk. Ook een Nederlandse delegatie van Artsen zonder Grenzen is gisteren per vliegtuig met overlevingsgoederen in Zuid oost-Turkije aangekomen. De veertien ton goederen zijn in middels in vrachtwagens over geladen, waarmee het nu naar de grensstreek wordt getrans porteerd. Toch zal het nog wel enige tijd vergen voordat er verbetering optreedt in de harde levens omstandigheden van de Iraak se vluchtelingen in Turkije. De vraag is echter wat er ge beurt met de honderdduizen den die zich aan de Iraakse kant van de grens ophouden. CAPE CANAVERAL Twee astronauten van het Amerikaanse ruimteveer At lantis hebben gisteren een ruimtewandeling gemaakt om een onwillige communi catie-antenne van het Gam ma Ray Observatory te repa reren. De NASA gaf op dracht tot het ruimte-uitstap je nadat deskundigen op aar de er na herhaalde pogingen niet in waren geslaagd ver binding te krijgen met de reusachtige astronomie-satel- liet. Een korte ruk aan de antenne was genoeg om de zaak te deblokkeren. De wandeling in de ruimte was de eerste door Amerikanen sinds december 1985. Veel doden bij ongeluk in Cuba HAVANA Door de ontspo ring van een trein bij de Cu baanse stad Santo Domingo zijn zaterdag 56 mensen om het leven gekomen en 241 ge wond geraakt. Even na het passeren van de stad liepen zes wagons uit de rails. De trein, waarvan niet bekend is hoeveel mensen aan boord waren, was onderweg van de hoofdstad Havana naar het zuidoostelijk gelegen Guanta- Schwarzkopf geen stafchef NEW YORK Generaal Nor- man Schwarzkopf, bevelheb ber van de geallieerde strijd krachten in de Golf, heeft de baan van stafchef van het Amerikaanse leger geweigerd. Hij is van plan de komende zo mer met pensioen te gaan en wil dan zijn memoires schrij ven en lezingen geven, zo meldt het Amerikaanse tijd schrift Newsweek. Ondanks zijn populariteit bij het Ameri kaanse volk slaakte het Penta gon toch „een zucht van ver lichting" na Schwarzkopfs 'nee', aldus Newsweek. Som migen op het ministerie van defensie herinneren zich hem als „bruusk" tegenover onder geschikten. Meer macht voor schoonzoon Saddam MANAMA Met de benoe ming van Saddam Husayns schoonzoon Husayn Kamel Hassan tot minister van defen sie beheert de presidentiële fa milie alle belangrijke posten in de regering en geheime dien sten. Kamel Hassan was al mi nister van industrialisatie en van militaire industrie. Ook was hij al interim-minister van olie. Nu heeft de als bril jant bekendstaande Kamel er nog een departement bij. Na Saddam is de 33-jarige Ka mel met zijn jongste benoe ming nu de belangrijkste man geworden van het land. HOUSTON President George Bush van de Vere nigde Staten heeft giste ren gesuggereerd dat de Verenigde Naties een rol zóuden kunnen spelen bij het herstellen van de rust in Irak, zonder overigens de rol van politie-agent op zich te nemen. „Wij zullen in overleg met anderen in de Verenigde Naties be zien of de Verenigde Na ties wederom hun vredes taak kunnen vervullen", zei de Amerikaanse presi dent in Houston. De Amerikaanse troepen die nog in het zuiden van Irak ge legerd zijn, zullen in „dagen, niet weken of maanden" ver trekken nu Baghdad de VN- voorwaarden" voor een perma nent staakt-het-vuren in de Golfoorlog heeft aanvaard, al dus Bush. De Amerikaanse troepen zullen worden ver vangen door een VN-vredes macht in een bufferzone langs de grens tussen Irak en Ku- wayt. Zaterdag stemde het Iraakse parlement in met reso lutie 687 van de Veiligheids raad, waarin de voorwaarden voor een permanent staakt- het-vuren zijn vastgelegd. Zo moet Irak onder meer alle chemische en biologische wa pens en de raketten voor mid dellange afstand vernietigen. De resolutie werd aangeno- 31 tegen. De Amerikaanse buitenlandse zaken, James Ba ker, waarschuwde Irak giste ren de internationale hulp aan de Iraakse vluchtelingen niet te dwarsbomen. „Wij zullen inmenging in deze humanitai re hulpinspanning niet dul den", aldus de minister. Brent Scowcroft, de nationale veilig heidsadviseur van president Bush, zei gisteren dat de VS de tienduizenden Irakezen die zijn gevlucht naar de Ameri kaanse bezettingszone in het zuiden van Irak, niet aan hun lot zullen overlaten. De Ame rikaanse minister van defen sie, Dick Cheney, opperde dat de 40.000 Irakezen vanuit de Amerikaanse bezettingszone overgebracht zouden kunnen worden naar de bufferzone die de VN gaan creëren tussen Kuwayt en Irak. In deze zone zullen ongeveer 300 VN-mili- tairen worden gelegerd. De emir van Kuwayt, sheikh Jaber al-Ahmed al-Sabah, heeft gisteravond bekendge maakt dat er in Kuwayt vol gend jaar parlementsverkie zingen zullen worden gehou den. Een nadere datum gaf hij niet. In een door radio en tele visie uitgezonden toespraak liet hij doorschemeren dat vrouwen mogelijk ook passief en actief kiesrecht krijgen. Tijdens een religieus festival heeft de Israëlische premier Yitzhak Shamir gezegd dat de Israëlische regering „nieuwe en niet zo nieuwe ideeën" heeft om tot een oplossing te komen voor de conflicten van Israël met de Palestijnen en de Arabische buurlanden. Over de ideeën moet vandaag nog gepraat worden met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, zei Shamir, alvorens er tekst en uitleg over gegeven kan worden. Maar een „regio nale vredesconferentie" wordt nu „overwogen" in de Israëli sche top, aldus Shamir. Een team van Boots Coots uit het Amerikaanse Houston slaagt erin de eerste van de meer dan 500 brandende oliebronnen in Kuwayt te doven. Het gebruik van vloeibaar stikstof en water lijkt een snelle methode, die de rest van de operatie tot lopende- band-werk kan maken, aldus het Amerikaanse bedrijf, foto: ap DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD QN867 Wanneer de volgende dag het afgodsbeeld op een trailer wordt geladen, worden Rob en Diaz bestormd door jour nalisten, die alles van hun merkwaardige expeditie willen weten. „Ja", zegt Diaz, „het ligt in onze bedoeling het beeld weer naar Mexico terug te brengen. Het heeft nu lang genoeg gezworven en al te veel ongelukken veroorzaakt". De verslaggevers vragen hem de oren van het hoofd en wanneer zij alle bijzonderheden weten, hollen zij naar de telefoon... Onderweg naar Mexico koopt Diaz een krant. Tjonge, wat een verhalen staan er In over de Mexicaanse afgodI - Maar enkele dagen later leest ook het op perhoofd van een kleine Indianenstam in het stroomgebied van de Rio Grande del Norte, die nooit voor de macht der blanken heeft willen bukken, de krant. „Vliegend Hert" is zeer verheugd. Onder zijn stamgenoten leeft het verhaal van de verdwenen god nog altijd en- hij meent dat deze terugkeer een betere toekomst voor de Indianen inluidt. Kabinet laat zijn hart spreken DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft de Kurden die ge vlucht zijn voor het Iraakse geweld nog eens enkele mil joenen guldens aan humanitai re steun toegezegd. „Het kabi net zal z'n hart laten spreken", r de Hij reageerde ook op uitlatin gen van VVD-leider Bolken- stein, die vrijdag zei dat er snel een militaire actie van de Veiligheidsraad moeten ko men tegen het bewind van Saddam Husayn om de Kur den te beschermen. Van den Broek: „Het is een opmerking naar m'n hart, maar m'n ver stand zegt dat als een ieder op eigen gezag zou besluiten om militair in te grijpen de chie snel nabij is". De i wil vasthouden aan de beslui ten van de Veiligheidsraad en de internationale gemeen schap. „Militaire ingrijpen moet een besluit zijn van Vei ligheidsraad". Op de vraag of het coalitiele- ger bij de herovering van Ku wayt niet beter het gehele le ger van Irak meteen had moeten uitschakelen, zei Van den Broek:,, Het is makkelijk gezegd we hadden door moeten gaan, maar kunnen wij de afweging maken ten koste van hoeveel slachtoffers onder de burgerbevolking dat was gebeurd? Ik kan die afwe ging zo niet maken". De minister zei verder dat de leden van de veiligheidraad de verantwoordelijkheid moeten hebben om de situatie van uur tot uur te volgen om te zien om verdergaand ingrijpen no dig is. Hij zal dit punt vandaag tijdens een bijeenkomst van de leiders van de Europese Ge meenschap in Luxemburg aan de orde stellen. LOS ANGELES In een nieuwe biografie wordt Nancy Reagan, de vrouw van de voor malige Amerikaanse president Ronald Reagan, afgeschilderd als een zelfingenomen en ma nipulerende vrouw met buiten echtelijke verhoudingen. Zo zou zij jarenlang een affaire hebben gehad met de zanger Frank Sinatra. Volgens het boek, van de hand van Kitty Kelley, was zij het ook die de scepter zwaaide in het Witte Huis. Haar man zou niets an ders zij geweest dan een pop in haar handen. Het boek 'Nancy Reagan, de ongeautoriseerde biografie', ligt vanaf vandaag in de boekwinkels in de Vere nigde Staten. Gisteren kregen de Amerikanen al een voor proefje door publicaties in kranten als The New York Ti mes en The Daily News. „Het beste dat ik over Nancy Reagan kan zeggen is dat zij een goede president is geweest", vertelde Kelley gisteren. Voor haar werk over Nancy Reagan in terviewde zij meer dan duizend personen. Ze heeft een reputa tie als 'reuzendoder' hoog te houden met eerdere gerucht makende biografieën over Frank Sinatra, Jacqueline Kennedy Onassis en Elisabeth Taylor. Kelley portretteert de voormalige First Lady als een ambitieuze vrouw die haar kin deren mishandelde, haar man manipuleerde en loog over haar eigenlijke leeftijd. „Ze is niet in 1923 geboren zoals ze al tijd beweert, maar in 1921", al dus het boek. Daarnaast zegt Kelley dat de Reagans, beiden felle drugsbestrijders tijdens de jaren in Washington, toen Ro nald nog gouverneur was tij dens een feest marihuana heb ben gerookt. Ook zou Ronald Reagan zijn adviseurs opdracht hebben gegeven de agenda voor zijn eerste ontmoeting met de Sovjet-president Michail Gorbatsjov eerst ter goedkeu ring aan zijn vrouw te overleg gen. Vlak voordat hij gisteren een kerkdienst bezocht zei Ro nald Reagan in een reactie op de biografie:„Ik denk niet dat een kerk de geschikte plek is om het woord te gebruiken dat ik over dit boek wil zeggen". ERFURT Een groep jonge betogers heeft de Duitse kan selier Helmut Kohl gisteren stad Erfurt. Daarmee gaven zij blijk van hun ongenoegen over de slechte economische toestand in de voormalige DDR sinds de Duitse eenwor ding. Het was voor voor het eerst sinds hij eind vorig jaar tot kanselier van het verenig de Duitsland werd gekozen op bezoek in het oostelijk deel van het land. Toen hij 's och tends in Erfurt de kathedraal binnenging werd hij nog door juicht, terwijl anderen de kan selier uitjouwden. Later op de dag werd hij op weg naar een ontmoeting met plaatselijke bestuurders met eieren beko geld. Kohl werd niet geraakt. Kohl zei dat Bonn 100 miljard mark uittrekt voor de hervor ming van de economie in de voormalige DDR. „Wij zijn er van overtuigd dat de nieuwe (Oostduitse) deelstaten binnen drie, vier of vijf jaar in een goede conditie verkeren" Parlementszetel Albanese premier TIRANA De Albanese communisten hebben na twee verkie zingsronden meer dan twee derde van de zetels in het parlement veroverd. Volgens de verkiezingsuitslagen die vannacht in Tira na door de oppositie, de Democratische Partij, bekend zijn ge maakt heeft de communistische Partij van de Arbeid, aan de macht sinds 1946, 168 zetels behaald, de Democratische Partij 75. de beweging Omonia (van de Griekse minderheid) 5 en de Unie van Veteranen (gelieerd aan de communisten) 1 zetel. Bij de tweede verkiezingsronde stonden gisteren nog zeventien zetels op het spel. Een daarvan gaat naar de Albanese (communisti sche) premier Fatos Nano. BELGRADO Nationalisten in de Joegoslavische deelrepublie ken Servie en Kroatië hebben zaterdag in afzonderlijke verkla ringen bekendgemaakt dat zij bezig zijn vrijwiUigersmilities te vormen om zich voor te bereiden op mogelijke gevechten tussen de twee republieken. De mededelingen komen twee dagen nadat de presidenten van alle deelrepublieken hadden laten weten er niet in te zijn geslaagd overeenstemming te bereiken over de toekomst van Joegoslavië als federale staat. Wellicht zijn al een heden van de Servische vrijwilligersmilitie actief geweest. On bekenden doorzeefden zaterdag met geweervuur een tankstation bij de stad Knin, het bestuurscentrum van de Servische enclave in Kroatië.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5