Kardinalen verlangen pauselijk document over morele kwesties £eidóe EcidaeSoma/nt kerk wereld Nederland moet Kurden toelaten beroepingen Golf conferentie van kerkelijke organisaties eindigt in tumult Speciaal fonds waarborgt onderhoud monumentale kerken in Utrecht Russisch-Orthodoxe Kerk in westen Oekraïne nu in minderheid nT CeidbcSouta/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE MAANDAG 8 APRIL 1991 PAGI! Tutu is J.N. Scholten een slag voor JOHANNESBURG Het voorzichtige pleidooi van aartsbis schop Tutu voor het opheffen van economisch sancties tegen Zuid-Afrika kwam voor Jan Nico Scholten op een ongelegen tijdstip. Als voorzitter van het Verband van Westeuropese par lementariërs tegen apartheid (AWEPAA) leidt hij dezer dagen een delegatie door Zuid-Afrika, het eerste bezoek van deze or ganisatie aan het land. AWEPAA reist op uitnodiging van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC). Scholten en de zij nen stellen voor dat opheffen van de sancties wordt gekoppeld aan stappen van de regering ter beëindiging van de apartheid. In gesprekken met ANC-leider Nelson Mandela, met het Pana- frikaans congres en met leiders in de zwarte, door geweld ge teisterde woonoord Alexandra was de delegatie door bijna ie dereen gevraagd de sancties te handhaven. Patriarch Aleksej tegen heiligverklaring tsaar MOSKOU Het hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, pa triarch Aleksej II, voelt niets voor een heiligverklaring van de laatste Russische tsaar, Nicolaas II. De patriarch krijgt naar eigen zeggen dagelijks brieven waarin daarvoor wordt gepleit. Volgens Aleksej houden de voorstan ders er te weinig rekening mee, dat een heiligverklaring niet alleen betrekking heeft op de omstandigheden waaronder de tsaar de dood vond, maar ook een kerkelijke goedkeuring ach teraf zou betekenen van diens leven en diens politieke hande len. Aleksej spreekt in dit verband van het „gevaar van ideolo gisering" van de heiligverklaringen. Tsaar Nicolaas II regeerde van 1894 tot 1917. Hij werd op 16 juli 1918 door de bolsjevisten in Jekaterinenburg (het huidige Sverdlovsk) gefusilleerd. De gewoonte is een groot arts; zij geneest de vrees in de wereld. VATICAANSTAD De honderdtwaalf kardina len die sinds donderdag in het Vaticaan hebben vergaderd, hebben paus Johannes Paulus II una niem opgeroepen een do cument, bijvoorbeeld een encycliek, te publiceren over morele kwesties als abortus en euthanasie. Dit document zou „plechtig moeten bevestigen de traditio nele leer van de kerk over de onaantastbare waarde van het menselijk leven in het licht van de huidige omstandighe den en de aanvallen waaraan het menselijk leven bloot staat". Dat blijkt uit het slotcommu niqué van de bijeenkomst, waar is gesproken over de be dreigingen van het menselijk leven en „het probleem van de agressiviteit" van de sek ten. De kardinalen roepen de politici, christen of niet-chris- ten, op hun onvervreemdbare plicht om het menselijk leven te beschermen steeds goed voor ogen te houden. Volgens de kardinalen wordt het menselijk leven als nooit tevoren „op een verschrikke lijke manier" bedreigd, niet alleen door abortus en eutha nasie, maar ook door de milieuverontreiniging, fysiek geweld, hongersnood, de han del in verdovende middelen en de wapenhandel. Maar vooral keren de kardi nalen zich tegen legalisering van abortus. Volgens het Va ticaan worden per jaar 30 tot 40 miljoen abortussen uitge voerd. De kardinalen menen dat een toegeeflijke houding tegenover abortus „onverbid delijk" leidt tot de aanvaar ding van euthanasie voor hoogbejaarden en geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Zij roepen de 4.000 bisschop pen in de wereld op mee te strijden voor de bescherming van het menselijk leven, zelfs al zouden zij als „apostelen van de tegenstroom" worden beschouwd. De kardinalen veroordelen het „verkeerde feminisme" dat „de bevordering van de vrouw in mannelijke termen vat". Zij pleiten voor eën „echt feminisme", dat de vrouw niet alleen het recht toekent in het sociale leven aanwezig te zijn, maar even zeer recht doet aan haar spe cifieke roeping van hoedster van het leven. De kardinalen volgen daarmee het hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Joseph Ratzinger, die in zijn ope ningstoespraak donderdag zei, dat het huidige feminisme eerder aan de onderdrukking dan aan de bevrijding van de vrouw bijdraagt. Over de sekten wordt in het slotcommuniqué nauwelijks gesproken. De kardinalen spreken alleen de hoop uit dat de RK Kerk de uitdaging die de groei van de sekten voor haar betekent, „met moed en wijsheid" zal aannemen. De oproep van de kardinalen maakt de kans groter op een nieuwe encycliek over de mo raal, die een nadere uitwer king betekent van de ency cliek 'Humane Vitae' uit 1968, waarin paus Paulus VI rooms- katholieken het gebruik van kunstmatige voorbehoedmid delen ontzegde. Een ontwerp van zo'n encycliek zou vorig jaar zomer al in grote lijnen gereed zijn geweest, maar de Curie, het centrale bestuur van de RK Kerk, zou op dracht hebben gekregen de tekst nog eens te bekijken. JOODSE GEMEENSCHAP: DEN HAAG De joodse gemeenschap in ons land heeft de Nederlandse re gering gevraagd zoveel mogelijk Kurdische vluchtelingen tot ons land toe te laten. Boven dien moet aan alle in ons land verblijvende Kur den een verblijfsvergun ning worden verstrekt. Vertegenwoordigers van de drie joodse kerkgenootschap pen en het CIDI (Centrum In formatie en Documentatie Is raël) hebben gisteren met drie in ons land verblijvende Kur den gesproken over de hulp die zij de Kurden in Irak kunnen geven. De joodse ver tegenwoordigers hebben hun afschuw naar voren gebracht over de „slachting" onder de Kurden in Irak. De wijze waarop de grote mogendhe den hierop reageren doet hen denken aan het zwijgen van de wereld over de vernieti ging van miljoenen joden in de concentratiekampen tij dens de Tweede Wereldoor- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Prov. Kerkverga dering van Noord-Brabant en Lim burg tot pred. voor buitengewone werkz.(pastorale werkzaamheden te Sleeuwijk) mw. J. van der Zee-Vroe- gindewey, kand. te Oosterhout, die dit beroep heeft aangenomen; te Nieuwer ter Aa(toez.) J.P.J. Voets, kand. te Hazerswoude (verbeterd bericht); te Nleuw-Vennep L.H. Vo- schezang te Nieuwendijk; te Nu- mansdorp(buitengew. wijkgem.) (part-time) A. Vlietstra te Melissant; te Rijswijk (Z.H.) J.F. Oosterom te Amsterdam-Watergraafsmeer. Be dankt voor Herveld en Slijk-EwIJk S. Bloemhof te Musselkanaal. Gereformeerde Kerken Beroepen te Groningen-Noord P.J. Moet te Woerden. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Mlddelstum Tj. van Dijk, kand. te Groningen; te Assen-Zuid P.L. Voorberg te Rouveen. Aangeno men naar Amersfoort-Noord M.J.C. Blok te Apeldoorn die bedankte voor Ommen. Bedankt voor Noordber- gum S.W. de Boer te Wetslnge-Sau- werd; voor Smlthvllle(Can. Reformed Churches) J.W. van der Jagt te Em- meloord. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Leerdam A. van de Weerd te Dordrecht-Centrum; voor Harderwijk-Zeewolde A.K. Wallet te Slledrecht(Eben Haëzerkerk). Jeltsin bij Paasdienst Patriarch Alexei II ontving gisteren de president van de Russische Federatie Boris Jeltsin in de Yelokhov-kathedraal in Moskou waar hij de Paasdienst bijwoonde. Pasen is veruit het meest belangrijke feest in de Russisch-orthodoxe kerk. foto: epa UTRECHT Een gezamen lijke Golfconferentie van di verse kerkelijke en maat schappelijke organisaties is gisteren in volstrekte chaos geëindigd. Joodse en Pale stijnse vertegenwoordigsters vlogen elkaar figuurlijk in de haren, een Iraakse vrouw haalde zich de woede van de Kurden op de hals en dag voorzitter prof. mr. J. Glastra van Loon dreigde zijn functie neer te leggen. De conferentie 'De oorlog voorbij - voorbij de oorlog', georganiseerd door IKV, Pax Christi, het Apostolaat van de Oosterse Kerken, NOVIB, het Nederlands Centrum Buiten landers en de Rooie Vrouwen, had moeten uitlopen op de vaststelling van een aantal concrete actiepunten. De rap portage uit de acht werkgroe pen en de daarna gevolgde procedure om tot een geza menlijke verklaring te ko men, was voor velen echter onbevredigend, voor sommi gen „ondemocratisch" en voor een enkeling „een gênante vertoning" of „een aanflui ting". Tijdens de roerige slotzitting zei Hanneke Gelderblom, se cretaris van de Nederlandse afdeling van de joodse vredes beweging ICPME, dat de Palestijnse Leila Jordens Co- tran als vertegenwoordigster van het Palestina Komité niet objectief genoeg was om de wensen van haar werkgroep door te geven. De vrouw had onder meer gepleit voor Ne derlandse druk op Israël om met de PLO te gaan praten en voor een Palestijnse staat in de door Israël bezette gebie- Jordens Cotran zag hierin „een persoonlijke aanval van mevrouw Gelderblom", waar na het tumult onder de 300 aanwezigen goed losbrak en Glastra van Loon ten einde raad uitriep: „Als u zo door gaat, dan leg ik het voorzitter schap van de vergadering neer". Wim Bartels van het IKV („dit is een lachertje") stelde vervolgens met succes voor om in de gezamenlijke verklaring niet al te specifiek te worden. Tumult IK V-secretaris Mient-Jan Fa- ber drukte zich eufemistisch uit toen hij zei dat de bijeen komst in tumult was geëin digd. De Iraakse Yasmine Ja- wad had gepleit voor beëindi ging van de sancties tegen Irak, maar de aanwezige Kur den, die toch al vonden dat hun zaak er bekaaid af kwam, spraken daar zeer luidruchtig schande van: „Schandalig, dit is schandalig. Wie heeft haar uitgenodigd riep een van hen uit. „Die vrouw werkt voor Saddam Husayn". C. Nuri, een Kürd uit Irak, zei dat de Kurden op dit mo ment niks aan loze woorden hebben. „Wij willen daden. Iedere organisatie die nu een passieve houding aanneemt, is medeverantwoordelijk voor de agressie van Husayn tegen ons volk." Eerder had Basim al Zahawi uitgeroepen: „Als we de volkerenmoord op de Kurden laten gebeuren zon der iets te doen, betwijfel ik of we nog mensen zijn". De Kurdische oproepen om contacten met de Iraakse op positie en het Kurdisch verzet in Nederland aan te gaan, werden wel gehonoreerd tij dens de slotzitting. De politie ke en humanitaire wensen van het Kurdische volk moeten in Nederland beter gehoord worden en initiatie ven, als van Frankrijk, om de Kurden van de ondergang te redden moeten gesteund wor den, aldus de passage van de verklaring die ieders instem ming kon hebben. Generaal jezuïeten; Kerk moet zich bezighouden met economie en politiek LONDEN De generaal overste van de orde der jezuïeten, Peter-Hans Kolvenbach, wijst de op vatting van de hand, dat de kerk zich niet met so ciale, economische en po litieke kwesties moet be zighouden. Een echte ontmoeting met Je zus is onmogelijk, als men zich niet bewust is van diens bezorgdheid om iedere mens en vooral degenen die lijden, zei de uit Nederland afkom stige Kolvenbach afgelopen weekeinde tijdens de vijfde paus Paulus VI-lezing in Lon den. In de geschiedenis van het volk Gods, zei Kolvenbach, is de bevrijding uit de slavernij de gebeurtenis die aan de ge schiedenis van de kerk voort durend richting geeft. „God openbaarde zichzelf niet als bewaker van de gevestigde orde, maar als de bron van het gewaagde plan van zijn volk om door de Rode Zee en de woestijn op weg te gaan naar de vrijheid en gerechtig heid van het beloofde land". Volgens Kolvenbach zal God niet met de mensen zijn, als zij geheel onverschillig blij ven staan tegenover onrecht vaardigheid. Evenmin zal God hen helpen, als zij in hun strijd voor gerechtigheid wor den gemotiveerd door haat in plaats van liefde. Daar ligt het fundamentele verschil tussen het christendom en het mar xisme, aldus Kolvenbach. De christen, die gevormd is door het Evangelie, zal nooit een hardnekkig lid van de ge vestigde orde zijn, die zich verbindt met de belangen van een bepaalde klasse, partij of natie. Hij zal evenmin radi caal en onverzoenlijk voor een bepaalde zaak strijden, omdat hij beseft dat zijn voor stellen en prestaties in het licht van het Evangelie moeten worden gerelativeerd. De christen bevordert de ge rechtigheid zonder haat op te wekken, zonder nieuwe onge rechtigheid te veroorzaken en zonder gebruik te maken van middelen waarmee mensen opnieuw onrechtvaardig wor den behandeld. Paus pleit voor rechtvaardige oplossing Kurden VATICAANSTAD Paus Jo- spraak bij het Angelusgebed hannes Paulus II heeft de we- herinnerde de paus eraan dat reldgemeenschap gisteren op- „duizenden kinderen, vrouwen geroepen te zoeken naar een en bejaarden van kou en hon- rechtvaardige oplossing voor ger zouden kunnen sterven" de Kurden, „wier voortbestaan bij.de grens tussen Turkije en op het spel staat". In zijn toe- Irak. „Ik doe een beroep op het geweten van de leiders van de naties en allen' wie het lot van de volkeren ter harte gaat, om een rechtvaardige en bevredi gende oplossing te zoeken die aan deze tragedie een einde maakt", zei de paus. UTRECHT De Hervormde Gemeente, de gemeente Utrecht en de provincie tekenen deze week een - unieke - overeenkomst over het onderhoud en de instandhouding van de vijf monumentale binnenstadskerken die de stad rijk is. De Hervormde Gemeente, eigenaar van de kerken, stad en provincie storten in totaal circa drie miljoen gulden in een fonds. Van de rente kan het kostbare onderhoud van de ker ken worden betaald. Daardoor is het onderhoud van de kerken tot in lengte van jaren gewaarborgd. Daarmee is tevens vol daan aan een van de eisen om in aanmerking te komen voor een rijkssubsidie voor het onderhoud van monumentale kerk gebouwen. In de jaren '69 tot en met '88 werd ongeveer 83 miljoen gulden besteed aan de restauratie van de vijf grote hervormde kerken. Het was het grootste restauratieproject dat ooit in een keer in Nederland werd uitgevoerd. De Domkerk (de beroemdste), Jacobi-, Buur-, Nicolaï- en Jans- kerk verkeren nu in uitstekende staat. Om dat zo te houden is continu onderhoud nodig. Met het onderhoud van de vijf ker ken is jaarlijks circa drie ton gemoeid. Ervaringen in het verleden hebben geleerd dat het laten ver sloffen van onderhoud per saldo veel duurder uitpakt dan wanneer er wel regelmatig onderhoud wordt gepleegd. Na acht jaar is dan twee keer zo veel geld nodig om het achterstallig onderhoud weer bij te spijkeren. Het dure onderhoud van het kerkenbestand plaatst veel kerk genootschappen is ons land voor grote financiële problemen. De genootschappen, toch al in de zorgen door een grote terug loop van het ledental en een forse vermindering van de in komsten, kunnen het onderhoud van de kerken vaak nauwe lijks meer bolwerken. De Hervormde Gemeente in Utrecht zit in vergelijking met andere steden in een extra moeilijk parket vanwege het bezit van de vijf monumentale kerkgebouwen die even monumenta le bedragen aan restauratie en onderhoud vergen. Dat bezit wordt steeds meer een molensteen om de nek van de Utrechtse Gemeente. Het rijk springt maar gedeeltelijk bij in de kosten. Het nu opgerichte onderhoudsfonds moet de finan ciële noden van de domstedelijke Gemeente enigszins verlich ten. KIEV De Russisch-Ortho doxe Kerk is in het westen van de Oekraïne de afgelopen anderhalf jaar meer dan drie kwart van alle parochies kwijtgeraakt. Waren in 1989 alle ruim 3100 parochies Rus- sisch-orthodox, het afgelopen jaar hebben zich 1500 paro- Katholieke Kerk. De onafhankelijke Oekrains- Orthodoxe Kerk, die door het patriarchaat van Moskou niet wordt erkend, heeft 1000 pa rochies. Slechts 500 parochies hebben hun banden met de Russisch-Orthodoxe Kerk be houden. De overige 130 paro chies hebben nog geen keuze Deze cijfers werden bekend gemaakt tijdens een perscon ferentie van metropoliet Fila- ret van Kiev, hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk in de Oekraine. Filaret onder streepte dat de verstandhou ding tussen de kerken in de Oekraïne nog altijd zeer slecht is. Dit probleem moet uit de weg worden geruimd, voordat van voortzetting van de dialoog over theologische vraagstukken tussen de Rus sisch-Orthodoxe Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk spra ke kan zijn. Filaret nam afstand van de synode van 1946 waarop Sta lin de Oekrains-Katholieke Kerk dwong de banden met Rome te verbreken en op te gaan in de Russisch-Ortho doxe Kerk. Volgens Filaret heeft aan de synode geen en kele legitieme vertegenwoor diger van zijn kerk deelgeno men. De synode had plaats in de „complexe atmosfeer van het stalinisme" en moet vol gens Filaret in dat licht wor den bezien. NlET alleen de Britse sensatiepers maar ook de kwali|igst( kranten in Groot-Brittannië vulden hun kolommen met wor bazing en afkeuring na de drievoudige vrijspraak in B mond. De Nederlandse rechter heeft in de zaak tegen de moord verdachte IRA-leden de letter en niet de geest va ,ten wet laten zegevieren, zo luidde het verwijt. De Britten I nst ben kennelijk bar weinig opgestoken van het drama in hun eigen Birmingham-six. Het buitenlandse onbegrip -r^ in het Roermondse geval worden opgevat als een cont ment aan het adres van de nationale rechtspraak. Het bel,t o] van het individu, de beklaagde, weegt in het Nederlander rechtssysteem ten minste zo zwaar als het belang van het lectief, de samenleving. Zo is het en zo moet het blijver en buiten de rechtszaal. Wie klaagt over de uitbundige b( J zucht van de vaderlandse overheid moet zich teyens real, ren dat vrijwel nergens ter wereld de privésfeer van de l ger en diens individuele rechten zo verregaand wor geëerbiedigd als juist in ons land. Minister Hirsch Baiiin van justitie beseft alleszins y gevoelig de gemiddelde Nederlander is voor wat hij erv; als een inbreuk op zijn private levensdomein. Wellicht n men van overgevoeligheid spreken. Toen in politiek I Haag voor het eerst heel voorzichtig een balletje werd o+ worpen over een algemene identificatieplicht was het hui klein. Dat kon helemaal niet, dat riekte naar de Duitse bc tingstijd en dat zou ontaarden in openlijke discriminatie iedereen die er niet helemaal doorsnee-Nederlands uit Het tumult dateert nog maar van een paar jaar geledjjTf Hirsch Ballin heeft lering getrokken uit de emotionele re en ties van toen. Zijn actuele voorstel voor de invoering van beperkte legitimatieplicht is zeer bescheiden en daard e zeer haalbaar en nauwelijks betwistbaar. Zo bescheiden onbetwistbaar zelfs, dat het plotseling velen niet ver lijkt te gaan. DAT heeft vermoedelijk iets te maken met een verandei in< tijdgeest waarin 'nieuw flinkse' gedachten passen over hardere aanpak van zwartwerkers, steunfraudeurs en vani len. Niemand kan en zal in redelijkheid bezwaar maken gen hetgeen de minister van justitie thans voorstelt. Het immers voor de hand dat men zich bij de notaris en de ba g legitimeert met behulp van paspoort, rijbewijs of straks d! gewenst IDee, de speciaal te ontwerpen identiteitskaart. >e 1 Eiem werkgevers aan nieuwe werknemers moeten vragen zi roe formeel te identificeren is evenmin schokkend. Het echoe^ door het huidige wetsontwerp helaas onopgeloste, probiet zit bij de zwartrijders in het openbaar vervoer en bij de vo; ,0 balvandalen. De vraag blijft hoe men onder die specifie let 'randgroepen' een waterdichte identificatieplicht kan invol,2 ren zonder dat men een IDee-draagplicht aan alle burgewor oplegt. Dat laatste wenst Hirsch Ballin terecht niet, ook zou het nu vermoedelijk op aanzienlijk minder verzet stuit dan een paar jaar geleden. ver. Jtr VVD als ruzieclub slijt De vvd is terug van weggeweest, althans dat vinden liberalen zelf. Sinds de statenverkiezingen van maart, waai^1" bij een lichte winst werd geboekt (een opmerkelijkk feit dat het na 1982 alleen maar bergafwaarts was gegaan) is hi zelfvertrouwen van het partijkader en de harde kern van achterban weer enigszins opgevijzeld. Het imago van e VVD als een ruzieclub, waarin met leidinggevende person, werd omgesprongen als waren het wegwerpaanstekers (get vuur meer, dus in de vuilnisbak ermee) is aan het slijten stelde men tevreden vast. Mei FRACTIELEIDER Bolkestein verkondigde vrijdag aan he begin van het tweedaagse VVD-congres zelfs dat het wee; goed gaat met de partij. Dat was echter weer enigszins over dreven. Op het politieke toneel speelt de VVD momentee niet meer dan een figurantenrol. Men verkneukelt zich wel iswaar op een spoedige val van het kabinet-Lubbers/Kok maar dat vooruitzicht wordt nog niet vertaald in opzienba rend oppositie voeren, waarbij duidelijk tot uiting komt wel ke alternatieven men voor het huidige beleid te bieden heeft TEKENEND is in dit verband de wijze waarop het VVD congres vrijdag en zaterdag in Amersfoort over de koers van d< de partij heeft gediscussieerd. Het ging er weliswaar allemaa heel netjes en in alle redelijkheid aan toe, maar tot een dui delijke standpuntbepaling is het nog niet gekomen. Sterker j nog: één van de kernvragen, namelijk of de VVD bereid bij de volgende kabinetsformatie een verbintenis aan te ga; met de PvdA en-of D66, kon wegens tijdgebrek niet meer aan de orde komen. De congresgangers zaten daar overigens Nr niet zo mee. Ze waren al lang blij dat er open en constructiel was gepalaverd en maakte de afspraak om in de komende maanden de rest van de discussie in alle rust af te handelen. Dat roept de vraag op of de VVD wel goed op verkiezin gen en een kabinetsformatie voorbereid zal zijn als datgene waar zij zo op hoopt de spoedige ineenstorting van de hui dige coalitie ook inderdaad op korte termijn wordt be waarheid. Mocht dat laatste gebeuren, is de VVD dan in staal zich duidelijk aan de kiezers te presenteren? Het antwoord daarop moet in elk geval nu nog ontkennend luiden. Het is dan ook, hoe paradoxaal dat ook moge klinken, voor de toe komst van VVD beter als het PvdA-CDA-kabinet voorlopig nog stevig overeind blijft. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071-122 248. van ma. t/m vr, van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling. per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2