Een hond is altijd huis, luistert altijd r» Kom in de Kas wordt tweedaags Kotevenement Studieduur bepaalt samenlevingsvorm Defensie overlegt over vertrek premies personeel lGD NNENLAND CcidAcSouAcmt MAANDAG 8 APRIL 1991 PAGINA 3 TZEN KOERIERS IEIDT FLINK UIT JONINGEN Het Groninger studen- bedrijf Ritzen Koeriers breidt per 1 uit met een dependance in Ensche- Daarna moeten filialen volgen in recht en Amsterdam. Het koeriersbe- ijfje ging in januari onder grote be- valit igstelling van start, nadat bekend was \orden dat één van de drie initiatief iers prins Bernhard jr., de tweede i van prinses Margriet, was. Het eer kwartaal heeft Ritzen Koeriers afge- t va iten met een positief resultaat. De nst is geïnvesteerd in de aanschaf van bedrijfsauto en semafoons voor de iriers. Er staan inmiddels zo'n negen studenten op de medewerkerslijst. de rip >n t C0ITet hun OV-jaarkaart bezorgen zij met t be openbaar pakjes door heel (derland tegen concurrerende tarieven. Proef bootverbinding Zaandam - Amsterdam AMSTERDAM Maandag 6 mei start een experiment met een boot verbinding tussen Zaandam en Am sterdam, zo heeft gemeente Zaandam dit weekend bekendgemaakt. Een schip van de NACO bv (een onder deel van de vervoersgroep NZH) zal de verbinding onderhouden tussen het Bodecentrum in Zaandam en het Centraal Station in Amsterdam. Het gaat hier om het eerste „busboot"- project voor het onderhouden van woon-werkverbindingen naar de hoofdstad. Volgens de gemeente is het project („Personenvervoer over water") een milieuvriendelijk alter natief voor het forensenverkeer naar en van Amsterdam. Geslachtsziekte via uitstrijk je te ontdekken AMSTERDAM Infecties met de Chlamydia trachomatis-bacte- rie, een geslachtsziekte bij vrouwen, zijn voortaan ook te ontdek ken via uitstrijkjes voor onderzoek naar baarmoederhalskanker. Nieuwe technieken maken het mogelijk deze bacterie te traceren, zo blijkt uit het proefschrift van viroloog E. Claas waarop hij vrij dag promoveert aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Chla mydia trachomatis kan leiden tot onvruchtbaarheid en is een van de meest voorkomende aandoeningen in de westerse wereld. Pro bleem is dat vrouwen vaak geen klachten hebben en niet merken dat zij besmet zijn. De eenvoudige behandeling met antibiotica blijft daardoor achterwege waardoor complicaties kunnen ont staan en de de ziekte wordt verspreid. Tot nu toe wordt in labora toria bij de uitstrijkjes vooral gekeken naar de aanwezigheid van afwijkende cellen en bepaalde typen virussen. Claas heeft nu een techniek ontwikkeld die het mogelijk maakt uitstrijkjes gelijktij dig te testen op de aanwezigheid van virussen die mogelijk een rol spelen bij baarmoederhalskanker en de Chlamydia-bacterie. Rotterdam al op de hoogte van straling ROTTERDAM Al in 1966 moet bij de gemeente Rot terdam bekend zijn geweest dat op het terrein van het voormalige Eudokia ziekenhuis radioactieve stoffen gelekt waren. De gemeente ontkent dit ooit te hebben geweten. Volgens een oud-medewerker van het Rot terdams Radio-Therapeutisch Instituut, gevestigd op het terrein waar later het Eudokia ziekenhuis gebouwd werd, is op grote schaal radio-actief afval als kobalt 60, strontium 90 en radium 226 gedumpt op het terrein. Twee onderzoeken van de medisch-fysische afdeling van het Directoraat-Generaal van de Arbeid zouden hebben uitgewezen dat in de toenmalige Daniël den Hoedkliniek radioactief radium aanwezig was. Een rapport hierover gemaakt in opdracht van de Ar beidsinspectie Rotterdam meldt dat het radium „ge deeltelijk in gebruik, gedeeltelijk ingesmolten en ge deeltelijk open achter enig lood was weggelegd". Het ministerie van VROM en TNO zullen nu in opdracht van de gemeente Rotterdam onderzoeken in hoeverre het ziekenhuisterrein radioactief besmet is. Nieuw hoortoestel verzwakt storende achtergrondgeluiden AMSTERDAM Een nieuw hoortoestel dat zichzelf aan past aan lawaai is in aantocht. Het grote voordeel van deze nieuwe vinding is, dat de slechthorende niet meer zelf het gehoortoestel hoeft af te stellen en storende ach tergrondgeluiden vervaagd worden. Het prototype is aan de Vrije Universiteit van Amsterdam ontwikkeld. Audio- loge Janette van Dijkhuizen promoveert aanstaande vrij dag op een proefschrift over deze nieuwe vinding. Door een rumoerige omgeving, bijvoorbeeld bij verkeerslawaai of geroezemoes op recepties, kunnen slechthorenden ge sprekken moeilijk verstaan. Het nieuwe hoortoestel ver zwakt automatisch storende achtergrondgeluiden en ver sterkt spraakgeluiden maximaal. Tot nu toe zijn technie ken om spraak van stoorgeluiden te scheiden nog niet succesvol gebleken. Met het nieuwe hoortoestel ter groot te van een transistorradio, is de weg geopend naar een verbeterd hoortoestel. aldus Van Dijkhuizen. jvei !eb< ANDELIJK ONDERZOEK NAAR RELATIE KIND-HOND d oj hu - be V- ele< TRECHT „We heb- n en een hond genomen ran mdat het zo goed is voor lard e kinderen", zo motive- en veel ouders de aan- gemchaf van hun huisdier, laar heeft een hond wel o'n goede invloed op een ndei in(f en a*s 20 *s> °P wel" er e e leeftijd speelt dat dan et sterkst? 1 )e Utrechtse klinisch pedago- 5 ba eNienke Endenburg (28) gaat es d jt vraagstuk onder de loep rt. I emen. Zij start deze week een zj rootscheeps, landelijk onder en oek waarbij negenhonderd 'nc*eren met en zonder hon- en gedurende achtenhalf jaar vo rorden gevolgd. -ifie let unieke project, waarmee invol,2 miljoen gulden is gemoeid, urgf "ordt gesponsord door een ïngelse fabrikant van dieren- roedsel. Het onderzoek wordt legeleid door mensen uit di verse disciplines van de Utrechtse universiteit: dieren- gfneeskundigen, een psycho- lcog, ethicus, methodoloog, een wetenschapper kinderstudies ■n een hoogleraar gespeciali seerd in de relatie tussen mens en dier. dan de helft van de Ne- ïa ierlanders heeft momenteel t n :en dier in huis. Zo zijn er 1,35 miljoen honden en 1,85 mil joen katten in ons land. Vroe ger hadden mensen dieren omdat het nuttig was (een poes om muizen te vangen en een hond voor de kar of jacht). Te genwoordig worden dieren vooral voor de gezelligheid ge houden. Ouders gaan er bo vendien van uit dat een hond of kat een positieve invloed op kinderen heeft. Vooral met een hond in huis zouden kin deren flexibeler in de omgang zijn, meer verantwoordelijk heidsgevoel hebben en even wichtiger opgroeien. Tendensieus Endenburg: „Maar ik denk, is dat wel zo? Hoe merk je dat dan? Want er is ontzettend veel over de relatie tussen kind en hond gepubliceerd, maar het stoelt nergens op. Er is namelijk nog nooit een be hoorlijk onderzoek naar ge daan. Of het is enorm tenden sieus. Er wordt bij voorbeeld gesteld dat een hond goed is voor kinderen. Achteraf blijkt dan dat dit maar bij één kind is nagegaan. Net zoals een En gels theedametje, dat met een hondje het bejaardentehuis be zoekt. Als de oudjes daar la chen, wordt verteld dat een hond goed is voor bejaarden. Maar zo'n bewering rammelt aan alle kanten. Als weten schapper kun je er niets mee". Endenburg, die ooit dierenarts wilde worden maar hiervoor werd uitgeloot, promoveert dit najaar op het onderwerp 'Ani mals as companion' (dieren als gezelschap). In het verlengde van deze studie zal zij nu de invloed van honden op kinde ren van drie, acht en dertien jaar bestuderen. Door het on derzoek elke twee en een half jaar te herhalen, heeft de pe dagoge in het jaar 2000 de hele reeks van drie- tot achttien-ja rigen in beeld gebracht. Van de negenhonderd kinderen die zij voor het onderzoek nodig heeft, zal de helft met een hond opgroeien. Dit aantal hoopt Endenburg te vinden via Nederlandse kinologen- clubs die honden als een labra dor en golden retriever fok ken. Endenburg heeft deze rassen gekozen omdat deze honden aanhankelijk en kindvriende lijk van aard zijn. Wat van be lang is voor de invloed die het dier op een kind kan uitoefe nen. „Zo kan ik het beste on derzoeken in hoeverre alle hy- Eothesen gegrond zijn. Is het ij voorbeeld waar dat een hond een uitlaatklep kan zijn voor jongens? Er zit natuurlijk wat in. Meisjes mogen huilen en knuffelen. Jongens moeten stoer zijn. Maar met een hond knuffelen is gewoon en zo'n hond zal het ook aan niemand Kinderen met hun trouwe viervoeter; veel ouders gaan ervan uit dat een hond in huis een positieve invloed op de kinderen heeft. vertellen dat je in zijn vacht hebt uitgehuild. Maar of hel echt zo is, dat moet ik nu eens gaan bekijken. Zoals ik ook wil nagaan of kinderen door een hond werkelijk intelligen ter worden. Persoonlijk denk ik: flauwekul. Maar ik wil het toch Co-therapeut In Amerika wordt de hond steeds meer ingeschakeld als co-therapeut. Daarbij doen de wonderlijkste verhalen de ronde. Autistische kinderen zouden door hun huisdier zelfs weer gaan praten. Endenburg kan zich er behoorlijk over op winden: „Hoe durven ze zoiets op te schrijven. Maar het pro bleem is dat je het nooit kunt controleren. Dat is ook de re den waarom ik dit onderzoek wil doen. Hoe groot is de in vloed van een hond op een kind? Ik zou me kunnen voor stellen dat een hond een kind kan troosten, een kind kan helpen als het in een moeilijke situatie zit. Een hond is altijd thuis, luistert altijd. Ook al zeg je niets, dan legt hij toch nog zijn kop op je schoot. Dat geeft warmte, een gevoel van: hij begrijpt mij. Dat kan voor een kind een belangrijke steun zijn. Maar of mijn hypothesen kloppen, dat weet ik over ach tenhalf jaar pas zeker". Het is vrij bijzonder dat het bedrijfsleven voor zo'n groot schalig wetenschappelijk pro ject geld uittrekt. Toch is het totale budget (1,2 miljoen gul den) afkomstig van Waltham Center, het Engelse moederbe drijf van Effem Nederland (producent van ondermeer Pall, Whiskas en Brekkies). „Hoeveel blikken hondenvoer ze er meer door willen verko pen?" Endenburg lacht er maar wat om. „Ik heb een wa terdicht contract. Wanneer mocht blijken dat honden slecht zijn voor een kind, wat ik overigens niet verwacht, dan zal dat net zo goed worden gepubliceerd HELMA VAN DEN BERG WfflV-BOND: ACTIE SUCCES' nba wel eeft LEIDEN De open dag voor glastuinbouw 'Kom in de .>uj' is zo'n succes, dat de orga- V1J niserende Vereniging van Ne- vai derlandse tuinbouwstudiegroe- pen (NTS) overweegt er in de toekomst een tweedaags eve nement van te maken. In heel Nederland trok de open dag, die voor de veertiende maal werd gehouden, meer dan 170.000 bezoekers. Volgens de NTS zijn dat er ruim 10.000 meer dan vorig jaar. Er deden 300 bedrijven mee. De Voe dingsbond FNV maakte van jde open dag gebruik hier en daar actie te voeren tegen de vastgelopen cao-onderhande- lingen voor de tuinbouw. Vooral in de in de Duin- en Bollenstreek zegt de bond veel succes te hebben gehad. Het publiek reageerde instemmend op de aandacht die de FNV vroeg voor de arbeidsomstan digheden waarin de werkne mers in de glastuinbouw hun werk moeten verrichten en het loon dat zij verdienen. Een tuinder in het gebied Klooster- schuur in Rijnsburg weigerde FNV-actievoerster Jet Grim bergen toegang tot zijn bedrijf en verwijderde haar van het bedrijfsterrein. Ook bij andere bedrijven werd de FNV-mede- werkers duidelijk gemaakt dat ze niet welkom waren. Alleen bij Cor van Duin konden de FNV-ers vrijelijk hun gang gaan. Grimbergen reageerde teleurgesteld omdat het ging om een „vriendelijke actie". Pendelbussen zorgen ervoor dat de bezoekers aan Kom in de Kas in de juiste kassen terecht komen. FOTO: MILAN KONVALINKA CASPERENHOBBES DOOR BILL WATERSON Vijf vrouwen D66 in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de nieuwe Eerste Kamer die op 29 mei door de provinciale staten wordt gekozen, zal de fractie van D66 bestaan uit twaalf vertegenwoordigers onder wie vijf vrouwen. Momenteel zit ten er vijf D66'ers in de se naat: drie mannen en twee vrouwen. Het bestuur van D66 heeft vandaag de namen bekend ge maakt van de kandidaten voor de Eerste Kamer. Onder de nieuwe garde bevinden zich onder anderen het voormalig Tweede-Kamerlid Elida Wes- sel-Tuinstra (die zeven jaar ge leden een initiatief-wetsont werp inzake euthanasie in diende), de Amsterdamse ar chitect Edo Spier, prof. dr. J. Soetenhorst-De Savornin Loh- man (hoogleraar sociale hulp verlening), E. Schuyer, me vrouw mr. A. Vrisekoop (ad vocate te Amsterdam) en dr. E. H. Schuyer (directeur van het psychiatrisch Deltazieken huis te Rotterdam). Verder zullen ook B. Staal, (oud-poli tiecommissaris te Almere) en Bob van den Bos (oud-voorzit ter van D66) hun opwachting maken. De huidige 'oude garde' van D66 in de Eerste Kamer blijft gehandhaafd. Dit vijftal be staat uit mr. J. Glastra van Loon, mevrouw H.M. Gelder- blom-Lankhout, prof. dr. G. Hoefnagels, mevrouw J.L. Tie- singa-Autsema en prof. mr. J.J. Vis. AMSTERDAM Hoog opgeleide jongeren kiezen eerder voor ongehuwd sa menwonen dan voor het huwelijk. Deze keuze hangt echter vooral samen met de duur van de oplei ding en niet zozeer met het niveau van de studie. Als hoog opgeleiden na hun studie direct gaan werken, verschilt hun keuze tussen ongehuwd samenwonen en trouwen namelijk niet van meer laag opgeleide leefdtijds- genoten. Een en ander blijkt uit het proefschrift van A. Liefbroer over plannen en gedrag van jonge volwassen over relatie vormen, dat is getiteld „Kie zen tussen ongehuwd samen wonen en trouwen". Liefbroer promoveert donderdag aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Het blijkt dat studenten steeds minder voor één van beide sa menlevingsvormen kiezen in vergelijking met werkende leeftijdsgenoten. Als ze toch gaan samenleven is de kans dat ze ongehuwd gaan samen wonen vier op één. Onder werkende leeftijdsgenoten trouwen ongeveer evenveel mensen direct als dat ze onge huwd gaan samenwonen. Een opmerkelijk verschil is er ook tussen jongeren die zelf standig wonen en jongeren die bij hun ouders thuis wonen. Zelfstandig wonende jongeren hebben een kans van bijna drie op één dat ze ongehuwd gaan samenwonen, terwijl jon geren die bij hun ouders wo nen een even grote kans heb ben op trouwen als samenwo- Liefbroer komt tot zijn bevin dingen op basis van een lande lijk onderzoek uit 1987-1988 waarin bijna 1.800 jongeren van 18, 22 en 26 jaar werden ondervraagd. De belangrijkste redenen om na een periode van samenwo nen toch te trouwen, zijn de wens om kinderen te krijgen en de emotionele betekenis die aan het huwelijk wordt toege- De keuze tussen trouwen en ongehuwd samenwonen is slechts voor weinig jongeren een principiële zaak, die wordt ingegeven door religie of een gevoel van inperking van de zelfstandigheid. Praktische overwegingen zoals geldge brek voor een bruiloft of het op korte termijn beschikbaar komen van woonruimte spelen een grotere rol. Staats bezoek Mwinyl en zijn vrouw. Het presidentieel echtpaar brengt een driedaags staatsbezoek aan Nederland en bezoekt onder meer morgen de bloemen en groenten- veiling Bleiswijk. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minis terie van defensie voert dezer dagen overleg met de vakbonden van mili tair beroepspersoneel en burgerambtenaren over de wijze waarop vrijwillig ontslag kan worden gesti muleerd. Zoals bekend moeten er in het kader van de 'afslanking' van het defensie-apparaat voor 1995 ongeveer 20.000 ba nen verdwijnen. Vorig jaar kondigden minister Ter Beek en staatssecretaris Van Voorst tot Voorst al in een 'Nota Sociaal Beleid' aan dat er vertrekpremies beschik baar worden gesteld aan mili tairen en burgerambtenaren die wegens het afslankingsbe- leid het ministerie moeten verlaten. Naast deze premies zal het ministerie ook 'start subsidies' beschikbaar stellen voor personeelsleden die een eigen bedrijfje willen begin nen. Bovendien kunnen er ook premies worden betaald voor studie ten behoeve van om- of bijscholing. Over het premiestelsel zijn de afgelopen maanden al verken nende besprekingen met de bonden gevoerd. Tot overeen stemming heeft dit nog niet geleid. Een van de voorstellen die nu in bespreking zijn be helst een vertrekpremie die hoger is naarmate iemand eerder vrijwillig ontslag neemt. Alders: cent milieu heffing op tijdschrift DEN HAAG Minister Alders (VROM) over weegt een heffing van een cent per krant en tijd schrift in te voeren om het papierafvalprobleem in ons land het hoofd te bieden, zo zei de bewinds man zaterdag voor de TROS-radio. Alders is daarover in gesprek met de Nederlandse Vereni ging van Reinigingsdirec teuren en de Vereniging van Papier- en Kartonfa brikanten. Komende we ken worden de gesprek ken afgerond. Het gaat erom dat de industrie en de handel zich verantwoor delijk achten voor het papier dat bij hen wordt ingeleverd en dat zij de kosten die daar aan verbonden zijn accepteren. In de tweede plaats zullen de gemeenten hun beleid voort zetten om een soort milieupre mie van vier tot vijf cent te geven aan verenigingen die oud papier ophalen. Alders zei af te willen van de gekke situ atie van de afgelopen maan den waarin mensen die met hun oud papier bij de handela ren aankomen er geld op moesten toeleggen. De meest voor de hand liggen de oplossing noemde Alders dan ook een cent per krant en weekblad. „Wij hebben het sy steem in stand te houden waarin het oud papier wordt ingezameld. Aan de andere kant hebben wij een industrie die oud papier kan verwer ken". Als wij deze oplossing, waarmee het geheel kan wor den betaald, niet kiezen, ko men de kosten op een heel an dere plaats wel tot uitdruk king, aldus Alders.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3